Marktberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. brandweer was ter plaatse, doch vermocht niet veel tegen de vlammenzee. B. was wel, doch laag, ver zekerd. Hierover meldt men nader: Werd aanvankelijk gemeend dat een der bewoon sters uit de Lucifersstraat te Eindhoven, slechts door schrik bezwijmd was geraakt, thans blijkt dat deze vrouw, echtgenoote van J. Rulo, door het hemelvuur werd getroffen. De toestand van de vrouw vererger de zoodanig, dat zij heden naar het gasthuis werd overgebracht. Hare oogen zijn geraakt, zoodat voor haar gezichtsvermogen gevreesd wordt. Ook is hare borst gebrand. Verschillende bewoners der acht huizen, waardoor de bliksem zich een weg baande, zijn allen min of meer door het vuur getroffen, doch herstellen thans langzaam van de doorgestane emotie. Slechts een hunner, de heer Bogers, klaagt nog over pijnen in het hoofd. Toen de bliksem insloeg, zoo verklaart hij, voelde ik plotseling een geweldi gen slag op mijn hoofd, die mij deed neertuimelen. Sinds dat oogenblik heb ik nog hevige drukkingen op het hoofd! Behalve de drie reeds genoemde wonin gen, die door den bliksem en gevolgden brand ver nield zijn, werd ook nog groote schade door beide ver nielende elementen aangericht, in het laatste huis, bewoond door den heer Rooyalckers. Deze is verze kerd. Schier in alle acht Woningen is schade aangericht, hetzij door den brand, bliksem of beschadiging en bederf bij het redden van huisraad, hetwelk in den zwaren plasregen in de open lucht werd neergezet. Dui delijk is waar te nemen, hoe de bliksem in een der schoorsteenen is ingeslagen, dezen verbrijzelde, daarna over een stuk dak schoot, hetwelk geheel zwart werd geblakerd en daarna zijn weg naar beneden, dwars door alle huizen heen nam, om ten slotte aan het einde der buurt, uit het laatste huis omhoog te schieten, en daarbij een deel der bekapping te verbrijzelen! Dinsdagnacht is ook het huis met leien dak van II. te Gestel door den bliksem getroffen. Het huis is zeer beschadigd, ramen en kozijnen zijn versplinterd. Brand is er niet ontstaan en niemand kreeg letsel. BESCHERMENDE RECHTEN. In De Vaderlander lezen we: Voor ©en tiental jaren waren vele landbouwers over tuigde voorstanders van de noodzakelijkheid van graanrechten. Wie herinneren ons, hoe we elders ko- lommenlange polemieken met deze proteclionisten voer den. Op de vergaderingen van verschillende dorpsver- eenigingen liep het dispuut herhaaldelijk over de ge- wensehte heffing, en velen meenden, dat de landbouw zou blijven kwijnen, als het Amerikaansche graan maar vrij kon blijven binnenkomen. Het is gelukkig bij den roep om graanrechten ge bleven. En thans hoort men uit geen enkelen land- bouwersmond dat verlangen meer uiten. Zelfs schreef een clericaal blaadje, dat niemand graanrechten wenscht! Vanwaar die verandering? Lees het juist verschenen verslag onzer bekwame Landbouwdirectie, en ge hebt het antwoord. Het gaat onzen landbouwer goed. Hij heeft bijtijds leeren inzien, dat de bakens verzet moesten worden, dat andere gewassen de plaats dienden in te nemen van den minder toonenden graanbouw. Hij heeft de resultaten der wetenschap dienstbaar leeren maken aan zijn bedrijf. De intensieve cultuur, welke land bouwscholen en wintercursussen hem onderwezen, bracht de productie van zijn akker op het dubbele. De 119 H.L. aardappelen, die de H.A. in 1833 op bracht, waren in 1908 tot 212 H.L. gestegen. Oogstte zijn grootvader in 1833 van de H.A. 19 H.L. tarwe, hij dorschte er in 1908 niet minder van dan 32 H.L. Het gaat onzen landbouw goed. Dat klinkt u tegen uit het gansche Landbouwverslag. Wanneer men onzen landbouwer voor een tiental jaren eens graanrechten hadde gegeven? Zou hij dan ook al zijn energie gericht hebben op hernieuwden bloei van zijn bedrijf? Lees eens uit de vijftiger jaren de historie onzer textielfabrieken. „Schaf'dè rechten af", zeiden de fabrikanten. „Dan pas zal men niet hij de pakken blijven neerzitten, voort blijven tob ben met verouderde machinerieën, doch door de con currentie geprikkeld worden om het bedrijf groot te maken." Vanaf de afschaffing der rechten dateert de opkomst onzer Twentsche industrie. Had men indertijd onzen landbouwer graanrechten gegeven, tien tegen één, dat het jaren langer zou heb ben geduurd, eer hij, dank zij de weienschap en cnze flinke Landbouwdirectie, de cultuur tot de hoogte had gebracht, waarop ze thans staat. Zoo één. dan mag hij onze liberale regeeringen dankbaar wezen, dat ze hem voor de ramp der g-aanrechten hebben behoed. Protectie heeft men hem "gegeven, doch protectie, die niets uitstaande heeft met een „rooftocht op kleiner Iuyden zakken". Protectie in den vorm van staatszorg voor uitmuntend onderwijs, waarbij de wetenschap in dienst werd gesteld van dezen belangrijken tak van ons volksbestaan. Als men dien veg inslaat voor onze nijverheid, zal ze er heel wat meer door gebaat wor den dan door hrooge rechten, die hoogstens enkelen groolen winste brengen, doch voor de massa verzwa ring van druk beduiden. BURGERVLOTBRUG. Alhier sloeg de bliksem Maandagavond in een der telefoondraden langs het Noordholl. Kanaal. zwaren mist ontvangt de binnenste cylinder wei- Doch het opgedrongen volkslied miste blijkbaar de een zwa.en mis on b zodoend© is ook noodige levensvoorwaarden als zoodanig. De melodie was, zooals sedert die dagen ook in andere lan den wel is voorgekomen, voor „het volk te moeie- lijk en de tekst schijnt evenmin voor het volkslied geschikt geweest te zijn, zoodat het thans bij het zoo zanglievende Duitsche volk schier vergeten is. Een ander, dat meer als Duitsch volkslied is bekenc geworden, is het gedicht van Arndt: „Was ïst des Deutschen Vaterland?" met het uitdrukkingsvol e slot vers als antwoord op die vraag, op muziek gezet dooi Gustav Reichardt. En in het groote jaar 1870 weerklonk plotseling door half Europa het schoone lied „Die Wacht am Rliein", gedicht van Max Schneckenburger en gecom poneerd door Carl Wilhelm, een lied, dat nog moer hekend werd, dan dat van Hoffmann van Fallers- leben, getiteld: „Deutschland, Deutschland über Al- les". Geen van die Duitsche liederen heeft totnogtoe het „Heil dir ihi Siegerkranz" achteraf gezet. Na het Engelsche is wel het Oostenrijksche volks lied „Gott erhalte Franz den Kaiser" (God behoede Frans den Keizer), het meest bekend. Het gedicht is van Laurenz Leopold Haschka en de muziek van den grooten Joseph Haijdn, gemaakt In de laatste jaren der 18e eeuw. Even eenvoudig en verheven als het Oostenrijksche Is het Russische volkslied „God zij des Czaren be schermer", iu 1830 door Zukowsky gedicht en door Lwoff op muziek gebracht. Van anderen aard dan de genoemde volksliederen, natuurlijk, is het Fransche volkslied. In het jaar 1792 werd het door Rouget de 1'Isle, een vurig jong offi cier, gedicht en op muziek gezet en bestemd voor krijgslied der Rijnarmee. De hartstochtelijke melodie paste zich juist aan bij den volksgeest dier dagen en toen onder het zin gen van dat lied de Marseiller troepen hun intocht in Parijs hielden, kreeg het den naam „Marsaillaise". In 1795 werd het officieel als Fransche natioualhymne betiteld. Erger nog dan de maker van het Engelsche volks lied is de vervaardiger van de geliefde Marseillaise door het noodlot getroffen. Tijdens het schrikbewind vertoefde hij in de gevangenis en slechts aan den val van Robespierre had hij het te danken, dat hij zijn leven niet op het schavot verloor. Miskend en arm leefde hij voort en eerst in 1830, toen zijn lied tot vernieuwden heldenmoed aanspoorde, bekwam hij een schraal staatspensioen, dat hem voor den honger dood behoedde. Doch de Marseillaise is, evenals de nationaalliederen van Engeland, Oostenrijk en Rusland, ver over de grenzen van het land, waar het thuis behoort, in ge bruik genomen en bij voortduring in eere gehouden. VERMORZELD DOOR EEN SLANG. Een paar veldarbeiders, die aan den zoom van een zich buiten Malang bevindend bosch op hun sawah aan de door hen geleden schade. Gegronde hoop bestaat mg meer licht dan de buitenste en zoodoende is ook het verschil in uitzetting tusschen beide zeer- gering. Door een veer wordt nu de hefboom gelicht, deze laat de gastoevoerklcp vrij en het gas stroomt naar den brander waar liet door een zgn. „eeuwighcidsvlam' ontstoken wordt. Het apparaat is o.a. op een vuurtoren bij Stockholm reeds beproefd en voldoet op merkwaardige wijze aan zijn taak. Niet alleen wanneer het donker wordt, doch ook bij het optreden van nevel gaat liet licht vanzelf op en op eonige donkere Decemberdagen bleef het licht bijna den geheelen dag doorbranden. ONTZETTEND E 111TTE. Uit Peking komen berichten van ondragelijke warmle. De oudste bewoners van dc stad herinneren zich niet een zoo hoogc temperatuur. Veel Chineezenen Europe anen zijn reeds als slachtoffer gevallen en do stad ligt vrijwel verlaten; handel en verkeer staan slil. Dien weet maar niet waar zich te bergen, overal is de warmte even erg en als er niet spoedig een ommekeer komt in de weersgesteldheid, zijn de gevolgen niet Ie beramen. In de schaduw bereikte de thermometer een hoogle van 118° Eahrenheit. 's Morgens vroeg werden al vier menschen door een zonnesteek gedood. STAKING IN ZWEDEN. Steeds hooger klimt de nood der stakende Zweed- sche arbeiders. In weerwil van groote sommen, uit 't buitenland ontvangen, beginnen de meest noodzake lijke levensbehoeften te ontbreken. Alleen bij de kleine winkeliers van Stockholm hebben de veertig duizend stakers der Zweedschc hoofdstad reeds ongeveer een millioen kronen schuld. Vandaar, dat de neringdoen den in grooten getale Zondag besloten den stakers geen verder krediet toe te staan. Het stakingscomité heeft becijferd, dat wekelijks een millioen kronen noodig is om de staking te kunnen voortzetten. Om zich dit geld te verschaffen, wil het comité een buitengewonen weg inslaan. Het secreta riaat der arbeiderspartij zal schuldbekentenissen uitge ven, waarmede alleen noodzakelijke levensmiddelen be taald kunnen worden. Deze finantieele operatie mag zich niet verder uitstrekken dan over een bedrag, dat nominaal 3.000.000 kronen bedraagt. Dc arbeiders-or ganisatie stelt zich borg, dat de aflossing der leening binnen het jaar plaats zal bobben. Het is niet onmor gelijk, dat in Zweden, waar de organisatie der arbei ders zeer krachtig is, dit plan uitvoerbaar zal blijken. Intusschen doen de Zweedschc stakers hij dc ar beiders van Engeland en Amerika krachtige pogingen om door giften finantieelen onderstand te verkrijgen. Wederom is een der leden van het stakingscomité naar de Vereenigdc Staten vertrokken om gelden in te za melen. Maar het zijn niet alleen de arbeiders, die door de staking zwaar getroffen worden. In weerwil der sterke weerstandskas, waarover de patroons beschikten, lijden ook tal van industrieelen door den stilstand van za ken groote verliezen. Om te voorkomen, dat de ar beiders in hun verzet gestijfd worden, onthouden dc patroons zich van iedere nadere mededeeling omtrent EEN FLINKE VROUW. Iemand van de Daily Chronicle heeft gesprots. met mej. Charlotte Mansfield, de wakkere EngeiSc vrouw die zonder geleide van blanken getrokken van de Kaap naar Kaïro. Zij had een geweer en d* revolver bij zich om zich te verdedigen in geval y nood en om te jagen voor haar maal. Maar de i, boorlingen zij is geweest in oorden waar ge^ blanke voor haar een voet had gezet deden haa nergens kwaad. Juffrouw Mansfield is vol bewondering voor (j[i inboorlingen, nl. voorzoover zij niet door teveel b^j schaving besmet waren. „Wat me het meest aan! stond", zei ze, „was dat, schoon ik geheel alleen bij al die mannen groote, sterke, gezonde, lukkige wilden, die lezen noch schrijven konden ge- en Volksiiederen. Het is opmerkelijk, dat na het zelfstandig optreden van een volk, toen de regeering een vasten vorm had aangenomen en de Staat binnen zijne grenzen was be paald, het volkslied, of juister uitgedrukt: „hel nationaaL- lied" in de wereld is gekomen. Dat was het lied, waarin de Vorst werd verheerlijkt en het volk uiting gaf van zijne gehechtheid aan den Vorst en aan het gemeenschappelijk Vaderland. En waar voor dat lied cene zangwijze werd gevonden, een voudig, doch opgewekt en krachtig, daar was het be stemd om gekend te worden door oud en jong en geestdrift te wekken, overal in den lande. Het zingen van dat lied werd niet beperkt door rang of stand; het werd niet verdrongen door andere mclodiën, in tegendeel het werd verbreid over de grenzen en langzamerhand gekend ook onder naburige volken. Het oudste der bekende nationaalliederen zal wel zijn het „Wilhelmus van Nassouwe", waarvan de vervaar diging wordt toegeschreven aan Marnix van Sint AI- degonde in de 16e eeuw. Dat lied was het krijgs- en feestlied der Vrije Nederlanders en heiligden den Oranje vorst, die ,,aen 't Vaderlant getrouwe zou blijven tot in den doot." In verschillende muziek- en zangbundels vindt men opgenomen het Engelsche, het Oostenrijksche en liet Russische volkslied. Het Engelsche Volkslied „God save the King" (God zegene den Koning) is van alle nationaalliederen wel het meest populair geworden. Men hoeft eerst gemeend, dat de beroemde Duitsche componist Handel de vervaardiger was van de eenvou dige, krachtige zangwijze. Doch Chriisander, die Han dels 1 eveashes ch rij ving hoeft gegeven bewees, dat Henri Careij, een Engelschman, die in 1713 in armoede over leed, de maker van het lied was. Het werd als hand schrift in diens nalatenschap gevonden, ojsenbaar ge maakt en mettertijd met cene geringe wi|zigiig in s.tem- menvoering en harmoniseering over Engeland verspreid en algemeen bekend. m Van Brittónnië naar het vasteland overgebracht, werd de melodie van het Engelsche volkslied in de laatste jaren der 18e eeuw in dc Duitsche landen, met passenden tekst voorzien, gebruikt als Pruissisch volkslied, zooals men liet kent in „Heil Dir im Siegerkranz" (Heil u te midden der Overwinnaars.) Op last van Koning Eredcrik Wilhelm III van 1'ruis- sen werd door Spontini cene melodie vervaardigd bij den tekst van den Koninklijken Kabinetssecretaris" Dun- ker. aanvangende met de woorden: Wo ist das Volk das Kühn zur Tat." Dat lied werd door den Ko ning als Pnussische Hymne gedecreteerd en met aan drang op alle scholen des lands ingevoerd. het werk waren, hoorden dezer dagen plotseling hart- j dat de nood ook de arbeidgevers gunstig voor een verscheurende angstkreten uit het kreupelhout ko- schikking zal stemmen. men. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op De staking der zetters levert zoo goed als geen re- het hulpgeroep af en wat zij daar zagen deed sultaat op. Langzamerhand beginnen alle Zweedschc hun hart stilstaan en stolde hun bloed in de aderen, j dagbladen wederom te verschijnen en zij, die reeds ■vertelt het Soer. Nieuwsblad. Een vrouw, die in uitkwamen, hernemen hun vroeger formaat. Ook den doodelijken strijd gewikkeld was met een reuzen- j courantenloopers ontbreekt het aan de gewenschtestand- pythoon, een zoogenaamde poespokadjang! 1 vastigheid. Het monster had zijn lichaam reeds om haar bee- 1 De spoorwegbeambten hebben besloten niet te sta- nen en haar middel gekronkeld; de vrouw, door haar ken. De arbeiders troosten zich met de beschouwing, I doodsangst met litanenkracht toegerust, slaagde met dat het steeds geringer wordende vervoer de maatschap- haar armen er in het beest van haar bovenlichaam pijen zal dwingen het treinverkeer stop te zetten. te weren. Zij wist dat de machtige omstrengeling den klasse van arbeiders niet tot stand komt. De arbeiders I dood beteekende. Een gruwelijken dood! troosten zich met de beschouwing, dat het steeds ge- Een der sawah-kerels stapte eindelijk moedig voor- ringer wordende vervoer de maatschappijen zal dwin- uit om de ongelukkige te helpen; de ander stond op 'gen het treinverkeer, slop te zetien. zijn beenen te trillen. In de hoofdstad heerscht schijnbaar weder een nor- Met opgeheven arit ging hij op het monster af, 1 male toestand. De electrische trams rijden, huurrij- doch deinsde terug, toen dit met een bliksemsnelle tuigen en auto's vindt een ieder, die ze zoekt. Zatcr- beweging naar hem hapte. Hij sloeg met zijn arit naar den opengesperden muil, doch de slag gleed af, kwam niet goed aan. Anders zou hij het dier den kop van 't lichaam gescheiden hebben, zei hij later. Hij slaagde er evenwel in, het dier een vrij diepe wond aan den hals toe te brengen. Deze wond scheen het beest woest te maken, want hij liet zijn slacht offer half los en richtte zich tegen zijn beide aanval lers, die het daarop op een loopen zetten. De slang schijnt, toen hij zag, dat zijn vijanden hem te vlug af geweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zijn teruggekeerd en er toen in geslaagd te zijn zich om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur 2 tani's terug kwamen met een drom gewapende dessagenooten achter zich, von den zij de vrouw dood, vermorzeld. WEER KNOEIEN. De Russische senator Garin, die met de onderzoe king naar de knoeierijen in de militaire leveranties heiast werd, maakt een enkel teekenend staaltje be kend. Een firma Thiel, in Moskou, moest bij een leve ring van 800.000 roebels alleen aan den militairen in tendant 70.000 roebel afstaan, buiten de gelden aan die andere beambten, die bij de levering wat in de melk hadden te brokkelen! In 1886 betaalde dezelfde firma aan de militaire beambten 126.000 roebels; ge durende den Russisch-Japanscben oorlog, toen zij vooi 20 millioen militaire kleedij leverde, moest zij 3 mil lioen roebel afdokken. De knoeierijen werden zoo openlijk gedreven, dat Garin zelfs lijsten vond waar op ieders aandeel aangeteekend stond! EEN AUTOMATISCHE LICHTBOEI. Een lichtboei, die van zelf lichten gaat, zoodra het donker wordt, en weer uitgaat, als het licht weer door dagavond opende liet stedelijk theater het seizoen met een bijna „uitverkocht huis." Uit Malmö wordt dato 15 Augustus gemeld, dat, ten gevolge van het verminderde verkeer, 300 treinen per dag zijn opgeheven. Van verschillende zijden wordl aandrang op de re geering uitgeoefend om den Rijksdag bijeen te roepen, opdat deze een herziening van de wetten betreffende de arbeidscontracten en collectieve arbeidscontracten ter hand neme. ONTTREKKING AAN DEN KRIJGSDIENST. Het aantal dergen',n, die zich aan den krijgsdienst in Frankrijk onttrekken, begint onrustbarend te stij gen. Volgens een statistiek bedroeg dit voor de jongste lichting 11.782 man. Sinds 1903 is het cijfer steeds toegenomen, vooral de laatste jaren; in 1906 was het aantal nauwelijks 4567. Het verschil met dit jaar is dus wel heel groot. Het toenemende getal deserteurs in verband met bet dalende geboortecijfer acht de Temps ernstig ge noeg, om met nadruk de algemeene aandacht te vra gen voor deze verschijnselen, van zoo groot belang voor de nationale verdediging. Een der voornaamste oorzaken meent het blad te moeten zien in het misbruik der amnestieverleenin- gen, welke, in de laatste tien jaren geregeld om de twintig maanden afgekondigd, den deserteurs straffe loosheid verzekeren en de gelegenheid bieden, na korten tijd weer in het vaderland terug te keeren. Op die wijze is de straf geen verbanning meer, wordt het hoogstens een gedwongen uitstapje. De buitengewone zachtmoedigheid, waarmede de krijgs raden de gevangen genomen voortvluchtige recruten behandelen, verergert het kwaad. Deze militaire recht banken werden „geterroriseerd" door de aanvallen, niets van misdaad afwisten zij mij met verwon, derlijke ridderlijkheid behandelden. Ik vind het heej jammer, dat men hun godsdienst en zeden wil ver. anderen; men moest ze met rust laten, en niet ra! ken aan hun oude gebruiken." Met het Christelijk zendingswerk had juffr. Mans. field dan ook weinig op. „Het is mooi en wel" zei ze, „die inboorlingen te leeren, dat zij zinde. lijk en vlijtig moeten wezen, maar velen hunner worden, zoo gauw ze het Christendom hebben aan. genomen, huichelaars. Zij vereenzelvigen het Chris! tendom met dophoeden en Europeesche kleeren. Het is voor hen geheel een kwestie van kleeding. ;j behoor tot geen bepaalde kerk, maar ik moet zeg. gen, dat de Katholieken de inboorlingen op hm plaats houden en dat zij daarom geëerbiedigd wor. den. Het kwaad is, dat zooveel zendelingen de jon. gens bederven. Het is bespottelijk den inboorling t. behandelen als een „zwarten broeder". Zij verlieze, L alle achting voor u. De goede manier om ze te be- handelen is billijk en rechtvaardig, maar tevens streng voor ze te wezen." b Juffr. Mansfield is verrukt over Rhodesië. Daarl zou ze willen boeren. Wat ze er nu van den oogst heeft gezien leidt er haar toe, te zeggen, dat Ca nada nog eens in Rhodesië een zwaren mededinger zal krijgen. Het is een prachtig land voor landver huizing, volgens haar. Zij weet van iemand, die in Canada niet slagen kon, en het in Rhodesië heeft beproefd. Zeven jaar geleden begon hij er met 50 en huurde 100 stuks vee van de regeering. Nu heeft hij 750 runderen en alles wat een boer kan wenschen. De reis van juffr. Mansfield duurde 218 dagen, waarin zij 27.000 K.M. aflegde. Gedeeltelijk reisde zij per boot en spoor, gedeeltelijk ging zij te voet cd voor een ander deel droegen haar inboorlingen in een soort hangmat. Waar zij in het binnenland kwam wist men al van ,,de witte donna" die alleen j door de woeste wereld trok. Den Oen Januari vet- trok zij uit Londen, den 8en Februari uit Kaap- stad, den 26en Juli kwam zij te Kaïro aan en Za terdag 11. was ze weer te Londen. Juffr. Mansfield gaat een boek over haar reis schrijven en er lezingen over houden. Zij zal ook werken voor landverhuizing naar Rhodesië. PAPIEREN SIGAREN. Een snuggere Amerikaansche zakenman heeft weer I eens een nieuwe mogelijkheid ontdekt, om papier I te gebruiken. Wagenwielen, ondergoed, gordijnen van papier zijn I reeds lang gebruiksvoorwerpen in de papierindustrie I geworden; maar thans is te New-York, zoo weet „Nos Loisirs" te melden, een fabriek opgericht, die een 1 bijzondere soort papier vervaardigt, dat dient tot 't maken van... sigaren. De vellen papier worden met tabakssap verzadigd i en zuigen dit in groote hoeveelheden op. Daarna ko men zij in een pers, waarna ze in den vorm van tabaksbladen worden gesneden, waarbij zelfs de ade- ren Van het natuurlijke tabaksblad kunstig worden nagemaakt. Uit deze papiertabak of dit tahakpapier worden dan sigaren gedraaid, veel en veel goedkooper dan „echte' sigaren. Men zal echter met misschien niet ongerechtvaar digde verbazing vernemen, dat de rookers, die deze Amerikaansche papieren rookstokken geprobeerd heb ben, er vol lof over zijn en de zachtheid en het aroma van deze wonderlijke sigaren ten zeerste prij zen. Zij moeten, dunkt ons, vooral voldoen, gerookt in een sigarenpijpje van zeeslangenvel. EEN VLEIEND OORDEEL. Generaal Bingham, het voormalig hoofd der New- Yorksehe politie, schrijft in Hamptons Magazine, dat 2000 leden der politie omkoopbaar zijn, dat zij jaar lijks minstens 100 millioen dollars ontvangen van schuldigen en politici, die bescherming of stemmen bij de verkiezingen noodig hebben, en dat de meeste gemeentelijke wetten zijn gemaakt om de overtreders te kunnen plukken. Gedurende het eerste jaar dat hij als hoofd der politie optrad, zegt Bingham, had hij gemakkelijk 600,000 dollars kunnen innen door cmkooping. De eigenaars van twee inrichtingen boden hem 10.000 'en 5000 dollars. De geheele macht van Tammany berust op haar invloed op de politie, en naar zijn meening is New-York de meest anarchisti sche stad ter wereld. breekt is wel het merkwaardigste, dat er in den laat- welke zij van de zijde van zekere politici te verdu- sten tijd op liet gebied van kust- en havenverlichting ren hebben. Verre van zoo onvermurwbaar te zijn verschenen is. Tot nog toe bood het ontsteken der als de onvoldoend ingelichte meent, durven zij in lichten yeel moeilijkheden, vooral afgelegen en moed- drie vierde der gevallen de noodige en verdiende tijk bereikbare boeien waren een voortdurende bron straffen niet op te leggen. Dientengevolge schrikken van zorg. Men laat gewoonlijk die lichten maar dag de gevolgen der desertie niemand meer af. en nuelu doorbranden, hetgeen natuurlijk alles behalve Een tweede oorzaak is de toenemende anti-militaire voordeelig is en bovendien een vakere vulling noodig maakt. Het automatische licht is onlangs door een Zwecd- schen ingenieur uitgevonden. Zijn uitvinding wordt toe gepast op do in den laalslen tijd in gebruik gekomen acetyloenlichlen, welke gevoed worden door een of moer stalen flesschen, waarin het acetyleen in samen- gepersten en opgelosten toestand bewaard wordt. De vullingen van deze flesschen kunnen soms maanden duren zoodat do l>ehandeling zeer vereenvoudigd wordt. Op welke manier werkt nu het automatische licht? Op een vooruitstekenden arm is een klein toestelletje geplaatst, waartoe het daglicht van alle zijden toegang heeft. Dit toestelletje, in den vorm van een kort© zuil, bevat hol mechanisme, dat den toevoer van liet gas naar den brander afsluit of doorlaat, al naar ge- lang het licht moet worden gedoofd of ontstoken. Dit mechanisme werkt aldus: Een metalen cylinder, in het midden, van de zuil geplaatst, rust op een hefboom, die den toevoer van het gas naar den brander afsluit. Ifet boveneinde van den cylinder stoot tegen het juk, dat wondt gedragen door drie dunnere cylinders, om den eersten heen ge^ plaatst. De eerste cylinder nu. is slechts omgeven door oen glazen mantel, de drie andere echter Loven- en anti-patriotische propaganda. Als bewijs hiervoor diene, dat het aantal deserteurs in de steden aan merkelijk grooten is dan op het platteland: te Parijs Is het gestegen van 288 tot 1417. Juist in de groote centra maakt het Hervé'isme proselieten, onder leiding der Confédératlon generale du travail en der arbeidsbeurzen, wier bestuurders met volle handen aan de jonge soldaten, zelfs in de kazernes, de Manuels du soldat' uitdeelen en andere oproepingen tot oproer en plichtverzaking. De socialistische bladen beweren, dat de antipatri otten niets anders doen, dan de vrijheid der gedachte uitoefenen: hen daarvoor te vervolgen zou gelijkstaat met de meeningsvrijheid aan banden te leggen. De conclusie is wel een weinig stout: al zijn de middelen om de gedachte uit te drukken, 't geschrift en het woord vrij, daaruit volgt nog niet, dat iedere vertolking hiermede van de gedachte straffeloos is. Het begrip opruiing is nog altijd strafbaar; de anti patriotten, die de nationale weerkracht ondermijnen en het land kwetsbaar maken voor 's vijands slagen, zijn landverraders. Dc groole schuldige is de Fransche onderwijzer, j meent de Temps, die wel eens oen voorbeeld mocht HHHH mHHnemen aan den Pruisslschen schoolmeester, die den dien nog door metalen buizen, welke aan den bui- s'a6 DSadowa won. In plaats van den aan hun teilkant verguld en spiegelglad gepolijst zijn. Terwijl I zorgen toevertrouwden kinderen een patriottische opvoe- dus de lichtstralen tot den binnensten cylinder vollen i ding te geven, beijveren zich de Era nsche school mees- toegang hebben, zijn dc buitenste daarvan verstoken, ters het internationalisme te prediken, terwijl van plicht daar de glimmende metalen buizen al het licht terug- tegenover het vaderland nauwelijks gewag wordt ge- kaatsten. Het gevolg is, dat de binnenste cylinder meer maakt. Het cosmopolitisme is ongetwijfeld een schoone gaal uitzetten dan de buitenste, zoodra het toestel door 1 gedachte, maar deze mag niet aangewakkerd worden lichtstralen en dus ook door warmtestralen wordt ge- ten koste van de liefde voor het eigen vaderland, troffen. Deze uitzetting is voldoende om het hefboompje, I ,-Laat ons de mcnschlield eeren en liefhebben; maar waarop de binnenste cylinder rust, naar beneden te lateri wij niet vergeten, dat wij Fransclien zijn, en drukken en de gasioevócrklep gestolen te houden. dat, zoo wij willen leven, wij in de eerste plaats ons Wanneer échter het licht vermindert, hetzij door Frankrijk moeten dienen en Hooghouden." het ondergaan van de zon of door het optreden van Hdbld. - h. - j naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 AUGUSTUS, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 767.9 m.M. te Horta. De laagst bekende stand is 746.4 m.M. te Port- landbill. VERWACHTING: Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind. Tijdelijk opklarend. Later weer regen. Zelfde tempe ratuur. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 116 Augustus. Geboren: Grietje, dochter van Klaas Reuooij en Catharlna Fijn. Ondertrouwd: Pieter Botman, oud 25 jaar, landbou wer, te Bovenkarspel en Immetje Reuzenaar, oud 24 jaar, zonder beroep alhier. Getrouwd: Jacob Bakker, oud 21 jaar, arbeider, wo nende alhier, onlangs te Den Helder en Pletertje Tij- sen, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Wierin- gen. Overleden: Ariën, oud 6 mnd., zoon van Jan Rood en Marijtje Koomen. SCIIAGElt KAASMARKT Woensdag 18 Augustus 1909. Aangevoerd waron 30 stapels Kleine Kaas. Hoogste 8267 KoP' kaaS' f -- Aan *ewicbt A in h t e r <1 a in sc h e V. F.\' Eierenveiling, 17 Aug. 19C9 Kipeieren per 100 3.60 a 5.25. 7 Mcticmbllk, 16 Aug 1909. Aardappeien groote muizen f 0.95 a f 1.05 n kleine muizen f 0.— af 0.30 n blauwe f o.- af 0.— «niiK, Aanvoer manden of zakken Snuboonan f a90 a f a95 öpercteboonen f o.75 a f 0.89

Schager Courant | 1909 | | pagina 2