Binnenlandscb Nieuws. Gemengd Nieuws. Zondag 15 Augustus 1909. Marktberichten. bij de eerste de beste stopplaats van de tram den jongeman, die door het in bezit hebben van cigaretten- papier de wet had overtreden uitstappen en ging met hem terug naar de plaats, waar liet bewuste papier gevallen was. Na dit bewijsmateriaal, dat nog steeds op dezelfde plek lag, te hebben opgeraapt, geleidde hij den overtreder zooals bleek een vreemdeling, die dien dag pas te Seattle was aangekomen en niet van de geheel nieuwe anti-sigarettenwel op de hoogte was naar het hoofdbureau van politie, waarna nij 10 dollars boete voor zijn vergrijp te betalen had. De rechters zelf echter, die in deze materie hebben te veroordeelen, zijn nagenoeg allen van meening, dat do nieuwe wet in striju is niet de grondwet \Y»n de United States en noemen haar belachelijk. Zoo lang ze echter van kracht is, kunnen zij niet anders doen dan den overtreders de voorgeschreven boete opleg- gcn. Is dit nu niet een wet, welke in een land als de United States niet thuis behoort! Hoe zou een derge lijke wet in elk ander land wel ontvangen worden? Gelijk ik reeds hierboven vermeldde, trokken tal rijke personen, die nu juist niet door hun werkzaam heden verplicht waren te Seattle of in eenige andere stad of dorp in den slaat Washington te blijven wo nen, en geen gevaar wilden loopen, in boeten te ver vallen voor het rooken van een eigaretje, naar aan grenzende staten, en wel vooral hier. Ook ik draaide 0111 die reden Seattle, waar ik van plan was tot het einde der wereldtentoonstelling, half Oef ober a.s. te verblijven, den rug toe en trok naar hier op slechts weinige uren afstand, waar echter de wetten thans nog in gezonder toestand verkeeren. Laat de wet verbieden, dat al te jeugdige personen de voorzeker slechte gewoonte van eigarettenrooken in praktijk brengen, doch een ieder dergelijk rooken on mogelijk te maken is voorzeker al te kras! Len andere hoogst zonderlinge en dus echt-Ameri- kaansche, nieuwe wet, is wel die, welke een ieder ten strengste verbiedt, in den geheelen staat Washington fooien te geven aan kellners en overig kolfiehuis- en hotelpersoneel. Overtreding dezer wet wordt eveneens met 10 dollars boete, voor de eerste maal gestraft. Bij herhaling gepleegd, wordt de overtreder belang rijk hooger beboet. En niet alleen de persoon, die de fooi geeft, komt met den strafrechter in aanraking, doch ook de persoon die haar aanneemt. Nu is, weliswaar, het in Europa zoo met recht ver foeide fooienstelsel in geheel Amerika niet bijzonder ontwikkeld, doch in de groote cities, zooals bijv .ook te Seattle, waar talrijke echt Duitsche café's en restau rants zijn met uitsluitend Duitscli dienstpersoneel, en voornamelijk bezocht door de talrijke Duitsche Ame rikanen, in die cities woonachtig, worden dagelijks nogal aardig wat fooien „tips", gelijk men ze hier noemt gegeven en opgestreken. Een dergelijke wet is dan ook al te dwaas en menig „gemüthlicher" Duitscher, die hekend of niet met dat nieuwe draconische verbod zijn „Herr Landsmann", den keltner een fooi gaf, welke deze natuurlijk niet tegenstaande de wet zulks verbiedt, in alle dankbaar heid aannam, vverd 4v>n eensklaps door een in burgerkleeding in het koffiehuis aanwezigen politie-agent aangesproken en beleefd doch dringend verzocht met kellner zelf, hem naar 't politie-bureau te vergezellen, waarna beiden de voor den eersten keer gepleegde overtreding gebruikelijke boete van 10 doHars werd opgelegd. Dok zulk een wet, zou dunkt mij in geen enkel ander land dan juist in de Vereenigde Staten een lang bestaan kunnen hebben. En dan wil ik nog gewagen van een andere nieuwe wet van den Staat Washington, en wel van een welke velen, die van plan zijn. in hot huwelijksbootje te stappen, noopt juist even vóór zij zulks doen naar dezen staat of wel naar een der andere aangren zende staten te trekken, ten einde daar in den echt te worden vereenigd. Bedoelde wet senrijft namelijk voor, dat voor een trouwlustig paar een huwelijks-license'dat is een akte om te trouwen, kan koopen (prijs gewoonlijk 5 dol lars), zoowel de man als de vrouw zicli van een bewijs van 'een dokter} dat zij goed gezond zijn, moeten voor zien hebben. Nu is er natuurlijk niets op aan te mer ken, dat de staat verlangt, slechts in alle opzichtein goed gezonde menschen, die gezonde nakomelingen, van wie iels goeds te verwaenten is, kunnen voort brengen, in den echt te doen vereenigen, en voor zeker zou een dergelijke wet ook in de landen dei- Oude Wereld volkomen op haar plaats zijn. Het lastige van het geval voor velen, die nu juist niet met «aard- sche goederen gezegend zijn, is dat de dokter, welke de keuring doei, volgens die wet recht heeft op een belooning van 10 dollars, en dat zoowel van den trouw lustigen man als van de trouwlustige vrouw, zoodat elk paar 20 dollars (f 50) voor den dokter moet uit geven, voeg daarbij 5 dollars voor de huwelijkslicenze, en 10 dollars voor den geestelijke, dan begrijpt men, dat velen even voor het huwelijk naar een der aan grenzende Staten trekken, waar nog geen keuringswet bestaat Veie andere min of meer zonderlinge nieuwe wel len zijn tegelijk met genoemde drie ingevoerd, doch daar zij niet zoo van algemeen belang zijn als de drie behandelde en slechts van toepassing op een bepaal de klasse van personen, kan ik er gevoegelijk over zwijgen. Slechts wil ik nog even terloops gewagen van de zoogenaamde „toga-wet", welke allen rechters, in gansch den staat Washington voorschrijft, bij het uit oefenen hunner functies niet meer aan tot dus ver- het geval was in allerlei kleurige fantasie-jas sen te verschijnen, doch slecnts in een zeker voorge schreven model toga. Deze wet bracht onder de rech ters algemeene verontwaardiging. „Wat" zeiden zij „wil men ons nog meerdere onkosten opleggen! Neen hoor, daaraan doen wij niet mee!" En nagenoeg alle rechters verschenen dan ook zeifs na het in werking treden der wet in hun min of meer kleu rige fantasietjes ter terechtziting, hardnekkig weigeren de 60 dollars voor een toga uit te geven, totdat -eindelijk bepaald werd, dat de toga's door de verschillende ge rechtshoven op hun onkostenrekeningen zullen gebracht worden en de rechters er zelf dus niets voor te (be talen hebben. Doch zelfs na deze bepaling zijn er nog immer een'ge rechtsprekende heeren, die hun zwierige' zomerpakjes voor de stijve toga's verkiezen en deze laatslen niet dragen willen. Men ziet uit de bovenbehandelde „anti-cigaretten" en „anli-fooicn"-wetlcn, dat de persoonlijke vrijheid in de Vereenigde Staten dikwijls op vreemde wijze aan banden wordt gelegd, doch men moet dan ook niet vergeten, dat men hier in een zeer eigenaardig land is, waar de zonderlingste dingen mogelijk zijn en men zich over totaal niets verbazen moet. STAKING IN ZWEDEN. De eerste dag van de zettersstaking is bijna overal volgens liet besluit van den bond van typografen ver kropen. De groote Stoekholmer kranten, die anders in oen reusachtig formaat en inet ©en oplaag van 100.0(X) exemplaren en meer uitkomen, moeten zich nu be helpen met twee- of vierbladige nummers, die met de schrijfmachine geschreven zijn, en in een paar duizend exemplaren op straat verspreid worden, waar zo on middellijk zijn uitverkocht. Als eenig blad van Zwe den verschijnt de „Gothenburger Handelstidning", welks uitgever niet in den werkgeversbond staat, op hormate wijze. Krachtige pogingen worden gedaan om ook de spoor wegbeambten tot staken ovfcr te halen. Hoewel hun vakyereeniging nog niet afwijzend geantwoord hoeft, schijnt het toch niet waarschijnlijk, dat men het spoor wegverkeer stop zal kunnen zeiten. Evenals Maandag was ook Dinsdag het aantal treinen, die uit Stockholm vertrokken, tot vijftien beperkt. Het schijnt, dat deze reductie vau hel aantal treinen vooral beïnvloed wordt door de vermindering van liet vervoer. De verzendingen der handelshuizen hebben een minimum bereikt. Ofschoon ie Stockholm de organisatie,det Irambeamb- ten de slaking geproeliuneerd liecfl. en gisteren tol voortzetting besloten heeft,-moet men toch niet mee- nen, dat hel tramverkeer in. de Zweedsche hoofdstad stilstaat. Met behulp van ingenieurs en controleurs heeft het stedelijk bestuur voor een beperkten tramdienst gezorgd. Evenmin heeft hel stakingsbesluit der arbei ders bij den stedelijken verlichtingsdienst Stockholm des avonds in bet duister gehuld. Ook op de gasla- brieken wordt met buitengewone krachten gearbeid. In weerwil der groote staking worden de publieke vermakelijkheden te Stockholm nog druk bezocht. In het circus en het theater van den dierentuin ver zamelt zich lederen avond een zeei taliijk publiek. Daarentegen hebben de restaurants, naar het sclujnl. wegens liet verbod om Qlcohollioudciuie clitinken tc schenken, iedere aantrekkingskracht veiloicn. De echte Stoekholmer bezoekt geen restaurant om zieli een kwast of een glas suikerwater te laten brengen; een fleschje punch is hem onontbeerlijk. Toch keurt men algemeen het verbod goed. Veteranen der politie verklaren, dat nooit minder storingen der openbare orde voorkwamen dan nu in de dagen der algemeene staking. I De toestand begint nu iets meer kritiek te worden, daar het laatste 'loon der arbeiders, dat Vrijdag 1.1.. den Zweedschen loondag, voor vier dagen werd uit- betaald, overal opraakt en de voorraden steeds klei- I ner worden. De arbeiders zetten er dus alles op, om ook de spoorwegbeambten tot staken over te halen. 1 Dezen houden in het gansche land in den boezem hunner vereenigingen schriftelijk en geheim stemming I over de stakingskwestie. De opper-stadhouder van Stockholm heeft den hunr- rijtuigbezitters uitgenoodigd, het rijtuigverkeer weder op te nemen en onder politiebescherming zelf koel- I siersdiensten tc verrichten. In de Zuid-Zwecdsche havens kunnen Üians vele schepen niet meer laden of lossen. Daar de bemanning tot het verrichten van dezen arbeid niet steeds toe reikend is, moeten o.a. drie schepen uit Malmö, met cement geladen, onverrichterzake weer vertrekken. Als eigenaardigheid wordt vermeld, dat zich als le den van de burgerwacht tot handhaving van de orde verschillende vrouwen hebben aangemeld, die voor dit ambt ook zijn aangenomen. TURKIJE EN GRIEKENLAND. Konstantinopel, 11 Augustus. De ministerraad heeft heden over de nota van Griekenland beraadslaagd. Volgens mededeelingen der ministers, vond de minis terraad de nota vrij bevredigend. Besloten is den Turk- schen gezant te Athene niet terug te roepen en mor gen aan de Grieksche regeering een nieuwe nota te doen toekomen, waarbij waarschijnlijk verdere ophel deringen zullen worden gevraagd. I-IET DRAMA TE OTERLEEK. Het Alkmaarsche Dagblad schrijft nog over dit drama Morgen zal het lijkje van het meisje, dat op zoo vreeselijke wijze te Oterleek ter dood gebracht werd, naar Oudendijk worden vervoerd, waar zij een laatste rustplaats zal vinden naast haar moeder, die, gelijk wij reeds mededeelden, bij de geboorte van het kind het leven moest laten. i Eu gisteravond is het stoffelijk overschot van de 23-jarige huishoudster naar Anna Paulowna, haar vroe gere woonplaats, gebracht, waar het ter aarde besteld zal worden. Ook de smart van haar ouders, die de dubbele daad van hun dochter ten zeerste betreuren, is zeer groot. Het gerechtelijk onderzoek heeft niets bijzonders aan het licht gebracht. Wel moet uit verschillende brieven van de huishoudster gebleken zijn, dat zij den iaatsten tijd niet meer normaal dacht over de verhou ding die zij tusschen haar en haar meester blijkbaar zoo gaarne tot stand had zien komen. Een blaadje van een scheurkalender, waarop stond: i „De man, die de vrouw als speeltuig gebruikt, moet zich niet verwonderen als dat speeltuig ontstemd wordt", scheen indertijd bijzonderen indruk op haar te hebben gemaakt, althans zij had het zorgvuldig be waard. EEN VERKEERD MIDDEL. Nu er in Friesland niet veel werk is, gaan vele ar beiders naar Duitschland. Sommigen ontbreekt daar voor het reisgeld en wenden een middel aan om dit te verkrijgen, wat hen met de justitie in aanraking brengt. Zij huren nl. een fiets, verkoopen die en reizen voor het geld naar Duitschland. Nu weer heeft zekere S. te Oranjewoud zoo iets uitgehaald met een te Hee renveen gehuurde fiets. DE DRANKWET. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Ged. Staten der onderscheidene provinciën een schrijven van den volgenden inhoud gezonden: Ingevolge art. 6 f der drankwet vervallen op 1 Mei 1910 de vergunningen, verleend voor den verkoop van sterken drank in 't klein en ten dienste van voor 't publiek bestemde lokaliteiten van openbare middelen van vervoer. Het is .te verwachten, dat voor veie dier localitei- ten dispensatie zal worden gevraagd, voor zooveel noo- dig, van de bepalingen van het Ivon. besluit van 7 Febr. 1906, gewijzigd bij Kon. besluit van 25 Mei 1909. ten einde verlof voor den verkoop van alcoholhouden de dranken, anders dan sterken drank, te kunnen be komen. Opdat op het vermoedelijk aanzienlijk aantal dispen- satieverzoeken zóó tijdig zal kunnen worden beschikt, dat stoornis in het bedrijf worde voorkomen, zoude ik gaarne zien, dat aan de gemeentebesturen in uw gewest door uw college werd verzocht, de eigenaars of bestuurders van bovenbedoelde lokaliteiten uit te noodigen c. q. hunne adressen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Nov. a.s., in te zenden. SCHANDELIJK. Te Barger-Oosterveen hebben drie personen, de ge broeders J., van Erica, en R„ te Klazicnavecn, des nachts vreeselijk huisgehouden bij den arbeider G. Hek- huis. Niet minder dan 14 ruiten werden vernield, ter wijl boven iien het halve dak werd verwoest. Tenge volge daarvan werden koffiekannen, suikerpotten, kop jes e. d. verbrijzeld. Toen de buren do bewoners Ier hulp snelden, na men de woestelingen de vlucht. Twee hunner namen de wijk over de grenzen. LOTELINGEN EN DE DUITSCHE KEIZER. Ook in Dordtrecht wordt gezorgd dat lotelingen op den dag der loting afleiding kunnen krijgen. Ten hun nen behoeve treden er goochelaars op en leden van een rederijkerskamer. De voorzitter der onlhouders-vereeniging, dn. F. Dclhez, hield eergisteren een aardige rede, waaraan het volgende ontleend is. Nu het bezoek van Keizer Wilhelm aan Middachten in gansch ons land zulk een belangstelling wekt, wil de spr. uit de omgeving des Duitschen Keizers een tweetal bijzonderheden mededeelen. Allereerst werd verhaald, hoe ©en Duitsch officier, uil principe voorstander van geheelonthouding, op 's Keizers verjaardag niet durfde weigeren Champag ne te drinken, alvorens hij 's Keizers meening daar omtrent had gevraagd. i)ezc antwoordde, dat ner gens was voorgeschreven, met welken drank zijn ge zondheid moest worden gedronken. Zoo zijn velen be vreesd voor Keizer Publiek. Doch ook in niet-onU houders-kringen moet do onthouder zijn principe ge trouw blijven. Te dien opzichte hoopt spreker, dat onder hel opkomend geslacht meer durf zal komen. En in de tweede plaats wees <lr. IWhcz er op, hoe de heide chauffeurs des Keizers geheel-onthouders moeten zijn. Dit bewijst, dat ook in die omgeving be kend is, dat degelijkheid en kunde alleen niet bej schennentegen de gevaren van den alcohol. Itarsiugevliorn. De uitgeschreven kolfwcdstrijd ten huize van don heer Schei-inga is niet gehouden, er waren niet ge noeg liefhebbers voor. Wel is er dm prijzen op het biljart gespeeld, met dezen uitslag: Ie prijs de lieer P. Eriks, 2e prijs de heer D. Sleutel, 3e prijs de heer D. Blaauboer en 4e prijs de lieer Jb. Kossen. Oude Niedorp. De heer P. Tromp, onlangs benoemd lol Hoofd van de Openb. Lagere School te Zijdewind, die op 15 Augustus a.s. in dienst zou treden, E benoemd tot Secretaris en Ontvanger der gemeente Warmenhuizen. Sollicitanten voor een tijdelijk Hoofd te Zijdewind zijn reeds opgeroepen. INTERNATIONALE DIEVENBENDE. Er schijnt dezen zomer weer evenals énkele ja ren geleden een internationale dievenbende op Am sterdam te zijn neergestreken. Althans Dinsdagmiddag heeft een Amerikaan, een onderwijzer uit Marion in den staat Iudiana, bij de politie aangifte gedaan dat hem vermoedelijk door een Engelschman en een Ier, met wie hij in gezelschap was geweest, een portefeuille, inhoudende een aanzienlijk bedrag aan geld en chè- que was ontstolen. De diefstal moet gepleegd zijn in een restaurant in de Kalverstraat. Nader verneemt het Ildbld. omtreht deze zaak het volgende Enkele dagen geleden werd de bestolene op straat aangesproken door een Amerikaan, die hem den weg vroeg naar Flora en na een eindje met hel slachtoffer opgewandeld te hebben, in een sigarenwinkel op hel Rembrandlplein verdween. Den volgenden avond ont moette de bestolene zijn kennis van den vorigen dag in een prentbriefkaartenwinkel in de Kalverstraat en Dinsdagmorgen op het Damrak, voor Cook. Samen gingen ze naar het postkantoor, waar de bestolene brie ven moest posten en postzegels koopen. Beiden gingen den verkeerden ingang uit, en vlak voor hen liep een, die zijn portemonuuie verloor. De Amerikaansche on derwijzer raapte de beurs op, waarop de verliezer, die een Ier bleek te zijn, zich uitputte in dankbetuigingen en liet zien. dat er ringen met smaragden inzaten. Met hun drieën wandelden zij op, en onderwijl ver telde de verliezer van zooeven, dat hij een erfenis van 300.000 pond had gekregen uit Seattle (in Was hington) en nu verschillende vrienden wou gedenken. Hij toonde een krant, waarin over die erfenis gespro ken werd en die ten name bleek te staan van Pa- trick Flinn. Ook liet de derde nog een bruine por- femonnaie zien vol Fransch bankpapier. Men ging naar „Novum" en van daar op uitnoodiging van den eersten „kennis" naar „Polen", waar deze beweerde te lo- geeren. Hier gebruikte men iets, de Amerikaansche on derwijzer legde zijn portefeuille op tafel' en draaide zich om om den kellner te roepen het volgende oogenblik waren de beide nieuwe kennissen gevlogen met de portefeuille! In die portefeuille bevond zich 160 dollar aan Ame- rikaansch geld, een chèque op de Bank van Orleans. ter waarde van bijna 85 dollar, een notitieboek en drie briefkaarten. De bestolene kon aan de politie een signalement van de dieven opgeven. De eerste, de Amerikaan, was van middelbare lengte en van middelbaren leeftijd, droeg een stroohoed, hoogén boord, een dasspeld met blau wen steen, zwart kostuum met licht vest. Hij had een bruine snor. De ander, de Ier, was zwaargebouwd, klein van Stuk, eveneens van middelbaren leeftijd, had een kaalgeschoren gelaat en was gekleed met breed- geranden hoed en bruin pak. ZESTIG JAREN KLOKKENLUIDSTER. Te Roodkerk (Fr.) E de bejaarde klokkenluidster over leden na ruim zestig jaren haar functie van zoo veel gewicht op een dorp te hebben vervuld. Zes tig jaren lang vier maal per dag bijna onafgebroken heeft zij de klok geluid voor de ingezetenen van Rood kerk. Een staat van dienst die in de krant mag, zegt de N. Gron. Ct. terecht. NOG EEN VERSCHIL. Klant..Weet u liet verschil tusschen een koe en een melkboer? Een koe geeft onvervalschte melk!" Melkboer: „En weet u nog een verschil? Een koe geeft geen krediet!" Een ongeluk. Te Zutphen zette Woensdagmorgen de vrouw van den arbeider P. v. O, haar kind in den locaaltrein naar Deventer. Toen zy heen wilde gaan, was de trein reeds in beweging. Zy sprong er uit, doch geraakte daarbij tusschen de treeplank en het perron. Ernstig in de borst gekwetst, werd zy er tusschen uitgehaald en in het ziekenhuis opgenomen. Tariefherzicning. De „N. Ct." schrijft: Ter nadere aanvulling van onze onlangs afgedrukte mededeeiingen aangaande de te verwachten tarief- wyziging moge nog het volgende dienen. Het ligt minder in de bedoeling een fiscale-, dan wel een technische herziening van de bestaande tarieven ter hand te nemen, waarbij dient opgemerkt dat het ontwerp van minister Harte zeer zeker een fiscale herziening beoogde. Op de komende begrooting wordt een tekort van minstens twaalf millioen gulden verwacht. Gepoogd zal worden voor een goed deel het ontbrekende te verkrijgen uit belastingwyziging, door samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting tot een inkomsten belasting, waarby de plannen van den oud-minister mr. Th. H. de Meester goede diensten zullen bewijzen. De brand te Raatnsdoakveer. De burgemeester van Raamsdonkveer heeft heden een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: 't Loo, tl Augustus 1909. i Hare Majesteit de Koningin draagt mij op haren dank over te brengen voor het draadbericht betreffende de ramp in Uwe gemeente, en U te melden dat H. M. ter tegemoetkoming aan den nood der armlastige gezinnen vierhonderd gulden beschikbaar stelt. Hare Majesteits particuliere secretaris Jhr. Van Geen, i zal deze aangelegenheid verder met U regelen. (get.) Adjudant van dienst, DUMONCEAU. Sint Maarten. Gisteren was het de laatste dag dat Mej. A. Dekker als onderwijzeres aan de openbare lagere school in be trekking was. Gedurende 6 jaren was zy aldaar werk zaam, tot groot genoegen der autoriteiten. Als onder wijzeres verwierf de juffrouw de achting der ouders van de leerlingen en oudleerlingen. Vriendelijk als ze steeds was voor de kinderen, is het te begrijpen dat men uit menig kindermondje noorde zeggen „Wat spijt 't me dat juffrouw Dekker weggaat", de ouders de ver zuchting staakten: „bleef juffrouw nog maar eenige jaren hier." Te verwonderen was het dan ook niet dat de leer lingen en oudleerlingen beoloten uit blyk hunner ach ting, haar een gedachtenis aan te bieden. Dit bestond uiteen prachtige schemerlamp. De Mej. Dekker was zeer getraffen toen mot goed gekozen woorden haar dit geschenk werd overhandigd. Als een aangename her innering werd dit stoffelijk blijk aller achting door haar aanvaard. De kinderen werden vervolgens door haar onthaald op koek en bruidsuiker. Wy eindigen dit, den wensch uitende dat juffrouw Dekker, dio door haar huwelijk zich geheel van het onderwijs terugtrekt, in haar particulier leven vele ge lukkige en voorspoedige jaren zal ondervinden. NEDEHLANDBriI HERVORMDE GEMEENTE te Behagen, v.m. 10 uur, ds. Herman. Barsingerhorn, voorm. 9.30, Ds. Van Loon. Koihorn, geen dienst. Wieringerwaard, n.m. 2 uur, Ds. Bax. Winkel, geen dienst. Veenhuizeiy Bs. Kanis. St. Maarten, v.m. 9,80 Uur, Ds. Groeneveld. Wieringen, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Callantsoog, v.m. 10 nuf, Ds. RoinderS. (Bevestiging van Kerkeraadsleden.) Noord-Zype, geen diëriöt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Nledorp, Ds. Haars. Barsingerhorn, Kreil, Ds. Kooiman. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Onn* (Na afloop des Godsdienstoefening vergadering bespreking der bestaande vacature.) Noord- en Zuid-Zype, Burgervlotbrug, v.m. 9.30 en te Oudesluis n.m. 2 uur, beiden door Ds. L. G. Hols' van Baard. (Beroepsbeurt.) LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN, ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kei-: v.m. 10 uur, Dr. L. Th. Wieten. Anna Paulowna, Breezand, v.m. 9.30 uur, de heej Creutzborg. Scliatren, 12 Augustus 1909 f 60.- 7 Paarden a 180— 21 Stieren 120.- a 200— 60 Gelde Koeien 180.- a 215— 89 Vette Koeien 180.— a 300— 50 Kalf koeien 160.- a 250— Vaarzen n a 50 Nuchtere Kalveren 7.- a 20— 240 Schapen (magere) 8.- a 14— 370 Schapen (vette) 18— a 22,50 225 Lammeren 5-- a 11— Overhouders n a Bokken en Geiten o- a Varkens (magere) n a 30 Varkens(vette)p. K.G. -.48 a .51 60 Biggen 9— a 13.50 40 Eenden 0.60 a 1— 200 Kippen 0.25 a 1.50 800 Kilgr. Boter 1.20 a 1.30 200 Kaas --40 a -.50 9000 Kipeieren 3.25 a 3.75 100 Eendeieren 3.60 a Nederlandsche Varkensverzekering-Maatschappjj. In de week van 8 Aug 1909 tot 14 Aug 1909 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt: 7- tot 9-weeksche biggen f 8 a f 13. 50 75 n f 0.42 75 „100 n f 0.48 100 „125 n f 0.50 125 „150 n f 0.52 150 „175 n f 0.57 f 0.51 f 1.05 a f 1.10 0.35 a f 0.60 per 1000- 5V2 a 10 cent per pond. 3 a 6 cent per pond. 4.— a f 6.— per 100. 23 cent per pond. nar 100 Zeugen Medemblik, 11 Augustus 1909. Aardappelen groote muizen f 0.80 kleine muizen f 0.30 Blauwe f 0.85 Aanvoer 1000 manden of zakken. Winkel, 11 Aug 1909. Aardappelen ronde Slaboonen Aalbessen Kruisbessen Bloemkool Frambozen Komkommers Peren Snyboonen Broek op Langendjjk, 11 Aug Aardappelen graafjes ronde muizen kleine Wortelen per 100 bos Bloemkool, le srt., per 100 stuks Roode kool Gele Kool Witte kool Koolrapen Nep Zilveruien Slaboonen Bieten f 1— f 0.85 f 1— per 50 K.G. per 1000 stuks 4.10 per mand. 1.30 per 1000. 1909. f 0 80 a f 1.90 f 135 a f 1.50 f 1.25 a f 1 30 f 0— a f 0— f 2.30 a f 3.40 f 3 50 a f 6.75 f 1.10 a f 1.40 f 3.70 a f 4 50 f 4— a f 5.50 f 4— a f 6— f 1.90 a f 0— f 0— a f 0— f 2.50 a f 3.30 f 0.35 a f 0.40 f 0— a f Nieuw Leven. Station Noord Scharwonde. 11 Augustus 1909. Aardappelen groote muizen f 0.75 a 1.25 drielingen f 0.40 a 0.50 kleinere f 0 20 a 0.30 Eigenheimers f 0.70 a f 0.80 Zilveruien per 50 K.G f 2.90 a 3.20 Drielingen f 2.40 a f 2 70 Roode kool f 4.25 a f 5.50 Aangevoerd 690 zak Aardappelen en 417 baal zilver uien. Het clericalisme in Spanje. Nog versch in 't geheugen ligt de ernstige opstand met zyn gruwelijke gevolgen in 't Noorden van Spanje, met name in Barcalona. Een volslagen revolutie vierde daar hoogtij en het is slechts met het meest wreede wapengeweld, dat de Regeering den opstand heeft weten te onderdrukken. Het heeft de aandacht getrokken, dat de opstandelingen het vooral op kloosters en kerken gemunt hadden en het is gebleken, dat vernielzucht gepaard ging met meedoogenlooze wreedheid jegens de nonnen en monniken en verdere Roomsche geestelijkheid. Deze gevallen staan niet op zichzelf; telkens weer komt by de bevolking de haat tegen de Roomsche geestelijkheid los, en dit is dan ook het gevolg van misstanden in Spanje, waardoor het een feit is, dat ds Katholieke kerk in Spanje, eene onbeperkte en onbe streden heerschappij voert en dank zy deze macht, het land behoort tot de meest achterlijke van Europa. Een boek, dezer dagen in Duitschland verschenen over de gevolgen van het Spaansche clericalisme, is in ver band met de jongste opstanden, belangwekkend te lezen. Het heet „Het huidige Spanje onder het juk van het pausdom", en is geschreven door een voormalig katholiek geestelijke, José Ferrandiz, vertaald door Don Hero, uitgegeven in Frankfurt a/M. Over zijn thema in het algemeen spreekt de auteur zich in zyn eerste hoofdstuk uit, welke algemeene uitspraak dan verder in het boek bewezen wordt: „Er is ternauwernood een volk", zegt hy, „dat ong®' looviger is. dat meer aan godslasteringen doet, dat van de christelijke dogma's en van de christelijke moraal minder begrip heeft, dan het Spaansche. En toch iser geen volk dat aan de roomsche heerschappij onderworpen is. Vandaar zyn terugval tot 17e-eeuwscbe toestanden. In dit land vervolgt men nog den burgsf die liberaal is of het schijnt, en zoekt men hem tot den bedelstaf te brongen. De absolutistische parygangers va« Don Carlos zyn weder tot invloed gekomen en hun"® ideeën zyn zoowel by het Hof als by de laagste autorité weder de geldende. „De kerk heeft bijna alles weder terug erlangd, vat haar vroeger langs don weg van de verwereldlijkt ontnomen geworden is. Dagelijks overstelpt men haat met gunstbewijzen en in dank daarvoor stelt zy zich als de vervolgde en de door de monarchie, waarteg®11 zij onophoudelijk samenzweert, verradene voor. „Het onderwijs ls weer geheel in handen van clerika'fl vervallen. Men beeft wel-is-waar de inquisitie nog n*0 weder ingevoerd, maar toch voor haar in zekeren zin den bodem voorbereid. Zoo werd in 1907 aan den aartsbisschip van Toledo de titel van „groot-inqaisiteuv weder verleend en hem de heerftchappy over eenig® goederen verstrekt, die aan dit ambt verbonden zijn- „Do geestolyken oefenen ook civiele functies uit. D® bisschoppen en de oversten van de kloosters maken van een onwettig privilege gebruik otn geestelijken ®n ordebioeders gevangen te zetten en te folteren, jonk viouwen legen don zin harer families van hun vrijh01 te berooven en zoowel in hoogen als lageron ziniustlt'® uit to oefenen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1