Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. 39Jste Staatsloterij. verdachte lieden waren opgemerkt. Ook 's nachts wer den eenige verdachte lieden ontdekt in een zich aan de zijde van het kantoor bevindende straat. Deze per sonen verdwenen echter ongemerkt. Men vermoedt dat zij gelegenheid vonden over een zich hij die straat bevindende heining eveneens grenzende aan het kan toor, aan het oog der politie te onttrekken. Het onderzoek in deze duistere zaak blijft in vol len gnng. Ook gisteren weiden weder verschillende opmetingen in en bij het kantoor verricht. Men vreest echter, dat de daders met te groote geslepenheid te werk zijn gegaan. Geen spoor is er van hen tot he den gevonden. Wel mèende de politie dezer dagen een draad in handen te hebben gekregen, doch het bleek dat zij verkeerd te werk ging en in een ver keerde richting (haar onderzoek doorzette. Thans is men in een andere lichting beginnen te speuren. DOOK STROOPERS AANGEVALLEN. Uit Tilburg wordt gemeld: De onbezoldigd rijksveldwachter jachtopziener J. Lombregs is In den nacht van Zondag op Maandag aan den Heikant bij het aanhouden van wildstroopers door dezen aangevallen en ernstig mishandeld door messteken. De daders, een drietal beruchte stroopers, zijn bekend. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE KOERANGE. Men meldt uit Hoogeveen: De beide gebroeders Bakker uit het Koekangerveld zijn Zondag uit Hoogeveen naar Assen overgebracht. Tevens Is een belangrijke getuige naar Assen gebracht door den rijksveldwachter Kracht uit Koekange, nl. de naaste buurman van den vermoorde Bakker, een zekere Vernim. Deze beweert de misdaad gezien te hebbeti. Uit vrees voor de daders heeft hij gezwegen. Winkel. De afdeeling Winkel van den Bond voor Staatspen- sionneering zal eene algemeene vergadering houden óp Woensdag 22 September 1909, des avonds half 8 ten huize van den heer A. Wit ter bespreking van een propaganda-avond, en de benoeming van een voorzitter en een archivaris. Winkel. Zondag jï. had de jaarlijksche tentoonstelling van Floralia plaats. De kolfbaan van den heer Wit was in een bloemen tuin herschapen, door in het midden en langs de kan ten, bloemperken aan te léggen, waarin de ingezonden planten ter opluistering een plaats vonden. De Floralia-stekken, waar het hij deze tentoonstel ling om gaat, waren amphitheaters-gewijze opgesteld op het tooneel in de kolfbaan. 't Is de moeite waard daar te zien, wat de eene zorgzame hand vermag boven de andere, hoe het eene stekje een plant is geworden, door het met zorg te behandelen en het andere stekje, een stekje is ge bleven. Van de zorg voor de samenstelling van het geheel, zoodat het voor ieder iets aantrekkelijks heeft beeft de tentoonstellingscommissie zich op verdien stelijke wijze gekweten, en het moet vermoedelijk aan het minder gunstige weer worden toegeschreven, dat het getal betalende bezoekers (pl. m. 350) hene den het getal van vorige jaren is gebleven. De uitslag der tentoonstelling is als volgt: le prijs de heer L. Beijneveld; 2e pr. de heer D. Korff; 3e pr .de heer P. van der Molen. Afzonderlijke planten: Petunia: le pr. de heer J. Brouwer, 2e pr. mej. T. Louw. Diacena: le pr. de heer A. Korff, 2e pr. de heer C Koomen. le pr. mej. A. Koe, 2e pr. mej. T. le pr. de heer A. Egmond, 2e de heer C. D. Colpa, 2e pr. de Physales: Amels Wd. Stengel Begonia: pr. de heer S. Boor. Geranium: le pr heer P. Zwagerman. Overjarige planten: bekroond de inzending van de heeren W. Buis, C. Koomen en D. Brugman Dz. Collectieve inzending ter opluistering: bekroond de inzending van den heer W. Buis. Bloemenmanden: bekroond de inzending van mej. M. Melchior. Standaard met mand: bekroond de inzending van den heer P. Honing. Bouquetwerk: bekroond de inzending van mej. C. M. Egmond. Bloemstuk: bekroond de inzending van mej. C. M. Egmond. Schoonste plant: bekroond de inzending van den heer A. Korff. MUNTBILJETTEN. De Minister van Financiën brengt onder de aan dacht van het publiek: dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909, tot 1 Oc- tober 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbil jetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmeestei-skantoren en bij de kantoren der Neder- liywjsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de klasse); dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet in gewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbe doelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „muntbiljet" voor komt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). Wier inger waard. Op de voordracht voor onderwijzer aan de Openb. school alhier zijn geplaatst 1. D. de Jong te Krommeenie. 2. M. N. Zeijlemaker te lip. 3. J. A. Siesling te Helder. Anna I'aulowna. Do lassen van het Voorbereidend Militair Onderricht zullen in deze gemeente gehouden worden eiken Maan dag- en Donderdagavond van 7 tot 9 uur. De eerste les zal aanvangen op Maandag 4 October a.s. Anna Paulowna. De heer D„ koopman te Schagen, had Maandag middag in deüe gemeente lang geen fortuintje. Zijn, ket en wagen op den weg langs den Middenvliet een wijle onbeheerd achterlatende, ontdekte hij hij zijn te rugkomst, dat alles zich in de aangrenzende wegsloot bevond. Spoedig aanwezige hulp brachten het zaakje vlug op hel droge; zijn kniidenierswa^n hadden on- dertusschen wel iets geleden. Anna Paulowna. Van wege de Sport-club Anna Paulowna had Zon dag 19 September aldaar eene schoonrijderij plaats om prijzen, beslaande in kunstvoorwerpen. Er hadden zich 8 deelnemers opgegeven. De uilslag was aldus: J. Koning van de Wieringerwaard le prijs, bcstaan- i eene schemerlamp op piëdestal. I)! Stammes van Anna Paulowna 2o prijs, zijnde een kaarten-coup. S. Raven van Anna Paulowna 3c prijs, een gemon teerd mktstel. NA VIER JAAR. Men meldt uit Oud-Vossemeer: Nu zijn reeds vier bouwjaren verloopen sedert de beluchte watervloed van Maart 1906 de poldergron- den onder deze gemeente teisterde, maar nog steeds zijn duidelijk de nadeelige gevolgen merkbaar. Vele gronden hebben bijna geen gewassen van beteeke- nis gegeven, zoowel wat granen als wat andere veld vruchten aangaat; enkele bietenvelden zullen haast de moeite van steken niet loonen; andere hebben 6®.n 50ed gezlcllt gegeven wat 't loof betreft, K de toekomst moet nog leeren of in den grond OOSSt' -ar^slt- De beste uitkomsten zijn verkregen door den ver bouw van klaver, een gewas dat ln die gronden wil gedijen en dat, dit jaar, omdat de hooioogst zoo uiterst gering is, bovendien goede prijzen gaf; alle boeren zien thans wel ln, dat de raad reeds onmid dellijk na den vloed door deskundigen gegeven, om tot verbouw van klaver over te gaan, een goede is geweest en dat daardoor de abnormale toestand van den grond eerst weer goed kan worden. HARDDRAVERIJ MEDEMBLIK. Maandag werden te Medemblik een tweetal Hard draverijen gehouden. Aan de voormiddagharddraverij namen 9 paarden deel. De uitslag was dat de ,1e prijs werd behaald door Indigoboy van J. Schoon, Medemblik; 2e prijs Cornelia van IJff, Assendelft; 3e prijs Sequa van C. Pereboom, Diemen; 4e prijs Cordina van J. Ren- ckens, Wognum. 's Middags draafden er 10 paarden mede, met als uitslag: le prijs f 150 Nella van H. Scbaaps, Leeu warden; 2e prijs f 100, Glen Abdulle, Stal Avanti te Utrecht; 3e prijs f 60, Kundry, van H. Schaaps te Leeuwarden; 4e prijs f 40, Electrieity van D. Schuij- temaker, Midwoud; 5e prijs f25, Sequa van C. Pere boom, Diemen. 'N LUGUBERE GRAP. Half drie, in den nacht van Zaterdag op Zondag requireeide de politie te Amsterdam de hulp der brand weer voor ,,'n geval van ophanging dat door voor bijgangers in de Stadsrietlanden was waargenomen. '1 Lijk hing hoog aan een kraan, werd medegedeeld. Dus, meende de politie, zou de brandweer hier met haar materiaal en onversaagde klimmers goede dieasten kunnen bewijzen. De man moest er van booten zeggen al van half één gehangen hebben, dus zou-ie wel dood zijn, repliceerde de brandweer, die gedachtig aan haar tqak er niét veel voor gevoelde materiaal en mannen voor deze expeditie af te staan. Maar ie kon niet weten: „De man is mogelijk nog niet (dood", zong de politie. En zoo trok een brandweer-brigade uit de kazerne aan de Achtergracht in den stikdonkeren nacht er op uit, om in de Rietlanden, door knechten van Her mandad vergezeld, naar den levensmoede op zoek te gaan. En waarachtig, heel achter in de Rietlanden op liet uiterste hoekje waar geen land meer achter is, bengelde hoog aan een kraan het ontzielde lichaam van een man. „Zeker 'n bootwerker'', meende men, op 't werk pak afgaande. „Nou, die is allang koud!", meende 'n 532 788 846 319 238 461 596 717 564 817 936 555 251 475 621 763 639 961 8124 615 583 665 732 2019 5203 160 646 799 834 977 381 580 189 687 806 952 19140 498 756 374 831 886 16204 286 naar waarnemingen verricht ln den morgen van UI SEPTEMBER, medegedeeld door bet Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 767.0 in.M. te Thorshavn. De laagst bekende stand is 756.0 m.M. te Sylt. VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. NUTS-SPKEKEK. Als spreker voor ons Departement van bet Nut zal in dezen winter optreden de heer D. Buurma te Noordbroek met Reutertypen, Haverman, Mozes en Brasig of de familie van Rambow, Bebrens Nüssler en Pomüchelskopp. DIEFSTAL VAN BOOMVRUCHTEN. In bet laatst der vorige week hebben de boom- Er was hier een ontzaglijke hoeveelheid voedsel en peizen en daardoor, zegt dr. Cook, kreeg ik een in geving, die ik in lang niet had gehad. Wij waren hier op een afstand van 700 mijlen van de Noord pool. Wij hadden bier mannen en bonden in over vloed tot onze beschikking en onuitputtelijke voor raden levensmiddelen. Al langen tijd was het mijn verlangen, mijn reizen in de poolzeeën tot de Noordpool uit te strekken. Thans scheen mij het oogenblik gekomen, die ge. dachte te verwezenlijken. Ik besprak met mijn vriend Bradley het probleem. De bemanning die aan boord was en geschikt om met sleden te reizen, kon voor onze onderneming van veel nut zijn. Alles saam genomen ontbrak niets om bet suc ces van een expeditie naar de Noordpool te verzeke ren. Wij moesten enkel gezond blijven en den geschik- ten tijd van vertrek vinden. Indien wij een millioen dollar hadden besteed, zouden wij zeker ln geen gun stiger omstandigheden hebben kunnen verkeeren. Wij lieerden dus naar Etah terug, om voor de expeditie paar de Pool toebereidselen te maken. MOORD OF ONGEVAL. Tusschen de Fransche stations Chaville en Viroday, langs de lijn Parijs—'Versailles, is een griezelige vondst gedaan, die schijnt te wijzen op een geheimzinnige misdaad. Iri den nacht van Donderdag zag de maclünisl van een trein vlak bij Chaville een donker voorwerp naast de rails liggen. Dadelijk na aankomst te Versailles deed de 'man mededeeling van zijn ontdekking; pr werd naar Cliaville getelefoneerd en bij het onderzoek van den spoordijk vond men, 800 meter van liet station verwijderd, liet lijk van een elegant gekleed heer, die I een diepe wond aan het voorhoofd had en wiens lin kerarm was afgereden. Eerst werd aangenomen, dat de doode hot slaclit- gaarden van den. heer W. R. en de Erven De P. een - ongewenscht bezoek gehad. In den eersten was het offer van zijn eugen onv^orachügheid^as geworden. De op peren en pruimen, in den laatsten op peren ge munt. Aan de politie is van den fruitroof kennis ge geven. Ook moeten de eigenaars voetangels en klem men hebben geplaatst. OPENliU CHT-Sl'EL. Onder leiding van den heer Colpa werd Zondag te Winkel een begin met 't korfbalspel gemaakt. Aan 't zeer interessante spel werd door 38 dames en beeren deelgenomen. Nadat met grooten lust en opgewekt- beid eenige voorafgaande oefeningen werden gehou- ander en een rilling liep den mensdien bij dat lugu- dfn' wfrd ,met niet minder opgewektheid, bet gere- i f lom Antofirno nDonlnnhtcnol i n cmnnt An glementeerde openluchtspel ingezet. Op de vele nieuwsgierigen maakten de gezonde lichaamsbewegin gen blijkbaar een zeer gunstigen indruk. Een be langstellende uit onze gemeente woonde de oefenin gen bij, met het doel, zooals wij vernamen om ook hier tot de oprichting van een korfbalclub te komen. bere tooneeltje door de leden Maar, je kon niet weten. En nu werd de hoogc ijzeren kraan vlug per ladder beklommen door een brandweerman, die zijn touw gereed hield om na de afsnijding het lijk te laten zakken. Alles wacht in de ijzige stilte van den nacht op dezen uithoek. Kruipende over den arm der kraan, bereikt onze brandweerman de plaats der ophanging. I VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT Hij maakt zijn touw gereed, om dit om het lichaam 1 De Burgemeester der gemeente behagen brengt ter te slaan, houdt zijn mes bij de hand, pakt den opge- kennis van belanghebbenden, dat in het aanstaand win- hangene aan. Dan klinkt 't plotseling met een half lerseizoen het Voorbereidend Militair Onderricht voor nijdigen, half lachenden kreet: de jongelieden in deze Gemeente woonachtig, te begin- n pop Tableau 2 SECRETARISSEN IN 1 GEMEENTE. Een lastige quaestie Is sedert geruimen tijd in de gemeente Hindeloopen aanhangig. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris werd tijdelijk een niet-deskundige benoemd, onder voorwaarde, dat hij zich zou laten bijstaan door een bevoegde, die mede officieele aanstelling ontving. Vertrouwd werd dat de beide personen bet over de verdeeling van het salaris eens zouden kunnen worden, hetgeen echter te zijner tijd niet het geval bleek. De waarnemende secretaris vordert het volle trac- tement en de ambtenaar, die de administratie ver richtte, beeft een declaratie tot gelijk bedrag inge diend. De gemeente zou dus dubbel salaris moeten uitkeeren, maar komt dan in strijd met haar budget. Reeds meermalen werd de Ctuaestie in den Ge meenteraad besproken en meermalen heeft men ern stig gepoogd een oplossing te vinden. In de Raadszitting op Woensdag jl. werd de zaak weer aan de ordë voor behandeling gesteld. Met 5 tegen 2 stemmen werd nu aangenomen een voorstel van burg. en wetb. om aan den secretarie I ambtenaar te Koudum, die de administratie tijdens j de vacature verrichtte en deswege een bedrag van i f 160 vorderde, een vergoeding van f 120 toe te kennen. Neemt deze ambtenaar de door den Raad vastge- stelde vergoeding niet aan, dan is over de quaestie j bet laatste woord nog niet gesproken, daar er ook tusschen de beide genoemde ambtenaren evenmin overeenstemming Is verkregen. ONVEREENIGBAAR? Men meldt uit Doelinchem De heer R. Velsink, sedert verscheidene jaren lid van den Raad der gemeente Stad-Doetinchenp heeft, ten gevolge van zijn faillietverklaring, een schrijven ontvangen van het gemeentebestuur, waarin hem werd medegedeeld, dat hij. krachtens de wet, het Raadslid maatschap heeft verbeurd. De heer Velsink heeft hierop tot den raad dezer gemeente een schrijven gericht, ten einde dit college te laten beslissen, dat de meening van B. en W. op I een verkeerde wets-interpretatie berust, en hij gehand haafd blijft als lid van den Raad. Mocht de Raad anders besluiten, dan zal de zaak tot in hoogste instantie doorgevoerd worden. nen met Vrijdag den 1 October 1909, zal gegeven wor den eiken Dinsdag en Vrijdag, des avondsvan 8 tot 10 uur, in het lokaal Cérès aldaar-. Vestigt er voorts de aandacht op, dat voor het ver der hijwonen van het onderricht kan worden uitgeslo ten de leerling, die zich bij de oefeningen onordelijk gedraagt, die op eenige wijze voor het onderricht stoor nis veroorzaakt, of die meer dan 3 maal zonder gel dige reden verzuimt de oefeningen bij te wonen. Schagen, den 18 September 1909. De Burgemeester voornoemd H. J. POT. Gemeente SCHAGEN, Ingeschreven van 1921 September. Geboren: Everdina Johanna, dochter van Jacob Willem Pijkeren en Antonia Hendrika Bijsterboseh. Dr. COOK'S REISVERHAAL. De New-York Herald behelst het vervolg van Dr. Cook's reisverhaal. Zooals wij in het vorige hoofdstuk zagen, verliet dr. Cook 3 Juli 1907 aan boord van de John Brad ley de haven van Gloueester in Massachusetts. Storm belette de landing bij kaap York en het eerst wierp de John Bradley bet anker uit in de Nortb Star baai, aan wier kust een Eskimo-stam woont, onder wien dr. Cook verscheiden oude Eskimosche vrienden en ook den Deenschen schrijver Knud Rasmussen aantrof. Het schip zette na het vertrek uit de North Star baai zijn reis voort tusschen Groenland en de eilan den ten westen van dit uitgestrekte land. Eerst ging de vaart door de Inglefield-golf, waar de poolreizi gers dra kaap Ackland in zicht kregen. Maar wijl bier veel riffen waren, moest men een eind uit de kust blijven. De eerste plaats, die aangedaan werd, was Ikwah. Hier werd geen enkelen man aangetroffen, wel wa ren er vijf vrouwen, vijftien kinderen en 45 bonden, welke ganscbe menschen- en dierenbevolking den rei zigers tegemoet kwam. In kommen in het ijs verhie- wond aan het voorhoofd kon afkomstig zijn van een stoot van de locomotief. De arm was in ieder geval ongetwijfeld afgereden. Maar spoedig daarna deed men ontdekkingen, die wezen op een misdaad. De doode werd herkend als de Parijsche bankier Jules Speek die zijn bureau te Parijs had, maar sedert 15 jaar in Chaville een villa bewoonde. De bankier was gelukkig getrouwd, heeft twee kin deren en volstrekt geen materieele zorgen, zoodat tot zelfmoord geen aanleiding bestond. Zooals iederen dag, was hij ook op den morgen van den ongeluksdag naar Parijs gegaan. Op de terugreis vond hij den dood. Daar hij goed bekend was bij alle spoorwegbeamb ten, viel het op. dat de gouden horlogeketting, die Speek meestal droeg, ontbrak. Wel werd de portemon- naie met een paar honderd francs in zijn broekzak ge vonden, maar de portemonnaie benevens de abonne mentskaart waren ingescheurd en verfrommeld, als was er heilig om gestreden. Zestig meter van de plaats, waar het lijk gevon den werd, lag een bebloede zakdoek met de initialen van den bankier. Deze was ineengerold en vochtig en schijnt als prop te zijn gebruikt. Later op den dag werd zijn hoed en een liem tpebchoorcnde rol papieren gevonden. Deze voorwerpen kon hij echter zelf niet verloren heblien, daar ze vierhonderd meter van de onheilsplek lagen, in een boschje. Zij moeten uit het coupéraam zijn geworpen, nadat de bankier den dood had gevonden, en uit den coupé op de rails was geworpen. De politie spant alle krachten in om het geheim van dit sombere voorval te ontsluieren, een geheim, nog romantischer getint door het feit, dat liet voor viel in een klein dal, dat reeds vroeger de plaats is geweest waar een mysterieuse misdaad bedreven werd. en sinds dien den "naam „Kruisweg van de vrouw zonder hoofd", draagl. DE INVLOED VAN DE VERZEKERINGSWETTEN IN DU1TSCHLAND OP DE LASTEN VAN DE OPEN BARE ARMENZORG. Dat de verzekeringswetten in Duitschland geleid zouden hebben tot vermindering van de uitgaven voor openbare armenzorg, is meermalen ontkend. Dat toch niet in alle gevallen die ontkenning kan worden volgehouden, blijkt uit het volgende voorbeeld. Dezer dagen is in bet licht verschenen een verslag van de ontwikkeling der gemeente Altona, de groote voorstad van Hamburg, van. 1863 tot 1900. Het is een omvangrijk boekwerk van twee folio banden. Het tweede deel bevat o.m. becijferingen over de kos ten voor de armenzorg in het jaar 1885, toen er derhalve van verzekeringswetten nog geen sprake was, en uit het jaar 1897, toen derhalve de werking der verzekeringswetten, zoowel in het volksleven in bet algemeen als op het budget der gemeentebuisbouding reeds merkbaar was. In het jaar 1885 had Altona 123.500 inwoners. Het aantal gevallen van ondersteuning door de open bare armenzorg beliep toen 6735, d. i. 5.4 pet. der bevolking. Gesplitst naar de oorzaken, blijkt, dat de hulpbehoevendheid dat jaar veroorzaakt werd: in 99 gevallen door een ongeval, in 1298 gevallen door over lijden van den kostwinner, in 2437 gevallen door Ziekte. De uitgaven voor de gemeentelijke armenzorg bedroegen toen 461.840 mark, dat is per hoofd der bevolking 3.74 mark. Vergelijkt men nu daarmee de uitgaven in het I jaar 1S97. De bevolking is dan tot 150<000 gestegen, terwijl het aantal der door de openbare armenzorg gesteunden, absoluut zoowel als relatief is teruggC' gaan. Dit aantal bedroeg toen nl. 6204 of 4.1 pet- der bevolking, een vermindering dus van 1.3 pet. do Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 21 Rept. 1909. Uitspraken 1. J. van Wonderen, Bergen, dronkenschap, openb. verzetzaak. 3. H. Lietz, Berkhout, beleed, d.d. ambtenaar, oenv. beleed., f 20 boete of 20 dagen hechtenis.. 3. K. Mantel, schipper. Broekerhaven (Rovenkarspel) wederspannigheid, 1 maand gevangenisstraf. 4. C. Silver, Lutjebroek, (Grcotebroek), hielkver- yalsching, 3 weken gevangenisstraf. 5. Willem Faas, schoenmaker, Den Helder, ver nieling en wederspannigheid, 2 weken gevangenisstraf. 6. Jan Droog, Lutjebroek, (Grootebroek), mishan deling, f 7 of 7 dagen hechtenis. Rest uitspraken kinderzaken. VERDRONKEN. ven zich vijf tenten van zeehondenvel en op rotsen en een vermindering van het aantal armen met 24 en steenen lagen groote hoopen walvisschenvleescb te drogen. Pakken zeehondenvellen en andere die renhuiden en groote boeveelheden ivoor werden naar buiten gedragen om die te verruilen. De tocht werd hierna voortgezet naar kaap Ro- bertson. Groote baaien, met blauwen glans in de Poolzon schitterende ijsmuren en in zee vooruitste kende met ijs en sneeuw bedekte rotsen maken de kust hier zeer schilderachtig. Alles saamgenomen verschilt het kustlandschap pet. De oorzaken der hulpbehoevendheid waren thans: in 53 gevallen een ongeval, in 273 gevallen den dood des kostwinners, in 1714 gevallen ziekte. De uitga ven bedroegen 320.410 mark, d. i. in vergelijking met 1885 een vermindering met 43 pet. Hier schijnt dus wel degelijk het bewijs geleverd, dat de verzekeringswetten de openbare armenzorg ont lasten. AUTOMOBIELONGELUK. De Duitsche kroonprins reed Vrijdagmiddag per kwamen tien mannen, negen vrouwen, 31 kinderen en 10 6 honden den reizigers tegemoet. Ik noem de hom- den zoowel als de kinderen, want ze zijn van even veel gewicht in bet leven der Eskimo's, zegt dr. Cook. Dr. Cook voorzag zich hier van verscheiden gidsen, Maandagnamiddag i.l. geraakte aan de Stolpen gem. j die tevreden waren met vrije reis, goede voeding aan Zijpe, een 2y2-jarig kind van den heer J. Louvve in boord en bovendien elk een mes als loon. Na een GroenTands^hTw VToon Ch Tfte S^eelten van dettutomobiel do0r de hoofdstraat van Herzfeldë. HU vwam dsche kust- Toen het schip de kust naderde, i,.wam terug van het terrein der manoeuvres en was een 'onbewaakt oogenblik te water. Eenigen tijd later, toen men de kleine vermiste, 11a ecnig zoeken in de' sloot vond, waren de levensgeesten reeds geweken. 5de KLASSE, 1ste TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1000: 16314. f 400: 8649. f 200: 5032, 13863, 17612, 17893. Prijzen 72 2562 5833 7436 119 584 954 563 236 663 6056 601 302 666 106 697 467 753 116 9023 541 970 130 49 580 3309 150 486 624 446 345 501 655 941 354 615 685 949 376 675 728 4079 973 716 847 415 976 895 9 07 490 7340 913 1359 493 573 10008 365 674 612 68 473 723 786 166 f 70. 11124 14021 371 406 452 640 749 161 256 357 528 581 12162 289 524 695 716 731 976 13031 118 81 251 312 3Ö6 563 577 912 613 17142 655 682 729 867 984 957 15058 77 148 293 307 385 902 20094 184 107 381 397 427 455 471 480 584 303 744 774 18029 122 240 399 korte reis, nadat men vergeefs getracht had te Koo- kaan zich aan 't genot van de jacht óver te geven, werden de gidsen ontslagen, met geschenken voor de vrouwen en kinderen naar huis gezonden en werd de reis voortgezet naar Etah, aan de Noordwestkust van Groenland aan de Smith-Sond. Deze plaats bestond in het geheel uit vier tenten. De Poolreizigers gingen hier een dag op jacht; de wateren van de baai waren vol eenden en duilsef- hoettders. Wijl ze evenwel vernamen, dat de inboor lingen van het 25 mijlen noordelijker gelegen Anno- tok ook gaarne kennis met hen zouden maken, gin gen ze daarheen den 25 Augustus in een automobiel kano op reis. Het was een prachtige dag; van de zeezijde woei een zachte bries, de zee aan de kust was vol vogfels, zeebonden en walvisSchen. Toen zij de scherpe rotsen van Cairn-Point voorbij kwamen, bemerkten zij eenige kleine tenten beneden Kaap In- glefield. Daar is Annotok, riep onverwachts een der inland- sehe gidsen. Naar de Smith-sond ziende, bemerkten zij, dat het geheele kanaal met blauwachtig ys was geblokkeerd. Een loodrecht uit zee opstijgende rots diende om er de boot aan vast te maken. Zij ver namen dat Annotok de noordelijkste en ook bloeiend- ste vestiging der Eskimo's aan de Groenlandsche kust was. De beste jagers waren in deze streek verzameld voor de ijsberenjacht. Men hoorde het geblaf vanf U /U.1 1. - l 1 1 n 1 vergezeld van eenige officieren. De prins bestuurde zelf de auto. Voor het rijtuig ging een kolenwagen, waaraan een jongen hing. De prins gaf een signaal met zijn hoorn, de knaap sprong van den wagen af, maar viel èn werd aangereden door de auto, die niet tijdig kon remmen. Het kind had een schedel breuk. De prins toonde onmiddellijk alle mogelijke belangstelling en liet het ventje naar het ziekenhuis te Rudersdorf brengen, terwijl zijn adjudant de ouders moest waarschuwen. In het bureau van politie wacht te hij een uur, tot hij bericht over den knaap had en hij betuigde den vader persoonlijk zijn leedwezen over het gebeurde en beloofde bet kind aan te ne men. Het schijnt dat de toestand van het kind voor uitgaande is, ïn dat geval wordt dus voor hem het ongeluk een geluk. I)E VESUyiUS WERKT. De Vesuvius is weder aan bet werken. De rookzuil die uit den krater opstijgt, wordt hoe langer hoe dik ker en de berg werpt ook weder meer Vulkanische stoffen uit. Men hoort voortdurend een licht gerommel. Bchoonl door de schoonheid van het schouwspel, wilden d,eaer dagen eenige toeristen den berg Inklim men tot aan den krater. Zij naderden dezen ook tot op een afstand van 10 M., maar werden toen door eert asrhregen gedwongen ijlings de vlucht te nemen. BUREAUCRATIE. Een waggonfabriek te Griinebcrg had eenigen tij» geleden een groote bestelling van waggons uit to voe ren voor oen Turksche spoorwegmaatschappij. Die be stelling werd behoorlijk afgeleverd. Op eiken waggop stonden in het Duilsch, en daaronder ook in hH Turksoh, de veroischte opgaven omtrent de ruimte b®' hadgewicht, enz. vermeld. Maar op, één,,waggpn nap* V. 'l '«O^VYVIWII, A>lIsS. VtM JllJt'LU. MiJLÏll Vl/i r«n pn 'en twaalf mannen met lange ha- den de arbeiders der fabriek, die natuurlijk geen i C11 G n m G I P* Ptm mn Oio v O Tl tul lo nn lftftn wi nvt J1 1 ren en met gebaren als van wilden kwamen de reizi gers tegemoet en begroetten hen als vrienden Turksoh verstonden en machinaal de letterteekens na maakten, bij ongeluk een haaltje, in plaats van naar

Schager Courant | 1909 | | pagina 2