MAGGI's Aroma MAGGI's Bouillon Blokjes MAGGI's Soepen in Tabletten ni Kermis a ie iiaiiÉsip Stoms, particulier geld, SCHAPEHTLEESCE ifformisf, stuur, nette Dienstbode, een Boerenmeid, Smidsknecht. MAGGI's Producten De Motorboot 2 a a i t a r w 0 Direct p^^ng voor Smidsknecht, TE KOOP achttien prijzen MURWE LIJNKOEKEN Gebruikt thans op uw etgroen P. MEURS Pz., Schagen. Dienstbode, ADVERTENTIEN Korfbalvereniging ie Winkel. Pm ICaan Cz. te Oudkas^spel. le koop. een Boerenplaats Wei- en Bouwland, Marktberichten. a k verbeterd oogenblikkelijk den smaak van zwakke soepen, bouillon, groenten, sausen enz. Deze dienen voor de be reiding van heerlijken bouillon per kop. is, dat het gebruik van in elke huishouding GELD, TIJD en ARBEID bespaart. geven in korten tijd, slechts met water gekookt, aangenaam smakende en voedzame soepen. GEVRAAGD Op den 16den September 1909 overleed te Bergum, (prov. Fries land); zaeht en kalm, onze geliefde Vader Geert P. Berghuis sedert 17 Mei 1904 weduwnaar van ANNA E. DE HAAN, in den gezegenden ouderdom van ruim 88 jaar. L. BERGHUIS. Th. BERGHUIS-Eekma. Wieringen, 20 Sept. 1909. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, ua een gedul dig lijden van enkele dagen, onze eenigste Lieveling, Aafje Grietje, in den ouderdom van bijna 5 maanden. Haar diepbedroefde Ouders: Jn. KLERK. A. KLERK-Waiboer. Alkmaar, 21 September 1909. Nieuwpoortslaan. Heden overleed na een langdu rig smartelijk lijden, in den hope des eeuwigen levens, tot onze diepe droef heid, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Tader Anthonie van Kooten, in den leeftijd van ruim 47 jaar. Mede namens mijne kinderen, Wed. A. VAN KOOTEN-Servaas. Koegras, 20 Sopt. '09. Op het speelveld worden geen nieuwe leden aangenomen. Zij, die wenschen toe te treden melden zich aan bij den heer COLPA. Den eerstvolgenden Zon- ag wordt dan over de toelating gestemd. „Maria-Anna" vertrekt Zondag 26 Sept. a.s. des nam. 2 uur van Wieringen. Wieringen, 23 Sept. 1909. Uitstekende gelegenheid voor 5 die best kan melken. Zij die varen kunnen genieten de voorkeur. Tegen December in dienst te treden, bij W. BRAK, Chrisjewerf Behagen. Wordt terstond GEVRAAGD een goed bekend met Hoefbeslag en Rijwiel reparatie, bij K. v. BODEGRAVEN, Haringbuizen. Mevrouw VERHOEIE vraant teGen g(.aan(je j.0 Wieringerwaard aan het water. 1 November te Schagen, een goede Te bevragen blj M> j HENDRIKSE, Veredelde Wilhelmina, bij D. SCHENK, Grasweg, Anna Paulowna, a f 10.per H. L., inclusief baal, k contant. Er BIEDT zich aan een bekwaam Kaasmakerskn ech t, tegen 1 October of eerder. Er. br. lett. D 17, „Nieuwe Courant" Alkmaar. TE KOOP tegen flink loon. Brieven te zenden aan Ontvanger der Registratie en Domeinen te Texel. te Schagen. op soliede onderpanden en tegen borg stelling. Ook voor kleine Bedragen plaatsing. Nadere inlichtingen bij het Alg. Adv. Bureau van Mostert Minnes, Wie ringen. In de Spekslagerij van N. J. PLOEGER, Noord Schagen, is vanaf Donderdag a.8. verkrijgbaar le Kwaliteit Beleefd aanbevelend. bii W KOOIT S,A«E«- uij rv. ivuuu, oudkabspel. (door omstandigheden) voor f 20.000 vrij op naam met te EIERLAND, Texel, vlak bij de school- Zeer goed groot 22 neetaren. Verkooper geeft 15 mille Hypotheek. Te bevragen bij de firma DE LANGE DE MORAAZ, Alkmaar. Terstond GEVRAAGD een goed kunnende melken, bij K. WIT Dz. Tolkc, Schagen. Mevrouw HOLTZ, Pastorie, Baard (Fr.) vraagt met 1 November te Schagerbrug eene die netjes en zelfstandig werken en goed koken kan. Zonder goede getuigen on noodig zich aan te melden. WORDT GERAAGD met Kersttijd of eerder molken wel gewenscht, doch geen ver- eischte, bij H. LIMPERS, Wieringer- waard. Op de groote Landbouwtentoon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d.Zaan. 6 Prijzen (3 eerste voor rundvee met melkstatcn)2 prijzen voor verza meling van 12 stuks rundvee met grootste melkopbrengst. GEVRAAGD tegenwoordige wegens huwelijk der goed met de boerderij bekend, om half October in dienst te treden. Adres: J. MAREES, Meeldijk, Barsingerhorn. Een Tweede Smidsknecht gevraagd door G. TATES te Schagen. van Prachtige resutiaten bij verschillende gewassen. koslen der verplichte sociale %erzokerLngon, die op het regeeriugsprogram niet ontbreken, de verhooging van het tarief in reserve hield. Dit verband tusschen so ciale verzekering en tarief verhooging wordt nu bij deze openingsrede verbroken. De vraag rijst: waar denkt de regeering de pommen voor de door haar in uil- zicht gestelde verzekeringen dan nu te vinden? Laat haar dit koud? Of zullen we het moeten beleven, dat na de voorloopige, en na de definitieve verhooging van het tarief tot voorziening in den financieelen toestarid des rijks, nóg een verhooging ter voorziening in do kosten der sociale verzekeringen als toegift zal worden aanhangig gemaakt? De waag lijkt ons, ter beoordec- ling van de vooruitzichten, die wij1 onder dit Kabi net zullen hebben, gewichtig genoeg. Ten aanzien van het kiesrecht vraagstuk heeft do Openingsrede zich in nevelen gehuld. Een staatscom missie zal worden benoemd ten einde te onderzoeken, welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden gebracht. Ziedaar alles, roept de N. Rott. Ct., waarna Eet blad besluit: In zooverre eruit afgeleid worden mag, dat de aan de staatscommissie te verstrekken opdracht een vol strekt algemeene zal zijn, juichen wij het besluit der regeering toe. Tc meer, omdat wij verwachten, dat de regeering, in tegenstelling met wat een vroeger Ka binet deed, het werk der staatscommissie ook als ba sis zal gebruiken voor haar eigen voorstellen. De plaats, waarop de herziening der Grondwet, toch waar lijk wel iets van uitnemend gewicht, in dc openings rede vermeld is, doet overigens denken, dat deze re geering de grondwetsherziening en de oplossing van het kiesrechtvraagstuk, dat bij een grondwetsherziening toch zeker niet zal worden vergeten, niet als urgent beschouwd hebben wil. De partijen, óók die ter rech terzijde gezeten, die het kiesrechtvraagstuk in het voor jaar vóóraan op hun verkiezingsprogram stelden, mo gen hierover de regeering eens aan den tand voelen, j Of zou het inderdaad blijken gelijk reeds dezen zomer van zekeren kant van rechts werd te keniuen gegeven dat men wanneer men maar eenmaal de I meerderheid heeft, de beloften, waarmee men de kie- j zers ter stembus gelokt heeft, als ijdele leuze beschouwt De stembusprogramma's als scheurpapier, zonder zelfs een poging te doen, om de regeering tot inlossing der beloften te dringen? Ook het Handelsblad acht de tariefsherziening het zwaartepunt der Openingsrede. j De gevreesde en gehate beschermende rechten zul-' len dus hun intocht doen. Wij moeten hier echter billijkheidshalve bijvoegen, dat wellicht het bedrag dat door de onbillijk drukkende en schadelijk wer- kende indirecte belasting van verhoogde rechten ver- kregen moet worden, niet groot, zal behoeven te zijn. j Immers tegelijkertijd wordt aangekondigd een verlioo- ging van de successierechten, die in ons land zeker j voor een aanzienlijke verhooging vatbaar zijn en de zoozeer verlangde algemeene inkomstenbelasting, die de directe belasting naar draagkracht eenvoudiger en billijker kan doen regelen. Wij moeten van deze beide toezeggingen met dank baarheid gewag maken. Bedenkelijk is dat onder de middelen tot aanvul ling van het oogenblikkelijk tekort, ook genoemd wordt een „voorloopige verhooging van het tarief v^n invoerrechten". Nu is er wel geen belasting waarin veranderingen zooveel last, nadeel en onbillijkheid veroorzaken als de Invoerrechten-belasting. Een „voor loopige verhooging van het tarief van invoerrechten" is iets wat priori veroordeeld moet worden, is spelen met de belangen van handel en nijverheid. Na op nog enkele détails van de rede de aan dacht te hebben gevestigd, zegt het Hbl. het vol gende van de aangekondigde commissie voor Grond wetsherziening: Na het werk door de vorige grondwetscommissie met een veel beperkter opdracht gedaan, kan, veronderstellen wij, de arbeid van deze nieuwe com missie binnen een niet al te lange tijdsperiode afge- loopen zijn en het rapport uitgebracht, zoodat de waarschijnlijkheid bestaat dat nog in dit parlementair tijdvak grondwetsherziening aan de orde komt. Im mers de instelling van deze commissie wijst er op, dat het kerkelijke ministerie vdornemens is de grond wetsherziening zelve ter hand te nemen en niet de kans te loopen dat onder een volgend, wellicht vrij zinnig ministerie aanstonds wijzigingen in de Grond wet gebracht moeten worden, i Het Hdbld. besluit: j De beschermende rechten die in de openingsrede worden aangekondigd, maken het ons moeilijk een gunstig oordeel over het regeeringsprogram te vel len. Toch moeten wij erkennen dat vele nuttige en goede maatregelen worden aangekondigd, aan welker totstandkoming de linkerzijde waarschijnlijk met waar deering en instemming zal kunnen medewerken. Het Vaderland ontving een vrij zakelijken indruk van de Openingsrede. Echter worden vele schotels van het vorig jaar opnieuw ter tafel gebracht. De bijzon derheden der rede besprekende, vestigt ook het Vad. er o .a. de aandacht op, dat de groote financleele wetsvoorstellen, die de regeering ten vorigen jare aankondigde de tariefsherziening sliep toen nog den slaap van Dornröschen en wachtte op den kus der algemeene verkiezingen destijds uitdrukkelijk werden voorgesteld als bestemd voor de uitvoering van sociale hervormingen, terwijl die vermelding nu ontbreekt. Naar aanleiding van de Grondwetscommissie zegt het Vad.: Het voornemen om een Staatscommissie in het leven te roepen, teneinde te onderzoeken, welke wij zigingen in de Grondwet behooren te worden gebracht schijnt in verband te staan met het kiesrecht, maar beoogt blijkbaar tevens een meer omvattende herzie ning. De aankondiging is een treffende illustratie van het Sisyphus-werk dat de opeenvolgende regeeringen eikander verschaffen: het rapport van de Staatscom missie, die de minister Rink mét dezelfde, schoon "beperkter, opdracht benoemde, is nog versch. Aan het eind zijner critische beschouwingen zegt het Vad.: Den indruk te resumeeren, dien deze Openingsrede maakt, is niet gemakkelijk, omdat zij een bonte mo zaïek is van voornemens, die voor een groot gedeelte op neutraal en slechts voor een klein gedeelte op specifiek rechtsch terrein liggen. Een stuk „aus einem Gusz" is het evenmin, als er richting en kracht uit spreekt. Bij veel van wat zij aankondigt, hangt alles af van de uitwerking. Maar die onbestemdheid ver hoogt slechts de onzekerheid welke er over het geheel uit spreekt. Zij is voor ons een groot vraag- teeken, dat vele kléinere in zich bergt. Land en Volk zegt dat onder de lange reeks van onderwerpen die worden opgesomd er vele zijn, waar mede de regeering, indien zij slaagt, aanspraak op dankbaarheid kan verwerven. Eén punt is echter be denkelijk: de tariefherziening. Van de bescherming der nationale nijverheid wordt niet gesproken. Het schijnt dus uitsluitend te zijn bedoeld als middel om de schatkist te vullen: „de financieele toestand des Rijks eischt dringend voorzie ning". Ofschoon de Regeering vertrouwt, dat het ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten „nog voor den afloop van het zittingjaar," dus voor September 1910, zal kunnen worden ingediend, vindt men een „voorloopige verhooging" van het tarief aan gekondigd tot dekking van het „zeer aanzienlijk" te kort op den dienst voor 1910 als „buitengewone maatregel", met de opcenten op bedrijfs- en vermo gensbelasting, en de verhooging van den jenever accijns. Wellicht is deze „voorloopige verhooging" van het tarief tevens bedoeld als proef, om eens to zien, hoe do „nationale nijverheid" zich eronder houdt. Wij zou den dan willen voorstellen, de proef grondig te ne men en althans tot 1913 voort te zetten. Mogelijk zal de patiënt eerst na verloop van eenige jaren op het middel reageeren. Is de reactie gunstig, dan heeft toch de regeering het sterkste argument in de hand ter aanbeveling van de definitieve herzie ning. Daarom is bij de indiening van het laatste ont werp ook weinig haast, naar het ons wil voorkomen. Nog enkele andere punten worden gereleveerd, waarna Land en Volk het volgende zegt van het kies rechtvraagstuk Het wordt niet met name genoemd. Van het kies recht der gezinshoofden wordt gezwegen. Plannen van de Regeering om met voorstellen tot grondwets herziening te komen in deze vier jaren worden niet aangekondigd. Maar, de Regeering doet mededeeling van haar „voornemen om een Staatscommissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aan- j gebracht." Alweer een commissie! Nu voor de grondwet in haar geheel. Goed succes! j Het Volk verklaart van de Openingsrede, dat zij precies geeft wat van het kabinet-Heemskerk ver- wacht mocht worden: een gematigd-blijmoedige kijk op 's lands toestand en de bleofte van de voortzetting der gematigd-conservatieve politiek, waaraan het mi nisterie zijn ongeëvenaard stembussucces te danken heeft. Wijde vooruitzichten worden in dit staatsstuk niet geopend. Wie de aangekondigde benoeming eener staatscommissie voor Grondwetsherziening voor een daad van groote beteekenis mocht houden, zij er op gewezen, dat het woord „kiesrecht"'noch in die aan kondiging, noch in de overige Troonrede voorkomt. - Wij hebben hier te doen met een middel van de re geering om de verkiezingsbelofte der kiesrechtwijzi ging op de voor haar minst schadelijke manier in te lossen. De voor het kiesrecht noodige gedeeltelijke Grondwetsherziening wordt in een algemeene Grond- wetsherziening verdronken. j Het Volk meent, dat de regeering haar beloften heel wat lager stelt, waar zij werkelijk van plan j is iets positiefs tot stand te brengen. De conclusie van het blad luidt: Zoo is het voor de arbeiders een vrij troosteloos uitzicht dat hun deze begrooting biedt. Wie van den heer Talma als hervormer nog iets verwacht mocht hebben, zal van zijn vertrouwen grondig gecureerd worden, wanneer hij leest, dat van heel het met zooveel bombarie op touw gezette verbod van bak- kersnachtarbeid thans in deze Troonrede niets anders is overgebleven dan... instelling van bakkersraden! En van den geringsten stap in de richting van den tienurendag zelfs niet gerept wordt! Kiesrecht, sociale wetgeving, heel hun lotsverbete ring, óe arbeiders zullen het zelf zich veroveren moeten. In zijn Troonrede heeft dit ministerie weer eens getoond, dat het hun daarbij niet als drijver, maar als gedrevene zal strekken. De rechtsche bladen zijn natuurlijk vol lof en blijdschap. Nieuwe Niedorp. Zondagavond ontstond bij den heer J. Peereboom te Nieuwe Niedorp een binnenbrand door een gazo- line-lamp veroorzaakt. Hoewel 't geval zich tamelijk ernstig liet aanzien en nogal schade is veroorzaakt geworden, heeft de bewoner den binnenbrand uit weten te krijgen door 't aanwenden van doeltreffen de maatregelen. Naar we vernemen, dekt assurantie de schade. SCIIAGKR KAASMARKT. Woensdag 22 September 1909. Aangevoerd waren 23 stapels Kleine Kaas. Hoogste prijs f 28.75. st. Middelb. kaas, f Aan gewicht 7578 K.G. Broek op LangendQk, 21 Sap? 1QnQ Aardappelen ronde graafjes muizen Wortelen per 100 bossen Bloemkool, le srt., per 100 stuks Reuzenbloemkool Roode kool Gele Kool Witte kool Zilveruien Nep Uien Slaboonen Bieten Rammenas per 50 K?G. per 1000 stuks per 100 Anna Panlowna, 21 Sept. Groote Aardappelen Komkommers Bloemkopl Snijboonen Gele Kool Slaboonen Roode Kool Andijvie f 0.95 a f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- a f 0.— f 1.60 a f 2.30 f 3.— a f 6.- f 1.30 a f 1.80 f 4.— a f 6.50 f 2.50 a f 4.- f 2.50 a f 3.75 f 3.- a f 6.- f 0.- a f 0.- f 1.25 a f 2.- f 1.10 a f 1.15 f 0.51 a f 0.- f 0.— a f 0.— f 0.- a f 0.- f 1.- f 1.50 f 1.- - a f 5.- f 4.- a f 5.- p. 100 f 0.80 a f per 1000. f 3.75 a f 4.50 f 0.15 a f 0.65 f 3.- a f 3.50 f 0.- a f 1.40 Noordsckarwoude (Dorp), 22 September 1909. Aanvoer 9000 stuks. Bloemkool, le soort f 3.— a f 5.— 2e f 1.— a f 1.50 Reuzen bloemkool f 4.— af 6 25 Nep f 0.- a f 0.— Roode Kool f 0.— a fj 0.— IVIeuw Leven. Station Bioord-Scharwonde. 21 Sept. 1909. Aardappelen groote muizen f 0.70 g drielingen f 0.40 Uien per 50 K.G f 1.10 Drielingen o.— Gele Nep f 1.40 Roode kool per 100 f2,— Gele f 2.50 0.85 0.60 1.40 0 1.70 3- 3.50 T.D, Salpeter

Schager Courant | 1909 | | pagina 3