f Oom Kees. Zaterdag 31 Juli 1909. 53e Jaargang. No. 4548. TWEEDE BLAD. Binnenlandse!} Nieuws. FEUILLETON. De aanbeveling van B. en W. bestaat uit de hee- bet Ned. Instituut van Landbouwkundigen met het ren Burger en Zutt, van wie de heer Burger met 5 verzoek om nog niet tot de benoeming over te gaan, stemmen wordt benoemd. De heer Burger neemt maar alsnog een oproeping van sollicitanten te doen deze benoeming aan. en voor de benoeming een gediplomeerd landbouw- Aan de orde is nu de benoeming van een Hoofd kundige in aanmerking te doen komen. Het bestuur der School te Waarland. De voordracht luidt: 1. L. had echter reeds een beslissing genomen toen dit Bleeksma, Ede; 2. J. P. Engels, Reeuwijk; 3. A. schrijven inkwam Ham, Helder. I Na eenige discussie werd de motie-Dinger om uit- Met 4 stemmen wordt benoemd de heer L. Bleek- siel verworpen met 41 tegen 13 stemmen. Het bestuui sma, 1 stem was blanco, 1 van onwaarde. bleef buiten stemming. Tot secretaris werd daarna De gemeenterekening wordt nu aangeboden in ont- gekozen de heer C. G. J. A. van Genderen Stort, vangst f 20452.86, uitgaaf f 19151.77%, dus met een na van het bestuur van het Nederlandsche Landbouw- batig slot van f 1301.08%. De geheele raad behalve comité te Gorinchem, met 44 van de 61 stemmen, de wethouders wordt belast met het nazien der reke- j Blanco waren 17 stemmen. ning. j Na dezen uitslag vroeg de heer Kruseman van Bij de rondvraag zegt voorzitter, dat hij het zeer j ]let bestuur de toezegging, dat het in de toekomst oH 7nn nnrrlpplPTi pi* pp.ii OOITlTïïissiG zoil WOr- I vnn Vi onHnlon in Hpii p-eest van het heden gespro- GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. (Reeds in deel van ons vorig no. vermeld.) Vergadering op heden Donderdag 29 .Juli 19Ü9 des middags ten 2i/a uur. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. Voorzitter de lieer J. Burger Burgemeester. Secretaris de heer Jb. Dam. De Voorzitter opent de vergadering met een har- lelijk welkom, ook aan de pers; spr. hoopt, dat deze agenda in goede harmonie zal worden afgewerkt. Vervolgens worden de notulen gelezen, van de laat ste gewone en buitengewone vergaderingen, die onver anderd worden goedgekeurd. Van den heer Plaatsman was bericht ingekomen, 1 dat hij op verzoek van B. en \Vgenegen was tot i i October als Hoofd der school le Waarland in func- I tie te blijven. Verder deelde de heer Plaatsman mede, met betrekking tot de klacht van den heer Zut, over I het spelen der kinderen in de landerijen, dat daar aan reeds een einde was gemaakt voor de klacht werd gedaan. Bovendien was het maar tweemaal' ge beurd. De heer Plaatsman oordeelde verder, dat van hem niet verlangd kon worden, dat hij politietoezicht uitoefende op den openbaren weg. Misschien was het beter dat de klager dit zelf deed. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken was bericht ingekomen, dat de aftrek volgens art. 9 bis van de wet van 21 Mei 1897 met f 100 was vermin derd. De hiooistekers hadden bericht gezonden, dat zij hunne benoemingen aannamen. I De heer Burger was als Zetter benoemd in de plaats van wijlen den heer Groot. Do Rijksbijdrage voor het herhalingsonderwijs be droeg f i72.80. j De pitkeering van ilncl Rijk volgens de wet van 1897 bedroeg f 5147.82. De laatste kasveriticalie wees aan, dat in kas was I en moest zijn f 54.63i/2. I Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter deelt nog mede, dat voor de spuit van Dirkshorn een nieuwe slang is besteld, omdat de tegenwoordige af was. Goedgevonden. De afdeeling van Het Witte Kruis had een dank betuiging ingezonden voor de ontvangen subsidie. De Gezondheidscommissie te Schagen deelde mede, dat de begrooting was opgemaakt tot een bedrag van f 1656.19% in ontvangst en uitgaaf en de finantiën stonden zoo goed, dat geen bijdrage der gemeente werd verlangd. Het ingekomen verslag der Huishoudschool te Alk maar werd voor kennisgeving aangenomen. Was verder ingekomen het bekende schrijven van Ged. Staten over het niet meer geven van ontheffing van het onderwijs in vrije- en orde-oefeningen, an ders dan om zeer gewichtige redenen. B. en W. hadden dit schrijven behandeld en stel den voor wederom ontheffing te vragen, in de eerste plaats omdat hier in de gemeente geen gelegenheid was om gymnastiekonderwijs te geven bij gemis aan geschikte lokalen, ten tweede omdat de kinderen de weinige jaren, die zij schoolgaan, wel noodig hebben voor het gewone onderwijs. De heer Slot maakt de opmerking of er niet bij vermeld moet worden, dat er in de gemeente een gymnastiekvereeniging is, waarvan nogal veel gebruik wordt gemaakt. Voorzitter meent, dat dit wel vermeld kan worden, ofschoon dit alleen maar geldt voor een deel der ge meente. Alle heeren zijn er voor wederom ontheffing te vragen. Volgt het onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren Bijpost en Zutt. Na dat deze beide heeren de vergadering hebben ver laten, zien de heeren Slot en Bakker de stukken na. Na alles in orde bevonden te hebben, komen de bei de herkozen leden weer ter vergadering en wordt besloten hen in de vergadering van den len Dinsdag in September toe te laten. De geloofsbrieven van den heer Borst, het pasge kozen raadslid, worden nu eveneens door de heeren Slot en Bakker nagezien en ook in orde bevonden. De heer Jb. Swan vroeg ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dit ontslag wordt eer vol verleend met dank voor de bewezen diensten. ■*~"J wv.u.«wr> J goed zou oordeelen, dat er een commissie zou wor den benoemd om de landerijen der gemeente te in- specteeren. Spr. zou dus willen, dat die commissie de lande rijen eens naging en volgons een op le maken lijst, nakeek, of de huurprijzen der landerijen in over eenstemming zijn met de waarde. De Raad had dan voor de verhuring een leidraad. Algemeen wordt dit idéé toegejuicht en in de vol gende vergadering, volgens een voordracht van B. en W.., een dergelijke commissie benoemd. Hierna gaat de Raad in comité, ter behandeling re clames HoOfdelijken Omslag, Schoolgelden, enz. Nieuwe iVirdurp Met October a.s .zal alhier vanwege het bestuur der vereeniging tot exploitatie van eenen proeftuin een tuinbouwwintercursus worden geopend onder lei ding van de heeren C. Drenth uit Moerbeek en Jb. Teer van N. Niedorp. Melden we verder nog dat 2 Augustus eerstkomende hierover vergaderd zal worden in de Prins Maurits en dat de minimum leef tijd van toelating op 15 jaren is gesteld. Winkel. Onze plaatsgenoot de heer J. Koomen Jzn., is ge slaagd bij het eindexamen 5-jarige Hoogere Burger school te Alkmaar. ARME KLEINE. Te Alkmaar geraakte Woensdagmiddag a/d. Kenne- merstraatweg de 5-jarige J. C. onder de stoomtram HaarlemAlkmaar. Het armpje van het kind werd gedeeltelijk verbrijzeld. Het kind werd per brancard naar het stadsziekenhuis overgebracht, alwaar het armpje zou worden afgezet, doch voordat hiertoe kon worden overgegaan, was het kind reeds overleden, i UIT DÉ VOGELWERELD. Wij vogels vliegen warm gedost, Gerust van tak tot tak; De hemel schaft ons drank en kost, De hemel is ons dak. I zuaga. ce vyrwunuy nejj umautuucio zong ons mereltje den dichter wellicht na, zoolang lijk toe, den voet maar af te hakken, opdat men het in vrijheid was; maar toen het zich had laten hem zou kunnen vervoeren. verlokken een kijkje te nemen in de kippenren van Door de opdringende menschenmenigte werd het den postbode K., te Tiel, veranderde dat alles. Voor- verleenen van hulp aan den ongelukkige zeer bemoei- taan keek hij 't was eigenlijk een z ij met lijkt. een kraai en eenige hennen inplaats van tegen den Zijn toestand is zeer ernstig, blauwen hemel, tegen een zwart asphaltdak. I INGEPAKT Dezer dagen vond K. in een rommelkistje, dat daar ook een plaats vond, de merel op vier eitjes broe- zou handelen in den geest van het heden gespro kene. De Voorzitter zeide, dat het bestuur in de toe komst alleen in absolute noodzakelijkheid met de voordracht van een persoon zal komen. Ter voldoening aan het desbetreffend verzoek van het Permanente comité voor de Onderlinge Land- bouw-ongevallenverzekering, werd door het Bestuur besloten tot het aanvaarden van de functie van het benoemen van de leden der Commissie van Scheids lieden, zooals die geregeld is in de statuten der Centrale Landbouw-Onderlinge. Die bestuursbesluit werd, onder applaus, door de vergadering bekrachtigd. Door het bestuur werd voorgesteld in de afdeelin- gen te behandelen: a. Rapport der Commissie Ontginning omtrent Ruil- verkaveling met ontwerp van wet en memorie van toelichting. b. Bespreking van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee; c. Maatregelen-in het belang van den uitvoerhan del in eieren; en I d. Voorziening in de toenemende behoefte aan on derwijskrachten ten behoeve van land- en tuinhouw- wintercursussen. -jösLiKiil EEN ONGELUK. Donderdagvoormiddag had in de Keizerstraat te Scheveningen een ernstig ongeluk plaats. De pachter van het koffiehuis Volksbelang in de Keizerstraat, de heer B., reed met zijn rijwiel, doordat hij een oogenblik het stuur, waaraan een zwaar pak hing, niet meester was, juist tusschen den motor- en den aanhangwagenvan een in beweging zijnde tram in, toen hij tusschen de tram en een vrachtwagen wilde passeeren. Hij kwam te vallen en werd door den aanhangwagen overreden. Zijn linkerarm en -been en zijn rechtervoet werden vreeselijk verminkt en het duurde w§l een kwartier voor het been was uitge zaagd. De verwonde riep den omstanders herhaalde- dende. Geen natuurgenoot had om deze bruid ge danst en moederweelde zou haar teere zorg niet loo- non. Het gelukte K. de eitjes te ruilen voor andere, X. s vlr' a dag,f V&n lnbra^n hadden f - pleegd. Woensdagmiddag nog brachten zij een be Te Zeist heeft de politie van Zeist en de Bilt Woensdag een klopjacht gehouden op twee beruchte inbrekers, die in de laatste dagen in en nabij Zeist in vrijheid gelegd, en nu verblijden vier jongen ons mereltje, dat er zich in het minst niet aan stoort, wanneer K. het een of ander uit het kistje neemt. VOOR DE GRAP. Men schrijft uit Winschoten: pleegd. Woensdagmiddag nog brachten zij een be zoek aan de portierswoning van het landgoed Vol lenhoven, waar zij bijna al het huisraad totaal ver nielden. Even later, toen de politie reeds gewaar schuwd was en door burgers bijgestaan een klopjacht hield op de dieven, die men meende, dat in de bos- Men schrijft uit Winscnoten: Rijks- en gemeentepolitie waren Donderdag druk in schen gevlucht zouden zijn, stalen zij bij een land de weer en in geheel vreemd tenue, om te zoeken bouwer vijf kazen. De agent J. Kunst van Zeist naar de mannen, die sedert eenige dagen en ook Don- kreeg hen in de gaten en wist een van beiden te derdag verschillende ingezetenen hadden verontrust grijpen en na een worsteling te overmeesteren. De door het schrijven van dreig- of brandbrieven. Van andere vluchtte door de Biltsche vaart, doch werd de een werd geld, van een ander proviand op een ook weldra gegrepen. De onbezoldigde rijksveldwach- aangegeven tijdstip verwacht op een of andere plaats, ter Koetsier, van de Bilt, wist hem in handen te De politie stelde zich Donderdagmorgen verdekt op krijgen. De dieven zijn herkomstig uit deze provin- en smaakte het genoegen eenige brieven waren eie. De eene heeft in Duitschland pas twee jaar ge in beslag genomen drie leerlingen van het M. O. vangenisstraf ondergaan wegens doodslag, aan te treffen, die op een aangegeven uur op een j FRIESCHE RUNDEREN. bepaalde plek stonden te confereeren. j Door veehouders uit Oostenrijk worden in de laat- De politie vond redenen genoeg de jongens, een sje dagen in Friesland inkoopen van rundvee gedaan. 13-jarige van hier, een 14-jarige uit Dordrecht en 2e koopen alleen runderen, die ingeschreven zijn in een 13-jarige uit Katwijk aan Zee (de beide laatsten het Fries che Rundvee-Stamboek en dan de beste als logé's bij den eerste) aan te houden en voor de exemplaren. De prijs loopt tot f 350 per stuk. justitie te geleiden. I OOFT Beloofden de ooflboomen in Friesland eerst een goeden oogst, deze zal tegenvallen. Tal van hoornen toonen zich ziekelijk, de reeds gezette vrucht valt voor TT J1<-i Rot rtll-A-Alö LöliUC IC 5CiCJtUV/ii. Ze bekenden de brieven te hebben geschreven „uit de grap", doch vermoedden niet, dat ze zooveel men- schen in onze stad hadden verontrust. NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITÉ. (Vervolg. Zie 3e blad.) lOOirai munvi.j», een groot deel af. Volgens deskundigen is het groote verschil in temperatuur en vooral de koude, die 1 f- 1- t- - (Vervolg. Zie 3e blad.) I voisum m Het verzoek van den heer S. R .von Franck om i 's nachts heerscht, daarvan de oorzaak. Ook héerscht ontslag als secretaris wegens het aannemen van een in de appelboomen hier en daar de luis. I andere betrekking, werd ingewilligd. Aan de orde was daarna de voorziening in deze va cature .Het bestuur stelde voor als secretaris te be noemen den heer Van Genderen Stort, lid van het 1'RINS ROUBOFFSKY. De Vaeantiekamer der Amsferdamsehe Rechtbank veroordeelde gisteren tot twee jaar gevangenisstraf den zoogenaamden Russischen prins G. J. Riesener, die te noemen den heer Van Genderen store, nu vau 1 zoogenaamden nussisciien (>i ui.-> m bestuur van het Nederlandsch landbouwcomité. In-Amsterdam valsche chèques aanbood en te Enkhui middels had het bestuur een schrijven ontvangen van j zm gearresteerd werd. WEDEROM GASVEKST1KKING. Woensdagmorgen bemerk.e de lieer Ad. iani, ieeraar aan de H. o. o. le Roermond, gasluent in zijn wo ning. Terstond begaf hij zien naar de kamer waar zijn eenige dochter sliep, üp de kamer gekomen, zag hij dat zijn dochter met meer 1c bed lag. Re meid, die' inmiddels was opgestaan, kon geen nadere intich- tingen verstrekken, waarop liep de heer A. naar be neden en vond zijn dochter bewusteloos op de NVC. Mej. A. was den dag van te voren niet ivel geweest en had bij het ter ruste gaan gezegd, dat pa zich niet ongerust behoefde tc maken, wanneer hij soms een deur mocht hooien kraken, daar zij misschien in den nacht naar beneden moest. Op de W. C. was de gaskraan open. en welke pogingen ook aangewend wer den, het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De jongedame zou over eenige weken in het huwelijk treden. (L- K.) HEUSDENSOHE TOESTANDEN. Men schrijft aan het Hdbld. De GemeentcraadsverkLezing le Heusden (N.-Br.j, heeft zich dit jaar door een hijzonderen strijd geken merkt. Dertig jaar Lang hebben de Roomschen, hoe wel beide partijen Roomschen en Protestanten even sterk waren, do overhand in den Raad gehad. Deze bestond n.1. uit 5 Roomschen en 2 Protestanten. In den laatsten tijd, vooral na het overlijden van den Deken en de komst van een nieuwen pastoor, was er echter een drijven merkbaar, waardoor de Pro testanten zich zeer geprikkeld gevoelden. HoeweL de Roomschen twee scholen hadden, werd eenige jaren geleden, na den dood van den heer Scholten, niet diens plaatsvervanger, zijn zoon, doch een Roomsche benoemd tot hoofd der openbare school. Uit het bestuur der Godshuizen, waaruit het Bur gerlijk Armbestuur zijn gelden trekt, werd de heer Verhagen uitgeworpen om voor een Roomsche plaats te maken. Toen een vorig jaar een Raadszetel openkwam, vroeg de pas opgerichte Protestantsehe Kicsveneeniging omi dezen zetel haar af te staan. De Roomsche Kies- vereeniging gjaf daarop geen antwoord en stelde den heer De Moll candidaat. Deze werd, onder protest, verkozen verklaard. Ged. Staten van Noord-Brabant he slisten echter tot zijn toelating. Uit protest tegen deze houding der Roomschen be sloten de Protestanten dit jaar tegenover de drie af tredende Roomschen, drie Protestanten te plaatsen en wel de heeren L. J. Veerman en G. Vos die met 135 en 134 stemmen gekozen werden, terwijl in herstem ming nog de heer P. A. van Andel 133 stemmen op zich vereenigde. Op de afgetreden Roomschen, de hee ren H. van Heraert, A. van der Heyden en wethouder L. Verhoeven werden respectievelijk uitgebracht 105, 113 en 123 stemmen. Deze wethouder is rijk; heeft ccne bierbrouwerij, landerijen enz. Hij heeft thans plotseling zijn Prote stantsehe knecht B. Kraay, dien hij reeds 15 jaar in dienst had. Zaterdag, zonder eenige oorzaak ontslagen. Den tuinder L. Bax, die van ouder op kind land van den heer Verhoeven in huur had, is de huur te gen November opgezegd, terwijl hij het door hem be woonde huis, eigen aan den heer Verhoeven, met Mei verlaten moet. Zoo is er meer. Hoewel de verhouding zeer gespannen is geworden, denken de Protestanten er niet aan om met gelijke munt de Roomsche neringdoenden te betalen. De strijd is met eerlijke middelen gestreden en de overwinning volkomen behaald. NVaren de Protestan ten er vroeger jaren wat beter opgetreden, een dertig jarige overheersching had in het van oudsher Pro testantsehe Heusden nooit plaats gehad. PRINSES JULIANA. Woensdagnamiddag was dr. Haversmidt op 't paleis Het Loo, ten einde een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van Prinses Juliana. H. K. II. is zeer welvarend en wordt zoo het eenigszins kan, el- ken dag minstens twee keer door de verpleegster ach- tter het paleis in den tuin geruimen tijd gedragen. DAT LIEP NOG GOED AF. Ten huize van den heer Hamhuis, drogist te Mep- pel. verspreidde zich een ongewone lucht. Om de oor zaak te ontdekken, ging de heer H. naar de berg plaats en terwijl hij daar een lucifer ontstak, kwam hij1 te vallen in.... een stroom spiritus, waardoor al les in een ommezien in brand stond. De heer H. redde zich zonder zich ernstig te bezeeren. Zijn buur man wist met een snelblusscher groot onheil te voor komen. Maar tijdens dien brand kwam de brigadier der marechaussees aldaar in benarden toestand. Hij werd, zonder dit te weten, door den heer R. in dé gang, welke naar het pakhuis leidt, opgesloten, daar deze de buitendeur afsloot, ten einde te voorkomen, dat de „onaangename" lucht verder in het woonhuis drong. De walm werd sterker en sterker en de bri gadier stond op het punt te stikken. In zijn wan hoop trachtte hij het paneel der deur in te trappen, maar te vergeefs. Bijtijds werd zijn trappen vernomen en de deur geopend; een minuut of twee later zou hij het leven er bij ingeschoten hebben. NOVELLE VAN ROSENTHAL. O Oranjehürg, 10 Juni. Lieve Vriendin Mijn laatsten brief heb je natuurlijk ontvangen nu weer een nieuwe en met groot nieuws 1 Verbeeldje, oom Kees komt en de zaak zit als volgt in elkaar. Wij zitten allen in den tuin aan een kop koffie. Daar komt de brievenbesteller van Oranjeburg aan. Het is een goede oude man met een reuzenbril op die steeds op het uiterste puntje van zijn neus balanceert. Hij weet over alles mee te praten, altijd zoover het Oranjeburg en zijn inwoners betreft. Van verre ï'iep hij ons al reeds toe: een brief uit Amerika. ,,Uit Amerika?" herhalen wij allen als uit een mond. ,.Kost hij porto?" vroeg oom Wilhelm bedaard. „Neen, Hij is franco." Oom neemt den brief, breekt hem open en leest de ondcrlcekening. ,.Hij' is van mijn broer Kees!" i'oept hij verbaasd. ■»A»Vpri. Ui) y vi „Is hij millionnair geworden?" vroegen Emma, I'ahny en Emilie je kent ze immers, de dochters Van oom spottend. „Hij zal wel een bekoorlijk meu bel geworden zijn", zeide Emilie. „Hij was vroeger al zoo bekoorlijk. Hij had de grootste handen en voc- t«n van Europa", liet Kanny zich hooren. „Stil, wan- necr hij maai' veel geld heeft", bracht Emma in het midden. „Wat schrijft hij, papa?" „Hij komt." „Bij ons?" „Ja, bij ons speciaal ten bezoek." „Is hij petroleum-koning geworden?" vroeg Emma. „Luister eerst maar eens naar hetgeen hij schrijft", ^cgt oom, en leest nu den zonderlingen brief voor. 'k geef hem hier woordelijk weer. Beste Wilhelm, „Ik heb nu zooveel verdiend, dat ik het in dit 'even moeilijk zal kunnen verteren. Ik heb mijn geld door vet en spek verdiend, had veel varkens^ wel zc- v°n-en-twintig-duizend sluks in een half jaar. Nu heb |k genoeg van Amerika en keer naar de oude wereld '«■rug. om een vrouw voor mij te zoeken en voor mezelf en haar een mooi plekje grond te koopen. 'k zet daar een huls op en als kalm burger wil ik pmoedclijk mijn eindje halen. Jij oude bureaucraat, hebt geloof ik. nog drie hongcinge raven van doch ters (k ben nog zoo erg oud niet, ongeveer veer- "g jaar, do mooiste tijd om ie trouwen, vooral als men niet meer behoeft te werken. Dus bi-oertje, ik kom Hij je, om eens naar je dochters te kijken en mij op mijn beurt door haar te laten aangapen of ik ze ook beval. Dat zou alles nu heel mooi en goed zijn. maar het hinkende paard komt nog achter aan. Ik heb al mijn handen en beenen nog, ook nog geen grijze haren, maar ik ben' doof. Een ontploffing heeft mij stokdoof gemaakt. Mijn vrouw kan ik het prachtigste rijtuig schenken, maar of zij daarvoor in plaats niet liever een jongen, hoorenden echtvriend zal lielibep? djit jg juist de groote vraag. Je hebt in geen drie jaar iets van mij gehoord. Ja. jk heb in dien tijd zeer veel te doen gehad. Ik heb per jaar honderdduizend dollars moeten verdie nen. opdat ik eenmaal mijn doel zou bereiken en dat is geen kleinigheid. Ik heb dikwijls genoeg verdui veld in de benauwdheid gezeten en had dus geen tijd om aan vrienden en bloedverwanten te denken. Nu, ik hoop, dal deze brief nog niet te laat komt. Ik weet dat je dochters zoo ongeveer twintig jaar kuil- ncn zijn en ook dat do meisjes bij jelui niet zoo vlug van do hand gaan. Er zal dus nog wel wat voor mij zijn overgebleven. „Ik eindig dit epistel. Het gaat veertien voor mij op reis, ik reis met het eerste schip het beste, en zal dus spoedig nadat je dezen brief .ontvangt, voor je staan." Toen oom's brief was voorgelezen, waren de nichter zeer stil geworden en zetten groote oogen op. „Hij schijnt mij nog steeds dezelfde oude lom perd! Nu beminnenswaardig komt hij mij ook niet voor. Varkensfokker is hij geweest, dat mag hier vooral niet worden verzwegen. Als hij veel geld heeft, neem ik hem tóch."Dat waren de mee ningen der nichten. „En wat zeg jij, Othilie?" vroeg oom mij. „Ik kom hier volstrekt niet ter sprake," antwoord de ik lachend. „Ten eerste ben ik al acht en twin tig, verder ben ik leelijk mank, en dan ben ik geen dochter van u, en kom dus niet in aanmerking. Dat echter weet ik zeker, dat al had de man alle schat ten ter wereld, en hij beviel mij niet, ik hem als man niet zou willen hebben." Mijn nichten barstten in lachen uit. „Dat ziet je wel aan," zeiden zij, „met jouw gebrek. Je zoudt wel blij zijn, als je goed verzorgd was, want je ver mogen is te klein, om ervan te kunnen leven. Wij hebben zulke overdreven inzichten niet, nietwaar pa pa? Wij zijn practisch!" zoo riepen zij in koor. „Er moet toch ook liefde in het spel zijn," ant woordde oom, meer om mij te helpen, dan omdat hij het niet met zijn dochters eens was. „Ach, die komt wel, als men equipage en bedien den houden kan," lachte Emilie. „Natuurlijk! Maar bovendien zijn liefde en huwe lijk zeer verschillende zaken!" riep Fanny. „Huwelijken uit liefde eindigen meestal zeer onge lukkig," filosofeerde Emilie. „Zoo iets deugt alleen voor Othilie," zeide Emma spottend tegen mij. „Nu, kinderen," antwoordde ik, „ik trouw immers nooit, niemand vraagt mij, en ik mag mij dus deze weelde wel veroorloven." Oom lachte. „Trots je korten voet, ben je een knap meisje. Je loopt en springt als de beste en je bent een patente huishoudster," zeide hij. „Een man zou bepaald niet slecht met je af zijn." Hij zeide liet bepaald om mij te troosten, over de onaardig heden der meisjes. Oom is goedhartig, maar de meis jes evenaren meer haar overleden moeder en zij zijn hem boven het hoofd gegroeid en bij zijn schraal pensioen en de ontberingen die dat voor haar mee brengt, heel geldgierig geworden. Geld is haar alles. Maar ondanks die verkeerde neigingen, kan ik zeer goed met haar overweg, omdat ik weet hoe ik ze moet behandelen en ik ze met mijn weinige eischen bet een en ander voorschiet. Je weet, ik heb zelf zoo weinig noodig, een kostbaar toilet staat mij niet, eenvoud is voor mij het ware. Mijn nichten zijn even wel vroolijke, levenslustige dingen, die van bonte lin ten en strikjes houden en waarom zou ik haar deze vreugde misgunnen, alleen omdat ik er zelf niet aan kan meedoen? De brief wordt langer dan ik dacht, onverantwoor delijk lang, dat zal je tijd kosten. Maar je bent daar zelf de oorzaak van, waarom eisch je ook van mij, dat ik alles zal opbiechten, wat we hier in onze landelijke eenzaamheid beleven. Maar ik moet bekennen, ik schrijf het je zoo gaarne, omdat ik weet, dat je met mij meevoelt. Jij bent de eenige, wier hart ik bezit en die ook het mijne geheel en al heeft. Oom maakt nu al reeds toebereidselen om oom Kees te ontvangen. „Kees kan eensklaps komen," meent hij. Hij is een zonderling en zijn nichten hebben dadelijk de naaister besteld en zijn razend vriendelijk tegen mij, omdat ze weer een kleine lee ning moeten sluiten. Nu ik ben dol nieuwsgierig wat er uit deze zaak zal groeien. Ik zal je van alles trouw op de hoogte houden. Ik hoop dat ook jij eens spoedig tijd zult linden om eenige regelen te zenden aan je OTHILIE." Oranjeburg, 7 Juni. Lieve Bertha. „Je verlangen om te weten te komen, welke der nichten den dooven oom zal krijgen, was zoo groot, dat je mijn brief niet kondet afwachten. Dat is een teeken dat je ook vrouw bent, want het gezegde uit Hamlet, maar dan wat verdraaid, is: nieuwsgierig heid, uw naam is vrouw. Ik zal je dan ook niet langer op eenig bericht laten wachten. De groot© dag is eindelijk gekomen. Oom Kees is gearriveerd. De lang verwachte kwam met den postwagen en hem vergezelde een reiskoffer, waarin veel bonte, maar weinig smaakvolle kleedingstukken en hoeden voor de nichten. Hij had alles in Berlijn gekocht. Men ontving hem: natuurlijk zeer hartelijk, bij het tuinhek. Daar stonden Emilie, Fanny en Emma in groot gala en daarachter oom Wilhelm als huisvader lijke verdrukkeling,. in zijn slaaprok met de pijp in den mond. Ik was in huis om voor het middageten te zorgen. Vandaar uit zag ik den grooten man uit het rijtuig stijgen. Hij had op' zijn hoofd een grooten grijzen hoed. die niet best paste bij zijn ruwen, bruinen kop. Oom Kees schudde de drie meisjes vervaarlijk do hand, wat hij zijn reusachtige handen die in grijze handschoenen slaken, eomiek genoeg toe ging. Daarna omarmde hij oom Wilhelm, en keek dien een paar minuten aan. „Nu Wilhelm:, jij bent al heel weinig veranderd", hooi-dc ik hem zeggen. „Twaalf jaar is het geleden, dat ik je gezien hebt, maar je ziet er precies zoo uit, als toen je niet gepensionneerd was. Jij1 bent zeker altijd heel goed tevreden geweest, vriendlief, en te vredenheid, och hemel. die houdt een mensch jong. Maar ik heb allerlei dingen aan mijn kop gehad en dat verjongt een mensch niet, vooral niet. als je van doorzetten en afmaken houd!. Ik ben een ouwe jongen geworden, daar het leven mij murw heeft geknepen en zou dus nu wel rustig en kalm willen leven. Geld heb ik genoeg. Weet je niet een mooi plekje voor mij Oom Wilhelm antwoordde, dat hierover voorloopig nog niet viel te praten. Oom Kees verstond hem niet, hij is ontzettend doof en als een dolle moet er geschreeuwd worden. Ook zijn nichten schreeuwden nem allerlei liefelijkheden in het oor. Hij gaf de gek ste antwoorden, en eindelijk verscheen het gezelschap in de kamer waar ik vertoefde. „Wie is dat?" vroeg oom: Kees aan zijn broer en keek mij daarbij heel scherp aan met een paar groote, grijze oogen, Ik ontstelde een weinig, maar ik zeide in mijzelf dat de man deze manier van optreden zich bepaald in Amerika had eigen gemaakt. „Dat i' de dochter van mijn zwager Bernhnrdt uit Coburg. Maar dien heb je niet gekend," zeide oom: Wilhelm, terwijl hij den Amerikaan aan mij voorstelde. Dat scheen oom Kees wonderwel te hebben verstaan, ook al zeide oom Wilhelm het niet eens zoo luid. Oom Kees keek mij daarop nog strakker aan, zoo dat ik voelde, hoe ik bloosde. De Amerikaan lachte daarover zoo guitig en leuk, wat ik hem niet had durven toevertrouwen. Ik liep heen en weer om het een en ander te halen, en toen zag hij mij hinken.

Schager Courant | 1909 | | pagina 5