Schapenfokkerij. Zaterdag 11 September 1909 53ste Jaargang. No. 4571 Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschuilt viermaal per rveekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 lire worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend irammer geplaatst I NGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SGHAGEÜtë» Larm §3 4. Inlerc. Telephoon No. 20. Uitgevers s TRA PRIIAH Co, 3.60. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0 25iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. - I WHIfHIIHI Blf IIWftgffaB» Dit nummer bestaat uit drie bladen Vrijdag 10 September had in het café Centraal te [.Alkmaar de 2e vergadering plaats van de Vereeni- ting tot verbetering van -de Schapenfokkerij in Noord- Jholland. De heer C. Nobel, rijkslandbouwleeraar 'voor Noord- jholland te Schagen opende de vergadering. Spr. her- nnnerde er aan, hoe in een vergadering 3 weken gele iden gehouden, besloten was dat bet voorloopig be stuur met nadere plannen zou komen, welke den le iden op schrift gesteld waren thuis gezonden. Spr. verheugde zich dat de opkomst wederom zoo goed •was. Hij hoopte dat de vereeniging zou worden een flinke en levenskrachtige vereeniging, en dat het moge gelukken het doel dat men zich voor oogen stelt, te bereiken. De heer Jb. Kaan, Wieringerwaard, leest de notu len, die onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden gelezen, w. o. een missive van de Kamer van Koophandel te Brussel, met de vraag of de vereeniging als lid of donateur dier Kamer wil toetreden. Voor kennisgeving aange nomen. Verder gaven zich ongeveer 20 nieuwe leden op. Door een Zuidhollandschen schapenfokker werd ge vraagd of ook Zuidholland zich niet bij de vereeni ging zou kunnen aansluiten. Algemeen was de ver gadering van oordeel, dat de zaak voldoende uitge breid werd opgezet, als zij Noordbolland alleen om vatte. Aan de orde was de verkiezing van 9 bestuursleden Gekozen werden de heeren: R. J. Keijzer, Tessel, P. Schenk, Oudesluis, Jb. Zuurbier, Beemster, A. de Graaf, Anna Paulowna, A. Zijp Hz., Beemster, D. Go- vers, Alkmaar, P. Stapel, Hoogcarspel, H. Jb. Avis, [Midwoud, en C. Reijne, Krommeniedijk. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Jb. Avis J te Midwoud. Het volgende punt, de inrichting van de controle, het merken en de boekhouding, was nu aan de orde. Daarvan vermelden we: Ieder lid der vereeniging, die tevens schapenfokker is, heeft het recht zijne schapenfokkerij of gedeelte daarvan te stellen onder controle van de vereeniging mits: lo. hij zich verbindt volgens een bepaald omschre ven systeem te fokken; 2o. het bestuur het door hem voorgestelde inder daad als een bepaald systeem meent te kunnen aan merken. De controle over en bet merken van de dieren wor den uitgevoerd door een of meer inspecteurs. De boekhouding wordt gevoerd door den secretaris-pen ningmeester. De inspecteur brengt minstens 4 maal per jaar een bezoek aan de fokkers, dit tot zijn gebied behooren. In Augustus en September worden de dieren, die voor controle in aanmerking komen, door hem ge merkt met een contrölemerk. In April worden de afstammelingen van controle- schapen door hem gemerkt in het linkeroor met een afstammingsmerk. De secretaris-penningmeester houdt met behulp van de door den inspecteur gemaakte aanteekeningen, registers bij: lo. Fokschapenregisters, waarin de ooien en ram men, die onder contröle staan, worden vermeld met daarbij de afkomst, het aantal voortgebrachte resp. grootgebrachte lammeren, enz. enz. 2o. Afstammelingenregisters voor de lammeren, die geboren worden uit contröleschapen. De éigenaar of houder van een contröle-ram zendt na afloop van den dektijd, in ieder geval voor 1 Janu ari, aan den secretaris-penningmeester een lijst van de contröleschapen, die door den ram gedekt zijn. Om duidelijk te maken, wat de commissie verstaat onder een bepaald foksysteem, kunnen de volgende voorbeelden dienen: lo. Gekruiste ooien in Noordholland buiten Texel gefokt, worden gedekt door dito rammen. Uit de af stammelingen van deze fokkerij worden altijd weer de ooien en rammen gekozen. Rammen of ooien, ge sproten uit een fokkerij, waarin na September 190 9 buitenlandsch of Texelsch bloed is ingevoerd, kun nen in dit systeem niet worden toegelaten. 2o. Ooien van het tegenwoordig verbeterd Texelsch ras worden gekruist met dito rammen. Uit de afstam melingen worden altijd weer de ooien en rammen ge kozen. 3o. Gekruiste ooien in 1 bedoeld, worden gedekt door een Lincoln-ram uit Engeland ngevoerd. Uit de afstammelingen worden een of meer jaren ooien en rammen gekozen. Daarna worden de afstammelin gen opnieuw gekruist met een Lincoln-ram uit Enge land ingevoerd. Uit de afstammelingen worden weer, een of meer jaren lang, ooien en rammen gekozen. Enz. enz. 4o. Systeem 3 voor Wensleydale-rammen. 5o. De afstammelingen eener kruising met uit En geland geïmporteerde Lincoln-rammen, worden in ieder volgend geslacht opnieuw met zulk een ram gekruist. 6o. 't Onder 3 genoemde systeem wordt uitgevoerd met in Nederland volgens systeem 5 of 10 gefokte Dincoln-rammen met minstens 7/8 Lincolnbloed. 7o. Systeem 6 voor Wensleydale-rammen. 8o. Systeem 3 voor Texelsche rammen uit Texel ^gevoerd. 9o. Systeem 6 voor Texelsche rammen uit Texel ingevoerd. 10o. Pokken met uit Engeland ingevoerde Lincoln- °°ien en rammen en de afstammelingen daarvan. ll0- Systeem 10 voor Wensleydale ras. Do benoemingen van een secretaris-penningmeester ®n een inspecteur worden aan het bestuur overgela ten. Goedgevonden wordt algemeen om de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Over de finantiën deelt voorzitter mede, dat dit Jaar een subsidie zal ontvangen worden van f200 van de vereeniging Hollands Noorderkwartier. Ver der is er de contributie der leden, waarvoor als maxi mum is aangenomen f 2.50. Dit bedrag wordt voor °'t jaar ais contributie vastgesteld. De vergadering vindt het verder goed, dat het be stuur in alle zaken zooveel mogelijk naar bevind van zaken zal kunnen Shandelen, om de zaak loopende te houden. Zijn de beslissingen al te ingrijpend, zoo zal een algemeene vergadering worden bijeengeroe pen. Bij de rondvraag doet de heer P. Schenk te Oude sluis het voorstel, waartoe art. 7 het recht geeft, om den heer C. Nobel te benoemen tot adviseerend lid der vereeniging. Onder luid applaus hecht de ver gadering aan dit voorstel haar goedkeuring, en de heer Nobel verklaart deze benoeming aan te nemen. De heer Blaauboer te Barsingerhorn vraagt of niet een minimum aantal schapen dat onder contröle zal worden gesteld, moet worden vastgesteld. Besloten wordt dit minimum voorloopig niet te be palen, maar eens te zien, hoe de praktijk dit wensche- lijk zal maken. De heer J. Koster, Bobeldijk, acht het niet onnoo- j dig dat de inspecteur bij zijn bezoeken aan de fok- 1 kers, steeds vergezeld wordt door een der bestuurs leden in dat gedeelte wonend, opdat dan niet alleen de inspecteur de macht heeft. Het bestuur zal deze opmerking overwegen. De vereeniging telt thans 53 leden. De vergadering werd door 29 leden en enkele gas- j ten bijgewoond. De beer R. Visser braebt vervolgens dank aan den heer C. Nobel en de commissie., voor hunne vele bemoeiingen inzake de oprichting der vereeniging. j (Applaus.) De heer C. Nobel, dank brengend voor deze woor- den, sluit de vergadering onder het uitspreken van de hoop dat spoedig zal blijken dat met de oprich- j ting dezer vereeniging een nuttig werk is gedaan voor de provincie Noordholland en dat de tijd zal leeren dat de schapenfokkerij langs gezonder banen is ge leid. Blijkt dat, dan beeft de vereeniging reeds ge noeg reden van bestaan. Medegedeeld kan nog worden, dat personen, die wenscben te worden benoemd tot secretaris-penning meester of inspecteur, zich vóór 17 September kunnen aanmelden bij den heer C. Nobel te Schagen en dat personen, die hunne schapenfokkerij onder contröle willen stellen van de vereeniging, zich moeten opge ven vóór 22 September a.s. BOND VAN KAASMAKERS IN N.-HOLLAND. Naar men ons mededeelt, zal door den Bond van Kaasmakers in Noordbolland wederom eene onder linge keuring worden gehouden van kaas, bereid in de fabrieken der leden en zooveel mogelijk op den zelfden dag gemaakt. Deze keuring zal plaats heb- ben op Dinsdag 21 Sept. a.s., nam. 1 uur, in het gebouw „Diligentia" te Alkmaar. Ieder lid zal 2 kazen inzenden, terwijl de geheele inzending op de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar, op 22 en 23 Sept. a.s., ter opluistering zal worden ingezonden, waarbij dan tevens aanwezig zullen zijn de verschil lende lijsten, vermeldende de wijze, waarop deze ka zen zijn bereid. Ongetwijfeld zal deze inzending voor belanghebbenden van groot nut zijn, waarvoor ze ker den Bond, die, om het goede doel dat hij be oogt, den steun van alle belanghebbenden waard is, een woord van lof toekomt. Wij kunnen dan ook de heeren kaasmakers in deze provincie ten zeerste aan- '.bevelen als lid van dezen Bond toe te treden. Langedijk. In de vergadering van de afdeeling Langedijk van Volksonderwijs te Zuidscharwoude gehouden, was de belangstelling niet bijzonder groot. Voorlezing werd gedaan van de verschillende ingekomen antwoorden op een vraag om steun aan verschillende vereenigin- gen aan den Langedijk, indien de afdeeling er toe mocht overgaan een onbemiddelden, doch begaafden jongen op een inrichting voor vak- of middelbaar onderwijs te plaatsen. Het gezelschap Nut en Genoe gen te Zuidscharwoude zegde een som van f25 ineens toe, de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruit" f 10 en de afdeeling van den Bond van Ned. Onder wijzers f 5 met het vooruitzicht het volgend jaar de zaak in de afdeeling weer aan de orde te stellen. Het Nutsdepartement Oudkarspel ging geheel met het plan der afdeeling van Volksonderwijs mee en gaf te kennen, dat een aanvrage zeer zeker in ernstige over weging zou worden genomen. Besloten werd nog geen verdere stappen te doen, maar den uitslag van de Alg. Vergadering af te wachten, waar een voorstel vai het Hoofdbestuur zal worden behandeld, om de stich ting van een fonds voor te bereiden, waaruit aan jongelieden, mannelijke als vrouwelijke, uitmuntende door aanleg en bekwaamheid, op aanwijzing en met steun der afdeelingen, financiëele hulp voor voortge zette opleiding kan worden verleend. Ingekomen was verder een schrijven van de afdee ling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, die wil trachten een fröbel- t school aan den Langedijk op te richten en daartoe j de medewerking vraagt van de afdeeling van Volks onderwijs. Nadat op den aard en het hut van dit onderwijs is gewezen, wordt besloten de gevraagde medewerking te verleenen en te verzoeken deze zaak i voor te bereiden door het laten optreden van een i spreekster met een zoodanig onderwerp, i Van dezelfde Bondsafdeeling was een schrijven in gekomen, waarin op het nut gewezen werd van een commissie, die tot taak heeft sommigen te overtui gen van de meerderwaardigheid van het openbaar onderwijs, om hen op die wijze te doen besluiten hun kinderen naar de openbare school te zenden. Na eeni ge discussie werd besloten zich in die commissie te doen vertegenwoordigen door een lid; als zoodanig werd gekozen de heer J. de Ruiter Pz. te Zuid scharwoude. Van het Hoofdbestuur was ingekomen een exem plaar van een overdruk van het wetsvoorstel betref fende een wijziging der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs, welk voorstel ten doel heeft aan het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs meer subsidie van Rijkswege te verleenen. Dit werd nader door den secretaris, den heer Du Burck toegelicht. Deze kwam in hoofdzaak hierop neer, dat bij aanneming van dit wetsvoorstel de ongelijkheid in de wet zal zijn weg genomen met betrekking tot het verleenen van een Rijksbijdrage voor een surnumerairen onderwijzer aan kleine scholen voor gewoon lager onderwijs en voor scholen van gewoon en uitgebreid lager onder wijs en tot vergoeding van de minimum-jaarwedde voor meer surnumeraire onderwijzers. Voor kleine gemeenten kan dit een prikkel worden meer uitge breid lager onderwijs te geven en volgens den heer Du Burck is dit voorstel dan ook van belang voor den Langedijk, waar bij het openen van een R. K. school scholen zullen ontstaan met minder dan 90 lee.ugen. Met een weinig goeden wil van den kant der gemeentebesturen kan daar dan ook onderwijs in vreemde talen en wiskunde worden gegeven. De af gevaardigde kreeg opdracht van deze zaak op de Alg. Vergadering goede nota te nemen. Als afgevaardigde werd gekozen de heer Du Burck en tot zijn plaatsvervanger de heer J. Swart, beiden te Zuidscharwoude. Daarna sluiting. Sint Pancras. Door de afdeeling Sint Pancras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" werd Donderdag een algemeene ledenvergadering gehouden. Van de 106 leden waren slechts 36 opgekomen, Door den Voorzitter, den heer A. Nobel, werden onderscheidene mededeelingen gedaan over de a.s. ten toonstelling te Alkmaar, verslagen Rykstuinbouwproef- velden, aardappelbesproeiïng, waarvan in een volgende vergadering algemeen verslag zal worden uitgebracht, ontbinding van de algemeene commissie voor aankoop van hulpmeststoffen, hetwelk nu weer afdeelingsgewys zal worden uitgevoerd. Een onderzoek naar de proefnemingen van draaiharten en omvallers in de kooi, waar naar ook nog nader een onderzoek zal worden ingesteld. Verder over verschillende wijzigingen in het reglement voor den onderhandschen handel in tuinbouwproducten. Er werd door den Voorzitter medegedeeld, dat het verzekerd loonbedrag in de „Tuinbouw Onderlinge" reeds ever de f 3.000.000 was, dat zich 9 ongevallen hadden voorgedaan, waarvan 3 langer dan 10 dagen en een met doodeljjken afloop. Aan het bestuur werd opgedragen, namens de afdee ling aan de commissie van beheer over de afslagmarkt te Broek op Langendijk een schrijven te richten met verzoek tot uitbreiding van het plankier, afdoende her stelling van het afmijntoestel en verwijdering van een gedeélte van het oude veilingsgebouw. Door den Voorzitter werd voorgelezen een verslag van den zelfhandei der vereeniging, waarbij werd mede gedeeld dat deze zaak nu gezamenlijk wordt uitgevoerd door zes verschillende tuinbouwvereenigingen. Er werd door de vergadering algemeen besloten tot gozamenlijken aankoop van hulpmeststoffen, waarbij aan het bestuur de uitvoering werd opgedragen, en aanzoek voor inschrijvingen te doen bij een vijftal handelaars in hulpmeststoffen. Aangaande voorstellen tot veilen van winterproduc- ten, aanschaffing van broeiglas, aankoop van manden, en^, werd bepaald, dat deze op de agenda voor een volgende vergadering zullen worden geplaatst. De vergadering wordt hierop met eene aanbeveling aan de leden tot algemeene samenwerking, door den Voorzitter gesloten. De bode is met verlof. Dit vertelt de Avp. als historisch: Op een der deftigste straten van de Residentie staat een deftig huis, weleer bewoond door een deftige familie, thans gebruikt voor den openbaren dienst. In de salons, waar voorheen soirees en gastmalen werden gegeven, waarbjj de élite onzer Hofstad aanzat, staan nu lesse naars en kantoorstoelen, vloekend tegen de defiige om geving. In de vestibule, een meesterstuk van bouw, waarin vroeger huisknechts met kuitkousen en zilveren cande- labres de gasten ontvingen, staat een deftig heer, bewonderende de pracht. En als hij lang genoeg genoten heeft, zich er over verbazende dat ieder hier maar vrij en ongezien kan binnentreden, gaat hi) de ruime salons binnen, maar ook daar geen levend wezen. Zijn verba zing stijgt. Ongehinderd beklimt hjj de vorstelijke trap pen. Ook daarboven doodsche stilte. Behoedzaam blikt hij rond en komt eindelijk op een kamer waar eenige ambtenaren achter hun lessenaar zitten. De heer maakt het doel van zijn komst bekend en uit zy'ne verwondering dat er beneden niemand was om hem aan te dienen en den weg te wijzen. En dood-lakoniek wordt hem geantwoord: „De bode is met verlof". Wieringen. Naar men ons mededeelt, zal door onze „Harmonie" op Zondag 12 September a.s., des namiddags ten 31/2 uur, bij goed weder, een concert aan de Haukes wordeiï gegeven. Wij twijfelen niet of velen zullen komen luisteren naar de mooie muziek van ons kranig corps, dat op de Helderscht feesten Wioringon op zóo'n schitterende wijze heeft vertegenwoordigd. Wieringen. Yoor rekening van 22 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden j 1. Dinsdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 4109 eieren. De prijzen hiervoor verkregen waren zeer goed en variëerden van f 4.— tot en met f 5.25 per 100 stuks, terwijl één partijtje kleine eieren nog f 3 75 per 100 stuks opbracht. Verder werden nog 30 stuks pluimvee gemarkt welks prijzen variëerden van f 0.15 tot en met f 1.10 per stuk. Wieringen. Het jongste zoontje van den heer A. A. Kraan bad het ongeluk van de ket te vallen, waardoor hy zijn armpje ernstig verwondde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Winkel. Tot Voorzitter van de afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is benoemd de heer K. Breebaart Jz. alhier. Harenkarspel. Hot Bestuur van polder Speketer verleende in zijn j.l. Dondeidag gehouden vergadering, op zijn verzoek eervol ontslag aan den Secretaris-Penningmeester, den heer Plaatsman. De Voorzitter, do heer A. de Boer, dankte hem daarbij uit naam van het Bestuur voor alles, wat hij gedurende 30 jaren in het belang des polders bad gedaan en verklaarde daarbij, dat het bestuur besloten had hem vanwege don polder een stoffelijk blijk van waardeering te vereeren. Tot opvolger van den heer Plaatsman werd vervolgens met algemeene stemmen benoemd de heer J. Wartenhorst, opzichter van Geestmerambacht te Dirkshorn. Harenkarspel (Waarland.) Benoemd tot .Secretaris-Penningmeester van polder Waarland de heer C. Jong te Oude Niedorp. Onde Nlederp. De ijverige commissie voor de Bibliotheek der Her vormde gemeente alhier, heeft gezonnen op middelen om den boekenschat te vermeerderen en is daarin, naar het schijnt, uitstekend geslaagd. Twee middelen zullen worden beproefd. Het eerste is het gebruik maken van het aanbod der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, betreffende de zoogenaamde reizende bibliotheek. Sedert eenigen tijd n.1. stelt deze Maatschappij voor plaatsen, waar geen Nutsbibliotheek bestaat, een kist met honderd boeken beschikbaar, tel ken jare te vervangen door een andere. In de maand October is de eerste zending te wachten en nu reeds kan gezegd worden, dat ze veel belovend is. Algemeene werken en tijdschriften, populair weten schappelijke werkon, vakboeken, gedichten en tooneel- stukken, romans en kinderboeken bebooren er toe. Door deze aanvulling kan de commissie voor den a.s. winter over plm. 400 nummers beschikken. Het tweede middel is het organiseeren van een ge- zelligen avond met entrée. Daarvoor is uitgenoodigd de heer Mr. J. Draaijer uit Leiden, die twee jaar geleden met zooveel succes op het onderling Nut over Multatuli gesproken hoeft. De commissie ontving dezer dagen het verblijdend bericht, dat de geestige spreker en voor drager bereid is over te komen in October a.s. én dan behalve een paar voordrachten een lezing hoopt te houden over een nader te bepalen onderwerp. Wellicht zullen ook eenige zangnummers ten beste worden ge geven en het programma belooft aldus zeer aantrekke lijk te zullen zijn. De kas der commissie zal er onge twijfeld wèl bij varen. Want er is hier maar één roep over de voordrachtkunst van Mr. Draaijer. Noodig is de financiëele versterking voor het aan schaffen van een aantal zeer gezochte boeken van den jongsten tijd. Hulde aan de commissie voor haar belangstelling in de volksontwikkeling 1 Minister Dégout op Wieringen. Hoog bezoek op Wieringen viel j.l. Donderdag ons eiland ten beurt. Das morgens landde n.1. aan de Quarantaineplaats Minister van Waterstaat Mr. Regout, met den heer J. Breebaart Kz., lid der le kamer en de heeren Wortman en de Blocq van Kuffeler, Hoofd ingenieur-Directeur en Ingenieur by den Waterstaat. Vandaar maakte men onder geleide van den heer Nieuwland, opzichter by den Rijkswaterstaat alhier, een 4)toer over ons eiland en vertrok Zyne Excellentie met gevolg des middags vanaf de haven aan de Haukes naar Medemblik. TENTOONSTELLING SCHAGERRRUG. De tentoonstelling op Maandag a.s. belooft weer uitstekend te zullen slagen. De aangiften zijn ruim, wat uit de volgende opgaven kan blijken. Paarden van 4 jaar en ouder: 9 aangiften. 3-jarige Paarden: 4 aangiften. 2-jarige Paarden: S aangiften Merries met veulen: 11 aangiften. Veulens- 20 aan giften. Melkkoeien, met een betrouwbaren melkstaat, ge- kalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1909* 7 aangiften. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1909: 3 aangiften. Schotten, geboren in 1907, die vóór 1910 moeten kalven: 3 aangiften Vaarzen, geboren in 1908: 11 aangiften. Stieren ge- b°ren in 1908: 8 aangiften. Stierkalveren, geboren in 1909, en ingeschreven in een fokregister: 2 aan giften. Stierkalveren (Graskalf), geboren in 1909: aangiften. Kuikalveren (Graskalf), geboren in 1909* 9 aangiften. Vier Pokschapen (gekruist ras): 12 aangiften. Vier' Lammeren: 25 aangiften. Een Ram, geboren in 1908; 6 aangiften. Een Ramlam, geboren in 1909, in Nederl land gefokt: 6 aangiften. Ter opluistering. Voor de mooiste inzending Over- houders: 5 aangiften. Voor de mooiste inzending Fokschapen: 2 aangiften. Inlandsche Kippen: 8 aangiften. Leghorns: 5 aan giften. Mechelsche Kippen: 1 aangifte. Vreemde- of Raskippen: 11 aangiften. Eenden: 3 aangiften Twee zware Konijnen: 2 aangiften. Verzameling Konijnen: 3 aangiften. 8 Planten (1 ex.): 4 aangiften. Verder zijn aangevraagd 29 staanplaatsen voor ver schillende landbouwartikelen, enz. enz. Komt nu nog de te verwachten inzending mooi weer dan twijfelen wij niet, of ook deze tentoon stelling zal even als de vorige jaren, aan de te stel len eischen kunnen voldoen. POGING TOT MOORD. Eergistermiddag is te Monster naar de N R Ct in fn herberg op de Haven een poging tot moord gepleegd door M. V. op zijn vader D V te Ier Heijde. D. V., die door 2 revolverschoten verwond werd en op de straat was neergevallen, werd door om standers spoedig opgenomen en ter verbinding naar den dokter gebracht. die weder in de herberg was gegaan, waar uit allen waren gevlucht, werd terstond aldaar gear resteerd en naar het huis van bewaring te 's-Gra- venhage overgebracht. VORST. Volgens veehouders, die gistermorgen vroeg in het and in de omstreken van Haarlem waren om hun koeien te melken, heeft het gisternacht vrij sterk gevroren. y FRIESCH FOKVEE NAAR TRANSVAAL. Generaal Louis Botha heeft op verschillende boer- cerjjen in Friesland een 20 stuks jong vee wo vrienden ^kocht, voor zich en eenige 'zijner Deze fraaie collectie wordt met een bezending Friesch fokvee, aangekocht door sir Georg Farras lid van het parlement te Johannesburg, voor rekening van de Transvaalsche regeering, na inspuiting op tu berculose, de volgende maand via Amsterdam ver zonden. Een Friesehe boerenknecht zal worden belast met de verzorging dezer dieren gedurende de reis en zal ook in de Transvaal-kolonie als verzorger van de laatstgenoemde collectie optreden. EEN SLIMMERD, Men meldt uit Oosterwolde: Een koe van de wed. A. J. van Rozen te Appel scha had den geheelen zomer een wondje aan een der tepels. Meermalen werd een middel aangewend om het te doen genezen, maar het was en bleef een wondje. De koelen liepen daags in de weide, 's nachts wer den ze op stal gebracht, tot ze dezen nazomer nacht en dag in het land bleven. Wat geschiedde nu» Een paar dagen nadat de beesten den stal voor goet hadden verlaten, vond men een dikke slang in den stal. Het wondje aan den tepel der koe genas spoe-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1