Feest Harmoniekapel. Dinsdag 20 Juli 1909. 53ste Jaargang. No. 4541. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Uitgevers 3 TRAPMAN Co„ Binnenlsmdscb Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond By inzending tot 's morgens 9 lire, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. A luiere. lelephonn j\o. ZO Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van l tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. m** m»« wg'-irtrt#' MW.WW iwrwniiiimim iminiw mui miumma Dit nummer bestaat uit een blad. Dat het 40-jarig bestaan van een vereeniging als onze Harmonie-kapel, een gelegenheid is, om feest te vieren, opgewekt en met blijdschap, niemand zal het ons tegenspreken. Dat er dan ook reeds maanden te voren plannen werden besproken, allerlei voornemens en ideeën wer den geuit, spreekt vanzelf. Langzamerhand kreeg het een en ander een vasteren vorm, een feestcommis sie werd saamgesteld, eindelijk was het officiëele pro gramma in elkaar gezet en ten slotte was daar dan de dag, waarop het feest zou worden gevierd. Het weer was, de samenstelling van het program ma voor oogen, een groote factor om het in zijn ge heel te doen slagen. Eén dag van regen en wind, j een paar zaken die tot dusverre steeds rijkelijk ons deel werden, en het feest lag in duigen. Geen won- i der dus dat allerlei weerprofeten gevraagd werden, en al waren deze profetieën niet veelbelovend en was de lucht Zondagmorgen niet vroolijk, al scheen er dan geen feestzonnetje algemeen was men het er over eens, dat we het met het weer nogal goéd troffen. De feestdag werd begonnen, het kon en het mocht niet anders, met een stille hulde aan den overleden directeur der Kapel, den heer Schouten. Op zijn graf werd in den vroegen morgen van den feestdag een mooie krans neergelegd als een bewijs van waardee- ring van zijn groote verdiensten voor de Kapel. Wij weten het allen hoe juist de feestcantate de verhou ding van den heer Schouten tot de Kapel uitdrukt: Schouten was haar al tezamen, Leider vriend en kunstenaar. Het was dan ook in eenige welgekozen woorden, dat de heer J. Rotgans, de voorzitter der Harmonie, uiting gaf aan die gevoelens. Schagen was al vroeg in vlaggentooi, van uit huis aan huis wapperde de driekleur. Verschillende „win keliers" hadden hun étalages een feestelijk aanzien gegeven, ook ons gemeentebestuur had blijk van be langstelling gegeven door de vlag op den gemeente toren te hijschen. Te half twee zou het eerste nummer van het feest programma beginnen en het was daarvoor dat vele belangstellenden op dat uur naar den tuin van den heer Broersma togen. Te 2 uur betrad de heer W. Vader, eere-voorzit- ter van de feestvierende vereeniging, het podium, be groet door fanfares der Kapel. De spreker riep de feestgenooten een hartelijk welkom toe. 't Was nu juist 10 jaren geleden, dat hij als voorzitter der Ka pel de eer had, het 30-jarig bestaansfeest in te leiden .Thans, daartoe uitgenoodigd, is het spr. een eer, het 40-jarig feest met eenige woorden te openen. Toch doe ik dat met eenigen weemoed, zeide spr., als ik terugdenk aan wat de Harmonie in die 10 jaren ondervonden heeft, 't Is nu 9 jaar geleden, dat de echtgenoote van onzen onvergetelijken Voorzitter W. A. Hazeu overleed en wij haar volgden naar de laatste rustplaats; in 1907 droegen wij onze bescherm vrouwe, mevr. Hoekstra-Thomey grafwaarts. Mede ver loren wij door den dood onze vrienden de eereleden J. Roggeveen en J. C .de Vries, en op 7 Januari 1908 moesten wij onzen zoo hoogvereerden Direc teur, den heer L. A. Schouten, de laatste eer be wijzen, en hebben wij daar aan zijn graf onze ge voelens vertolkt door het gesproken woord en door de muziek, en het was een treffend afscheid van haren Directeur, toen de Kapel speelde het door Schouten gecomponeerde lied: Adieu! Al die herinneringen stemmen mij tot weemoed op dit oogenblik, maar dit mag mij toch ook niet doen vergeten, een eere-saluut te brengen aan de nagedachtenis van die voortreffelijke vrouwen en man nen, die zoo veel voor onze Harmonie zijn geweest Heb ik mij dus, zoo gaat de spreker voort, be paald tot de laatste 10 jaren dan is dat geschied, omdat een getrouw verhaal van alles uit het 40- jarige leven der Jubilaresse te veel van uw geduld zou vergen. Ik wensch alleen nog te releveeren een belangrijk feit, nl. toen de Harmonie in 1887 op het nationaal concours te Nijmegen, den tweeden prijs won; dat was onder directie van den heer Rugers. De spreker memoreert uitvoerig, met welk een spon taan feest, die overwinning in Schagen werd ge vierd, hoe écht feest het toen was hier in Schagen. Werd de Kapel bij haar vertrek naar de kampplaats een lied toegezongen door de zangv. Caecilia, bij hare terugkomst was haar de mare der overwinning reeds vooruitgesneld en met welk een jubel werd de Kapel toen ontvangen. De zangv. Euterpe zong haar een welkomstlied toe (gedicht van den heer Jb. Denijs Jz.), het gemeentebestuur vereerde haar aan het station den eerewijn, heel Schagen vierde feest! In dit verband zegt de heer Vader, dat menigeen na den dood van den heer Schouten vaak gewan hoopt heeft, of de Harmonie-kapel ooit wel weer de oude zou worden. Hulde brengt hij echter aan het Bestuur, dat door volhardend geduld en liefde voor de vereeniging, haar kranig door de moeilijke tijden heeft heengebracht. In den heer Van Tright toch heeft de Kapel een directeur gevonden, die blijk geeft de rechte man op de rechte plaats te Zijn. Meneer Van Tright, ik noem U een kranig plaats vervanger van den heer Schouten. Ik zeg dit daar om, omdat ik uit Uw werk meen te lezen gevoel voor het schoone, gevoel voor harmonie. Ik wensch Kapel geluk met haar Directeur en hoop dat de "eer Van Tright lange jaren aan het hoofd mag bliiven. Spreker memoreert nu de oorzaken, waardoor onze 'armoniekapel zoo populair is, nl. door hare bereid- 1'hardigheid tot opluistering bij alle mogelijke gelegen 'eden. Die populariteit is duidelijk gebleken bij dit eest, iedereen heeft zich beijverd mede te helpen. Een feestcommissie was dadelijk bereid het feest te Crganiseeren; Euphonia van Schagen en Schagerbrug varen bereid de cantate uit te voeren, het gemeente bestuur stijnd schoollokalen af om de kinderen de "ederen te leeren, de heer M. Visser maakte het h'ooia gedicht. Voor al die medewerking oprechte «ank. Dank ook aan de trouwe kunstlievende leden, Uank aan de vele burgers voor den verleenden steun *n blijken van sympathie. Wij .zijn trotsch op die vele belangstelling. Moge dit steeds zoo blijven: wij beloven U alle mogelijke best te doen om medewer king te verleenen waar dit mogelijk is. En hiermede verklaarde de feestredenaar het feest voor geopend. (Fanfares en bijvalsbetuigingen.) Toen was de beurt aan de feestvierende vereeni ging om onder leiding van den heer J. .G. Dartil- lact van Tright een concert te geven. Mooie muziek hadden we ditmaal natuurlijk ver wacht, het beste beentje moest worden voorgezet. Welnu, dit concert is bovenmate goed geslaagd. De Kapel overtrof zichzelf, er werd met temperament en toch beschaafd geblazen. Een mooie feestmarsch van den directeur opende het programma, gevolgd door een compositie van Grieg, Peer Gynt. Dat was een zeer moeilijk nummer, eigenaardig in zijn samen stelling, vreemd zeker voor vele leden der Kapel in zijn opzet en gedachtengang. Zooveel te meer eer voor den leider en de leden dat dit nummer zoo uitstekend is afgewerkt. Een hartelijk bravo hebben zij daarvoor verdiend. Na nog een tweetal nummers volgde het hoofd nummer van den dag, de feestcantate, ook getoonzet door den heer Dartillact van Tright en uitgevoerd door de Harmoniekapel, de gemengde Zangvereeni- gingen Euphonia van Schagen en van Schagerbrug, een aantal jongedames en een kinderkoor. Zij die de wording van dit werk van tonen en accoorden hebben kunnen gadeslaan, die het hebben zien groeien, de moeilijkheden weten waarmee de com ponist heeft te kampen gehad, kennen de verschil lende tegenstrijdige eischen waaraan moest worden voldaan, zij zijn steeds al in groote bewondering ge-_ weest voor den maker. Want ondanks dat alles te scheppen een compositie als deze cantate, een echt muzikaal werk van groote beteekenis, met inhoud, melodieus, vol mooie variaties, dat is arbeid die hul de verdient en respect afdwingt. Het deed ons dan ook zoo recht veel genoegen dat er zooveel belangstelling was voor den arbeid van onzen Schager componist, en nog meer dat de uitvoering der cantate zoo gelukkig slaagde. Wij zijn trotsch op onzen muzikalen leider. Wel moest het koor tegen den wind in zingen en was misschien op de meest verwijderde plaatsen van den tuin en omgeving niet altoos alles even duidelijk, op het plaatsje dat wij ons wisten te ver overen, kwam alles uitstekend tot zijn recht en heb ben we zoo recht genoten van de mooie muziek en zang. Met welk een temperament leidde de dirigent zijn schare, en hoe juist wist hij hier te bedwingen, daar op te wekken, zoodoende teekening en kleur te geven aan toon en woord. En geen wonder was het dan ook, dat nadat de heer Van Tright voor de hulde betuigingen van het publiek had gedankt, een spon taan hoera voor hem werd aangeheven door de leden van koor en orkest. Brengen we hier dus een onver deelde hulde aan den componist en dirigent Van Tright, ook de dichter van het vers, de schrijver van de woorden der cantate verdient dat. In een kort bestek, is logisch aaneengevoegd in mooi-geko- zen woorden de geschiedenis onzer Kapel. De heer M. Visser heeft deze taak, die hij zoo welwillend voor de Harmonie op zich heeft genomen, uitstekend ten uitvoer gebracht. En waar dus door deze beide mannen een werk ons is geschonken van zooveel beteekenis, van zoo veel blijvende waarde, hopen we, dat het nu niet direct zal worden opgeborgen. Een tweede uitvoering, dan voor een verlaagd entrée, liefst gratis, was iets dat dunkt ons zeer gewenscht, en ook heel goed mogelijk, was. Te 6 uur gaf de Harmonie-kapel een volksconcert op de Marktplaats, dat door velen werd bijgewoond. Te half negen trad daar op de kleine kapel der Ko ninklijke Nederlandsche Marine te Den Helder. Beide concerten hadden veel belangstelling en veel waardee ring. Tijdens het laatste concert was onze Gedempte Gracht zoo langzamerhand in zijn feestdosch geko men. Schitterend geïllumineerd, zoo gaf het feestpro gramma aan. Welnu het effect dat onze Gracht maak te was zeer mooi. De vetglaasjes en lampions, die bij honderden tusschen en in de boomen hingen, maak ten de Gracht bizonder gezellig, De leverancier, de hr. J. R. Vlaming, had alles perfect voor elkaar, 't Bezoek was tijdens de illuminatie en het concert op de markt zeer druk. Er was toen voor een oogenblik gezellig heid en opgewektheid. De illuminatie van de Ge dempte Gracht blijft een zeer gewild nummer op een feestprogram, dat attractie uitoefent. Een aantrekkelijke afwisseling zijn steeds de Licht- groepen, die onze gymnastiekvereeniging Lycurgus op het Kerkplateau geeft. Het is niet de eerste maal dat l dit geschiedt, maar men kijkt er steeds met zeer l veel genoegen naar, een luid applaus verkondigde steeds welk een succes de vereeniging had. Ook de verschillende feestétalages hadden veel be kijks. Met smaak hadden de heeren J. H. Sche- ne en Schmalz hun uitstallingen versierd en verlicht. Ook bij de heeren Van der Woude, W. H. Rogge veen, W .Imhulsen en W. Roggeveen Cz., was in ver schillenden vorm, elk naar den aard zijner inrichting, blijk gegeven van meeleven met het feest der Har monie. Daarna volgde in den verlichten tuin van den heer Broersma een concert van de kleine kapel der Konin klijke Nederlandsche Marine te Den Helder. Uitne mend als het weer langzamerhand geworden was, was 't in den tuin niet koud en dank zij dit uitnemend treffen, was het bezoek er zeer druk. Talloos velen hebben geluisterd naar de Heldersche Musici, die ook nu weer alle aanwezigen meer dan voldaan heb ben. Een rijk aan afwisseling zijnd programma is uit gevoerd geworden op een wijze, die telkens een dave rend applaus afdwong. De aanwezigen genoten recht veel en de gloedvolle muziek miste hare uitwerking niet. De heer Wernecke, een pittig dirigent als hij is, heeft de aanwezigen wederom zeer aan zich verplicht. Toen dit concert met een luid toegejuichte Ameri- kaansche Marsch van Sousa eindigde, werd weldra het plankier ontruimd en met het Bal-Champêtre begon nen, waarvan nogal een druk gebruik is gemaakt. Ook in andere localiteiten als in de mooi versierde zaal van den heer Vader, Cérès, Plevier en Scheltus was bal .Gelegenheid dus voldoende en te over om zich te vermaken en zooals ons werd meegedeeld, liep het al aardig naar Maandagmorgen toen de laatste feestelingen hun mandjes opzochten. En zoo was dan ook deze dag weer ten einde; een lag die lang verbeid is, waarvoor veel is voorbereid, veel is gearbeid. Zij die daarin hun aandeel brachten, vinden in het welslagen van hunnen arbeid hun voldoening!! LANGS DE MAAS. Het hooijaar 1909 zal velen boeren heugen als een schadelijke, treurige tijd, waarin hun vlijt en inspanning met verlies en achteruitgang beloond werd Vele boeren, vooral de kleine langs de Maas, in Niftrik, Deernen, Dieden, Haren enz. zijn gevoelig geslagen door het wegspoelen van het overduur be taalde hooi. De eene boerenvijand, de droogte, was kortelings verdwenen en het lang verwachte, wel doende hemelwater kwam den boer eenige hoop op oogst brengen, of daar grijnsde het watermonster hun tegen, dat in welkome gedaante gekomen, weldra hun meest gehate vijand zou worden. Dreigend wies de Maas al hooger en hooger en iedere dag maakte de boeren meer bevreesd voor over strooming der weilanden, waarin het geurige hooi te drogen lag. i Plotseling steeg de Maas binnen enkele dagen tot voor den tijd van het jaar ongekende hoogte, de heele Maasstreek bood een wintergezicht aan, zoo kende men alleen het land van Grave en Ravenstein bij winter en niet in den zomer. Met kunst en vliegwerk werden de dijken en dijk jes opgehoogd, daar kwam er een aardlaag boven op, hier werden palen in den grond geslagen, waar tegen planken werden bevestigd, dit alles om het rij zende water van de polders te weren. Het kwelwater liep de weiden in, en was ergens, dank zij de opgehoogde dijkjes, zooals in Wijchen, het water buiten de weide gehouden, op vele plaat sen was men het onstuimige water niet meester, drong het door alles heen, verderf in den hooi oogst verspreidend. Een tocht langs de Maas gaf ons dezer dagen eenig denkbeeld van de aangerichte schade. Donder dag stond de Maas nabij Ravenstein nog bijna stijf aan den dijk en enkele drooggevallen hoogere pun ten in de buitenwaarden vertoonden een leelijke vaal groene kleur, ongenietbaar voor het oog. Aan de Maasoevers zag men het aangespoelde hooi liggen, terwijl het kleine geredde overschot tegen de dijken te drogen lag In Niftrik stond op een plaats het water nog tus schen de aardappels en tuinboonen. Kleine plassen naast den dijk aan Geldersche zijde hadden hier den omvang van kolken. Op een plaats over de Maas, was de dijk geheel overdekt met hooi, dat nog gespaard gebleven of op- gevischt was. Zelfs zagen we hooi vermengd met waterplanten uit het water ophalen, om maar te behouden wat eenigszins bruikbaar is. Tusschen Appeltern en Megen lag in een klein moeras het jonge riet geheel overdekt met aange spoeld hooi, dat daar een ware vuilnispoel zal vor men, wanneer niet spoedig aan schoonmaak wordt begonnen. De Kleine Maas wedijverde er met de rivier de Maas in breedte, zoover het oog reikte van Megen naar Appeltern was het bijna niets dan water. En dat in den zomer! Het ergste heeft het waterelement wel gewoed bij Megen, waar op den 12en Juli 1.1. de sluisdeuren bij het Megensche veer voor den geweldigen aan drang van het water bezweken .De deuren, eenigs zins bouwvallig, werden door het onstuimige water weggeslagen, waardoor de krachtige waterstroom zich rnet geweld een weg baande door de weilanden bij het dorp Dieden. Talrijke oppers hooi gierden door de sluisopening de Maas op, en dreven af, terwijl de eigenaars met droeve oogen hun hooi moesten zien wegspoelen. Bij geluk slaagden zij er in de boven ste hoop, van een stapeltje nu en dan te redden. De dorpen Haren en Dieden kregen bovendien nog groote schade, doordat de bebouwde velden onder liepen. Het weiland ,,de Ham" bij Megen is gelukkig droog gebleven, wat de schade niet weinig vermin dert i Ook te Balgoy heeft een zelfde gevaar gedreigd, doch kon gelukkig voorkomen worden. Bij Demen had men den bandijk opgehoogd, zoo dat men daar het grootste gevaar nog heeft kunnen bezweren. Zou de schade groot zijn? Voor velen is hij betee- kenend. Men schat zelfs, dat tusschen Grave en Ap peltern voor f 20.000 hooi, of weggedreven of lotaal bedorven is. In een polder bij Batenburg is voor f 4000 schade geleden door het wegspoelen van het hooi. Van een Arnhemschen koopman is bij Megen voor f 700 hooi vernietigd Het aandrijvende hooi, zal onzes inziens wel wei nig voedingswaarde bezitten, zoo het al niet geheel ongeschikt is voor voeding. Voor strooisel zal het deels bedorven hooi niet goedschiks meer gebruikt kunnen worden. Gelukkig, dat de Maas nu al sinds eenige dagen aan het vallen is. Nog zoo"n buitentijdsehe over strooming dit jaar, zou voor vele boeren hun finan- ciëele dood zijn. „Geld." BALDADIGHEID. Het Hdbld .schrijft: De helaas spreekwoordelijk geworden baldadigheid en straatschenderij onzer Hollandsche straatjeugd gaf Zaterdagavond weer eens uiting door van de te Vel- zen passeerende auto M 1039 met een steen een spiegelruit te vernielen. Op zichzelf een schandelijk stukje, zou het niet voor nieuwsbericht aangeboden worden wanneer hieraan niet de wensch moest vast geknoopt worden dat het Rijk toch eindelijk eens moest beginnen de vele, tot groot ongerief van om wonenden, voetgangers en fietsrijders liggende steen- hoopen te gaan verwerken, die daar nu reeds eenige weken onbeheerd liggen en door de jeugd her- en derwaarts worden geworpen ja, deze week begon men er zelfs een slootje mee te dempen. Het is wel treurig dat zelfs een steenhoop voor de jeugd niet meer veilig is, maar voor het Rijk zal het voordeeli- ger en voor het publiek prettiger zijn, als ze nuttiger gebruikt worden .Het mag louter toeval heeten dat 't in dit geval bij een ruit beperkt bleef. EEN REVOLVERSCHOT. Zaterdagavond omstreeks kwart over elven, terwijl honderden door het fraaie weder naar Scheveningen gelokt zich op den boulevard en langs het strand be wogen weerklonk een revolverschot. Het bleek dat een schamel man op wien een stuk werd gevonden, dat er op wees dat hij waarschijnlijk gegageerd Oost- Indisch militair was, zich voor het hoofd had gescho ten. Door de minderwaardigheid van het wapen was het schot echter niet doodelijk. De politiearts, dr. Van Duyl, verleende de eerste hulp, waarna de ver wonde per auto naar het Gemeente Ziekenhuis werd vervoerd. Het geval verwekte begrijpelijkerwijze onder de tal rijke wandelaars groote opschudding. KAMERVERKIEZING EDE. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de ten gevolge van het aannemen van de benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land door den heer jhr. S .van Citters, lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Ede, noodig ge worden verkiezing bepaald op Dinsdag 27 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 Augustus e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 G Augustus e.k. DE NOOD DER LANDLOOPERS. Op 19 Juni plaatste het Hdbld. onder dit op schrift een artikel, naar aanleiding van de houding, door verschillende rechtbanken, nu ook door de Ut- rechtsche, tegenover de landloopers aangenomen: de bijkomende straf van opzending naar Veenhuizen wordt door deze rechtbanken stelselmatig niet toege past. Verschillende feiten van de laatste dagen wijzen op de werkelijk ernstige gevolgen dezer houding. Wij herinneren aan het geval, zeer kort in het politie-rap- port van Amsterdam vermeld, van drie oude zwer vers, ten einde raad, van wie een in het holle van den nacht een steen opraapt, dien in een stuk pa pier wikkelt en hem door de ruit van een bakkers winkel gooit; dan grijpen alle drie een stuk brood en beginnen te eten. Waarvoor dat papier gediend had? Om het goede brood niet vuil te maken. Een tweede geval kwam ons dezer dagen ter oore. Een man, die vroeger een goede betrekking had in de handelswereld, was na veel wederwaardigheden een zwerver geworden. Hij werd dezer dagen voor den rechter-commissaris geleid: hij was in het bezit van een politiejas gevonden. Vermoedelijk had hij die ge stolen, maar het overtuigend bewijs was niet gele verd .Doch de man wilde gaarne aangehouden wor den, want hij had behoefte aan een bed. Hij is ont slagen, in vrijheid gesteld. En toen hem dit werd aangezegd waren zijn eerste woorden: „Mijn hemel, wat moet ik nu? Ik zat er zoo rustig te werken." Bewijzen zulke gevallen niet dat hier toch iets niet in orde is? PRINSES JULIANA'S HOROSCOOP. In „Modern Astrology" wordt, zoo verhaalt, naar een Berlijnsch correspondent meedeelt, een blad daar ter stede de horoscoop van Koningin Wilhelmina's dochtertje, ons Prinsesje, naar alle regelen der kunst getrokken. I Het volgend beeld wordt daar van de kleine Juli- ana gegeven. „Zij zal een groot bevattingsvermogen hebben en het vermogen al haar talenten tot hun recht te laten komen en 'haar krachten sterk te doen gelden. In het bijzonder zal zij zich uitmunten door een scherp onderscheidingsvermogen, en ook van literaire gaven zal zij doen blijken .De stand der sterren belooft haar de gave om de menschen te door zien en op hun juiste waarde te schatten. I Daartegenover zal zij wellicht een ietwat overdre- ven neiging verraden tot positieve nauwkeurigheid, en een sterke neiging hebben tot critiek. Hard van harte zal zij zijn tegenover menschen, die hun plicht niet vervullen of een overdreven hooge meening van zich zelf koesteren, j Als de prinses eenmaal den troon bestijgen zal, j zoo wordt er verder geprofeteerd, zal zij vast op haar stuk staan met wellicht een geringe neiging tot dogmatisme, en tegelijkertijd een besliste voor keur voor aristocratische tendenties verraden. Met democratische stroomingen in haar rijk zal zij nooit I sympathiseeren, en het sterk practische element in haar karakter, zal dan haar regeering succesvol doen zijn.'" DE VEILIGHEID IN RUSLAND Men schrijft uit Goor dd. 17 dezer aan de N. R. Crt. Dat het met de veiligheid in Rusland nog treurig gesteld is en dat daar dingen kunnen gebeuren, waarvan wij in ons Nederland geen begrip kunnen vormen, ondervond deze week een onzer ingezete- nen, de zóón van den heer J. ten Doeschate, paar- denhandelaar alhier. We laten hier volgen, wat we daarover van hemzelf vernamen. I 't Was omstreeks 5 uur 's morgens, toen hij zich 1 in een wagen, bespannen met 2 paarden, in gezel schap van 5 Polen, van Augustovo (in Russisch Po- len^ op weg begaf naar de markt te Lipsky. Nadat ze ongeveer 15 K.M. hadden afgelegd, bevonden ze zich op den weg naar Grodno, die door een groot bosch leidt, 't Was toen ong. 7 uur. Aan dien weg staat een z.g. boschwachterswoning en 't was op die hoogte, dat plotseling eenige mannen te voor schijn sprongen, de paarden naar het huis drongen, en dreigend de revolvers op de inzittenden richtten. Dat alles was zoo gauw in z'n werk gegaan, dat de reizigers al vastgebonden waren, vóór ze er aan dachten. Sommigen der aanvallers waren vermomd, anderen hadden de uniformen der reeds vooraf ge knevelde boschwachters aangetrokken. Een voorloo- pige inspectie begon thans en een der reizigers, die zijn geld niet wilde afgeven, werd door een slag met een revolver op zijn hoofd wat handelbaarder gemaakt. De aangehoudenen werden vervolgens in het wachthuis gebracht, waar zich reeds meerdere slachtoffers bevonden, die al eerder waren aange rand. Hier volgde een tweede Visitatie en nadat die was afgeloopen (de heer ten D. mocht alleen eenig zilvergeld en zijn boeken behouden), werd een ge deelte der gevangenen in een ander vertrek ge bracht. Intusschen werden nu allen de handen op den rug gebonden. Overigens werd hun niets ge daan, maar de wachters in de deur stonden met ge laden revolvers elke verdachte beweging te bespie den, smakelijk rookende van de buitgemaakte siga ren. Het getal slachtoffers werd ondertusschen nog I

Schager Courant | 1909 | | pagina 1