waardig is, want de O. v. J„ het hem ten laste ge legde bewezen achtende, eischte eventjes 8 maanden gevangenisstraf tegen onzen goeden vriend. Mr. Verdam, zijn verdediger, wou graag aftrek van preventieve hechtenis zien toegepast, maar refereerdo zich overigens aan de uitspraak der rechtbank. WEER EEN POOSJE VAN DE BAAN. No. 2 van de voorstelling is een echte professio- nccle bedelaar, met een fraaien, maar vergrijsden krul- lebol. Ook hij is gedetineerd te Alkmaar. Jan Smit, zoo heet de held van dit geschiedenisje. bedelde den 26sten Juni j.1. te Uitgeest, waar hij zoo als hem bij dagvaarding was ten laste gelegd, om een cent had gewaagd, 't ïs al een oude klant van „de Schans", deze beklaagde. De gemeenteveldwachter. Dirk Schouten, die het bc- delgevalletje juist had gezien, behoefde niet eens als getuige te worden gehoord. De O. v. J. requireerde tegen Smit 3 da«en hech tenis en 3 jaren opzending naar „dc Schans EEN OUDE VEETE. Kees Deen, een 36-jarig landbouwer van Berkhout, kwam in den nacht van den 24sten Juni van de Spierdijker kermis af huiswaarts en liep bij dien een zamen tocht heel toevallig zijn vroegcren werkman, den 64-iarigen Kees Komen in den arm. met wien hij sinds de dienstbetrekking verbroken is, nog altijd niet geheel en al verzoend is. Deen vond, zooals hij thans beweerde, dat de ouwe heer niet voldoende groette en had hem daarom wel even aangepakt, maar niet erg. 't Was niet mot opzet ge gaan. Maar Kees Komen's keel deed er toch even goed erg zeer van. 'I Was in ieder geval naar 't oor dcel van de „lijdende" partij, nu juist niet zoo'n neel erg onschuldig kleinigheidje. Enfin, Deen had in den persoon van Arie Knijn, die op 't land wekzaam was, een getuige en daar de Hoornschei advokaat, Mr. Reeringh, hem zou verde digen, stonden zijne kansen nu nog niet zoo heel slcclit. Toch is het hem mogelijk wol tegengevallen, dat de O. v. J. f 25 boete subsidiair 10 dagen hechte nis tegen hem eischte. Mr. Reeringh achtte het bij dagvaarding jen laste gelegde niet bewezen en drong aan op vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. EEN ZENUWACHTIG MENSCH. Dirk Hermanus Welsink, een Leidsch kermisreizi ger, was in den vroegen morgen van 30 Juni j.1. zoo lollig om den Helderschen politieagent Jaco- bus de Glopper uit te schelden op een vrij groffe manier. De agent was door den stationschef aangezocht om Welsink, ©en hooggeboorde .meneer, van de veelading te verwijderen. Doch toen de wetsdienaar hem dit aanzegde, begon Welsink met „grof geschut" en kroop verder heel eenvoudig onder de gereedstaande wagens van de kermisluidj-es door. Ontkennen deed meneer Welsink niet, maar wel gaf hij voor, érg zenuwachtig te zijn. 'Nu, de politieagent gunt hem die weelde graag, als hij dan zijn grooten mond maar kan houden, als dat pas geeft. Misschien dat de 15 gulden boete, subsidiair 10 da gen hechtenis, die d© O. v. J. tegen hem eischte, nog opvoedend zullen werken. ALWEER TEGEN DE POLITIE. Salomon Grootkerk, een koopmannetje uit Alkmaar, was daar al zoowat op dezelfde manier bezig als Wel sink in Den Helder in praktijk bracht, om de politie uit te maken. Ook hij was dicht bij het slation en de rijksveldwachter Albertus van Keulen, belast met het transport van een gevangene, duwde hem eenvou dig achteruit waarop Grootkerk een groot woord be gon te voeren en den dienstdoenden ambtenaar „een voudig" beleedigde; iets ongeoorloofds, wat de heer Officier gaarne met f 15 boete of 15 dagen hechtenis zou zien gestraft. MEINEED. We krijgen nu een zooveelste herhaling van de straf zaak der familiën SterkHoek, van Andijk, een aan de rechtbank zeer zeker al oude geschiedenis, die nu wéér moest worden opgewarmd. Was het in deze on verkwikkelijke kwestie tot dusverre steeds Hoek ge weest, die de beklaagdenrol had te spelen, sinds zijn laatst© optreden als zoodanig 8 Juni waarbij hij een schitterende overwinning behaalde en glansrijk werd vrijgesproken mocht Marijtje Sterk op het harde bankje zitten, onder zware verdenking van zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt bij het af leggen van hare getuig'en-verklaring legen haren vijand Jan Hoek. En vandaag hield de heer O. v. J. na behandeling dezer zaak. het er nog voor. dat Marijtje meineejiig was. Z.E.G. -eischte deswege tegen haar G maanden ge vangenisstraf. EEN OUDE BEKENDE. Jaap van Wonderen, de welbekende veecastreerder van Bergen, was den 4den Maart j.1. bij derde her haling dronken nu aan den Helderschen weg te Alkmaar. Voor 't Kantongerecht verzeildgeraakt zijnde voor dit grapje, werd hij daar den 30 April j.1. gestraft met 2 dagen hechtenis, en één jaar opzending naar de Schans. Beklaagde was heel deftig in verzet gekomen, maar thans was hij niet eens komen opdagen. De O. v. J. verzocht vernietiging van des Kantonrechters vonnis, dat hem onwettig voorkomt te zijn en requireert thans legen den onverbeterlijken dronkaard Van Wonderen 3 dagen brommen en één jaar verblijf in de Schans. EEN HARDE EN DURE LES. De 37-jarige Roelof dc Boer, commies bij de Rijks belastingen te Schermerhorn, heeft op den langsten dag dezes jaars den gemeenteveldwachter aldaar be- leedigd, uit wrok, omdat deze hem eens had bekeurd. Nu was er in de herberg van Koster, niet tot on verdeeld genoegen van den commies, weieens over gepraat, dat hij (De Boer) 5 gulden voor een© be keuring had moeten betalen. Wat overigens niet eens wéér is ,want van de bekeuring is destijds niets ge komen. Ze heeft geen strafvervolging ten gevolge ge had. Maar er over gepraat is er weieens in dat café. Dat erkende veldwachter Brom zelf. Wat de ten laste gelegde beleediging betreft, die erkende beklaagde. De heer Officier was nu van meening, dat de com mies, zelve opsporings-ambtenaar wat meer hof felijke manieren in praktijk dient te brengen. Do cisch, door den heer Officier tegen De Boer we gens beleediging ingesteld, luidde f 25 boete, subsi diair 25 dagen hechtenis. DOOR DEN DRANK. Een 22-jarig Alkmaarsch los werkman, Simon Ad miraal genaamd, heeft op den 25 Juni j.1. in dron kenschap zekeren Simon Koster mishandeld, die met zijn sleeperswagen dien dag des middags zoowat half vier bij do Alkmaarsehe Ijzerfabriek stond. Met een schaar gaf dc een© Simon den anderen na een geanimeerden woordenstrijd een gevoeligen por in de hand. De wond is nog niet goed dicht te krijgen. Koster,, de gewonde, heeft toen bij de justitie troost cn hulp tegen Admiraal gezocht. Thans was het zaakje blijkbaar goed voor elkaar. De getuige Petrus Cor- nelis Evers behoefde tenminste niet eens te worc hoord. worden ge- De O. v. J. wijst er op, dat beklaagde Admiraal pl meer is veroordeeld wegens dronkenschap, een toe stand, waarin hij zichzelf geen meester is. De cisch, dien Z.E.G. ten slotte stelt is: 14 dagen gevangenisstraf. POLITIEK MAAKT WARME HOOFDEN. Dc poortsluitcr is vandaag F'okke Abraham Kries, een onderwijzer uit Enkhuizen, die den 45-iarigen ar beider Arend Bakker op 29 Juni j.1. herhaakleli|k voor schoft uitschold. Hot innemen van 'n verschillend stand punt op polilick terrein, schijnt hier in nauw verband! te staan met de scheldhistorie. Met dc jongste verkie zingen is dat heillooze vuurtje aan liet branden ge- Zéuere Jan Bais was van ,'t gevalletje getuige en trad heden dan ook als zoodanig op. Tegen Lues werd f 20 boete of f 20 dagen hechtenis geeischt. Over 14 dagen uitspraken. A.s. week geen zitting. Binnenlandsch Nieuws. VereenlglngtotExploltali^eeirnrProcfzufvelboerderü (Van onzen byzonderen medowerker.) Aan het Jaarverslag over 190S van bovengenoemde vereeniging ontleenen we het volgende De hoeveelheid land by de voroenigtng in gebruik, bleef standvastig, n.1. '26-77-45 H.^ Hiervan is 13-35-60 II.A. gehooid, gevende i3.10o K.G- hooi of oer H.A. 5400 K.G. De hooitijd duurde kort. Vóór 15 Juli was hot hooi geborgon. Gemolken werden van 24 tot 36 koeien. In den herfst veel omdat ruim 20 hoogdragendo koeien werdon ge kocht. Deze werdon gestald, kalfden af en werden, voor zoover geschikt, voor het nemen van voederproeven met melkkoeien gebruikt. Ook al omdat de prijzen ter herfstmarkt te Hoorn zoo tegen vielen, werden 5 koeien meer gestald dan het vorige jaar. Voor de vetto werd f 264.—, voor de gelde f 171.— en voor de tydkoeieu f 172.— per stuk ontvangen. De rekening koeien geeft een verlies aan van f 1447.07, waarbjj men echter bedenke, dat vele koeien zfjn ge kocht voor f 255.— en deze op de balans voorkomen voor f 165.—. De schapenhouderij leverde een voordeel op van f 523.92. Men meende do proef, mesten van varkens van ver schillend ras, het vorig jaar uitgesteld, thans te nemen. Zeker zou de proef geslaagd zijn, indien ook nu niet weder de borstziekte zich onder de biggen had vertoond. Het bestuur besloot daarna, deze proef voorloopig van het plan af te voeren. De winst bedraagt f 3558.68, onge rekend een bedrag van f 3663.— aan veevoeder. Voor de kaasbereiding is gebruikt 116 486 K.G. melk, steeds werd reincultuur gebruikt. Zoolang deze aan de melk toegevoegd geworden is, werd geen losse kaas gemaakt. Tegen dit gebrek is de reincultuur een uit stekend middel gebleken. Toegetreden tot het kaascontrole-station Noord-Holland werd door de Vereeniging steeds gebruik gemaakt van het stempel, Gemerkte Kaas liet zich echter niet ge- j makjielyk verkoopen. Verschillende kaaskoopers hebben zich'ongenegen verklaard, het artikel gestempelde kaas in hun handel op te nemen, ze willen ze dus niet j koopen. Eenige firma's daarentegen hebben niet zonder j succes reclame voor de kaas met een gehalte van min stens 40 pCt. vet in de droge stof gemaakt en deze willen de kaas gaarne koopen. Bovendien laten die door enkele fabrieken gestempelde kaas afleveren, zoo dat aan de markt niet gecontroleerd kan worden, of de vraag naar dit artikel toeneemt. Gemarkt zyn 3686 Edammers en 82 Commissio kazen,» wegende 7603 K G. voor f 4143,74. Per 50 K.G. is ge maakt f 27.25. Voor 1051 Edammers en 25 Commissie- en 153 kleinere kazen, voor het grootste gedeelte ge boord en stuk gesneden, werd f 895,61 ontvangen De rekening kaas sluit met een winst van f 4848,98. De opbrengst van 1600 kop P/2 K.G.] melkroomboter en 370 kop wei-roomboter bedroeg f 1381,95. De hoogste prijs voor de melkroomboter werd 15 Februari gemaakt, n.1. 825 ct, per 1/2 K-G., de laagste 57® ct. op 18 April. De welroomboter bracht per V2 K-U- gemiddeld 7® ct. minder op. Op de boter werd f 1380,66 gewonnen. Herhaaldelijk werd de boerderij bezocht door leerlingen van landbouwcursussen en op 6 Oct. werd het bedrijf bezichtigd door tal van buitenlandsche scheikundigen. In de plaats van den hoer G. Wonder (penningm.), die om gezondheidsredenen bedankte, werd tot bestuurs lid gekozen, de heer J. Koopman te Beemster. Tot penningmeester werd gekozen de heer Chr. Oortman Gerlings te Hoorn en tot secretaris herbenoemd de heer R. Visser Lz. te Berkhout. De balans wijst e9n verlies saldo aan van f 6200,32. Rapporten over de volgende proeven zijn aan het jaarverslag toegevoegd. I. Beproeving van de „Twee- min uutkarn. Na een uitvoerige toelichting stelt de rapporteur Dr. K. H. M. van der Zande, directeur van het Rijksland bouwproefstation, de volgende conclusie Hoewel het door de twee-minuutkarn geleverde karn- resultaat in alle opzichten good mag genoemd worden, verdient de invoering van deze karn, als handkarn, voor onze toestanden geen aanbeveling. A's bezwaren gelden: a. do tijd van karnen, zoodat volgens de ervaring, bij de proefneming opgedaan, de naam „tien'-minuutkarn beter zou zijn; en b. de kracht, die vereischt wordt voor het met de aange geven snelheid draaien van de karn, is zeer belangrijk, Het eindoordeel is, dat de invoering van deze hand- karn, in plaats van bekende goede soorten geen voor uitgang zoo beteokenen. II. Proef met Kaasbereidieguit volle melk. Bij deze proef is een vergelijking genomen tusschen: A Bereiding uit een mengsel van volle morgenmelk en ééns geroomde avond melk en B Bereiding uit hetzelfde mengsel, maar met bij voeging van den van de avondmelk afgeschepte room. De resultaten blijken uit do volgende cijfers: Bereiding A gaf uit 1740 K.G. melk149,3 K G. marktrijpe Kaas, 10.1 K.G, melkroomboter, 3 5 K.G. wei-roomboter, 1474 K.G. afgeroomde wei met gemiddeld 0.12 vet, 47 K.G. melkroomkarnemelk met 1.18 vet en 42 K.G. weiroomkarnemelk met 1.01 vet. Bereiding B gaf uit 1740 K.G. melk160.1 K.G. marktrijpe kaas, 4.9 K.G. weiroomboter, 1511 K.G. afgeroomde wei met 0.13 vet en 45 K.G. weiroom karnemelk met 1.09 vet. Ter gelijking van de financiöele uitkomsten is eerst aangenomen een marktprijs voor de kaas van f26.- voor de melk-roomboter f 1.10 en voor de wei-roomboter fl.— per K.G. De totale opbrengst by bereiding A is dan f97.60 en by B f92.60V2. zoodat, om dit verschil te dekken, de zoetemelkscho kaas f8.06 per 100 K.G. of f 1,53 per marktprijs meer zou moeten opbrengen. Wordt aangenomen een kaasprys van f 32.50 per 50 K.G. en een boterprys resp. van f 1.50 en f 1.40, dan zijn de totaalopbrengsteb f 122.35 en f 115.88, zoodat de zoetemelksche kaas dan f 4 35 per 100 K.G. meer moet opbrengen. Het gehalte der kaas aan vet in de droge stof was van A gemiddeld 45.3 pCt. en by bereiding B 48.6 pCt. III. Proef over den invloed van sterke 1 ij n k 0 e k v 0 ed er i n g op het gehalte der melk. Na de beschrijving van deze proef, waarbij verschil lende tabellen zyn gevoegd en na een berekening var. meerdere kosten, komt Dr. van der Zande tot de vol gende conclusie: Sterke lynkoekvoedoring heeft een iets verhoogenden invloed op het gehalte der melk en wel op dat aan vet naar evenredigheid meer, dan op dat aan vetvrije droge stof; de meerdere kosten der sterkere lynkoekvoedoring worden door de meerdere opbrengst aan melk en zuivel niet gedekt; doch een niet onbelangrijk deel van het tokort wordt weor ingehaald door de hoogere opbrengst, tengevolge van de nawerking der sterkere voeding, een nawerking, die zich wel doet bomerken op de melkop- brengst, doch niet op het gehalte dor melk. die nog niet tot een resultaat hebben geleid en nog niet afgesloten zyn. Genoemd worden daarvan: prooven met verschillende molkzuurbacteriönculturen met het oog op hot gobrek „Kort" in de kaas, en proeven over het gebiek „boekel- scheuron", om na te gaan, of verschillende methoden van bewerking der wrongel van invloed waren op hot ontstaan van dit gebrek. Ook is gewerkt met een melkmachine, n.1. van Schmidt te Altrahlstodt. Op grond van do voorloopigo proevon is de algemeone indruk geweest, dat de machine niet zoo good uitmelkt als een goed molker en dat zo te lastig is in behandeling, onderhoud en schoonmaak en bovendien te duur, om voor onze boerderijen in dezen vorm in aanmerking te komen- Aan het verslag zijn door don chef dor Bacteriologische afdeeling van het Rykslandbouwproefstation te Hoorn, don heer F. W. J, Boekhout, toegevoegd verhandelingen over Hooibroei en over „Korte" kaas. De conclusie van de eerste is: dat de hooibroei vanaf den oorsprong ontstaat door oxydatie en dat dezo oxy- datio toeneemt mot de stijging der temperatuur, terwyl do aanwezigheid van water de reactio bevordert. De concïusien te trekken uit de tweede verhandeling kunnen in de volgende woorden worden samengevat: le. Het „kort" in de kaas wordt veroorzaakt door de vorming van paracaseïne-bilactaat; 2o. Het ontstaan van dit paracaseïne-bilactaat wordt in de hand gewerkt, doordat oen onvoldoende hoeveel heid kalk als noutralisatio-middel voor het melkzuur aanwezig is; 3e. Melk met een laag kalkgehalte heeft een prae- dispositie om by het vorkazen „korte" kaas^te leveren. De brand te llnuiitsdanksvecr. Nog enkele bijzonderheden over den geweldigen brand, die, als gevolg van een ontzettend onwoder, Zondag te Raamsdonksveer woedde, ontleenen wij aan de 's-H. Ct. In enkele oogenblikken breidde de brand zich naar beide zijden uit, de grootendeels rieten dakbedekking bracht de langtongige hooivlammen geleidelijk over van het eene perceol naar het andere. De met pannen ge dekte huizen konden op eon enkel na zich onmogelijk handhaven te midden van zoo'n verschrikkelijke vuurzee. Ieder redde wat hy kon, doch veel was onmogelijk by zoo'n woedend snellen voortgang. Jammerende vrou wen met de schreiende, klagende „dutskons" vastge klemd om den bals zoeken behoud in den polder. Man nen zitten wezenloos onder het knetterende dak. Som migen moeten met geweld naar buiten gevoerd worden. Redden wat er te redden valt. De een met een geod gevulden geldzak, de ander met een waardelooze vogelkooi of een kreupelen keukenstoel, zouder eenig overleg greep men, wat er voor de hand lag of stond. Aandoenlijke tooneelen Een vrouw heeft een kindje verloren eenige dagen terug, 't lykje ligt te midden van den matten schijn van enkele trillende kaarsjes. En daarboven knettert en knapt alles in den feilen brand. Het lykje is vergeten 1 Maar de moeder komt tot bezinning! De moeder! En zy rent het brandende huis in en redt haar doode kindje. Zy jubelde nog van blijd schap Even daarna stort het dak in! Een kreupele redde er velen De infanterie uit Qeertruidenberg was heel gauw ter plaatse. En z{i hebben zich geweerd! Viel met de enkele spuiten, die door de eb 't water uit de haven niet konden ophalen en het dus uit den polder moest pompen, weinig uit te richten, de brand werd toch gestuit. De kom van het dorp werd beschermd Telkens werden onder aanmoedigende hoera's de muren omvergehaald en de vlammende hooihoopen bespoten. De brand woedde van 9.45 tot diep in den nacht en nog ligt de boel to smeulen en te knetteren. 42 gezinnen zyn gotrofïen, juist de armsten dor armen waren niet verzekerd. Het is een zware slag. De schade wordt geraamd op 400,000 a 500.000 gulden. De burgers en landbouwers waren verzekerd, doch vele armen, die niet geassureerd waren, hebben het weinige dat zy bezaten, verloren. Gelukkig zyn geen persoon lijke ongelukken voorgekomen. Er is thans reeds een comité gevormd tot het ver- leenen van onderstand. Op hot terrein van den brand hangen reeds gleufkistjes met het opschrift „Een bede om hulp". Bereidwillig hebben jongelieden uit de meer gegoede kringen zich aangeboden om voor de door den brand getroffen armen eene collecte te houden en ieder belangstellende vreemdeling die het tooneel van den brand bezoekt, wordt aangehouden met een vriendelyk verzoek om een offertje. St. Manrfensvlotbrug. By het lossen van zware zinksteenen uit een alhior liggend schip, had de werkman C. H. van Petten het ongeluk te vallen, waardoor hy z'n arm brak. St. Maarten. Maandag j 1. is een 3-jarig kind van den heer B. uit1 Velsen, die voor eenige dagen was te logeeren bjj familie op de Stroet, gem. St. Maarten, in een onbewaakt oogenblik in het water gevallen en verdronken. Door ijlings toegeschoten hulp werd het kind nog al spoedig op het droge gebracht. Pogingen echter om de levens geesten weder op te wekken bleven vruchteloos. Ver moed wordt dat het kind onmiddellijk is gestikt. Men kan zich den toestand der ouders indenken. Van rattenvergif gesnoept. Vier kinderen te Velp vonden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als goede vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders warenjpen zwaar vergift voor ratten; een posder was voldoende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toege diend togenvergif, zullen waarschijnlijk de vier snoeper tjes het leven er af brengen. Antomobielongelnk. Maandagmiddag had te Nederasselt een ernstig auto ongeval plaats. Twee heeren kwamen terug van een bezoek aan Grave, toen zy, vooreenhooikaruitwijkende, een tienjarig knaapje overreden. De auto vloog tegen een hoop steenen te pletter, de beide inzittenden werden er uit geslingerd. Een der heeren moest zich onder geneeskundige behandeling stellen wegens een gapende hoofdwonde. De toestand van het jongetje is zorgwekkend. Gemeenteraadsverkiezing. By de Dinsdag gehouden verkiezingen voor den ge meenteraad in district VI te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Th. Ruys Gz., werd herkozen mr. S. de Vries Czn. anti-rev., met 2137 van de 8666 uitgebrachte stemmen. Voorts verkregen de heeren P. C. F. Frowe:n, soc.- dem., 187, mr. G. T. J. de Jongh, vryz-dem. 779 en Jacobus Polak, lib., 536 stemmen. Zoosls men weet werd de heer De Vries, die wethou der voor het onderwijs is, bjj de jongste verkiezingen als raadslid niet gekozen en nam de heer Ruys als lid van den raad ontslag om plaats voor hem te maken. Nog eens het onweer van Maandag. Talrijk zyn de berichten omtrent het onweer van Maandagavond. Te De Bildt sloeg, naar het „U. D." meldt, de bliksem in de geleiding van de eiectrische centrale, waar een paar bliksem afleiders werdon vernield, en oen paar volt- meters werden stukgeslagen. Op de akkers schoot de bliksem in een arbeiderswoning, door den schoorsteen naar binnen. De man, vrouw en drie kinderen zagen het, maar hoorden niets. De man werd achterover ge worpen en de vrouw sloog voorover op tafel. De bliksem, die schijnbaar geen uitweg kon vinden, doorliep het geheele huis. Een doek, die van den kinderwagen was gevallen, begon te branden, terwijl een parapluie, die aan het kabinet hing, ontvlamde. De bliksem is zelfs gegaan in ëen gesloten blikken sigarenkistje, in het kabinet staande, waarin hy gaatjes sloeg ter grootte van een erwt en een haverkorrel. Vervolgens is de bliksem door don muur en door de deur naar buiten gisteren haast niet kon loopon. Behalve do hiervoren gonoemde proeven worden in geslagen, waar een jonge kat werd <1 dfreslagen Den aeri loop van 1908 nog verschillende andere genomen, man is 1 zondanig v» Onder de drio door den bliksem gedoode hengsten vi» A. do Bie, te Tiel, behoort de Ito, waarvoor den eigene, 11a hot concours hippiquo to 's-Gravenhago vergen f 12.0G0 word geboden. De dieren waren tegen inkoop waarde verzekerd. Te Wageni 'gon woodde boven deze stad eon onw08l zoo ontzettend hevig als maar zolden voorkomt. R^ 6 uur kwam de bui uit het Zuid-Oosten opzetten, werd zeer duister en spoedig vlamden de enorm! bliksemstralon en ratelden de geweldige donders bjji een uur lang. Doch het geluid van de donderslag word bijna ovorsfremd door het gekletter van een J weldigo hagelbui, die tusschen de regens doorviel. werdon stukken ys opgeraapt, die 4 c.M. in doorsm waren en 23 gram wogen. En intusschen viel er eon z0f dichte regen, dat de huizon en hoornen aan de ovorzjjj, dor straat wogdoozoldon achter het watergordijn. Do meeste straten stonden blank en als gevolg daarvjÈ begon hot water de lager gelegen porcoelen binnen loopon In eon zeer groot aantal huizen was dit 1., goval, by sommigen kwam het water uit den tuin ïj van de straat het huis binnen. Ook op vele bovot woningen had men last van hot water, door de enorm! hagolsteenon waren op tal van plaatsen de zolderruik: verbryzold en stroomde het water vry naar binnai In een pakhuis was een lading kalk opgeslagen, binnonstroomondo water veroorzaakte brand, die doo do brandweer moest worden gebluscht. Zoo wa? nj in de gatische stad doende tegen de plotselinge ore strooming, die benedenverdiepingen en kelders 011de water zette. Ook de hagel heeft heel wat schade aangericht, halve het groot aantal ruiten, ook van broeikassen verbrijzeld is, hebben ook vruchtboomen nog al'wa, geledon. Opmerkelijk, dat in de naaste omgeving, 0 de Grebbe, geen hagel is gevallen. Wel heeft het b erg geregendda Oostorstoomtram uit do richting Arn hem kwam met uren vertraging aan. Door het water was er zooveel zand op den weg gespoeld, dat de tram niet passeeren kon. Wieringcn. Angstige oogenblikken, De smid te Ooslerland was: bezig enkele reparatiën boven op de Hervormde pasto rie aldaar te verrichten, hetgeen door drie kinderen van ongeveer 21/2 en 3 jaar gezien werd. In een on bewaakt oogenblik, klommen de drie kleuters dehooge steile trap op en vermaakten zich boven in de goot- lijst om de pastorie. De predikant Ds. Reinders die buiten kwam en dit vermaak aanschouwde schrok he vig. Direct begon hij een lief gesprek tegen de kleiner en klom ook naar boven en vist hun toen een vooij een naar heneden te brengen. Toen alle drie beneden waren, gaf dominé ze een klein standje en stuurde ze huiswaarts. Gelukkig dat dit „vermaak" tijdig ontdekt werd en zoo goed afliep. Barsingerliorn. De omslag voor liet Veefonds te Barsingerhorn, over het afgeloopen kwartaal is bepaald op f 0.38 per koe. SCHAGERBRUG. I ilslag openbare verkooping, gehouden ten over staan van notaris Vrijburg te Zijpe, Dinsdag j.1. van de onroerende goederen nagelaten door den heer L, Kuit Sr. 1. Huis en erf aan hel Buurtje. Kooper de lieer A. Dekker Gz.. aldaar, voor f 307. 2. Eri aan den Stolpervlotbrug. Kooper de heer C Kuit aan het Buurtje, voor f 320. 3. Weiland nabij de Stolpen. Kooper de heer R Kooij nabij St. Maartensvlotbrug, voor f 1365. „DE TUINBOUW: ONDERLINGE". Bij en voor de oprichting van de Tuinbouw On derlingc-verzekeriiig, werd algemeen beweerd, dat in het tuinbouwbedrijf geen ongevallen voorkwamen. Reeds nu kan dit met grond worden tegen gespro ken, er zijn alreeds 7 kleine ongevallen geconstateerd waarvan een te St. Pankras, het welk zeker wel 16 da gen geheele invaliditeit tengevolge zal hebben. le Boskoop kwam bij een tuinbouwer een ongeval voor, dat den dood van een zijner arbeiders tengevolge had. Een cn ander is wel een aansporing voor de tuin bouwers .welke nog niet hun personeel hebben ver zekerd. dit ten spoedigste te jjoen. DE GRILLEN VAN HET HEMELVUUR. Omtrent het onweer, dat ,naar wij in het kort meld den, Zondagavond boven Breda woedde, lezen wij nog in de Br. Ct. Omstreeks kwart over negenen begon het te iichtea en te onweeren; maar al spoedig werden de slagen krachtiger, om tegen half tien inderdaad dreigend le worden. Felle, spichtig-blauwe bliksemstralen door kliefden de lucht, onmiddellijk gevolgd door zware donderslagen. Aan de ratelslagen was het hoorbaar dat het „ergens" ingeslagen was. Het eerst werd be richt, dat de bliksem ingeslagen was in het Mastbosch, vlak voor do voeten van de dienstbode der familie v. L.; liet meisje sloeg tegen den grond en lag be wusteloos; bijgekomen bleek het dat zij ongedeerd was en waarschijnlijk alleen door schrik bevangen was ge worden. Verder richtte de bliksem schade aan op het dak der Kransche kerk en enkele daartegenover liggen de gebouwen, zonder echter brand te veroorzaken/liet ergste heeft hij echter huisgehouden in een complex van acht woningen aan het Dijkje achter de Mestvaalt meer bekend onder den naam „De acht zaligheden", Waarschijnlijk is de bliksem door een der schoor- steenen binnengekomen, heeft daarop een opening ge slagen in de nisbuis en zich van daaruit verspreid door liet vertrek. Eerst werd de kachel omvergesme ten. voorwerpen op de schouw door de kamer héén gekeild, waarop een sluk uit liet plafond geslagen werd en de bliksem zich een weg baande tusschen dc pla fonds door. Alsnu kregen ieder der acht huisjes w" beurt. L Overal zijn de plafonds zwaar beschadigd en de planken van den vloer der bovenverdiepingen openge scheurd; in een der huisjes werd een hond die onder de tafel lag. „morsdood' geslagen, terwijl een mede daaronder zittend drietal kinderen ongedeerd bleef; in de tafel zelf stond middenin een splinter van het hout rechtstandig omhoog terwijl ook van de lade spli'1' ters waren afgeslagen. Binnen in de ld lag een nies, dat in vier stukken gesprongen is; ook een daar slin gerende courant werd zoodanig geraakt, dat liet was of er muizen aan geknabbeld hadden; zelfs afgeknabbelde slukjes papier werden teruggeval den. Aan de tafel zaten een vrouw en een joiigphj de jongen bleef totaal ongedeerd, de vrouw echter vf" aan armen en beenen gebrand. In éen andere woiriioS werd een stoel onder oen jongen met geweld wég- geslagen, zoodat de jongen op den grond tuimelt'0- doch geheel ongedeerd was. In alle andere vertrekke" van do acht huisjes waren min of meer ernstige be schadigingen aangebracht; gordijnen geschroeid, behang' sel-papier vaneen gereten en vooral tal van ruiten kor' j en klein geslagen. Ook verschillende bewoners werden zij het g°' lukkig allen niet ernstig geraakt; een oude vrou« f voelde Maandagmorgen nog pijn op de borst, ten volgc van een door den bliksem ontvangen stomp- eon man, aan wiens voeten een pclroleumkan gebet ingedrukt was, verklaarde een gevoel gehad te hebb«n alsof duizend kilo op zijn knieën terecht was gekomen.- Wonderlijk heeft het hemelvuur in de „Acht zaligh8' den huisgehouden, maar nog wonderlijker mag J'e_ necten dal nóch brand ontstaan is nóch een der woners van deze talrijk behuisde woningen doodel'J® getroffen is.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2