Cf Concert Zang-Onderwijs. sis Lserares in Solozang Én»! lienw! li®! Meubelschuivers of Kleedbeschermers. J. KEUKEN. in HoolnwwerMgfii, één gebruikte Hark 621 gebruikte ScMdfler Makelaars en Practizijas, Schoolsche Loten, h h. Veehouders Hooidprp Paard en Kar. F. STRUIK te Alkmaar, ren Afex Meijer s Koffie MAÏZENA Maaier D. Broertjes, Hypotheek a 4 ol|0. Aanbesteding, ZONDAG 13 JUNI 1909. Entrée Feestterrein 25 ets. Een EXTRA-TRAM vertrekt des morgens half elf uit Schagen. Jt C. Visser, A. v. TWUIJVER, C. Huiberts, Kapitaal. gesloten zal zijn. Ruime stalling Soldaten=eer. DERDE BLAD. AD VERTENTIEN. „CONCORDÏV Mevr. Van Tright-Urlus. Goedkoop. Praetisch Afdoende, Koster Wiglama, Singel bij de Munt, Amsterdam. Paarden- en Varkenssnijder na 18 Juni a s. FEUILLETON. Zaterdag 12 Juni 1909. 53e Jaargang. No. 4520. Harmonie-Vereeniging te Oudesluis, op Zondag 13 Juni as. op Dinsdig 22 Juni 09, te ALKMAAR, Het rietsnijden in den Raaksmaatsb>ezem in zes perceel en, Gevestigd te Schagen Kinderen beneden 7 jaar onder geleide vrijen toegang. 1 nieuwe bak wagen, 2 gebruikte boerenwagens, 2 gebruikte boerenwagens, Schagen. zeer billijk te koop. Een nieuwe Bakwagen, 2 gebruikte Bakwagens, en 2 gebr. Boerenwagens, een Bakwagen en een Kaaswagen. 50 Cent per stuk. Trekking 16 Junk Bestellingen te Alkmaar, roor OogOor-, Neus- en Keelziekten H. Kaper. Barbierszaak niet A. HOVENIER, Schagen. met deGrasmaaimachine. 1 F. KLAVER, Winkel. Gedurende de Schager Kermis, voor Fietsen* Loet E 41 te Schagen, 2 Hooischuivers, D. Broertjes. te geven door de Directeur de Heer J. M. JANSEN, in den TUIN van den Heer JOCH. KREIJGER Aanvang 7 uur. Entrée 10 ct. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd GEESTMER AMBACHT, zullen des voormiddags 10 uur, in het Loge ment NOORD-HOLLAND presenteeren aan te besteden waarvan het bestek vanaf heden ter lezing zal liggen ter Secretarie van bovengenoemd Ambacht te Heer-Hugo- waard, alwaar hetzelve ook op franco aanvrage verkrijgbaar is, tegen betaling van 25 cent'per exemplaar. Information zijn te bekomen bij den Opzichter, den Heer WARTENHÖRST te Harenkarspel. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd D. WAGEN AAR, Dijkgraaf. P. WONDER Az., Secretaris. Leerlinge van het Conservatorium te Amsterdam en van mej. Cornelie van Zanten te Berlijn. Festival te Barsingerhorn Te koop: waarvan één geschikt voor vracht- of melkrijden, en bij A. Houtkooper, Wagenmaker te Nieuwe Niedorp. Breng dit eenvoudig voowerp onder eiken poot van Moe1, tafel <f kast, en men rchuift de meubelen met <remak door de kamer, zonder eeDige fcchi.de aan kaip°t, kleed of vloerzeil aan te brengen. Deze eenvoud ge vinding is een behoud voor alle vloerbedekking. ALLEENVERKOOP voor N. NIEDORP en OMSTREKEN Lis' Ml door meer dan 1000 geneeskundigen aanbevolen. Agent, Bierhandel, Schagen. O TE KOOP waarvan een geschikt voor vracht- of melkrijder, lij A HOUTKOOPER te N. Niedo-p. Belasten zich met het koop ;u, ver- koopen, huren, verhuren en taxeeren van voerende en onroerende goederen, het ir cisseeren van voi deringen, het be zorgen en plaatsen van gelden onder hypothecair verband. Het opmaken van koop- en huur-contracten, memoriën van a irgifte voor de successie, boedel beschrijvingen, boedel-scheidingen, ver zoekschriften, enz. KantoorurenAlle WERKDAGEN van 9 12 enj 24 ure. Zaterdags ook te ALKMAAR, Café „DE NEDERLANDEN", Mient, van 10 ï/2 12 V2 uur. Te bevragen bij P. VOORTHUISEN, 't Wad, Barsingerhorn. Goedgekeurd bg Koninklgk Besluit. Hij die lotfD wil koopen, mag zich wel haasten, want ze zijn aan het Hoofd depot uitverkocht. b>( HAGEN voor den worden aangenomen bij den heer „Roode Leeuw" te SCHAGEN. RJ.ifltrli Voor minvermogenden en Ziekenfonds- leden Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag 89 uur. Voor pirticuüeren Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag 10 11 uur; Woensdag en Vrijdag 14 uur. Alle avonden (6 7 uur) mits vooraf aanvragen. Groot b draf van Spaarbank beschik baar voor le hypotheek op landerijen in Noord Holland Br. fr. motto!//Spaai bank", bur v.d.b'ad. zoowel systeem Prof. LIEBIG, als ge woon gebrand, is te KOLHQRN verkrijgbaar bij Qndergeteekende maakt, met deze aan zijn geachte cliëntèle bekend dat hij om gezondheidsredenen zijn langer kan waarnemen, om welke reden deze Beleefd dankend voor de gunst, ge durende 18 jaren genoten hebbende, Uw dw. dn., De ondergeteekende boveelt zich be ier fd aan als Aanbevelend, in de WAGENMAKERIJ van tegenover de Gemeente-School. o— Aan 't zelfde adres TE KOOP waaronder 3 gebruikte Tilbury's, 1 nieuwe Tilbury, 1 nieuwe Bakwagen, 1 Sportkar, gebruikt, 1 Kapwagen, gebruikt, tegen ZEER LAGE PRIJZEN. Beleefd aanbevelend, Amsterdam, Heerengracht 465. Opger.inl861 Gestort kapitaal f 400,000.— Reserve 575 000.— Gestort Waarborgfonds 4,000.000.— Bedrag der uitstaande hypothecaire leeningen op 31 Dec. 1908 f 36,194,567.61. De Bank verstrekt Geld tegen hoog stens 4 '/4 °/0 met 1 provisiebrengt geen schattingskosten in rekening, wan neer een leening tot stand komt. Inlichtingen te bekomen bfl haren Agcr t Mr. K A. COIIEN STUART, Langstraat 71b, Alkmaar. BeschikbaarParticulier Kapitaal op Landerijen. Br. fr. no. 37, Bur. v. d. Blad* 27. Toni stond daar roerloos voor hem, zij leunde met de rechterhand op tafel om staande te blijven, hare lippen waren vast op elkaar geperst, haar oogen ble ven onafgebroken op den grond gericht. antwoordde zij zacht, „wat mijn moeder schreef was waar." Het scheen haar moeilijk om antwoord te geven. „Ja!" riep Hermann wild uit. Ondanks alles, had hij een ander antwoord verwacht. „Uw hart heeft zich dus vergist, het gevoelt geen liefde meer, omdat ik niet meer de uniform van den reserve-luitenant mag dragen. Waart gij tenminste eerlijk genoeg ge weest, en hadt mij maar dadelijk gezegd, wat gij aan r.iij liefhadt." Een trek van onwil gleed er over Toni's gelaat. „Ik heb mij in mijn hart vergist," zeide zij met bevende stem. „Het gevoelde zich niet sterk genoeg om den strijd, die reeds tusschen u en mijn vader was ontstaan te verdragen. Want ik heb mijn vader lief." „Was dat mijn schuld?" riep Hermann uit. „Mocht Ik het stilzwijgend verdragen, dat uw vader steeds met minachting sprak over den mijnen? Weet gij ook, waarom hij dat deed? Omdat mijn vader zekere onder nemingen die de uwe op touw had gezet, niet in zijn blad wenschte te ondersteunen, omdat mijn vader te eerlijk was ..Mijnheer Kalsbach, beleedig mijn vader niet," viel Toni hem in de rede. „Ik sta op dit oogenblik geheel onbeschermd tegenover u, wilt gij van deze gelegen heid gebruik maken om mij te krenken?" Hermann herstelde zich, hij zag nu duidelijk dat tr tusschen hem en Toni een diepe klove was ontstaai J'e niet kon worden weggenomen. Al mocht zijn hart noS zoo smartelijk ineenkrimpen, hij drukte de hand tegen de borst, om dit schrijnende gevoel te onder- bukken. ..Neen, ik wil u niet krenken," riep hij uit. „Ik ben u immers dank verschuldigd, dat gij mij hebt Sfcleerd, dat de liefde niet meer is dan een dwaasheid, Jan een spel, dat u reeds na zoo korten tijd verve lend begon te worden, omdat het niet meer overeen kwam met de berekeningen van uw vader .En ik dwaas, die werkelijk aan die liefde geloofde." Met deze woorden snelde hij het vertrek uit. Toni staarde naar de deur, die zooeven achter Her mann was dichtgevallen. Het verwijt dat zij zich had bezondigd aan zijn edel hart; het gevoel, dat zij te veel geloof had geschonken aan de woorden van haar vader, kwam in haar op. Zij had ondanks alles den jongen man toeft lief. Misschien kon alles nog wel verzoend worden. „Hermann! Hermann!" riep zij luide en snelde met uitgebreide armep naar de deur. Maar het was te laat. Hermann hoorde het niet meer, want hij had het huis verlaten. Toni zonk in een stoel neder en bedekle het ge zicht met beide handen, want zij had een geluk van zich gestooten, zooals zij het misschien nimmer nimmer weder zou krijgen. HOOFDSTUK XVIII. Hermann was naar huis teruggekeerd. Hij was moe deloos. Bij het gerecht waar hij als referendaris werkzaam was, vroeg hij eenige dagen vacantie, en dit werd hem ook toegestaan. Hij sprak tegen zijn vader den wensch uit, van eenigen tijd op reis te willen gaan. „Dezelfde gedachte is ook al reeds bij mij opge komen," luidde het antwoord, „maar toch verzoek ik je hier te blijven. Je wilt op reis, om je te verstrooien en om te trachten te vergeten, maar alleen zoudt ge dit toch niet kunnen bereiken. Ik weet dat in zulk een gemoedstoestand de reis voor u zeer vervelend zou worden, uw oog zou blind zijn voor alle indruk ken, omdat uw geest alleen met wat gebeurd is, zich zou bezighouden. Gelooft ge, dat ie'mand die zich on gelukkig gevoelt, oog heeft voor de heerlijkste lan douwen, voor de prachtigste steden? Hier zult ge; het spoedigst genezen en hier zal ik je ook het best kunnen ter zijde staan. Men zendt niet een zieke op reis, maar alleen menschen die aan de beterende hand zijn. wanneer het gevaar voorbij is, en het leven nieuwe belangstelling vraagt. En nog om een andere reden wil lk, dat ge hier blijft. Ge hebt u niets te verwijten, wilt gij nu den schijn op u laden, dai ge den moed niet hebt, de menschen open in de oogen te zien? Gij waart nog een kind, toen ik wegens het plaatsen van een artikel veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf. Ik had fouten en vergrijpen van de politie openbaar gemaakt, ik had de volle waarheid geschreven, en de daadzaken van eenige ambtenaren zelf vernomen. Het artikel baarde een geweldig opzien, ik werd aangeklaagd en zag met kalmte de openbare terechtzitting tegemoet, want ik verliet mij op mijn getuigen. Maar voor den rechter lieten die getuigen mij in den steek en werd ik der halve veroordeeld. De straf trof mij hard. In de ge vangenis werd ik harder behandeld dan menige mis dadiger, men wilde mij vernederen en mij dubbel straffen. Ik heb in die maanden onnoemlijk veel ge leden. er kwam een gevoel bij mij op, dat ik nie mand meer vrij en frank in de oogen kon zien, ik wist dat de meeste menschen mij voor schuldig hiel den, omdat ik veroordeeld was. Ik vatte het besluit op, om voor langen tijd op reis te gaan en allen te ontwijken, met wie ik bekend was, want ik vrees de hen te ontmoeten. Zie, toen was het jouw moe der, die mij had hier te blijven. Zij zeide tot mij, dat wanneer ik op reis ging, ik juist de verdenking op mij zou laden, dat ik schuldig was. Wie onschuldig is, behoeft zich niet te schamen andere menschen onder de oogen te komen .Ik bleef en heb later moeten erkennen, hoezeer zij gelijk' had gehad. Reeds na enkele weken, waren er maar weinigen, die in mijn schuld geloofden." Hermann bleef. Maar hij leefde zeer teruggetrokken van andere menschen, want hij had Toni werkelijk lief gehad en zijn hart kon niet zoo spoedig zichzelf meester wor den. Hij kon ook niet vergeten, dat hij als een eer- looze uit het leger was geworpen, daar hij toch ai- leen volgens zijn heiligste overtuiging had gehandeld. Schoenrock maakte van deze omstandigheden ten zijnen gunste gretig gebruik. Hij deed 't zoo voor komen, alsof hem zoowel door den raad van eer, ais door den bankier Eger, de schitterendste voldoening was verschaft. Openlijk beschuldigde hij Hermann van lafheid en velen geloofden dat deze uit gebrek aan moed het duel had geweigerd. Ook tegenover Kalinka sprak Schoenrock in dezen geest. Kalinka was over den loop dien de zaak had genomen, zeer verbitterd. Sedert eenigen tijd misluk ten al zijn plannen. Hij had Schoenrock aangeraden te duelleeren, om zich zoodoende op deze wijze van een medeminnaar te ontdoen. En al ware Hermann ook in een duel gebleven, wat had hij zich daarover be kommerd. Schoenrock had dan toch moeten vluchten, of was gestraft geworden en dan was hij meteen on schadelijk geweest. Nu was zijn medeminnaar als een overwinnaar uit al die beslommeringen te voor schijn getreden .Zoo had Charlotte von Ortho er ook over gedacht, want zij roemde den moed en durf van Schoenrock. Kalinka verborg evenwel zijn mismoedigheid op meesterlijke wijze. Hij lachte toen de ex-luitenant te genover hem snoefde over Hermann's nederlaag. „Gij hadt zeker geen betere voldoening kunnen wen schen," antwoordde hij. „Ik hoop dat u nu met uw tegenpartij verzoend zult zijn." „Nog niet," riep de ex-luitenant uit. „Mijn toorn vervliegt niet zoo snel; maar hij past er wel voor op om mij niet te ontmoeten, omdat hij wel weet, wat hij van mij heeft te verwachten." „Schoenrock, ik zou als ik in jouw plaats was een heel ander middel aanwenden," ging Kalinka voort. ,.)e wilt hem openlijk tuchtigen, maar daardoor neem jij veel menschen tegen je in." „Hoe dwaas, wat bekommer ik mij om andere menschen!" i „En wanneer Kalsbach nu eens u een slag terug- geeft? Hij is groot en sterk, Jij schat zijn krach- j ten veel te gering. Wanneer hij nu eens op je voor nemen is voorbereid en je als een dollen hond neer schiet." „Bah. Hij heeft den moed niet om te schieten." „Je vergist je in hem, anders zou je wel iets beters doen, en ik zou wel wat beters weten ook." „Jij?" riep de ex-luitenant uit. „Ja en het verbaast mij, dat jijzelf niet reeds op die gedachte bent gekomen. VrsAg om de hand van de dóchter van den bankier dat zal hem het meest ergeren. Hij bemint haar nog hartstochtelijk en ik weet, dat hij haar aan niemand minder zal gunnen dan juist aan jou, Dit zou de fijnste wraak zijn, die ge ooit kondet nemen." „Parbleu, je hebt gelijk," riep Schoenrock, wien dit idee zeer naar den zin was. „Een fameus plan, dat lk eigenlijk niet in zoo'n hoofd als het jouwe zou hebben gezocht. Maar eigenlijk kan er toch niets van komen." „Waarom niet?" „Burgerstand, dat past mij niet." „Zijn je inzichten dan zoo spoedig veranderd?" „Ja. Het trouwen heeft bij mij geen troost en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de barones mij beter past. Nu ik niet meer actief ben, moet ik meer op stand letten. Dat zult ge begrijpen." „Niet geheel," antwoordde de schilder, die met groote moeite zijn ergernis verborg. „Ik meen dat jij geld genoeg hebt, en dat je nergens op behoeft te letten."

Schager Courant | 1909 | | pagina 9