Dinsdag October 1909. WW 59ste Jaargang. No. 4588. Binnenlandsch Nieuws. i Gemengd Nieuws. 'AlKitti Nicivs- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. MrateitiG- Liiünillil Bureau SCHAGEN) Laan D 4. !ntere. Telephoon No. 20. Uitgevers i TBSPMfïll Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26: iedere regelgmeer 6 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uit «en blad- Bekendmaking en GE.HI1EMTK SCIIACiE K. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- gen, brengen naar aanleiding van art. 203, alinea 3, der Wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad No. 85) ter openbare kennis, dat de Begrooting der plaatselijke in komsten eii uitgaven voor 1910, zooals zij aan den Raad der gemeente is aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nédergelegd tot en met den 22en October a.s. en dat een ieder jdaarvan, tegen betaling der kosten, een afschrift zal kunnen bekomen. Schagen, den 6 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is ge schikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waar voor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in boven staande lijst en zich tijdig op de hierboven om schreven wijze voor den dienst ter zee hebben aan gemeld of hebben doen opgeven, zullen, vóór hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voor inlijving bij de zeemili tie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 1 en 2f> Januari 1910. Ieder der hierboven bedoelde lotelingen zal mede- deeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop be doeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeen te, waar de loteling woonplaats heeft of verblijf houdt dan komen de kosten zijner reis ten laste van 's Rijks kas en wordt hem bovendien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van éen gulden (f 1.uitbetaald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefe- o MARKTPOLITIE. j Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- ning zyn bestemd en ten gevolge van den uitslag van gen brengen ter algemeene kennis, dat vanaf den 7 bet onderzoek voor den dienst ter zee worden aange- Octoher tot en met den laatsten November a.s. des wezen, ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit Donderdags geene rijtuigen op het marktplein mogen bericht houdt tevens in de mededeeling, of zij reeds worden geplaatst en het uit- en inspannen van paar- jn bet tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende den aldaar niet mag geschieden. jaa, zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelijk Overtreding zal gestraft worden met eene geldboete voor eerste-oefening in werkelijken dienst te blijven, van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dan wel, of zij bestemd zijn om zonder opkomst ter dagen. Schagen, den 2en October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augus tus van dat jaar in werkelijken dienst te komeh. De aandacht van de lotelingen wordt nog geves tigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt: ,,De hij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbindtenis voor de hui- tenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet ge- Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- Weigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlij- i gen brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militie- ving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche 'wet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. j dat de lotelingen voor de lichting der nationale mili- 13s voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daar- «ie van 1910, die verlangen bij de Zeemilitie te die- bjj niet hebben kunnen worden aangenomen." AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. |nen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 November erstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, an te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecre tarie te Schagen, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uitsluitend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uit oefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onderstaande lijst. A. Zeevarenden. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, licht- j matrozen en jongens op koopvaardijschepen van de Schagen, den 7 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. EEN ONBEHEERDE NALATENSCHAP. Men schrijft uit Barneveld: Bij den landbouwer R. Bakker, wonende op ,,De groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuur- j3am" onder deze gemeente, is de vorige week op lieden, schippers en verdere opvarenden van loods- vaartuigen, tonnenleggers en jachten. Diepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. Leerlingen van zeevaart scholen. B. Binnenschippers. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijn schepen, aken, tjalken en andere vaartuigen. Stuur lieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuider- zeevisschers. Visschers op Zeauwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schui tenvoerders, vletterlieden en veerlieden. C. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als hoven. Machine- drijvers' (hieronder begrepen drijvers van motorboo- teu en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hier onder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuig- Makers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Studenten in de werk tuigkunde of in de electro-techniek. Leerlingen van de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam of Van een cursus voor machinisten. Overige beroepen. D. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio telegrafisten). Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlie den (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of -knechts. 58-jarigen leeftijd gestorven Lammert Gelderman Meer dan 30 jaar geleden hadden beide personen el kaar als soldaten leeren kennen en elkaar niet weer gezien, totdat zij dit voorjaar op de markt alhier el kaar weer ontmoetten. Dit had ten gevolge dat Gel derman, die de laatste jaren in Duitschland vertoefd had, den wensch te kennen gaf bij zijn ouden vriend in den kost te komen. Bijna aanstonds werd de man hier echter ziekelijk. Ongeveer drie weken geleden, toen hij zich nog al wel gevoelde, begaf hij zich op weg naar ons dorp, ten einde wat Duitsch geld in te wisselen. Onderweg werd hem echter door een hem onbekende bedelares om een aalmoes gevraagd en toen hij zijn portemon- naie te voorschijn haalde, om haar een kleinigheid te geven, ontrukte zij den gebrekkigen man een bankbiljet van f 40. Aanstonds zette de landloopster, achtervolgd door den beroofde, het op een loopen, en hierbij spande G. zich zóo in, dat hij viel en bewus teloos bleef liggen. Eerst tegen den avond vernam zijn kostbaas wat hem wedervaren was, waarna hij hem dadelijk per voertuig ging ophalen. Van dit oogenblik af nam zijn ongesteldheid ech ter zóo toe, dat de man, niettegenstaande dadelijk geneeskundige hulp was ingeroepen, nog slechts en kele dagen leefde. Nadat den kantonrechter te Amersfoort van een en ander was kennis gegeven, vond deze in den koffer van G. een spaarbankboekje, waarop bij de Spaar bank alhier te zijnen name f 5000 was ingeschreven. Verder heeft de overledene tijdens zijne ziekte Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen medegedeeld, van de Stadsbank te Dusseldorp nog of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedien den. Studenten in de geneeskunde of in de artsenij- bereidkunde. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D, ko- Meu allereerst in aanmerking voor inlijving als zee- Mllicien-matroos. De personen genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd onder G, komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-matroos of -stoker, naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Ilierby wordt het volgende bekend gemaakt: zeemui lotelingen kunnen bij de aangifte voor de de ''De opgeven of zij, in geval van aanwijzing voor le "'enst ter zee, zouden wenschen te worden afge- va i 6n 'n werkelijken dienst gesteld in het tijdvak z,.a 1 tot 15 Maart van het volgend Jaar, dan wel of komr de voorkeur aan zouden geven om, zonder op- mst ter aflevering in genoemd tijdvak, in het ee- f 4000 te vorderen te hebben. Hoewel de burgemees ter alhier reeds alle pogingen heeft aangewend om familieleden van den overledene op te sporen, is hij hierin niet geslaagd. LAAT BEROUW. Een thans gepensionneerd rijksambtenaar te Am sterdam vermiste ruim 14 jaar geleden uit zijn kan toortje in het destijds bestaande Gemeentelijk Entre potdok een kistje sigaren en zes gulden aan leges- gelden. Dezer dagen ontving hij een postpakket, in houdende 50 sigaren en het bedrag, dat destijds ge stolen werd, met verzoek den dader vergiffenis te schenken. DIRKSHORN. Aan de ringrijderij per fiets, Zondag 11. alhier ge houden ter gelegenheid van de najaarskermis, bij den kastelein L. Wink, namen 30 personen deel. De le prijs f7, werd gewonnen door den heer J. Boon tjes, de 2e prijs f 5, door den heer S. Bruin, beiden van' Valkoog: de 3e prijs f 3, door P. Zwager en de 4e prijs f 2.50, door den heer J. Brommer, beiden van Dirkshorn. De wedstrijd, begunstigd door mooi weer werd onder groote belangstelling gevolgd door een talrijk publiek. Na afloop werd er nog druk aan het bal deelgenomen. MOERBEEK. Zondag jl had alhier onder veel belangstelling een ringrijderij plaats op fietsen, waaraan 20 personen deelnamen. De wedstrijd had den volgenden uitslag- mst ter aflevering in genoemd tijdvak, in het ge- '4 de heer K Kistemaker te Kolhorn, 2e Augmun Ver'°f te W°/den ge8teld tot omstreeks 1 KJ er D Wit Moerbeek, 3e prijs f2, de Met h8 Van geÏTmd Jaar Sper K C Brouwer te Oudesluis en 4e prijs f 1, de zoovel, en aldu8 kenbaar gemaakten wensch zal beer G. 13 d Zaan Na afloop volgde \eel mogelijk rekening worden gehouden. Zij mo- beer K- g u echter indachtig zijn, dat de loteling, die zich traditloneele bal. mTi?aal voor Indeeling bij de zeemilitie heeft aange- 't Zand. 1V „atr>ipn»prd 'd of doen opgeven en bij het hierna onder 2o. Mej. A. Stam, vroeger alhier en thans ged pi verpleegster in het Binnengasthuis te Amsterdam, is niet ingang van 15 November a.s. benoemd tot wijk verpleegster voor het Witte Kruis te Renkum. Oudesluis. Zaterdagavond 9 October hield de sociëteit Burger kring alhier haar gewone vergadering in het lokaal van den heer C. Slikker. 19 Leden waren aanwezig. Nadat door den voorzitter de vergadering was ge opend, werden door den secretaris de notulen der voorgaande gewone vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Het eerste punt der agenda was rekening en verantwoording van den penningmeester. Hieruit bleek dat de ontvangsten en het saldo van het vorig jaar tezamen bedroegen f 95.02, de uitga ven f 49.90, alzoo een batig saldo van f 45.12. Door de heeren Oosterman en Peetoom werd de rekening nagezien en, in orde bevonden en tot goedkeuring ge adviseerd. Hierna volgde verkiezing van een voorzitter. De heer C. Slikker moest als zoodanig aftreden en was j niet herkiesbaar. Na een paar stemmingen werd de heer C. Oosterman gekozen, doch bedankte er voor. Alsnu werd de heer D. Stammes gekozen, welke zich deze functie liet welgevallen. Vervolgens werd besloten een buitengewone verga dering te houden op 21 December a.s. en voor die gelegenheid een spreker uit te noodigen. De regeling hiervan werd overgelaten aan het bestuur. Als pianist zal de heer Zon uit Anna Paulowna wederom wor den gevraagd. Drie nieuwe leden werden aangenomen, waardoor het ledental nu bedraagt 52. Bij de rondvraag werd door den heer W. Metzelaar een woord van hulde gebracht aan den afgetreden voor zitter voor zijne goede leiding gedurende het vierjarig tijdvak dat hij voorzitter was geweest, waarop dooi den aftredenden voorzitter een woord van dank werd gezegd aan de leden van wie hij steeds zooveel mede werking mocht ondervinden, vaarop de pas benoemde voorzitter den wensch te kennen gaf ook die mede werking te mogen ondervinden en tevens de toege vendheid der leden vroeg indien hij (nog jong zijnde) in zijne krachten even te kort schoot. Hierna sluiting. HET HERLEEFDE REKENSOMMETJE. De correspondent van het Hdbld. te Velsen schrijft: Voor eenige jaren terug werd de openbare onderwij zer E. de Boer, destijds te Beverwijk, beschuldigd zijnleerlingen een rekensommetje te hebben opge geven, waarbij het inkomen van H. M. de Koningin en het weekloon van een arbeider werden vergele ken. De heer De B. diende toen tegen den, verspreider van dat praatje, den christelijken onderwijzer L. een aanklacht in, tengevolge waarvan deze veroordeeld werd. Nu moest deze week in den Raad van Velsen be noemd worden een schoolhoofd voor de school te Vel- seroord. Het aantal sollicitanten was buitengewoon groot. Uit dit groot aantal kwam als no. 1 der voordracht, dus met goedvinden van Dag. Bestuur en schoolautoriteiten te staan de heer E. de Boer, voornoemd, thans waarnemend hoofd te Haarlem. Gelijk in 't verslag van die zitting in genoemd blad reeds vermeld is trachtte de loco-burgemeester, de heer Uitendaal (R.-K.), de benoeming aan te hou den en deed dit zoo, Idat o. a. de heer Brok, hem herhaaldelijk uitnoodigde dat uitstel nader te moti- veeren, en niet langer den geheimzinnige te spelen, toen de heer Netscher, wethouder van onderwijs, 't gesprokene van den heer Uitendaal aan danige critiek had onderworpen. De katholieke „Nieuwe Haarlemsche Courant" klap! nu uit de school en zegt dat het een feit is, dat de herinnering aan dat rekensommetje thans oorzaak is geweest dat de heer De Boer niet is benoemd. In hoogste instantie is de verspreider van dat praatje veroordeeld en de man, die zich daardoor ten zeerste gegriefd achtte en niet schroomde een vervol ging in te stellen, weet men dus na jaren nog wel te vinden. VERBRAND. Voor enkele dagen viel te Oirschot een oude vrouw, alleen thuis zijnde, in het turfvuur. Na eenigen tijd kwam de zoon thuis en vond zijn arme moeder in den allerellendigsten toestand. De vrouw had zich niet meer kunnen oprichten en zat nog geheel met brandwonden overdekt, in het gloei ende vuur. Toen de zoon haar uit het vuur weg nam, vielen de kleederen in stukken haar van Ret lichaam. Geheel het lichaam zag bruin en zwart van de brandwonden. Zaterdag is de ongelukkige, na enkele dagen van vreeselijk lijden, overleden. DIEFSTAL IN EN UITBRAAK UIT EEN POLITIE BUREAU. Donderdagnamiddag na afloop der paardenmarkt te Osch werd, vertelt de 's-H. Ct., op het politiebureau door middel van een valschen sleutel een kistje ge opend en daaruit het marktgeld, zijnde f 48.65, ont vreemd. En in de Limb. K. lezen wij: Donderdagmiddag is te Roermond uit een der cel len van het politiebureau, door uitklimming ontvlucht eon acrobaat, zich noemende Muller, die in het Alge meen Politieblad gesignaleerd stond als verdacht van diefstal van rijwielen op verschillende plaatsen in ons land gepleegd. De acrobaat heeft de ijzeren tralies voor het bovenlicht verbogen, er uitgewipt en is door overklimming aan de Veldstraat «in het café v. A. terechtgekomen, alwaar een dochter des huizes ver schrikt op de straat vluchtte en om hulp riep. De acrobaat loerde even om de deur, en de kans schoon ziende, holde hij de straat op, direct gevolgd door een troep kinderen alsook door de politie. Het heerschap deed zijn vak eer aan, want hij ontkwam, ofschoon hij dadelijk door de politie per rijwiel werd nagezet. ZIGEUNERS IN DEN HAAG. Een aantal vreemdelingen in eigenaardige schilder achtige kleederdracht trok Zaterdag te 's-Gravenhage zeer de aandacht. Het waren Serviërs en Hongaren, z.g. Zigeuners, die met vrouwen en kinderen, te zamer 35 menschen, door Europa trekken, onderweg hun (handwerk, het ketellappen, uitoefende. Daar zij van behoorlijke passen en legimitatiepapieren voorzien wa ren en ruimschoots geld bij zich hadden konden zij ongehinderd de Belgische grens overtrekken ons land in. Van de grens tot hier waren zij vergezeld gewor den door marechaussee, door wier bemiddeling de Haagsche politie voor onderdak van den troep zorg droeg. Oudkarspel. Den 2Oen October hoopt de heer M. Kroon Czn. te Oudkarspel den dag te herdenken, waarop hij veertig jaren de betrekking heeft vervuld van secretaris van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer- ambacht (Oosterdijk- en Molengeersen). Ter eere van den jubilaris zal het bestuur van het Ambacht zijne najaarsvergadering op dien datum houden. Ziiidscharivoude. Te Zuidscharwoude is een bloembollenkweekers-ver- eeniging opgericht met aanvankelijk 25 leden, ver spreid over de 4 Langedijker dorpen en St. Pancras. Zij zal zich aansluiten bij de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem. LANGEDIJK. De onlangs opgerichte R.-K. gymnastiek-vereeniging voor jongeren aan den Langedijk is alweer opgehe ven. EEN MODERN SPOOK. Men meldt uit Groenlo aan het Deventer Dagblad: Reeds geruimen tijd doet zich in onze plaats naar vele bewoners meenen, een geval van „spokerij" voor, in den vorm van een naakten man, die zich 's avonds ongeveer tusschen 9 en 11 uur op geheimzinnige wijze vertoont. Maandagavond zijn meer dan 200 menschen er op uit geweest om het vermeende spook te vangen; doch het geheimzinnige wezen verdween op de fiets. Wel modern! DE VERGETEN BABY. Tusschen de nette menschen, die de Leidschestraat- trottoirs beschuifelen, stevent langzaam maar staag, met hortende wendingen en rukkende wijkingen een fraai vernikkelde kinderwagen, waarin een baby ten waarachter een dame uit den meer dan deftigen stand. Het kindje is in rozigheid en blauwigheid en wittig heid gewikkeld, en peutert met verheven ernst in een was-achtig, vet-glanzend neusje, een aardappel van marsepijn gelijk. De dame is zeer sierlijk bekleed met een bruin zijden japon, een bruin strooien hoed met bruine veer, en voorts omhangen en gedrapeerd met braceletten, kettingen, oorhangers en meerdere diver sen. Voor een dames-manufacturenwinkel houdt de dame stand, keert het wagentje een kwart slag, wipt de voorwielen over den drempel en verdwijnt in het schemerende halfduister van den zéér drukken win kel. Daar krioelt het van koopsters. De juffrouwen achter de toonbanken vliegen als raketten heen en weer. De balen goed rollen uit als Niagaras van kleu righeid. De gitten glanzen mat. De tule kabbelt zacht jes en diskreet. De zijde ritselt voornaam. Het lint kronkelt als eindelooze serpentines langs 't gladde toonbankhout. De dame duwt het wagentje met haar baby in een der minst drukke hoeken en verlangt „witte entre- deux van 't duurste". Waarop ze zich met een haas tig toegeschoten winkeljuffrouw begraaft in een berg witte specie, die er voor ons, mannen, uitziet als kastpapierranden, maar die onze gades entredeux noe men. Na de entredeux wil ze eens „peau de Suèdes" zien, na de handschoenen „satinet", daarna „stof voor een ochtendjapon, alsjeblieft", daarna „eens een paar el zwarte kant". Na een kwartier is er van de dame niets meer te zien, dan de bruine veer op haar hoed, die zenuwachtig ja en neen trilt. De rest is manufac turen. Na nóg een kwartier koopt ze een kaartje knoopen en een kluw sajet... Waarop de dame vertrekt met de hooge statigheid en ongenaakb're waardigheid, waarmee ze is geko men. Dan gaat de winkel voort met zijn roezemoezig, druk, schutterig gedoe. De geluiden drenzen vagelijk door de open en dicht klappende deuren. Maar plots worden deze klanken overgild door een kreet, zóo hartverscheurend, merg-doordringend krij- schend, dat alle winkeljuffrouwen wit om den neus worden en van den weeromstuit gaan méegillen. Het is de rose-wit-blauwe baby... De mama uit den meer dan deftigen stand heeft haar ooilam laten staan, of 't een parapluie was of een reticule. Een paar juffrouwen rennen de deur uit, de straat op, kijken links en rechts... Geen bruine dame te zien, zoo ver het oog reikt. Drie kwartier later komt een hijgend dienstmeisje niet glimmend aangezicht binnenvliegen: ..Is... is... heppu,.. ken 't wagetje van mefrou vv atersma van den Bierpulle tot den Melkwage ook temet hier weze?" hijgt ze. 't Wagentje van mevrouw W. v. d. B. t. d. M. nés er nog, stond op het punt naar 't politiebureau te worden gebracht. De baby stond op barsten Had geen asem meer... Toen ging de meid heen met 't. wagentje van mevrouw W. enz., waarin óok een rose-wit-blauwe baby BRAND IN EEN MA1LTRE1N. I11 den nacht van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken in éen der postwagens van den trein, die de Europeesche mail van Kaapstad naar Pretoria vervoerde. De brand kon slechts worden gebluscht door den brandenden wagen uit te koppelen en dezen in het waterreservoir bij het station Brandfort te rij den. Intusschen waren de brieven voor Pretoria, Lo- renzo-Marques, de buitendistricten van Transvaal en sommige gedeelten van den Rand vernield, met uitzondering van de aangeteekende stukken, die nog konden worden geborgen. Het grootste deel van de voor Johannesburg bestemde poststukken bevond zich in een anderen wagen en bleef dus gespaard. Men schrijft den brand toe aan de aanwezigheid, ondanks het verbod, van ontplofbare stoffen in een voor Pretoria bestemd postpakket. EEN ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT. Wij hebben onlangs reeds vermeld, dat er sprake was van een Italiaansche luchtvloot. Thans verneemt het Berl. Tageblatt uit Rome, dat nadat het Italiaan sche militaire luchtschip Bracciano zich bij de laat ste opstijgingen uitstekend hield, het ministerie van Oorlog definitief heeft besloten tot vorming van een kleine luchtvloot en den bouw van verscheidene lucht ballonhallen. De luchtschepen zullen worden gebouwd volgens het halfstijve systeem Bracciano. Daar Italië nog geen eigen bijzondere industrie heeft zullen de m

Schager Courant | 1909 | | pagina 1