Spanje. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. en de niet al te ruime raming van de uitgaven zou den echter aanleiding kunnen geven, dat het saldo van den dienst van 1910 een minder bevredigend cij- za' opleveren dan met de saldo's van de laatste dienstjaren het geval was, wat natuurlijk op volgende dienstjaren ongunstig zou kunnen werken. Mogelijk is dan echter, dat daartegenover de re- geeringsplannen van gunstigen invloed zullen kunnen zijn. Wij vernemen voorts, dat de belastingen geheel ge lijk aan het vorige jaar voor het dienstjaar 1910 zul len worden voorgesteld, te weten 5Vi pCt. inkomsten belasting en de ten vorigen jare verhoogde opcenten op de personeele belasting, straatbelasting en Beurs- belasting. Verder zullen de bijdragen van een paar bedrijven iets hooger worden voorgesteld. Hdbid. nooit DE GLADHEID. Gistermiddag is te Haarlem een los werkman op de Oude Groenmarkt door de gladheid van de straat uitgegleden en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat de geneesheer slechts den dood kon constateeren. UIT WEST-GRONINGEN. Nu het weer zoo verbazend tegenloopt is de toe stand in deze landbouwstreek straks onhoudbaar. De vlasbouw is zeer ingekrompen en naar omgekeerde evenredigheid is de bietenbouw uitgebreid, 't Gevolg hiervan is, dat er straks in de bietencampagne veel gebrek aan werkkracht zal komen, en bij den weini gen vlasbouw zal er dezen winter veel werkloosheid lieerschen. Dit nu wil men zooveel mogelijk trachten te voorkomen op de volgende wijze. De landbouwers "verbinden zich om van begin October af tot be^in November of 1 a 2 weken later niet met stoom te dorschen. De werkkrachten kunnen dan geheel den bietenbouwers ten goede komen; de schuren worden geheel met zaad volgetast en geven alzoo in den aanstaanden winter gedurende een week of 8 volop werk aan de arbeiders. Geen van beide partijen lijdt aizoo schade. Op verschillende plaatsen worden ver gaderingen in dien geest gehouden en overal wordt dit idee met instemming begroet. TViukel. Wat stond het mooiaan Zondagmorgen, en wat palen moesten staan, die ontbreken. Voorts is ook nogmaals uitdrukkelijk gewezen op het in den nacht doorzagen van palen op last van de aannemers, zoo dat die palen maar de halve vereischte lengte hadden. Meerdere plaatsen zijn aan de heeren, die de knoeierij moeten onderzoeken, gewezen waar de palen korter zijn dan is voorgeschreven. Dit is door de aannemers gedaan zonder medeweten van den opzichter. erder is een plek getoond waar zuilen staan van 30 duim lang, die 50 duim lengte moesten hebben en is nog maals erop gewezen dat vóór 24 Juni jl. honderden wiepen veel te dun zijn gemaakt. De opzichter ver klaarde nu ook dat hij de aannemers daai herhaal delijk op had gewezen .Blijkbaar met niet veel resu U Dit zijn enkele der feiten. Heronderzoek duurt voort en met opgraven zal worden voortgegaan vol gens de aanwijzingen. Zooals men weet is volgens de algemeene voor schriften op deze werken de aannemer in zulke ge vallen verplicht tot schadevergoeding aan het Rijk. Dat kan met elkaar een aardig sommetje worden. Uit een en ander blijkt reeds nu, terwijl nog slechts pas met opgraven is begonnen, dat er zeer geknoeid is. En ik vraag weer: wat zal de regeering doen, nu blijkt dat ik niet heb overdreven wat deze knoeierij betreft? De eeuwige regen. Peze woorden zyn letterlijk opgeteekend uit den mond van een oud boerenvrouwtje, die reeds den zooveelsten Zondag van dit jaar aan verregende toeristen een tijde lijke schuilplaats in haar boerderijtje aanbood „Onze Lieve Heer mag 't goed meenen met die voort durende regen, maar 'n landman is ie anders toch niet!" Aansprekersdiensfen. In sommige buurten van het eiland Wieringen heerscht nog in onzen tijd het oude gebruik der verplichte aansprekersdiensten. Als een der buurtbewoners sterft, rust op den naast bij wonenden buurman de verplichting om voor het uitkleeden en kisten van het Ujk zorg te dragen. Ook moet hij kosteloos als aanspreker fungeeren en het sterfgeval overal aanzeggen, waar de familie dit noodig oordeelt. Tijdens de begrafenis doet de buurman alle diensten, echt, i Overleden: Cornelis Peetoom, oud 72 jaren genoot van Grietje Stapel. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 1631 Juli 1909. Geboren: Paulus, zoon van Antonius Groot en Arm Schaper. Pieter Ott, oud 68 jaar, wedn. van Antje Stap.i 1. ilnnVi irQ n Dat is toch wel aardig Het Volk schrijft: Voor eenige maanden, toen in den Rotterdamschen gemeenteraad een voorstel kwam van B. en W. om te aanvaarden een gilt van een ingezetene, n.1. een stand beeld van Johan van Oldenbarneveldt, kwamen de anti's daartegen heftig in verzet en de anti-revolution- -™. naire „Rotterdammer" deed het natuurlijk nog eens Dieuwertje, oud 15 weken, dochter van PliiiippUS dunnetjes over. Het aanvaarden van dat standbeeld zou nierman en Ariaantje van Soelen. een bewijs zjjn van anti oranjegezindheid, mindere liefde I Ondertrouwd: Jacob Bakker, oud 21 jaar, arbeider voor het vorstenhuis enz. I wonende alhier, onlangs te Helder en Pietertje Tijseil Wat lezen we nu echter in de bladen? De koningin- oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Wleria,' moeder heeft f 50 geschonken aan een vereeniging te Amersfoort, die een gedenkteeken wilde plaatsen voor... Johan van Oldenbarneveldt. gen. waren de menschen verheugd, na z v g welke in de steden aan den lijkbezorger zijn opgedragen. regen beloofde het dan nu toch ee e Komt op een Zondag een sterfgeval voor en de naaste nige dag te worden, nü, nu er z v menie- buurman is visscher of schipper, dan valt er voor hem de been zouden zijn, want als g .Vci'mpid bii niet aan te denken, 's Maandags zee te kiezen. Eerst een familieleden of kennissen om z moet hij zich van de aansprekersdiensten naar behooren gelegenheid van de kermis. hebben gekweten, alvorens hij er aan mag denken zh'n De kermis begon met mooi weer, want toen des ui£oef(men> f Merkwaardig mag het heeten, dat niemand zich aan Aan 't ntrnnd grvnnden. Op 't Scheveningsche strand het is bekend kan men heel wat vinden. Men vindt er des middags, wan neer 't niet stormt of regent, mondaine gezelligheid en des avonds do eenzaamheid, die door minnende paartjes soms zoo ijverig wordt gezocht. Men vindt er een macht van kleide kinderen, van 1—15, en van aardige kinderen van 16—24 jaar er onder. Men vindt er rust na ingospannen arbeid, hoewel geen regel zonder uitzondering sommigen er ingespannen arbeid na rust vinden. Men vindt er 't gansche seizoen door een stel palen, bestemd tot 't dragen van steeds weer afge last vuurwerk. Men vindt er wrakstukken van schepen en wrakstukken van menschen. Men vindt er onschuld en quasi onschuld- Men vindt er zakenmenschon en dichter'ingen, chevaliers en chevaliers-d'industrie, monde, demi-monde en quart-monde. Men vindt er struggle for life en struggle for high-lifo. Men vindt er frisscho lucht en onfrissche typen. Men vindt er verloren band schoenen en verloren levens, gebroken flesschen en ge broken harten. Men vindt er schelpjes en armbanden en oetresten en minnebriefjes en geldstukjes en zak- doekon en mossolen en meeuwen. Maar wat er eer gisteren werd gevonden door een paar kleine jongens dat vond men or tot heden nog nimmereen schroef blad van een vliegmachine. N. Ct. Anna Panlonna. Aan het postkantoor Anna Paulowna en de daar- Snjex '90'96S'0T J pSeieSui 6061 Tinf pueetn ep epuoj betaald f 2131.67. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 912. middags de verschillende kramen openden, de draai molen voor het eerst in beweging gezet werd en de draaiorgels door hun muziek aankondigden, dat ook andere vermakelijkheden werden geopend, toen scheen de zon nog helder en was de natuur zacht en aan genaam. Van verschillende zijden komen de belangstellen den opdagen om te bezichtigen wat er te bezichtigen is, en hier en daar eens een blik te slaan. Het eerste nummer van het programma is een con cert te geven door Winkels Harmonie. Aanvankelijk had de Harmonie het voornemen, den len Augustus een muziekfeest te doen plaats hebben, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, doch om redenen buiten haar wil is dit niet door kunnen gaan. Toch beschouwen we het door haar gegeven concert als een bewijs van haar goeden wil, en mogen een woord van waardeering daarvoor niet achterwege laten. Maar terwijl daar een behoorlijk getal bezoekers aandachtig zat te luisteren, daar kwamen ze weer, de eerste regendruppels, uit een donkere betrokken lucht, het begon weer te regenen, en met enkele tusschenpoozen is het blijven regenen. Des Zondagsavonds was in de verschillende kolf banen dansmuziek, en de jongelui hebben zich dan ook bij zooveel dansgelegenheid niet onbetugid ge laten. De schouwburgtent der firma Bakker, mocht zich ook in een talrijk bezoek verheugen, niettegenstaan de het tegen het uur van aanvang water goot. Daar werd opgevoerd ,.De Schipbreukelingen of de kinderen van de Visschersweduwe". Het gezelschap was ook, wat de krachten betreft, voor Winkel niet onbekend, dus vooruit werd al op goed spel gerekend of verwacht, en werkelijk, die er zoo heengegaan zijn, zijn in hunne berekening of verwachting niet teleurgesteld. Er komen pakkende tafreelen voor in „De Schip breukelingen", die op waardige wijze zijn weergege ven. Nog lang wordt na afloop van de binnenvoorstellin- gen, de kermisvreugde voortgezet. Des Maandags weer regen, den ganschen dag, buiig en nat, als gevolg daarvan zijn er slechts weinig be zoekers op den dag, doch dat geringe getal groeit aan, naarmate het later wordt. 8 Uur begin van voorstellingen in verschillende kolf banen en de schouwburgtent. De firma Bakker voert op „Genoveva van Brabant". Bij den heer A. Wit treedt op het variété-ensemble van Albert Bol uit Amsterdam. Voor Winkel was dit gezelschap onbekend, maar van de gelegenheid tot kennismaking is door velen gebruik gemaakt en ze zullen zich er niet over behoeven te beklagen. Bij den hr. J. Kroon voert West-Frisia uit Hoorn op „Recht op Liefde". De kolfbaan is goed bezet, ook al Weer omdat de familie Wilson goed bekend is, en meermalen hier optrad. En de goede naam der vereeniging West-Frisia is er zeker niet minder op geworden; de momenten, voorkomende in „Recht op Liefde", zijn weergegeven op voortreffelijke wijze. De stilte die in het lokaal heerschte, was wel het beste bewijs hoe het spel gevolgd werd, en als dan na afloop van een tafereel zoo'n zuchtje van verlichting opging, dan begonnen do meeningen zich te uiten, meeningen, hoe verschil lend soms ook, maar toch bijna allen ten gunste der spelers, en werkelijk het was verdiend. St. Maarten. Gedurende de maand Juli werden aan het Hulp postkantoor alhier behandeld 48 inlagen voor de Rijks postspaarbank tot een bedrag van f 1309.87. Terug betaald werd in 10 aanvragen f 499. CORRESPONDENTIE. Aan Schipper Butter, Winkel. Volgens het Marktbericht van 22 Juli 1909 van den Marktmeester, was de eierenprijs te Schagen f 3.25 f 4.— REDACTIE. WANTOESTANDEN OP EEN RIJKSWERK. In „Het Volk" lezen wij van den heer Jan de Boer te Callantsoog weder het volgende: Nadat Maandag 19 Juli jl. begonnen was met het onderzoek naar de wantoestanden op het werk van den aannemer J. van der Plas van Hardinxveld te Callantsoog (de damwerken bij Groote Keeten), is Dinsdag jl. 27 Juli daarmee voortgegaan. Betrof het den 19den Juli nog slechts in hoofdzaak een onderzoek naar den slechten toestand van de arbeidersverblijven, Dinsdag werd meer de aandacht gegeven aan de knoeierij die heeft plaats gehad aan het werk zelf. Ik wil niet uitvoerig meedeelen wat dit onderzoek aantoonde. Slechts enkele feiten wil ik noemen. Overigens waren de heeren, die het onderzoek leidden, wat gehaast, zoodat van opgra ven volgens de gedane aanwijzing weer niet veel kwam. Het bleek dat inderdaad steen bestopt is on- dien burenplicht onttrekt. Aldus schrjjft het Handelsblad. Een droevig ongeval. Een droevig ongeval vond Zaterdag in den laten na middag plaats in de nabijheid van Leiden. Een drietal jongelieden uit die stad had zich begeven naar Brasemer en Kagermeren, om zich met zeilen te vermaken. Op den terugtocht hadden zij hun zeilboot bevestigd aan een motorvaartig om zich te doen sleepén. Op de Warmonderleek Lee, brak een der touwen. Door den schok sloeg het zeilbootje om, zoodat de opvarenden te water geraakten. Twee hunner wisten den wal te be reiken, doch de derd9, de 20-jarige zoon van den hoofd onderwijzer Van der Voorden, verdween in de diepte. Zondagochtend was het lijk van den armen knaap nog niet gevonden. De smart der ouders, die juist een jaar geleden een 18 jarigen zoon aan tering hadden verloren, was gren- zenloos. Landplaag- Uit Gennep schrijft men aan „de Gelderlander" Het Noord-Brabantsche weggeld voor rij- en voertui gen bezorgt den Maasdorpen in deze streek heel wat last. Rondreizend kermisvolk, stoelenmatters, kortom alles wat per woonwagen van plaats tot plaats trekt, wei gert geregeld het weggeld te betalen. De politie, die best weet, dat er van dit volkje niets te halen valt, zet hen Jangs den koristen weg over Brabant's grenzen en zoo krijgen wij vrijwel onze portie. En dat het dezon zwervers vrij goed naar den vleeze gaat, hiervan een voorbeeldOp een onzer Maasdorpen streek een dicht bevolkte woonwagen neer; de kinderen bedelden huis aan huis, kregen óf een boterham ge meubileerde hadden de voorkeur of een stuk koper geld. 's Avonds bleek de oogst vrij groot te zijn; zestien gulden aan geld, behalve de mondkost, die in een kus sensloop bij elkander gegaard, aan een langs den weg staand café als varkensvoeder ten verkoop werd aange boden. Zelfs op den dag des Heeren wordt aan het publiek geen rust gegund, o.a. j.1. Zondag werden wij on een valsche draaiorgelmuziek onthaald„Lot is dood, Lysie ligt op sterven", kraste het nare ding. Voegt men hier nog bij, dat de inhoud van sommige aardappelvelden steeds kleiner wordt, groote stukken boekweit en rogge worden afgemaaid, dan krijgt men een juist denkbeeld van de streek, die door de land- loopers als het Lnilekkenand by uitnemendheid wordt geëxploiteerd. Begrijpelijk, dat èn burgerij èn landbouwers de ver zuchting slaken: „Van deze plaag verlos ons Heer!" 25 Duizend lichten. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen tijdens het bezoek van Z. M. den Duitschen Keizer de tuinen van het kasteel Middachten schitterend worden verlicht. Langs de parken zullen ongeveer 25000 lichten worden aangebracht. Een nattige en succesvolle arbeid. De Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging, afdeeling Sneek, heeft dit jaar buitengewoon veel succes gehad met haar streven, om in den maai- en hootijd de tal rijke arbeiders uit de provincies Groningen, Drente en uit Oost-Friesland van dienst te zijn. De Zondagen werden door de arbeiders doorgebracht in het Tehuis of in Amicitia, waar ongeveer 1200 arbeiders hun vrijen ty'd doorbrachten met het schrijven van brieven, het lezen van daar gezonden couranten enz., het houden morgen vaD naar waarnemingen verricht in den 3 AUGUSTUS, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 769.5 m.M. te Saint-Mathieu. De laagst bekende stand is 751.1 m.M. te Seydis- fjord. VERWACHTING. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. «j De revolutionnaire troebelen in Barcelona en Cata- lonië hebben hun hoogtepunt doorloopen.. Na een langen en bloedigen kamp is de regeering den alge- meenen toestand meester, al vallen ook thans nog sporadisch revolutionnaire onlusten te constateeren. i De regeering is bij het onderdrukken der troebe len meedoogenloos en streng te werk gegaan. De acht duizend man geregelde troepen, die in en rondom Barcelona geconcentreerd zijn, hebben verscheiden ntalen op de samengeschoolde menigte van opstande lingen gevuurd, en het kanon heeft zonder genade de in de straten opgeworpen barricaden beschoten. De regeering kon krachtig en snel optreden, daar zij den moreelen steun van het geheele land had. De leiders der parlementaire oppositie, zelfs zij, die anti-dynastieke partijen vertegenwoordigen, hebben openlijk hun goedkeuring uitgesproken over de ge strengheid waarmede de regering tegen de revolutie is ingegaan. Volgens de laatste berichten zou het te Barcelona rustig zijn, vooral in het centrum der stad, waar een talrijk publiek zich in de straten beweegt en de meeste winkels heropend zijn. In enkele fafrieken is de arbeid hervat. De bladen zullen waarschijnlijk morgen weer verschijnen. Het aantal slachtoffers is niet nauwkeurig bekend. Officiëele telegrammen verzekeren dat de orde eveneens is hersteld in Catalonië, Arragon, Navarre en Biscaye, dat is het heele oproerige gebied. Uit MAROKKO is geen nieuws. Er is blijkbaar een rustpoos ingetreden na de hevige gevechten van de vorige week. Een rustpoos om zich voor te bereiden voor nog heftiger aanvallen. Het jongste telegram luidde: MELILLA, 30 Juli. Hier heerscht thans volkomen rust. De proviandeering had zonder eenig incident plaats. Dat de Spanjaarden zich niet sterk gevoelen, is wel uit deze rust op te maken. Men wacht verster- kingen af, en die zullen dan ook bepaald wel met bekwamen spoed worden gezonden. De Kabylen hebben zich in de bergen nabij de stad Melilia teruggetrokken. De enorme verliezen, die zij leden, zullen hen wel tot deze werkloosheid der laatste dagen gedwongen hebben. Het is gelijk een stilte, die den storm voorafgaat. Uitslag der openbare verkooping te Dirkshorn, ten van voordrachten en toespraken; terwijl een zangver- overstaan van Notaris C. L. van den Bergh alhier: eeniging nu en dan toepasselijke liederen zong. j a. van afbraak watermolen aan de Stroet, eigen- Meer en meer worden elk jaar deze bijeenkomsten dom van den Ringpolder. van maaiers en hooiers bezocht; tevens een teeken, dat Kooper de heer D. Kramer alhier voor f 297. het drankgebruik onder deze lieden afneemt. Een paard en een rijtuig gestolen. Eon eigenaardig geval heeft zich Zondag op de ker mis te Heilo voorgedaan. Een paartje dat van het café-Ruijter weer per rijtuig naar hun woonplaats te Bergen wilde gaan, kon de verleiding niet weerstaan nog een dansje in het café van den heer van der Hout te nemen. Na afloop daarvan wilden ze weder instappen, doch een ander had van do gelegenheid gebruik gemaakt door met het paard en rijtuig er van door te gaan. Of men hier met een grap, die aan oude kermissen herinnert, of wel met een formeelen diefstal te doen heeft, valt nog niet uit te maken. Maandagmiddag was het geriolene nog niet bij den eigenaar terug en heeft de politie een onderzbek inge steld. Lynchjnslitie. In den laatsten tyd komen uit Rusland herhaaldelijk berichten omtrent de uitoefening van de lynchjiistitie nu de Russische politie en justitie het blijkbaar te druk hobbon met de vervolging van politieke misdadigers e» zich over gewone misdaden niet zoo heel erg war,» schijnen te maken. In het dorp Rybinka kwam dezer dagen al een hsni gruwelijk geval van volksjustitie voor. Uit een schuu van een der boeren waren op zekeren nacht verschil lende voorwerpen gestolen. De boer bracht het geval in de vergadering dor boeren ter sprake. Dat kon zon nepen allen, dat kon niemand anders gedaan hebban dan Grisjka Sorenkof. Hjj alleen is een dief en daar de gevangenis hem niet schijnt af te schrikken, zullen we hem zélf onder handen moeten nemen. Opgewonden trok nu een menigte boeren naar de woning van den beschuldigde. Beken, Grisjka, riep men den man tooi dat gy den diefstal hebt gepleegd. Grisjka echter onfc- kende, hij was onschuldig. Pas op, antwoordde men hem weer, we zullen uw huis doorzoeken en als bet gestolene gevonden wordt, zult gij uw misdaad met uw leven betalen, De huiszoeking begon, maar niets werd gevonden en reeds zou de menigte heengaan, toen eon der boeren de aandacht vestigde op een op eenigen afstand van de woning gelegen mestvaalt. Ook hier werd nu gezocht en toen ontdekte men oDdor den mest eon met planten bedekte bewaarplaats van allerlei ge stolen goederen Nu Grisjka, riep het volk, bereid je voor ter doodwant we laten je nu niet meer los, Grisjka ging naar huis, deed een gebed en leverde zich over aan zijn beulen, die hem op het dorpsplein met stokken ten doode geeselden. Den volgenden dag verscheen de justitie in het dorp, maar geen van de boeren werd tot dusverre wegens' doelneming aan deze daad van volksjustitie vervolgd. Een Duitsehe vakschool voor vliegtechniek. Als een teeken, tot welk een beteekenis ook in Duitschland de jonge vliegkunst reeds is geklommen, mag vermeld worden, dat tegen het najaar te Mainz door de Erste Automobil Fachschule een afdeeling voor de vliegtechniek zal worden geopend. Alle voorbereidselen zijn reeds getroffen en de werkplaatsen zijn gereed. Het doel van de school is zoowel de bekwaming tot het construeeren van vliegtoestellen, als de opleiding tot aviateur, oftewel „vliegman". Er worden dus zoowel constructeurs, technici als sportlieden gevprmd. Er wordt thans reeds ijverig gewerkt aan een vlieg, tuig om direct met het practische onderricht te kunnen beginnen. Een uitstekend ingericht beproevingsstation voor luchtschroeven is reeds gereed. In het algemeen zal de practische oofening ook voor de constructeure een groot deel van het leerprogram in beslag nemen. De zaak is blijkbaar op degelijke en zaakkundige wijze aangepakt en het is te verwachten, dat door de oprichting van deze school de ontwikkeling van het vliegwezen zeer bevorderd zal worden. DREIGENDE STAKING IN ZWEDEN. De berichten zijn er naar, dat het wezenlijk tot de gioote uitsluiting en algemeene staking zal komen. De geschillen, waarom het in eenige groote bedrij ven houtzaagmolens, papierfabrieken, ijzergiete rijen enz. gaat, betreffen het loon. De patroons hebben het loon verlaagd, zeggende dat de slechte tijden het noodig maken. De arbeiders nemen er geen genoegen mee. Maar tevens komen andere kwesties in het geding, de verhouding tusschen patroon en werkman, het recht van den patroon om naar belie ven in zijn dienst te nemen en uit zijn dienst te ont slaan, en dergelijke. Telkens zijn er kleine botsingen geweest en hebben er groote gedreigd; van weers kanten schijnt men nu vast besloten, het eens uit te vechten. Het zal een krachtproef worden, die aan weerskanten veel van de krachten zal vergen. Men berekent, dat de algemeene staking in het geheel een 250.000 man zal omvatten. Reeds hebben de slagers, wier vereeniging niet aangesloten is, af gesproken te staken. De bakkers staken ook, de melk venters in de groote steden eveneens. De huishoudens zullen dus wel in de war raken! Een punt van belang is of het spoorwegpersoneel zal staken. Volgens de laatste berichten, schijnt men er zeker van, dat het dat niet zal doen. De directeur van de staatssporen heeft het personeel in een aanschrijving herinnerd, dat zij ambtenaren zijn en op staking ontslag volgt. Ook op de andere sporen gelooft men, dat de dienst niet afgebroken zal worden. Evenzoo gelooft men, dat de stoomboo- ten zullen blijven varen, zoolang zij nl. steenkolen kunnen innemen. De overheid neemt maatregelen tegen ordeversto ring, maar de arbeiders willen zelf van geen orde- verstoren weten. Hunnerzijds is reeds het denkbeeld opgeworpen om te Stockholm een korps van 1500 rustbewaarders te vormen. EEN AANSLAG. New-York, 31 Juli. Een Japanner loste eenige scho ten op den Chineeschen vice-consul in diens kantoor en wondde hem ernstig. De Japanner werd in hech tenis genomen, toen hij het kantoor verliet. New-York, 1 Aug. De Chineesche vice-consul Luh- wing is overleden. De dader van den moordaanslag was een Chinees. BRAND IN EEN JAPANSCHE STAD. OSAKA, 31 Juli. Hedenmorgen te vier uur brak een brand uit, die de geheele stad dreigt te ver woesten. Duizenden huizen zijn reeds een prooi der vlammen geworden. Vele menschen zijn omgekomen. De wereldvermaarde Boedhistentempel is verwoest. Tokio, 1 Aug. De brand te Osaka was hedenmor gen te 6 uur bedwongen. Een oppervlakte van vier vierkante mijlen is door de vlammen geteisterd. Er zijn 13000 huizen verbrand. MIJNONGELUK. Kupferdreh (district Düsseldorf), 31 Juli. In de mijn Victoria zijn zeven mijnwerkers door een instor ting bedolven en gedood. Hun lijken zijn nog niet gevonden. ZEI'PELIN'S TOCHT. Duitschlands beroemde luchtvaarder Zeppelin is Geboren: Margaretha, dochter van Dirk Koeten en Vrijdagnacht om half vier met zijn luchtschip de Zep- van Grietje Waker. pelin II opgestegen te Friedrichshaven, om het naar Overleden:^Elisabeth Maria Ranke, oud 27 jaren, Keulen over te brengen, waar het schip gestationneerc wordt voor militaire doeleinden. Zeppelin deed op zijn tocht Frankfort a/Main aan, GESLAAGD: De heeren R. Kaan alhier, C. Keijzer Faulowna en Jb. Hooij te Oudesluis zijn voor het examen als gemeente-secretaris. UITSLAG VERKOOPING. te Anna geslaagd b. De ondergrond met erf, groot 5.79-Are, bene vens een perceel bouwland, groot 9.40 Are. Kooper de heer J. Muijs te Alkmaar voor f 618. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 13 Aug. 1909. dochter van Gerrit Ranke en van Johanna Hille. Gemeente Z1JFK. Ingteschreven van 2830 Juli 1909. Overleden: Simon Schermer, 44 jaar, landman, echt genoot van Elizabeth Delver. Gemeente OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende Juli 1909. Geboren: 19 Juli. Simon Petrus, zoon van Simon Een Gemeenteraad drankbestrijder. LEEUWARDERADEEL, 1 Angustus. In deze gemeente, niet oen bevolking van b|jna 12000 zielen, bestaan 88 inrichtingen tot verkoop van sterken drank in het klein,van der Stoop en Maartje Groen. 26 Juli*. Theodonis der het zand, welke steen aan de dammen verwerkt beneden het maximum. Burgemeester en Wethouders, j zoon van Jan Droog en Margaretha van Duin bad moeten worden. Reeds kwam een steen van onge- valJ oordeel, dat het maximum nog lager moest zyn, veer 225 kilo voor het licht. Er liggen op die plaats stolden den raad voor, een adres aan de Koningin in echter nog grootere en zwaardere steenen bestopt. dienen met hot verzoek, het maximum te stellen op Vier plaatsen zijn aangewezen waar steen bestopt ligt. do. De geheelonthouders in den raad, allen soc.-demo- ueuoren: Het is te wenschen dat maatregelen genomen zijn craton, wilden nog verder gaan en het maximum op ïcistemaker dat de aannemers tijdens het onderzoek de steen zien gestold. Na langdurige beraadslagingen werd niet in stilte laten weghalen. oet voorstel om het getal op 80 te zien bepaald, met 7 Er is een plaats aangewezen waar gecreosoteerde' togen 6 stemmen aangenomen. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Gemeente BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende Juli 1909. Geboren: Jannetta Geertruida, dochter van Jacob en Johanna Rozetta Vis. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Dirk Kramer en Maartje Wissekerke. Ja cob Vink en Trijntje van de Klooster. waar een groote tentoonstelling gehouden wordt van de internationale luchtscheepvaart, j Over de landing aldaar seint men: De Z. II is j over tweeën aangekomen. Wiesbaden en Nauhelm zijn niet bezocht. Het luchtschip manoeuvreerde met bewonderenswaardige zekerheid 1% uur boven de stad; het was een prachtig schouwspel Een onge- loofelijke menigte menschen was van de landing ge- j tuige. Vele vorstelijke personen en generaals waren eveneens daarbij tegenwoordig. Toen Zeppelin den gondel verliet, werd hij door een donderend geestdrif tig gejuich begroet. Tijdens den tocht viel er hagel en woei et storm toch Is a les glad van stapel geloopen; de landing geschiedde zonder stoornis len a" m01gen 8 UUr gaat het verder naar Keu" een ook

Schager Courant | 1909 | | pagina 2