ip 1. Ir, Til H. ie Meester. De Meester, Zaterdag 19 Juni 1909. 53ste Jaargang. No. 4524. ESureati SCiHI^GESW» Laars O 4. Uitg evers s TRAPHiAit Co. EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Uit en voor de pers. Biimeiilandsch Nieuws. Kermis. Alieiem Nieuws- Advertentie- Liiüiivllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Teleplioon 1M<». 20. Pry's per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 régels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bi aden. Mijnheer de Redacteur. Op 23 Juni hebben wij herstemming in het district Den Helder en nu vragen er velen: wie zal 't zijn? En dan moet 'het antwoord m. i. zijn: I omdat De Meester is voor staatspensioen zonder pre miebetaling. Ieder arbeider in het district Den Helder, die op Thomassen heeft gestemd MOET nu zijn stem uit brengen op De Meester. Thomassen hebt ge bij eerste stemming gekozen, omdat hij was een arbeider en omdat ge meendet dat hij de belangen van den arbeider het best zou kunnen verdedigen in de Tweede Kamer. Flink zoo! Maar die candidaat is u ontvallen en nu is de volksman Mr. De Meester, de candidaat, die ook is voor staatspensionneering, nu is die onze man. Ik doe dus een beroep op uw eensgezindheid om trouw naar de stembus te gaan en uw plicht te doen, dien u als staatsburger verplicht zijt te doen. Denkt er vooral om, dat de Anti-revolutionnairen al macht genoeg hebben om ons den last te bezorgen met secte-scholen en al het verdere moois. Wat zal dat mooi worden in onzen polder, als daar Roomsche en Gereformeerde scholen komen! dan kunnen de kinderen ook secte-onderwijs genieten, dan zal er geen eenheid meer zijn in onzen polder, omdat wij niet meer samen schoolgaan, maar van kinderjeugd af aan geleerd worden dat wat ons lief is als heilig te beschouwen en al wat op de andere scholen wordt geleerd uit den booze! Kiezers, stemt dus LINKS en dat is op A. VOGELENZANG Anna Paulowna, Juni 1909. die inspraak te handelen. Zij moenen zich te moeten houden bij de christelijke'' partijen. Dr. Bronsveld komt vervolgens op tegen de on rechtvaardige beschuldiging aan het adres der Hnh- Eclie partijen, dat zij „tegen niets feller vijandschap aan den dag hebben gelegd dan tegen de scholen die het verband van den christelijken godsdienst met de volksopvoeding wenschen te handhaven". Is er sinds 1887 bij de liberale partij niet een ken tering gekomen, en kan men haar nu nog ten laste leggen dat zij het bijzonder onderwijs onderdrukt? De liberale minister van koloniën, baron Van Dedem, wordt nog altijd door alle bestuurders van onze Zen- dingsvereenigingen geprezen om zijn welwillendheid jegens den arbeid der zending in Indië; liberalen steunen wat Zondagsrust bevordert; en de Kinder wetten, door een liberaal minister ontworpen, hebben in onze wetgeving een element gebracht, waarvan de Kerkgenootschappen en de christelijke philanthropie ruimschoots partij en profijt trekken. Is het eerlijk die geheele partij, ook nu nog voor te stellen als een gezelschap van aan God en gods dienst vijandige mannen? Zeker, de schoolstrijd, <,oo- als die door Kappeyne c.s. werd gevoerd, strekt den liberalen niet tot eer; maar we zijn dien tijd en strijd te boven, en de tijd is er, waarin niet de dog matiek, maar de gezindheid, en de eenheid in de praktische politiek tot een nieuwe partij-formatie had moeten leiden. De heer Lohman is afkeerig van de beruchte antithese waarom weerstaat hij dr. Kuy- per niet, die zijn deputaten wéér opriep tot den godsdienststrijd? Wij vinden het protest tegen de antithese, gepaard met het ijveren voor de herkiezing van dr. Kuyper en zijn medestanders, een betreu renswaardige inconsequentie, een tegenhanger van het tegen spreken, maar voor stemmen. En de andere bondgenooten van dr. Kuyper, de R.-Katholieken: ,,'t Moet hen wel zonderling aandoen roept dr .Bronsveld uit zoo samengekoppeld te worden met mannen, die zoo fier en zoo uitdagend zich „Calvinisten" noemen. Te Utrecht riep dr. Kuy per uit, dat het zoo heerlijk zou wezen indien in dit 400-jarig geboortejaar van Calvijn zijn partij bij de stembus zegevierde. Zoo maken dus de roomschen zich op, om in Juni te stemmen tot meerdere glorie van Johannes Calvijn. Als de groote Hervormer dat nog eens beleven mocht." den, en dat ons terrein zoo mooi zich voor kermis 'eyjt? Behalve deze tenten, hier voor een dag of tien ve rezen, hebben ook de localiteiten gezorgd, met de kermis wat goeds te bieden. Bij den heer J. Vader A z. zal het populaire Am- sterdamsche tooneelgezelschap van Stoel en Spref vier tooneelvoorstellingen geven, en het is algemeen bekend, dat Stoel en Spree boeiende tooneelstukken Op zeer loffelijke wijze opvoeren. Do heer H. D. Nieuwenhuyzen komt weer met een uitgelezen schare van specialiteiten in Cérès en we herhalen het evenals elk jaar: de goede naam van Nieuwenhuyzen waarborgt vroolijke avonden ln verschillende lokaliteiten is de heele kermis dooi gelegenheid voor dansen. We willen dit overzicht van de kermis niet sluiten, alvorens van de Bioscope Hommerson te melden, dat de Doopplechtigheid van Prinses Juliana een mooi nummer op het uitgebreide programma vormt. Deze door de directie zelf opgenomen projectie kan vol gens mededeeling van andere nieuwsbladen een hoogst interessante prachtopname worden genoemd. De pro jectie is zeer scherp en duidelijk en wordt in drie afdeelingen gepresenteerd. Van de Directie Hommerson is 't trouwens wel be kend, dat zij actief is en alles aanwendt om hare bezoekers in de geriefelijke tent aangenaam bezig te houden. En hiermede eindigen we en roepen allen toe: I'rettige kermis en goede zaken! Dr. BRONSVELD OVER Dr. KUYPER. Dr. A. W. Bronsveld bespreekt in zijn jongste Kro niek de Nieuw-Calvinisten die uit puur-mcnschelijke berekening met de eere Gods schermen. Hij teekent dr. Kuyper in zijn speculeeren op den, farizoeschen waan, den (on)geestelijkcn hoogmoed van de schare, die opgezweept moest worden en in de meening ver sterk). dat aan hun overwinning het heil hangt van lons land; ja, dat daannede de eer van den hoogen God gemoeid is. Na gewezen te hebben op de vereering van njen- sehen. die dr. Kuyper zoekt en welke hem gebracht wordt op een wijze, die de perken te buiten gaat, en herinnerd te hebben aan de schade door hem aan de Ned. Hervormde Kerk toegebracht, zegt dr. Brons veld Voor 350 jaar, toen de gereformeerden gejaagd en vervolgd en gedood werden om hun geloof, was het geen zij in hun belijdenisgeschriften neerschreven, de I uitdrukking van hetgeen er leefde in hun harten. Hun geloof aan de uitverkiezing en aan Gods souvereine ge nade troostte en sterkte hen in de gevangenis, op het schavot en den brandstapel. Zij1 wisten zich naar Gods eeuwig voornemen geroepen tot de eeuwige heerlijk- heul. Zij onderschreven hun belijdenis met hun bloed. Thans is dat zoo geheel anders. Het geloof aan de eeuwige verkiezing is voor verreweg de meeste ge reformeerden van onzen tijd een dogma geworden, een zaak van redeneering en bespiegeling zonder meer. Onder de 2000 deputaten waren er ongetwijfeld zeer weinigen, die zouden durven zeggen, dat zij kinderen Gods zijn. Hun geloof aan de predestinatie is een zaak van 't verstand. Het te belijden brengt ook volstrekt niet in gevaar, maar is zelfs profijtelijk, en heeft voor velen de „beloften van het tegenwoordige leven". Ik kan de gedachte niet onderdrukken, dat in dit alles veel onwaarachtigheid is, en dat onze hoogste, geestelijke goederen niet veilig zijn bij een partij, die de verhooging van God en van het schepsel onder het uitspreken van ootmoedige formules zoo treffelijk weet te vereenigen. Zij, die onze Vaderlandsche kerk liefhebben, mo gen niet medewerken aan de vermeerdering van de politieke macht van dr. Kuyper en zijn aanhang, daar hij ,,op ende op een werelosch man is, in wiens han den'onze geestelijke goederen niet veilig zijn." Dr. Bronsveld begrijpt dan ook niet, dat de chris- telijk-historischen, die blijkens hun orgaan voor de keus plaats lusschen sommige liberalen en som mige anti-revolutionnairen, aan eerstgenoemden de voorkeur zouden geven en die evenmin een ón li-re- volutionnaire meerderheid als een tweede ministerie- Kuyper wenschen, hun zelfstandigheid niet handhaven. Toegegeven (wüt wij niet onvoorwaardelijk kun,- hen d.oen) dat alleen door „de coalitie" de christe lijke grondslagen van ons volksleven beveiligd wor- den, zouden deze in gevaar komen, wanneer man- als Van Karnebcek, Uöelil' De Beaufort, Van ro- reesh Van der Vlugt, om geen andere namen te noe- I nien, ons bleven vertegenwoordigen of bestuurden locJi I ^i geen afdeeling van de Chr. Hist. Unie het wagen, I deze mannen candidaat te stellen. Zij noemen zich 'j'ct „christelijk" en daarom zali men liever de onbe duidendste anti-revolutionnairen, gereformeerden zelo- hui, en roomschen kiezen boven mannen, bekwaam, ^flijk, en in hun particulier leven vrienden van kerk vu religie. Het gaal niet aan hier in 't openbaar namen 'e noemen van Kamerleden, die de Kamer ontsieren, [baar „christelijk" (heeten?) doch ik vermoed, dat h'jv. de heer Lohman de voorkeur zou geven aan een jdleszins bekwaam vrij-liberaal; maar de christelijk- historischen loopen in 't gareel. Zij moeten ruilhan del drijven met de twee andere groepen der coalitie. Ai moeten met kracht en geweld, velen van hun par- i''J er loe brengen, om den anti-rovolutionnair of den Joomsehc te stemmen. Inderdaad, ik vind do positie dier mannen niet benijdenswaard, on de houding, jvolke zij aannemen, niet onberispelijk. Er zijn oogen- Jlikken, waarin hun geweten zegtgij behoort niet bij 1 de „calvinisten", doch missen de macht om paar Deze oude getrouwe van elk jaar staat weer voor de deur en Schagen is gereed om haar te ontvan gen. Met haar drukke leven en beweging, brengende zooveel afwisseling in ons gewone dorpsleven, bren gende ook een week lang heel wat vertier, is de kermis weer welkom. Of de kermissen minder worden? Langzaam maar zeker haar einde naderen? We gelooven niet, dat dit het geval is. Jaar op jaar zien we géén teruggang, eerder bewijs van meer leven. De ker- mis-vermakelijkheden blijven niet stilstaan, steeds wordt er wat nieuws bedacht, wat moois te zien ge geven, sommige inrichtingen munten uit door prach tige installatie. En het publiek, hoezeer ook de gele genheden om uit te gaan, vermeerderen, hoeveel gemakkelijker het hem ook gemaakt wordt, om te profiteeren van festiviteiten hier, tentoonstellingen daar, of van schoone oorden in ons vaderland en daarbuiten het laat toch de kermis niet varen. De kermis belooft hier dit .jaar druk te wor den. Wat er in deze week zooal verrezen is, en wat nog zal komen, biedt heel wat verscheidenheid. Onze plaats leent zich wat terrein betreft, zoo mooi voor kermis. Wdar je ook Schagen binnenkomt van buitenaf, dadelijk is men in het kermisgewoel, en wandelt men in gezellige drukte De Markt is van Loet tot Noord, in een boog cm de kerk, bezet met inrichtingen. We noemen achtereenvolgens de hier van vorige jaren zoo goed gerenommeerde bioscope van Hommerson et Fils (werkelijk een pracht van een inrichting), de Stoom-caroussel van W o 1 f s, met zijn rijkversierde reuzentent en schitterende electrische verlichting bij avend. Als we dezen stoomdraaimolen het brandpunt van de kermis noemen, zeggen we niet te veel. Ge zellig druk is het steeds in een stoomcaroussel, en met zijn kleurige, bonte maar nette en ruime inwen dige installatie en goede muziek van een concertorgel is hij een groote aantrekkelijkheid voor klein en groot Dan vinden op de Markt nog plaats een worsteltent schiettent, somnambule en nog eenige kleine inrich tingen, benevens de welbekende Saartje Cohen met haar ververschingskraam. Hebben we deze omwandeling op de Markt gehad, dan volgt de Hoogzijde, die van de Markt tot de Ka tholieke kerk geheel bezet is met éen lange rij van uitstallingen in bonte afwisseling van kramerijen en speelgoederen, suikerwerken, gebak, enz. enz. Van de oude goede bekenden noemen we maar enkele, G .de Bruin (voorheen D. Visser) en Coppe- jans, of wel beter bekend: „De Friesche Kap" met keur van lekkernijen voor klein en groot, A. L e ij e n met zijn groote kraam van speelgoed en alle aanver wante artikelen, terwijl verder D. Visser, K. L e ij- en en M. Zonderhuijs, allen welbekende adressen heerlijke gerookte paling en meer aanbieden. Wenseht men een mooi zitje te midden van het gewoel, de melksalon van den heer K. Rol aan de Hoogzijde noodigt u daartoe uit. Van de Hoogzijde wandelt de kermisbezoeker de Laan op, die, nu de Gedempte Laan voor kermis zoo'n mooie plaats biedt, hoe langer hoe meer een druk punt wordt. Een fijne gebakkraam, schitterend en blinkend van kristal- en koperwerk, een menage rie, en dan op het land van den heer Roggeveen een danstent en last not least, de groote Circus van Roberti Althoff Jr. Een paardespel is je kermisver- makelijkheid bij uitnemendheid en als de goede roep van dezen circus waarheid blijkt, dan wacht ons wat moois, 't Is een geweldig circus, plaats voor 3000 personen biedt hij. Maandag of Dinsdag arriveert de zaak per extratrein, Dinsdagavond eerste voorstel- "'Naai verluidt, komen bovendien nog twee schouw burgtenten in den loop der week onze plaats bezoe- ven Hebben we te veel gezegd, dat dit jaar de kermis wat vermakelijkheden betreft, druk belooft te wor RAAD VAN OUDKARSPEL. i Vergadering van den raad der gemeente Oudkar spel op Vrijdag 18 Juni 1909, des voormiddags tien uur. Afwezig de burgemeester, de heer F. de Boer Pz. en J. Butter Cz., wegens ongesteldheid en de heer C. Borst met kennisgeving. Dd heer A. Kroon Pz., wethouder, opent de ver gadering met een hartelijk welkom en spreekt de hoop uit, dat de afwezige heeren op de volgende samenkomst tegenwoordig mogen zijn. De notulen worden nu voorgeleezn en onveranderd goedgekeurd. Van Ged. Staten is een schrijven ontvangen, dat in het besluit tot aangaan geldleening wel is aange geven, dat de le termijn den 1 Dec. 1912 zal wor den afgelost, maar niet "duidelijk is vermeld, wan neer de laatste aflossing zal plaats vinden. Ook is er niet in opgenomen, dat ook grootere bedragen te allen tijde kunnen worden afgelost. Dienovereenkomstig besluit nu de raad, de bepa ling in te lasschen, dat de laatste aflossing zal plaats hebben den 1 December 1939 en de gemeente te al len tijde bevoegd blijft, grootere bedragen af te lossen. Hierna wordt vastgesteld de verordening Gasrege- ling, alsmede concept gasrekening (tarief), hetwelk wordt bepaald op 9 cent per M3., het muntgas op 10 ct. per M3., het gas voor de gemeentegefoouwen op 1 y2 ct. per branduur, voor abonnementen op 2 ct. per branduur. De tijdstippen voor aansteken en uitdooven der straatlantaarns gelden voor de branduren der abon- nementslichten. Worden nu medegedeeld de inschrijvingen voor de verschillende bestekken: Bestek 2, fahrieksinstallatie, inschrijvers Julius Pinch, Berlijn voor f 25430 en Zeis- ter Machinefabr. voor f 33810 (nog niet toegewezen); bestek 3 (gashouder), Neumann Esweiler, Aken voor f 15750; bestek 4 (buisleidingen), Gebr. Wilson Den Haag voor f 36630; bestek 5 (muntmeterleidingen lantaarns, enz.), Gebr. Wilson, Den Haag f 12379, en bestek 6 (gasmeters), Elster Compagnie te Rot terdam f 10630. Voor bestek I (gebouwen en gashoudersfundeerin- gen) was laagste inschrijver de heer Kloosterboer te Broek op Langendijk voor f 91759.84. Ingekomen stukken: Van den heer G. Hoogeboom, ondernemer wagen- dienst Station N. Scharwoude, een aanvrage om sub sidie. Algemeen wordt goedgevonden, de subsidie ad f25 per jaar, indertijd aan de heeren A. Ophem c. s. toegekend, vanaf 1 April '09 op den heer Hoogeboom te doen overgaan. Ingekomen is een verzoek om afschrijving van 8 maanden H. O. van Mej. Tr. Stapel; idem voor het 2de halfjaar door den heer K. Dikstaa). Goedgevon den. Van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers is een schrijven ontvan- 1 gen betreffende het aanstellen van schoolartsen met bijvoeging van een rapport over de werking van schoolartsen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot aanhouding tot een volgende vergadering, als door de regeering een onderzoek zal zijn ingesteld. Mededeeling is ingekomen, dat door den Rijks-ont vanger aan den Gem.-ontvanger is afgedragen de som van f 581.11. Van de Gezondheidscommissie is bericht ontvan gen dat, met het oog op de raming van ontvangsten en uitgaven over 1910, een voordeelig saldo aanwij zende, zij niet over de toegestane gelden zal be hoeven te beschikken. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen de gemeenschappelijke regeling tot het bouwen en exploitatie steenkolengasfabriek, idem suppl. begroo- ting dienst 1908, onvoorziene uitgaven en besluit af- en overschrijving. Over de maand Mei zijn 23 telegrammen ingeko men. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorzit ter de vergadering met dank aan de heeren voor hunne welwillende medewerking. Wieringerwaard. Donderdagavond vergaderde de Vrijzinnige Kies- verecniging alhier, onder leiding van den heer rl. Lim- pers, die als secretaris ook de notulen der vorige bij eenkomst las. Vervolgens besprak hij1 de a.s. herstem ming voor lid van de Tweede Kamer. Algemeen was men van oordeel, dat de candidatuur van den heer Van Foreest krachtig diende gesteund] te worden en dat men trouw ter stembus diende op te komen. Door het bedanken van 3 bestuursleden moesten er andere gekozen worden, waarvoor de heeren H. Kok, D. Sleutel en J.Mosk Gz. de meeste stemmen op zich vereenigden en zich de benoeming lieten welgevallen. ihans is aan de orde het stelten van candidaten voor den gemeenteraad voor dc aftredenden, de heeren ren A. D;. Sleutel en C. A. Waiboer. De voorzitter brengt hierbij in herinnering, dat in een vergadering in 1907 is besloten, dat bij1 elke ge meenteraadsverkiezing onze vereeniging voor elk te be noemen lid 2 candidaten dient te stellen, opdat de kiezers geheel vrij: kunnen zijn in het kiezen. In een vergadering in 1908 evenwel werd voorgesteld, dat be sluit in te trekken eu in ©ene volgende vergadering te doen bespreken, waarom voorzitter dit punt thans aan de orde stelt. Hij geeft als zijne meening te ken nen, dat het eerste besluit eigenlijk de dood is van onze vereeniging bij zulk een verkiezing, omdat ze nooit één bepaalden candidaat kan aanbevelen. Ook hij1 een vacature kan men daardoor in een gek ge val komen. Anderen echter meenen, dat het dient ge handhaafd te blijven, wat volgens een stemming hier over ook het oordeel is van de meerderheid der 25 opgekomen leden. Alzoo moest men ook heden voor elke vacature 2 candidaten stellen. De uitslag der eerste stemming was, dat de af tredende leden met meerderheid van stemmen gekozen waren. Voor de nevencandidaten verkreeg de heer H. Sijbrands bij tweede stemming de meeste stemmen, die echter, evenals de anderen, op wie gestemd was, niet daarvoor in aanmerking wenschte te komen. Alzoo werden de heeren C. A. Waiboer, en A. D. Sleutel de candidaten der vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur pogin gen in 't werk zou stellen om iemand voor de ver eeniging te doen optreden, om over de plichten van den kiezer enz. te spreken. Bij de rondvraag stelde de heer Sijbrands voor, dat hij een vacature voor lid van den Raad één of meer leden het recht zouden hebben aan het bestuur schrif telijk candidaten op te geven, een dag of 3 vóór de algemeene vergadering, en waarvan de onderteekening het geheim van bet bestuur moest blijven. Met groote meerderheid werd dit voorstel aange nomen. Hierop sloot de waarnemende voorzitter de verga dering. In de bestuursvergadering, die hierop volgde, werd de heer D. Sleutel tot vioe-voorzitter benoemd. Oudesluis. Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Jocli. Kreijger, de alhier opgerichte afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, tegenwoordig wa ren 18 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna door den secretaris de notulen der voorgaande vergadering wor- den gelezen en onveranderd worden goedgekeurd, i Het eerste punt der agenda was: Beschrijvingsbrief voor de Algem. Bondsvergadering. Door het bestuur werd voorgesteld, aangezien de afdeeling nog van zeer jeugdigen datum is, en groote onkosten dus nog moe ten vermeden worden, dezen brief maar voor ken nisgeving aan te nemen en geen afgevaardigde naar i genoemde vergadering te zenden. Dit werd met op I één na algemeene stemmen aangenomen. Hierna volgde een bespreking betreffende een voor stel Arnhem, in verband met de motie Utrecht, deze toch wenschte wijziging der statuten, waartegen Arn- I hem zich met kracht verzette, zoomede ook het Hoofd bestuur. Arnhem verzocht nu aan onze afdeeling in stemming te betuigen met haar voorstel tot intrekking der motie Utrecht, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. Door het bestuur werd voorgesteld van degenen, die na 1 Juli lid der afdeeling werden, voor dat jaar halve contributie te heffen. Algemeen goedgevonden. Een der aanwezigen stelt voor de van de lieden te heffen contributie, te laten innen door een lid der afdeeling, waarop de voorzitter te kennen geeft voortaan daar rekening mede te zullen houden.. Niets meer te behandelen zijnde, shiit de voorzit ter de vergadering. 1 Wieringea. Voor rekening van 14 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden in de afgeloopen week op de Amsterdamsche eierenveiling gemarkt 2104 eie ren. De hiervoor verkregen prijzen varieerden van f 3.20 tot en met f 4.30 per 100 stuks, terwijl voor eeu partijtje kleine eieren nog f 3 per 100 stuks gemaakt werd. Wieringerwaard. De door het gewest Noordholland alhier te houden voorturnersles op a.s. Zondagmorgen te 10 uur onge veer zal hij gunstig weer in de open lucht plaats heb ben, en wel het Toestelturnen bij de kolfbaan van Mej. de Wed. Boon en de Staafoefeningen, het Slin- gerbalwerpen en het Discuswerpen op het land van den heer J. E. Vos. Ongeveer 30 personen hebben zich van uit de provincie als deelnemers opgegeven, die per rijtuig van de halte Oudesluis zullen worden afgehaald. Aan de kunstlievende leden van Olympia is een uitnoodiging tot bijwoning van deze les gezonden. Doch ook andere belangstellenden zullen stellig toe gang tot deze bezienswaardige oefeningen hebben. „HERCULES" EN „HYGIEA" TE OUDKARSPEL. Het harmonie-gezelschap „Excelsior" te Noord- scharwoude heeft welwillend hare medewerking toe gezegd aan de openluchtuitvoering, die den 4den Juli door bovengenoemde vereenigingen zal worden gehouden. VAN TEXEL. Als eene groote bijzonderheid verdient vermelding, dat op Texel een vogeltje zijn nestje heeft gebouwd in eene roeiboot, die gewoonlijk op korten afstand van den dijk in zee ligt, doch herhaaldelijk gebruikt wordt. De eigenaar ontdekte toevallig het nestje, toen er reeds vijf eitjes in lagen. HET KOUDE VOORJAAR. Een landbouwer te Hoornsterzwaag, in de Zeven wouden, die zijn beslag vee in de weide had loopen, was wegens gebrek aan voedsel genoodzaakt om het weer op stal te zetten .Het vee wordt nu weder met hooi gevoederd. BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN. De Noorder-vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen zal hare zomervergadering op 14 Juli hou den te Zandvoort. Aan deze bijeenkomst is een be zoek aan Bloemendaal en Haarlem verbonden. I

Schager Courant | 1909 | | pagina 1