K'S1 wr» es. ÏS: ■-"« Marktberichten. Gemengd Nieuws. is bij den burgerlijken stand te Amsterdam ingeschre ven als Matkilde, Maria, Antonia Westmeijer, 4 De cember 1874 te Amsterdam geboren, en wonend bij haar vader, Weteringschans, aldaar. Haar vader was vroeger commissionair in manu facturen, doch ging failliet. Naar wij uit goede bron vernemen, is hier ter stede bij sommigen reeds lang bekend, dat Mathilde W. met den huize-Kuyper in betrekking stond. Haar vader verhoovaardigde zich daar in koffiehuizen wel op. De familie Westmeijer is katholiek. De Standaard van gisteravond bevat het volgende schrijven van dr. Kuyper: In No. 2829 van „Het Volk" leest men de mede- deeling van een interview, reeds blijkens den titel. Lintjeshandel, strekkend, om den indruk te maken, als had ik in 1903 de verleening van een ridderorde bevorderd, teneinde daaruit munt te slaan, niet spreekwoordelijk, maar in eigenlijken zin. Naar aanleiding daarvan veroorloof ik mij op te merken: le. dat ik het aanzoek om een deooratie in Januari 1902 gedaan, terstond afsneed door op te merken, dat hiervoor geen enkele titel aanwezig was. Bij het aanzoek werd van geldaanbod ook niet met éen enlce woord gerept; 2e dat anderhalf jaar later te mijner kenmsse kwam, dat de Consul Generaal van Griekenland zich in nationalen zin verdienstelijk had gemaakt, door aan de Nederlandsche krijgsgevangenen uit den Boe renoorlog, die de Engelschen op éen der Bermuda eilanden hadden geinterneerd, de middelen te ver schaffen, om naar hun vaderland terug te lceeren, alsmede door aan de Nederlandsche Kolonie op Cey- lon gelden te zenden voor de wederopbouwing van haar monumentale kerk uit de 17e eeuw, die was ingestort. Vooral in den Consul Generaal van een vreemde Mogendheid mocht dit niet onopgemerkt blij ven, en uit dien hoofde is hij toen voorgedragen voor een decoratie in de orde van Oranje-Nassau. 3e. dat ik het feit, dat de aanzoekster van den ge decoreerde f25 per week ontving, eerst zag uit het thans meegedeelde interview. Wel wist ik, dat zij en hare familie reeds voor jaren geholpen werden; 4e. data na of in verband met deze decoreering, door mij niets, onder wata vorm ook, is ontvangen noch voor mijzelf, noch met bestemming voor een verkiezingsactie, die in 1903 bovendien niet aan de orde was; 5e. dat het volgend jaar bij de Provinciale stem bus van 1904 mij niet f 7000, maar tweemaal f 2000 door genoemden consul-generaal ter beschikking is gesteld, gelijk hij dit steeds hij elke verkiezing de gewoonte heeft te doen; en gelijk hij ook nu bij de stembus van 1909, als man van Rechts, dit deed; 6o. dat niet door dezen heer in 1905 mij f 11.000 zijn gezonden, maar dat deze som van f 11.000 het totaal bedrag was van eene bijeenverzameling door bedoelde jonge dame hij onderscheidene personen voor de stembus gehouden, niet op mijn verzoek, maar geheel eigener beweging, gelijk zij, in echt En gelschen stijl, nog op allerlei andere wijzen bij de verkiezing als agente zonder aanstelling optrad; 7o .dat ik mijne dochter verzocht haar voor die energieke bemoeiing mijn dank te betuigen, en zelf, toen alles afgeloopen was, haar dien dank vóór mijn vertrek, herhaalde. 8o. dat er nooit of nimmer tusschen de verstrek king van deze gelden, en bovenbedoelde decoratie eenig verband is gelegd of beweerd, 'tzij van belofte, 'tzij van afspraak, 'tzij van beding in den zin van een do ut des; doch dat veeleer herhaaldelijk door mij, en zulks met nadruk, verklaard is, dat al zulk verband rechtstreeks was uitgesloten, hetgeen beaamd werd. Dit herhaalde ik nog onlangs, toen zij wederom voor de stembus van 1909 gelden aan bracht; 9o. dat ik op een mij gedane vraag, of mij ook nationale belangen in den vreemde bekend waren, die om bijzonderen steun riepen, ik door mijne doch ter liet wijzen op Smyrna en Groenland, zonder dat ik hiervan verder iets hoorde; lOo. dat de andere heer, van wien in het interview gerept wordt, niet op de lijst kon geplaatst zijn, daar het Kabinet, dat aftrad, uitteraard geen lijst ge- j arresteerd heeft; llo. dat ik aan mannen van het vak de vraag ter beoordeeling laat, of het niet een res mali exempli is, zoo een Curator, die in zijn qualiteit iets op het j spoor meent te komen, dat geheel buiten de zaak ligt. brieven en kaarten, hem niet door zijn cliënt, maar door een derde, onder verband van geheimhou- ding, toevertrouwd, zonder daartoe door dien derde gemachtigd te zijn, laat registreeren en ze later als 1 politiek wapen, gelijk te Ommen geschied is, ge bruikt. En 12o. dat ik in de meening van de redactie van „De Nieuwe Courant", alsof een Minister in functie zich volstrekt buiten alle stembus-actie moet houden, niet geheel deel; dat Engeland en Amerika deze manier van doen veeleer eeren; en dat nog onlangs zelfs in „De Nederlander" het spreken bij de stem bus door een Minister werd bepleit. Maar dat, ook al verschilt men hierin van mij in opinie, het toch wel nooit een Minister verboden zal zijn, «om van een hem bekende gelden, die met het oog op de stembus bijeenverzameld zijn, in ontvangst te nemen, teneinde ze over te maken aan den Thesaurier van het comité, waarvoor ze bestemd zijn, en waarvan hij zelf 2 5 jaren lang voorzitter is geweest. KUYPER. 's-Gravenhage, 28 Juni 1909. ALKMAAR. De R.K. Kiesvereeniging heeft besloten bij de a.s. periodieke verkiezing voor den Gemeenteraad de bei de aftredende Katholieke leden, de heeren H. J. F. Wanna en H. P. Ibink Meienbrink opnieuw candidaat te stellen en de andere aftredende leden te steu nen. Naar aanleiding van dit besluit mag worden aange nomen, dat er tusschen de Liberale, de Katholieke en de Antirev. Kiesvereeniging alhier overeenstem ming is verkregen. M'ieringcn. Jl. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Excel sior" te Den Oever ter gelegenheid van haar 12VÉ- jarig bestaan, een openbare uitvoering. Aangezien de verslaggever der Schager Courant geen uitnoodiging tot deze uitvoering had ontvangen, kan geen uitvoerig verslag gegeven worden. Wij ver namen intusschen van bevriende zijde, dat de uitvoe ring goed geslaagd is en zeer in den smaak viel. Er was geen bal na. - Wieriqgen. De gepasseerde Zaterdag was voor ons eiland een dag van ongelukken. Het kind van den heer G. de Haan te Sinerp waag de zich dicht bij een in 't land loopend paard, zoo dat het van het beest een schop in 't gezicht kreeg. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen; het ge- zuchtje moest op twee plaatsen door den dokter ge naaid worden. De timmermansknecht W. R., die zich per fiets waaraan een pakje hing, wat haastig naar zijn werk spoedde, geraakte doordat hij door het pakje op een gegeven oogenblik zijn stuur niet meester was, hals over kop van zijn fiets, waardoor zijn rechterschou der zwaar gekneusd werd en ook geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Het zoontje van den postschipper Baijs, kwam door wat haastigen spoed te vallen, zoodat een zijner arm pjes gekneusd werd. Ook hier moest de dokter assis- tentie verleenen. ALKMAAR, 20 Juni. gemeente-archivaris, de heer C. W. Bruinvis ïerdeukt heden zijn SOsten geboortedag n-vt ileJé dag voor deii hoogbejaarden, maar niettemin mettuc digen ijver bezielden, verdienstelijken ambtenaar der gemeente niet onopgemerkt zou v0°rbygaa'\™S„^" te voren bij velen bekend. Immers ter ee e vai zbi e vele, voor de ontwikkeling van deze stad en van hare historie gedane belangrijke nasp° hgjvaris zicll archief, voor welks goede ordening beijvert* voortdurend met de meeste nauwgezetheid beUvert van de talrijke geschriften die door zijne nimmei ver moeide hand werden bewerkt; van s«ne 1lulpvaardlg heid en vriendelijkheid, waarmee h« ieder die zyne voorlichting behoeft, ter zijde staat, van zijne veei omvattende kennis van de geschiedenis dezer stad, waaraan te werken hem een groot genoegen is, en waaraan hij zich geheel belangeloos wijdt, besloot de Raad het vorig jaar aan het archief met museum te verbinden een oudheidkamer, met de bedoeling, hem deze („de Bruinviskamer") ter gelegenheid van dezen feestdag aan te bieden als een dankbare hulde van Alkmaars burgerij. Jammer is het, dat de kamer, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, niet op tijd is kunnen gereed komen, zoodat de aanbieding heden niet heeft kunnen plaats hebben. De jarige werd vanmiddag te, 2 ure te zijnen huize gecompli menteerd door het college van Burg. en Wetlis. en door eene commissie uit de burgerij, bestaande uit de heeren G. T. M. van den Bosch, Mr. K. A. Cohen Stuart en P. J. Glasz, welke commissie hem aanbood zijn levensgroot portret in lijst, vervaardigd door den heer P. Clausing Jr., kunstphotograaf te Haarlem, met de bedoeling, dat dit portret eene plaats vinde in de zooeven genoemde Bruinviskamer. Door den ja rige werd dit geschenk met groote dankbaarheid aan vaard. Als een klein staaltje van' de werkzaamheid vari den jubilaris moge dienen, dat hij op zijn verjaardag van 's morgens half negen tot half twaalf in het ar chief, waar hij behoudens ongesteldheid geen enkelen werkdag verzuimt, aan den arbeid is ge weest De heer Bruinvis is een geboren en getogen Alk maarder, met veel liefde voor zijn vaderstad in het algemeen, van Alkmaars historie in het bijzonder. Door wijlen zijn vader werden de grondslagen daar voor bij hem gelegd en aangekweekt. Aanvankelijk van beroep apotheker, deed hij zijne apotheek op be trekkelijk jeugdigen leeftijd aan anderen over, om zich aan de algemeene belangen te wijden. Den 18 Februari 1874 vaardigde men hem af als lid van den Raad, welke betrekking door hem een kwart eeuw is vervuld. Van 6 September 1887 af was hij tevens wethouder. In beide hoedanigheden heeft hij zich voortdurend doen kennen als een ijverig, voort varend man. In 1899 wenschte hij bij zijne periodieke aftreding niet weder in aanmerking te komen. De Regeering erkende zijne verdiensten door zijne be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Het ambt van archivaris vervult de heer Bruinvis sinds 15 Februari 1900. Moge het den hooggeacahten stadgenoot, die heden van zoovele zijden van hier en elders belangstelling ondervond, gegeven zijn nog jaren zijn geliefd ambt te vervullen. Wieringerwaard. Toezegging van beroep voor predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is Maandagavond gedaan aan Ds. H. J. Engelkes te Kolhorn. Anna Paulowna. Door de gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V., zal op Zondag 4 Juli, in haar oefeningslokaal te Van Ewijck- sluis, een openbare turnles gehouden worden onder leiding van den heer A. Zeeman. Voor een ieder is deze les gratis toegankelijk. SI. Pankras. In eene vergadering van de kiesvereeniging Bur gerplicht te St. Pankras, welke Maandagavond al daar werd gehouden, werd het aftredend lid, de heer Jn. Wagenaar met groote meerderheid van stemmen opnieuw candidaat gesteld. Voor de vacature van den heer D. Kloosterboer, die door het bedanken als lid van de kiesvereeniging had te kennen gegeven, niet mei in aanmerking te willen komen voor het lidmaatschap van den Raad, werd bij meerderheid van stemmen candidaat ge steld de heer P. Bakker Pz. Beiden verklaarden zich bereid de candidatuur te aanvaarden. Met een opwekkend woord tot eendrachtig samen werken, om deze twee liberale candidaten weer te doen zegevieren, werd de bijeenkomst van Burger plicht gesloten. Zangersfeest. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen te Alk maar hield Zondag op verzoek van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, die haar 121/ajarig bestaan herdacht, zijn derde zangersfeest, waaraan een 25 Noord-Hollandsche afdeelingen deel namen. Des morgens werden de bestuurderen der verschillen de zangvereenigingen en het hoofdbestuur van den Bond officiéél welkom geheeten in het hotel „Toelast" by monde van den heer H. J. Vonk, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Des middags hadden op het Doelenveld goed geslaagde uitvoeringen plaats, die door een groot aantal belangstellenden werd bygewoond. Als juryleden fungeerden de heeren A. Tiorie en B. Kwast uit Amsterdam en de hoer Petri uit Utrecht, die over het gepresteerde der verschillende vereenigingen een schriftelijk rappert aan het hoofdbestuur zullen uitbrengen. Des avonds had onder leiding van het bestuur van „Vreemdelingenverkeer" een gecostumeerd avondfeest plaats dat oorspronkelijk op het Doelenveld plaats vond, doch wegens het slechte weer in d« zaal Harmonie moo3t woiden voortgezet. Verschillende fraaie prijzen werden ten slotte door den heer Jb. Lutterot uitgereikt. Met Chincezen geld. Bekend is het voorval in de Tweede Kamer, dat bij do naturalisatie van een Chinees de heer Roodhuyzen den aanvrager een foxterrier noemde. In een Haagschen brief in „Onze Eilanden", nieuws blad voor de Z.-Holl. en Zeeuwsche eilanden, lezen wii' nu „Wie zou nu kunnen denken, dat de scherpzinnig heid van een anti revolutionairen ijveraar, bestuurslid eener kiesvereeniging in het district Brielle zoover ging, dat hy uit dit voorval een verkiezingsslaatje meende te kunnen slaan? „De man zette zich neder, greep de pen en uit zyn antirevolutionair gemoed welde een smeekbede op, die vry weergegeven, hierop neerkomt, dat hy schreef: „Boste meneer de Chinees! Weet u wel, dat wy voor ons district als kamerafgevaardigde zoo'n iosbaarlijk slechten kerel hebben, als die Roodhuyzen, die u durfde betitelen als foxterrier Dat is verschrikkelijk, broeder Chinees, die man moet de Kamer uit. Och, wy hebben zoo'n puiken candidaat. Zoo'n braven Christelyken man in onzen Vegtel. „Het moet u, meneer Chinees, toch wel wat waard zyn dien Roodhuyzen te doen wippen. Schrijf mij eens, welke sommen gelds u beschikbaar stelt voor dit doel 1" „Meneer de Chinees schreef om advies aan den heer Klaas de Vries te Amsterdam (die zich belastte met de opleiding van den zoon van dezen Chinees.) En Wel deze seinde kort en bondig terug: Stuur geen cent. Zie daar de Chineosche-foxterrier-historie, de welke loert, hoe eon vaderlandslievend antirevolutionair in het disteict Brielle met Ohineesche duiten probeerde den hoer Roodhuyzen te wippen. Hadde ik deze geschiede nis gepubliceerd voor de verkiezing, dan zou men allicht er de politiek achter hebben gezocht. „Daarom verschijnt ze eerst nu. De clericale broede ren vinden er genoeg aanwijzingen van personen in om ze te weersprekenals ze durven en kunnen 1" Kamerverkiezingen niton/V,Vn!e?! De ho0r Ankersmit, fChr.-hist.), pre- Amsterdam IV. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft het partijbestuur der S. D. A. P. besloten al r zyn meening uit te spreken, dat, als de nieuwe Kamerver kiezing in Amsterdam IV, niet anders is dan een per- soonsverwisseling, m. a. w., indion dus voor den gekozen Unie-liberaal eon Unie liberaal in de plaats komt, het voor de S D. A. P. niet noodig is aan deze verkiezing deel te nemen. Indien er echter door het stollonjvan een vry-liberaal, of van een Unie liberaal en oen vrij liberaal, een politieke kant aan zou komen, dan zou door de S. D. A. P. met een candidaat dienen le worden uitgekomen. Kaïner-Voorzitfcr. Onze Haagsche correspondent schrijft ons, zegt do Tel.: Er gaan door de pers verschillende geruchten in ver band met do beneeming van een voorzitter der Tweede Kamer. Er was, gelijk ik reeds vroeger heb gemeld en onlangs door mr. De Beaufort in een interview is be vestigd, een strooming om dr. Kuyper voorzitter te maken, maar éón der redenen, waarom dat ten slotte wel niet zal geschieden, is de doof heid, waaraan de heer Kuyper in eenige mate lydende is. Vast schijnt nu te staan, dat de benoeming zal geschieden uit de Christelijk- Historische fractie en dat er drie candidaten zyndr. De Visser, graaf Van Bylandt en de heer Van Dedem. Ben ik goed ingelicht, dan wenschtedeheerDoSavornin Lohman niet in aanmerking te komen. Toestanden te Apeltern. Zaterdag is voor don rechter-commissaris verschenen de heer J. W. L. T., burgemeester dor gemeente Apel tern, wegens beleediging van den gemeenteveldwachter Van der Scheer, die hem wegens dronkenschap bekeurd had. Ook in de zaak van den veldwachter V. d. M. aldaar, geschorst wegens het vermoedelijk plegen van onzedelyko handelingen, is de instructie geopond. Over de toestanden in die gemeente werd voor eenige weken gemeld, dat na Nieuwjaar 15 diefstallen met braak werden gepleegd; by acht personen, onder wie gemeente-secretaris, wethouder en veldwachter, ruiten stuk werden gegooid; koren van den loswal in de Maas werd geworpen 's nachts onrijp koren werd afgemaaid een hooimijt in brand werd gestoken; gaten in roei- booten werden geboord, om deze te laten zinken; visch- netten tot een gezamenlijke waarde van f 2000 werden vernield; een woning met drek werd besmeerd. Het gelukte de politie eenige personen wogens mis handeling voor den rechter te Tiel te brengen, waar zy werden veroordeeld. In hooger beroep las de procureur- generaal aan het Hof te Arnhem, een brief van den burgemeester voor, waarin deze de schuld van het ge beurde op de politie wierp. Voor eenige jaren werd de heer T. veroordeeld tot eene geldboete wegens weigering, om als getuige in een strafzaak op te treden. Op heetci daad. Men meldt uit Rotterdam: De logementhouder R. in de Zevenhuissteeg ontwaak te Maandagmorgen te 4 uur en zag een inbreker bezig zyn zakken te doorzoeken. Hy greep een revolver en schoot den dief door de linkeroorschelp. De dief bleek een 18jarige Duitsche logeergast te zyn en moest naar het ziekenhuis gebracht worden. liet ministerie. Onze Haagsche correspondent meldt ons zegt de Tel: Naar ik van betrouwbare zijde vernam, heerscht in politieke kringen van de rechterzijde de meening, dat het ministerie-Heemskerk de eerstvolgende jaren nog niet met grondwetsherziening zal komen. Het optreden van dr.Kuyper als minister wordt hoogst onwaarschijn lijk geacht en men ziet in zyn benoeming tot voorzitter j der spellingcommissie de bevestiging van die meening. Ook de sinds eenigen tijd loopende geruchten, dat minister Talma en minister Regout van portefeuille zouden verwisselen, schijnen niet bewaarheid te zullen worden. Onweder. Zondag woedde een hevig onweder boven de gemeen te Havelte (Dr.) De bliksem sloeg in 't pompstation der leiding, die de gemeente Meppel van water voor ziet, mot 't gevolg dat de leiding afgesloten is, waardoor Meppel van water verstoken is. Hoelang die toestand kan voortduren weet men niet. Moord. Men meldt uit Barneveid Bij nader onderzoek is gebleken, dat de landlooper H., wiens lyk Dinsdag in de beek gevonden is, Zondag avond reeds vermoord is. Den geheelen Zondagmiddag hebben een 10- a 12 tal landloopers op een heideveld van de boerenhofstede De Tweel, waar dit volkje meer malen bijeenkomt, vertoefd. Nadat de noodige alcohol gebruikt was, hebben enkelen hunner ruzie gekregen, welke twist later in de nabijheid der plaats, waar het ly'k gevonden is, werd voortgezet. Hier is, zooals uit alles blijkt, de vermoorde wel ernstig mishandeld, doch nog levend te water geworpen. Althans met kracht afgerukte takken van aan den kant der beek staande struiken, bad de verdronkene, toen hy gevonden werd, nog met zyn handen omklemd. In verband met den moord zyn Vrijdag door de politie alhier gearresteerd en naar Utrecht overgebracht twee laudloopers, de ge broeders Z., die Zondag eveneens de landloopersbyeen- komst bezocht hadden. Als hoofddader wordt evenwel gezocht de landlooper G. W., Duitscher van geboorte. Deze is namelijk Zondag het laatst met den verslagene gezien, en toen men hem later, alleen zijnde, vroeg waar zyn collega H. was, antwoordde hy, dat dio mis schien wel verzopen was. Goed afgeloopen. Op dezelfde plek voor de haven van Lemmer waar ^enigen tyd geleden een ernstige ramp plaats vond, is het schip van schipper v. Dyk uit Lekkum, doordat het oen lek kreeg, gezonken. De schipper, zyn vrouw en 4 kinderen, benevens de knecht, konden gelukkig nog bijtyds worden opgenomen door schipper R. Hoekstra, die juist met zyn schip voorby voer. Het schip van schipper van Dyk was beladen mot grint en bestemd voor de Kethel. De zee was zeer kalm. „Tuinbouw Onderlinge". Als deelneming in de Tuinbouw Onderlinge, (het onderling dragen van het bedryfs-risico) is door 1041 leden reeds een loonbedrag ingeschreven groot 11.810.150. Hiervan by de plaatselijk commissieleden, ressorteerende onder Alkmaar en den Langedyk en Omstreken een bedrag groot f810.150. By de plaatselijke commissie leden is voor tuinbouwers die zich nog niet hebben aangesloten, gelegenheid alsnog loonlijsten in te vullen, nykslandbouwwinterschool te Aalsmeer. Wy ontvingen het programma voor den cursus van bovengenoemde school over het winterhalfjaar 1909— 1910. Nieuwe leerlingen kunnen zich weder aanmelden. Minimum leeftijd van toelating is 15 jaar; schoolgeld f5.— per winterhalfjaar; duur van den cursus twee winterhalfjaren. Aangifte tot 15 Sopt. a.s.aanvang der lessen begin Oct. Programma's en inlichtingen zyn kosteloos by den Dirocteur te bekomen. Prov. Staten van Noord-Holland. Voor de a.s. zomervergadering stellen Ged. Staten voor elk der jaren 1910—1912 f3350 by te dragen in de exploitatie eener proefzuivelboerdery te Hoorn. Ter vaststelling wordt aangeboden do provinciale re kening over 1907. De ontvangsten zyn f2.085.126 83 de uitgaven f 2.010.445.475, zoodat 't voordeelig slot1 f 74.681.356 is. K Verschillende subsidie-voorstellen en voorstellen be treffende de krankzinnigen-gestichten Meerenberg' en Duinenbosch zyn eveneens ingediend. 0. a. een nieuwe regeling der verpleeggelden. Den Helder, 28 Juni. De heer J. C. S. Schokking heeft ontslag genomen als lid van den raad dezer gemeente. Mr. De Meester. SCHOTERLAND. Men schryft uit dit district: Nu door het te verwachten bedanken van den heer De Meester hier een nieuwe verkiezing noodig is doelde eon der voormannen van de anti-revolutionairo p4rtj. in dit district ons mede, dat waarschynlyk (j00r anti-rev. en de christelyk-historische partyen geen cap. didaten zal worden gesteld, wyl de jongste stemmig bewezen heeft, dat dit district overwegend links is. In de kringen dor S. D. A. P. wordt overwogen d9 candidatuur-Bergmeyer los te laten en den heer Van Kol te candideeron. Naar wy vernemen was de toestand van don heat De Meester wat boter, zoodat een consult met een tweeden geneosheer, waarvan aanvankelijk sprake niet noodig geóórdeeld werd. Alkmaar, 28 Juni 1909. 14 Koeien en ossen f 195.— a 300,—251 vette kal ver^ f 86.— a 84.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.85, 52 nuch- tere idem f 8.— a 22.—, magere schapen f .- s 403 vette id. f 20.— a 25.—, 265 vette varkenj 0.42 a 0.51 per P., 16 magere idem f 16.— a f 24— Amsterdam, 28 Juni 1909. Ter Veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt; 210 vette Koeien le qual. f 0.71 a 0.75, 2e qual. fO.60 a 0.70, 3e qual. f0.58 a 0.64, 135 Melk- en Kalfkoeieo f 130 a 280.— per stuk, 76 nuchtere Kalveren f 8- a f 15.—, 13 Schapen f22.—a f26.— 503 vette Varkens Hollandsche le qual. 48 a 50 ct., idem 2e en 3e qual' 46 a 47 ct., Overzeescho en Geldersche le qual. 48 a 50 ct., idem 2e en 3e qual. 45 a 47 ct. per K.G. 4 Lammeren f 0.a f per stuk. PER TELEGRAAF. ('urinerend, 29 Juni 1909. 151 stapels Kleine Kaas f 30.50. 1700 K.G. Boter f 1.20 a f 1.25. 442 Runderen, waaronder 238 Vette, en 21 Stieren. Vette mtg., 58 a 75 ct. per K.G. Geldekoeior, mtg., f 120.— a f 180.—. Melkkoeien mtg. f 140.— f 230.- 45 Paarden f80.— a f 300.- 250 Vette Kal veren 65 a 85 ct. per K.G. 321 Nuchtere Kalveren f 12.— a 25.—, mtg. 186 Vette Varkens, vlug, 48 a 52 ct. per K.G. 54 Magere Varkens f 15.— a 25.—, stug 165 Biggen f6.a f 11.-1-, stug 2264 Schapen en Lamm. vette, vlug, f 18.af24.—Lammeren f 7 a f 12, mtg. Kipeieren f3.50 a f 4.10, Eendeieron f3.90 per 100 stuks. Broek op Lnngendyk, 28 Juni 1909. per 35 K.G. (V2 H-D-) Aardappelen gladbl. f 2.10 a f 2 90 muizen f 2.— a f 2.75 kleine f 1.35 a f 2.— Wortelen per 100 bos f 1.80 a t 3 40 Mcdemblik, 26 Juni 1909. per 35 K.G. (V2 H.L.) Aardappelen groote muizen f 2.65 a f 2 85 kleine muizen f 1 90 a f 2.05 groote ronde f2.— a f 2.20. Aanvoer 1810 manden of zakken. Mcdemblik. 28 Juni 1909. per 35 K.G. (V2 H-L.) Aardappelen groote muizen f 2.90 a 3.10 kleine muizen f 1.90 a 2.05 groote ronde f 2.25 a 2 45 Aanvoer 2200 mandon of zakken. Nieuw Leven. Station Noord-Scharwonde. 28 Juni 1909. per 35 K.G. Aardappelen groote muizen f 2.50 a f 2.75 drielingen f 1.70 a f 1.95 kleinere f 0.— a f 0.— Gladblaadjes f 2.30 a f 2.40 Aangevoerd 787 zak aardappelen. Carnegie's bibliotheken. Carnegie heeft een opstel geschreven, dat verschenen is in Colliers Weekly, en waarin hy medodeelingen doet over de hem gestichte boekerijen. Tot dusver heeft Carnegie 1800 openbare boekerijen in het leven geroepen en daarvoor schenkingen gedaan tot een totaal bedrag van 51,596,903 p.st. De boekerijen zyn onder eenslui dende voorwaarden gesticht; men vindt Carnegie biblio theken in vrijwel alle Engelsch-sprekende landen ter wereld, Nieuw-Zee'and, Australië en Br. West-Indische eilanden inbegrepen. In Canada zyn er, naar verhou ding van de bevolking, byna evenveel in het leven ge roepen als in de Vereenigde Staten. Men had hem, Carnegie, dikwijls gevraagd of hy tevreden was over de resultaten, verkregen met de reusachtige uitgaven voor openbare bsekeryen. Het antwoord op die vraag was beslist bevestigend. Om een denkbeeld te geven van de omvangrijkheid van Carnegie's bemoeiingen inzake het bibliotheek wezen, mogen de volgende cijfers volstaan. Carnegie besteedde in de Vereenigde Staten voor den bouw van 959 biblio theken en 208 tak-bibliothekon en voor de daarin ge plaatste boeken 34,870,745 p.st. Voor Canada waren het 86 bibliotheken en 5 tak-bibliotheken met de boeken, teza men gekost hebbende 2,059,415 p.st. Engeland en Wales 329 bibliotheken, 22 tak bibliotheken, boeken 8,859,550 p.st.; Schotland 105 bibliotheken en 18tak-bibliotheken, boekon 2,075,080 p st. En zoo wordt de opsomming voortgezet. Ierland profiteerde tot oen bedrag van 724,610 p.st., NieuwZeeland 146,250 p.st., Britsch West-Indië 119,000, Astralië met Tasmaniö 47,500, Zuid-Afrika 23,500 p.st., Seyschellen-eilanden 10,000 p.st. en Pidsji-eilanden 7500 p.st. Aan universiteitsboekerijen die reeds oen eigen bibliotheekgebouw hadden, schonk Carnegie 3,653,753 p.st. Trein-ongeliik. MADRID, 28 Juni. De „Espana Nueva" ontving een telegram uit Velenca, waarin werd meegedeeld dat op de lyn Ojosnegros—Puorto de Sagunto een botsing plaats had tusschen een kolentrein en twee wagons, waarin werklieden werden vervoerd. Twee personen werden gedood, 10 ernstig gewond, terwyl verscnillende anderen lichte verwondingen bekwamen. Brand in een Chincesche stad. MARSEILLE, 27 Juni. De „Echo de Chine" deelt mede dat een hevige brand den 30 Mei de hoofdstraat van Hangtchou vernielde. Vele menschen kwamen om, 40 peisonen werden gewond, 400 huizen zyn verbrand. De schade wordt op 4 millioen taels geschat. Oproer in eén gevangenis. WILNA (Rusland), 27 Juni. In de gevangenis alhier vermoordden 4 gevangenen een opzichter; daarna bevryd den zy zeven andere gevangenen. Op de binnenplaats van de gevangenis ontstond daarop een stryd, waarin drie opzichters en 7 gevangengen werden gedood. Vier gevangengen, een politie agent en een opzichter werden gewond. ZEPPELIN NAAR BERLIJN. Zeppelin naar Berlijn! Toen graaf Zeppelin zijn tocht van Friedrichshafen naar Bitterfelt ondernam en men te Berlijn het gerucht verspreidde dat de groote luchtschipper in de hoofdstad zou nederdalen, begaf zich de keizerlijke familie en bijna geheel Ber lijn naar het excercitieveld Tempelhof de plaats, waar men verwachtte, dat Zeppelin het anker zou uit worpen. Verscheidene uren wachtte de keizer, voor een telegram uit Bitterfelt het duidelijk maakte, dat men met een voorbarig bericht te doen had. Zoodra graaf Zeppelin vernam, met welk een span ning men hem, den niets vermoedende, te Berlijn gewacht had, beloofde hij weldra een tocht naar de keizerstad te zullen ondernemen. Naar de New-York Herald mededeelt, zijn de voor bereidende maatregelen voor de reis naar Berlijn reeds zoo ver gevorderd, dat men als definitieven =iai,amrvV0?r .de luchtreis 26 Augustus heeft vastge- tt 1 1° v za' °°"C nu wederom met de Zeppelin ^P aats hebben; het is nog niet met zekerheid te zeggen, of het luchtschip op het Tempelhoverfelt, dan wel bij het Tegel-station der militaire lucht schepen, zal landen. Door telegrammen omlaag te werpen naar de ver-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2