Binnenlandscb Nieuws. Zondag 15 Augustus 1909. 53ste .Jaargang. No. 4555. EERSTE BLAD. !,el hooi "il de W-» ffSi's»™ ™WMr k"81168 0V6rz'e"kon' Gemengd Nieuws. CIAGER Mitsui Mmm- COURANT Atateiiis- M\mM. VXWPMB&'&XKfM Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wordèn ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummor geolaatst,. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Sus-eau Laara O 4. Interc. Tetephooii No. 20. Uitgevers s TRAPMAN Co» OT«WJKVO»T(mH^PSMWBCB «rawKmffs»iu^^ amum*» Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladeu Oiuik.irspi'l. oor het examen ter verkrijging van de acte hand- teekcnen lager onderwijs slaagde eergisteren te 's-Gra- venhage de heer W|. C. Speels alhier. WIERINGEN. In de heden gehouden vergadering van het Heem raadschap alhier, zijn candidaten gesteld voor Heem raad van het Heemraadschap Wicringcn, te vervulling van de va ca lure-Keij zer, wegens diens benoeming tot Dijkgraaf, de heeren: 1. C. Maars, 2. J. S. Rotgans, 3. P. F. Kuut, allen alhier. llarenkarspel (Waarland). Verlokten de hooge prijzen, die se rieden jaar voor de zilveruien werden besteed, vele bouwers om dit jaar een groot deel hunner akkers met dit gewas te bebouwen, nu de tijd der pluk daar is, vallen de groote verwachtingen wel wat tegen. Niet slechts, dat deprijzcn maar zeer matig zijn, maar ook 't beschot valt niet mee. 't Gewas heeft te veel van den regen geleden en is daardoor op somminge plekken ziek en zwart geworden. Overigens komen tegenwoordig han den te kort om te plukken. Niet slechts dat de school half ontvolkt is, maar ook van elders komen tal van werkloozen, die hier nu een hoog daggeld kunnen verdienen. W ARMENHUIZEN. Onder leiding van de bekende heeren Soleer en Ilesse, zal Maandagavond bij gelegenheid der kermis alhier, in het lokaal van den heer De Geus, een ge zelschap van 7 personen optreden met afwisselend pro gramma. Voor liefhebbers van een vroolijke avond zal er veel te genieten vallen. DOOR KOKEND WATER. Het vijfjarig dochtertje van den landbouwer K. in den Speketerpolder, gemeente Harenkarspel, bekwam voor een paar dagen bij het omvallen van een em mer met kokend water zulke hevige brandwonden,. dat het aan de gevolgen daarvan is overleden. EEN DAPPERE MENSCHENREDDER. Men schrijft uit Callantsoog: In een klein, wit huisje in het duin bij Callants oog. woont de kustwachter Jacob Duit, die met veel voldoening op zijn leven terug kan zien. Een groot aantal menschen hebben aan hem hun leven te danken, en reeds op jeugdigen leeftijd is hij zijn reddingswerk begonnen. Toen in 1873 het Duit- sche stoomschip „König Wilhelm I" bezuiden stand paal 2 strandde, vroeg Jacob aan zijn vader, den als redder van schipbreukelingen bekenden Klaas Duit, of hij met de reddingsboot mee mocht gaan. Zijn vader weigerde dit, doch Jacob wist ongemerkt in de boot te komen en nam een ijverig aandeel aan de redding van de 70 man, die in levensgevaar hadden verkeerd. Het volgend jaar raakte op de Noorder Haaksgronden een Deensche schoener vast. Van de vlet, die ter red ding werd uitgezonden, en de zes man behouden aan wal bracht, was Jacob schipper. Na dien tijd heeft hij herhaalde malen deelgenomen aan de redding van schipbreukelingen. In het geheel hebben 170 man het ook aan hem te danken, dat ze in het leven gespaard bleven. Eens was het zulk een noodweer, dat sleepbooten en reddingsboot niet uit konden gaan. Jaap ging met zijn kameraads in een vlet, en volbracht het moeilijk werk. Iemand, die zoo dikwijls zijn eigen leven in de waagschaal stelde om dat van anderen te redden, ver dient ongetwijfeld, dat op hem de aandacht wordt ge vestigd. Tel. DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIËN. Met zekerheid verneemt het Haagsche Corresponden tiebureau, dat met ingang van 16 dezier de heer Idenburg op zijn verzoek eervol ontslagen is als mi- nisler van koloniën en met denzelfden datum benoemd is tot minister van koloniën de heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer der Slatcn-Gcneraal. JACHT IN NOORÜIIOLLAND. De jacht op grof wild zal worden geopend op Maan dag 1 November 1909, met zonsopgang; de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fa zanten, zal worden geopend op Zaterdag, 28 Augus tus 1909, met ionsopgang; de jacht op hazen en fa zanten zat worden geopend op Zaterdag 2 October met zonsopgang; de korte jacht zal dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag mogen worden uitgeoefend. EEN OESTERPLAAG. Op de oesterbanken ten oosten van Texel gingen in den laatsten tijd nogal wat oesters verloren, zon der dat men eerst de oorzaak van dit verdwijnen kon nagaan. Bij onderzoek is gebleken hoe een soort van zeegewas, door de visschers „darmen" gchoeten, zich aan vele oesters vasthecht en betrekkelijk snel groeit. Heeft dit zeegewas een bepaalde lengte bereikt, dan begint het naar de oppervlakte te drijven en voert de oesters, waaraan 't vastgroeide, met den stroom mede. Nu zijn de visschers bij laag water bezig om de oesters uit de diepte op te halen en van de aan- groeisels te bevrijden, waarna de weekdieren weer op <je bedden worden gelegd, 't Is echter een zeer las- 'ig en tijdroovend werkje. NAAR GALLICIE. Uit Friesland zijn 80 stuks rundvee voor het grootste deel ingeschreven in het Friesch Rundveestam boek naar Gallicië gezonden. Ze waren tegen hoo ge prijzen ingekocht. Vrjje Liefdadigheid, Wlerlngerwaard, Donderdag werd de algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. De voorzitter, de beer G. Haringhuizon, opende deze met een woord van W0lkom, vooral aan de opgekomen gewone leden (die niet tot hot bestuur of do commissarissen behooren) en verzocht den secretaris, don heer K. Zyp, de notulen der vorige bijeenkomst te lezen. Deze werden zonder °P- of aanmerkingen geteekend. Op verzook bracht de hoer K. A. Kaan verslag uit van den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar. In hoofdzaak zei hij het volgende Volgens gewoonte geeft de penningmeester jaarlijks verslag omtrent de werking en den stand der vereeni ging. Het is uit den aard een vrjj eentonig verslag telken jare, maar nu is er wel eenigszins afwijking van het gewone. Onze rekening staat thans niet gunstig, omdat wjj een duur jaar achter den rug hebben, waarin veel bijstand en ondersteuning aan vele ernstige zieken werd verleond en onze inkomsten daarentegen niet vooruitgingen. Mochten we verleden jaar met oen voor- deelig saldo van 1 80.315 sluiten, nu hebben wij een nadeelig saldo van f 28.37. Onze totale uitgaven waren f 490.625 tegen een ontvangst van f 462.255 mot inbegrip van het saldo bovengenoemd. Daar de meelbedeeling geheel is gestaakt, kan men nagaan dat er veel is uit gegeven aan melk, eieren en vieesch. Ook is dezen winter 2 maal turf uitgodeeld, hetgeen ongeveer f 47 heeft gekost. Om de kas aan te vullen bestaat by' het bestuur het plan, om bij het aanstaande vjjf en twintigjarig bestaan onzer vereeniging, met begin November, een soirée to organiseeren ten bate onzer vereeniging. Wij hopen dat het bestuur naar wensch moge slagen, opdat onze ver eeniging op den reeds ingeslagen weg kan doorgaan. En vooral ook hopen we, dat de zoo nuttige instelling „Vrije Liefdadigheid" steeds de volle sympathie onzer medeburgers mag genieten. Meer nog dan tot heden, want tot onzen grooten spijt zijn niet alle ingezetenen, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, lid van onze zon weldadige vereeniging. Met do hoop,, dat in hot volgende jaar minder ernstige zieken zullen zjjn en met aanbeveling van onze vereeniging bij allen in dezo gemeente, wil ik dit verslag eindigen. Hierop werd door den laatsten spreker als penning meester rekening en verantwoording gedaan, welke met de bescheiden door de heeren D. A. Sleutel, D. A. Kaan en P. Stadt werd nagezien en in volkomen orde be vonden. Tot leden van het bestuur in plaats van de aftredenden, den heer K. Zijp, die als secretaris herkiesbaar was en den heer J. Jimmink, die deze gemeente metterwoon verlaten heeft, werd herkozen de heer K. Zijp en gekozen den heer D. Sleutel, die beiden met genoegen de be noeming aannamen. De voorz. deelde hierop mee, dat het bestuur besloten had op 7 Nov. a.s. het 25-jarig bestaan der vereeniging te herdenken. Het stelt daartoe voor een soiree te houden en tevens aan de uitwonende eigenaren, die het grootste gedeelte van den grond onzer gemeente bezitten, een circulaire te richten, met het verzoek voor deze gelegenheid eenigen geldelyken steun te willen schenken, opdat de kas ook door dezen weer in uitstekenden staat moge gebracht worden tot welzijn der zieken en zwak ken. Alle vergaderden juichen dit idee toe. In de daarop volgende bestuursvergadering deelde de heer Dr. D. Bax mee, dat de vereenigingen Philotechnie, Apollo en Olympia alhier bereid waren op dien avond haar medewerking te verleenen, zoodat bedoelde avond inderdaad vol aardige afwisseling kan zijn en we de hoop mogen koesteren, dat de soirée voor een volle zaal gegeven kan worden m. a. w., dat het tekort door de baten ruimschoots gedekt zal worden. Raad Ondkarspel. Vergadering van den raad der gemeente Oudkarspel, op Vrydag 13 Augustus 1909, des voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer A. Kroon Pz., wethouder, opent de vergadering, heet de heeren welkom en verzoekt den Secretaris, den heor A. C. Kroon Mz., voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Als punt 1 der agenda is aan de orde: nazien der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren C. Over, J. Hansen en Jb. Slotemaker. Door den voorzitter worden daartoe aangewezen de heeren J. Butter en M. Rootjes, die na onderzoek rapport uitbrengen van hunne accoordbevinding. 2. Stemming voordracht zetters (vacature F. de Boer), waarvanjde uitslag is, dat de heer C. Over als no. 1 en de heer M. Rootjes als no. 2 op de voordracht zullen worden geplaatst. 3. De Gemeente Rekening is door de heeren com missieleden in orde bevonden en wordt dus voorloopig vastgesteld. De ontvangst bedraagt f 20689.77V2> de uitgaaf f 19998.49, voordeelig saldo f691.2872- 4. Rekening Burgerlijk Armbestuur, aanwijzende een ontvangst f1796 en een uitgaaf f1981.—V2, nadeelig saldo f 185.V2- Goedgekeurd. 5. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voorstel van Burg. en Weth., deze subsidie met het oog op het nadeelig saldo, van f 1000 tot f 1400 te verhoogen. 6. Subsidie vervoer Schoolkinderen uit do Diepsmeer waarvoor als vorige jaren weer beschikbaar zal worden gesteld een bedrag van f150. 7. Den Gemeente-Ontvanger zal woder oen gratifi catie worden verleend van f50. 8. De Gemeente-Begrooting over ontvangst en uitgaaf, de somma van onvoorziene uitgaven is uitgetrokken f601,1072- 9. Ingekomen stukken. Toegestaan wordt het verzoek van den hr. A. Swager Az., om afschrijving hondenbelasting. Voorgelezen wordt een verslag van do commissie tot wering van schoolverzuim, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Van de afd. Noord-Holland van den Bond van Gem.- Ambtenaren is ingekomen een schrijven om verbetering te brengen in de jaarwedde. Aangezien deze nog niet lang geleden zjjn veranderd en geregeld, wordt dit adros voor kennisgeving aange nomen. t Over do maand Juli zijn 60 telegrammen ontvangen. Door den Rijks-Ontvanger is aan den Gemeente-Ont vanger uitbetaald een bedrag van f 280,73. Van den Commissaris der Koningin is ontvangen de mededeeling dat het verzoek van den Burgemeester om zich tot en met 80 September buiten de gemeente te mogen ophouden, door den Minister van Binnenlandsche Zaken is ingewilligd. J TT r t, Bij de rondvraag informeert de Hr. J. Butter naar de torenklok, waarop de Voorz. mededeelt, dat deze in reparatie is en er eenig nieuw ijzerwerk moet worden aangebracht eer Rootj0fi -0n klachten ingekomen van iemand, bij wien in de sloot bjj den wal een cadaver van een schaap of kalf dreef. Maatregelen zullen wor- den genomen om een dergelijk geval in het vervolg te ^Hterna^'luit de Voorzitter de w ring met dank aan de heeren v— welwillei - ledeworking. Oe oud gediende en zyit „Derde Keizer". i rechtbank het vorzoek, een bewindvoerder aan te stel- Aan De St. wordt uit Do Steeg een aardige annecdote j len over de nalatenschap zonden, di9 inmiddels onder verteld van een Duitschen oud-gediende, die z'n dorden 1 het beheer van do heeren Kist tot een belangrijk bedrag Keizer wil zien. Hij had o.a. den slag bij 's Gravelotte l was uitgedijd. meegemaakt. Militaire oareteekenen sierden zijn 1 De rechtbank wees ook nu dit verzoek van de hand, borst. Geen teeken van zijn eervolle militaire loopbaan omdat het hier betrof een onbeheerde nalatenschap en liet hij thuis, toen hij gewapend met een roode kaartop 4 November 1908 werd mr. P. Tideman tot curator hem bezorgd door tussenkomst van een zoon ^en^ een j daarover aangesteld schopnzoon, die boiden leveranties op Middachten hadden mogen doen naar de omgeving van het kasteel trok om daar, zoo mogelijk, den Keizer te zien te krijgen. Maar dat lukte niet best. Want al was de bewaking 1 Jenny°Zenden "enbiiëên"hÓ7Xöt*n^'"n van; den Keizer langs den publieken weg allesbehalve j hy, dat^de^ eerste procuratiehouder by eenhypotheek- Mr. Tideman deed pogingen om de erfgenamen van Hans in Duitschland op to sporen. Hem bleek, dat te Dantzig woonden Alexander Richard Zenden en Johanna streng, op het landgoed was het anders. Allerlei bewakers met en zonder uniform versperden daar den nieuwsgierigen den weg en zelfs het vertoo- nen van de roode kaart was den menschen niet vol doende om tot dicht by het kasteel toegelaten te worden. Zelfs wie een plausibele reden voorgaf, waarom hij op bank, en de laatste piano onderwijzeres, de achterklein kinderen waren van Peter, een broer van den erflater. Ook vond hij een tante van die beide pérsonen, oen hofjes-juffrouw, een afstammelinge van Catharina, een zuster van Hans. Dit drietal sprak over de zaak met andere familieleden, en zoo zyn thans als gerechtigden hot kasteel moest wezen werd trouwens zonder kaart op de nalatenschap, die thans bedraagt ongeveer niet dSÏÏlaton m2£ TreeT hoe chic hij erook uitzag, f 53,000, behoudens rente, 77 personen opgespoord van Tnï *infM totTan het slot nog een bereden wie er 67 afstammen van Catharina en 10 van Peter. mJllJNakomelingen van twee andere broers van den erflater, Onze oud-eedie'nde liet dan ook haast de hoop varen, Caspar en Christriaan zyn niet ontdekt geworden, dat Wi den Keizer zien zou. Doch, al werd hij ook - De rechtbank to Haarlem heeft thans bepaald dat telkens teruggestuurd, den moed gaf hy niet op. Einde-alle. erfgenamen en belanghebbenden by den nagelaten lijk werd hy zelfs door den broeder van den slotvoogd tot op zekeren afstand van het kasteel teruggestuurd. Maar deze kwam niet zoo gemakkelijk van hem af. .Mijnheer de Graaf", zoo sprak hij dezen met z'n boedel van Hans Zenden zullen worden opgeroepen om voor de rechtbank te verschijnen op 12 October a.s., om tot scheiding en deeling te kunnen overgaan. Er zijn onder de erven, die een 70ste anderen, die een Duitsch accent aan, fier wijzend op de eereteekenen op 89sto deel krijgen, ook zyn er, die op geen grootor dan zijn borst, „ik heb onder twee Keizers gediend, en nu een 10,000 deel recht kunnen doen gelden, wilde ik nog zoo graag den derden eeos zien." qOK DAARi Dat verzoek kon de Graaf toch met geen mogelijkheid T Fr- Daar krjjgt de oud-gediende z'n derden Keizer in 't oog en als de Koizer den blik naar zjjn kant richt, dan maakt hy, do borst vooruit, zoodat zjjn decoraties I 1910 wy'st aan in f 21279,221/2; voor duidelijk zichtbaar zyn, eerbiedig het militair saluut, j Het resultaat is boven verwachting! Onmiddellijk groet de Keizer hoffelijk op militaire wijze terug, welk voorbeeld door alle militairen van het gezelschap gevolgd wordt. Weinigen zullen meer voldaan aan het Keizerlijk bezoek te Middachten terugdenken dan onze oud-strijder, met wien verder niemand eenige moeite had. Dankbaar en voldaan verliet hij het landgoed. Eene vergissing. De Amsterdamsche briefschrijver in het „Utr. Dbld." deelt mede Miss Evertravel heeft in d'r jeugd een beetje slecht Fransch geleerd, waarmee ze er in geslaagd is zich in Frankrijk ten naastenbij verstaanbaar to maken. Zo verbeeldt zich nu op reis zich overal te moeten bedienen van de taal des lands. Koopt voor een kwartje een „Help yourself with Dutch", studeert een halven ochtend in 't Rijksmuseum, gaat dan aan den wandel en komt omstreeks den Dam tot de ontdekking, dat ze geld wisselen moet. 'n Engelschman doet alles met Cook Sons: miss Evertravel wil dus naar het kantoor van Cook. Doch ijverig in de nieuwe leer, zoekt ze in haar boekje op hoe Cook and Sons in Nederlandsehen tongval heet. 't Boek in de hand spreekt de miss een agent aan. „Can jou zeg me where Kook and Zoan?" De agent, eerst was beduusd, begrypt eindelijk wat men van hem wil, beduidt In agenten-Engelsch dat de miss achter het Centraal-station there op een boot moet stappen naar Zaandam en dan maar verder wandelen. Mi3s Evertravel oordeelt dat Cook z'n kantoor wat erg ongunstig gekozen heeft, stapt op de Zaansche boot, informeert nog eens onderweg, waarbij de aan wijzing van den agent bevestiging ontvangt en komt per slot terecht te 1 Koog aan de Zaan. Van een erfenis, die 113 jaar onverdeeld bleef. Op 9 Mei 1796 overleed te Haarlem, waarschijnlijk in een huis op de Oude Gracht by de Stoofsteeg, Hans Zenden, zoon van Casper Zenden, straatmaker te Abst- hagen, in Duitschland. I Hans was uit Duitschland naar Holland gekomen, had zich te Haarlem gevestigd en trouwde daar met Goor- 1 truida Huisbergen. Daar hun echt kinderloos bleef, maakten zjj een testament, waarbij werd bepaald, dat - de langst levende, die niet hertrouwde, in hot bezit zou blijven van den geheelen boedel j Na den dood van Hans is Geertruida niet hertrouwd zy overleed 27 Augustus 1819, en in het begin van het volgende jaar kwamen haar erfgenamen, de weduwe van Albert Vischboer en Kryntje Kreeftmeyer. by de rechtbank met hot verzoek, een notaris te willen be lasten mot de vertegenwoordiging van de erven van Hans Zenden. Door de rechtbank werd toen als bewindvoerder be noemd de notaris W. A. Hazelaar, en hem werd als helft van den boedel in handen gesteld een som van f 1871,62. De gelden bleven in handen van notaris Hazelaar, die wol eenige moeite in het werk heeft gesteld om de erven van Hans Zenden op te sporen, maar b(j zjjn dood in 1855 had hij de nalatenschap als bewindvoerder nog steeds onder zyn beheer. Dio som was intusschen aangegroeid tot f 2849,01 en werd op verzoek van den procureur H. Gerlings Czn. door de rechtbank op 17 November 1855 onder bewind voering gesteld van den procureur F. L. Kist, die in December 1855 werd gemachtigd daarvoor inschrijvingen te nemen op het grootboek. Toen de heer Kist in 1892 overleed, had hij by testa ment zyn zoon mr. A. Kist aangewezen als zyn opvol ger in het bewind en het beheer van alle administratién, die hem zoowel in als buiten rechten waren opgedragen, doch toen mr. Kist by de rechtbank verzocht als bewind voerder van de gelden uit den boedel Zenden te worden gecontinueerd, wees de rechtbank dit verzoek op advies van den toenmaligen officier van justitie, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, van de hand, omdat hier van bewind voering geen sprako kon wezen, daar hot een onbeheerde nalatenschap betrof, waarover volgons de wet een cura tor moest worden benoemd. noodig, daar over het algemeen het jonge, pasgewon nen hooi sterk broeit. VERDRONKEN. In de gemeentelijke zweminrichting aan den Wies- terdokstraat te Amsterdam is eergisteren een 15-jarige knaap, wonende in de Rozenstraat aldaar, verdron ken. Hij werd door een vriend, met wien hij gekomen was, vermist, en toen deze daarop de aandacht van het personeel had gevestigd, door den. badmeester bo ven water gebracht. Hoewel de knaap toen hij op het droge werd gebracht nog teekenen van leven gaf, bleven de pogingen om de levensgeesten op te wek ken vruchteloos. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. BREEZAND. Vrijdagavond j.1. te half acht had in de school alhier de aangekondigde bijeenkomst plaats van per sonen, die genegen zijn deel te nemen aan den tuin bouw win ter cursus. Behalve de leider van den cur sus, de heer J. de Vries, Hoofd eener school te Koe gras. was tegenwoordig de heer C. Wijdenes Spaans Jr.. Burgemeester dezer gemeente. Een 17-tal belangheb benden had aan den oproep gevolg gegeven. De heer De Vries verklaarde hun het doel van den cursus en deelde daarbij mede, dat men zich in de eerste plaats zou toeleggen op groententeelt en dat later ook de vruchtenteelt zou worden behandeld. Den belangheb benden werd in 't hijzonder op 't hart gedrukt, dat alleen bij ernstig streven van de leerlingen goede re sultaten zijn te wachten. De opgekomenen meldden zich daarna allen tot deel neming aan, terwijl verwacht werd dat nog eenigen hiertoe bereid zullen zijn; bij den Burgemeester de zer gemeente zal tot aangifte nog eenigen tijd gelegen heid bestaan. De lessen zullen worden gegeven gedurende 6 uren per week en wel op Woensdag en Zaterdagavond van 710 uur. De eerste les zal aanvangen op Zaterdag den 2en October a.s. De betoonde belangstelling in den cursus, welks tot standkoming thans zeker is, is wel bemoedigend en geeft blijk dat hij zal voorzien in een gevoelde be hoefte. KAR WIJ. I'Iet karwijdorschen is in de bouwpolders van Hol lands Noorden begonnen, zoodat men thans eerst de resultaten van den oogst kan beoordeelen. Die uit komsten vallen dit jaar tegen. De zaadopbrengst is in vele gevallen beneden een middelmatig gewas. Er wordt van 18 tot 30 baaltjes geteeld. Het zaad is ie donker, wat zijne waarde verlaagt. De markt staat niet hoog. Het eerste zaad, dat deze week werd aan geboden, kon 15 gld. opbrengen. Tegen dien prijs zijn velen niet genegen te verkoopen. '"EEN HEVIGE BRAND. Een vreeselijke brand, waarbij tientallen menschen- levens in gevaar verkeerden, woedde gisteren te Schö- neberg bij Berlijn. Gisterennacht ontstond brand in een kelder van een huurkazerne te Schöneberg. De brand werd eerst ontdekt toen het vuur de trappen reeds bereikt had, zoodat toen de brandweer ter plaat se kwam, dc tappen reeds niet meer begaanbaar wa ren. Zware rookwolken drongen de verschillende ap partementen van de huurkazerne binnen en onder do talrijke bewoners van het huis ontstond een paniek. Hartverscheurend was liet hulpgeroep der beangste menschen, die niet wisten hos zich to redden. Met kracht begon de brandweer het reddingswerk. Men riep de lieden toe niet uit de vensters te springen en mot der eddingsla&diers drong men nu van buiten het bran- de gebouw binnen. Zoo werden 15 menschen door middel van reddingslouwen gered. Intusschen drongen andere brandwachts met rookmaskers voorzien het bran dende huis binnen, overal lucht makende om den rook te verspreiden en intusschen het blusschingswerk vol voerende. Aan dit krachtige optreden van de brandweer het te danken, dat geen der tachtig bewoners het huis eenig letsel overkwam. OM DRIE CENTIMES. Aan het Sint Lazarus-station te Parijs koopt oen was van - m >rir- 1 bekend Parijsch bankier, een buitengewoon rijk man. Mr. Kist kwam niet op zyn verzoek terug, de reentt een naar Quincamp, een station aan de lijn naar Brcst. Hij verzuimt den trein en moet op den vol genden wachten. Uit verveling gaat hij de opgehan gen dienstregelingen en tarieven bestudeeren. En nu komt hij tot de verrassende ontdekking, da' bank benoemde goon curator, de administratie van he grootboek betaalde de rente uit, alsof de procureur F. L. Kist nog bewindvoerder was, en toen in 1902 mr- A. Kist kwam te overlyden, deden zyn erven aan de

Schager Courant | 1909 | | pagina 1