eene dienstbode, Slagersknecht m Huishoudster P.B., jtwMèar Stoppe BEZOEK TE BEVERWIJK. Witte Geit, Groot Bal Huishoudster, ZIE BILJETTE Gemengd Nieuws. Nagekomen belichten. ADVERTENTIEN. JACOB LEENDERT, P. DE BOER Fz., J. G. H. BURIRG, i Anna Paulowna, Aug. '09. gestald onder cnrateele. te Sehagen, .1 Jonge Geit, in liet loordiioHsÉ Koffiehuis. J. VADER Az. Gevraagd: s K 1 I rf X LeeftlJd omstreeks 50 jaar, P.G. Goed op Maandag 30 Aug. '09, ffitaioiids „Kleifl Begin" te Anna Paulowna. biedt zich aan. Fr. br. lett. A. bur. dezer courant. DE Dankbetuiging. TE KOOP: E s 2, Waard en Groet. cursus te beginnen. Alkmaar, 23 Aug 1909. 10 Koeien en ossen f200. JOU, lo5 vette kalveren f40— a 100—, per Ned. P. f 0.80 a 0.90 55 nuch tere' idem f 8.- a 22.-, magere schapen f .- a 733 vette id. f 20.— a 25.50, 206 vette varkens 0.46 a 0.56 por P-, 21 magere idem f 16.-a f 20 PER TELEGRAAF. Pnrinerend, 24 Aug 1909. 180 stapels Kleine Kaas f 29.—. 2415 K.G. Boter f 1.20 a f 1.25. 798 Runderen, waaronder 375 Vette, en 44 Stieren. Vette matig, 58 a 75 ct. per K.G. Geldekoeien matig, f 120.— a f 180.—. Melkkoeien mg. f 140.— a f 250.— 38 Paarden f80.— a f 275.— 215 Vette Kal veren 60 a 80 ct. per K.G. 313 Nuchtere Kalveren. 10.— a 24.—, rntg. 190 Vette Varkens, mtg., 50 a 54 ct. per K.G. 31 Magere Varkens f 16.— a 32.—, mtg. 151 Biggen f8.— a f 12.-, mtg. 3782 Schapen en Lamm. vette, mtg., f 17.— a f25.—, Lammeren f 8 a f 13, mtg Kipeieren f4.— a f4.50, Eendeieren fO per 100 stuks 950zak peren fl.50 af 2.50. 280zak appelen f2.50 af 450 Nieuw Leven. Station Noord-Scliarwoude. 21 Augustus 1909. Aardappelen groote muizen drielingen kleinere per 50 K.G Zilveruien Drielingen Gele Nep Roode kool Aangevoerd per 100 f 0.70 f 0.40 f 0.20 f 2.40 1 1.60 f 2,90 f 3,— 080 0.45 0.30 3.- 210 3,40 4,- uien. zak Aardappelen en 380 baal zilver stuks roode kool. 23 Augustus 1909. Groote muizen drielingen Zilveruien Drielingen Gele Nep Roode kool Aangevoerd uien. f 0.80 a f 0.85 f 0.50 a f 0.60 kleinere f 0.20 a f 0 30 per 50 K.G. f 2.40 a f 3.40 f 1.80 a f 2.10 f 3.- a f 4.— f3.- a f 4.- zak aardappelen en 390 baalzilver- Broek op Langend(jk, 23 Aug 1909. Aardappelen graafjes f 2.05 a f 0.— ronde f 1.43 a f 1.50 muizen f 0.60 a f 1.25 kleine f 0.— a f 0.— Wortelen per 100 bos f 1.80 a f 2 80 Bloemkool, le art., per 100 stuks f 4.— a f 6 25 2e f 1.80 a f 2 50 Roode kool f 2.50 a f 4 25 Gele Kool i 3.— a f 4.50 Witte kool f 4.— a f 5.25 Zilveruien per 50 K.G. f 2.50 a f 2.70 Nep f2.- a f 3.70 Uien f 1.50 a f 1.60 Slaboonen per 1000 stuks f 0.24 a f 0.30 Rammenas fll.— a f 0.— Medemblik, 23 Augustus 1909. Aardappelen groote muizen f 0.90 a f 0.95 kleine muizen f 0.— a f 0.— Blauwe f 0.— a f 0.— Aanvoer 768 manden of zakken. Snyboonen f 0.— a f 0.— Spercieboonen f 0.— a f 089 Winkel, 23 Aug 1909. Aardappelen ronde Slaboonen Aalbessen Bloemkool Peren Appelen Pruimen Snijboonen Frambozen f 0.75 a f 0.80 0.25 a f 0.55 per 1000. 6 a 11£ cent per pond. 1.70 a f 3.25 per 100. f 1,50 a f 5.— per mand. f 2.- a f 2.10 f 0.50 a f 0.80 per 100. f 0.90 a f 1.25 per 1000. 9 cent per potje. gering Een Stockholmscho vereeniging van 992 leden kreeg Zaterdag de beschikking over 5L0 kronen voor mtkeering. Toen dit den leden werd medegedee'd, ont stond algemeen gemor. Sommigen riepen„Wy kunnen niet langer honger lyden, onze vrouwen en kinderen houden het niet uit. Wy willen werken en eten!" Zware brand. Krementschug (gouvern. Poltawa), 23 Aug. Sedert gisteren woedt hier een hevige brand, waardoor twee zaagmolens, 10 grooie magazynen voor timmer- en I brandhout en een zeer groot aantal woonhuizen in de asch werden gelogd. Ongeveer 1000 gezinnen zijn zonder onderdak. Ontploffing. Genève, 23 Aug. Er heeft een hevige ontploffing plaats gebad in de gasfabriek, waardoor deze in brand geraakte. Men weet nog niet, hoe groot het aantal slachtoffers is. (Later telegram). De ontploffing ontstond in het zuiveringsgebouw. In de geheele wyk werden de ruiten over een afstand van een K.M. verbryzeld. Twee personen zyn tot dusver overleden, een groot aantal gewond. överstroomingen In Australië. Door de sterke regens der laatste dagen hebben hier en daar in Australië overstroomingen plaats gehad, zoo hevig, als ze in den staat Victoria in 40 jaren niet wa ren voorgekomen. De waterkeering van Laanesorie, die meer dan 3 millioen francs heeft gekost, is voor den enormen druk van het water bezweken, en talryke bruggen zyn ver woest. Verscheidene provinciesteden staan onder water, benevens een uitgestrekte terrein-oppervlakte. Een aanzienlijk aantal personen is om het leven ge komen en vele anderen zyn slechts met de uiterste moeite gered. Ook is veel schade geleden door het verdrinken van gansche kudden vee. Door het instorten van een spoorwegbrug bleven de waggons van een personentrein zweven boven een ravyn van meer dan 15 meter diep. Gelukkig hielden de buffers en verbindingskettingen zich goed en viel er geen enkele doode te betreuren, hoewel eenige reizigers gewond werden. Te Ballarat heeft een cycloon groote schad9 veroor zaakt. De spoorwegverbinding tusschen Melbourne en Ade- laïde is gedurende drie dagen verbroken geweest. Berichten uit Engelsche bron melden nog, dat het verlies aan menschenlevens en bezittingen ontzaglijk groot is, maar nog niet nauwkeurig kon worden vast gesteld. prijs dien zij sedert de paniek van 1907 bereikten. Sedert 1882, toen de Standard Oil Company, die 40 pet. dividend uitbetaalt, in elkaar werd gezet, heeft zij 600 millioen dollars (1500 millioen gulden) aan de aandeelhouders uitgekeerd, en van deze som heeft Rockefeller alleen een vierde gedeelte ontvangen. Dc staking in Zweden. Uit Stockholm wordt aan de Voss. Ztg. gemeld: "Waarschynly k zal de staking wel in deze woek eindigen, Wel bestrijdt het landssecretanaat ernstig de mede- deeling, dat toebereidselen worden gemaakt, om het einde der staking af te kondigen. Maar van alle zijden komen verzoeken, om de staking te doen eindigen. De vereeniging van textielarbeiders te Gothenburg heeft hel secretariaat telegraphisch verzocht, om tegen Dinsdag het einde der staking te bevelen. En de officieels be middelaar, notaris Trederborgh te Stockholm, meent dat de staking niet langer kan voortduren. De onder steuning, die uit de strydkassen wordt gegeven, is te BRAND TE KARLSKRONA. Karlskrona, 20 Aug. Hedenavond brak in het ge bouw van de Soedna-Bank een zware brand uit, die verbazend snel oversloeg naar de aangrenzende hui zen. Om twaalf uur hedennacht was men den brand nog niet meester, hoewel de militairen te hulp waren geroepen. Toen waren reeds zes huizen in het cen trum van de stad afgebrand, waaronder het gebouw van de Smalands-Bank. Een dienstmeisje is in de vlammen omgekomen, Karlskrona, 21 Aug. Tegen 2 uur vannacht was de brand tot zes gebouwen beperkt en gevaar voor uitbreiding uitgesloten. De kelders van de Smalands- Bank zijn onbeschadigd. Bij het blusschingswerk viel een arbeider in de vlammen en kwam om. Ook een dame verbrandde, terwijl een man vermist wordt. I Het vuur ontstond door het omvallen van een op de trap staande petroleumlamp. WEL GENOEG. De Daily Telegraph verneemt uit New-Vork, dat j er op éen dag in de Vereenigde Staten, nl. eer- i gisteren, bij automobiel-ongelukken acht-en-dertig menschen om 't leven zijn gekomen. EEN RIJKE MAN. De petroleumkoning Rockefeller bezat in 1865 on geveer 12.000 gulden. Thans berekent de financieele deskundige van de New York World zijn vermogen op ongeveer 1750 millioen gulden. Indien hij tot 1919 leeft en de tachtig haalt, zal hij het tot 1000 millioen dollars of 2500 millioen gulden kunnen brengen. Rockefeller, zegt de man van de World, is altijd op het stuk van zijn vermogen zeer stilzwijgend ge weest, maar er bestaan betrouwbare gegevens. Men weet b.v. dat Rockefeller's bezit in de Standard Oil alleen in de twee laatste jaren met 80 millioen dol lars is toegenomen. De aandeelen van de Standard Oil zijn Woensdag op 712 gekomen, den hoogsten GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA. Vergadering van heden Dinsdag 24 Augustus ues middags te 2 uur. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Burgemees ter. Afwezig de heer Waiboer met kennisgeving. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede dat de gewijzigde regeling der jaarwedden ambtenaren Burgerlijken Stand is goedgekeurd; dat in plaats van f 6600, zooals beslo- ten was, is geleend f 5850, omdat voor verschillende zaken als verbouw school, aankoop brandspuiten enz., maar f 5851 noodig was. Verslagen der Provincie en van den Landbouw zul len circuleeren bij de leden. Mejuffrouw J. v. d. Bergh had 16 Augustus haar functie als onderwijzeres aanvaard. Voorzitter deelt verder mee, dat B. en W. een adres hadden gericht tot den Minister van Water- staat, met verzoek Vrijdags den morgensneltrein te 1 Anna Paulowna te doen stoppen en een halte te stichten te Breezand. Algemeen wordt goedgevonden voor den tuinbouw- cursus aan het Breezand in de school een kast te laten maken, waarvan de kosten f39 zullen bedragen. B. en W. stellen voor weer een gasolinelantaarn aan te koopen en die te plaatsen voor het postkan toor .De post voor de straatverlichting uitgetrokken, zal hierdoor niet worden overschreden. De raad vindt het algemeen goed. Is aan de orde het bekende adres van het comité tot oprichting van een Tehuis voor Militairen te Helder. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken, omdat zij oordeelen, dat daar het Rijk de jongelui oproept om hun dienstplicht te vervullen, ook het Rijk de verplichting heeft voor die jongelui te zorgen, als hun dienst hen niet in beslag neemt, opdat zij niet, zooals ook in het adres staat, tot ze delijk verval komen. Op het Rijk rust de plicht dat zij dan hebben een goede gelegenheid om zich te ontspannen. Dat het Rijk reeds in die richting werkt i blijkt wel hieruit dat er cantines zijn, waar de mili- cièns zonder verplicht te zijn te verteren, kunnen vertoeven. Daar kan men een spelletje spelen, er ligt lectuur (spr. kent tenminste kazernes waar dat het geval is), daar kunnen zij alles goedkoop inkoopen, enz. En wordt het verblijf aldaar door sommigen niet voldoende geacht, welnu het ligt dan op hun weg de regeering daarop attent te maken, opdat verbete ring volge. Maar om dien plicht van de schouders van het Rijk af te nemen en op die der Gemeenten te legen achten B. en W. ongewenscht, waarom zij voor- stellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen, j Allen voor. De heer Metzelaar brengt nu als rapporteur der com" missie, belast met het nazien dor gemeenterekening» rapport uit. Hy adviseert tot goedkeuring omdat alles j in de uitstekendste orde werd bevonden. De ontvang- j sten bedroegen f 46684,49 de uitgaven f 45826,205, zoodat het batig saldo bedroeg f 858.28». De Raad vereenigt i zich met dat advies, zoodat de rekening voorloopig wordt vastgesteld. Wordt nu aangeboden de begrooting die sluit in ont- i vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 34413,355, met I een post voor onvoorziene uitgaven van f 723,975. Deze begrooting wordt vervolgers in behandeling ge- j nomen. Voorzitter deelt mede dat de post schrijf- en bureaubehoeften verhoogd wordt voorgesteld van f 325 op f 400. Dat vindt in hoofdzaak zyn oorzaak hierin dat er veel moet worden aangeschaft en rechtgezet, maar ook omdat voorzitter de inrichting van de secretarie anders wenscht. Hy wil het dossiersstelsel en J bovendien een schrijfmachine aan te schaffen voor f276 die daarbij noodig is. Deze machine kan betaald worden in 5 jaar, le jaar f 26, de volgende 4 jaren f 50 per I jaar. De heer Bakker is door dit stelsel wat verrast. De heer Blankevoort acht het een behoefte, met welke gedachte voorzitter het eens is, wil men zyn zaken goed geregeld hebben. Ook elders heeft men het. In Sehagen b.v. niet, maar daar heeft men olus een ge meentesecretaris, 3 ambtenaren, dus kan men daarover m°ai werkkracht beschikken, dan hier hot geval is. Na nog .-enige bespreking, die in hoofdzaak raakt h«t uitkvg n van deze soort van werkzaamheden, wordt ilg'ineen in beginsel besloten tot aanschaffing. 11 do volgende vergadering zal de schrijfmachine te zien zfj' De post onderhoud secretarie, raadzaal enz. bedra gende f 480.50, is nogal hoog, wat zijn oorzaak vindt in het maken van een ijzeren hek naast het raadhuis, het ophoogen van het terrein, het maken van een deur in de raadzaal, van buiten af met een stoep er voor, om zoodoende daar een ingang te hebben voor het publiek, en een afscheiding daarvoor. Verhoogd waren ook de posten van onderhoud van arme krankzinnigen, gebracht van f 670 op f 820, om dat het tarief der provincie verhoogd was, en onder houd behoeftigen gebracht van f 3500 op f 4000, om dat bet aantal behoeftigen dat onderstand noodig heeft zich uitbreidt. De renten der geldleeningen werden vastgesteld op f 1064.80, de aflossingen op f 1300. Uit de ontvangsten vermelden we, dat het batig slot der vorige rekening bedraagt f 858.28% en de ■hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 7400, het zelfde bedrag als in 1909 is betaald; het vergunnings recht op f 525; de rijksbijdrage in het lager onder wijs op f 9108.33. Er wordt voorgesteld om aan het rijk een extra subsidie te vragen voor het lager onderwijs van f 900, welk bedrag ook voor het onderwijs in 1910 meer zal worden uitgegeven dan in 1909. Spr. vraagt dit met vertrouwen, daar Tessel met een omslag van 3.8, een extra-Rijksbijdrage ontving, terwijl in Anna Paulowna de omslag is 3.9. Met algemeene stemmen wordt de begrooting zoo als ze is voorgesteld, voorloopig goedgekeurd. Aan A. Kuiper en C. J. Vermoeth wordt ieder f 0.5( ontheffing hondenbelasting gegeven. De rondvraag levert niets op, voorzitter zegt even wel het volgende: Ik beb in de notulen gesnuffeld en daarin gevonden dat 27 Aug. 1895 de heer Vol der lid van den raad is geworden. Het is dus 14 jaar geleden dat de heer Volder zijn le vergadering meemaakte en zonder buitengewone omstandigheden is dit de laatste die de heer Volder bijwoont. Ik wil u, mijnheer Volder, een woord van hulde brengen, en ik meen daarmee te handelen in dpn geest van hen die u 14 jaar geleden hebben afgevaardigd, voor de wijze waarop u naar uw krachten het lidmaat schap van den raad tijdens die jaren hebt vervuld, dat verdient alle waardeering. Ik breng u dank voor de vriendschappelijke wijze waarop u met mij als burgemeester in de raadzaal hebt omgegaan en ik weet in den geest te handelen van alle leden van den raad als ik u dankzeg voor uw medewerking en steun. Uw wensch om heen te gaan vindt zijn oor zaak in uw gezondheid, ik hoop dat die nu mag verbeteren en u nog vele jaren zullen zijn geschon ken van een gelukkig leven. (Applaus.) De heer Volder dankt de heeren op zijn beurt voor hun vriendschappelijke samenwerking. Hierna gaat de raad in comité, ter behandeling re clames H. O. Breezand. 23 Aug. 1909. Zondagmiddag vergaderde in het café van den Heer G. Borst alhier de vereeniging „Wilhelmina", welke zich ten doel stelt om jaarlijks by gelegenheid van de ver jaring der Koningin een feest te vieren. Na opening der vergadering en lezing der notulen werd oiergegaan tot het verkiezen van een bestuur, daar het oude wegens vertrek en bedanken onvoltallig was geworden. Tot Voorzitter werd gekozen de heer C. List, tot Secretaris da heer J. Keyzer, tot Penningmeester de heer M. Broors. Allen hebben hunne benoeming aan genomen. Daarna word het voorloopig feestplan bespro ken. Besloten werd het feest te houden op Zondag 5 September. Des namiddags zal er een ringrydery op fietsen plaats hebben, waaraan alleen personen uit de gemeente mogen deelnemen. Het inleggeld bedraagt 50 cent. Om twee uur zal de loting in het café „de Vriendschap plaats hebben, waarna terstond met de rydary zal begonnen worden. Hy, die meteen als voorrijder dienst doet is van het betalen van inleggeld vrijgesteld- De prijzen zullen be staan in contanten. Tot commissarissen werden benoemd de heeren H. Spigt, Jb. Jonker, A. Keyzer, K. Vlaar en W. Raap. Na den afloop der ringrydery en het uitreiken der prijzen zal des avonds vuurwerk worden afgestoken dat evenals vorige jaren wel weer geleverd zal worden door den heer Hollenberg uit Alkmaar, die door zyn vorige leveringen een goeden naam heefc verworven, Na de gebruikelijke rondvraag volgde de sluiting. Geboren: zoon van C. WISSEKERKE. N. "WISSEKERKE—Mul. Kolhorn, 22 Aug. 1909. Heden overleed na een kort stondige ongesteldheid onze geliefde Echtgenoot, Zoon, Behuwdzoon en Broeder, de Heer in den ouderdom van zeven en twintig i jaar. Uit aller naam, G. DE MOOR— Wed. P. DE BOER Fz. Oudkarspel, 20 Augustus 1909. Hedenmorgen overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden in het St. Elizabethsgesticht, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer te St. Maartensbrug, lid der firma M. Meijer Zoon; in den ouderdom van 54 jaar. Namens de Familie, J. BUNING. Alkmaar, 22 Augustus 1909. Eenige en algemeene kennisgeving. Woensdag 25 Augustus blijft de zaak gesloten. l Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank aan j Familie, Vrienden en Buren, voor de j bewijzen van deeldeming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden hun- i ner Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. Inzonderheid aan Dr. Aldershoff voor zijn liefderijke behandeling, aan den Heer C. R. Waiboer voor zijne wel willende diensten, de laatste jaren van haar leven aan haar verleend en aan den Heer Van Galen, voor de troostvolle woorden, tot ons gesproken. FAMILIE GRIN. j Bij vonnis der Arrondisse- j ments-Rechtbank te Alkmaar, j d.d. 19 Augustus 1909 is AAGJE BRAS, weduwe van SIMON BRUIN, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn, we gens zwakheid van vermogens De Officier van Justitie HANEGRAAFF. Alkmaar, 20 Aug. 1909. WORDT GEVRAAGD: om terstond in dienst te treden, bij H. KOOIJ in de Leijen, gem. Oude Niedorp. TE KOOP wegens plaatsgebrek een beste melkgevende zonder hoorns en een ook zonder hoorns, te bevragen bij Jb. WETMAN, Groetpolder, Winkel. Aanvang direct na afloop der ringrijderij. Aanbevelend, zoo spoedig mogelijk, wegens huwelijk der tegenwoordige, een van middelbare leeftijd (tusschen 30 en 40 jaar), bij een bejaard heer opbet platteland. Brieven fr. met referentiën aan de boekhandelaren TRAPMAN Co., te zag zich gaarne geplaatst bij een alleen- ®c^aSen* wonend persoon. Leeftijd tusschen de 50 en 60 jaar. Br. fr. letter S. Burean van dit blad. 3w y f» biedt zich aan voor de huishouding, kunnende naaien, liefst in klein gezin. Adres A. PEPER, Wieringerwaard. WORDT GEVRAAGD 's avonds 7 unr, bij den Heer G. BORST te Breezand, van het Opkomst gewenscht. Namens het Bestuur, H. v. STIPRIAAN, Secretaris. bij J. BUISMAN, West-Fries chedijk, Keins, Zijpe ER BIEDT ZICH AAN van goede getuigen voorzien, liefst in een klein gezin. Br. lett. L. T. franco aan 't bureau Schager Courant. De ondergeteekenden betuigen bij deze, ook namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank voor do zoovelo bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. C. A. KOMEN. M. C. KOMENHuiberts. Sehagen, Aug. 1909. bij C. SCIIAGEN, Oudesluis (groote sloot) AFDEELING Bij genoegzame deelname wenscht het Bestuur evenals het vorige jaar een Aangiften vóór 3 September bij W, bij J. BAKKER, Mr. Smid, Wieringer- C. VISSER te N. Niedorp en K. BOE- waard. KEL te Winkel. AUGUSTUS mergei

Schager Courant | 1909 | | pagina 3