Woensdag 29 September 1909. 53ste Jaargang. No. 4581. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Alicitei Niens- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGE3J, Laan O 4. Inlerc. Telephoon No. 20. Uitgevers i TRAPMAN Ce, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Zitting van Dinsdag 28 September 1909. WEL EEN TROUWE KAMERAAD. l)o eerste beklaagde, dien we heden voor onze ster felijke oogen zagen verschijnen, was een klant uit hot Alkmaarsdio Huis van Bewaring, sinds de laatste da gen daar netjes opgeborgen. Hendrik Comelis Snijders, zoo heet onze vriend, die geen beroep heeft, 24 jaren oud is en te Alkmaar woont, was in den a vond van 26 Augustus aan den wandel geraakt een kermis-wnndelingetje. Zijne beide metgezellen, Adrianus Jansen en Pie- ter Mink, stadgenooten van 'm, vergezelden hem trouw door Gedempte Nieuwe Sloot, Magdalenastraat, enz. Eindelijk moede van 't loopen en kermisvieren, viel Jansen verder ergens in slaap. Hoe weldadig deze slaap voor hem ook was, toch zou die hem in zooverre noodlottig worden, dat die rust hem zijn horloge zou kosten. Dit zilveren uurwerk toch wekte zoodanig de be- geerigheid op van sinjeur Snijders, datjuj zijn lange vingers er naar uitstak en het spoedig uit den vest zak van den slapenden scheurde en meepikte. Kort daarop verkocht hij het klokje voor 75 cents aan zekeren Antonius Brantenaar, een koopman uit de Zandersbuurt. Eerst had Toon niet veel zin in het sluiten van den koop, maar 'door het aandringen van den ander en waarschijnlijk ook doordat de prijs waarachtig niet te hoog werd gesteld, ging Toon op 't laatst toch op den koop in. In den avond van 27 Augustus liep Antoon met den bestolen Jansen te praten en al spoedig liep het discours over het klokje. En niet lang duurde het, of Jansen was er van overtuigd dat 't zijn klokje was, dat Brantenaar van Snijders had gekocht. Toon was wél zoo goed 'om voor de 75 cents die ft hem gekost hacj, het horloge aan Adrianus terug te geven. Bij dezen werd 't ding naderhand door de politie in beslag genomen om als bewijsstuk ter zitting te dienen. De zaak was nu spoedig rijp voor eene strafzitting en vandaag waren we zoover, dat 't geval moest dienen. Snijders had 50 cents van de opbrengst verteerd; een kwartje werd bij zijne voorloopige inhechtenis neming nog op hem bevonden. De O. v. J. vond het bewijs geleverd van den ge- pleegden diefstal en eischte tegen beklaagde eventjes 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Verdam, oordeelde dat de wet niet meer kan doen, dan algemeene regelen stellen. Doch daardoor is zij niet altijd pas voor een of an der bijzonder geval. Zoo ook hier. Het moge waar zijn, dat beklaagde heeft opgegeven, den diefstal te hebben gepleegd met de bedoeling om in ,de kast" te komen, zoo héél ernstig zal hij dat nochtans niet hebben gemeend. Echter zou de rechtbank de opvatting kunnen krij gen dat gevangenisstraf voor dezen beklaagde niet zoo knelt, dan voor anderen. En dit wil spreker voor komen, beducht als hij is, dat de rechtbank dan zwaardere straf zou opleggen. Vandaar pleiters toe lichting. Ook wilde Mr. Verdam gaarne de preven tieve hechtenis 1 maand zien afgetrokken. EEN KERMIS-STANDJE. De 22-jarige Cornelis Konijn, een Schermerhornder arbeider, was in den nacht van 11 op 12 Juli jl. ge ducht aan 't kermisvieren in zijn geboorte- en woon plaats. Zijn 2 jaren oudere dorps- en vakgenoot, Kees Bur ger sprak hem naar zijn zin in het café van den heer I'. Nierop, niet vriendelijk genoeg aan, en vriend Ko nijn werd nu geducht boos en viel Burger, die met dc 19-jarige dienstbode Geertje Kraan uit de Beem- ster „uit" was, lastig en zelfs toen deze met zijn j meisken naar den koepel verhuisde, kwam zijn vijand met een paar kornuiten hem opnieuw lastig vallen. Burger werd nu door Konijn niet alleen uitgeschol den, maar ook geslagen en gekrabd, welk een en ander gevoegelijk als mishandeling kon worden gequa lificeerd. Dat deed de heer Officier dan ook, tevens tegen beklaagde f 15 boete of 15 dagen hechtenis eischende. Kees vond den eisch wat hoog, doch kreeg dien aangaande niet bijster veel troost. EEN NIET-ALLEDAAGSCH GEVAL. Een stevige „Henkuuzer" koopman, die zijn 63 jaren nog met eere draagt, Pieter Jacob Kooper ge naamd, mocht nu 't beklaagdenbankje opzoeken. Hij deed dit met vasten tred en toonde al vrij gauw, behalve veel aandacht, een onleschbaren dorst, want het eene glas water na het andere werd door hem met animo verslonden. Piet was zeker nogal bezig geweest, want burge- meester Van Konijnenburg van Enkhuizen was er al bij als de kippetjes, lang vóór Piet's strafzaak begon. En toen het eindelijk zoover was, verzocht Z.E.Acht- bare voor de vierschaar een eisch tot schadevergoe ding namens zijn gemeente in zijn qualiteit van Bur gemeester te mogen instellen ten bedrage van f 150. Acte werd hiervan volgaarne verleend en de voorstelling werd nu aangevangen. Toen Piet's omvangrijke gestalte een weldadige rust op 't vierpootige beklaagdengestoelte begon te genie ten, hoorden we den heer Officier voorlezen, dat Piet in 't laatst van 1908 en begin 1909 opzettelijk een aantal boomen had vernield althans beschadigd, door et in den grond brengen van eene zeer schadelijk werkende stof, waarvan hij wist dat de werking voet hoornen doodelijk zou zijn. Piet had zich nu deswege te verantwoorden en wist zich waarachtig nogal kra- weren' Zeker, hij had ijzeraarde, die hij door ii den rroï f? gasfabriek liet halen, aangewend voor wfer verntu1 b13 de wortels van dc boomen' terechtstond. g besckadiglng hij vandaag hunne worTels ver aan zijn tuin en staan met trokken. anderer grond is opge- dat ^teï^oïrden' 'en "weste^11 aan^bek^^ï'^11^!6!1' grenst. De boomen alsook 't plantsoen W® 8 tU n schadevergoeding^11'^1' Bur*em^ers°S tot Maar nu is 't bij beklaagde ver te halen, dat hij met opzet de stoffen in den grond zou hebben ge bracht. Hij heeft die ijzeraarde slechts aangewend, om aan een schoeiing, die hij in zijn tuin had gemaakt, om de door hem afgehakte plantsoenboomwortels te keeren, en die te weinig steun had, wat meer stevig heid te geven, ook om, als de schoeiing eenmaal ver gaan was, een harde grondlaag nog te hebben om het voortwoekeren der stadsboomwortels te weren. Dat goedje moet voor een dergelijk doel dan al eens bij uitnemendheid geschikt zijn, volgens Kooper. Maar ook om boomen en heesters te verdelgen kan het een zeer doeltreffend middel heeten. Een drietal aardemons ters waren ter plaatse van de „misdaad" genomen. Er komt vrij wat zwavel in voor, pok ©enig Ber- lijhsch blauw en meerdere lang niet onschuldige zelf standigheden. Beklaagde bleef echter bepaaldelijk ontkennen, heit opzet van boomenvernieling te hebben gehad. Wiel, hoe zou dat ook? Pieter had immers veel liever, dat die stadsboomen, al stonden hunne wortels ook in zijn tuin, bleven staan. Dan had hij geen last van nachtvorsten en wie wil eene beschutting itegen die plaag missen als tuinman.? Zooals gezegd, de dood dier boomen zou Pieter naar zijn beweren schade veroorzaken. Maar zoo héél veel geloof vond de goocheme snuiter nu juist niet. Dat was al te merken aan die lange file van ge tuigen, die de rechtszaal inschoven biji 't uitroepen van beklaagdes zaak. En hoe verder het getuigenverhoor vorderde, des te meer de lucht betrok ten opzichte van beklaagdes zaak. Vooral toen de deskundigen uit Wageningen emploijees van de Rijkslandbouwschool aldaar aan "t woord kwamen begon 't er droevig uit te zien voor Piet. Van h ard worden in den grond zooals beklaagdo dat beschreef, was er geen sprake met die van de gasfabriek afkomstige stoffen. Ook bleek het dat hij' wel degelijk had gezegd, dat hij die stadsboomen niet langer in zijn tuin „te vre ten" wou geven en dat hij die boomen zoo mogelijk wou verdelgen was ook uit andere uitlatingen, die hij zich had veroorloofd, op te maken. De O. v. J. kreeg, nadat deze strafzaak de recht- i bank een geruimen tijd had bezig gehouden, eindelijk het woord. Z.E.G. vond bewijs geleverd en eischte wegens opzettelijke en wederrechtelijke beschadiging 14 da gen gevangenisstraf tegen beklaagde. Kooper had nog heel wat te vertellen ter zijner verdediging en toen h ij eindelijk uitgepraat was, was bet al bij tweeën en kregen we de langgewenschte pauze. TWEE ZAKEN MET DE DICHTE DEUR. De nu volgende zaak was een geval, dat onder de artikelen van de Kinderwetten viel. Ook zaak No. 5 werd even als vier met ge sloten deuren behandeld, omdat ook hier de beklaagde nog „kind" was. VAN EEN BAKKERSKNECHT. Thans gingen de deuren weer open en kwam een broodbakkersknecht van 31-jarigen leeftijd, Willem Kuin genaamd, te Enkhuizen woonachtig, op 't beklaagden bankje afstappen. Willem werd den 29 Juü j.1. lastig gevallen door den 10-jarigen Jacob de Vries, wiens broer dien dag jarig was, redenen waarom klein Jaapie zeker nogal vroolijk dacht te mogen zijn. Hij haalde tenminste biji herhaling het raam van de bakkerij van Willems' patroon open, waarop Wim, dit moede wor dende, den bengel een geweldigen tik met een groot boldermes op zijn handen gaf, tengevolge waarvan een der beide tengere kinderpinken geducht werd gehavend en Kuin diensvolgens wegens mishandeling werd ver ba liseerd. De O. V. J. vond het bewijs geleverd en achtte 't best mogelijk dat de mishandeling, het gevaarlijke wapen in aanmerking genomen, veel ernstiger gevol gen had gehad. Nochtans vond Z.E.G. geene termen tot het eischen eener gevangenisstraf. Spreker requireerde tegen Kuin wegens de gepleegde mishandeling eene geldboete van f 20, subsidiair 20 dagen hechtenis. NIET VAN GEDIEND. Franciscus Jacobus Fortuin, een „38-jarig© Iielder- sche man, „zonder beroep" was den 30sten Juli j.1. terdege aangeschoten en bevond zich in dien weinig presentabelen toestand op den openbaren weg Nieuwc- brugsteeg. 't Was zoo erg met hem, dat een paar Hel- dersche politieagenten Jacques en Groen, hem ziende, direct klaar waren om hem ter opnuchtering en ook voor de veiligheid in' den meest uitgebreiden zin naar beter oorden te brengen. Maar daarin had Fortuin heel weinig trek. Hij pro testeerde hooge deunen en verzette zich met een ijver, waarlijk een betore zaak waardig. Dit liep vast en Fransje had, indien hij gewild had, vandaag mogen uitrusten van de vermoeienissen des levens op 't bekende plaatsje, ook voor hém geen onbekend Eldorado. De O. v. J. was tenminste zoo vrij, hem een reci divist te noemen en eischte tegen sinjeur wegens de aan den dag gelegde wederspannigheid eene maand gevangenisstraf. ONGEWENSCHTE KLANTEN. Jacob Bakker, een 22-jarige arbeider, geboren en v/onende te Broek op Langendijk, was vandaag in i gezelschap van den 29-jarigen Zuidscharwouder schip per Willem Kliffen, poortsluiter. In gezelschap van nog eenige andere jongelui uit die streken waren de heeren den 25sten Juli jl. be zield met een echten gezonden I-Iollandschen etens- trek en 's avonds om half 12 op 't erf bij Piet van Zoonen, directeur van de Coöperatieve broodbakkerij .Vooruit" teZuidscharwoude. Piet sliep zoo gerust mo gelijk den slaap des rechtvaardigen, maar een paar zijner meest getrouwe trawanten, de bakkersknechts Ooms en Jansen waren nog druk in de weer om de menschen bij de „Vooruit" niet mis te laten loopen als ze om „fransies" of „schootjes" kwamen te halen. Zoo al cadetjes etc. produceerende, werden ze eens klaps door 't genoemde clubje jongelui gestoord, die op 't moment nog brood verlangden. Aan welken eisch echter niet werd voldaan. Zeker om 't reeds te ver gevorderde avonduur en om geen avontuur te hebben met de nachtelijke clientèle. Toch werd deze laatste klip niet geheel ontzelld, want onheilspellend rinkelend sneuvelde er al spoe dig een glasruit. En op de vordering der knechts, verwijderden de wederrechtelijk in den voor den acht bestemden tijd op 't erf van de „Coöperatief" zich bevindende jongelui zich niet. Een en ander leverde naar 't oordeel van de be trokkene bakkers materiaal genoeg op voor een be hoorlijke klacht. Die werd ingesteld, verbaal volgde en jawel hoor, daar zaten dan nu de beide Zondag- sche zondaars, terwijl het restje als getuigen optrad. Met de vernieling liepen ze er door, die geschiede nis was zeker te vaag omlijnd maar 't wederrech telijk op 't erf vertoeven (de erf vredebreuk) kon hen niet worden geschonken, want daarvoor was genoeg bewijs. Zóo veel zelfs dat de paar laatste getuigen niet eens werden gehoord. Men was voldoende inge licht. De heer Officier eischte tegen Bakker en Kliffen elk 2 weken gevangenisstraf. Over 8 dagen alle uitspraken. Ilarenkarspcl (Waarland). De heer D. P. Plaatsman, Hoofd der School alhier, legde jl. Woensdag zijn betrekking neder en gaf daarbij den schoolkinderen een afscheidsfeestje. Deze vereerden den vertrekkenden onderwijzer uit dank baarheid een mooi cadeau en zongen hem een paar hartelijke afscheidsliederen toe. Ook van de polders Waarland en Speketer en van de tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstreken" ont ving de heer Plaatsman kostbare geschenken tot aan denken. De Roer Plaatsman, die 30 jaar Hoofd der School is geweest, gaat zich thans vestigen te Apeldoorn. In die jaren heeft hij zich met hart en ziel toegelegd op den vooruitgang van het Waarland. En zijne op offeringen zijn met succes bekroond: het .Waarland, voorheen een vergeten landstreek, is thans een bloeien de polder. Daartoe heeft de heer Plaatsman een krach tig aandeel gehad. Dat men zijne verdiensten zeer waardeert, daarvan geeft de belangstelling thans bij zijn vertrek duidelijke blijken. SCHAGERBKUG. Aan den milicien Johannes Klaver alhier is door den Minister van Oorlog eene vergoeding toegekend van f 0.30 per dag. gedurende den tijd dien hij voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moet door brengen. BURGERBRUG. Aan de Maandag gehouden ringrijderij voor gemas- veel gelegenheid tol ontspanning. Niet alleen dat bij de heeren Biersteker en Abbenes specialiteiten optraden en voordrachten worden vertoond, maar ook bij den heer Rus aan de Vlotbrug was Kelder, de harmonica- muzikant. Vandaar dan ook, dat de verschillende zalen maar matig bezet waren. Het gezelschap Jungen wist het pubhek aardig bezig te houden, vooral „De kleine menschen", dat was iets onbegrijpelijks. Toch raden wij het gezelschap aan, in het vervolg wat meer nieuwe nummers te geven. De voordrachten van den heer S. Schut waren nieuw voor ons, maar al zijn <ze ons niet zoo goed beval len als de verschillende muziekstukken die gegeven werden, toch was het een heel amusante avond die bij Abbenes doorgebracht werd. DE ZANDTEIt KERMIS. Men meldt ons uit Zand: Op onze kermis zal het aan amusementen niet ont breken. Op de bovenzaal van den heer Ruis zullen 's Zondags door „Excelsior" van Nieuwediep eenige tooneelstukjes worden opgevoerd. Maandags zal men zich kunnen vergasten op een drama van de Rederij kerskamer van Oudesluis en Dinsdags op de prach tige harmonica-muziek van Jacob Kelder. BURGERBRUG. Op de Maandag gehouden ringrijderij voor gemas kerde paren werd door 29 paren deelgenomen. De prijzen, werden behaald als volgt: ie prijs de heer P. Zomerdijk en mej. E. Zomer dijk; 2e prijs P. Kruijer en M. Bos; '3e prijs W. Zomerdijk en L. Visser; 4e prijs P. Boontjes en G. Eriks; 5e prijs A. Burger en J. Dekker; 6e prijs P. Eos en, J. Appél; 7e prijs Jn. Boontjes en M. Ap pel; 8e prijs Jn. Zomerdijk en A. Bekker. De prijzen bestonden in contanten. BURGERVLOTBRUG. Op de Maandag gehouden harddraverij voor boeren paarden werden deelgenomen door 7 paarden. De le prijs een schoft, werd gewonnen door het paard van den heer P. Blom Az.; de 2e prijs, een hoofdstel, de heer S. Hoedjes; de 3e prijs, een Rij- deken, de heer J. Eriks; de 4e prijs, een paar Lan taarns, de heer E. Rozing. Ilareiikarspel (Waarland). Jl. Zaterdag kreeg S. Groen alhier, zulk een hevi- gen trap van een paard, dat hij met gebroken voet j moest worden opgenomen. Winkel. Het departement .Winkel der Maatschappij1 tot Nut van 't Algemeen, hield gisterenavond zijne eerste ver gadering in het pas ingetreden dienstjaar. Uit het uitgebrachte verslag, toestand en werkzaam heid van het Departement in het afgeloopen dienstjaar, bleek, dat het Departement 36 gewone en 2 eerlie den telt. Er vijf vergaderingen werden gehouden, waar van twee aan huishoudelijke werkzaamheden werden gewijd, de overigen waren van litterairen en muzikalen aard, eene daarvan droeg een bijzonder stempel. Het 60-jarig bestaan van het Departement werd daarin her dacht. „Spaarbank", „Bibliotheek'' en „Floralia'' blijven be antwoorden aan hun doel. Uit de rekening en verantwoording over 1908-09 bleek dat de ontvangsten f 199.77, de uitgaven f 155.98 bedroegen, latende een batig saldo van f 43.79. Deze rekening werd door do heeren Egmond, Beijneveld cn Bcumkes onderzocht, en bij monde van den hr. Eg- mond, verklaard® de commissie van onderzoek, alles in orde te hebben bevonden, den penningmeester te déchargocren en hem dank te zeggen voor zijn gehou den beheer. Aldus besloten. De heer De Ridder, afgevaardigde van het Departe ment naar de jaarlijksche algemeene vergadering, bracht vervolgens verslag daarvan uit, waarvoor de vergade ring hem een woord van welverdienden dank gaarne gaf. Vervolgens stelde het bestuur voor, dat het Depar tement voor één jaar als lid van het centraal genoot schap,, Vacantiekolonies", contributie f 5, zal aansluiten, opdat in dat jaar gepropageerd kan worden, met haar steun, voor de oprichting eener afdeeling van dat Ge nootschap in deze gemeente. Eene instelling toch, die aan zwakke kinderen zuivere lucht, goede voeding, enz., voor betrekkelijk geringe opoffering verstrekt, is een te mooie gedachte, om daarvoor geen sympathie te hebben. Het Departement nam het voorstel aan. Moge het slagen in zijn pogen I Op voorstel van den hjcer De Ridder stelde het Departement eene bijdrage voor ééns van tien gulden vast, ten behoeve der afdeeling iWinkel, der vereeni- ging „Vakschool, opleiding ambachten". Verder besloot de vergadering met de te verkrij gen medewerking van de afdeeling Wjnkel v. d. Ver eeniging „Volksonderwijs, in de e.k. Decembermaand eene buitengewone vergadering te houden, en de kos ten daarvan, berekend op f 20, voor rekening van het Departement te nemen, waarop een spreker zal wor den uitgenoodigd, uit het comité „Ter verspreiding vani helderder begrippen, omtrent opvoeding en onderwijs." De vergadering wees drie onderwerpen aan, die naar hare meening de voorkeur verdienen om door den daarvoor aangewezen spreker te worden behandeld, en wel1„De School en de lichamelijke verzorging der kinderen"; 2. „De puberteitsjaren'' en 3. „Samenwer king tusschen huis en school". Aan het bestuur der afd. Winkel van Volksonder wijs zal worden gevraagd daaruit een onderwerp te willen kiezen, onder mededeeling, dat het Departement beslist de voorkeur geeft aan onderwerp no. 3. De heer C. Meurs, die als bestuurder der Dept. Spaar bank aan de beurt van aftreding en als zoodanig her kiesbaar was, wordt opnieuw gekozen. Hij verklaart de betrekking te willen aanvaarden wederom en zegt der vergadering dank voor het in hem gesteld ver trouwen. In de Novemberavond zal als spreker optreden de heer Bergman van Beverwijk. Voor musicale en litté raire bijdragen op dien avond stellen zich eenige leden beschikbaar. De regeling van den Januari-voordrachtavond wordt aan dé goede zorgen van het bestuur opgedragen. Bij de rondvraag bepleit de heer Beijneveld de wenschelijkheid, dat het Departement, in navolging van zoovele anderen, als donateur zal aansluiten bij de vereeniging „Gezinsverpleging in de classis Alkmaar", tot een bedrag van f 2.50. Bij acclamatie aangenomen. Nadat de heer De Ridder ter ballotage in de e.k. vergadering heeft voorgedragen den hr. Nieuwburg, pre dikant alhier, sluit hij als voorzitter van het Departe ment dezen belangrijken avond, den dank in ontvangst nemende der vergadering voor zijne even correcte als zakelijke leiding. WEERINGEN. Algemeene vergadering op Zaterdag 25 September 1909, 's avonds 7 uur, van „Het Witte Kruis", afdee ling Wieringen. Vervolg. 6. Voorstel van het bestuur om een crediet toe te staan voor de diensten, die de te benoemen verlos kundige, als wijkverpleegster zal verrichten. Dit punt wordt door Dr. de Goeje toegelicht, die begint met te zeggen, dat dit onderwerp moeilijk te verklaren is en men eerst een juist inzicht der zaak zal krijgen uit de te voeren debatten. De heer De Goeje zegt eerst een historische uit eenzetting der zaak te zullen geven; toen spreker hier nog maar kort was, vernam hij dat hier een zoodanig persoon niet was, en daar hij altijd heel aangenaam met zoo'n juffrouw had samengewerkt en van haar bijstand steeds veel nut ondervond, speet dit hem zeer. Daar hier toevallig de plaats van verloskundige va ceerde, heeft spreker met B. en W. overlegd om hier, de verloskundige, tevens als wijkverpleegster op te laten treden, welk voorstel de goedkeuring van hee ren B. en W. wegdroeg. Voor wijkverpleegster moet men iemand hebben, die met het publiek kan omgaan, die bij het publiek gezien is. Spreker meent, dat deze juffrouw die nu gekomen is, hiervoor wel ge schikt is en met eenige opoffering van zijn kant, wel bruikbaar te maken is. En zoodoende heeft men heel goedkoop een goede kracht. Het doel zal zijn om de juffrouw alleen hulp te laten verleenen bij leden van „Het Witte Kruis". Het spreekt vanzelf, dat zij alleen daar hulp ver leent, waar de dokter dat noodig oordeelt, en niet op eigen hand mag handelen, dit ter voorkoming van de kwakzalverij. Nu komen wij aan de vraag: waarvoor is een wijkverpleegster noodig? Wat kan zij doen? Het gaat natuurlijk niet in deze vergadering na men te noemen, wel wil spr. echter voorbeelden aan halen. Stel u voor dat een alleenwonend man op jaren, bedlegerig wordt, goede buren helpen de eerste drie dagen, langer ook al niet; zijn er familieleden, dan gaat het den eersten tijd van harte, later weer min der van harte. Een wijkverpleegster is er nu voor, om in zulke gevallen hulp te verleenen. Nog eenige andere gevallen noemt de dokter op, in welke de verpleegster goede diensten kan bewij zen. Zij moet echter loon naar werken hebben. Spr. heeft den penningmeester dan ook gevraagd, of hij daarvoor f 300 kon uittrekken. Dit kon echter niet, op zijn hoogst honderd gulden. De andere twee honderd gulden konden echter, zoo de penningmeester zeide, wel op andere wijze gevon den worden. En wel f 100 van de vereeniging tot be strijding der tuberculose; en de andere f 100 kon gevraagd worden aan het Armbestuur. Mocht f 100 voor de armbesturen te veel zijn, dan kon b.v. f 50 nog gekregen worden door de contribu tie iets te verhoogen of wel van de patiënten. Het is echter de bedoeling niet om, zoo dit bedrag er is, tegen de juffrouw te zeggen: hier hebt u driehonderd gulden. Neen, eerst bij gebleken geschiktheid zal dit salaris worden toegekend. Hierna eindigde Dr. de Goeje zijne uitlegging. De voorzitter opende vervolgens de discussiën over dit punt en zegt den heer Dr. de Goeje dank voor zijn gloedvolle verdediging. De heer Kalsbeek. Ik heb de rede van mijnheer De Goeje goed gevolgd; en nu zou ik zoo denken: is het niet mogelijk om direct een gediplomeerde verpleegster te krijgen? Want, als een verloskundige tevens wijkverpleegster is, dan kan het toch voor-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1