Stemt links! ZSiT,lut°„™ "i'KS™1 m.w penningmeester voor zij n accuraat beheer dank te zeg gen De Hoofdingelanden moeten maar eens probeeren, of ze daarin geen verandering en verbetering kunnen brengen. .,*"7"'" """."L hom- P "de Jong en was niet ner- Daar de rondvraag verder niets oplevert, sluit de Aftreden moe werd tot bestuurslid gekozen voorzitter onder dankzegging voor de opkomst. kiesbaar, in _zj P'< timnn twricht zal wor- Hierna had de verkiezing van_ to Hiirciikitrspcl. Voor de vacature van Hoofd der school te aar- land, salaris f 50 boven 't wettelijk minimum, hebben zich slechts drie sollicitanten aangemeld. de heer II. Viiser. a.n «en W van zijne verkiezing zal NVorden _gedaan De - behandeling van den beschrijvingsbrief kwam toen 'de orde. De motie-Utrecht vond geen ondersteu- kwanx overeen, adhesie te betuigen met ALKMAAR. Blijkens het verschenen eerste jaarverslag omtrent m CI1 - - otif 70U jn_ den toestand en den gang der exploitatie van het ge- jie[ voorstel-Arnhcm opdat - I j'. meenteslachthuis en den dienst der vee- en vteeschkeu- lrekken. Verder gaf de behandeling gedi aanltulma ring alixier, loopende over de laatste 9 maanden van het jaar 1908 (opening slachthuis 1 April 1908) wer den geslacht 6720 dieren, waarvan 456 paarden, /31 koeien, 22 vaarzen, 50 pinken, 353 vette kalveren, ba sirnn I.nlvmron 91ft cr>hnrvpin 1!) OS- gebruik gemaakt. Van de stallen werd over het alge meen een veelvuldig gebruik gemaakt, n.1. 4a0a maai, d.i. 67 p.Ct. van het totaal der ter slachting aange voerde dieren. Er hadden 63 noodslachlingen en slachtingen van gestorven dieren plaats, waarvan er 6 uit andere ge meenten. Het gebruik der weegtoestellen liet nog at te vvenschen over. in 't bijzonder ten opzichte van var kens. 't welk evenwel1 verklaarbaar is, omdat de ter markt aangekochte varkens ter stadswaag worden gewo gen. Overigens werd ©ent aanzienlijke hoeveelheid vleesch, n.1. 56840 K.G. gewogen. Afgekeurd werden in het geheel 4 paarden, 8 koeien, 1 vaars, 1 pink, 2 vette kalveren, 1 grashaif, 8 nuch tere kalveren, 70 schapen. 2 lammeren, 2 bokken en 18 varkens, waarvan wegens tuberculose 4 runderen en 11 varkens. Het vLeesch en wet dezer .dieren kon doorgaans na sterilisatie worden vrijgegeven. Overigens werd tuberculose geconstateerd bij 142 runderen, 5 kal veren, en 308 varkens. Wiegens overtreding der Veror dening op| de keuring enz., werd 7 maal proces-verbaal1 opgemaakt, die leidden tot vijf veroordeelingen. De exploitatie leverde een voordeelig saldo op van f 3082.821/2. mede een gevolg van het tijdstip van aan gaan der annuiteitsleening, waardoor f 1616.78y2 min der aan rente werd betaald. De ontvangsten bedroegen f 1260.991/2, de uitgaven f 186.981/2 meer dan de begrooting. De totale ontvangst bedroeg f 19548.50i/2. Aiama 1'aulowna. Ter verdediging der candidatuur Mr. de Meester, trad Zaterdag 19 Juni in Veerburg alhier op de heer Mr. Limbui-g van 's-Gravenhage. De zaal was matig bezet waaraan zeker het minder gunstige weer schuld had. Door de geringe opkomst beschouwde spreker de bij eenkomst als ©ene huiselijke en zou hij ook zijne lezing in' verband hiermede inrichten. Het betreurende, dat de rechtsche partij reeds eene meerderheid in de Kamer had, achtte spreker het toch van het hoogste belang, deze meerderheid niet te ver sterken, maar liever te trachten, tegenover deze meer derheid mannen van erkende bekwaamheid te plaatsen, om in de Kamier tegen die meerderheid op te tre den ©n zeer zeker was De Meester onder dezulken de ©erste. Voor hem door de stemming een ketel te verwerven, was van het 'hoogste belang. Het zou toch een groot verschil zijn, of over 4 jaar Den Helder moest heroverd worden door de vrijzinnigen of dat dit dis trict dan aan de linksche partij behoorde. Hoe ster ker thans linksch werd, hoe krachtiger de voorstellen van rechtsch konden bestreden wonden. Daarna ging de heer Limburg na, wat van rechts te verwachten was gezinshoofden kiesrecht, subsidiën voor bijzonder onder wijs, protectie en nog meer zaken, waarvan spreker achtereenvolgens bewees, dat zij de welvaart van Ne derland, vooral het welzijn van den minderen man, zeer zouden henadeelen. De antithese was door Kuy- per ©n de zijnen weder met kracht op den voorgrond geplaatst en jammerlijk werd het Nederlandsche volk hierdoor gescheiden. Door de vrijzinnigen was nim mer beweerd, dat bij de beginselen der regeering geen christendom zou te pas komen, maar het dogma, dat mocht en dat kon ook geen drijfveer zijn, want was 1 dit laatste mogelijk, dan moesten de leden der coalitie j éénheid hebben op politiek gebied cn deze bestond I niet. Al weder werd dit nader uiteengezet. Het cement van het geloof, zooais Kuyper het zegt, kan geen j grondslag van politiek zijn, wel echter de democrati- sche gedachte. Dit werd met voorbeelden duidelijk ge maakt. De kleine militaire hervorming va.11 het mi nisterie De Meester deed het conservatisme van rechts daartegen invliegen en als men nu Staalman koos, dan versterkte men het conservatieve blok en hield daardoor alle sociale hervormingen tegen, Het ministerie-De Meester verdiende allen dank. voor voor wat dit onder ongunstige omstandigheden in zoo korten tijd op sociaal gebied had gedaan, ook voor den stoot in de richting van algemeen kiesrecht. Het ge zinshoofden kiesrecht van Kuyper werd ferm over den hekel gehaald, zelfs een man als professor Fabius had dit kiesrecht op vreeselijk© wijze afgekamd. Hij noem de het ©en hutspot kiesrecht. De hoer Staalman ech ter juicht zoo'n onding toe. Een groote minderheid der Katholieken had zich voor algemeen kiesrecht verklaard, maar door den dwang van Kuyper had deze minderheid het hoofd in den schoot gelegd. Spreker ging toen het Optreden van het ministerie Heemskerk 31a en wees erop, hoe dit, door inwerking van Kuyper e.c. langzamerhand weder onder den leiDand van" de zen was gekomen en daardoor de antithese féller dan ooit naar voren was gedrongen. Kuyper en zijne partij hadden nooit de arbeidswet ter hand genomen, zij had den gegeven ©en hooger-onderwijswet, oen onzalige wet op liet lager onderwijs en een fraaie? drankwet. Aan ouderdomsverzorging was door hen nooit iets gedaan. De heer Limburg zette toen de reeds bekende denk beelden der liberale Unie uiteen op het gebied van Staatspensionneering. Op dit gebied was van rechts niets goeds te wachten. Besloten werd met eene aan sporing, om den heer De Meester te stemmen, daar hij. als eerlijk en bekwaam man beslist noodig was in de Kamer. Luide werd deze keurige lezing toegejuicht en het is wel te bejammeren, dat de zaat niet stampvol was, want deze begaafde spreker had dit ten volle verdiend. Debat volgde niet waarna d© voorzitter der kies vereeniging spreker hartelijk dank zegde en nogmaals opwekte, trouw ter stembus te komen. Winkel. Voortaan zal aan de schoolkinderen te Winkel en Lutjewinkel gelegenheid worden gegeven, tol bijwonen van het godsdienstonderwijs, en wel voor die te Winkel op Woensdagvoormiddag van 10y211 i/2 uur en voor die te Lutjewinkel op Dinsdagvoormkldag van 10y2 U1/2 uur. Te Lutjewinkel wordt het godsdienstonder wijs in een schoollokaal gegeven. Winkel. De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen „Het Noorden zal op Woensdag 14 Juli haar zomer vergadering houden te Zandvoort. Anna Paulowna. De afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering, hield Maandag 21 Juni eene ver gadering in het lokaal van den heer J. v. d. Goes. Wegens het weder was de opkomst slecht. Bij afwe zigheid van den voorzitter, den heer K. L. Lhrmann werd het presidium waargenomen door den heer P. de Jong. Na een kort openingswoord werden dc no tulen gelezen en, goedgekeurd. Hierna brengt dc sccrc- tans,3'n jaarverslag uit. Het ledental was gestegen van 'y tot 152. I11 plaats van derT heer Toxopeus went als voorzitter gekozen de hoer K, F. Ehrmann' voorzitter dankte dan secretaris voor diens verslag waarna door den penningmeester, den heer P de Jong' \vasCnfn<M I? ve'ant woording werd gedaan. Ontvangen w<xs 1 .34.00 en iiit|SöSc.'ven f 119 'Uii/ i i i commissie tot het naaien de, iTesctxci.l. n xvL",2'1 noemd de hoeren K. I.. van Gorkom en C Slikker" Bij monde van eerstgenoemde werd een mimiii 7 port uitgebracht, dat den secretaris aanleiding gaf. den ning en men liet vooi trekken. delBesloten werd, geen afgevaardigde te zenden naai de algemeene vergadering te Utrecht, wegens den min der gunstigen stand der financien. Daar de rondvraag mets opleverde, sloot de voor zitter de vergadering. Wieringen. j Te Den Oever op Wieringen is opgericht een on- derling ziekenfonds. Het doel der vereeniging is, dat dc leden elkander bij ziekte, onderling financieel zul- len steunen. Lr traden r eeds 20 loden toe. 1 Len concept-reglement zal ontworpen worden door eene commissie, bestaande uit de hoeren Ds. Reinders, Wi. W. Hermans en 8. Zomerdijk Jz. Wij wenschen den oprichters bij hun moeilijke en zware laak veel succes cn hopen dat velen zich als lid voor deze nuttige vereeniging zullen opgeven. Wieringen. Een ongelukkige rijtoer werd Zondag j.1. door J. 1. gemaakt, welke met zijn gezin, bestaande uit vrouw en dochtertje, in ©en tilbury uit rijden zijnde, door het struikelen van het paard, allen voorover uit het rij tuigje vielen, mot het gevolg, dat de vrouw haar arm ernstig bezeerde, terwijl het kind geheel versuft was cn men vreest, dat het inwendig ©enigszins gekneusd zal zijn. De voerman zelf bekwam geen letsel. Wieringen. Maandagmorgen had de aanbesteding van grmt voor rekening der gemeente Wieringen plaats. Omtrent de te leveren grint is nog geen gunning gedaan. Het rijden van het grint is aangenomen vanaf Den Oever door den heer 8- Lont voor f 0.82, vanaf do Haukes door den heer J. Huibers voor f 0.72. Het los sen te Den Oever door den heer A. M. Hegeman voor f 0.475 en voor de Haukes door den heer J. v. Duin voor f 0.53. Alles per M3. Het schoonmaken der scholen is aangenomen te Hippolytushoef door de wed. Wi. Keijzer voor f 32,50 en te Westerland door den heer D. Lont Jz. voor f 27.-. Oude Niedorp. Voor hoofd aan de openbare lagere school te Zijdewind hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. PREMIEKEURINGEN. Uitslag der premiekeuringen te Beverwijk. 1. Driejarige merriën, Aangeboden 9. Aanhoudings premie van f 100, Suzanne van B. Biesheuvel, Haar lemmermeer; van f50, Cato van J. van Breugel, Houtrakpolder. 2. Vierjarige merriën. Aangeboden 9. Premie van f 100, Caroline van J. D. G. van Gulpen, Spaarndam- merpolder. 3. Vijf- en zesjarige merriën. Aangeboden 10. Aan- houdingspremiën van f75, Rika van J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder; Louise van denzelfde; Jolanda van J. van Breugel, Houtrakpolder. 4. Zevenjarige en oudere merriën met merrieveu len. Aangeboden 7. Premie van f 40, Cora van Wed. O. Schaap, Velsen. 5. Tweejarige merriën. Aangeboden 12. Premie van f 75 aan Bles van J. D. G. van Gulpen, Spaarn dammerpolder. 6. Eenjarige merriën. Aangeboden 13. Premiën van f 50 aan Ada van J. D. G. van Gulpen, Spaarndam merpolder; Hiska van denzelfde. 7. Eenjarige hengsten. Aangeboden 4. Premie niet toegekend Uitslag der premiekeuringen te Hoofddorp. 1. Driejarige merriën. Aangeboden 2 8. Premiën van f 100 werden toegekend aan: Nedda van J. van Zij- verden, Haarlemmermeer; Betsy van J. D. Bulk, te Haarlemmermeer; Juliane van A. Colijn Jz., Nieuwer- Arnstel; Prinses van A. Knibbe Dz., Haarlemmer meer; Jansje van Gebr. van der Maarl, Haarlemmer meer; Dora van M. van Andel, Haarlemmermeer. 2. Vierjarige merriën. Aangeboden 19. Premiën van f 100 werden toegekend aan: Betsy van B. Biesheu vel, Haarlemmermeer; Emma van T. Hanedoes, Haar lemmermeer; Dora van denzelfde; Mignonne van den zelfde; Henriëtte van S. W. de Clercq te Haarlem mermeer. 3. Zevenjarige en oudere merriën met merrieveulen Aaangeboden 19. Premiën van f 40 werden toegekend aan: Marthalena van B. Biesheuvel, Haarlemmermeer Schimmel van W. J. Koster, Nieuwer-Amstel; Betsy van C. Avis Hz., Haarlemmermeer; Madame van A. Knibbe Dz., Haarlemmermeer; Margot van L. Zijl mans, Haarlemmermeer. 4. Vijf- en zesjarige merriën. Aangeboden 16. Pre miën van f 75 werden toegekend aan Victoria van J. van Zjjverden, Haarlemmermeer; Mado van P. Sul ver, Haarlemmermeer. Catrien van denzelfde. Fiktaria x*an A. Colijn, Nieuwer-Amstel; Ariane van T. Hane does, Haarlemmermeer; Marianne van A. Knibbe Dz., Haarlemmermeer. 5. Tweejarige merriën. Aangeboden 43. Premiën van f75 werden toegekend aan Astra van J. D. Bulk, Haarlemmermeer; Draga van deuzelfde; Schimmel van B. Biesheuvel, Haarlemmermeer; Ali van K. Knibbe, Haarlemmermeer; Neili van denzelfde; Anna van G. Moleman Kz., Amstelveen; Juliana- van denzelfde; Saartje van H. J. L. Lammerts, Haarlemmermeer. 6. Eenjarige merriën. Aangeboden 47. Premiën van f 50 werden toegekend aan: Nelly van Wed. J. Maas kant, Haarlemmermeer; Dadonia van W. Nieuwkoop, Noorder Legmeer; (ongedoopt) van G. C. Arendonk, Haarlemmermeer; Dora van A. Colijn, Nieuwer-Am stel; Antje van A. Knibbe Dz., Haar]emmermeer; (ongedoopt) van G. Moleman Kz., Amstelveen. 7. Eenjarige hengsten. Aangeboden 3. Premiën niet toegekend. Sciiagerbrug. Nabij ons dorp had Maandagnamiddag een botsing plaats tusschen 2 rijtuigen, welk ongeval vrij belang rijke schade teweeggebracht, maar overigens zonder noemenswaardige ongelukken afliep. De twee rijtuigen reden elkaar achterop; de ach terste, die voorbij wilde (de werkman van den heer P. A. de W.kreeg geen ruimte van den voorste (den heer J.uiet het gevolg, dat de wielen in elkaar reden. Door den snellen rit sloegen beide rij tuigen ondersteboven, de koetsiers maakten den on- zachten val mede, en het gevolg was dat er aan de rijtuigen veel schade werd toegebracht. Voor de betrokken personen zal deze Paardemarlct-namiddag wel niet voordeelig uitvallen. DRIE JONGENS VERDRONKEN. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Terwijl Zondagmiddag op den Amstel, tusschen Omval en Hooge Sluis, de roeiwedstrijden van de roei- en zeilvereeniging de Amstel in vollen gang waren, had op hetzelfde water, ter hoogte van de begraafplaats Zorgvlied, een treurig ongeval plaats, dat aan drie menschen het leven kostte. Vier jonge lui, van 1820 jaar, hadden bij den schuitenverhuur der tegenover het café d'IJsbreeker op de Weesper- zijde, een kleinen tjotter gehuurd en ondernamen daarmede een zeiltochtje in de richting van Ouder- kerk. Op de heenreis werd in Haalfweg 't Kalfje aan gelegd en uitgestapt. Tegen kwartier voor drieën voer men weder verder, den schoot van het zeil Ivfi i-i?nde; Ueze onvoorzichtigheid, die te onbe- oefenrt ^en °mdat een hunner bekend was als ge iend zeiler, kwam hun duur te staan. Midden in vaarwater, juist waar de Amstel een wending maakt, werd het schuitje door een felle windvlaag getroffen, met het noodlottig gevolg dat het oogen- blikkelijk omsloeg, volliep en zonk. Even hoorden de wandelaars langs den Amsteldijk en de omwonen de warmoeziers nog hulpgeschrei; dan verdwenen de drenkelingen onder het zeil Van den wal werd zoo spoedig mogelijk hulp ver leend. De warmoezier Jacob Vet was het eerst bij de omgeslagen schuit, en mocht er in slagen P. Scheen (wonende Van der Helststraat 80) bijtijds te 1 redden. Minder gelukkig waren de gebroeders J. en B. Bosse. Zij haalden J. Grootegoed (eveneens wo nende Van der Helststraat 80) en P. Schappen (Jan van der Heydestraat) op. Een dezer schijnt nog tee- kenen van leven te hebben gegeven, maar het mocht niet gelukken de levnsgeesten van een van beiden weder op te wekken. De lijken werden getranspor teerd naar de begraafplaats Zorgvlied en daar neer gelegd. Naar den vierden drenkeling, A. Hagen (wo nende Frans Halsstraat 5), werd langen tijd tever geefs gedregd, ook door de bemanning van de mo torboot der Amsterdamsche politie, aan boord waar van zich bevond de hoofdcommissaris, de heer Hor- Uijk. Medische hulp werd o.a. verleend door den arts N. P. Cateuius, die per automobiel van den gemeente lijken geneeskundigen dienst naar de plaats des on- heils was gekomen. De tjotter zonk rechtstandig op den bodem van oen Amstel. Alleen de top van den mast stak boven water uit. EEN GRIJSAARD GESARD. 1 Te Elsloo is een 77-jarig man zoolang gesard tot hij naar zijn geweer greep. Naar de L. K. meldt, had hij Woensdag met een geweer uit zijn woning eenige schoten gelost op eer massa menschen, waardoor twee personen, een bierbrouwer en een 10-jarige jongen, werden getrof fen en bloedend verwond, doch gelukkig niet ernstig. De oorzaak moet zijn geweest, dat van te voren ver schillende jongens op den ouden man met steenen hadden gegooid, waardoor deze woedend werd, zijn ge weer voor den dag haalde en toen eenige schoten loste. De marechaussees namen ten huize van den verdachte een hoeveelheid hagelpatronen in beslag, alsmede het geweer, hetwelk ter griffie te Maastricht 1 werd gedeponeerd. Vrijdagmorgen werd hij overgebracht naar Maas tricht om ter beschikking der justitie te worden ge- 1 steld. I Oudkarspel. Gisteren heeft de heer A. J. Vos van Zon, on derwijzer aan de O. L. S. alhier op feestelijke wijze zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht. Des morgens ongeveer negen uur werd de jubi laris per rijtuig naar de school gebracht, waar hem in het mooi met groen en bloemen versierde lokaal een hartelijke ontvangst bereid werd. De verschillende cadeaux, die hij ontving, o. a. van het Gemeentebestuur, het onderwijzend perso neel, de schoolkinderen en de Oud-leerlingen, getui gen van de algemeene sympahtie en hoogachting waar in de heer Van Zon zich mag verheugen. D1RKSHORN. Zaterdagavond hield de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier een vergadering om besprekingen te houden met het oog op de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen. Ingekomen was een schrijven van het Be stuur der R.-K. Kiesvereeniging in Harenkarspel, mededeelende dat in de vergaderingen dier kiesver eeniging, gehouden te Kalverdijk en te Waarland, besloten was, tegenover den periodiek aftredende van onze partij geen candidaat te stellen, mits van onze zijde geen candidaat gesteld werd tegenover den periodiek aftredende van hare partij. Dit schrijven werd met waardeering ontvangen en met algemeene stemmen werd besloten daarop in te gaan. Waarschijnlijk is het nu, dat de verkiezing der twee aftredende raadsleden, de heeren C. Bijpost en W. Zut, zonder stemming zal plaats hebben. Ook in een buitengewone vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Groot, zal eerstdaags worden voorzien. Mochten de pogingen slagen, welke van de zijde der Vrijzinnige Kiesvereeniging zullen worden aangewend om ten aanzien van het te kie zen raadslid met de R.-K. Kiesvereeniging tot over eenstemming te komen, dan zou de partijverdeeling in den Raad daardoor eenigszins beter gemaakt wor den en ook deze verkiezing zonder stemming kunnen afloopen. Tot secretaris werd gekozen de heer J. Warten- horst, die zich de keuze liet welgevallen. Wieringen. Zaterdagavond hield de heer A. P. Staalman eene vergadering in ,Concordia", om zich enkel en alleen eens met de kiezers van Wieringen bezig te hou den, om hen eens te vertellen, wat er nu eigenlijk in de politieke wereld te koop is, om nu eens te verkondigen, wat waar is en wat niet waar is. Dit was een heel mooi streven van den heer Staal man, erg aardig en wij gelooven dan ook dat de Wie- riDger kiezers dit edel streven van den heer Staal man zeer op prijs zullen stellen. Maar... al moge het streven mooi en edel wezen, de wijze waarop de heer Staalman het uitvoerde, was o. i. in het geheel niet mooi en edel. Want om een goed inzicht te krijgen is het wenschelijk dat er v r ij debat is, opdat de kiezers kunnen liooren, de verschillende meeningen, de verschillende uitleggin gen, ook van de tegenstanders. En daaraan heeft de heer Staalman schromelijk te kort gedaan. Het was geen toelichtingsavond voor de kiezers, neen het was slechts een aanprijzing van den persoon Staalman, door den persoon'Staalman. De korte inhouc der vergadering was. „Kiezers, kiest mij; ik ben je nian; ik zal je belangen bepleiten, enz." Het debat was alleen toegezegd aan de heeren Koops, Bax en Baijs van Wieringen, aan ieder an der was het verboden zijn mond open te doen. Zoo'n handelwijze is misschien wei erg politiek, een verheffenden indruk maakt het niet, te zien dat een man die zoo hoog opgeeft van zichzelf, zoo schuil te zien kruipen voor een paar debaters, die het hem lastig maken. Aardigheden verkoopen en uien tappen mag voor een keer eens aardig zijn, van een afgevaardigde zien de kiezers liever een meer mannelijk optreden. Beter indruk maakt het, als er vrij debat wordt gegeven en vrijen toegang aan allen. Deze vergadering was dan ook geen succes-avond voor den heer Staal man. Wieringen. Zatei-dagavond, geraakte bij het draaien op de Pol der Kluft, de heer C. Kuut met den wagen onderste boven, .met het noodlottig gevolg, dat drie zijner vin gers ernstig gewond werden. WIERINGEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Dijkgraaf van het Heemraadschap Wieringen, dc heer J. Keijzer aldaar. Wieringen. Zaterdagavond 8 uur, werd ten huize van den hoer G, L. hoorn een groote protest-vergadering gehouden door do vrijzinnigen. Dc zaal was vol protestanten De voorzitter opent de vergadering en zegt, dat deze is be legd. daar do heer Staalman (die dienzelfdon avond in Gonoordia spreekt), epen vrij debat op zijn openbare vergadering geven wil. Daarna trad de heer Visser van lexel op, die in kernachtige taal1 opkwam tegen de handelwijzen van den heer Staalman. Spr. bewees dat Staalman inderdaad goen christen-democraat was, enz., enz., en wekte allen op om a.s. Woensdag te stemmen op Mr. De Meester. Een daverend applaus beloonde spreker voor zijn gloedvolle rede. waarin hij op netto, pakkende wijze met den persoon Staalman, maar den politicus Staal man bestreed. In de pauze legde de heer Snel van Den Helder I uit. hoe hot kwam,, dat de heer Staalman daar zoo 1 voel stemmen op zich zag uitgebracht, terwijl na de pauze de heer Piek van Den Helder dit nog even nader uiteen zette en aandikte. Na afloop bracht de voorzitter, Dr. koops na de talrijke aanwezigen een woord van dank aan ,s heeren sprekers en wekte met een krachtig woord J len op a.s. Woensdag te stemmen op Mr. Dc Mee£ 1 Iïolliorn. Tijdens het onweder dat hier Maandagavond heerschte, trof de bliksem, ongeveer half acht, herberg van den heer P. Rempt. In het woonvertrek, maast de gelagkamer, waar zich de vrouw des huizes met de kinderen bevond, Wer(j het behangselpapier beschadigd, terwijl in de ke((_ ken, achter de woonkamer, uit den vloer een gr00te splinter werd gereten, die later op de tafel werd te ruggevonden. Groote schade werd dus niet aangericht, terwijl, wonder boven wonder, de bewoners met den schrik vrij kwamen. EEN SOCIALISTISCH COMMISSARIS DER KO- NJNGIN. Zooals men weet, heeft de Commissaris der K0. ningin in Friesland ontslag gevraagd. Hel oudste lid van Gedeputeerden eveneens. En nu zal dus de heer Van der Zwaag als waarnemend Commissaris der Ko- ningin .optreden. VERGIFTIGING. Te Souburg, een dorpje tusschen VILssingen en Mid delburg zijn een tweetal kinderen van den landbouwer R. plotseling, tengevolge van het eten van Goudenregen, ongesteld geworden. Tengevolge van aanhoudende dij. kingen zijn de kleintjes, 7 en 9 jaar oud, zeer zwaj. HET ONWEER VAN MAANDAGMIDDAG. Tijdens lxet onweer, van gistermiddag wercl te 3 uur de schuur van den landbouwer Van Hilte aan den Slnis- iesdijk te Oud-Charlois (Rotterdam) door den bliksem gelroffen. Het bovengedeelte bevat hooi, terwijl' het be nedengedeelte als schapenkooi dienst doet. De schapen waren echter ter weide. Onmiddellijk sloegen de vlam men uil en het personeel der American Petroleum Co. begon dadelijk met eigen slang te blusschen. Onmiddel lijk werden diverse spuiten gerequireerd, die toen het blusschingswerk overnamen. Men was den brand vrij spoedig meester. („Msb.") Dienzelfden middag ontstond door het inslaan van den bliksem brand in de hooibergpkiats van de wedw. Schuurman, wonende in 't Gein 'te Wees per ca r- spel. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat ook spoe dig het woonhuis in vlammen stond. Alleen het ach terhuis en de stal konden gedeeltelijk worden gespaard. Het woonhuis brandde geheel uit, en ook van net meu bilair kon slechts een gedeelte worden gered. Inboe del en gebouwen zijn beide verzekerd. De boerderij is eigendom van den heer M. Nagtegaal te Uithoorn.' Te Utrecht sloeg in de Voorstraat de bliksem in een paal van de bovenleiding der electrische tram. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, <lje de straat over een groot gedeelte afzette. Van uit de elec trische centrale werd de stroom voor de tram aan stonds afgebroken, zoodat op allé lijnen de tramrijtui gen plotseling bleven staan. Intusschen was een montagewagen gearriveerd met personeel om het defect te herstellen. Tijdens die werk zaamheden ontstond nogmaals onverwachts een regen van blauwe vonken in zulk een omvang, dat de men schen verschrikt de vlucht namen. Na 25 minuten kon de centrale weder stroom toelaten en reden de tram wagens door. („U. D.") Onder Haarlemmerliede zijn Maandagavond twee koeien door den bliksem gedood; de eigenaar was ver zekerd. Uit Monnikendam wordt gemeld: Maandagnamiddag woedde hier een vreeselijk on weer, hetgeen noodlottige gevolgen heeft gehad. Op het Monnikerdamniergat tusschen het Heinmeland en liet eiland Marken waren drie jongelieden aan Jiet visschen met een kubboot. Een bliksemstraal versplin terde den mast en trof een tier inzittenden, den vis scher Bosschieter, ernstig en kwetste zijn makker Schu- ina ch er ernstig aan armen en borst; de derde, Visscher geheeten, kwam mét den schrik vrij. Len visscher die in de nabijheid voer, bracht het gehavende vaartuig naar den wal. Schumachter was in middels bijgekomen, doch Bosschieter werd in bewuste- loozen toestand naar de barak van het Witte Kruis ge bracht. Bij het afzenden van het bericht was dr. Van Tijen reeds ruim 2 uur bezig te trachten de levens geesten op te wekken. Ook werd in dc Monnikermeer een schaap door den bliksem gedood en werd van een huis in de bebouwde kom der gemeente een gat in den muur geslagen, zon der brand te veroorzaken. Zaterdagavond vergaderde de Vrijz.-Dem. Kiesver eeniging „Vooruitgang", ten einde haar houding bij de a.s. herstemming te bepalen. De vergadering betuigde haar instemming met het advies van het Hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond voor de te volgen gedragslijn bij de herstem ming over het geheele land. In verband met den politieken toestand in dit dis trict werd voor deze herstemming overwogen: dat een candidaat der linkerzijde slechts dan de dverwinning kan behalen, indien hij door de verschil lende fracties der vrijzinnigen wordt gesteund; dat steeds in dit district de gewoonte heeft voor gezeten: Bij de herstemming vereenigen zich alle stemmen der vrijzinnigen op den aangebleven, vrij zinnigen candidaat; dat ook thans op ons „craten" in weerwil van het onsympathieke optreden van den heer Van Fo- reest te Heerhugowaard de zedelijke plicht rust, die goede gewoonte te bestendigen; dat verwacht mag worden, dat bij eventueele kee ring der kansen (het verschil in stemmen, uitgebracht op de heeren Van Foreest en Netscher daalde thans reeds van 1766 tot 561) diezelfde moreele verplich ting zal erkend worden door de thans nog overwin nende linkerpartij; dat elke vrijzinnige stem, aan den Vrij-Liberaal ont houden, metterdaad is een vrijzinnige stem, op den Anti-revolutionnair uitgebracht; en dat ook de heer Frans Netscher van gevoelen is, dat thans de Vrijzinnig-Democraten, als éen man, hun stem behooren uit te brengen op den heer Van Foreest. Op grond van deze overwegingen besloot „Vooruit gang met algemeene stemmen de mannen van Net scher op te wekken, den 23sten Juni krachtig te bevorderen de verkiezing van naar waarnemingen verricht in den morgen Tan 22 JUNI, OVERZICHT. kende^tfnu^ de waarnemlng is de hoogste be- De laaeste Itif ?en b™eter 771.1 te Horta. te Malinhead. Va" de" barometer ia 743-9 m M' VERWACHTING. ZwairhLlfn ^uideli-lke tot Z.Westelijke wind. ler ai bew°ikt. Voorloopig nog regenbuien. Iets koe- I

Schager Courant | 1909 | | pagina 2