INGE/ONDE N Gemengd Nieuws. 39Lste Staatsloterij. Nagekomen berichten. dtg toe, zoodat zelfs de anders zoo gladde dominee ruiten verbrijzelende, terecht kwam op 'n ijzeren voer- Jongebreur, voorzitter der a.-r. kiesvereeniging, ge heel de kluts kwijt was en zijn eigen mannen en candidaten, buiten zijn vereeniging om, met de tegen standers compromissen sloten. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de anti-revolutionnairen ook bij die verkiezing er slecht zijn afgekomen, en in Ede en Renswoude, in stede van te winnen, verloren; in laatstgenoemde plaats zelfs de zetels der beide periodiek aftredenden, waarvan éen reeds 22 jaren zitting had. Nog vreemder is het toegegaan bij de vervulling van de plaats, opengevallen door de benoeming van jhr .Van Citters tot Commissaris der Koningin in Gelderland, met ingang van 1 Augustus a.s. Men had hier berekend, dat de gekozene nog zeven weken zitting zou hebben, en 7/52ste deel van de schade loosstelling van f 2000 zou er dus nog aanzitten. En, nu ja, jhr. Schimmelpenninck was in dit geval wel de aangewezen man, wegens den laatsten roemrijken uitslag, maar och, het was nu toch eenmaal een rom- melboel in het district en de heer Sch. heeft zelf zijn lidmaatschap aan dien chaos te danken, zoo rede neerde men in Veenendaal: waarom zou men dan ook niet trachten, dat buitenkansje voor onzen armen kleermaker in Achterkerk binnen te halen; hij geeft er zeker wel een goeden avond van. En zoo werd onze ridder van de naald, W. van Manen, candidaat voor den Kamerzetel in het district Ede en prijkten zijn lijsten met ver over de honderd handteekenin- gen. Twee huurlieden, die zich hoofdzakelijk met dit relletje hebben bezig gehouden, zijn behoorlijk ge wapend met deze lijsten naar Ede gereisd. Men ver telt zelfs, dat zij hun lijsten hebben willen verkoo- pen, dat zij wilden trachten van den ernstigen can didaat jhr. Schimmelpenninck, die formeel door de Clir.-Hist. Kiesvereeniging te Ede was gesteld, een bankje van f 100 los te krijgen. Maar dit is dan niet gelukt. Twee leden der C.-H. Kiesvereeniging waren aanwezig, om de lijst voor den heer Schimmel penninck in te leveren, maar toen zij vernamen, dat de mannen van Veenendaal hun lijsten voor den naaldridder hadden ingeleverd, hielden zij de hunne terug, wat tot gevolg had, dat den burgemeester van Ede niets anders overbleef, dan volgens de wet Van Manen bij enkele candidaatstelling voor gekozen te verklaren. Wat den gekozene persoonlijk betreft, dit is een zeer arm kleermaker, die geen stoel in zijn huis heeft. Men vertelt er bij, dat zijn armoede voortspruit uit dronkenschap, zoowel van hem als zijn vrouw. Alleen in den laatsten tijd zegt men, dat hij door invloed van de geheelonthouders van den drank af is. Het geval wekt in Veenendaal veel sensatie. Een drukker-boekhandelaar heeft het van voldoende be lang geacht, om een bulletin met het bericht huis aan huis te laten bezorgen. Het meest loopen de gesprekken er echter over, of het Kamerlidmaatschap met 1 Augustus bij het ont slag van jhr. S. van Citters begint en in dit geval aan Van Manen de vergoeding zal worden toegekend van dien datum af, dan wel van dien der beëediging, waarover de meeningen verdeeld zijn. (Een gekozen verklaard Kamerlid kan niet als Ka merlid beschouwd worden, voordat zijn geloofsbrie ven onderzocht en in orde bevonden zijn en hij de door de wet gevorderde eeden heeft afgelegd. De te Ede gekozene zal niet in de gelegenheid zijn dit te doen, zoodat van de uitkeering van eenige schade loosstelling geen sprake kan zijn. Red. H.) BEKWAAMHEIDS-EISCHEN GEMEENTE SECRETARIS. De afdeeling Drenthe van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan de Koningin verzocht, niet goed te keuren de benoeming van den heer K. Buiten Az., nieuwbenoemd burgemeester van Ruinerwold, tot secretaris dier gemeente. Adressante deelt in haar uitvoerig adres mede, dat de Raad den Commissaris der Koningin inlichtte de bedoeling te hebben den nieuwen burgemeester tevens tot se cretaris te benoemen, vermoedelijk wegens daaruit voortvloeiende jaarweddevermindering. De thans be noemde is, zegt adressant, niet op de hoogte der gemeente-administratie en kan niet geacht worden in het bezit te zijn van de kennis, die, vooral in de laatste jaren, zoozeer noodig is niet alleen voor de administratieve werkzaamheden, voortvloeiende uit de gemeentelijke huishouding, doch ook voor een rich- tige uitvoering der verschillende Rijkswetten enz. Zulke benoemingen moeten, meent adressant, ont moedigend werken, niet het minst ook voor de amb tenaren, die zich voor examenstudie veel moeite en kosten getroosten, ten einde eenmaal toegerust met de onmisbare kennis voor de betrekking van gemeente secretaris gevorderd, zich een goede positie te ver werven. EA NDBOUWKUNDIG ONDERWIJS. Men meldt dat de Regeering van plan is de Mid delbare Landbouwschool, te Wageningen gevestigd, te splitsen in een Hollandsche en in een koloniale mid delbare landbouwschool. Laatstgenoemde zou te De venter gevestigd worden. VERKIEZINGEN IN LIMBURG. In een bericht betreffende de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad te Heerlen schrijft de ,,L. K." deze paar woorden die boekdeelen spreken; „Bo vendien hebben de herbergiers het prettige vooruit zicht op een herstemming." EEN ZWERVELING. Door den gemeenteveldwachter van Dubbeldam is in den Haniapolder aangetroffen de 12-jarige M. B., afkomstig uit Óv-erschie. De knaap, die onder een hooi schelf wi de overnachten, verklaarde Zondagmorgen de ouderlijke woning te hebben verlaten. Hij moest voor zijn moeder een boodschap doen, verloor de 70 cl., welke hem daarvoor werden meegegeven en durfde daarom niet naar huis terug te keeren. Te voet legde hij daarom de reis naar Dubbeldam af. De knaap is naar zijn ouderlijke woning teruggebracht. NIET STEEDS IS Men schrijft uit Sittard aan de L. K.: Een arbeider verschilde met zijne vrouw van mee rling. Hij houdt er dan van zijne vrouw van zijn „ge lijk", zooals hij het noemt, te overtuigen; gaat dit niet door de kracht zijner redeneeringen, dan pro beert hij het door de kracht zijner vuisten. Toen dan ook veldwachter Kleinjans voor eenigen tijd langs de woning van den arbeider kwam, hoor de hij de vrouw luide om hulp roepen: een bewijs, dat manlief weer stevig aan 't argumenteeren was. De veldwachter kon echter niet spoedig binnenko men, doch eindelijk kwam de vrouw naar buiten ge- loopen, bloedend uit neus en mond, met langs het hoofd fladderende haren en bijna zonder kleeding- stukken aan het lijf, achtervolgd door den echt vriend, die zijne vrouw in het bijzijn van den veld wachter nog eenige slagen toebracht en met de haren langs den grond sleepte. Eindelijk gelukte het den veldwachter den arbeider eenigszins te kalmeeren, zoodat de vrouw, althans voor het oogenblik, veilig was De man had zijne vrouw nog al erg toegetakeld; geslagen, geschopt, gestooten enz., terwijl hij, om de kroon op 't werk te zetten, haar een lederen riem om den hals deed en deze zoo stevig toetrok, dat zij bijna geworgd was. ONWELKOM. De Limb. Koerier verneemt uit Len-Vaals: Maandagmorgen, omstreeks vier uur, werden de be woners van het gehucht Rots wakker geschrikt door een geweldig leven. Een ballon dreef met kracht zoo laag over den grond, dat hij in onzachte aanraking kwam met daken, schoorsteenen en boomen. Bij den landbouwer H. werd het dak erg gehavend, bij den buurman R. werden de boonstaken uit den grond gerukt, terwijl een beetje verder de ruiten verbrij zeld werden. Het meeste schade had de landbouwer N waar het reuzengevaarte in woeste vaart den schoorsteen van het dak sloeg, welke laatste in zijn vai ©en heele partij dakpannen meenemende en ketel, die totaal verbrijzeld en in stukken geslagen werd. Vol schrik vluchtten de bewoners, slaapdron ken naar buiten in de meening, dat Zeppelin hun dorpje was komen verwoesten. In opgewonden toestand over de aangerichte schade vervolgden zij den steeds laag drijvenden ballon een heel eind ver, totdat hij eindelijk uit hun gezicht verdween. Een half uur verder in het gehucht Manie lis daalde de ballon, waarin twee heeren en een dame zaten, afkomstig uit Rouen, (Frankrijk) en die den heelen nacht rondgezworven hadden, in een stuk koren neer, toebelioorende aan den heer Roiarts, waar eveneens veel schade aangericht werd. Hier ech ter kwamen de luchtreizigers niet zonder vergoeding vrij en moesten zij geducht in den zak tasten. Na bun maag flink opgeknapt te hebben, werd de bal lon op een wagen geladen en toog het trio met hun schip op weg naar Wijlre om vanliieruit naar hun hei- math terug te keeren. EEN AANVARING MIDDEN IN DEN HAAG. Mevrouw A. van Iks was op zakenwandeling in 't oude stadsdeel; ze moest een paar winkels bezoeken om eens te informeeren naar den prijs van een paar snoezige dingetjes, den dag te voren achter de spie gelruiten ontwaard. Zag er keurig uit, gewrongen in 'n fourreau van changeant lydia met entredeux van point-d'asperge... of zoo iets. Maar keurig zat 't, werkelijk, 'n Dot van 'n hoed overhuifde 't geonduleerd kapsel, 'n hoed als een wagenrad op welks as een stalemmer onderst boven is geplaatst. (Dit beeld slaat natuurlijk slechts op de dimensies.) 't Toestel was van kaneelkleurig stroo, waarop een lichtgroene vischarend was vast gehecht. Op de Groenmarkt 't was ongeveer een uur vóór five o'clock tea stond een grillige bramzeil- koelte. Mevrouw van Iks moest dan ook zeer han dig laveeren om den wind geen vat te geven op de geweldige arendsvleugels en niet van het trot toir te worden geschoven. De ankers van haar hoedje: drie reuzenspelden, aan weerszijden 'n eind uitste kend, hielden zich ferm in 't Marcelkapsel. I Mevrouw B. van Ei was op visitewandeling; in 't oude stadsdeel; ze hoopte wegens 't niet al te slechte weer eenige goede kennissen niet thuis tö treffen. Zag er charmant uit. Heur liberty-mantel, nft het j Concours Hipplque 'n beetje gewijzigd, hing in sta- j tige plooien tot bij de fijn geschoeide enkeltjes, 'n Pracht van 'n hoed overwuifde eveneens haar kap- 1 sel, naar het allerlaatste model van Femina ineen- - gekurketrekkerd. De breede rand van zwart paarde- haar was gesmukt met vegetarische motieven: groote meikersen en klapbessen, waar tusschen door zich 1 een rij mosroosjes slingerde; van achteren hing 'n tros lelietjes van dalen omlaag en ter weerszijden stond een poef lint-feuille-morte. Ook dit stilleven werd door drie spelden als rapieren in evenwicht ge- 1 houden. Ze kwam van de Buitenhofkant Groenmarkt- waarts en had dientengevolge den wind mee, die haar mantel opblazend 'r zachtjes voortdreef langs 't trottoir. Maar 'n Haagsch trottoir is smal. En hoeden model 1909 zijn breed. En de wind maakte der vischarend- dame 't koers houden tot een lastig ding. Vandaar dat, bij 't elkaar voorbijgaan, 'n aanvaring plaats had. Twee korte angstgilletjes: de beide hoe den waren in eikaars tuig verward geraakt. 'n Ontzettende positie voor dames, voor Haagsche dames. En dat nog wel op de drukke Groenmarkt, waar elke seconde een kennis of wat nog erger is een lieve vriendin passeert. Mevrouw van Iks was hoogst verontwaardigd en de vegetarische dame was zoo mogelijk nog meer verontwaardigd. Maar trekken of rukken, daar was geen denken aan, daar- tegen verzetten zich de gevoelszenuwen der respec tieve haarwortels. Onder 't halfluid loozen van eenige opmerkingen als: „hoogst onvoorzichtig" en „beter uitkijken" en „iemand onwellevend tegen 't lijf loo- j pen", wiegden de hoofden met hoeden zachtjes heen en weer, maakte de eene dame zich lang en de an- i dere zich kort, beschreven ze halve cirkels om eikaars denkbeeldige lengteas. Maar het mocht niet baten. De I arend had z'n kruisbessenprooi gegrepen toen hem fonkelende pen dwars door den linkervleugel werd i geboord en de lelietjes van dalen hadden zich ge- nesteld in het ruige kaneelkleurige stroo. Gelukkig verscheen juist ten tooneele een dame van boven de middelmaat. Plet zakmes van een hulp- vaardigen loopjongen behoefde geen dienst te doen. En na eenige seconden handige vingerarbeid, waar bij de aangevaren dames zich in half-hurkende hou ding posteerden, was het ongeluk verholpen. N. Crt. Nieuwe Jiicilorp. Woensdagavond 28 Juli 1 909, werd onder voor-; zitterschap van den heer C. Drenth uit Moerbeek, lei- der van de gymnastiek-vereeniging Hercules te N. j Niedorp, die als waarnemend voorzitter optrad, eene vergadering gehouden van het bestuur dier vereeni- ging en verdere genoodigde heeren, in de Prins Mau- j rits te Nieuwe Niedorp. In bespreking kwam de aanstaande feestdag van den Bond Holl. Noorderkwartier, (die dit jaar zijn jaarlijksch feest te N. Niedorp wil houden), nadat de notulen onder goedkeuring zijn gelezen door Her- cules' secretaris (den heer J. Olie) en nadat de heer i Drenth een kort inleidingswoord heeft gesproken. Het bestuur van Hercules stelt voor, tot Eere-Voor- 1 zitter van de samen te stellen feestcommissie te be- j noemen den burgemeester, tot voorzitter den heer j W. C. Visser, tot vice-voorzitter den heer D. Kuil man en tot penningmeester den heer P. Koopman. De datum zal nog nader worden vastgesteld; ver moedelijk zal het feest in September worden gehou den. Verdere regeling en aanwijzing wat tot de taak der feestcommissie mag gerekend worden te behoo- ren, zal nader moeten plaats vinden. plaals. Hen koetsier, tlio een vrijzinnig huisbezoeker van den eenen tragen kiezer naar den andere reed, hoor de tot zijn niet geringe verbazing roepen„Koetsier, naar den heer L.. v. Bylandtstraat." Meteen klapte liet portier dicht, en de lachende koetsier reed vlug naar den heer L. In de v. By- landtsraat aangekomen, sprong de huisbezoeker haas tig het rijtuig uit, keek voor hij aanschelde verwon derd naar den steeds schaterenden koetsier en vroeg aan het meisje dat opendeed: „Is je paf huis, meisje'?" „Neen, pa is niet thuis, maar zit op den bok van uw rijtuig!" Nu begreep de huisbezoeker hoe het kwam dal zijn koetsier zoo onbedaarlijk zat te lachen. De huisbezoe ker keek nu niet meer verwonderd, maar lachte nog harder dan de koetsier. De propagandist had spoedig zijn koetsier bepraat en beiden reden lachende naai' liet stembureau terug; de koetsier, blij dat hij ie mand gefopt had, de huisbezoeker, blij dat hij nu eens een vrijzinnig kiezer niet thuis gevonden had. (Vad.) EEN NOODLOTTIGE GASVERGIFTIGING. tn do Cornelis Evertsenstraat te Utrecht was een familie dezer dagen uit de stad gegaan; een zoon, reserve-onderofficier, bleef evenwel achter, omdat hij zijn dienstplichten had te vervullen. Bij oen familie naast de deur zou het jongmeinsch het middagmaal komen gebruiken, maar toen hij Dinsdagmiddag op het afgesproken uur niet verscheen, sloeg men daar verder geen acht op, in de veronderstelling, dat de dienst in de kazerne hem had verhinderd te komen, 'i'och hield men liet eten nog tot laat in den avond voor hem warm. Woensdag vervoegde zich een onderofficier aan liet huis van den jeugdigen reserve-militair, 0111 te infor meeren, waarom de jonge man van dienst was weg gebleven. Op zijn heriiaaid schellen kwam echter geen gehoor, reden waarom hij zich in verbinding stelde met de huren, 0111 nader te informeeren, maar ook deze waren mej. de afwezigheid van den zoon des huizes onbekend. Gezamenlijk stelde men thans oen onderzoek in toen men door de franjes van het neerhangende gor dijn naar binnen keek, zag men den jongen voor over op tafel liggen. Politie werd gewaarschuwd, om het huis binnen te gaan; eenige agenten forceerden Mijnheer de Redacteur! In het verslag, dat U van den Gemeenteraad Vah Dinsdag j.1. hebt gegeven, lees ik, dat eene der Jllo' lieven, waarmede de invoering van vrije- en orde. oefeningen door B. en \V. werd bestreden, was, dat wie zulks wil, zijne kinderen in onze Gemeente L' makkelijk een cursus in de gymnastiek kan laten \(,i gen. Het schijnt mij toe, dat B. en W. deze zaak njw voldoende hebben onderzocht. Ook de lieer Raat mJ, blijk, door deze woorden van B. en \V. over te ll(i men, dat hij niet weet, hoe het met het gymnast!^" onderwijs in onze Gemeente staat. Mij is bekend, dai voor eenigen tijd ernstig aan een cursus voor jon gens en meisjes is gedacht, maar (LU toen oen and» bezwaar van B. en \V„ eene geschikte localiteit, die oprichting mede tegenhield. Dat zou dan nog maar een cursus voor leerlij). I gen boven de 10 jaar zijn geweest, toegankelijk ;l|! leen voor hen, die daarvoor eene vrij hooge contrj! bul ie over hadden. Alle kinderen, beneden dien leef! tijd, en zij die zich de geldelijke opoffering niet \Vjp den of konden getroosten, waren derhalve buiten», sloten. Voor schoolgaande kinderen beslaat alzoo in oipe gemeente geen gelegenheid om onder bevoegde léf. ding een cursus in de gymnasliek te volgen. Hoogachtend, Een voorstander van Gymnastiek. SPANJE. De Staatslieden in Spanje slapen lang niet op ro. zen tegenwoordig. Zoowel in Marokko als in Spanje zelf, is het een leelijk parket voor de regeering. In Marokko is de toestand bepaald hachelijk, steeds komen er berichten met zware verliezen van de Span jaarden. Alleen op 21 Juli bijv. werden niet minder dan 800 Spaansche soldaten buiten gevecht gesteld. De opperbevelhebber beschikt thans over een tr roe. penmacht van 14.000 man en is desondanks genood het slot van de voordeur en vonden"den Longen man zaakt zich te bepalen tot de verdediging van de on dood voor de tafel zitten. Het bleek, dat de kamer geheel gevuld was met gas; het vermoeden Ligt voor de nand, dat de jongen, thuis gekomen, de lamp heeft aangestoken om te gaan zitten werken. Tijdens zijn studie is hij in slaap gevallen, bij het voorover buk ken in z'n dommeling een gasslang van de lamp af trekkende, die in verbinding stond met een klein lampje op tafel. Door dat losrukken van de slang is het gas vrijelijk de kamer ingestroomd, tengevolge waarvan de jongen spoedig bewusteloos werd, om kort daarna reeds te overlijden, in deze bukkende houding vond men hem Woensdag, toeii de politie binnentrad. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen; dr. Van Zadelhoff kwam met een zuurstofkotier, maar kon niet anders dan den dood constateeren. V. D.) de DE STORM. De hevige storm van Dinsdag heeft ook te (Gouda .«langrijke schade veroorzaakt. In verschillende ge deelten der stad vielen groote boomen om en ver sperden den weg. In bel Regentesscplantsocn viel een boom door de schutting van den tuin, behoorende bij de woning van den heer Van der Tooren en vernielde daar behalve de schutting, oen schuur en een gedeel te van den tuin. Ook op het kermisterrein heeft de storm danig huisgehouden. Van verschillende tenten werd het dek zeil aan flarden gescheurd, terwijl van de tobogan het bovengedeelte, ter voorkoming van ongelukken moest worden weggenomen. Voor de kermisreizigers die door het slechte weer toch al weinig te doen hebben, dus een onaangenaam geval. Gisterenmiddag is tijdens den vrij hevigen storm de 14-jarige De B., die met eenige andere knapen op den Zuilenschen weg nabij Utrecht aan het spe len was, onder een vallenden boom geraakt en ge dood. Uit Enkhuizen: In den storm van gistermiddag werd van het Ame lander beurtschip de sloep te pletter geslagen; van oen andere tjalk scheurde hel fokzeil in flarden. De kapiteit van een vrachtboot deelde bij aankomst al daar mede. dat de kleine sleepboot Ideal tusschen hier en Stavoren niet meer tegen den storm op kon stoo- men en den steven moest wenden; voortdurend liepen hooge zeeën over het kleine bootje heen, dat woldra in zuidelijke richting' uil het gezicht verdween. Toen de storm] op zijn hevigst was, waren nog vier botvletten van hier in zee. Een schuit zeilde de ha ven uit, omi hulp le biedendrie vletten werden ge vonden en op sleeptouw genomen, de vierde werd door een botter opgepikt; alle vaartuigen bereikten gelukkig de haven. YERKIEZINGSVARIA. Aan het stembureau in de Van Marlestraat te 's-Gra- venhage had Dinsdag het volgende grappige voorval middellijke omgeving van Melilla, zonder dat hij er zelfs over durft denken om te trachten den vijand die op 3 K.M. afstands van de stad gekampeerd is.' terug te slaan. Daarbij komt nog, dat men steeds hoort van ge vallen van disciplinaire vergrijpen onder de Spaan sche troepen. Men vraagt zich af, of dit op zichzelf staande ge. vallen zijn of dat het werkelijk dienstweigering is - hetgeen een zeer ernstig verschijnsel zoude zijn. Het ministerie—Maura zal at zijn energie en krach ten behoeven, om meester van den toestand te blij ven, ook in het eigen land. De sinds jaren daar te vuur slaande pot kookt over. r< Door zijn moedig en eenvoudig optreden heeft ko ning Alfonsus veel misnoegen tot zwijgen gebracht, en zelfs den bommenwerpers van Barcelona eerbied inge boezemd. Maar niet alles gaat in Spanje naar wensch. De aan Rome en 't monnikenstelse! verknochte re- naar waarnemingen verricht in den morgen van geeringen, worden in de meer liberale gewesten ver- 2!) JULI, i foeid, en bij de vele fouten die het ministerie Maura medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo- 1 heeft begaan, dat 1111 ook wegens zijn marinepolilick rologisch Instituut te De Bilt. j voor aan Engeland verkocht wordt gescholden, lie- OVERZICHT i koefde nog maar dit eene: de mislukking der lijdt- De hoogste stand van den barometer is 772.G m.M. UJk niet Frankrijk meeloopende, en (vooral!) niets voor- te Horta. Zi.ende Marokko-staatkunde te komen, die zoo bloe- Dc laagst bekende stand is 746.7 m.M. te Memel. cllgö, °.ffel's vergt van het geknechte volk om dei wrok te doen uitbarsten. In verwonderlijk korten tijc hhttng bot velzet in Gatalonie overal opgevlamdeen an Meest matige, westelijke tot zuidwestelijke wind. gemene werkstaking brak uit; de politic cn gendarmeiiJ Zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde tem NvCI"den aangevallenspoorweg-, telegraaf- en. telefooTl ratuur verbindingen werden afgesneden, wagens m brand gel stoken, een brug met dynamiet vernield. De oproer makers beletten alle treinen Barcelona binnen te ko men. werpen barricaden op in de straten. Vooral in die Catalonische stad heerscht de anarchie, maar het geheele gewest is in opstand en behalve in de pro vincie Barcelona is ook in Tarragona en Gerona krijgswet afgekondigd. De woede des volks wierp zii allereerst op het legerbestuur; poogde het eerst de verdere verzending van troepen naar het oorlogstoo neet te beletten. De vrees naar het moorddadige kli maat te worden gezonden is zoo groot dat een me nigte Spaansche deserteurs over de Fransche grens vluchten. In de tweede plaats richt het misnoegen der menigte zich tegen de clericalen en de kloosters. Tt Pueblo Nueva werd een klooster bij bestorming ge. nomen; te Barcelona werden een kerk en de con- greganistenclubs in brand gestoken. Een feit van ernstige bctcekenis is, dat de burger lijke gouverneur, de afkondiging van den staat va beleg niet goedkeurde, cti zijn ontslag heeft genomen EEN STORM. Een storm, die hier en daar op een cycloon leek 599 is Zondagavond neergestreken op Auvergne en Bour- gogne, gaande van het Zuidwesten naar het Noorc oosten. De schrik te Vichy, waar het publiek, in tenten van het aerodrome zich beschut had tegel den regen, toen plotseling, met gedonder, de stori opstak, is ontzettend geweest. Gelukkig is er nh mand ernstig gekwetst; de scha wordt op 50001 frs. geschat. Op den spoorweg van Clermont-Ferrand naar Riot zijn tal van telegraafpalen gebroken. Te het noodweer op de kermis neergeslagen. Van overal komen klachten over vernieling val lste KLASSE, 3 de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 20.000: 16991. f 1500: 159. f 1000: 13981. f 400: 13704, 15413. f 200: 2593, 16728. f 100: 1664, 9323, 9628, 11661, 16232. Prijzen van f 20. 35 3065 5751 8262 10704 13293 15985 18461 74 185 783 322 723 301 993 462 84 190 788 376 728 315 16003 479 102 235 818 414 792 316 25 544 117 408 862 434 885 336 41 558 140 412 874 438 915 362 160 571 150 435 883 561 924 366 162 599 199 538 6091 655 11016 393 171 603 246 596 132 690 53 630 198 615 250 621 135 795 90 649 206 617 428 631 139 820 149 661 216 648 461 696 163 899 157 734 394 825 462 733 244 9007 179 760 427 945 506 735 383 50 213 809 441 948 511 745 390 87 216 846 471 967 512 778 412 105 326 916 539 19045 595 860 413 120 337 14053 577 100 654 906 458 137 377 76 582 141 848 910 470 189 388 102 716 262 S65 986 530 203 407 166 773 426 888 996 546 241 458 178 812 437 912 4022 590 318 462 206 818 453 939 47 687 368 478 207 897 480 972 110 732 403 583 267 918 504 1069 181 737 446 593 292 984 631 96 209 742 455 624 293 994 642 107 274 766 459 734 407 17014 656 160 351 822 462 769 426 23 735 223 464 862 540 870 431 91 750 224 497 863 558 876 444 145 768 254 511 866 624 889 451 157 780 314 546 890 653 890 529 166 808 404 593 905 714 907 593 258 813 417 598 960 725 914 671 294 842 417 598 960 725 914 671 294 842 468 677 7069 726 973 843 383 945 642 700 72 743 988 881 391 969 6SC' 704 127 789 12007 889 394 991 783 724 157 881 74 903 426 20020 875 743 215 910 79 980 498 23 891 854 241 945 86 996 513 31 909 877 275 10013 133 15044 521 70 946 926 276 14 292 133 590 77 950 968 374 59 306 160 667 144 972 980 403 77 434 212 671 228 2067 5062 431 85 506 233 742 344 190 145 437 98 527 322 808 578 241 241 460 99 542 396 838 644 297 267 464 126 560 411 864 671 326 277 552 192 563 423 916 691 355 282 623 198 649 434 944 716 427 365 738 231 712 453 18010 743 525 394 744 265 801 469 143 766 613 430 749 277 827 470 148 768 662 473 863 284 830 544 224 838 749 515 877 392 885 645 233 774 542 879 455 13013 664 257 797 550 935 578 23 755 329 857 570 984 607 77 777 351 876 578 8070 620 148 912 362 911 625 119 642 162 932 367 991 671 178 670 266 964 370 3056 734 208 701 267 970 446 O— GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. Vergadering op lieden Donderdag 2'J Juli 1009, cl® middags ten 21/2 uur. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. Voorzitter de heer J. Burger, Burgemeester. Secretaris de lieer Jb. Dam. De Voorzitter opent de vergadering met een Jwp lelijk welkom, ook aan de pers; spr. hoopt, dat d""° agenda in goede harmonie zal worden afgewerkt. Vervolgens worden de notulen gelezen, van de laat ste gewone en buitengewone vergaderingen, die onver anderd worden goedgekeurd. Van den heer Plaatsman was bericht ingekonic»: dat hij op verzoek van B. en \V„ genegen was tof 1 October als Hoofd der school le Waarland in func' ti-e te blijven. Verder deelde de heer Plaatsman niw met betrekking tot de klacht van den heer Zut, °u; het spelen der kinderen in de landerijen, dal aan reeds een einde was gemaakt voor do kla® 77 werd gedaan. Bovendien was het maar tweemaal f beurd. De heer Plaatsman oordeelde verder, dat hem niet verlangd kon worden, dat hij politietoea'® uitoefende op den openbaren weg. Misschien was <ie beter dat do klager dit zelf deed. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ingekomen, dat de aftrek volgens art. 9 r van de wet van 21 Mei 1897 met t 100 was ver mi»' derd. Do hf-ooistekers hadden b-cricht gezond-en, dat 766 hunne benoemingen aannamen. 768 De heer Burger was als Zetter benoemd in de I 838 van wijlen den heer Groot. D-c Rijksbijdrage voor het herhalingsondcrwijs droeg f 172.80. b De uitkecring van het Bijk volgens de wet v' 1897 bedroeg f 5447.82. Be laatste kasverificatie wees aan dat in kas en moest zijn t 54.631/2- A1 deze mededeelingen worden voor kennisgev' aangenomen. Voorzitter deelt nog mede, dat voor de spuit v,

Schager Courant | 1909 | | pagina 2