Nieuwe abonné's De Troonrede. m dit blad ontvangen de Nummers GRATIS. Donderdag 23 September 1909.] 53ste Jaargang. No. 4578. Bureau SCHAGEM, Laan D 4. Uitgevers i TRAPMAN Co. tot I October Bekendmaking en Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. S|F Alieicei fütms- AiïertenüE- LiiünvUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. B(j inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.-—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. GEMEENTE SCHAGEN. VOORBEREIDEN» MILITAIR ONDERRICHT. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het aanstaand win terseizoen het Voorbereidend Militair Onderricht voor de jongelieden in deze Gemeente woonachtig, te begin nen met Vrijdag den 1 October 1909, zal gegeven wor den eiken Dinsdag en Vrijdag, des avonds van 8 tot 10 uur, in het lokaal Cérès aldaar. Vestigt er voorts de aandacht op, dat voor het ver der bijwonen van het onderricht kan worden uitgeslo ten de leerling, die zich bij de oefeningen onordelijk gedraagt, die op eenige wijze voor het onderricht stoor nis veroorzaakt, of die meer dan 3 maal zonder gel dige reden verzuimt de oefeningen bij te wonen. Schagen, den 18 September 1909. De Burgemeester voornoemd, i H. J. POT. VERGUNNING TAPPERS. De Burgemeester der Gemeente Schagen Gezien de artikelen 8, 9, 10 en 12 der Politie-ver ordening voor die gemeente: VERLEENT VERGUNNING aan de tappers om op Dinsdag, den 28 September a.s. muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en te tappen, een en ander na den bepaalden tijd. Schagen, den 20 September 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. STAPVOETS RIJDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen; Gelet op art. 51 der Politieverordening voor die ge meente, brengen ter algemeene kennis, dat het op Dins dag den 28 September a.s. in het belang der openbare veiligheid is verboden in de kom der gemeente, vanaf de punten, waar de daartoe betrekkelijke waarschu- j wingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van den hoogste 6 da gen. Schagen, den 20 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Gaven we in ons vorig nommer een overzicht van do beschouwingen over de Troonrede van eenige linksche bladen thans vervolgen wij met de rechtsche bladen. Met voldoening constateert de Standaard dat in de Openingsrede op zoo tal van punten goede nota is genomen van ,,ons Program van Actie". Bijna zouden we zeggen, van een specifiek antire volutionair Kabinet hadden we niet nauwere aanslui ting aan ons Program van Actie kunnen verwachten. Hoe veel te meer oorzaak tot dank hebben we dan niet, nu een gemengd Kabinet ons op zoo verrassen de wijze tegemoet komt. Ons vertrouwen, op de mannen die thans in het Kabinet zitten, is in geen enkel opzicht beschaamd; en mag het aan het ministerie gelukken, dit zijn voornemen uit te voeren, dan zal er goede winste ten zegen van ons volk verkregen zijn. Natuurlijk is het program ons in deze Openingsrede voorgelegd, niet een program voor éen zittingjaar. Daarvoor is het aantal van de aangekondigde ont werpen veel te omvangrijk en stelt bet veel te ge wichtige ontwerpen in uitzicht, die in een periode van vier jaren door geen Staten-Generaal zijn af te han delen. Doch juist dit juichen we toe. Het Kabinet neemt toch door dit breede Program positie; doet nu wat het in 1908 niet doen kon, en waagt dit te doen in het alleszins gerechtvaardigde vertrouwen, dat ook na 1913 in den geest van dit program zal worden voortgewerkt. Ten aanzien van de financieele toekomst schrijft De Standaard o. a.: Met het Vrijhandelsstelsel wordt alzoo finaal ge broken, en, ook afgezien van het profijt dat nijver heid en arbeid bij tariefverhooging zullen kunnen vinden, is het allereerst de fiscale nood die ons dien weg opdringt. nim/if8 f!^,lerbU ,!?u afbangen van de vraag of deze S lr °lSHIddelei1 uitsluitend zullen bestemd zqn voor de dekking yan het thans bestaande tekort, of dat ze tegelijk zullen strekken om de groote uit- fn r V so? ale *etten en de kustverdediging in rente en aflossing zullen vorderen, uit de schatkist betaalbaar te maken. In dit opzicht zullen de financieele rede en de ontwerpen zelve moeten worden afgewacht Eefst dau zal men tot het vellep van een Ader en juister oordeel in staat zijn. De Standaard geeft in de volgende woorden Zitn eindindruk wbete: Er spreekt uit heel deze rede een opgewektheid, om alle misstanden en nooden klaar onder de oogen te zien, en ze te verhelpen. Er spreekt de moed uit om groote dingen te ondernemen. Men voelt er aan, dat het Kabinet voor eenlange reeks van jaren op het sturen van het schip van Staat in eenzelfde richting en koers rekent, en daarom voor de stout ste plannen niet terugdeinst. Toch blijft de hoofdzaak de In twee regels toege zegde herziening van de Grondwet. Dit toch geldt het fundament van heel ons Staats gebouw. Niet enkel het Kiesrecht, maar al wat er mee samenhangt, en zelfs de grondbeginselen waar van een Christelijk Staatsbeleid moet uitgaan. Hier is dus het keerpunt van heel onze politiek aangewezen. Zal 1848 blijven, of zal wat toen in den grondslag vau ons Staatsrecht feil ging, in zijn beginsel worden verbouwd? De Nederlander wijst op de talrijkheid der in de Openingsrede genoemde onderwerpen, doch noemt de rede toch belangrijk op onderscheiden punten. Een kort overzicht van de Openingsrede besluit het blad als volgt: De Troonrede bevat veel, maar zij geeft ons slechts op enkele punten een duidelijk beeld van hetgeen de Kamer in de heden geopende parlementaire perio de zal te verwerken hebben. Trouwens zal dit laat ste veel afhangen van de wijze van arbeiden door de Kamer zelve. De Tijd, evenals De Standaard, noemt het pro gram der regeering een taak voor vier jaar. Deze Openingsrede, als een nieuwe regeeringsperi- ode ontsluitend en belichtend, geeft ons blijkbaar in hoofdzaak een overzicht van de overwegingen en plannen, welke het ministerie-Heemskerk in de vier volgende jaren voor den geest zullen staan en bezig houden. Ware, wat hier wordt aangekondigd, op ee'n jaar berekend, men zou van overlading en parade paarden kunnen spreken; thans geeft de Openings rede in nuchtere termen eerlijk te verstaan, waarop het Kabinet zint en waarnaar het, naar best vermo gen, streven zal. Na een hulde aan de regeering voor de bijzonder ge lukkig gekozen woorden betreffende de toepassing der christelijke rechtsbeginselen, meent De Tijd, dat de rede een onrustbarend karakter draagt voor de belastingbetalers. Wat ons intusschen bij al de verschrikkingen, die in de toekomst dreigen, nogal bevredigt en met de financieele beschouwingen niet weinig verzoent, is de aankondiging, dat „een voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten" aan de „dringende voor ziening" in den financieelen toestand zal tegemoet komen. Deze verhooging heeft onze sympathie, in zooverre eenige directe of indirecte belasting ooit sympathiek kan heeten. Wij wenschen van harte, dat deze belastingverhooging in elk geval het eerst aan de beurt zal komen en vleien ons daarbij met de hoop, dat zij volgens De Nieuwe Courant moet ze 3 of 3% millioen opbrengen voorloopig althans de andere belastingvoorstellen grootendeels overbodig zal maken. De „verhooging van den accijns op binnen- ten bui- tenlandsch gedistilleerd" waarachtig zij is er weer! Minister Kolkman, die er vroeger zoo hevig tegen gekant was, moet er, naar zijn meening, wel niet langs kunnen, dat Z.E. er opnieuw mee voor den dag komt. Wij gelooven hier evenwel niet, voordat wij zien. Dit te minder omdat aan de verhooging van den ac cijns op gedistilleerd een evenredige vermindering van den suikeraccijns zou moeten beantwoorden, welke voor den minister van Financiën de zoo noodzakelijke voorziening in den financieelen nood zou verijdelen. De aankondiging der Staatscommissie voor Grond wetsherziening geeft aan de Tijd aanleiding tot een uiting van blijdschap, dat we voorloopig gelukkig van het electoraal geharrewar af zijn. Het slotwoord van De Tijd luidt: Thans meenen wij te kunnen volstaan met het weergeven van den totaal-indruk door deze Openings rede op ons gemaakt: het is een oprecht, eerlijk stuk, even rijk van inhoud als sober van vorm zonder vertoon en toch vol van beloften, gematigd in zijn toon en niettemin zuiver in de beginselen een stuk dat den geest ademt van het bezadigde, nuch tere, practische, even voorzichtige als kloeke, echt christelijke ministerie-Heemskerk. Moge het Kabinet bij zijn wijs en doelmatig streven, den steun bezitten van de geheele rechterzijde en van allen, die het landsbelang boven alles stellen! Een woord van drievoudige hulde brengt de Resi dentiebode aan het ministerie-Heemskerk voor de ali nea betreffende het streven naar de toepassing van christelijke rechtsbeginselen. Zonder den tegenstander te krenken of hem het medestreven „naar de toepassingen der christelijke beginselen" in ons staatsrecht te ontzeggen, wordt voor die beginselen vierkant partij gekozen. Onder dat motto is de regeering voor de stembus getreden eu pays légal, het stemgerechtigd volk heeft zij het om verscheidene redenen en overwegingen het ministerie-Heemskerk bestendigd, zooals het is opgetreden en met het vaandel, dat het ook nu om hoog blijft houden, Veel zal van de Staten-Generaal worden gevorderd, luidt het in de Openingsrede, maar de aangekondig de maatregelen zijn zonder uitzondering nuttig schrijft de Residentiebode indien ook niet voor elkeen aangenaam. Maar zoowel op sociaal en economisch als op finan cieel gebied zal menigeen moeten leeren zich te schikken in het dragen van lasten, die niet slechts door de richting onzer dagen en door het voortschrij den der denkbeelden, maar ook door de eischën, welke rechtvaardigheid en christelijke zin stellen kunnen, gebiedend gevorderd worden. Het Centrum schrijft: Het is een zeer rijk program, waarmee de regee- riug voor de Kamers treedt. Een program, de groote meerderheid waardig, welke bij de algemeene verkie zingen van dit jaar voor de rechterzijde verkregen werd. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat van de lin kerzijde steeds een vijandige houding zal moeten worden aangenomen tegenover de plannen der jegee- ring Geenszins. Ook voor de zoogenaamde nebtrale zöne zal in de komende vierjarige periode werk ge- iioeg aanwezig zijn. Maar een program als thans ont vouwd is, kan alleen door een rechtsch Kabinet aan do Volksvertegenwoordiging worden voorgelegd en door een rechtsch Kabinet, dat steun vindt bij een hechte rechtsche meerderheid. En ten slotte: Summa summarum kunnen wij zeggen dat deze rede geeft: multa en multum. Het Kabinet heeft uit- stekende plannen, en de kracht zijner meerderheid, benevens de bekwaamheid zijner leden, geven ons de noodige waarborgen, dat zijn toezeggingen geen paradepaarden zijn. De Maasbode is uitbundig in zijn lof en noemt het regeerlngsprogram een „voortreffelijk stuk werk". Hoe men ook gezind zij tegenover deze Regeering en hoe men ook denke over elke alinea in deze rede, aan niemand zal de indruk ontgaan van de machtige conceptie, die aan deze rede het aanzijn gaf en die haar stempelt tot een staatsstuk, dat onder dit op zicht maar weinig praecedenten heeft. Eten conceptie van algemeenheid en zakelijkheid beiden, waarover de Christelijke gedachte haar geest drift en haar bezieling heeft uitgestort, een wijd en grootsch plan, dat vertrouwen wekt en wèl blijken geeft van de vaste en zelfbewuste kracht, waarmee deze Regeering onder Gods zegen de toekomst van onc land tegemoet gaat. Dat dan deze Regeeringsbeloften tot heil strekken van het gemeenschappelijke Vaderland en de groote sociale worsteling dezer dagen, verhelderd in het licht dezer rede, een stap nader gebracht worde tot oplossing en vrede! Nu geven we nog het oordeel van twee Oud-liberale bladen. Het Nieuws van den Dag noemt de Openingsrede een zonderling stuk, omdat zij niet was wat men ver wachtte: een principieele rede. Ook zijn op haar in veel opzichten van toepassing de woorden, die De Standaard in 1907 schreef van de troonrede: De troonrede geeft toezegging van het aan de orde stellen van allerlei kleine dingen, terwijl over de groote zaken slechts met een enkel woord, en dan r.og vaag wordt gerept... Waarom indien dit mini sterie zich in staat gevoelde tot groote dingen, de aankondiging van de indiening der grondwetsvoorstel len zoo vaag, terloops, even aangestipt?" o Het Utrechtsch Dbl. begint met een beredeneerd overzicht van hetgeen de Openingsrede bevat en ein digt met het weergeven van een totaal-indruk, waar in wij lezen: Verleden week verklaarde mr. De Savornin Loh- man in de Tweede Kamer, dat het gebied der neu trale zöne zeer klein is. Het blijkt' toch groot genoeg te wezen om er een politiek-christelijke regeering viei' jaren lang mede bezig te houden. Want onder de opgesomde maatregelen is er geen die ook niet door andere ministeries ter hand konden worden genomen. Al zou een liberale regeering dan ook zeker de pro tectie en de dwangverzekering wel ter zijde gesteld hebben. De indertijd met zooveel ophef aangekondigde be werking van het wagenschot schijnt echter onnoodig te zijn geweest. Of alleen uitgesteld? Het specifiek-christelijk karakter van het ontvouwd regeerprogram schijnt alleen te zitten in de 3 regels, die ietwat weggestopt werden bij bet beschrijvend ge deelte der Troonrede. „Evenals tot hiertoe blijft de Regeering naar de toepassing van christelijke rechts begrippen streven", zoo leest men daar. Evenals tot hiertoe. Nieuw is het streven dus niet en de vraag rijst naar de lippen of die christelijke rechtsbegrip pen dan eerst sedert het ministerie-Heemskerk wor den toegepast. TENTOONSTELLING TE ALKMAAR. Woensdag was het tentoonstelling van Rijstieren, Melkvee, Fokvee, vet Rundvee, Varkens, groenten, fruit, zaaigranen en bijen. Uit de lijst van bekroningen vermelden we de vol gende: Stieren, geboren in 1907. Ie prijs Vereeniging tot veredeling van het Rundvee „Twisk" te Twisk; 2e prijs W. Groot, Stompetoren; 3e prijs A. Schenk, Barsingerhorn, Wilhelm III. Stieren met bekende afkomst, geboren in 1908. Ie prijs H. J. Avis, Midwoud; 2e prijs P. Stapel Sz„ Berkhout; Eerv. verm. Ruudvee-Fokvereeniging Heer- hugowaard. Stieren, geboren in 1908. Ie prijs Stierenvereeni- ging Beemster.2e prijs Vereeniging tot Veredeling van bet Rundvee, Twisk; 3e prijs P. Kuijs, Beemster. Stierkalveren. Ie prijs J. Eijssen, Beemster; 2e pr. P. Noome, Beemster; 3e prijs C. Meijer, Heerhugo- waard. Melkkoeien. Ie prijs K. J. Govers, Stompetoren; 2e prijs P. Jonges, Beemster. Melkkoeien, geboren in 1906 (twinters). Ie prijs P. Jonges, Beemster; 2e prijs H. Spaans, Barsinger horn; Eerv. verm. P. Jonges, Beemster. Melkvaarzen, geboren in 1907. 2e prijs H. Spaans, Barsingerhorn. Herfstkalvers of dikke Koeien. 2e prijs D. J. Go- vers, Alkmaar. Herfstkalvers of dikke -Koeien (niet afgewisseld). Ie prijs P. Jonges, Beemster. Kalfdragende Schotten, geboren in 1907. Ie prijs D. Groot, Barsingerhorn, met medaille van de Holland- sche Veeverzekering-Mij.; 2e prijs K. A. Kaan, Wie- ringerwaard; Eerv. verm. C. Asjes, Schagen; Eerv. verm. P. Jonges, Beemster. Kalfdragende Vaarzen, geborep in 1908. 2e prijs en eerv. verm. H. Spaans, Barsingerhorn; eerv. verm. P! Jonges, Beemster. Kuiskalveren, geboren na 1 Januari 1909. Ie prijs A. Slikker, Schagen; 2e prijs en eerv .verm. K. van der Oord, Barsingerhorn. Vette Koeien, afgewisseld, le prijs D. J. Govers, Alkmaar. Vette Schotten. Eerv. verm. D. Groot, Barsinger horn; eerv. verm. G. Schoorl, Eenigenburg. Vette Kalveren. 2e prijs C. .Visser Gz., Heerhugo- waard. Rundvee met melkstaten. Koeien, geboren in 1906. 2e prijs J. Buurs, Beem ster,. Ij Koeien, geboren in 1904 of vroeger. 3e prijs C. Kooij/ Harenkarspel. Winterwortelen, 50 stuks, le prijs J. J. Klooster boer, St. Pankras. Gewone Bloemkool, behalve Reuzenbloemkool vijf stuks, le prijs J. J. Kloosterboer, St. Pankras; 2e prijs H. Pasterkamp, Broek op Langendijk. Bloemkool (Reuzen), 5 stuks, le prijs J. Slotema- ker, Koedijk. Roode Kool, 5 stuks, le prijs A. Verduin, St. Pan kras; 2e prijs K. Lek, St. Pankras; 3e prijs J. Slote- maker, Koedijk; eerv. verm. A. Verduin, St. Pankras; eerv. verm. K. Lek, St. Pankras. Savoye Kool, 5 stuks, le prijs D. Leien, St. Pan kras; 2e prijs E. Paarlberg, Krabbendam. Witte Kool, 5 stuks, le prijs Jb. Slijker, St. Pan kras; 2e prijs E. Paarlberg, Krabbendam; 3e prijs dezelfde. Uien (geen inmaak), le prijs J. J. Kloosterboer, St. Pankras. De 3 beste soorten Aardappelen voor de vroege teelt, le prijs J. J. Kloosterboer, St. Pankras. Bijen, le en 2e prijs Kweekerij Duinbosch, A. J. Peeck, Schoorl. Van de inzendingen ter opluistering werden die der volgende firma's bekroond: le prijs Jac. Met, Heer- hugowaard; ld. V. S. Ohmstede J.Czn., Alkmaar; 2e prijs Landbouwhuis, Alkmaar; eerv. verm. Jb. Mas- cle, Heerhugowaard; idem J. Oosterwijk, Heerhugo- waard; idem H. Peereboom, N. Niedorp. RAAD VAN WTERINGEN. Openbare vergadering gehouden op 22 September 1Ö09, des namiddags ten 2 uur. Aanwezig allen; éen vacature. Voorzitter de heer Cavaljé, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter de volgende mededeelin- gen: lo. dat een schrijven van den postschipper is inge komen, waarin deze verklaart de voorwaarden verbon den aan de hem toegekende subsidie, aan te nemen. De heer Peereboom vraagt of de postschipper in dat schrijven uitvoerig zijn nieuwen dienst omschrijft. De Voorz. zegt, dat dit niet het geval is, maar de nieuwe dienst is uitvoerig medegedeeld en in het nu ingekomen schrijven verklaart de postschipper zich daarmede te vereenigen. 2o. dat een kasverificatie bij den gemeente-ontvan ger heeft plaats gehad: de ontvangsten hebben bedra gen f 48554.43, de uitgaven f 48480.30%, in kas was alzoo f 74.12%. Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. 3o. wordt aangeboden de maandstaat der Zeegras- exploitatie over de maand Augustus. De heer Peereboom maakt hierop een kleine aan merking. De heer Obreen heldert die kwestie op. Vervolgens komen ter tafel de volgende reclames hondenbelasting lo. van den heer N. J. Mulder, die te kennen geeft dat zijn hond, (aangeslagen voor f 6), een erfhond is en dus in die klasse behoort te worden aangesla gen. De aanslag wordt op f 3 gebracht. 2o. van den heer C. Bakker Sn., wiens hond gere geld aan boord blijft en zich slechts enkele malen op den wal bevindt, en daarom verzoekt een klasse lager te mogen worden aangeslagen. Met 4 tegen 2 stemmen wordt hierop afwijzend beschikt. Aan de orde is nu de benoeming van een verlos kundige. De alfabetische voordracht is: mej. M. D. Kok te Zevenbergen; mej. A. van der Veen te Zwaag- Westeinde; mej. A. Willegrijp te Staphorst. Mej. Willegrijp wordt met 5 stemmen benoemd. Mej D. Kok had 1 stem. Ten laatste deelt de Voorzitter mede, dat nog een schrijven is ingekomen van de commissie belast met het nazien der gemeenterekening; bestaande uit de hoeren Kuut en Hermans, waarin zij verklaart dat zij alles in volkomen orde heeft bevonden en tot goed keuring adviseert onder dankbetuiging aan B. en W. voor hun gevoerd beheer en aan den gemeente-ont vanger voor zijne nette administratie. De gemeenterekeniug wordt hierna vastgesteld: ont vangsten f 36243.60, uitgaven f 36778.37, nadeelig sal do f 534.77. De heer Peereboom vraagt met welk saldo bet jaar is aangevangen? De voorzitter antwoordt, dat dit is aangevangen met een voordeelig saldo van f 376.12%. De heer Peereboom: Nu dus een tekort van goed f 900. Hierna volgt aanbieding van de begrooting voor dienst 1910, welke gedurende eenigen tijd ter visie zal liggen, terwijl elk lid binnen eenige dagen een exemplaar zal ontvangen. Niets meer aan de orde zijnde, gaat men tot de rondvraag over, waarbij de heer Hermans opmerkt, dat de heer N. Mostert hem gevraagd heeft, om den berm van een weg nogmaals te mogen maaien. Hierop wordt afwijzend beschikt, daar dit in strijd met de voorwaarden van verhuring is. Verder merkt de heer Hermans nog op, dat de straatweg aan de Haukes noodig eenige reparatie mag ondergaan. De voorzitter zegt, dit in orde te zul len laten maken, op verzoek van den voorzitter zal de heer Peereboom zich met de leiding daarvan be lasten. De héér Kuut merkt nog op, dat ook de straatweg te Hippolytushoef noodig eenige reparatie mag onder gaan. Voorz. zegt ook dit in orde te zullen laten ma ken. Hierna sluiting. BREUKELEN. Wegens de sluiting van de telegraafkantoren te Breukelen en in de andtere plaatsen, voor welke open houden der telegraafkantoren was gevraagd en toe gezegd, kon gisterenavond de uitslag van de verkiezing te Breukelen niet meer worden gemeld. Te elf uur moesten nog twee onderdistricten te Breu kelen inkomen. Het N .v. d. D., dat gisteravond laat nog een bulletin gaf van een ontvangen voorloopig bericht, meldde daarin, dat een herstemming zou moeten plaats hebben tusschen de heeren De Monté Verloren, den antlrev, candidaat, en baron De Wijkerslooth, den candidaat der katholieken. EEN HONDERDJARIGE, Met veel opgewektheid is Zondag te Oosterhout, het 100-jarijg geboortefeest gevierd van den oudsten in woner dier gemeente, den heer Gijsbertus van Ham, verpleegde in het St. Jozefsgestidht. Hoewel doof en slecht van gezicht, is hij nog een krasse grijsaard,

Schager Courant | 1909 | | pagina 1