de Heer OUD, Kr. TL l DE MEESTER. o o n D, W. BAND, een KNECHT, een Boerenmeid, Schager Kermis. Schager Kermis. een M-HüoËster, Alex Meijer's Koffie voorDANSEN en Biljarten te St. Maartensbrug Hypotheek. Breukbanden, L. Beijneveld, Winkel. Maandag 21 Juni '09, Eerste Veiling een flinke Dienstbode. IS, Huishoudster 'Iprtp- 5)1 f de Natuur Vollen 1 Ondergoederen inM, J. KEUKEN, G. PLEVIER. S. Bregman, Marktberichten. Nagekomen berichten. Uit en voor de pers. ADVEBTENT1EN. Donderdag 17 Juni 1909, Regentenstraat is verhuisd naar het bij den Hr.J. TUINMAN. ook zonder veer. J. VADER Az. van de Familie POLAK Entrée 10 ets. Dans vrij. J. Vader Az. •~i(PiS§Merk 1L Uitstekende gelegenheid in het lokaal „Den Burg." Th. IJff. Kassier en Makelaar te Alkmaar, INGEZONDEN. Trijntje Gtsen, Zadelmaker, enz. ^FRIEZENVEEN. plaatsen haalt de genie de nog overeind staande muren omver, omdat het gevaar voor instorten te groot is. Lambeso, een stadje van 2600 zielen, is voor een derde verwoest; het heeft er veel van of hot een bombarde ment heeft doorstaan. De materieels schade, waarvan natuurlijk nog goen juiste cijfers zijn op te geven, moet zeer groot zijn. Op de in de haven van Toulon liggende oorlogssche pen „Charlemagne", „St. Louis" en „Gironde" brak Vrijdagavond een paniek uit. Toen de eerste schok gevoeld word, vlogen da matrozen naar het dek en, vreezende voor eon herhaling van de ontzettende ramp van de „Jena", vluchtten zij naar den vasten wal, niet tegenstaande de bevelen der officieren, die al het mogo- Hjke deden, hen te kalineoren. De meesten hunner weigerden aan boord terug te keeren voor den ochtend stond. Te Marseille heerscht groote vrees voor een herhaling van de aardbeving, waartoe de prognose van sommige deskundigen niet weinig bijdraagt. De ter plaatse aan wezige correspondent van den „Lokal Anzeiger" schrijft Pastoor Moreux, de directeur van het observatorium te Bourges, die op astronomisch en geologisch gebied geen onbekende, en een ijverig voorstander is van de theorie, dat er een causaal verband bestaat tusschen het optreden van zonnevlekken en het plaats hebben van aardschokken, heeft reeds velleden jaar en het laatst in Januari nog, in de pers gewezen op de groote mogelijk heid van aardbevingen aan de Pransche Middellandsche Zeekusten. Maar al te gauw zijn zijn voorspellingen uitgekomen. Begrijpelijkerwijs waren vooral de eigenaars vau ho tels en dergelijke ondernemingen niet zeer ingenomen met deze profetieënsommige belanghebbenden trachtten hem zelfs zijn woorden te doen terugnemen. Maar pastoor Moreux houdt niet alleen zijn theorie staande, maar vreest, dat de aardbevingen in Zuid-Prankrijk eerder zullen toe- dan afnemen. Hij is zelfs zoover ge gaan een schetskaart te ontwerpen van die streken, welke hij meent, dat in de eerstvolgende jaren zullen getroffen worden Ook de bekende directeur van het seismografisch instituut te Rome, de heer Alfano, heeft als zijn mee ning te kennen gegeven, dat men zich op meer bevingen in de thans bezochte streken moet voorbereiden. Een middel om oud te worden. By Bellefontaine, in Ohio, is dezer dagen overleden een vrouw van 115 jaar, Rebecca Burns, in haar omge ving bekend als tante Becky. Zij zelve schreef haar lange leven toe aan het eten van uien; als jong meisje al at zij tweemaal per dag uien, en dit heeft zij haar heele leven lang voigehouden. Tegen onvoorzichtige chauffeurs. Sinds den lsten Januari van het jaar 1908 werden alleen in de stad New-York meer dan honderd personen door onvoorzichtig en te snelrijdende automobielen ge dood. Het aantal van hen, die bij een automobielongeluk zwaar gewond werden, schat men op niet minder dan vijfhonderd personen. Het spreekt dus van zelf, dat de New-Yorksche rech terlijke colleges er over zijn gaan denken, de onvoor zichtige chauffeurs oens voorbeeldig te straffen. De persoon, wien het lot treft als voorbeeld aan zyn collega's gesteld te worden, is de chauffeur William Darragh, die eenigen tijd geleden met een wilde vaart door een der drukste avenu's der wereldstad rijdend, het ongeluk had, een jongen van 13 jaar te dooden. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 25 jaar. Darragh zal in hooger instantie trachten, milder recht te verkrijgen, maar men neemt algemeen aan, dat ook het hooge gerechtshof het vonnis zal bevestigen. Volle gevangenissen. In de gevangenissen van den staat New-York zitten 990 vreemdelingen, die een vonnis ondergaan. De wet geeft de regeering het recht, misdadige vreemdelingen na hun straftijd naar hun land terug te zenden. De suporintendent van de gevangenissen stelt nu voor, dat de gouverneur aan een derde dier gevangenen hun ver deren straftijd zal kwijtschelden om ze aanstonds het land uit te kunnen sturen. In de kerkers, die vol zijn, komt dan wat ruimte en de staat New-York is 300 ongowenschte gasten kwijt. Geschenken onderhouden de vriendschap. De Tsaar van Rusland heeft een aantal geschenken voer Keizer Wilhelm meegebracht, o.a. een compleet paardentuig, zooals hijzelf gebruikt. Het zadel is ver sierd met goud en kostbare steenen; de leidsels dragen de initialen van Rusland en Duitschland in goud. Ver der een sigarenkoker, een prachtstuk van goudsmids kunst, versierd met kostbare steenen uit de Oeral, en verscheidene snuifdoozen. Voor het gevolg van Keizer Wilhelm brengt de Tsaar een aantal decoratiën en gou den horloges met inscriptie mee. Door draadiooze telegraphie gered. Wederom heeft de draadiooze telegraphie haar groote waarde voor de scheepvaart bewezen. Zooals het geval was indertyd bij het ongeluk van de „Republic", is ook thans do redding van de honderden passagiers van do „Slavonia" aan de draadiooze telegraphie te danken. Van Ponta Delgada worden nog de volgende bijzon derheden omtrent het ongeluk van den Cunardstoomer gemeld. Woensdag even voor middernacht word aan boord van do „Prinzess Irene" die op 5 Juni New- York verliet een draadloos bericht ontvangen, dat de „Slavonia" op het strand was geloopen en waarin hulp werd verzocht. De „Prinzess Irene" was nog op een afstand van 180 inylen van de „Slavonia", maar zij veranderde onmiddellijk van koers en stoomde met volle kracht naar de plaats van de schipbreuk, die op twee mijlen ten Zuidwesten van Flores bleek te liggen. Donderdagmiddag kwam de „Prinzess Irene" langszij de „Slavonia" en dadelijk werd begonnen met het overbrengen der kajuitpassagiers. Vrijdag bij het aan breken van den dag waren slle 110 kajuitpassagiers zonder eenig ongeval aan boord van de „Prinzess Irene" overgebracht. Spoedig daarna zette dit schip koers naar Gibraltar. Intusschen echter waren nieuwe aanvragen om hulp van de „Slavonia" weggeseind. Zjj werden opgevangen aan boord van de „Batavia" van de Hamburg—Amerka lijn, die eveneens onmiddellijk naar de plaats van het onge luk koers zette. Op dit Duitsche schip, dat beter voor tusschendekspassagiers is ingericht dan de „Prinzess Irene", werden nu de tusschendekspassagiers overgeno men, alleen de bemanning bleef nog aan boord. Maar Vrijdagmorgen verliet ook deze het schip. Zij landde op Flores. De „Slavonia" was toen geheel voigeloopen en volslagen een wrak. De Engelsche bladen noemen met waardeering den naam Coles van den beambte van de Marconi- compagnie, die het draadiooze toestel aan boord van de „Slavonia" bsdiende. Een paar snippers. Uit een Engelsch jury vonnis: „De jury bevond dat de overledene gestorven was aan de gevolgen van bekomen verwondingen, maar er was geen aanwijzing om vast te stellen of die verwon dingen voor of na den dood waren aangebracht." Opschrift van een zeker ontvangerskantoor „Het kantoor is-geopend van 9 tot 1 uur op iederen werkdag, behalve lo. den Vrijdag, tenzij de eerste werkdag der maand op Vrijdag valt; 2o. den laatsten werkdag van elke maand, tenzij deze op Zaterdag valt, of den laatsten werkdag van April is." Arme belastingbetalers zonder zakalmanak 1 Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Viscnmarkt, a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d.d. 20 Juni 1909. Kipeieren f 3.— a f 5.55 Eendeieren f 0.— a f 0.— Ganzeneieren f 15.— a f SCIIAGEll KAASMARKT. Woensdag 16 Juni 1909. Aangevoerd waron 29 stapels Kleine Kaas. Hoogste prijs f 28.50. st. Middelb, kaas, f Aan gewicht 8498 K.G. J naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van, de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 771.9 te Valentia. De laagste stand van den barometer is 761.0 m.M. te Nice VERWACHTING. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Mogelijk regenbuien. Iets koe ler. RECTIFICATIE. Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen: Mijnheer de Redacteur: In uw raadsverslag van Heerhugowaard staat, dat in behandeling kwam een adres van de afd. Hugo- waard van ,,'t Ned. Ond.-Gen." Dit moet zijn van de afd. Heerhugowaard en Omstr. van den „Bond van Ned. Onderw." Zoudt u dit niet even willen rectificeeren? Langedjjk. Het is tegenwoordig druk aan den Langedyk met het planten van kool. Oud en jong begeeft zich naar den akker om daar werkzaam te zijn. Deze werkzaamheden hebben plaats onder geen te beste omstandigheden: de planteu zijn dit jaar niet van de beste soort, ja er zijn bouwers, die al hunne koolplanten door de zg.n. sprin gers zagen vernietigen. Zij moeten ze dus elders koopen en door de schaarste zijn ze hoog in prijs, 'c Spreekt vanzelf, dat zij, die er in overvloed hebben, daardoor oen aardig voordeeltje behalen. Bovendien is het weer en de bodem niet. gunstig om de kool te planten. Over 't algemeen staat het er op 't oogeriblik nog niet best voor. De Tuinbouw Onderlinge- Bijna alle tuinbouwers aan den Langedijk hebben zich aangesloron bij de Tuinbouw Onderlinge. Do vereeniging „Groentoncultuur" heeft besloten om van personen, die later als lid wenschen toe te treden, een verhoogd entreegeld te heffen. Te Zuid-Scharwoude zijn maar een paar bouwers, die z'ch niet hebben aangt sloten. Op den stemmingsdag. Bezoeker tot een kiezer „Toe, man, ga nu stemmen, je weet toch hoe noodzakelijk het is." Vrouw van den kiezel „Neen, mijn man gaat niet stemmen. Troelstra zit nu al vier jaar in de Kamer, en toch is mijn man telkens bekeurd mot zijn groente- kar." (Historisch.) Oudkarspel. Op Zondag 4 Juli a.s. zal de openlucht uitvoering plaats hebben door de Turn-Vereenigingen „Hercu les" en „Hygiéa" met meisjes- en jongensafdeelin- gen op het weiland bij de Ned. Herv. kerk te Noord- scharwoude. Het programma bestaat in halter-, stok- en vrije- oefeningen (gecombineerd), toestelturnen aan rek, barren, paard en ladder, in zes of zeven afdeelingen, vrije-oefeningen door Hygiéa met meisjesafd., polsstok hoog-, hoog-, ver- en paardspringen en een slot- groep door alle leden. Oudkurspcl. De heer A. J. Vos van Zon, onderwijzer alhier, hoopt den 21sten Juni zijn 25-jarig jubileum als zoodanig te vieren Zuidscharivoiide. Den 21 Juni zal voor de anti-revolutionnaire kies- vereeniging te Broek op Langendijk de heer Mr. J. G. Sybrandy spreken te Zuidscharwoude, om de can- didatuur van den heer Glinderman te verdedigen. Naar wij vernemen zal door de liberale kiesvereeni- ging „Langedijk-St. Pancras" een debater worden uit- genoodigd Koordscharwouilc. De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft ten opzichte van het adres van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers, om over te gaan tot het aanstellen van een school arts, besloten, dit adres in een volgende vergadering te behandelen, nadat de raadsleden kennis zullen heb ben genomen van het Rapport, dat er als Memorie van toelichting is bijgevoegd. WANDELTOCHT OM DE WKRKLl). De New-York Herald bevat een sensationeel be richt van een Hollander, Saeys, die na een wandeling van 22000 mijl in 3 jaren thans, in een wandeltocht om de wereld, te Aden zou zijn aangekomen. Tn het geheel zou de wandelaar 40.000 mijl in 6% jaar heb ben af te leggen, om een weddenschap te winnen van ...f 400.000 met een zekeren dokter Bring van Luik aangegaan. Hij zou reeds gewandeld hebben in Ame rika, Duitschland, Frankrijk, Rusland, Spanje, Italië, en Griekenland. Midden-Azië en Syrië, en in een boek autoriteiten in verschillende steden doen teekenen, om controle op zijn reis mogelijk te maken. Hij zou 29 jaar oud zijn, negen talen spreken, student zijn en de zoon zijn van den tegenwoordigen directeur van de Amtserdamsche Universiteit. Wij kennen geen directeur van de Amsterdamsche Universiteit, nog veel minder een directeur Saeys. Wel herinneren we ons een diamantbewerker Van Seys, die voor eenige jaren ging wereld-wandelen, zegt het Hdbld. Anna 1'anlowna. Prachtig weder begunstigde het Prinsesse-feest te Anna Paulowna. Het begon met het luiden der klok en toen dit ophield trokken 500 kinderen, allen in feesttooi met wapperende vlaggen, voorafgegaan door muziek, langs de Molenvaart naar de Spoor- buurt. Daar werd balt gehouden, om de prachtige eerepoort te zien en daar werd gezongen en dan lieten de muzikanten het Oude Wilhelmus hooren, vergezeld met den zang der kleinen. Toen dit op hield klonk uit den kindermond: „Leve de Spoor- buurt" en deze hulde kwam den bewoners van die streek wel toe. Heel veel werk had de eerepoort vereischt, maar ze was prachtig. Teruggekeerd ver gaderden de kleinen zich in het gebouw der Ned. Herv. kerk en werden onthaald op beschuit met Oranje-muisjes, limonade, korstjes, sinaasappel en J een boekje ter herinnering aan het feest. Ze zongen er vroolijk op los, totdat cr stilte kwam en de heer K. L. van Gorkom zich tot de kleinen richtte, om hun de beteekenis van het feest nader uit te leg- gon. Aan het slot werd een driemaal „Leve 'de Ko ningin!", „leve Prins Hendrik", en „leve Prinses Ju- liana" aangeheven. Toen werd de kerk in feestelijke stemming verla ten en de inwoners begaven zich naar Veerburg, ten einde daar de feestrede aan te hooren, die zou wor den uitgesproken door den eere-voorzitter, den heer C. Wijdenes Spaans. Eerst werd door een zangkoor onder leiding van den heer A. de Boer voortreffelijk gezongen het „Wilhelmus" en daarna trad de feest redenaar op het podium, om in goed gekozen woorden met warmte na te gaan, waarom Nederland zich zoo gehecht gevoelde aan Oranje en waarom thans dit feest zoo echt een nationaal karakter droeg. (Deze rede zal later in haar geheel geplaatst wor den.) I Toen werd een lied gezongen „Aan de Zee" en met fanfares werd de bijeenkomst gesloten. In een ocht. feestelijke stemming was men gebracht, j Het feest duurt voort. i Heerhugowaard. Alhier, te Zijdewind en te Terdiek werden door de vereeniging „Nieuw Leven" vergaderingen gehouden tor bespreking van de wenschelijkheid van aansluiting bij „De Tuinbouw Onderlinge", een verzekering voor het onderling dragen van het risico tegen ongevallen in het tuin- en landbouwbedrijf. Nadat de zaak van verschillende zijden door voor- en tegenstanders van directe aansluiting was besproken, werd den aanwe zigen, die tot aansluiting meenden te moeten over gaan, in overweging gegeven bun aanvraagformulierer vóór 15 Juni bij den secretaris van „Nieuw Leven" in te zenden. Te Heerhugowaard werd besloten tot een gecombineerde vergadering met „.Waarland" ter bespreking van de sorteering van zilveruien; te Zijde wind nam het bestuur van „Nieuw Leven" op zich iemand te zoeken, die genegen zou zijn marktaanvoer per schuit van de Noorderringvaart per as te trans porteeren naar het veilingsterrein; te Terdiek werd een bespreking gehouden over proeven met het ver bouwen van witlof. DE UITSLAG. De N. Arnh. Ct. betoogt ten aanzien der herstem mingen: Als regel diene aangenomen, dat alle vrijzinnige groepen den sociaal-democraat steunen, waar deze staat tegenover een rechschen candidaat, en omge keerd en dat nergens steun worde verleend aan rechts, al mocht deze houding ook het verlies van enkele zetels kosten. Men diene het later te maken verwijt te ontgaan, dat de zetel behouden bleef door den steun van rechts. Verder gaat bet blad de oorzaken van de neder laag na, die niet alleen uit de lakschheid der vrij zinnigen, maar ook uit andere oorzaken wordt ver klaard. En dan mag naast ontevredenheid over Arbeidscon tract, Ongevallenwet en Woningwet en vrees voor verdere sociale wetgeving, mede genoemd worden de invloed der Prinses Juliana-vereering, welke duizen den vatbaar beeft gemaakt om geloof te slaan aan do bewering, dat de Vrijzinnigen gekant zijn tegen het Oranjehuis, ofschoon de twee grootste figuren uit dat Huis, de Stadhouders Willem de Zwijger en Frederik Hendrik hunne voorgangers waren in 't bestrijden van de kerkelijke antithese. Intusschen hebben deze talmivrijzinnigen, die zich openlijk voordoen als tegenstanders der Coalitie, maar in stilte haar steunen, hun zin gekregen: De Coalitie beschikt thans reeds over een voldoende meerderheid, om partijpolitiek te drijven; de antithese heeft geze gevierd en wij staan aan den vooravond van een ker kelijke overheersching, welke naar de voorspelling van dr. Kuyper, minstens 12 jaar zal duren. Al wat men nog zal kunnen doen om het aller ergste te keeren is, dat men tracht bij de herstemmin gen een zoo sterk mogelijke oppositie naar de Ka mer te zenden. En dan, laat ons op de toekomst vertrouwen; hopende dat de ervaring der komende jaren eindelijk weder gezond verstand en politieken zin bij kiezers en gekozenen zal doen herleven. Dat ons volk zal loeren inzien dat godsdienst en kerkgeloof niet éen, maar, helaas, te dikwijls geheel tegenstrijdig zijn. GEVRAAGD Ondertrouwd: GERRIT YEER en NEELTJE BREDERODE. Sohagen, lfi Junj. ig{)9> Haarlem, Huwelijksvoltrekking 30 Juni 1909. Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Uit aller naam, M. BRUIN. Kolhorn, 14 Juni 1909. des avonds 71/» «ur, zal in het lokaal van den Heer W. 8WARTHOF OPTREDEN, ter aanbeveling van Het Bestuur der Liberale Kiesvereeniging te St. Maartensbrug. Qndergeteekende bericht aan zijne ge- achte cliëntèle, dat hij van uit de L/GV6H Hoogachtend, Aangeboden Geld tegen lage rente op soliede huizen of boerderijen met lande rijen, zoowol voor Wei- als Bouwland. Br. fr. no. 21, bur. van dit blad. zal de worden gehouden, des namiddags drie uur. Yoorloopig wordt driemaal in de week VEILING gehouden, n.1. MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Namens bet Bestuur, J. AKKERMAN, Markt- Betaalm eester. GEVRAAGD, om terstond in dienst te treden om in de tabriek werkzaam te zijn tot November, loon f 5.per weck.^ Zich te vervoegen bij den Directour J. MAREES, Meeldijk, Barsingerhorn. liefst goed kunnende me'ken, tegen hoog loon, bij B. WAIBOER, Kleiweg, Anna Paulowna. gevraagd, bij C. DAM, Dirkshorn. Mevrouw LEIJDESDORFP, Straat weg 89, te Alkmaar, vraagt tegen 1 Augustus >o Eiken dag, te beginnen met den eersten Zondag, nam. 5 uur, uitgezonderd alleen Vrijdags gevraagd, door R, KEULEN te Anna Paulowna. van DEN HELDER. Tevens gelegenheid voor Restauratie in de Voorzaal. gevraagd, bij A. WILLEGRIJP, Anna Paulowna. gevraagd, P.G., om in de 2de helft van Juli in dienst te traden, bij A. Nt KOSSEN, Molenvaart, Anna Paulowna Terstond gevraagd bij Jb. TUINMAN, N. Niedorp. Er biedt zich aan: Een P.G., liefst klein gezin, hiog loon geen vereischte. Br. fr. lett. A, Bureau dezer Courant. Aanbevelend, Fabrieks- ft van tjjn verkrygbaar by JjJ te NIEUWE NIEDORP. (op een nieuw Biljart), Aanbevelend, TE KOOPongeveer slaande (e Wieringerwaard, Te bavragen bij A. J. HENDRIKSE, Schagen, en bij Jn BREET, Wierin- ger waard. zoowel syiteem Prof. LIEBIG, als ge woon gebrand, is te DIRKSHORN verkrijgbaar bij belast zich met het bezorgen van gelden onder hypotheek, het verleenon van crediet op korten termijn, neemt gelden in déposito, sluit verzekeringen op het leven en tegen brandschade en verder met alles wat tot het Kassiers- en Ma kelaarsvak behoort. Kantoor NIEUWESLOOT 45, te genover het Postkantoor.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3