Dinsdag II) October 1909. 53ste Jaargang. No. 4592. Bureau SCHAGERI, Laan £9 4. Uitgevers i TRAPMAN Co, RECLAMES. De Huisindustrie, De Huisindustrievorm B ek endmakingen Binnénlaridscli Nieuws. Mltitti Kititi- AiïiïttitK- Lulkiivllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. B\j inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uit een blad. overblijfsel nit den tijd van het gildewezen, Is in ons vak ontaard in eon bedrijfsvorm, waarbij in strjjd met den tegenwoordigon drang naar vooruit gang en verbetering, vorkeerde toestanden een vrucht baren bodem gevonden hebben. Uit het referaat van den heer G. L. Dom- hoff, Hofkleermaker te 'a-Gravenhage. Con gres over Huisindustrie 8 September 1909 te Amsterdam. Wij wenschen de aandacht te vestigen op het feit, dat een tweede werkplaats aan de reeds bestaande is toegevoegd. Is dat in de eerste plaats te danken aan de omstandigheid, dat meer algemeen door het publiek wordt deelgenomen aan den strijd tegen de Huisindustrie, waardoor onze zaak een veel grooter aantal koopers tot zich trok en uitbreiding van per soneel noodzakelijk maakte, in de tweede plaats is dat een gevolg van ons streven om zooveel mogelijk rekening te houden met de eischen der gezondheids leer. Wij willen en kunnen iederen kooper van de door ons „onder voortdurend toezicht" gemaakte kleedingstuk- ken de zekerheid geven dat het door hem gekochte onder de meest gunstige voorwaarden is vervaar digd. Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. DE LEEUWARDER VEEMARKT. In opdracht van het gemeentebestuur van Dort- mund bezochten Vrijdag de heeren Kullrich, „könig- licher Baurat", tevens „Stadtbaurat", en dr. Cremer, „Stadtrat", beiden van Dortmund, Leeuwarden, om zich op de hoogte te stellen van de inrichting der veemarkt en dienaangaande bij den gemeenteraad hunner stad rapport uit te brengen. De heeren stonden verbaasd over den geweldigen aanvoer van vee, die circa 8000 stuks groot was. DOOR DEN STORM. Te Zwartemeer is de hut, bewoond door H. Lou- wers, ten gevolge van den hevigen wind omgewaaid. De oude man, die reeds langen tijd ziek te bed lag, had geen tijd en kracht om zich bijtijds naar buiten te begeven. Toen men hem te voorschijn haalde was hij reeds overleden. GASONTPLOFFING. Zaterdagmorgen had, bij het zoeken met een bran dende lucifer naar een lek in de gasleiding, te Bus- sum, een geweldige gasontploffing plaats in een villa aan de Wichmanslaan, welke eenigen tijd on bewoond was, maar nu weer betrokken werd. De knal was zóo geweldig, dat het plafond, waartusschen het gas zich had opgehoopt, uit elkaar scheurde en de ruiten ver weggeslingerd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. ENGELSCHE VEEFOKKERS NAAR NEDFRLAND. De Londensche berichtgever van het Handelsblad schrijft: „Naar mij wordt medegedeeld heeft de „British j Dairy farmers' Association" in haar jaarlijksche al- gemeene vergadering besloten haar volgende jaarlijk sche excursie in 1910, vermoedelijk in de maand 1 Mei te houden in ons land. I Deze Association, waarvan de voornaamste veehou- heeft echter steeds do strekking om gansche gezin- j ders en vee-fokkers in Groot-Brittannië leden zijn, nen naar dien put van armoe en leed heen te drin- behoort hier tot de aller-voornaamste op landbouw- gen, wanneer en zoolang geen gunstiger omstandig- j gebied. In het bestuur heeft men mannen van be~ Hij werd te Turnhout veroordeeld tot 3 maanden en 16 dagen gevangenis en 52 fr. boete. Zijt dan al gedienstig om eene koe naar stal te brengen! Oudkarspel. Zondagmiddag had in de Ned. Herv. kerk alhier een uitvoering plaats van gewijde muziek. Als solisten traden daar op: de heer en mevrouw Dartillact van Tright van Schagen en de heer Joh. Büchele van Amsterdam. De opkomst viel, het zeer slechte weer in aan merking genomen, niet tegen, ongeveer een 150-tal belangstellenden waren present. De indruk dien wij van dit concert hebben gekre gen, was een zeer goede. De heer Van Tright is een uitnemend organist, vol temperament en toch wetend wijding te geven aan Zijn muziek, en ook als begeleider der viool- en zang- soli deed hij zich als artistiek kunstenaar kennen. Vooral de Sonate VI van Mendelssohn vertolkte hij zeer mooi. Mevrouw Van TrightUrlus heeft stimmlich ver schillende aria's uitmuntend gezongen en zij be- heerschte de muzikale eischen volkomen. Zij beschikt over een brillant orgaan, dat dezen middag zeer helder en glansrijk en zuiver klonk. Aan het Ave verum corpus van Mozart wist deze zangeres yeel wijding te geven daar was inhoud. Ook de heer Büchele schonk ons veel genot met zijn vioolsoli en niet het minst vertolkte hij o. i. de Romance van Beethoven. De gemeenteraad van Nieuwe Niedorp wiens beroep Woensdag j.1. door den Burgemeester en een Wet houder nader werd toegelicht, was van oordeel, dat de regeling onwettig is tot stand gebracht door den Raad van Hoogwoud alleen, zonder medewerking van Nieuwe Niedorp. Het Schooltoezicht en de Inspecteur van het La ger onderwijs adviseeren tot ongegrond verklaring van het beroep en Ged. Staten doden nog opmerken dat het beroep te laat ingesteld en dus niet ontvankelijk is. VERZENDING EN MARKTAANVOER. Van de laadplaats te Broek op Langendijk werden de vorige week verzonden 101 wagonladingen groenten. Aan de afslagmarkt aldaar werd in die week aan gevoerd 20 zak aardappelen, 33.400 bos wortelen, 105.200 stuks bloemkool, 268.400 stuks roode kool, 74.100 stuks gele kool, 124.500 stuks witte kool, 200 stuks koolra pen, 903 balen zilveruien en nep, 2350 balen uien, 16.000 stuks bieten, 12.000 stuks rammenas, 1800 stuks augurken, 409 balen wortelen en 4 wagons witte koof 10.000 K.G. Wieringerwaard. Bij den heer P. Oostwouder aan den Molenweg zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 13 kippen uit het 'hok verdwenen. IloeV Dit is nog niet uitgemaakt. Wieringerwaard. Aan de Zondag hier gehouden harddraverij1 namen 6 paarden deel. De le prijs, f 60, werd gewonnen door Electricity II van den heer D. otóhuiteinaker te Mid- heden daarin tegenwerken, Uit het referaat van dén heer I. P. de Vooys, Inspecteur van den Arl- id in de 8ste inspectie te Deventer. 'Congres o\ r Huisin dustrie 8 Sept. 1909 te Amsterdarft. G E M EKXTi; S II A G K N. NAJ AARS VEEMARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone groote najaarsveemarkt aldaar zal worden gehouden op DONDERDAG, den 28 OCTOBER 1909. Schagen, den 13 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris. ROGGEVEEN, woud, dê 2e prijs, f 30, door Sequah van den heer Ongewoon als kerkconcerten te Oudkarspel zijn, Peereboom te Diemen en de 3e prijs f 10, door D. D. niot nf flPiP perste kennismaking is van den heer J. Bakker te Keinsmerbrug. W1 KRINGEN. I Door onze afdeeling van den Ned. Protestantenbond paaia veec gioocer zijn, zu uu,v K 1 Wrd j.1. Zondag aan mej. Geertje EngelKoorn, een dienen, en welke waardeéring zij ook bij de volg - p^^tige spiegel aangeboden als souvenir, voor de vele jaren, welke zij gralis als onderwijzeres werkzaam was aan de Zondagsschool van den Protestantenbond, welke betrekking zij thans wegens haar huwelijk neerlegde. Bij Kon besluit is benoemd met ingang van 1 Geen wonder dat dit cadeautje dankbaar werd aan- twijfelen we niet of deze eerste kennismaking is beel best bevallen, en komt dit drietal kunstenaars nog eens bij ons teruj», de belangstelling zal be paald veel grooter zijn, wat zij ook ten volle ver de concerten in den omtrek door hen te geven, in een zeer druk bezoek mogen ondervinden BENOEMD. November tot schoolopziener in het arr. Alkmaar, LANDWEER. (Zakboekjes.) De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de verlofgangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan, nl. G. BORST, Jb. HAGEN en Jb. KOOPMAN, dat hunne nieuwe land weerzakboekjes tusschen den 16den en den 25sten dezer maand aan de Gemeentesecretarie moeten wor den afgehaald. Schagen, den 14den October 1909. De Burgemeester, H. J. POT. GROOTE NAJAARSVEEMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN brengen ter algemeene kennis, dat eene buiten gewone keuring zal plaats hebben van het vee be stemd voor de markten op 28 OCTOBER, 4, 11, 18, en 25 NOVEMBER a.s. welke keuring zal aanvangen des morgens te zes ure en alsdan vóór genoemd uur geen vee ter markt zal worden toegelaten. Schagen, den 19 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. teekenis op dit terrein: voorzitter is o. a. Lord Bel- per en een der onder-voorzitters is Sir Edward Stra- beheer A. R." vin ¥attüm7 te, "'s-Gravenbage.' chy, die bet Departement van Landbouw hier, m het Lagerhuis vertegenwoordigt. DOOR DE BRl G. De leden hebben reeds meermalen landbouw-excur- Donderdagavond is te Beerta (Gr.) de locomobiel sies naar het vasteland gemaakt, o. m. naar Fran- van een stoomdorschmachine, die moest worden ver- krijk en Italië en de bedoeling is om het andere voerd, door een brug van het Beesterdiep gezakt'en jaar in ons land kennis te nemen van bet voornaam- met paarden en menscben in het kanaal geraakt. Men- ste wat Nederland op hun gebied te zien kan geven, scben en dieren werden gered. Aan de excursie zullen enkele voordrachten op het HBERHUGOWAARD. gebied der veefokkerij en zuivelbereiding verbonden Bij de 15 October gehouden publieke verkoop in zijn, te houden op verschillende plaatsen, die men „De Hengstman", ten overstaan van Notaris Sannes zal bezoeken. te Hoorn, van Laan, Erf en Weiland bekend onder Het Ministerie van Landbouw te Den Haag heeft den naam van „Het Paardebosch", eigenaar de heer reeds alle medewerking voor het belangrijke plan Je. Pool te Alkmaar, werd bet geheel ter grootte van I der Britscbe vereeniging toegezegd. 2 H.A. 44 A. 70 cA., opgehouden op f 4827. EEN KIND IN DE WIEG VERBRAND. I WIERINGEN. Te Nieuw-Buinen was Woensdag de arbeider W. I Jl. Zaterdag werd door B. en W. ten raadhuize Wanders met zijne vrouw naar 't land gegaan om publiek aanbesteed bet leveren van brandstoffen voor aardappelen te delven. Een viertal kinderen waren de drie O. L. Scholen en bet Raadhuis, toevertrouwd aan een bejaarden man, die kreupel is Ingekomen waren vier biljetten van de volgende en vrij doof. Onverwacht zagen de buren rook uit j heeren: A. Duinker, Haukes voor f 345; C. Kroon, bet huisje komen. Ze haastten zich er been en zagen j Belt voor f 334.39; J. v. Keulen, Belt voor f 332.95; de wieg, waarin bet kleinste van het viertal kinde- C. Duijnker, Westerland voor f311.10. ren lag, in volle vlam staan. Het kind had reeds zoo veel brandwonden gekregen, dat men voor zijn leven LANDBOUW-VERZEKERING. In hotel „de Toelast" te Amsterdam werd Zater dagmiddag een druk bezochte vergadering gehouden, branderij en de exploitatie? 11 TloF wroo WAOlol fl A TYt AAl'ln' •vreest. Een ander kind heeft ook enkele brandwon- den gekregen. 8CHELPENVISSCHERS. Mönnleldt uit Egmond aan Zee: Meermalen is er hier sprake van geweest, of men niet zou kunnen komen tot de oprichting van eeüe plaatselijke kalkbranderij, maar door verschillende omstandigheden kwam van die plannen nooit iets terecht. Thans houdt zulk een plan de Egmonders opnieuw bezig en nu schijnt er meer kans te zijn, dat het van woorden tot daden zal komen. De voornaamste drijfveer is hierbij, of de benarde positie, waarin de schelpenvisschers en hun bedrijf verkeeren, niet kan verbeterd worden. Deze menschen hebben, vooral in den herfst en wintertijd, een moeitevollen arbeid te verrichten, waarbij veel koude en ongemak wordt geléden, ter wijl bet loon, dat daarmee verdiend wordt, meestal bitter, bitter weinig is. Hierdoor kan dit bedrijf eigenlijk nooit tot ontwikkeling komen, en die bet nog uitoefenen, moeten er altoos, als zij geen ander middel van bestaan er bij hebben, arm bij blijven. Als het kan, moet hierin verbetering aangebracht worden, en de Egmonders meenen, dat het kan, als zij rekenen met den prijs, dien de kalk in normale tijden opbrengt, en ook met bet feit, dat de Egmond- sche schelpen al mee van de beste zijn, waar de meeste kalk van gemaakt wordt. Maar wie zal de zaak aanpakken en wanneer zal het geld komen, dat noodig is voor den bouw eener Gegund aan den laagsten inschrijver. WIERINGEN. Voor rekening van 23 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling gemarkt 3288 eieren, waarvoor de verkregen prijzen zeer hoog waren en varieerden van f 5.30 tot en met f 6.30 per 100 stuks. Op de V. P. N. is veel vraag naar groote, zindelijke eieren en slachtgevogelte. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Het Utr. D. verneemt, dat de berichten, volgens welke het ambt van directeur-generaal zou worden opgeheven bij bet vertrek van den heer Lovink, be slist onjuist zijn. Er is althans in de laatste weken aan enkele in landbouwkringen bekende personen ge vraagd, of ze een eventueele benoeming zouden aan nemen. Waarschijnlijk is binnen zeer korten tijd reeds de benoeming te wachten van den beer E. H. Krelage, hoofd der bekende Haarlemscbe bloembollenkweekers- firma. uitgeschreven door het Hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw, onder leiding van mr. Zaaij- er uit Rotterdam. Op deze bijeenkomst waren ruim 100 afgevaardig den en leden der afdeeling tegenwoordig; 36 afdee- lingen van de 46 in Noord-Holland hadden speciale afgevaardigden gezonden. Na eene inleiding van den heer Posthuma en langdurige discussies werd ten slotte een provinciale afdeeling van de Onderlinge Landbouw-Ongevallen- Verzekering opgericht. De statuten werden vastge- steld en het volgende bestuur gekozen; G. Kruse- man te Houtrijk en Polanen, voorz.; H. J. Aves, Midwoude, K. A. Kaan, Wieringerwaard; De Clercq, Haarlemmermeer en D .de Boer, Stompetoren. Aan het einde der vergadering werden de Inleider Posthuma en de voorzitter mr. Zaaijer bedankt voor a"n bemoeiingen in dezen, door den heer W. C. visser uit N. Niedorp. DE BURGEMEESTER VAN BEST. in de Zaterdag gehouden vergadering van den Dat was veelal de moeilijkheid en de klip, waarop menig plan strandde, maar nu zeggen de Egmonders: wat éen niet kan, kunnen we allicht samen tot stand brengen. En zoo rijpt thans de idee van coöperatie, van samenwerking. Eene coöperatieve schelpkalkbran derij te Egmond. Eene voorloopige commissie werd reeds benoemd bestaande uit de heeren H. J. Conijn, A. Zwaan en K. B. Middelkamp, die zich thans met allerlei voorbereidenden arbeid bezighouden en spoe dig belanghebbenden, van de resultaten van haar on derzoekingen hoopt op de hoogte te stellen. SAM SWAAP. De jeugdige violist Sam Swaap te Amsterdam, die Zaterdag zijn twintigsten verjaardag vierde, is be noemd als leeraar in het vioolspel aan het conser vatorium en de muziekschool der Amsterdamsche af deeling -van Toonkunst .De heer Swaap nam sedert April, gedurende de ziekte van den heer Heinrich Fiedler, de lessen van dezen hoofdleeraar waar. OP DE GRENZEN. Dezer dagen zoo meldt het H. v. Antw. was eene koe uit de karantijnstallen ontsnapt te Raad der gemeente Best werd de burgemeester, de i ^as eeue aue u« naiauigumaimu uw.siiayi *ear'J. F. M. Dobbelaere, die tevens lid van den Baerle en liep de heide in, waar S op de loer lag ?aad l8( met 4 tegen 2 stemmen als raadslid ge-I n£Jar hfca"J®f- De koe kwam hem ontijdig storen. Hij - wilde het dier naar den stal van den eigenaar bren- schorst. De naaste aanleiding daartoe moet zijn dat maar nu ontmoette hij twee tolbeambten die kii in strijd zou hebben gehandeld met artikel 3 vr0egen waar hij naartoe ging en van waar üer gemeentewet, waarin verboden wordt, dat leden kwam i\\ „lachten ook een onderzoek om -w eeuieeutewet, waunu veroouen worat, aai leueu kwam. Zij eischten ook een onderzoek om van den raad middellijk of onmiddellijk „deelnemen L de noodlge papieren voorzien was. aan onderhandsche pacht van gemeentegoederen of "te dJj kwalljk en er voigde smaad, opstand... inkomsten, aan leveringen of aannemingen ten be- - TQ6ie ider gemeente, aan het koopen van* betwiste enz- s- werd nu vervol6d voor opstand, smaad, Jacht- orderingen ten haren laste." misdrijf en weigering van onderzoek door douanen. Uit Haarlem seint men: Uit de beste bron kan bet bericht dat de heer E. H. Krelage den beer Lovink als directeur-generaal, van landbouw zal opvolgen, worden tegengesproken. Bartsiugerliorii. Aan heit ringsteken Zondag bij den kastelein N. de Jong gehouden, werd deelgenomen door 8 paren. Prijs- winners werden achtereenvolgens G. S. v. Balen Blanken met Me. Visser; Jb. Kooi met G. Boekei; G. Kistemakcr met M. Spaans lid. GROOTE KEETEN (CALLANTSOOG) Zaterdagavond a.s. zal alhier eene vergadering ge houden worden tot oprichting wn eene vereeniging „Algemeen Belang'. Bij advertentie zijn alle belang stellenden tot die vergadering opgeroepen. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat do vergadering niet op Zondag (zooals ecrslgemeld) doch op Zaterdagavond plaats zal hebben. MEDEMBLIK. Bij beschikking van den Minister van Binnenland- sohe Zaken, d.d. 12 October j.1. is met ingang van 15 October j.1. de tijdelijke waarneming van den dienst in het schoolarrondissemcnt Medemblik opgedragen aan de Schoolopzieneres van het arrondissement Texel te Alkmaar. Hoogwoud. Het getal kiezers vermeld op de lijst van stemge- -rechtigdcn tot benoeming van leden van het bestuur voor do banne Hoog- en Aartswoud, bedraagt voor de jaren 1909'10 205 kiezers, uitbrengende 412 stem men. i Hoogwoud. [Woensdag j.1. werd o.a. in den Raad van State behandeld het beroep van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij is goedgekeurd een besluit van den Raad der gemeente Hoogwoud tot vaststelling van een jaarwedde-regeling voor de on dcrwijzers aan de gemeenschappelijke Openbare La gere School van Iloogwond on Nieuwe Niedorp, slaan de aan de Langoreis alhier. vaard. Nader vernamen wij dat liaar door de kinde ren der Zondagsschool een paar prachtige bloempotten werden geschonken, alles dus wel een bewijs dat haar werken werd gewaardeerd. VERDUISTERING. Vrijdagavond werd door de recherge aan het sta tion te Arnhem aangehouden S. M. S„ schatter bijl de stads-bank-van-leening aldaar, die verdacht wordt in de laatste jaren een bedrag van ongeveer f 3000 ten nadeel© van genoemde bank te hebben verduisterd. Zijn arrestatie baarde groot opzien, te moer daar men algemeen vermeende, dat het toezicht aan de bank niets te wenschen overliet. Omtrent de arrestatie van den schatter S., aan do bank van leening te Arnhem meldt men nader, dat de verduistering van een bedrag van ongeveer f 3000, hoofdzakelijk daarin bestaat, dat S., beëedigd schatter, posten afsloot voor een veel te hooge waarde; de be trokken voorwerpen, waarop de leeningen afgesloten zijn, liggen reeds eenige jaren in de bank, omdat niet de daarop beleende waarden daarvan gemaakt kun nen worden. Naar men zegt, werd aan derden hem beken den koper voor goud en nikkel voor kil ver be taald. S. is getrouwd en vader van 3 kinderen. Zaterdagmiddag is hij naar het huis van bewaring overgebracht. LANDBOUW-WEEKBLAD. Naar aanleiding van het door de Algemeene ver gadering der Holl. Maatschappij van Landbouw van 1 Sept. 11. genomen besluit is eene commissie be noemd om de grieven die tegen het Ned. Landbouw Weekblad bestaan, te onderzoeken en om te pogen een vorm te vinden, waardoor de Holl. Mij. zal krij gen een eigen orgaan, harer waardig. In die commis sie zijn benoemd tot voorzitter de heer G. Kruseman te Houtrijk en Polanen, tot leden de heeren P. Teu- nissen te Amsterdam; J. Winkel te Medemblik; H. le Coultre te Bodegraven en tot secretaris de heer mr. D. A. Kley te 's-Gravenhage. VAN DEN REGEN IN DEN DROP. Vrijdag vervoegde zich bij W. J3- te Wenum onder Apeldoorn zekere F. R., gedomicilieerd te Antwerpen, met verzoek in diens woning tegen den regen te mogen schuilen. Toen hij een oogenblik alleen in de keuken was, maakte hij van de gelegenheid ge bruik om een op den schoorsteenmantel liggende por- temonnaie met geld weg te nemen, waarmede hij zich haastig verwijderde. B. ontdekte al spoedig den dief stal en stelde oogenblikkelijk de politie met het ge val in kennis, waarna het den veldwachter Nuytens en den gemeenteveldwachter Vermeulen van Epe mocht gelukken den dader in handen te krijgen. De verdachte is in het huis van bewaring te Zutphen opgesloten. Het is een circa 20-jarige recidivist. 2 HOLLANDSOHE ZEELIEDEN VERDRONKEN. De correspondent dér N. R. Ct. te Petersburg schrijft dd. 14 October: Zondagavond verdronken hier in de houthaven twee schepelingen van het te Rotterdam thuisbehoorende stoomschip Mizar, nl. de Nederlandsclie onderdanen J. A. Arbman en H. Roubos, onderscheidenlijk 22 en 20 Jaren. Zij waren met nog een derde aan wal geweest om een zieken kameraad in het hospitaal te bezoeken. Een of andere losse vletterman bood hun aan hen naar boord te roeien. Zij stapten in de boot die volkomen droog was, maar een eindje van den wal af begon de boot te lekken, en dit werd, verder op gekomen, zéo hevig, dat de boot zonk. De derde, een zekere W. Blauw, wist zich zwemmende te red den op het roer van een lichter, vanwaar hij later door de bemanning van het Rotterdamsche stoom schip Alioth werd afgehaald. De twee eerstgenoem- den echter verdwenen in de diepte, en hun lijken werden nog denzelfden avond opgehaald. De vletter man werd ook gered, maar deze is spoorloos verdwe nen, waarschijnlijk uit angst voor eventueele kwade gevolgen van het geval. Beide omgekomenen, een stoker en een tremmcr, waren oppassende jongens, en de geredde Blauw, dien ik persoonlijk ondervraagd beb, was niet weinig verontwaardigd over het relaas van het ongeluk in een Russische krant, waarin de zaak zoo werd voorgesteld, alsof zij aan het passa gieren waren geweest. Door de liefderijke zorgen van ds. Pantekoek werden de beide lijken uit het stede lijk hospitaal, waarheen zij vervoerd waren, overge bracht naar de Hollandsche Kerk, vanwaar zij van- t

Schager Courant | 1909 | | pagina 1