Nieuwe Abonné's Uitslag der eerste stemming. Birmenlandscb Nieuws. Zaterdag 12 Juni 1909. 53ste Jaargang. No. 4520. Bureau SOfl^GO$s Lassms O 4. Uitgevers s TRAPMAN Ge» EERSTE BLAD. op dit blad ontvangen van heden af tot 1 Juli a.s. de courant gratis. Niiiii- COURAN Aiitneiiit- LuNiifMil in i wmtmnmammm Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. B\j inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon \o. 2». Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Gent. ADVERTENTIEN van l tot 5 rogels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. i saajaammaemmmmmKSmmKS» Dit nummer bestaat uit drie bladen Zoo bij geen der herstemmingen door de rechter zijde één district gewonnen wordt, zal de kerkelijke coalitie toch in de nieuw verkozen Tweed© Kamer een minimum meerderheid van tien stemmen heb ben. Reeds zijn 54 kerkelijken verkozen terwijl er in één district, Ede. herstemming is tusschen den officiëelen coalitiecandidaat dr. Rudolph en den christelijk-hislo- rischen jhr. Schimmelpenninck. De rechterzijde be schikt dus minstens over 55 stemmen, terwijl het hoogste stemmen-aantal dat de linkerzijde in het gun stigste gevaL halen kan slechts 45 is. De rechterzijde heeft bij deze verkiezingen niet één zetel verloren. En in zes districten zal zij den zetel van een lid der linkerzijde innemen. De Unie-libe ralen dragen in deze zes het grootste aandeel', n.1. drie. In Ënkhuizem heeft de heer Goeman. Rorgesius den in 1905 gewonnen zetel weer moeten inruimen, in Gorkum heeft de heer De Meester de eveneens in 1905 door mr. Pierson gewonnen plaats niet kunnen behouden en in Kampen is het derde, het in 1905 door de Unie-liberalen veroverde district Kampen waarvoor de heer Reijne zitting had verloren ge gaan. Van de overige door rechts gewonnen districten be hoorde één, Amsterdam VII, waar dr. Blooker door den heer Middelberg vervangen is, aan de Vrij-lihc- ralen, is één district. Amsterdam VIII, ontrouw ge worden aan den vrijzinnig-democraat Nolting, die plaats heeft moeten maken voor den a.-r. aannemer De Vlugt, terwijl in het derde district, Enschedé, in de plaats van den sociaal-democraat Van Kol de an- li-revolutionnair Elhorst gekozen is. Alle zes de gewonnen districten zijn dus door de anti-revolutionnairen gewonnen. Immers in Enkhuizen is de anti-revolutionnaire propagandist Oosterbaan ge kozen, in Gorkum de heer Pollema, in Kampen graaf Van Lynden van Sandenburg. De overwinning is dus in het bijzonder een over winning voor de anti-revolutionnaire partij en betee ken t een versterking van het felste en minst gema tigde deel der clericale coalitie, van de directe volge lingen van dr. Kuyper. De vrij-liberalen verloren behalve den éenen ge noemden zetel nog twee andere, daar in Oostburg in stede van den afgetreden heer Hennequin de vrijzin nig-democraat Vorsterman van Oyen is gekozen, ter wijl de heer Van Styrum is afgevallen in Haarlem, waar de vrijzinnig-democraat mr. Thiel met mr. Van Lennep (chr.-hist.) in herstemming komt. De unie-liberalen verloren behalve de drie reeds genoemde districten ook Amsterdam II, waar de heer Lely is afgevallen. Daar komt de sociaal-democraat Oudegeest in herstemming met den christelijk-histori- schen heer Snoeck Henkemans. De vrijzinnig-democraten, die, zooals wij reeds mede deelden, in Haarlem en Oostburg kans hebben een zetel te winnen, verliezen behalve Amsterdam VIII ook Amsterdam IX, waar mr. Van Deventer niet, de sociaal-democraat Vliegen wel in herstemming komt met den anti-revolutionnairen Haagschen advocaat De Vries; voorts Den Helder waar de unie-liberaal De Meester in herstemming komt met den christen-demo craat Staalman, en 's-Gravenhage I, waar mr. Lim burg zijn kans tegenover den anti-revolutionnair Krap aan den socialist Ter Laan heeft moeten afstaan. De sociaal-democraten hebben Enschede verloren doch kunnen in Amsterdam II en IX en in 's-Gravenhage I nieuwe zetels winnen. Voegen wij hier nog aan toe, dat in zes districten leden van de linkerzijde tegen elkaar in herstemming komen: in Amsterdam III, Hoogezand, Leeuwarden, Sehoterland, Zaandam en Assen. In de vijf eerste districten komen sociaal-democraten met vrijzinnigen in herstemming, slechts in Assen gaat de strijd tus schen een vrijzinnig-democraat en een unie-liberaal'. Zekerheid voor de linkerzijde bestaat er dus 'slechts omtrent zestien zetels. Van het slemmencijfcr voorloopig ditde sociaal democraten die, naar wij ons mcencn te herinneren, in 1897 13,000, in 1901 39,000, in 1905 65,00o stem men uitbrachten, haalden, volgens onze optelling, thans ruim 82000 stemmen, geen groote vermeerdering, ge let op het toegenomen aantal kiezers en in aanmer- king genomen, dat zij! in alle 89 districten, waar ge^ stemd is, candidaten hadden gesteld. Natuurlijk is in verreweg de meeste districten, waar herstemming is, de grootste waarschijnlijkheid, dat de candidaat der linkerzijde wint. Immers, tegenover sléchts één candidaat der coalitie stonden verscheidene can didaten der linkerzijde, die gezamenlijk do meerder heid verkregen. Indi'cn deze stemmen op den in her stemming komenden candidaat worden uitgebracht en de omstandigheden overigens dezelfde blijven, is de verkiezing van den candidaat der linkerzijde verze kerd. Doch... die twee „indiens" zijn hij lange na geen zekerheden. In zeer vele districten zal hij de her stemming hard gestreden moeten worden, willen niet hog meer plaatsen aan de rechterzijde verloren gaan. Wij noemen in liet bijzonder Amsterdam VI en Ut recht 1 en II, in welke districten drie der eminentste Kamerleden, allen vrij-liheraal. in herstemming komen Diet coalitie-candidalen, wier stemmentalslechts even heneden de volstrekte meerderheid bleef. Evenzoo zal ai Haarlem liard gewerkt moeten worden, zal geen le Ti In ,de Rotterdanische districten is, evenals in Ut recht, Haarlem cn andere districten, verkiezing van den vrijzinnige haast ondenkbaar zonder medewerking van do sociaal-democraten, terwijl evenzooi in distric ten, waar een sociaal-democraat in herstemming konvt met een eoalilie-eandidaat, diens verkiezing van de me dewerking der vrijzinnigen afhangt. Voor vrijzinnigen is het doorlezen van den uitslag geen opwekkende lectuur, die wij voor moeten zet ten. De ijzeren hand van dr. Kuyper zal, vooral nu het juist zijne partij was, die de grootste zege be vocht, zwaar op ons gaan drukken. Daaraan is niet meer te ontkomen. Het ministerie-Heemskerk blijft en zal, aangezet door de antirevolutionnaire partij, met volle zeilen in zee kunnen gaan. Wat het opleveren zal, is voorshands niet te zeg gen. Dat er veel bij zal zijn, dat voor de vrijzinnigen weinig aantrekkelijk is, valt helaas te vreezen. Al wat dezen thans te doen staat, is met al hunne krachten werkzaam te blijven, opdat bij de herstemmingen niet nog teleurstellingen bij die van gisteren zullen zijn te boeken. Het is waarlijk nu zóo genoeg, zegt de N. R. Ct., en we zijn het daarmee hartgrondig eens. Op dit oogenblik is de stand der partijen in de nieuwe Tweede Kamer aldus: Gekozen: Roomsch-Katholieken 25 Anti-revolutionnairen 19 Christelijk-historischen 10 Vrij-liberalen 1 Unie-liberalen 6 Vrijzinnig-democraten 3 terwijl in herstemming komen: Roomsch-katholieken 3 Anti-revolutionnairen 19 Christelijk-historischen 8 Vrij-liberalen 5 Unie-liberalen 18 Vrijzinnig-democraten 7 Christen-democraten 1 Sociaal-democraten 11 enkele vrij-liberaal mogen thuis blijven, wil de heer Thiel hen zetel' van den heer Van Styrum winnen, 'u Rotterdam II en IV zal evonzoo krachtig gewerkt 'iioeten worden als die zetels behouden zullen hl ij- De volgende districten eischen in onze vorige op gave verbetering: ARNHEM, 8069 kiezers. K. Eland, U.-L., aftr. 2481 herst. L. M. Hermans, S.D.A.P. 1051 Ds. H. C. Hogerzeil, A.-R., 2917 herst. MAASTRICHT, 7409 kiezers. Mr. F. I. J. Janssen, R.-K., aftr. 4179. Gekozen Jhr. mr. W.C de Jonge, S.D.A.P. 1178 J. B. H. Klijnen, 820 ROTTERDAM III, 5628 kiezers. J. B. Verheij, U.-L., aftr. 2097 herst. Dr. J. A. H. van den Brink, S.D.A.P 290 Mr. J. A. Loeff, R.-K. 2048 herst ROTTERDAM IV, 12488 kiezers. A. Piate, V.-L., aftr. 3380 herst. J. F. Heemskerk, A.-R. 4418 herst. H. Spiekman, S.D.A.P. 1525 Dr. W. van Ravesteyn, S.D.P. 69 SNEEK, 7645 kiezers. H. Colijn, A.-R. 3833. Gekozen. Ds. H. A. J. van Wijhe, S.D.A.P. 930 C. A. Zelvelder, V.-D. 1078 TIEL, 6269 kiezers. Mr. M. Tydeman, V.-L. aftr. 2584. Gekozen. J. A. Bergmeijer, S.D.A.P. 309 Ds. H. C. Hogerzeil, A.-R. 1222 BURGERBRUG. De heer C. Thomassen, candidaat der Sociaal-Demo-j eraten in het district Helder trad Donderdagavond 11. te Burgerbrug op, ter aanbeveling zijner candidatuur Voor een goed bezette zaal verdedigde hij de hou ding zijner partijgenooten in de Tweede Kamer. Noch clericaler., noch Vrijzinnigen deden in 't Lands ver gaderzaal iets voor de nooden des volks; alleen de soc.-dem. sprong ervoor in de bres. Hij wekte de hoorders daarom op, hun stemmen op den soc.-dem. uit te brengen. Niet, dat daardoor het aantal sociale Kamerleden dadelijk zooveel grooter zou worden, maar om door het uitbrengen van een groot stemmen- aantal door het geheele land men den conservatieven regeeringspersonen zou toonen, dat men den weg naar sociale hervormingen wilde inslaan. Verschillende zaken uit de programs der staatkun dige partijen werden aan strenge critiek onderworpen. De Vrijzinnige partij had iets, de clericale niets ge daan. Van de soc.-dem. was alleen heil te wachten. Op de rede van den spreker volgde geen debat. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. „GOED MEL KEN". „De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" stelde wederom ter be vordering: van goed melken, voor jongens en meisjes van 15—20 jaar de gelegenheid open, een diploma van bekwaamheid in hel melken te verwerven. Dit melkexamen had plaats op 24 en 26 Mei en 7 en 9 Juni j.I. aan de Proefzuivel'boerderij te Hoorn. De commissie van beoordeeling bestond uit de hoe ren: K. Zijp Hz. te Beemster, C. Wijdcnes Gz. te Twisk en iW'. C. Duin te Wogmecr. (Plaatsvervangend lid J. Best Nz. te Berkhout.) Het aantal deelnemers bedroeg 36, ri.1. 12 meisjes en 24 jongens; aan 24 hunner, n.1. aan 7 meisjes en 17 jongens kon het diploma worden uitgereikt, ter wijl 12 moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden zijn: Meisjes: J. Baken, Schagerbrug; G. Iloep. Anna Pau- lowna; A. Hoogland Ad., Harenkarspel; A. Hoogland Pd., Harenkarspel; T. Schermer, Schagerbrug; T. Ste kelbos, Groot-Schermer; G. Zijp, Avenhorn. Jongens: C, Allés, ScliermerhornK. Blokdijk, Zwaag- dijk; M. Broers. Midden-Roemster; G. Grootes, Sint- Maarten; D. do Jong, Wijde-Wonner; J. N. de Ko ning, Beemster; G. Kooi., Jz„ Winkel; W. Kos, Seher- merhorn; A. Kossen, BarsingerhomW. Laijen. Hoog woud; I'. Landman, Hoogwoud; F. van Leijen, Beem ster P. Moerbeek, SchermerhornD. Som Pz., Hoorn; P. 'Timmerman. Oudendijk; C. Tuinman, Westwoud; A. Veis, Purmer-Edam. Anna Paulowna. Wegens gevorderden leeftijd heeft de heer G. J. Volder alhier, die dit jaar aan de beurt van aftreden is als lid van den Raad der gemeente, te kennen ge geven, dat hij voor een© herkiezing niet meer in aan merking wenscht te komen. Ansia Paulowna. T-, ^'(^'"dagavond trad ter verdediging der candidaluur- De Meester in plaats van den hr. Biersteker de heer M. Wijt van den Heldor in Veerburg alhier op. Er was weinig publiek en er werd geen debat gehouden. PRINSESSE-FEEST TE ANNA PAULOWNA. Donderdag 10 Juni had eene vergadering plaats var het bestuur der regelings-commissie voor bovenge noemd feest. Na opening door den voorzitter, den heer K. F. Ehrmann, werd in de eerste plaats het programma definitief vastgesteld. Een der leden wees erop, dat met het oog op de wagens in den optocht de eventueel op te richten eere-poorten minstens een hoogte moesten hebben van 4 Meter bij een breedte van 3 Meter. Verder werd besloten, dat wegens de beperkte ruimte, toegang tot het kinderfeest in de kerk zouden hebben: a. de leden van het gemeente bestuur met hunne dames. b. de leden van het kerk bestuur met hunne dames en c. de leden van de regelings-commissie met hunne dames. Voor hen wer den de plaatsen op de galerij gereserveerd. Het werd noodig geoordeeld, dat zij, die aan den optocht deel wenschten te nemen, zich reeds te 12.30 gouden aan melden bij de commissie, die alsdan zitting hield in café van den heer Jb. Jonker. Ter versiering van het feestterrein en het maken van rozen werd het wenschelijk geacht, dat meisjes en jongens zich zou den melden bij den heer J. H. ter Burg, om hunne hulp daarbij aan te bieden. Het is te hopen, dat velen zich daartoe bijtijds zullen aanmelden, want die versiering eischt heel wat werk. Het feest belooft heel wat en bij het sluiten der vergadering sprak de voorzitter den wensch uit, dat het door ieder in gezetene op de meest waardige wijze zal worden gevierd. Wier inger waar «I. Nog steeds rest ons een verslagje van de opvoe ring van De Dief door het gezelschap Delmonte op den laatsten kermisdag alhier. We mogen gerust beginnen met te zeggen, dat het publiek over 't algemeen weer zeer tevreden was over I bet gegevene, getuige het daverend applaus na de 3 bedrijven. I Was 't het stuk of het spel, dat zoo in den smaak viel? of beide? We durven er geen antwoord op geven. Wij voor ons kunnen heel best gelooven, dat van het stuk zooals het programma zegt meer dan 500 opvoeringen te Parijs werden gegeven. Want de handeling, die op een kasteel in de nabijheid van Pa rijs plaats heeft, is, naar 't ons voorkomt, typisch Fransch: wufte tooneelen, onstuimige gemoedsbewe gingen en dan nog wat dubbelzinnige taal er onder door... echt Fransch, in merg en been. Naar onze meening moet men dan ook een juisten blik op de eischen van een goed tooneelstuk hebben, om dit werk mooi te noemen, dus dat het voldoet uit een artistiek oogpunt. Want we willen niet aan nemen, dat de geschiedenis uit de Parijsche omgeving, hier op ons Noordhollandsch plattelandstooneeltje ge geven, nu zoo mooi gevonden werd. Wij voor ons willen gaarne bekennen 't ware kunst gevoel en de noodige zielkundige ontleedkunde te missen om een juist oordeel over de meerdere of mindere waarde van het werk te kunnen uitspreken. Hiermede vervalt meteen ons recht om te beslissen, of het mooi of minder verdienstelijk is gespeeld: wij missen in deze de bevoegdheid. De meerderheid, dunkt ons, vond èn het stuk èn het spel mooi. 't Zou ons intusschen wat waard zijn, het stuk eens logisch te hooren uiteenzetten en 't mooie of minder mooie er van duidelijk in 't licht te zien stellen. Iets willen we er op aanmerken, nu wij voor ons veel meer genoegen hadden bij De Tante van Char- ley. In dit stuk hebben we heerlijk gelachen, telkens en telkens weer en op een echte, zuivere manier. Bij De Dief werd nu en dan ook gelachen, maar dan was 't een lach met een heel anderen trek op 't ge laat. En toch De Dief een mooi stük voor ons?? Wieringen. Voor een flink bezette zaal trad jl. Donderdagavond de heer A. P. Staalman van den Helder op in de concertzaal „Concordia" te Hippolytushoef. De lezing welke nu juist geen heel bijzonder politiek karakter droeg, oogstte weinig of geen bijval. Meer echter viel in den smaalt de debater Verstegen van den Helder, welke tijdens zijne rede herhaaldelijk warm werd toegejuicht. De vergadering had een ordelijk verloop. Wicrinsen Naar wij vernemen zal op Maandag 21 Juni a.s. des voormiddags om 10% uur door B. en W. publiek ten raadhuize worden aanbesteed: a. de levering van 300 M.a grove grint; b. het lossen en rijden van die grint; c. het schoonmaken der O. L. Scholen te Westerland en te Hippolytushoef; d. het verven van de brandspuitbewaarplaatsen te Stroe en te Wester- land Wicringcn. Voor rekening van 15 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden jl. Dinsdag op de Amsterdam- sche eierenveiling gemarkt 2589 eieren, waarvan de prijzen varieerden van f 3.50 tot en met f 4.75 per 100 stuks, terwijl een partijtje kleine eieren nog f3.30 per 100 stuks opbracht. De prijzen zijn dus zeer goed te noemen. Ook werden voor een lid nog 5 jonge hanen gemarkt welke per stuk f0.90 opbrachten. HET 3e ZANGERSFEEST. Het 3de Zangersfeest van 'den Bond van 'Gemengde Zangvereënigingen in Noord-Holland zal gehouden wor den te Alkmaar, op Zondag 27 Juni a.s. De beoor- dcellngscommissie beslaat uit de hoeren M. W. Petri, van Utrecht, en Barend Kwast en Ant. II. Tierie van Amsterdam. I Winkel. Ter behandeling van den beschrijvingsbrief zal de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering J alhier bijeenkomen op Zondag 13 Juni 1909, des avonds half acht ten huize van den heer J. Moejes. Op de agenda is verder vermeld: Benoeming afge vaardigde Hoofdbestuur. Verdeel'.ng couranten. Be noeming bestuurslid en bezorgen van de jaarboekjes Om lid te worden van de afdeeling kan men zich aanmelden bij den secretaris, den heer P. Smit te Lutjewinkel. INBRAAK TE MAASTRICHT. Donderdagnacht is in het postkantoor St. Pieter in gebroken. Voor ongeveer 1 500 aan postwissels en spe cie werd ontvreemd. De inbrekers hebben de deur van het postkantoor opengezaagd. HET VERTREK VAN HET KONINKLIJK GEZIN. Men seint uit Den Haag: Reeds voor het aangekondigde uur van het ver trek hadden honderden en honderden zich Ier weers zijden van den weg, dien het koninklijk gezin naar het .Staatsspoor-station zou volgen, geschaard. Vooral voor t paleis had reeds vroegtijdig een dichte menigte postgevat, "loen de Koningin en de Prins, gevolgd door een verpleegster die Prinses Juliana in de armen droeg, op het hordes verschenen daverenden de hoera's door de lucht, een gejuich dat zich herhaalde toen het ko ninklijke ouderpaar met de Prinses en de verpleeg ster, gezeten in een gala-hofrijtuig. tusschen de dichte menschenrijen doorreed. Minzaam knikkend beant woordde Koningin Wjlhelmina de hartelijke ovatie van het publiek. Nauwelijks vertoonde de Koningin zich op het plan kier bij [het Station de Prins bleef nog korten tijd in de koninklijke wachtzaal' achter of er barstte een stormachtig gejuich los uit de opeengepakte me nigte, welke zich op het perron ter weerszijde van het vorstelijk wachtsalon bevond, en die ditmaal tot zeer dicht in de nabijheid van TI. M. werd toege laten. Met een gelukkigen glimlach op het gelaat nam onze Koningin dezen waarlijk treffenden afscheidsgroet in ontvangst, neigende naar alle zijden. Toen 14. M. het compartiment bestegen had, ge volgd door de verpleegster, ontdeed de Koningin zich van hoed en mantel' en plaats nemende voor een der breede vensters van Jiet compartiment, waarvan de gordijnen niet waren nedergelaten, gelijk wel het ge vat was bij de overige vensters, nam onze Vorstin het Prinsesje van de verpleegster over en bleef met Haar Kind op den schoot daar zitten tot aan het vertrek van den trein, velen op het perron aldus de welkome gelegenheid biedende, Moeder en Dochtertje eens goed te kunnen zien. Uitnemend zag Hare Ma jesteit er uit. Even voor het vertrek van den trein nam Z. K. H. de Prins plaats in den trein Hbld. ZWART STEMMEN. Liberale Verkiezingspropagandist voor het stembureau: „U zult toch op onzen candidaat stemmen?" De kiezer: - „Ik slem altijd zwart...." De propagandist: Maar!...." De kiezer: zoolang de potlooden geen an dere kleur afgeven." LMIBURGSCHE VERKIEZINGSZEDEN. Nieuwe staaltjes uit de „Limb. Koerier" van de cam pagne" in het district Gulpen, Brouwers contra Ruys: Behalve met marken en met bier werd er nu ook druk met.... sigaren gewerkt. Waar vele stemmen al niet voor te koop zijn. Wij ontvangen van verschillende kanten berichten omtrent .het aldus te werk gaan van werfagenten die voor (d© candidatuur Brouwers in het district Gulpen ijveren en ruim van geld zijn voorzien. O.a. wordt ons van betrouwbare zijde met opgave van namen gemeld, dat aan een oud man te Bocholz die niets te verzuimen heeft, 3 mark voor „verzuim" werd aangeboden. „Aan -werklieden werd door denzelf den aanbieder f 1 gepresenteerd, als zij voor B. kwa men stemmen." In ide vergadering te Heerlen, na de speech van Brouwers, werden door den president dér II. Ksvg den lieer Meuwissen, niet sommetjes als f 2i/af 15 ge noemd. als aangeboden aan een herbergier om de lui te laten „drinken op Br.'s gezondheid", maar som men van vijfhonderd, duizend tot vijftienhonderd mark. VOORTURNERSLES. Te Wieringerwaard zal a.s. Zondag 20 Juni om 10 uur een voorturnersles gehouden worden vanwege de Technische Commissie van het Gewest Noord-Holland van het N. G. V. Bij gunstig weer heeft de les plaats in de open lucht, bij ongunstig weer in de zaal van Mej. de Wed. Boon aldaar. Onder hoofdleiding van den heer F. J. Verlaan zal dien dag het volgend programma worden uitgevoerd: a. Staafoefeningen; b. Toestelturnen; c. Slingerbal en discuswerpen. Het in de turnwereld zoo welbekende Wieringer- waard mag op dien dag bepaald rekenen op een druk bezoek van keeren voorturners aan deze voor hen zoo nuttige les. INGESLAPENVOOR ALTIJD. Woensdagavond hadden zich een man en vrouw aan den slootkant aan den Ovcrgauwschen weg hij Pijiiacker te slapen gelegd. Donderdagmorgen vond men de vrouw verdronken in do sloot. Men vermoedt, dat zij zich in haar slaap hecit omgekeerd en zoo in de sloot is terecht ge komen. Delft. Ct. DE BRAND TE NEEDE. Inzake den brand van de fabriek der firma A. J. ten Iloopen en Zoon ,1e Neede meldt men nader: (Zie Extrano. van heden): 's Avonds tegen half acht werd. voor het eerst rook ontdekt in het magazijn, waarin de bij het we ven te gebruiken kammen bewaard worden, de z.g. kamkamer. Eenige personen trachten direct na de ont dekking van den brand deze met z.g. instincteurs te blus.sehen. Daar de kammen ze-er veel in lijnolie ge drenkte stoffen bevatten, mocht deze poging niet ba ten en sloegen de vlammen spoedig liet dak uit. On middellijk werden de fabriekbel en fluit in werking gesteld, begonnen de klokken der R.-K. kerk en de brandklokken van den gemeentetoren te luiden en spoe dig waren een zestal spuiten aanwezig. Op het oogenblik, dut de brand ontdekt werd, was do fabriek verlaten. Gedurende de zomermaanden wordt op deze fabriek n.1. gewerkt van 's morgens 6 tot 's middags 12 uur en van 's namiddags half twee tot 6 uur. Bij het sluiten der fabriek was niets ver dachts ontdekt. De vlammen vonden in de kammen zooveel voedsel', dat, voor de spuiten in werking wa ren, het kammenmagazijn reeds één vuurzee was cn het gevaar, dat de heele fabriek een prooi der vlam men zou worden, door ieder werd erkend. Door den noordenwind, die zich gelukkig bijna niet deed voe len, werden de vlammen naar de aangelegen oude we verij gedreven en het is daar dan ook niet dan met bijna bovcnmenschelijke inspanning gelukt den brand tegen te houden. Ware de wind wat sterker geweest zeer zeker zou behalve de fabriek, die ten noorden van het dorp Neede en aan den voet van den Needschen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1