De Lutine. Donderdag 19 Augustus 1909. 53ste Jaargang. No. 4558. Bureau SGHAGESÏ, Laan O 4. Uitgevers t TRAPWSüfö Co, Binnenlandsch Nieuws. AIieeeci Nieuws Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Teleplioon Mo. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. wel doodelijk gekwetst. Spoedig Ls hij dan ook gestor ven, doch men heeft nog van hem te weten kunnen I komen, dat hij scheepsklerk was, en Hat cr groote j,schatten in „De Lufine" geborgen waren, t Het spreekt wel vanzelf, dat men spoedig na deze vreeselijke stranding pogingen aanwendde, om de schat- Dzn., van Tcssel, schrijft aan ten uit het wrak op te sporen. De dorst naar goud kan in Californië nooit grooter geweest zijn, dan de be- heeft al heel wat harten in geerte, die op Terschelling en Vlieland heerschle, om De heer J. Daalder het Handelsblad: Het woord „Lutine" beroering gebracht en al heel wat hoofden warm doen worden. Eu, hoewel de lijdensgeschiedenis dagteekent uit het laatst der achttiende eeuw, wordt op het oogen- blik nog gedacht om gedeeltelijk terug te krijgen, wat in 1799 in der golven schoot verloren ging. Nog wordt gedacht aan verbeterde werktuigen, waarmede men zoowel in het zand als in het water kan duiken. We willen in het kort de geschiedenis van het schip „De Lutine" weergeven, om daarna Ie melden, welke plannen tot redding der verloren schutten nu nog ge maakt zijn. De „Lutine" was oorspronkelijk een Lransch fre gat met 32 stukken geschut. In 1793 werd het met meer schepen aan de Engelschen prijs gegeven, die het pantserden en het voor eene gewichtige zending bestemden. In Hamburg n.1. was een handelscrisis uitgebroken, die de aanzienlijkste huizen met een ban kroet bedreigde. De suikerprijzen bijv. daalden er in korten tijd met 40 p.Ct., zoodat men millioenen te kort zou komen. Uit Engeland evenwel zou redding dagen. Eenige bankiers uit Londen, waaronder de Goldsmids. die even rijk waren als nu de Rothschilds, zouden het crediet der Hamburger huizen redden. De Goldsmids, vier broeders, hadden evenwel in de laatste tijden zware verliezen geleden, wat als een straf beschouwd werd voor iets, dat hun vader zou hebben misdreven. Deze, Aaron Goldschmidt geheeten, had, zooals het verhaal het wil," ,van een ouden rabbi, dien men hoog vereerde, een verzegeld pakket geërfd met het opschrift: „In dien gij de zegels van het pakket ongeschonden laat, zal uw huis bloeien als een laurierboom, doch, in dien gij ze verbreekt, zal h et kwade u achtervolgen." Aaron Goldschmid bewaarde het pakket zeer zorgvul dig en bij den dag nam zijn rijkdom toe. Toch kreeg de nieuwsgierigheid ten slotte de overhand en de rijke Goldsmid verbrak de zegels van het pakket en open de het. Weinige uren daarna was de mail overleden en vond men hem dood op zijn kamer met een geel perkament, waarop allerhande onleesbare teekens ge schreven stonden, in de verstijfde hand. Do vier zoons zetten de zaken voort, doch ieden spoedig groote ver liezen. I 1 I 1 i 'i !'\'J I ,J f i'! Zoo wordt verhaald. Wat hiervan waar is, kan moei lijk meer aangetoond worden. Zooveel is evenwel ze ker, dat de Goldsmids nog genoeg overhielden om in 1799 verscheidene millioenen aan boord van „De Lu tine" te kunnen brengen, welke sommen voor de Ham burger kooplieden bestemd waren. Van vele andere bezitters kwamen mede schatten aan lboord, en ook werd er geld medegenomen voor een Engelsch leger dat in Noord-Holland geposteerd 'lag, om ons te hei lets machtig te worden van hetgeen de „Lutine" be vatte. Volgens mededeelingen alweer moet er veel ge roofd zijn door visschers van Terschelling en uit \o- lendam, die heimelijk in den nacht naar hier uitzeil den en zeer gelukkig waren bij hun zoeken. De leiding der berging berustte overigens bij den heer L. P. Robbée, tot 1808 drossaard en opperstrand- vonder van Terschelling. Met de doelmatigste werk tuigen uit die dagen haalde men vele schatten uit de diepte op, en men verhaalt, dat dikwijls de® avotids eene visschersschuit, die bij het wrak de schatten in ontvangst genomen had, bij West-Terschelling in los sing lag, en vele zakken met Spaansche piasters of Louis dors aanbracht. Met wagens werden de waar den naar de bergplaats gereden, en spoedig had men voor meer dan voor een half millioen geborgen. Lang zamerhand evenwel verzande het wrak, zoodat het ber gen wel een eind moest nemen. Doch de plaats, waar nog verreweg het grootste gedeelte der schatten ver zonken zat en nog zit, verloor men niet uit het oog. Later zag men met genoegen, dat de zandbank over werkte, d.w.z. zich meer en meer verplaatste, en in het midden van de 19de eeuw ging de tijding van mond tot mond: „De Lutine" is biootgespoeld!'' Opnieuw greep de goudkoorts de eilandbewoners aan; de vreugde was groot, want nu zouden nieuwe schatten bloei en welvaart in hunne gemeenten bren gen. Er zou evenwel met overleg gewerkt worden. In 1821 was reeds ©ene maatschappij opgericht, die zich ten doel stelde, de schatten uit het millioenenschip te bergen. Aan het hoofd van deze vereeniging stond de ondernemende burgemeester van Terschelling, 'de heer P. Eschauzier, die van Koning Willem 1 het uitsluitend recht ontvangen had, om het bergingswerk opnieuw te beproeven, doch onder de voorwaarde, dat de helft der waarden aan den Staat zou worden uit gekeerd. Dit Staatsdeel is evenwel later geschonken aan de regeering van Engeland, die het heeft overge dragen aan de Assurantie-Maatschappij „Lloyds". En deze maatschappij heeft van 1857 tot 1861 nog veel tonnen gouds aan waarden weten te bemachtigen, zoo dat aan de deelhebbers nog een vrij hoog procent kon uitgekeerd worden, niet tegenstaande veel geld ver diend was door allen, die aan het bergingswerk had den medegeholpen. Na laatstgenoemd jaar is het wrak opnieuw in het zand. verzonken, en is het goudvisschen hoe langer hoe moeiijlker geworden. Voor een twintigtal jaren heb ben de Engelschen het werk nog eens weder hervat. 1 Men had zich toen voorzien van de beste vaartuigen, i om zoowel in het zand als in het water te duiken, doch de uitkomsten zijn niet schitterend geweest. Slechts doet. zal het niet alleen kunnen dienen voor het Goud schip, maar voor tallooze andere doeleinden, want zeer groot is ook elders de waarde van vel© handelsvoor raden die nog in den zeebodem verborgen zitten. Doch in de eerste plaats is het te wenschen, dat te voorschijn gebracht mogen worden de millioenen, die nog in, ,D© Hamburger', zooals „De Lutine'- wel op Terschelling genoemd wordt, kunnen zijn. Met opzet wordt gezegd kunnen zijn, want bij de laatste pogingen heeft men wel beweerd, dat het nog aanwezig zijn van schatten in „De Lutine" alleen in de verbeelding be staat, en dat men er zoowat alles uit heeft gehaald, wat er in zat. Het overige zou dan op verschillende wijzen verloren gegaan moeien zijn. Doch als men de zaak niet grondig heeft onderzocht, zullen altijd velen blijven beweren, dat het zeewater in Het Vlia vloeit over vele tonnen gouds, en hunkerend men blijven uitzien naar de middelen, die tot zekerheid leiden. Daarom willen we hopen, dat voor het volgend zo- mergetijde het toestel geheel gereed zal zijn, en dat in 1910 aan de zee ontrukt zal worden, wat ze in 1799 aan de Goldsmids en andere aanzienlijke Engel schen heeft ontnomen. pen in het verdrijven van de Frsnschen. Ook voeren weinig heeft men weten te bemachtigen, en dikwijls er 300 personen mede, waaronder de Hertog van keerde men geheel met ledige handen uit zee terug. Chatillon en vele andere aanzienlijken. I Toch verdienden verscheiden eilanders, die bij de En- Op den 9en October van genoemd jaar voer men gelschen in dienst waren, ruim geld. I de haven van Yarmouth uit, koers zettend naar de Veel, zeer veel, heeft men ook later nog nagedacht, 1 reed© van Texel, waar het geld voor het leger moest om de juiste middelen te ontdekken, die tot het ge worden afgegeven. Het schijnt hier evenwel niet ge-twenschte doel kunnen voeren want men is er van komen, maar een zware storm dreef het in meer Noor-overtuigd dat nog lang niet alles uit het wrak verwij- delijke richting, om ten slotte op de Terschellinger derd is. Met de eenvoudige duikertoestellen, die Lloyds Buitengronden gesmeten te worden. ten dienste stonden, heeft men in vijf pogingen op Gaarne had men van de eilanden Vlieland en Ter- verschillende tijdstippen een totaal aan waarden op- schelling hulp geboden, doch door hel noodweer was gehaald van 198 gouden en zilveren staven en een j zulks ondoenlijk, en was men genoodzaakt den vol- 12000 dukaten, te zamen voor ruim één millioen gul- genden morgen af te wachten. Toen zeilde men uit den. Dat is nog lang geen 15 millioen, want vcor zoo-1 met booten en schuilen, de een om te zien of er veel moet het schip aan staven en specie aan boord wat te redden, de ander of er iets te rooven viel. gehad hebben. Want er mochten in die dagen edelkloppende harten De Maatschappij, die het contract met de Lloyds onder de eiland-bewoners gevonden worden, ook aan heeft, wenscht nu evenwel afdoende maatregelen te ne- strandroovers ontbrak het niet, en de beambten, met men tot volledige berging van de schatten, die nog het toezicht belast, stonden dikwijls geheel machteloos in het wrak verborgen kunnen zijn, en heeft daartoe tegenover de brutaliteiten der strandroovers. Wel wetr- aan den Marine-ingenieur M. Lake opgedragen een den verboden uitgevaardigd, pis: „Wie een gestrand onderwater-ophaaltocslel te ontwerpen, een eigenaardig sohip tegen des schippers wil beklimt en roof pleegt, schraap toestel, dat dienen moet om alles, wat op den is des doods schuldig", of: „Wie na zonsondergang op bodem der zee ligt bij elkaar te garen en boven te het strand komt, of wie strandgoed naar eigen woning kunnen brengen. Ook moet weggenomen kunnen wor- brengt, valt in zware boete"; wel werden meermalen den eenehoeveelheid zand van ongeveer 40.000 ton, dat de belhamels in boeien geslagen of werden hun zware zich boven en rond h et wrak heelt opgehoopt, en boeten opgelegd, doch (deze voorbeeldige straffen wa- ook moet het zand en, zoo mogelijk, ook het dek ren van weinig invloed. Meermalen ook heeft men uit het wrak verwijdrd kunnen worden. Dit ingenieurs- daarom het strandrecht aan den meestbiedende ver- vraagstuk is zeker hoogst moeilijk, doch er is een kocht, doch ook hierdoor namen de rooverijen niet plan gemaakt van een breed, weinig diepgaand schip. - af. Gelukkig, dat de gevoelens meer en meer veredeld voorzien van een buis, gedeeltelijk door het midden zijn, zoodat bij de meeste visschers het gevoel voor van het schip gaande en dienende tot het in wer- andermans eigendom ontwaakt is en verder wordt aan- king stellen van het toestel, dat het eigenlijk onderwater- gekweekt, zoodat men tegenwoordig slechts bij uitzon- werk zal verrichten. Het wordt aldus beschreven dering van dergelijke strandschandalen hoort. Edeler „De afmetingen van het schip zijn: lengte 130 ft., en verhevener ziet tiien thans de strandbewoners op- breedte 43 ft., diepte 71/2 ft. Twee 16 inch1, ccntrih- treden, wanneer zijl zich beschikbaar stellen tot het gaal zandpompen en krachtige laadboomen zijn aan redden van arme schipbreukelingen. Steeds zijn er boord opgesteld. Twee 12 inch. zandzuigers zijn in ruim voldoende rappe handen gereed, om de in nood verbinding met deze onderwaterpijp, en hunne uiteinden verkeerende te redden, en. al zijn ze soms wat ruw eindigen in het eigenlijke werk-eompartiment en wor- en onbehouwen in hunne uitdrukkingen, ook bij het den gebruikt tot totale zandzuivering van liet ping, redden van zcemansgoed en handelswaren toonen zo als op den zeebodem wordt gewerkt. De capaciteit der dikwijls tot do goudharten" te behooren. Vele malen zandzuigers is over de 40.000 tonnen per 24 uur. In is het gebleken" dat het menschelijk gevoel spreekt aanmerking genomen de plaatselijke gesteldheid en te en niet het eigenbelang, want om belooningen is het verwachten weersomstandigheden is alles er op mge- niet te doen. Een souvenir van de „Noord- en Zuid- richt, de geheele zaak te kunnen uitvoeren 111 een paar Hollandsche Redding-Maatschappij" voor betoonden kalme dagen van het zomerseizoen, moed. was steeds welkom zoo goed als een aariden- Van de geheele inrichting is de onderwaterpijp met ken van den eencn of anderen buitenlandschen con- dito werkkamer het interessantste deel. Deze is vervaar- ?ul. Dc schoonste verdienste zoekt men evenwel meer digd van staalplaat en ïn hct ninn yan het schip schar- w de zelfvoldoening van edele daden verricht te heb- merend bevestigd, 5 ft, diameter cnTn8te- Wa" ben, van kostbare mcnschenlevens, die door den dood lerballast-compartimenten zijn aan iedere zijde aange- werden a'an^wiinsd te hebben behouden. I bracht, en er is een toegangsweg voordo werklui, hls de Doch - zulke ©dele' mensehen waren er ook in 1799, j werkkamer op den zeebodem ligt. Deze laatste, oven- en zeker zouden ze de opvarenden van liet Goudschip 1 zoo van staalplaat, samengesteld volgens eenzelfde pnn- gered h£ mo M was geweest. Mo-1 cipo als de duikkamers. der onderzeebooten, isongeveer gelijk SS CTCnxrel niet en toen wind en golven j 8 ft. b^doorsnede en door, middel van kettingen m eindelijk toelieten, de plaats des onheils te naderen, j iedere richting gb was het kèurige schip niet meer te zien; de nu rusti- u""in' '*n 8er geworden baren rolden over het wak, zoodat tc- vermoed kon worden, dat al de personen, die aan boord hadden bevonden, op het bod van t ,Rrooto zeemansgraf rustten. Groot was evenwel het fpal lijken, dat Veld ra aanspoelde. Op den Noords- xo'v h bij Terschelling, alleen vond men er ruim biï 1 ar 111611 mededeelt, hoeft men in een grooten kuil .1 <l«n vuurtoren „Do Brandaris" moer dan 200 lij- Verder bevinden er zich observatie-poorten tot on derzoek van den bodem, met zoeklichten. Dc werking is zoodanig dat Langs vlakken bodem alles wegge- schraapt wordt en dat, evenals bij haggerwerk in be paalde evenwijdige lijnen kan gewerkt worden. Zijn de harktoestellen gevuld, dan kunnen zo van uit dc werk kamer gelicht, gedraaid en geleegd worden m een bak, die langs rails, opzij cn boven op dcondcrwalcrbuLs loopen en al/Joo aan boord van het berg,ngsvaartuig cel re «i en nagezien worden." genoemu. öiecnus een man moet nog ie- Indien blijkt, dat hot plan van in^n^"L ""f vend 0p het strand van Vlieland-fcgeworpcn zijn, hoe- practisch uilvoerbaar is, en aan de verwachtingen 1 tcRelijk hegraven. Die kuil wordt nog de „Doo- tivmanskiste" genoemd. Slechts één man inoet nog le- DE UITBREKER. Een vroegere gedetineerde schrijft aan de Tel. over de gevangenis te 's-Hertogenbosch het volgende: Als oud-gediende der justitie heb ik ook een deel mijner straffen in de bijzondere strafgevangenis te 's-Her togenbosch doorgebracht en ben er éénmaal op even raadselachtig© wijze uit verdwenen. Ik zeg raadselach tig; maar toch alleen voor den oningewijde; want ik durf er een zware- som om te verwedden. (N.B. Ik ben toch zeker te zuilen winnen!), dat iemand, die bedoelde gevangenis bezoekt, al ras de overtuiging zal koesteren, dat deze inrichting bij uitnemendheid voor.... ontsnapping geschikt is. Onder commandant Mattei gingen in één jaar zes gedetineerden, zonder te waarschuwen en dus ook zon der paspoort, langs ongewone wegen op sjouw; en onder directeur C. C. van den Bosch heeft onderge- teekende, in gezelschap van een lotgenoot, 's naclits de plaat gepoetst, en dat nog wel langs en over de slaapkamer der lieflijk in Morpheus' armen rusten de vrouwenbewaarsters. Om in het gebouw te komen, heeft niemand een ladder noodig. Je klimt eenvoudig in een der bij' de gevangenis geplante boorden en wipt, zonder verdere complimenten, over de daken der bijgebouwen, welke je in het hartje der strafgevangenis voeren. Wil je met de stille trom uit het gebouw gaan pas sagieren, dan zijn er op de binnenplaatsen tal van bijna tegen den muur rustende schoorsteenen, welke zelfs aan een brekebeen in het klimmen de schoonste gelegenheid bieden, om in een ondeelbaar oogenblik op het dak van het hoofdgebouw, vandaar op de bij gebouwen en dan over den muur te komen. Het ge heele karweitje is voor een „snakker naar de vrije beweging", niet veel meer dan een klein peulschilletje. U noemt dat een veilig gebouwtje, nietwaar 1 Ja. bijzonder! En vooral voor een fatsoenlijk heerschap als Ari© Boer©, die onder zijn kornuiten een dusdanige populariteit geniet, dat hij meermalen op een pak ransel uit boevenvuisten is getracteerd. Of men de nieuwe bijzondere strafgevangenis te Scheveningen beter zal bouwen, weet ik niet; ik hoop haar nooit van binnen te leeren kennen; de oude is me wat al te goed bevallen, STEEDS WEER! Zondagavond had een passagier, de smid Tr. uit Groode, die met de stoomtram aan de halte Kruis- dijk aldaar wilde uitstappen, de onvoorzichtigheid den wagen te verlaten vóór de tram stilhield, waarbij hij het ongeluk had onder de wielen terecht te komen, waardoor hem een been werd afgereden. Den volgen den dag werd li ij naar het ziekenhuis tc Vlissingen overgebracht en gisteren is hij aldaar overleden. VERGIFTIGING. Men meldt aan het Vad. Voor eenige dagen had in liet gezin van den 'heer Z., te yorden, een ernstig geval van vergiftiging plaats, 's Middags had men worst uit Zutphen medegebracht met het plan deze den volgenden dag te nuttigen, 's Avonds werd een klein stukje geproefd met het ge volg, dat 's nachts het geheele gezin, bestaande uit vier volwassenen en ©enige kinderen, hevige krampen kregen. Het hoofd van het gezin is ongeveer een half uur bewusteloos geweest. Twee kinderen, die niets van de worst hadden gebruikt, zijn volkomen gezond ge bleven. REIZENDE BIBLIOTHEKEN. De reizende bibliotheken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verdienen ongetwijfeld aandacht van allen, die ten plattelands belang stellen In de verstan delijke ontwikkeling der bevolking. Deze instelling beoogt, in de wintermaanden lectuur te verschaffen daar, waar particuliere leesbibliotheken niet bestaan kunnen of te duur zijn en waar evenmin volksbiblio theken zijn gesticht. Telken jare, in de maand Octo ber, wordt naar plaatsen, die zich daarvoor hebben aangemeld, een kist met 100 zorgvuldig gekozen boe ken van uit de, onder beheer eener speciale commis sie staande, centrale bibliotheek te Amsterdam. De boeken zijn verdeeld over verschillende rubrieken, als: romans, werken voor de jeugd, tooneelstukken, vakliteratuur, populair-wetenschappelijke werken. De zending geschiedt, nadat zich Iemand bereid beeft ver klaard als boekbeheerder op te treden, geheel gratis. Ieder dorpsgenoot kan lezer zijn en betaalt voor de lezing van élk boek 1 cent. De kisten worden In Mei weder naar Amsterdam teruggezonden en desverkiezei de in October d.a.v. door andere vervangen. De com missie zond dezen winter 25 kisten uit, waarvan hon derden lezers profiteerden. Blijkens de Ingekomen verslagen valt de instelling dan ook bijzonder in den smaak. Dezen winter zullen circa 50 kisten kunnen worden verzonden. De bibliothecaris der reizende bi bliotheken, N.Z. Voorburgwal 212, te Amsterdam, ls gaarne bereid tot het verstrekken van nadere inlich tingen aan leder die zulks verlangt. EEN OMWEG. Men schrijft uit Kampen d.d. 17 Aug.: Gistermiddag passeerde de sleepboot „Flevo" met op sleeptouw de nieuwe gebouwde Rijnaak „Volen- dam II" de IJselbrug. Daar dit een schip van 2100 ton ls, kon het niet in de Oranjesluizen geschut wor den en moest de reis van Muiden naar Rotterdam over den IJsel langs Kampen gemaakt worden om de plaats van bestemming te bereiken. EEN MERKWAARDIGE SPAARPOT. Gisteren kwam de landbouwer P. v. W. te Beek bij Princenhage tot de voor hem onaangename ontdek king, dat uit zijn spaarpot een oude begrafenis- hoed op den zolder opgeborgen, een niet gering bedrag aan zilvergeld is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. BEESTACHTIG. Een melkijder uit Aalsmeer op Amsterdam had gis termorgen, uit de stad terugkeerende, zoo veel ster ken drank gebruikt dat hij overleed zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. RAAD WEERINGEN. Openbare vergadering gehouden op Woensdag 18 iAug. jl. des namiddags ten 2 uur. Afwezig de heer Hermans. Na opening der vergadering door den wethouder, den heer V. Heijblok, leest de secretaris, de heer W. J. Bruul, de notulen der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en geteekend. Hierna deelt de voorzitter mede, dat aan den heer Burgemeester met ingang van 14 Aug. jl. een verlof van een maand is toegestaan. Aan de orde is nu een ingekomen adres van de vereeniging tot oprichting van een Algemeen Tehuis voor Militairen te Helder. Deze vereeniging is opge richt op 22 April jl. en stelt zich ten doel eene in richting te verkrijgen, waar militairen heneden den rang van officier zich zullen kunnen verpoozen en ontspannen, zonder iets te behoeven te verteren. Door de gemeente Zijpe is aan de vereeniging de som van f 100 geschonken, ter tegemoetkoming in de kosten van oprichting en onderhoud, gaarne zou de vereeniging eveneens een bijdrage van het gemeente bestuur van Wieringen ontvangen. De heer Obreen: Het is een heele nuttige inrich ting voor de jongelui die in dienst zijn en daar geen thuis hebben; te meer daar er niet op politieke of godsdienstige overtuiging gelet wordt. Dit streven ver dient dus wel steun, maar wij hebben zelf zooveel noodig, zoodat deze steun niet groot kan zijn, ik zou daarom b.v. f25 voorstellen. De heer Koorn: Is dat voor elk jaar? De heer Obreen: Neen, alleen voor de kosten van oprichting van het gebouw. De heer Peereboom: Wat is het eigenlijk voor eene onderneming, van wie gaat ze uit? De secretaris: Het is de vereeniging tot oprichting van een Algemeen Tehuis voor Militairen. De heer Obreen: Ja, het is een particuliere veree- niging, opgericht door eenige heeren, die zich er niet mede konden vereenigen, dat de jongelui in de nu bestaande inrichtingen op dit gebied, werden lastig gevallen over hun godsdienstige en politieke overtui ging, daar zij daar feitelijk ook nog te jong voor zijn. De heer Peereboom: Hoeveel lotelingen zijn er hier gewoonlijk? De secretaris: Ja, dat is verschillend, verleden jaar waren er 43, waarvan er 14 in dienst moeten. De heer Obreen: Ja, en de meesten gaan naar Hel der, voor de zeemacht, infanterie en vesting. De heer Kuut: Ja, onze miliciens zien zooveel mo gelijk in den Helder te komen. De heer Peereboom: Ik ben er in beginsel wel voor, Iets te geven. De heer Obreen: U is zelf soldaat geweest en weet dus, dat men met zijn tijd in den Helder, zoo men er geen familie heeft, verlegen is. Met leelijk weer gaat men dan ook allicht in een café, waar ieder een eigenlijk lang niet van gediend is. De heer Peereboom: Nu, ik hoop dan ook maar, dat de Wieringer jongelui een druk gebruik zullen maken van het Militair Tehuis. Met algemeene stemmen wordt besloten aan genoem de vereeniging f25 toe te zeggen, als bijdrage in de oprichtingskosten. Hierna schorst de voorzitter de vergadering ten einde eenige zaken in comité te behandelen. Na heropening der vergadering gaat men over tot de benoeming van een gemeente-geneesheer en wordt als zoodanig met algemeene stemmen benoemd de heer Dr. J. W. de Goeje, alhier gevestigd; en wel met ingang van 1 Januari a.s.. op een salaris van f 300. Aan de orde is nu de behandeling van eene aan vrage om ontslag van de verloskundige alhier, mej. M. P. Lanooij, met ingang van 1 October a.s. Bij ac clamatie wordt besloten eervol ontslag te verleenen. Tevens besluit men eene oproeping te plaatsen voor eene nieuwe verloskundige en het salaris te bepa len op f 350, zonder de indertijd aan mej. M. P. La nooij toegestane gunstige bepaling. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter tot de rondvraag over, niemand hierbij het woord ver langende sluit de voorzitter de vergadering. Wieringen. Naar wij vernemen zijn tei» Gemeentc-secretarie na dere inlichtingen tc verkrijgen omtrent onderstaande gevonden voorwerpen 1. Een gouden of doublé lorgnet met dito ket tinkje. 2. Een zilveren broche. 3. Een zwarte elastieken ceintuur, afgezet met blan ke lovertjes. Wieringen. Naar men ons mededeelt, heeft N. dc H. alhier op do haven bij het laden van een wagen zijn linkerhand ernstig gekneusd. Door het inzakken van de bestra ting kantelde do wagen en viel een vol petroleumvat N. de II. zijn hand. De heer J. W. de Goeje yer- leende geneeskundige hulp. Wieringen. Op de Weden gehouden veulenmarkt waren 18 stuks aangevoerd. De handel was zeer stug, terwijl de prij zen varieerden van f 60 tot en met f 100. Nader vernamen wij dat slechts een veulen was verkocht voor f 100. ARME KLEINE! Het bijna twee-jarig dochtertje van den landbouwer C. v. E. te Valkenburg (Z.-H.) had het ongeluk te vallen in een tobbe met heet water. Daardoor kreeg de arme kleine zulke hevige brandwonden, dat zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd waar het kind tot bittere smart der ouders aan de gevolgen is bezweken. l. D'gbl.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1