Binnenlandsch Nieuws. 391ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. goed; hij is het met B. en W. eens om verhooging 10 maar,_ wil d<it niet van blijvenden aard. Voorzitter wijst er op, hoe de verhooging van trac- temcnt ook van invloed is op het pensioen. Was dat niet zoo, dan had den heer Deenik wel een jaarlijk- sche gratificatie kunnen gegeven worden. De heeren Roggeveen en Vader gaan ook mede met het_ idéé van den heer Meurs. De le spreker vindt f 25 niet veel, maar het is een kleine tegemoetko ming; de 2e spreker, noemt het een aansporing voor jongelui om te studeeren. B. en W.. voegen het idéé van den heer Meurs aan hun voorstel toe en aldus wordt het met alge- mcene stemmen aangenomen. De heer Bijpost krijgt nog te hooren op zijn vraag, dat de geheele verhoo ging der uitgaven hierdoor zal zijn f 220. B. en W. stellen voor, om voor het geven van onderwijs in vak j vrije- en ordeoefeningen, weder om voor 5 jaar ontheffing te vragen. Zij achten dit met het oog op de vertraging van het onderwijs zeer gcwenscht. Het handwerkondcrwijs werkt reeds storend. Bovendien loopen er veel kinderen op school van hui ten de gemeente, wier ouders tot den landbouwen den stand belmoren. Het geven van dit onderwijs zou belangrijke kosten meebrengen, de noodzakelijkheid wordt er ook niet van gevoeld. Bovendien zijn er be- zwaren voor een geschikte lokaliteit en wie dergelijk onderwijs wil, kan zijn kinderen in onze gemeente gemakkelijk een cursus in de gymnastiek laten vol- gen. De heer Roggeveen vraagt of B. en W. meenen dat ontheffing zal worden verleend, spr. meent dat dit niet zal gebeuren, gezien de aanschrijving die Ged. Staten hebben ontvangen. De heer Raat wil, daar hij zich niet met het voor stel van B. en W. kan vereenigen en dus zal moe ten tegenstemmen, zijn stem even inotiveercn. Moet ik eenèrzijds de bezwaren door B. en W. aangevoerd gedeeltelijk onderschrijven, anderzijds acht ik die toch niet voldoende om het geven van anderwijs in vak j niet in het leerplan op te nemen. Is er, zooals B. en W. zeggen, gelegenheid voldoende voor de kinde ren om een cursus in gymnastiek te volgen, zoo kan dat alleen geschieden door de kinderen uit de gemeente, niet die buiten de kom wonen. De wet gever heeft toch zeker niet klakkeloos het vak j opgenomen, maar heeft toch bepaald wel gemeend dat daarvan opvoedende kracht uitging. Ik acht de vrije- en ordeoefeningen van belang voor de opvoe ding, de kinderen leeren er manieren door, krijgen er houding van. Ik zou het dus zeer toejuichen als de raad nog kon besluiten dit vak in het leerplan op te nemen. En ik doe met te meer vrijheid dat voor stel, omdat mij dezer dagen vrij officieel is gebleken dat de ontheffing niet zal worden verleend. Op scho len waarbij een flink schoolpléin, zal het onderwijs wel gegeven moeten worden. Ik acht het dus veel beter zelf maar te besluiten tot het geven van dat onderwijs, dan er ten sjotte toch toe te worden ge dwongen. De heer Vader is beslist tegen het invoeren van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen, omdat het zoo storend op het onderwijs werkt. Spr. acht het andere onderwijs veel belangrijker, daarvan gaat meer opvoedende kracht uit. Wel acht hij gymnas tiek goed voor de gezondheid, maar daarmee gaat het hier met de kinderen heel goed. Moet het onder wijs gegeven worden, welnu, dan moet het, maar dan zal ik het noode doen. De heer Meurs oordeelt eveneens, dal de kinderen voldoende in de buitenlucht verkeeren en gelegenheid te over hebben om zich met spelen en loopen te oefenen. Spr. is er tegen om voor vrije- enordeoefenin gen tijd van het andere onderwijs af te nemen. De heer Vader deelt nog mede, dat ook het hoofd der school om dezelfde reden als spr., tegen het ge ven van vrije- en ordeoefeningen is. Tenslotte verklaren zich alle heeren, behalve de heer Raat. voor het vragen van ontheffing. Alsnu wordt de gemeenterekening aangeboden, met een ontvangst van f 98691.79'2. een uitgaaf van f 955I3.2Ö1/2, dus met een voordeelig slot van f3178.59. De heeren Roggeveen, Smit en Bijpost worden be noemd tot leden der commissie om deze rekening na te zien. Bij de rondvraag zegt de heer Buis, dat in de vorige vergadering het besluit is genomen, de steenen uit de Molenstraat te leggen op de Gedemple Laan. Niemand heefl er toen bepaald aan gedacht, ook spr. niet, dat op de Gedempte Laan zooveel halve stee nen liggen, die in de Molenstraat en ook elders moei lijk zijn te gebruiken. Er is geen behoefte aan halve steenen. Spr. meent dus, dat de steenen uit de Mo lenstraat beter voor de loopstraat van den Stations weg kunnen dienen. De heer Asjes wil er een trottoir van maken op de Landbouwstraat. De heer Buis zegt dat daarvoor niet voldoende steenen zijn. De heer Asjes vindt de steenen uit de Molenstraat te mooi om ze op den Slationsweg te leggen. De Stationsweg is een gedeelte van het jaar erg vuil en dan bemorst het slijk daar die mooie witte steenen. De heer Buis zegt dat ze dan wel weer schoon regenen, bovendien wil spr. niet weten dat de Sta tionsweg zoo vuil is. Er wordt vervolgens in het breede geredekaveld, waar die mooie steenen uit de Molenstraat zullen komen: op de Laan, op den Stationsweg, in de Land bouwstraat. De heer Vader acht het 't best op de Laan. Legt men de steenen op den Stationsweg of in de Land bouwstraat, dan zal men in de toekomst verplicht zijn van die dure steen bij te koopen, omdat men nu niet voldoende heeft. En éen trottoir van die mooie steen, of een gedeelte van den Stationsweg er mee bestraten, gaat niet, en zoodoende zou het nog f 500 of f 1000 kunnen bijkosten. De heer Roggeveen, die eerst de steenen uit de Molenstraat op de Laan wil laten, voelt vervolgens meer voor den Stationsweg, nu hem blijkt dat de heer Buis in de Molenstraat geheel nieuwe steenen wil gebruiken, om ten slotte toch maar het vorige besluit te blijven handhaven en dus de Molenstraat- steenen op de Gedempte Laan te brenggn. Bij dat besluit leggen alle heeren zich neer, ook de heer Raat, nadat hij de verzekering heeft ont vangen dat het de bedoeling is dat in de Molen straat nieuwe steenen komen. De heer Raat maakt vervolgens de opmerking dat in het plantsoen als 't ware een wedstrijd wordt ge houden in het grasmaaien. Men ziet er Speets en Kramer beiden bezig. En al komt het nu nog niet tot handtastelijkheden, het is toch zeker zeer ge- wenscht dat dit werk door een persoon geschiedt. Is nu Speets de aangewezen man en doet Kramer dat werk ten onrechte, of is het andersom? Voorzitter deelt mede, dat deze zaak nu is gere geld. Speets is voor dit werk aangewezen. Deze was er eerst wat nalatig, mee en zoodoende is Kramer iu zijn plaats gekomen. Nu zal Speets het evenwel voortaan doen. De heer Raat juicht dezen maatregel toe, daar z. i. Speets dit werk beter doet dan Kramer. Hierna sluiting. „SCHOENPOETSEN, MIJNHEER". Op de Tilburgsche tentoonstelling kwam gisteren een jongetje van „Nugget polish" op den Prins af en vroeg parmant of hij diens laarzen mocht poetsen. Met een grappig gezicht liet de Prins zich die atten tie welgevallen. Toen een zijner laarzen glom als een spiegel, maakte Z. K. H. er zich lachend verder af. De dappere jongen kreeg van den adjudant een flinke fooi. EEN ÏOO-JAKIGE. v,P.t ou.ds*e 'nwoner van Leerdam, Jurien Hendrik ti vierde gisteren zijn lOOen verjaardag. De 100-jarige, een der weinig overgebleven dragers unc en gezond voor zeer in eere gehouden. De buren planten de Mei- hebber, graaf de Lanibert, is gereed, en heeft geseind iin leeftUd VUch heeR het land op verschillende wij- boom en worden dan door den eigenaar onthaald. De om hulp van torpedoboolen. i leertijd, visch neett hebben jn den landbouwer R. te Dinxperlo kreeg zijn nieuwe schuur Belgfsche n oorlog nam hij dienst bij de lanciers en onder de kap. doch nuuikte zoo spoedig hel dak in Over den geslaagden tocht van Blériot zijn de Lran. g - -- 1ravi. doi ,i,, «oiononhoid nvwhipof don scho bladen natuurlijk in de wolken. Het is ^3 Franschman, die dit waagstuk tot een goed einde heefi gebracht. De vrouw van Blériot was op de lorpedoboot, dje den vlieger zou oppikken zoo hij in zee viel. Toen ze om haar heen riepen: „Daar is hij., hij verlaal liet land.... daar komt hij op ons aan!,"» kroop ze weg in een hoekje, en durfde niet kijl^j, Een oogenblik later bedwong ze zich, en volgde met een kijker haar man tot hij in de nevelige verit- verdween. Daarna was 't weer de martelende onze. kerheid of hij '1 er goed afbrengen zou.... En voor. al vol onzegbaren angst moet het oogenblik geweest zijn, dat men in de haven van Dover aankwam, en er niemand vond, die iets van den luchtschipper m. boord of gezien had.... Er behoort waarlijk niet minder moed toe, de vrouw van een voorman le zijn dan zulk een voor. man zelf! Vóór hij wegging vroeg Blériot: „Zeg eens, Dover ligt toch immers dien kant uit'?" „Maak ie dóór maar niet druk over" antwoordde zijn vriend Loblanc, de fabrikant van zijn opvlieger „Je hebt de torpedoboot maar achterna te vliegen' De historie meldt niet of de raadgever werkelijk zóó overstuur was, dat hij niet begreep, dat zijn schepping bestemd was vóór te gaan, niet om te vol gen, dan wel of hij dacht, (lal hel verlangen vai do toeschouwers aan boord van de torpedobQot d Escopetle vleugels geven zou Nauwelijks was de Franschman per automobiel naar een hotel in Dover gebracht of er meldde zich een bezoeker voor hem aan in de gedaante van een douane beambte. Deze stelde hem met zakelijken ernst de vragen, die hij eiken scheepskapitein heeft te stellen en reikte hem, na een bevredigend antwoord gekre gen te hebben, het volgende certificaat uit: „Ik ondergeteckende, verklaar dat ik gevisiteerd hei) Louis Blériot, gezagvoerder van éen schip (rnonoplan); komende uit Galais, en dat uit de mondelmge nnjf woorden van dien gezagvoerder op de gestelde vra gen blijkt, dat hij gedurende de reis geen besmette lijke ziekten aan boord heeft gehad, waarvoor het noodig zou zijn zijn schip op te houden, zoodat hij vrij is zijn reis te vervolgen." Ter verontschuldiging van den man diene, dat deze verklaring den vorm had van een gedrukt formulier, en dat hij door de bijvoeging (monoplan) naar. zijn beste weten getracht had, ze aan de nieuwe omstan digheden aan te passen. Nauwelijks had de draadlooze telegraaf aan de in 1838 ging hij over bij de Kon. Marechaussee in Zeeland en Noord-Brabant. Bij dit korps diende hij 21 jaren en vervolgens werd hij gemeente-veldwach ter van Arkel, welk ambt hij 23 jaren heelt vervuld. Nu leeft hij stil en tevreden in een kamer bij zijn zoon te Leerdam, waar het hem niet aan belangstel- ling ontbrak. hooihandel. Men schrijft van het eiland Texel. De hooihandel is, wegens teleurstelling bij den hooi oogst thans veel minder belangrijk dan andere ja- I ren, 'doordien de opbrengst niet meer oplevert dan de 'helft van den gewonen voorraad. De eerste ladin gen nieuw hooi zijn naar elders verscheept. De prijs is thans van f20 tot f25 per 500 K.G. Doordien I reeds vroeg in het voorjaar ook de oude voorraad grootendeels is uitgevoerd, zal in dit jaar weinig naar elders kunnen worden afgeleverd. kamerverkiezing ede. In het kiesdistrict Ede is gisteren bij enkele can- didaatstelling tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature-Van Citters, gekozen de heer W. van Manen i Jz., te Veenendaal. Deze nieuwe afgevaardigde behoort tot de aftre- j dende Kamer en neemt dus geen zitting meer. Het nieuwe Kamerlid voor Ede, de heer W. van Manen te Veenendaal, is een eenvoudig kleermaker- tje, die candidaat gesteld is grootendeels door fa- i brieksarbeiders. De lijst der C.-II. kiesvereeniging met den naam van jhr. Schimmelpenninck is toen niet j ingediend om de kosten van een stemming te voor komen, trouwens op verzoek van den heer S. zelf. helder, 27 Juli. Uitslag herstemming Gemeenteraad. District II. Uit gebracht 783 stemmen. Gekozen C. Adriaanse (anti- rev.) met 385 st.D. H. Grunwald (lib. aftr.) had 384 stemmen. District III. Uitgebracht 901 stemmen. Gekozen K. 1 F. Oortgysen (aftr. lib.) met 489 st. en F. van der 1 Ploeg (lib.) met 429 st.; J. Spruit (chr.-dem.) had 425, en M. de Waard (chr.-dem. aftr.) had 392 stemmen. De raad bestond uit 14 vrijzinnigen, 2 katholie ken, 4 christen-democraten en 1 chr.-hist., dus uit 14 links en 7 rechts. Tengevolge van de gehouden stemmingen bestaat zij nu uit 15 vrijzinnigen, 1 ka tholiek, 3 christen-democraten, 1 chr.-hist. en 1 anti- rev., dus 15 links en 6 rechts. Hieruit blijkt opnieuw, dat de meerderheid der kie zers te Helder vrijzinnig is. Aan den persoonlijken invloed van den heer A. P. Staalman te Helder is het toe te schrijven, dat bij de Kamerverkiezingen de meerderheid aldaar stemt op den christen-demo craat Staalman. secretaris landbouw-comité. De vacature van secretaris van 't Nederlandsche Landbouw-Comité ontstaan door het bedanken van den heer S. R. von Franck heeft de aandacht ge trokken van het Nederl. Instituut van Landbouwkun digen. dat zich uit dien hoofde heeft gewend tot het bestuur van het Nederl. Landbouw-Comité. Het bestuur van 't Instituut zegt. dat het op hoo- gen prijs zou stellen, als door het Nederl. Landbouw- Comité van de sollicitanten voor de betrekking van secretaris zal worden geëischt niet slechts het bezit van administratieve, doch ook vooral van degelijke landbouwkund:ge, respectievelijk landhuishoudkundige kennis. Intusschen is door het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité, zonder dat er een oproeping voor de vervulling van de vacature is geschied, een voor dracht ingediend, bestaande uit één j>ersoon, die geen landbouwkundige is. De zaak hokt dus al. Daarom kan deze benoeming wel eens aanleiding geven tot een ernstig conflict, ook omdat, naar liet N. v. d. D. verneemt, verschillende leden van 't Nederl. Landbouw-Comité zicli in 't geheel niet kunnen ver eenigen met de wijze, waarop liet bestuur van 't N. L.-C. in deze is opgetreden. Misschien ware het 't best de benoeming aan te houden en te handelen in den geest zooais door het Instituut van Landbouwkundi gen is aangegeven. Mocht het dan blijken, dit onder de landbouwkun- j digen geen geschikte persoon is te vinden, welnu, dat men dan iemand benoeme buiten de landbouwkringen. Aan 't secretariaat is een salaris verbonden van f 2400; voorgesteld wordt dat te verhoogen tot f 2800. j gymnastiek. Zondag 1 Augustus a.s. zal door het Gewest Noord- Holland van het Ned. Gymn. Verbond op het school plein te Zaandam een turndag voor Vrouwen gehouden worden. Hoofdleidster: Mej. A. C. P. Bolland. Aanvang 's moigens om 10 uur. Programma 1. Opmarsch en Stokoefeningen (voor de Gew. Uitvoering in Den Helder). 2. Klassikaal Brug. 3. Springoefeningen. 4. Korfbal. een wedloop. Kwart voor tien had er Maandagavond aan de Waalkade te Nijmegen een eigenaardige wedloop plaats tussehen twee marechaussées en een vervolgden boef, die de kunst van hardloopen niet slecht verstond. Uit alle macht vooruithollende konden de beide wel-hand- havers hun arrestant niet bij den kraag krijgen en gaven zij ten lange laatste den hoop op om in een wedloop den kerel te pakken te krijgen. Een ander middel stond den politiemannen ten dienste, dat gewoonlijk niet zonder uitwerking blijft en den boosdoener heel mak maakt. Zij deden een blauwe boon op hun pistolen en losten toen een schot op den grond, welks ontbran ding den vluchteling als een doodsoordeel in de ooren klonk. Bang voor zijn lijf. schoot hem de angst zoo blik semsnel in de beenen, dat hij" aan ontvluchten niet meer dacht en pal en zoetjes bleef staan. Het werk der marechaussees was nu heel makkelijk, kalm lie pen zij op hun arrestant toe en deden hem de arm banden om. Onder niet kleine belangstelling werd de hardlooper naar de marechausseekazerne in de Burehtstraat overgebracht. Die wedloop zal hem' wel een aangename herinnering bezorgen. ingestort. Te Valle San Bartolomeo, een voorstad van Alles- sandria, zakte tijdens een verhandeling van den Fran- ciskaner pater- Albasini over de Italiaansche expeditie in China, de vloer van de vergaderzaal in, waardoor alle aanwezigen, ten getale van 200, in de diepte vielen. In allerijl werden militairen uit Allessandria gere- quireerd en deze gingen onmiddellijk aan den arbeid en haalden een groot aantal gekwetsten naar boven. er van door. Toen Zondagvoormiddag de vrouw van den land bouwer J. M., te Beilen, uit de kerk kwam, ontwaaidde zij, dat bet kabinet bij haar was opengebroken, en daaruit ongeveer f 200 werd vermist. Haar man,' die op 't huis zou passen, was inmiddels vertrokken.' een briefje achterlatende, inhoudende „Vaarwel tol weder- ziens". Naai- men zegt is de man met den trein enkele reis naar Zwolle vertrokken. petten. lusschcn Pellen en Kamp is Dinsdagmorgen in vergevorderden staat van ontbinding het lijk aange spoeld van een rijk gekleed manspersoon. Gouden horlogo en dito ketting en gouden ringen versierden de kleeding. Voorts werd een bedrag van f 19 in de portcmonnaio gevonden, voor 't mccrendeel builen- landsch geld. toch een meiboom. nnn,.!!.ll^.I?5r!.0.:W0711 !>ct Pinten van een Meiboom, onder de kap kofnt, nog orde, dat de buren geen gelegenheid overbleef den Meiboom te planten. Ze hebben daarom eergisteren- nacht het dak van do schuur genomen. Toen de land bouwer 's morgens kwam kijken, waren de dakpannen verdwenen doch was de Meiboom geplant, het bezoek van het duitsche keizerlijk paar. Men meldt uil de Steeg aan de N. R. Ct. Aangaande hel bezoek van het. Duitsche keizer lijke paar aan Middachten kunnen wij nog mededee- len dat de extra-trein hier aan het station om 1.35 van Kloef zal aankomen. Alleen aan het station Nij megen zal een kort oponthoud plaats hebben voor hel verwisselen van machine. Te Arnhem zal men niet stilhouden. De trein zal bestaan uil 10 rijtuigen, die ieder 19 Meter lang zijn. Voor het behoorlijk voor rijden aan 'het le perron enz., worden op het stations- eniplaoement de noodige voorzieningen getrotfen. De Keizer en Keizerin, die door graaf en gravin Bentinch ontvangen zullen worden, begeven zich door de 3e klasse wachtkamer, die voor de ontvangst door de firma Cohen uit Arnhem in orde wordt ge maakt. naar de gereedstaande rijtuigen elk bespannen met 4 paarden. Do koninklijke militaire kapel uit Den Haag zal een concert geven en zich ook tijdens het diner doen hooren, na afloop, waarvan de tuin verlicht zal wor den. verdronken. Omtrent het verdrinken van den heer Huf te Am sterdam kan het volgende gemeld worden: De gebroeders Huf uit de Kalverstraat waren Zon dagmorgen met een zeilschuitje naar Aalsmeer geko men, om daar op den Westpias te zeilen. Dit werd wel meermalen door hen gedaan, 's Avonds werd besloten nog de reis voort te zetten tot Leimuiden en in de boot te overnachten. Maandagmorgen even zeven uur werd de terugreis ondernomen. Uit het Zuid-Westen woei een zeer krachtige wind, afgewis seld door rukwinden. Ofschoon men te Leimuiden den jongelui nog aangeraden had niet over den Westpias te gaan, doch het kanaal te houden, werd de Westpias genomen, wat huns inziens wel kon, daar het voor den wind ging. Een hevige rukwind echter, deed het bootje omslaan. Beide inzittenden, van wie de oudste zeer goed en de jongste tamelijk kon zwemmen, wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klampen. Met vele moeite mocht het hun ge lukken de omgeslagen boot te keeren, doch dat was slechts voor een oogenblik, daar een rukwind de boot weer onderste boven deed slaan. Ofschoon slechts heel in de verte land zichtbaar was, werd besloten, niettegenstaande de hooge golven die er Fransche zijde den gunstigen uitslag van den tocht liepen, naar land te zwemmen. Den jongste, die het slechtst zwemmen kon, mocht dat gelukken, doch de oudste, die 31 jaar oud is, verdronk. Door de politie is het lijk opgehaald. lste KLASSE, 2de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. I 1000: 9423, 11177. f 400: 1256, 7390 f 1004297, 4642, 4959, 7240, 9412, 10571, 20993. Prijzen van f 20. 12 2587 5603 7763 10458 13178 16240 18422 55 718 606 794 546 185 261 556 66 3010 619 858 597 229 268 635 175 12 635 885 627 255 313 727 218 145 680 941 799 433 376 730 232 207 687 981 817 482 398 776 293 209 798 986 873 522 476 862 367 260 805 995 908 528 516 940 411 304 836 8023 914 545 530 953 444 341 895 145 958 557 572 968 479 368 924 233 11029 568 583 989 573 403 925 255 44 574 674 19135 683 454 962 318 62 626 700 136 692 475 972 344 141 696 720 198 745 477 6049 360 215 878 758 237 780 527 51 477 223 990 776 285 823 552 81 497 252 14043 808 357 885 581 83 599 479 111 820 393 984 586 149 616 586 152 855 407 992 612 261 700 589 200 856 415 1G16 614 341 705 623 219 941 465 55 694 346 718 657 314 17025 517 61 802 375 739 741 367 50 528 205 830 388 748 786 456 105 550 334 890 432 776 797 582 123 576 366 4030 486 779 812 606 141 580 368 96 492 782 847 614 163 606 375 163 495 892 854 699 165 661 394 184 525 908 869 716 205 673 505 350 547 9154 888 723 245 684 543 406 614 156 951 769 250 786 628 434 738 252 12004 785 268 896 745 452 750 258 9 812 270 908 765 522 754 283 22 851 273 962 769 534 764 309 43 921 313 997 808 626 767 328 53 15024 485 20090 816 673 771 433 60 40 508 129 830 685 797 476 170 68 510 189 862 728 804 505 239 137 552 256 868 803 885 657 240 193 675 263 925 816 904 713 246 247 707 386 933 828 940 729 269 333 717 410 2016 872 964 752 303 356 755 428 21 923 980 864 340 398 778 559 50 937 7000 866 412 403 792 571 62 990 43 885 417 404 851 582 75 997 130 900 468 490 895 642 102 5048 134 947 478 550 926 734 137 54 153 971 485 577 961 741 156 93 172 10051 491 592 972 780 160 283 205 63 544 639 18002 789 234 307 232 66 561 671 34 815 245 315 336 111 572 704 40 821 256 329 347 199 626 770 44 822 262 339 433 216 629 961 56 971 284 356 466 251 702 975 59 301 403 472 288 750 16073 152 304 444 491 295 907 82 202 332 469 562 348 927 133 253 354 477 595 350 979 180 272 419 522 725 420 13074 217 306 515 530 743 426 122 224 341 wanneer een huis of schui over het kanaal gevlogen. De tweede liefhebber voor een vliegtocht over het Kanaal, Latham, heeft de proef Dinsdag herhaald. Latham vertrok to 5.7 van Sangatte om te vliegen over het Kanaal. Te 6.15 was hij in het gezicht van Dover maat- viel in zee twee mijlen van Dover. Hij werd opgevischt door de Fransche torpedoboot, die hem volgde. Latham kwam le Dover aan en werd geestdriftig ontvangen. Zijn hoofd was ernstig gewond, vooral zijn neus maakte geneeskundige hulp op het oorlogsschip noodzakelijk. Zijn tocht ging sneller dan die van Blé riot, want hij was in twintig minuten tot op 2 mij len afslands van Dover. 'I Was bekend, dat Latham, geprikkeld door het succes van Blériot, naar de overzijde wilde. Hij wachtte met ongeduld op kalmer weer en stoutmoedig beweerde hij reeds heen en weer le zullen vliegen. De tor pedobooten hield hij voortdurend onder stoom! en hel gestamp hunner machines zal hem als 'n lokkende muziek, als 'n sirenezang geklonken hebben. 't Was hard om met de Engelsche kust in 't ge zicht, op slechts twee mijlen afstand van Dover, te moeten dalen. Blériot blijft intusschen de eenige! Voorloopig evenwel misschien, want de derde lief- bekend gemaakt, of er vloog een Engelschman op den fabrikant van het toestel, den heer Leblanc, af. Al van verre riep hij Bent u het die de aëroplanes-Blériot verkoopt?" Om u le dienen. Hoeveel'?" Tien duizend francs." Ik neem er een. Hier is een cheque van vijf duizend, als eerste termijn." Het was half zes in den morgen. Dat is nog eens zaken doen. en bovendien echt Lngelsch. Blériot is 37 jaar oud. Tot dusver hield hij hot record voor ongevallen, en door zijn landgenooten werd hij niet al te zeer au sérieux genomen als aviateur. Nu is hij opeens een populaire l;eld. Blériot studeerde le Parijs en slaagde er voor het ingenieursexamen. Hij begaf zich in de motorindustrie en vond voorts de krachtige acetyleen-lamp uit die zijn naam draagt. Het voorbeeld van Santos Dumont en Farman bracht hem ook aan het vliegen. Hij ver kocht een huis en stak het geld in vliegmachines. Di gebroeders Voisin bouwden een machine naar een ont werp van Blériot, die tot de conclusie was gekomen dat de monoplane de beste kansen bood. Toen hij ook met 'n tweede machine geen succes had, besloot hij de vliegkunst er aan te geven. Zooveel tegenspoed had Blériot. dat de politie er tot aller veiligheid, ook die van Blériot. over dacht, hem het vliegen voortaan te verbieden. Blériot. die een man is van grooten moed en vastberadenheid, heefl ten slotte dus toch gezege vierd, vele succesvolle vluchten volbracht en tal van prijzen gewonnen. de paus. Uit Rome wordt aan de Voss. Zeitung bericht, dat de gezondheidstoestand van den Paus lang zoo gunstig niet is. als men gewoonlijk denkt. Toen kardinaal Sarto, aldus de berichtgever, 6 jaren geleden den pauselij ken Iroon beklom was hij nog een flink, krachtig man. Wie hem sedert dien tijd niet weder terug heeft ge zien herkent hem nauwelijks meer. De groote, een> zoo schitterende, oog-en, zijn dof en klein geworden en staren vermoeid uit de ingezonken kassen. Zijn rug is gekromd en hij lijkt daardoor kleiner dan hij werkelijk is. De lijfartsen Pelacei en Marchiafava, laatstgenoem de een der uitstekendste clinici van de Romeinsche geneeskundige faculteit, verhelen zich geenszins het be denkelijke van deze vermindering der lichaamskrachten van den Paus en laten niets onl>eproefd om- dit verval van krachten tegen te gaan. Pius X lijdt echter, behalve nu en dnn aan jicht aan geen organische kwaal en toch neemt hij af. Ten- nen van het Valikaan te wandelen. spanje en marokko. Afgaande op de officiëele Spaansche berichten over de jongste gevechten in Marokko, zou men mee: nen, dat alleen de Spanjaarden groote voordeelen' hebben behaald en de Marokkanen bij duizenden bui- ter. gevecht hebben gesteld, hoewel wel erkend wordt, dat de moorddadige gevechten ook zware offers van de Spanjaarden hebben geëischt. De berichten uit iniandsche bron echter geven een geheel andere lezing Volgens deze waren bijna alle gevechten voor de Span jaarden even zoovele tegenslagen. Op 15 Juli bad hqt eerste ernstige gevecht plaats, toen moesten de Spanjaarden zich terugtrekken onder dekking van hun kanonnen. Den 17en Juli kwam de marabout Si Mohamed Kemlich met 3000 volgelingen bij de Beni Chiker aan, met wier hulp hij de Spanjaarden naar de oued Terkana wist te lokken, waar zij plotseling van drie zijden tegelijk werden aangevallen en een zware ne derlaag leden. Honderd Spanjaarden vielen in handen van den vijand, die hen afgrijselijk folterde, na bun eerst de oogen te hebben uitgestoken. Weder een dag later viel de kaïd El Hadj Kelo«' chi de Spanjaarden aan te Tamekemt. Ook toen leden deze aanzienlijke verliezen. Op 19 en 21 Juli werde" de Spanjaarden opnieuw door de Riffbewoners, v«f' sterkt door Kabylen, teruggeslagen. Zoo luiden althans de verhalen, die aan de gJenE van Algiers in omloop zijn. Het is moeilijk uit te maken welke lezing, de Spaansche of de Marokkaan' sche, de juiste Is, maar voor de veiligheid van Europeanen in Marokko is het al erg genoeg, dat verhalen van door Marokkanen op Europeanen beha» de successen in omloop zijn en geloofd worden. vreemdelingenhaat van de dweepzieke Marokkanen en hun overmoed kunnen daardoor slechts gev°c worden. naar waarnemingen verricht In den morgen va1 28 juli, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Mete» rologisch Instituut te De BUL OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 773.1 Di to Ilorta.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2