Spanje. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Nagekomen berichten. lijk is voorzien. Is dit het geval, dan plaatst men er boeien op, om de plek te kunnen herkennen. Als men wat gelukkig is, kan men per week heel wat K.G. boven water halen, zoodat dit een ruime bron van komsten kan zijn. Als de bloempjes door de schip pers worden afgeleverd, worden ze in zoet water uit- geverscht en dan onder een gewonen mangel uitgeperst cn alzoo in dezen toestand verzonden naar het buiten land. Een groot bezwaar is het broeien dezer bloempjes. Als de verzending niet geëvenrodigd is aan de vangst moet het worden opgetast. Komt er broei in, dan wordt het geheel miskleurig en hoeft alle waarde ver loren. Men meent thans de middelen gevonden te heb ben ter voorkoming daarvan. St. Maartensbrug. Naar wij vernemen zal de beroemde harmonica-vir tuoos Jb. Kelder den 22 Augustus eene uitvoering geven in het lokaal van den heer W. Swarthof al hier. VLIEGEN. Vliegen is aan de orde van den dag, en het is nu voor de tweede maal, dat in Nederland gevlogen wordt. Vrijdagochtend heeft het nu in Den Haag plaats gehad. Het moet een emotie-opwekkend gezicht zijn, ais de bestuurder met zijn vliegmachine de lucht ingaat. De correspondent van De Telegraaf weet er het vol gende van te vertellen: Wanneer we nu in den donkeren avond langs den Leidschen weg van Groot Persyn terugkeeren, dan is dat met een gevoel van groot genot. Eerlijk gezegd: we hebben volop genoten, ondanks de uren wachten, waarbij we soms tot in de enkels in het water stonden. We hebben op Hollandsch grondgebied zien vlie gen, door den Franschen ingenieur Lefèbvre met de Wri'ght-machine, die ook te Leur opsteeg. Men moet het hebben gezien, de emotievolle mo menten hebben meegemaakt, wil men zich een goed beeld kunnen vormen van wat eigenlijk zoo.'n vlucht door de lucht, om je en over je heen beteekent. Een dergelijke kranige verrichting hebben we he den aanschouwd, en het handjevol menschen, dat t aanschouwd heeft, liet plots geestdriftig de Holland- sche koudheid van zich afglijden om den man die vloog, toe te juichen. Het duurde vrij lang, eer er aan opstijgen kon wor den gedacht, er stond te veel wind en het deed niets dan regenen. Lefèbvre heeft echter hen, die gekomen waren, niet willen teleurstellen .Hij zei ons: ,Ik heb gezegd, dat ik Vrijdag zou opstijgen en zal dus m'n uiterste best deen om m'n woord te houden. Na een inspectie van de rail, geeft hij order tot vulling van het benzine-reservoir. De wind gaat dan werkelijk ietwat liggen. Met vla gen komt hij weer terug, voelbaar, hinderlijk. Toch neemt Lefèbvre een kloek besluit, en om 7 uur 20 wordt het toestel naar buiten gerold H.et is weldra op de rail en wordt dan naar het uitgangspunt ge trokken, om daar vastgemaakt te worden aan een draadje, terwijl het ter weerszijden vastgehouden wordt door een tweetal helpers, zoodat het evenwicht wordt bewaard. Dan verschijnt Lefèbvre zelf, in het blauw gekleed, een flinke pet op het hoofd en volgt een algeheele inspectie van het zweeftuig. Dan is het de beurt \an de chauffeurs om het tweetal schroeven in beweging te stellen. Eerst langzaam, dan sneller, ten einde de ontsteking van de carburateur te bevorderen. Dat wil niet zoo vlug, al uiten de beide chauffeurs herhaal delijk het „un, deux, trois", de motor vertikt 't voor- loopig; de benzine is te koud, zegt een deskundige. Na ruim 30 minuten wachten slaat de motor aan, de schroeven zijn in beweging, de luchtdruk is dusdanig, dat een hoed van een der omstanders op zichzelf wil gaan vliegen. Te tien minuten voor achten nog even een inspec tie. Lefèbvre neemt plaats op zijn zetel, een tweetal bovengedeelten van doodgewone stoelen, waarvan al leen het zitvlak en de leuning zijn behouden: de keu kenstoel in dienst van het modernste vervoermiddel. Zijn pet wordt a la Blériot, omgekeerd goed in den kop gedrukt, het hoogtestuur wordt naar beneden gesteld, de machine staat dan recht op de rail, de motor slaat heftig, willig om te vertrekken. Als Lefèbvre een sein geeft, laat men los en met een vaartje van 60 K. M. in het uur, glijdt hij langs de 80 meter lange rail. Daar, aan het einde geko men, gaat het hoogtestuur naar boven, even hebben we den indruk, dat het niet zal lukken... doch geen vijfde seconde later zien we hem stijgen, westwaarts en dan met een flinke wending op ongeveer 15 a 20 meter hoogte, zuidwaarts, vliegende, tusschen een opening van twee bosschages door. De motor is goed hoorbaar. De emotie is niet te beschrijven. Je ziet voor je oogen een man, op eigenlijk een ding van niets, zei lende door de lucht, zooals hij wil: hoog of laag, rechts of links. De veroveraar van de lucht. Dan volgt hij de electrische spoor, gaat met een stevige wending langs de spoorlijn, richting Leiden, komt weer terug en volbrengt onder het gejuich en gejubel van het handje vol aanwezigen een circuit van 5 ad 6 K.M. in ruim 4 minuten. Over zijn eigen garage heen, vliegt hij verder, gaat nu pal over de hoornen heen, als we hem plotseling zien verdwijnen. Een moment va.n ontzettenden angst doorloopt de wachtende en nastarende menigte. We hooren den motor niet meer; wat is e: gebeurd? Weldra ontdekken we, dat de koene luchtschipper cp. een terrein, vlak bij de electrische spoor gelegen, plotseling is gedaald. Nog blijft de vrees voortduren, volgt door alle aan wezigen, heeren of dames, oud of jong, een wedloop over hekken en hagen, sloolen en hindernissen. Wij zijn een der eersten bij het luchtschip en vinden in den nu ingetreden donker, Lefèbvre gezond en wel. bovendien zijn machine geheel onbeschadigd terug. In een kort interview vertelt hij dan, dat plots zijr. motor is stil blijven staan, dat hij nog getracht heeft, haar in werking te krijgen, waarna hij 150 meter verder langzaam naar beneden is komen vlie gen en een alleszins schitterende daling heeft gemaakt na een vlucht van 5 minuten 38 seconden. Winkel. Vrijdagmorgen geraakte een paard, gespannen voor een boerenwagen, van den heer K. alhier op hol, ten gevolge van het schrikken voor een paar kermiswagens. De berijder Slaagde er in het paard spoedig tot stil stand te brengen. Aan den wagen was een wéinig schade toegebracht. MISLUKT! Twee bekende kwartjesvinders, die zich veelal op houden in de omgeving van het hoofdpostkantoor te Rotterdam, om het oog te houden op vreemdelingen, die geld komen afhalen, hadden bemerkt dat een han delsreiziger uit Hamburg aan dat postkantoor een bedrag van f 50 in ontvangst genomen had. Een der kwartjesvinders knoopte een gesprek met den handelsreiziger aan, zoodra deze het postkantoor verlaten had, en de andere kwartjesvinder spoedde zich vooruit naar een nachthuis in de Korte Baan- straat, om alles in gereedheid te brengen tot ont vangst van zijn collega en den vreemdeling. Zij ver- schenen dan ook weldra in het nachthuis waar, om het gesprek in te leiden, een glas bier werd gedron ken en de kaarten gereed gehouden werden. Maar twee rechercheurs hadden de hun bekende kwartjesvinders opgemerkt en gevolgd, gissende dat een vreemdeling geplukt zou worden. Toen de kwar tjesvinders meenden met hun praktijken te kunnen aanvangen, traden zij het nachthuis binnen en maak ten den Hamburger opmerkzaam op het gezelschap, waarin hij zich bevond. Het gevolg was, dat er van het kwartjesvinderskaartspel niets kwam, de kwartjes Vinders met de kous op den kop afdropen en de Hamburger zijn geld in den zak hield. De houdster van het nachthuis, die zonder verlof I oi vergunning getapt had, werd bovendien door de j rechercheurs bekeurd en de voorraad drank in beslag genomen. i TARIEFSHERZIENING. Uit Den Haag schrijft men aan De Tijd naar aan leiding van een gerucht, dat minister Kolkman ei aai zou denken om heen te gaan, omdat hij zich niet in staat zou achten, de Voorgenomen tanefsverhooging te 1 verdedigen, dat de voorbereidende werkzaamhedenvooi do tariefsherziening zijn nfgeloopen en mende parlementaire jaar deze zaak zi afgedaan. DIE KON WEL HELPEN. I Men schrijft uit Grouw: I Een Groninger schipper, varende in de Graft tus schen de Kruis waters cn de Folkertsloot, wordt ge dwongen aan land te gaan, om geneeskundige hulp te halen voor zijn vrouw, die van plan is moeder Ie worden. In Wartena is geen h-ulp te krijgen en deze moei van Warga komen. De korlstc weg is door hel land dat in zeker zal het ko- worden zich tegen koersverliezen bij een plotselingen dood van den Koning te dekken, verzekeringen op zijn leven, tegen een premie van tien percent. In Barcelona zouden de barrikadengevechten voort duren. Ook uit andere steden van Catalonlë zijn de berichten zeer somber. In Madrid schijnt men echter een meer optimistische opvatting te hebben en op een onderdrukking van den opstand te rekenen. Er loopen geruchten, dat koning Alfonso tegen den zin van Maura, die in elk geval zou aftreden, de Cortes bijeen wil roepen. Het optreden van een nieuw ministerie wordt overigens toch waarschijnlijk geacht Het eenige Duitsche bericht uit Spanje is een telegram van den correspondent der Berliner Lokal- Arzeiger te San Sebastian. Deze meldt, dat, na een lang onderhoud hetwelk de Koning met generaal Wei- Ier en andere bekende generaals heeft gehad, het optreden van een militair kabinet als zeker beschouwc wordt De berichten uit Marokko bevestigen het vermoe den, dat de Spaansche verliezen veel te laag opge- f 0.90 f 0.50 f 0.20 f 0.75 en wel een beetje ontdaan, zooals mannen in die g0ven waren. Nu de verbindingslijnen der Spaansche omstandigheden dikwijls zijn, vraagt hij aan een verdedigers afgesneden zijn en de aanvoer van ver- schipper van een groot© mooie motorboot, die daar 1 sterkingen door den binnenlandschen toestand be- in de nabijheid ligt, of men ook rechtuit door het m0eilijkt wordt, acht men in militaire kringen hier land jnaar Warga kan komen. De schipper weet hel de kans op het behoud van de Spaansche stellingen niet, hij is hier alleen bekend met de waterwegen, hij Melilla zeer gering. Een heer steekt zijn hoofd uit de kajuit en vraagt i jn een h]a(j jn Algiers is een brief uit Marokko wat er aan de hand Ls. De schipper vertelt hem zijn opgenomen, die van 25 dezer gedagteekend is. Een moeilijke positie, waarop de heer aanbiedt hem te ooggetuige verhaalt er verschrikkelijke bijzonderheden helpen, welk aanbod gretig wordt aangenomen. Wanneer alles is afgeloopen, geeft de dokter een verklaring af voor den burgerlijken stand, ondertee kend met den naam van prof. Pel. Vooraf reeds gaf de dokter op de vraag van den schipper hoeveel hij hem schuldig was, te kennen, dat hiervoor niets be taald behoefde te worden. Dubbel en dwars tevreden kwam d© man later bij over de Spaansche verliezen in. De Kabylen schijnen Dum-dum-kogels gekregen te hebben. De briefschrij ver meldt ook, dat, naar het zeggen van Marokkaan- sche joden, die binnen Melilla zijn gekomen, de Mooren ontmoedigd zouden zijn door hunne eigen nog veel grootere verliezen. Honderden lijken, die de Kabylen niet meer begraven konden, zijn in een kloof verbrand. Zij zouden zeiven wel den vrede wil den burgerlijken stand te Grouw. Hij had er minstens ]en vragen, indien zij niet vreesden, dat generaal Ma- - 30 Juli 1909. Groote muizen drielingen kleinere Eigenheimers Zilveruien per 50 K.G. f 4.— Drielingen f 2. Roode kool f 9.— Aangevoerd 1446 zak aardappelen en 160 baal zuT0r uien. Nederlaiuluclie Varkennverzekeriiig-Mnatnrliapr,:j In do week van 25 Juli 1909 tot 31 Jmj' 1909 was de stand der marktprhzen van de varken ais volgt: 7- tot 9-weeksche biggen f 8 a f 13. Varkens van 25 tot 5o K.G. f 0 43 per K.G. f 1-20 f 0.60 f 030 1 0.95 J 5.10 f 2.20 f 9.75 50 76 1) )f f 0.44 75 „100 f 0.49 100 „125 n f 0 51 125 „150 n f 0.52 150 175 n f 0,55 f 0.47 ook nog f 15 mee ,.verdeind ningers. zei "hij op zijn Gro- (Leeuw. Ct.) rina de uitlevering van al hunne wapens zou eiselien. MELILLA, 29 Juli. De verliezen op 25 en 26 dezer bedragen: 10 hoofd-officieren, talrijke subalterne offi cieren en 1000 soldaten gedood en 1500 a 2000 man gewond. Het gerucht loopt, dat 2 generaals zwaar zijn gewond. Hel in Spanje een treurige toestand. Het oproer neemt afmetingen aan, die de omgeving met angst ver vullen. Het gaat thans hard tegen hard, niets wordt ont zien, wie zal de macht hebben, is het parool, en al- les wordt daaraan ondergeschikt gemaakt. Alle kloosters in de omgeving van Baroelona zijn in brand gestoken, het volkshuis is plat geschoten. Woensdag schijnen de oproerlingen meester in Bar oelona te zijn geweest. De barricaden, die in de druk ste straten werden opgericht, kwamen ter hoogte van de eerste verdieping der huizen. De artillerie moest tegen deze barricaden optreden, daarom was den be woners van overheidswege geraden 48 uur lang hun huizen niet te verlaten. De heeren en bedienden moés ten in vele groote huizen van wapens worden voor zien. Over het aantal slachtoffers worden geen be trouwbare mededeelingen gedaan. Waar de troepen de barioaden hebben vernield, moeten zij: 15 lijken en ongeveer 100 gewonden hebben gevonden. De strijd duurde in den nacht voort. De berichtgever van de Matin te Perpignan is het gelukt, iets naders omtrent den toestand te vernemen en wat hij vernomen heeft, is ondanks de officieele optimistische berichten, zeer weinig bemoedigend. Aan de Electrische Centrale te Barcelona is het werk stop gezet, het tramverkeer staat stil. den ge- heelen dag door hebben er botsingen plaats tus schen de politie en de revolulionnairon. Dinsdagavond werden niet minder dan 8 personen gedood en 50 ge wond, waaronder 20 zeer ernstig. De troepen weigeren te schieten op de opstandelingen. Toen eenige dagen geleden de cavalerie uit Moniuich, nadat de gebruike lijke sommaties waren geschied, het bevel kreeg om te schieten, was er geen enkel soldaat, die gehoorzaamde. Een officier steeg zelfs van zijn paard om een poli- tie-agent, die op de menigte schoot, te ontwapenen. De stakers hebben zich meesier gemaakt van de kloosters, de bewoners en bewoonsters daaruit verdre ven en de gebouwen ingericht als schuilplaatsen voor; henzelve en als hospitaal voor de gewonden. Volgens een te Sarragossa ontvangen bericht, spe len de vrouwen de hoofdrol in den opstand!. Met een hagelbui van 'steenen beantwoordden zij het optreden van de burgenvacht en vooral aan haar ophitsing rijn de herhaalde hotsingen niet de gewapende macht te danken. Ook in Madrid heeft het gespookt. Een enkele brief geeft aan de Frf. Ztg. een be schrijving van de woeste to-oneelen, die verleden week plaats hadden bij het nachtelijk vertrek van een solda- tentrein uit Madrid. De correspondent vermeldt een telegram, dat hij aan zijn blad had afgezonden, doch door de oensuur niet was doorgelaten: duizenden menschen bestormden in de duisternis het station, renden langs de wagens, waarin de soldaten opgepropt zaten en trachtten de zen over te haten er weer uit te komen, of klommen er boven op en braken de daken en vensters open. De officieren gelastten eindelijk de manschappen uit te stappen en met de bajonet op het geweer de ra zende menigte uit het station te jagen. Met steenwor pen werd hierop geantwoord en vele gewonden wer den vertrapt in de algemeen© verwarring. Eerst om 4 uur 's morgens kon de trem vertrekken, waarna krach tige maatregelen genomen werden om herhaling te voor komen. Dit telegram werd tegengehouden, hoewel er niet eens alles instond, wat er in werkelijkheid gebeurd was. Naar de corr. schrijft, was het 't volk werkelijk een oogenblik gelukt, de troepen over te halen zich 'te verzetten, waren hooge militaire cn burgerlijke auto riteiten in het oproer mishandeld en waren zelfs ver schillende vreemde militaire attaché's daarbij een oogen blik ook in gedrang gekomen. Ook had moeten vermeld worden, hoe- groote af- deelingen ongewapende reservisten onder "bewaking van gendarmen naar het station werden gebracht, omdat zo in de kazernes te rumoerig waren en te luid hun mcening verkondigden over dezen oorlog; hoe uit de gelederen kreten opgingen tegen die regeering; dan had men de afschuwelijke topneelen moeten beschrijven, welke bij het afscheid der reservisten van familie en vrienden voorvielen. De Spanjaarden zijn geen antimilitaristen; het le ger is 'voor hen het zinnebeeld van hun vroegere- de hoop voor de nieuwe grootheid waarvan zij droomen blijven. „Ware deze veldtocht", zegt de bovengenoem de correspondent, „niet van tevoren bij1 het volk ver foeid, ook ditmaal weer zou het de troepen met geest drift hebben toegejuicht." De regeering schijnt dit vij andige beloon legen den oorlog niet verwacht te heb ben." De volgende telegrammen geven de laatste berich ten: MADRID, 30 Juli. (Officiéél.) De berichten uit Barcelona zijn bevredigend. De ruiterij heeft in de voorsteden Clotilda en San Martin de voornaamste groep van de oproerlingen in het nauw gedreven, die de artillerie daarna me,t kanon heeft beschoten. Zij leden zware verliezen. De oproerlingen gaven zich over en leverden hun wapens uit. Er moeten nu nog slechts enkele groepjes in de dorpen bij Barcelona uiteengedreven worden. BERLIJN, 30 Juli. (Part.) De berichten uit Fran- sche en Engelsche bron, die hier in de middagbla den zijn opgenomen, luiden, zoo mogelijk, nog ern stiger dan gisteren. De muiterijen en deserties breiden zich uit. Het i komt menigmaal voor, dat soldaten op oproerlingen I weigeren te schieten. Aan de betoogingen tegen den I Koning te Madrid hebben soldaten in uniform deel genomen. Men acht de positie van koning Alfonso zeer gevaarlijk. In Engeland sluiten kooplieden, om WESTFRIESCHE RANK. Door de Directie van de „Westfriesche Bank" zal in de jplaats van den overleden heer J. M. Koelman, op de .vergadering van aandeelhouders, op 18 Augustus a.s. te houden, als hare mede-directeur ter benoeming worden voorgesteld de heer F'. Middelhoff, wonende, te Pu mierend. 2e COÖPERATIEVE YEREENIGING. De Jaarvergadering van txjvengenoemde Vcreeni- ging wordt gehouden op Donderdag 5 Augustus, ter behandeling van de volgende agenda 1Jaarverslag. 2. Rekening en verantwoording en rapport der fi nancieel© commissie. 3. Benoeming commissaris in de plaats van den heer J. v. d. Oord (niet herkiesbaar). 4. Benoeming administrateur, aftredend de heer Jb. de Moor (herkiesbaar). 5. Bespreking aankoop gedroogde pulp. 6. Verkiezing financiëele commissie voor rekening volgend jaar. naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 JULI, medegedeeld door bet Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 767.5 m.M. te Biarritz. De laagst bekende stand is 748.0 m.M. te Riga. VERWACHTING. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Zwaarbe wolkt of betrokken, Waarschijnlijk regenbuien. Iets warmer. Zeugen Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeent, Oude Vischmarkt. a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam d.d. 30 Juli 1909. Kipeieren f 3.25 a f 5.30 Hoorn, 29 Juli. Aangevoerd 236 stapels kaas, wegenè 77902 K.G. Kleine 28,50. Commissie f 28.25, Middelb. f Pabriekskaas f26.50. Alkmaar, 30 Juli. Kaas. Aangevoerd 400 Pabriekskaas Kleine f 27.- Boerenkaas:Kleine f 28.50, Alkmaar, 30 Juli. Tarwe Gerst chev. Haver Bruine boonen Witte Citroenboonen Groene Erwten Vale Kar wjj zaad Alkmaar, 31 Juli 1909. 11 Paarden 64 Koeien 23 Nuchtere Kalveren 35 Magere Schapen 44 Lammeren 60 Magere Varkens 82 Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter Stapels, wegende 180.000 K. - Comm.f Middelb. f Comm. f28.—, Middelb. f30, Aangev. 44 H.L. f 8.- a 12.50 ff 0.-a 0.- 5.37fi a 5.50 tt a r a f 11. lik— Vf'ïë a 100.a 325.— 120,- a 265— 8.- a 20— 12.- a 17- 5— a 11— 17.- a 25- 8— a 13- 3.75 a 4.25 0.60 a 0.70 Gemeente SGHAGEN. Ingeschreven van 2931 Juli 1909. Ondertrouwd: Cornelis Adrianus Komen, timmer man, oud 28 jaren en Martha Cornelia Huiberts, oud 25 jaren, beiden wonende te Schagen. Gemeente ANNA PAULOWNA. GeborenGrietje, dochter van Simon Looij en van Aaltje Koster. Ondertrouwd: .Tacob Grin en Codijntje de Wit. Overleden: Knierljc Smit, oud 49 jaren, echtgenoolt van Aris Bier. Broek op liangendijk, 30 Juli 1909 Aardappelen gladbl. ronde muizen kleine Wortelen per 100 bos Bloemkool, le srt., per 100 stuks n 2e H Roode kool Gele Kool Witte kool Ztlveruien Slaboonen por 100 stuks f 0.90 f 0.85 f 0.85 f 0.35 f 2.90 f 7— f 3.70 f 8— f 12— f f 1.75 f 1.30 f 1.50 f 0.75 f 4.20 f 10.75 f 4 80 f 9.- a f - a f a a a a a a a a per 50 K.G. f 3 50 a f 4.20 per 1000 stuks f 0.80 a f 0.85 Medcinblik, 30 Juli 1909. Aardappelen groote muizen f 0.75 kleine muizen f 0.45 blauwe f 1.10 Aanvoer 2616 manden of zakken Me.leinblik, 29 Juli 1909. Aardappelen groote muizen f 0.95 a kleine muizen f 0 45 a Blauwe f 1.20 a Aanvoer 1680 manden of zakken. a f 0.90 a f 0.55 a f 1.20 f 1.10 f 0.60 f 1.30 Winkel, 30 Juli 1909. Aardappelen groote muizen f 1.— a f 1.25 Aalbessen 6V2 a 11 cent per pond. Kruisbessen 2 a 3 cent per pond. Frambozen cent per pond. Groote boonen cent per 100. Bloemkool 4.— a f 7.50 per 100. Roode kool f 9.— per 100. Aardbeien 3 cent per mandje. Slaboonen 0.85 a f 1.25 per 1000- Anna Pnulowna, 30 Juli. KETEL GESPRONGEN. Reval, 30 Juli. Door het springen van een ketó op de stoombarkas Wtoroi zijn, naar thans is uitg maakt. 4 mariniers gedood en i7 zwaar gewond. SNEEUW MIDDEN IN DEN ZOMER. Een ongewone verrassing bood zich, zoo meldt i Germania, aan de menschen die Donderdagochtend tl Berlijn vroeg waren opgestaan. De temperatuur was ii den nacht snel gedaald' en Donderdagochtend half vis op 7 graden gekomen. Tegen dien tijd kwam plotse ling een hevige sneeuwjacht los. Er vielen zware, groole vlokken, die echter op het plaveisel van de groote stad snel smolten. Het merkwaardige schouw spel duurde ongeveer twee minuten. Ook uit de voor steden worden tamelijk zware sneeuwbuien gerappor leerd. Op de velden moet de sneeuw zelfs tien minuten lang zijn blijven liggen. Storm en regen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag allerwegen groole schade aangericht Er zijn hoornen omgeworpen, vele vruchten afge waaid. Het tramverkeer tusschen Berlijn en Charlol tenburg was in de vroege morgenuren van Donder dag ontredderd, doordat een eik op het kabelnet w neergekomen en dit vernield had. 120.000 KILO POEZIE. Een-en-dertig spoorwaggons zullen binnenkort eer schat uit Brussel voeren, die 126.000 kilogram w< Dit presentabele gewicht wordt vertegenwoordigd dooi '11 ontelbaar aanlal pennevruchten van Fransehe schri.i vers. Gelijk .men weet, was de Belgische graaf Spoel berg de Lovenjil een groot vereerder van Franscht letterkunde, en kocht hij steeds gaarne oorspronkelijk manuscripten. Juist dc vruchtbaarsten cn onuitputt? lijksten onder de helden van de pen prikkelden zijl verzamelwoede. Balzac, George Sand, Theophile Gau tier. De Musset, behoorden tot zijn lievelingsauteurs en geld noch moeite werd gespaard om hunne m* nuscripten machtig te worden. Dat de Maecenas dooi zuiver artistieke bedoelingen gedreven werd, bleek it zijn dood. In zijn testament vermaakte hij n.1. hei den schat aan het „land dat hij toekwam", n.1. Frant rijk. Do manuscripten zullen op last van 'het FranscJH gouvernement bewaard worden in een slot te Chantilk dat van historische herinneringen even vol is, als papieren zelf. Groote Aardappelen Peulen Tuinboonen Doppers Chalotten kroppen Sla Aalbessen Kruisbessen Morellen le srt. Bloemkool 2e f 1,— a f 1.20 2V2 a 572 cent pond' 0.40 a f 0.65 per 1000. f 4.— a f 5.50 per 100 pond. f 3.25 a f 3.50 f 0.90 a f 0.— f 4.- a f 6.~ f 4- a f 6- f 4 - a f f 4.— a f 8— p. 100 f 0— af 0.- Wortelen per 100 bos f 2— a f 2.60 Spersieboonen 7 a 10 ct. per 100. Noordscharwoude (Dorp), 29 Juli 1909. Bloemkool, le soort f 6.60 a f 9.75 2e f 2.75 a f 3.75 30 Juli 1909. Bloemkool, le soort f 6.50 a f 9.50 2e f 2.50 a f 3.50 31 Juli 1909. Bloemkool; le f 5.50 a f 9.75 2e f 2.50 a f 8.50 Nieuw Leven. Station Noord Seharwoude. 29 Juli 1909. Aardappelen groote muizen f 1.— a 1.20 drielingen f 0.50 a 0.60 kleinere f 0 20 a 0.30 Eigenheimers f 0.— a f 0.— Zilveruien Drielingen Roode kool Aangevoerd uien. per 50 K.G f 4.20 a 4.70 f 2.00 a f 2.40 f8.— a f 9.50 444 zak Aardappelen en haal zilver ZiUidscharwoiide. De heer B. do Vries, vroeger onderwijzer met vel' plidite hoofdact© te Zuidseharwoude, thans hoofd (P"1' school te Pijnacker, ls benoemd, tot onderwijzer me' verplichte hoofdacte te Leiden. ZuldsCharwoude. Een .man, die zijn fiets voor een herberg te Zuid' scharwoude had laten staan, kwam, toen hij weer ver- der wilde rijden, tot de onaangename ontdekking, d® zijn rijwiel was verdwenen. Na langen tijd gezocht je hebben, vond .men de fiets in een sloot. Dc zaak 1' in handen van de polilie gegeven. Anna I'uulowna. De jongeheer N. Benema is Vrijdag 30 Juli gesM^° voor den tweejarigen voorbereidenden cursus aande Zeevaartschool te Den Helder. PER TELEGRAAF. EEN AANRANDING. Uit Hazerswoude bij Leiden wordt gemeld' Hedennacht heeft een Individu den 66-jarigen ker naar buiten gelokt onder voorwendsel esn J y?,n'e w'"en koopen. Bulten gekomen, bra hij ijker een messteek in het oog toe; hij zal oog wel moeten missen. Bij de worsteling die ontstond, liep Pijker nog eenige messteken op kwam daarbij ten slotte in een sloot terecht. Toe» ïij daar lag, hoorde hij zijn vrouw gillen, de onï« aat had ook de 70-jarige vrouw van Pijker uit h'1 woning gelokt en bracht ook haar eenige messtek®! °t'i "uren snelden op het gegil toe. De po" achterhaalde den onverlaat. De dader is een 21-jarige slager. Hij ontkent edj iel'

Schager Courant | 1909 | | pagina 2