Gemengd Nieuws. Hiervan verkreeg de heer Jn. Kalverdijk 119 stem men en de heer K. Kroon K.Az. 78 stemmen. Gekozen de heer Jn. KALVERDIJK. (In de gemeente Oudkarspel reeds per bulletin be kend gemaakt.) UIT SCHOORL. Zondagavond omstreeks -elf uur werd alhier een der twee arbeiderswoningen in de duinen door hot ouwe- der getroffen zonder brand te veroorzaken. Van het dak zijn veel pannen afgeworpen, 3 ruiten zijn stuk geslagen, het deurkozijn is naar binnen geduwd en door den bliksem gevormde gaten in den muur is hij het woonvertrek binnengeslagen, waardoor de spiegel werd verbrijzeld en oen balk grootendecls versplinterd is. Aan dien balk hing' de lamp, die aan ontelbare stukken op de tafel kwam. De man, die aan tafel nog juist den tijd had aangeteekend, welke tusschen licht en slag was verloopen, werd bewusteloos met het pot lood in de hand en een stuk balk op do borst gevon den door den toegesnelden buurman, naar wiens gezin de vrouw met de drie kinderen was gevlucht. Deze vrouw was zoo ontsteld, dat zij geruimen tijd niet wist wat er gebeurd was. De man kwam later weer bij, doch wist ook niets van het onheil te vertellen. Later werd ook hij bij de buren gebracht en werd ge neeskundige hulp ingeroepen. De man is nu in zoo verre hersteld, dat zijn zinnen weder normaal zijn, doch in borst en armen gevoelt hij nog voel pijn. Zijn vrouw en kinderen, hoewel zeer zenuwachtig, zijn ta melijk in orde. Dit geval is eene vingerwijzing om deze gebouwen van een afleiding te voorzien. A. Ct. MET DEN HENGEL IN 1)E HAND. Te Winschoten stonden dezer dagen voor het kan tongerecht terecht eenige personen uit Winschoten, lief hebbers van hengelen, die te Ganzedijk, gem. Finster- wolde, in het Beertsterdiep hadden gevischt zonder akte en zónder schriftelijk bewijs van den eigenaar of recht hebbende op dat vischwater met twee hengels (elk), welke ze naast zich op den grond hadden liggen en waarmee ze volgens de verba lis eerende politiebeamb ten (marechaussees uit Finsterwolde) een overtreding pleegden van art. 13 sub c der wet op de jacht en visscherij. Het vischwater behoort in vischrecht aan het water schap Rcidcrland. Volgens de verbalisanten werd overtreding gepleegd van genoemd artikel, dat immers zegt, dat geen visch- akte wordt vereischt voor het visschen met den hen gel in de hand, dus wel voor het visschen met twee of meer hengels, welke op den grond naast den henge laar zijn neergelegd. De heer mr. Cluysenaer, ambtenaar van het O. M., was blijkbaar dezelfde meening toegedaan, doch eischte de laagste boete, n.1. f 0.50. De heer mr. Frima, kontonrechter. uitspraak doende in deze zaak, Leeft de beklaagden ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond dat het gepleegde feit vol gens zijn meening niet strafbaar is, omdat bij gemeld artikel 13 wel is bepaald, dat geen vischakte vereischt wordt voor het visschen met den hengel in de hand, doch niet, dat men niet met méérdere hengels dan één mag visschen, terwijl daarbij evenmin verboden is die hengels soms eens neer te leggen en hij die met meer dere hengels vischt, immers, zoodra hij merkt, dat een visch aan één der hengels bijt, deze in de hand neemt, zoodat hij dan weer vischt met den hengel in de hand. Van het aan de beklaagden ten laste gelegde feit, dat ze hadden gevischt zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende op het vischwater, sprak de kantonrechter de beklaagden vrij, als zijnde dat niet wettig en overtuigend bewezen, terwijl hij ten slotte de teruggave der in beslag genomen hengels gelastte. „N. R. Ct." ALKMAAR, 27 October '09. De Raad verleende heden eervol ontslag: met in gang van 1 December a.s. aan Dr. M. Boas als tijde lijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium; met ingang van 1 Januari a.s. aan A. J. Caspers als leeraar in het werktuigkundig teekenen en stoom werktuigkunde aan de Burgeravondschool en de avond school voor handwerkslieden, en met ingang van 1 Februari a.s. aan Mej. J. M. Duijs als onderwijzeres aan de Burgerschool alhier, allen overeenkomstig hun eigen verzoek. Waar Dr. Boas sinds 1 September 11. verlof had wegens ongesteldheid en op diens verzoek met stilstand van bezoldiging, deed de heer Van den Bosch het voorstel om aan Dr. Boas zijn salaris uit te keeren tot 1 December a.s. Nadat over dit voorstel van gedachten was gewisseld, verklaarde de voorsteller zich bereid zijn voorstel schriftelijk in te dienen en zullen B. en W. daarop dienen van advies. Nadat de zitting vervolgens eeni- gen tijd met gesloten deuren was gehouden, benoem de de Raad daarna het personeel voor de omstreeks half November te openen handelsdagschool. Voorts benoemde de Raad tot leeraar in het Ne- derlandsch aan het Gymnasium (vacature Dr. J. A. Vor der Hake) den heer A. A. van Rijnbach, tot lid der Commissie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting den heer A. Goede Dz. en tot diens plaatsvervanger den heer S. de Lange P.Bz. De verordening op het bestuur van het Burgerwees huis werd herzien. Voortaan zullen de regentessen niet meer zijn tot bijstand van regenten, maar zullen zij leden zijn van het bestuur, dat immers voortaan zal worden opgedragen aan vier regenten en vier re gentessen. De laatsten krijgen dus volle medezegging- sehap. Alleen achtte de Raad het niet wenschelijk, dai een regentesse presidente van het bestuur kan zijn. Om in het weeshuis te kunnen worden opgenomen, zullen kinderen den leeftijd van vijftien jaren niet mogen hebben bereikt. Onder goedkeuring van B. en W. zullen, zoo daartoe bijzondere aanleiding bestaat, weezen ook buiten het weeshuis kunnen worden ver pleegd. Aan de afd. Alkmaar der N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" werd, ter bestrijding van tuberculose, eene subsidie toegekend over 1909 van f 150 en over 1910 van f 300, mits door de afdeeling ook subsidie wordt verkregen van Rijk en Provincie. Voor de verbouwing van de Meisjesschool werd het Burgerweeshuis aangewezen als de plaats, waar zoo lang het onderwijs zal worden gegeven. De begrooting van de gasfabriek voor 1910 werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 250099, waarin begrepen voor rente en aflossing van schuld f 20343 en voor uitkee- ring aan de gemeente (retributie voor het buizennet in gemeentegrond 34000 M. a f 1.20 per M.) f 40800. De gasprijs blijft voor kook- en lichtgas bepaald op 6 cent per M.3 De begrooting van de stadsapotheek werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 6405, met toekenning van eene gemeentelijke toelage van f 5100. die van het Armbestuur, in ontvang en uitgaaf op f 19700, met een gemeentelijke subsidie van f 17000, die van de gemeeutereiniging in ontvang op f 11200 en in uitgaaf op f 38191. Eene motie van de heeren Glinderman, Zaadnoor- dijk en Dorbeck, luidende: „De Raad, van oordeel, dat het in de school werk zaam blijven van onderwijzeressen na haar huwelijk, niet in het belang is van het onderwijs, gaat over tot de orde van den dag," werd met de daarop ingeko- men adressen van de afdeeling Alkmaar van het N. O.-G., van den Bond van Ned. Onderw. en van Volks onderwijs, houdende het verzoek de motie niet aan te nemen, aangehouden tot na de behandeling der gemeentebegrooting. Inmiddels zal over de motie het advies worden gevraagd van de Hoofden van Scholen en van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. Aan de Gezondheidscommissie zal worden uitge keerd een bedrag van f 1111.62 wegens een door haar ingesteld onderzoek ter bestudeering van het woning vraagstuk in deze gemeente. Nadat de heer Pot als zijne meening had uitgespro ken, dat de winter niet de geschikte tijd is voor de verbouwing van de Meisjesschool, en de voorzitter heeft geantwoord, dat B. en W. in deze het advies hebben gevolgd van de Commissie van bijstand voor de publieke werken, wordt de zitting gesloten. DE KAMP OP ZEE. Men meldt dd. 27 Oct. uit Den Helder: Alhier werd hedenmiddag met een boot van den torpedodienst binnengebracht, het lijk van den ser geant C. Stigter, een der omgekomenen bij de ramp te Katwijk. EEDSWEIGERING. In de bekende zaak van C. K., tegen wien wegens eedsweigering in de zaak-Smit anti-militarismeeen week gevangenisstraf was geëischt, had de Amster- damsche rechtbank, gelet op bekl.'s verklaring dat hij tot geen kerkgenootschap behoort, een nader onder zoek gelast. Te dien einde werden hem in de zitting van heden eenige vragen gesteld. Bekl. antwoordde, dat hij is gedoopt in de Ned. Hervormde kerk, later aangenomen is, doch hij meent vóór zijn 23e jaar schriftelijk aan den pre dikant ds. De Boer, te Wieringerwaard, heeft kennis gegeven, dat hij niet langer tot dat kerkgenootschap wenschte te behooren. De uitspraak in de zaak werd bepaald op 3 No vember. KINDERVERLAMMIN G. Naar ons wordt medegedeeld, zijn te 't Zand en te Callantsoog ook gevallen van kinderverlamming ge constateerd Z. Ct. Te Hoorn is bij een 5-jarig kind kinderverlamming geconstateerd. JEUGDIGE AVONTURIERS. Twee jongelieden uit Maagdenburg van 17 en 19 jaar, die van hun ouders zijn weggeloopen, hebben zich tot de politie te Zaandam gewend om weer naar hun ouders te worden teruggezonden, waarvoor hun de middelen ontbraken. HET SPOORWEGONGELUK TE ARNHEM. Omtrent het spoorwegongeluk dat Dinsdagavond op het stationsemplacement plaats had, valt nog te melden, dat de gewonde machinist van de stilstaan de locomotief, zich tijdens de botsing onder zijn machine bevond om iets na te zien. Zijn toestand is thans zeer gunstig. De verwondingen van den stoker zijn niet van ernstigen aard. Het vrijmaken der lij nen vorderde geruimen tijd; den geheelen nacht werd doorgewerkt. Toen de trein van de Vork binnenreed stonden de seinen veilig, zoodat de machinist van dien trein geen schuld heeft. Winkel. Voor liet herhalingsonderwijs voor jongens, cursus 1909—1910, hebben zich 6 leerlingen aangemeld. Winkel. Winkel's oudste ingezetene de hoer G. Bierman is 26 October j.L. in den ouderdom van bijna 93 jaar overleden. DIRKSHORN. Benoemd tot Voorzitter van het Fanfarekorps „On der Ons" de heer C. Bregman. PETTEN. De Zangvereeniging alhier is bij gebrek aan belang stelling der leden opgaheven. EENIGENBURG. Naar wij' vernemen, zal Ds. Huizinga, beroepen pred. alhier, Zondag 14 November zijne intrede doen. DE GESTOLEN BRANDKAST. De politie te Utrecht meent de daders van den brulalen diefstal van de brandkast van hot station Biltstraat in handen te hebben. De verdachten zijn zekere Van M. en Van K. al daar en zekere Van S. van Amsterdam. Volgens ge rucht zouden deze personen zich hebben uitgelaten het plan opgevat te hebben een brankast te stelen. De politie had hier ook iets van vernomen en nam haar maatregelen. Gebleken is dat Van M. en Van K. sinds Vrijdag niet meer thuis zijn geweest. Van M. is door de politie in verhoor genomen, terwijl Van S. en K„ die te Amsterdam zijn aangehouden, naar Utrecht zijn overgebracht. BEESTACHTIG OPTREDEN. Drie bewoners van woonwagens, die in de buurt van Rijsen stonden, hebben Zondagavond op 't minst bezochte gedeelte van Rijsen en even er buiten schrik en ontsteltenis verspreid door hun beestach tig optreden. Aan acht personen werden min of meer ernstige verwondingen toegebracht, zoo ook aan een 72-jarigen grijsaard, die geen kwaad ver moedde. Een dochter van P. werd door de dronken woestelingen gemolesteerd. De gemeenteveldwachter E. heeft Maandagmiddag twee der verdachten aan den Goorschen berg bij Markeloo gearresteerd, eerst in de marechausseekazerne te Goor ondergebracht en daarna geboeid naar Rijsen vervoerd. Zij zijn gecon fronteerd met de mishandelden, die hen. herkenden. Een van hen, L. L. v. L., heeft reeds bekend. Bei den zijn gevankelijk naar Almeloo overgebracht. De derde 'is verdwenen in de richting Van Deventer en nog niet gevat. ANDERHALF UUR IN 'T WATER. Uit Vlissingen meldt men Door het Belgische opleidingsschip Ville d'Anvers, dat hier eenige dagen vertoefd heeft, is in den mond dor Westerschelde een hond opgepikt, die van een Rijnaak overboord was geslagen. Anderhalf uur had het dier toen gezwommenhet kwarh dan ook geheel uitgeput aan boord. Geheel hersteld is het dier aan den schipper, wien toevalligerwijze de red ding ter oore kwani^ terug gegeven. EEN VREEMDE SCHILDWACHT. Dinsdagavond had de politie te Amsterdam bij de Ferror-betooging ook op den Dam de handen vol werk om de nieuwsgierigen en beloogers te verspreiden. Het pubüek liep ook te hoop op de kleine steentjes van het Koninklijk Paleis. De schildwacht, zekere milicien G., reeds gehuwd en vader van twee kinderen, liep op twee bereden agenten, die de menschen wilden verdrij ven, toe en verbood hen over de kleine steentjes te rijden. De dienders meldden het gebeurde aan een inspecteur, die bij den commandant van de wacht een klacht indiende. De soldaat, een zeer zenuwachtig jon geman, werd des nachts op het bureel van den plaat selijken commandant ontboden om zich te verantwoor- -den over zijn houding tegenover de politie. De ko lonel deelde den vreemden schildwacht mede, dat er waarschijnlijk wel eenige dagen provoost voor hem zou opzitten. De soldaat, waarschijnlijk in zeer overspan nen toestand, trok op eens zijn bajonet en wilde kolonel Brocx te lijf. De woesteling 'werd echter gegrepen door den sergeant van <1© wacht en eenige andere soldaten en daarop in de boeien gesloten. Thans is de mi licien naar de kazerne Oranje-Nassau overgebracht, aL- waar hij in arrest gesteld is. VAN VINKERS EN VINKENBANEN. Men schrijft aan de Haarl. Ct. Te oordeelen naar de troepen vinken, in dezen tijd aan den rand der duinen waargenomen, is 1909 een prachtig vinkenjaar. Maar nu prachtig voor de beestjes zelve ook Immers het vinken is vrijwel gebeurd. Er mag in Kennemerland hier en daar nog een stille lief hebber met een beseheiden netje zijn slag slaan, de vmkenhuisjes met enkele of dubbele baan gelijk er met name in de omgeving van Haarlem, op elke flinke buitenplaats vroeger een stond, niet zelden met. weelde van binnen zijn gesloopt of althans aan het doel onttrokken. Het echte vinkersras sterft dan ook uit. Van de bekende vinkersfamilie Ilandgraaf te Sant poort overleed voor enkele dagen do 85-jarige Gerrit, eens de vinker der buitenplaats Duinlust, die nu een villapark geworden is. En al voor jaren stierf Manus I landgraaf, die tot zijn dood vinker was op de beroemde baan achter Meercnberg en door den geleerden Haarlem mer, F. W. van Eeden in zijn botanische wandelingen met piëteit is herdacht. Met terugblik op het verleden kunnen de vogelvrien den m Kennemerland, lettend op het vogel van gen in den herfst, dankbaar en bijna voldaan zijn On bel voorgaan van beschaafde menschen. die eertijds toch zoo gaarne op de vinkenbaan den ganschen' dag de netten trokken worden de vinken nu beschermd. Van de snippenvangst, insgelijks met netten uitgeoefend, hoort men niet meer. Het vangen van Lijsters, waartegen reeds Caspar van Baerle, de beroemde hoogleeraar aan het Amsterdamsche Athenaeum en tijdgenoot van Vondel, geërgerd door den aanblik van „strikken op lystervangst" (met name op Scheybeock bij Beverwijk, aLwaar de familie Baeck verblijf hield), in oen Latijnsch gedicht zijne stem verhief, wordt nauwelijks meer bedreven. Wie weet of niet straks ook de jacht op fazanten en patrij zen wordt gestaakt. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gistermiddag is even voor de brug over het Mer- wedekanaal bij Weesp het 4-jarig dochtertje van den heer Grensius uit Bussum uit den in volle vaart zijnden sneltrein gevallen, die om 3.52 uit Amsterdam vertrekt. Het kind, dat met haar moeder naar Am sterdam was geweest, heeft in een onbewaakt oogen- blik het portier opengemaakt, kwam op den kant van de baan terecht en rolde naar beneden zonder zich, wonder genoeg, noemenswaardig te bezeeren. Alleen het rechterhandje en het onderlipje waren eenigszins verwond, benevens een paar schrammen op het voorhoofd. De dokter vreest echter geen na- deelige gevolgen. De trein ondervond eenige vertra ging. FRAUDULEUS VERVOER VAN BRIEVEN. Op last van de justitie zijn Maandag een aantal pakken in beslag genomen, die door het Bestelhuis van den Boekhandel te Amsterdam aan de Holland- sche Spoor ter verzending waren toevertrouwd. Het is commissarissen van het Bestelhuis gebleken, dat zulks geschied is met het oog op de eventueel in deze pakketten bijgepakte brieven, welker expeditie op deze wijze geacht wordt in concurrentie te zijn met de dechten van den Nederlandschen Staat, die zich het monopolie van de briefpost heeft voorbehou den. DAT LIEl» MIS. De Geld. vertelt: Zij kwam uit Duitschland naar Gennep. Bij het passeeren der grenzen vroegen de rijksambtenaren: Niets aan te geven vrouwtje? Jawel heeren, een klein pakje! Anders niets. Nou gaat dan maar door hoor! Rrrr... klinkt het opeens! De vrouw grijpt achter haar rokken vast en roept: Schei uit, bl... ding. Ze had namelijk een wekker gesmokkeld, die juist afliep onderwijl de visitatie plaats vond. EEN ONVERKWIKKELIJKE QUAESTIE. De politieverordening der gemeente Uithuizen was herzien, een commissie van drie raadsleden had het ontwerp nagezien en was daarbij tot de conclusie gekomen, dat de burgemeester had gesnoeid. Er wa ren door Ged. Staten n.1. verschillende aanmerkin gen gemaakt, die door Ged. Staten onmogelijk kon den zijn gemaakt, naar hare meening. En daar de gemaakte aanmerkingen door den burgemeester zelf waren geschreven, verlangde de commissie het ori gineel© stuk van Ged. Staten te zien. Aan dat ver langen gaf de burgemeester niet toe: iuj zeid© het stuk niet te kunnen vinden, waarop de commissie afschrift vroeg en kreeg van het provinciehuis. Uit een vergelijking van dit met het later toch door den burgemeester vertoonde, meende de commissie te mogen afleiden, dat de burgemeester gepoogd heeft om misbruik makende van het gezag van Ged. Staten, zijn meening den raad op te dringen, ten bewijze waar van zij1 de eerste alinea van art. 25 aanhaalde,, waérbij het verboden is in de openbare straat hoornen te plan ten of te hebben. De raad heeft tegen den zin van den burgemeester die drie woorden geschrapt, terwijl de burgemeester ze er weer in hebben wil. De commissie meende, dat de burgemeester de weinige boomen in de gemeente ook nog zou laten opruimen, terwijl de burgemeester van zijn kant opmerkt, dat hoewel hij volgens art. 46 van de oude verordening het recht had boomen te laten wegruimen, hij daartoe nooit eene poging heeft gedaan. De meerderheid bleef echter van meening, dat de burgemeester het gezag van den raad tracht te ondermijnen, wat zij bewees door de aan neming der volgende motie met 6 tegen 3 stemmen. „De raad der gemeente Uithuizen, gehoord het rapport van de commissie inzake her ziening van het politiereglement, kennis genomen hebbende van de stukken, is met haar ten voLle overtuigd, dat inzake deze herziening door den burgemeester" ter kwader trouw is gehandeld spreekt zijne verontwaardiging uit over de hande- -lingen van den voorzitter en meent dat onder deze omstandigheden, ook in verband met hetgeen vroe ger reeds is voorgevallen, samenwerking met hem. door den burgemeester niet meer te vragen is." Vooraf lichtte de burgemeester zijne houding toe en gaf als zijn besluit te kennen, dat de heeren Mulder, Wjersum c.s. (leden der commissie) kunnen voortgaan met agitatie te verwekken, stof 'opjagen en slijk doen omspatten naar alle kanten, maar hun doel, een burgemeester van zijden stoel te dringen, niet zullen bereiken. De heeren Middendorp en Elings hebben verklaard als wethouder te zullen aftreden. MORET EN DE ZAA K-FERREK. Hoe het nieuwe ministerie denkt over de Ferrer- zaak kan blijken uit de volgende verklaring van gene raal Luque aan een journalist: Gij wilt van mij weten, hoe het leger denkt over het Ferrer-proces? vroeg de minister. Wel, ik kan u alleen zeggen, dat die quaestie voor ons geen quaestie is: Ferrer is gefusilleerd, en ik geloof niet, dat men hem wil doen herleven. Als liberalen keuren wij het stelsel van onderdrukking af, dat de heer Maura in Barcelona heeft toegepast. In zulke gevallen moet het verweer van de overheid een sneller ver loop hebben, want anders wekt men het vermoeden, dat het meer te doen is om politieke vergelding, dan om herstel van de orde. Gevangennemingen en te rechtstellingen na twee maanden kunnen onze instem ming niet hebben. Het geval-Ferrer is slechts een episode uit deze onderdrukking, welke wij veroordeelen als een poli tieke fout; maar volgens wet en recht is op zijn ver oordeeling niets aan te merken. De openbaar gemaakte acten bewijzen dat de ge zamenlijke getuigenissen en aanwijzingen voldoende Ferrer's schuld uitwijzen, niet alleen ais propagan dist van denkbeelden, maar ook als leider van den opstand. Degenen, die te goeder trouw de gevolgde proce dure afkeuren, kennen de Spaansche wet blijkbaar niet. De afdoening door een civiele rechtbank was toch onmogelijk, niet alleen op grond van de wet van 1906, welke verzet tegen het leger ter berechting aan krijgsraden opdraagt, maar ook volgens het ge- meene Spaansche recht, volgens hetwelk muiterij en oproer altijd door de militaire rechtbanken moet be recht worden. Gratie voor Ferrer, na de ter dood- brenging van andere veroordeelden, zou een zeer ver keerden indruk gemaakt hebben. MOULAY HAFI1) ALS POëET. De „Matin" is in staat de letterlijke vertaling te geven van het krijgslied, door Moulay Hafid tijdens het Rhamadanfeest gecomponeerd en voor zijn getrou we oelema's voorgedragen, die wel zullen zorgen, den onuitgepsroken wenSch van hun heer en gebieder- te vervullen door den inhoud in wijden kring be kend te maken. De vertaling luidt ongeveer als volgt: „De Euro peanen hebben de handen ineen geslagen om den Islam te verdelgen. Hiertoe willen zij het juk der overheersching, onder verschillende Vorm en voor wendsels weliswaar, maar met hetzelfde hatelijke doel alle Muzelmansche volkeren op de schouders druk ken. Zelfs Turkije heeft de voorrechten van den be- heerseher der geloovigen niet kunnen verdedigen te gen de Christenen. „En thans is het oogenblik gekomen, dat ook het rijk van den Moghreb, tot nog toe alleen gevrijwaard gebleven voor de besmetting, moet aangevallen wor den. Spanje heeft op de kusten een talrijk leger ont scheept en Frankrijk, een nog veel gevaarlijker vijand (moge Allah hem vernietigen!) maakt zich gereed het land met zijn soldaten te overstroomen. „Gelukkig echter is een Emir, El Mouminin (n.i Moulay Hafid zelf), dapper van inborst, opgestaan om zijn geboortegrond te verdedigen tegen de onge- loovigen, met wiev hij geen vrede wil sluiten. Moge Allah hem helpen! Hij zal den vijand overwinnen, wiens macht overschat wordt, indien de stammen zich slechts om hem scharen en hem steunen met wape nen en geld." Duidelijker kan het al haast niet! HOE DE TSAAR REIST. Russische methoden zijn bekend genoeg in Rus land. Maar dat zij zelfs in andere landen moeten wor den ingevoerd, wanneer Z. M. do Jsaar aller Kussen een land met zijn bezoek vereert, is toch oen al te slaafsehe navolging van Russische gewoonten. Italië schijnt .het ditmaal al heel Russisch te heb ben aangelegd. De voorzorgsmaatregelen, die te Rac- conigi genomen werden voor het welzijn en de veiligheid van den Russischen alleenheerseher, grenzen aan liet overdrevene. Wanneer het gewoonte werd bij vorste lijke bezoeken zooveel en zulke krasse maatregelen te nemen, zou men niet erg op zulke bezoeken gebrand zijn, en Jiot liefst hebben, dat de hooge lxtzockers maar voorbijgingen. Hoewel ook voor voorbijgaande vorsten, zelfs in den duisteren nacht, nog de rustige burgers werden, lastig gevallen en opgejaagd. Men leze en verbazo zich... over deze Italiaansche maatregelen. De correspondent van de Daily Chronicle dus niet van een of ander sensatie-blaadje i seinde uit Rac- conigj: „De maatregelen voor de aankomst van den Tsaar te Racconigi genomen, werden krasser naarmate het uur naderde waarop de treiii verwacht werd. Een geheel Italiaansch leger was gemobiliseerd, orn den spoorweg en het plaatsje af te zetteh. Alle hotelkamers waren door de politie afgehuurd, en de vreemdelingen genoodzaakt het plaatsje te verlaten. Om 10 uur 's mor gens drongen officieren de winkels binnen en nood zaakten de klanten weg te gaan. De ijzeren rolluiken werden neergelaten, alle deuren en vensters verzegéld. De stadsbevolking moest de woningen verlaten en werd op een veld buiten de plaats gebracht, waar zij onder sterke militaire bewaking werden gesteld. „Het gezin van den stationschef moest de woning ontruimende vensters werden dichtgespijkerd. Alle spoorwegambtenaren werden in een loods opgesloten en door soldaten bewaakt. Alleen de stationschef mocht bij de aankomst van den keizerlijken trein aanwezig zijn. „De particuliere correspondenten der bladen hebben een gemeenschappelijk protest onderteekend tegen zulke middeneeuwsche methoden. „De Secoio meldde, dat alle stationschefs op de lijn Modane-Racconigi met hunne gezinnen uit hunne woningen gezet en op staatskosten in hotels in den om trek waren ondergebracht, totdat de keizerlijke trein voorbij was." Zulke maatregelen, die aan de instelling van do zoogenaamde „domicilio coatto" in Italië herinneren, een voorschrift bepalende dat vroegere gestraften bij gelegen heid van vorstelijke bezoeken moesten worden opgeslo ten, opdat zij niet in staat zouden yijn kwaad te ver oorzaken, zijn voor Engelsdhe begrippen wat heel dwaas, zoodat zelfs de organen, die het hardst ijveren voor de Engelsch-Russisch-Fransche entente, in somber zwij gen het hoofd omhullen... WAT DE AANLEG VAN EEN GROOT PARK KOST. In verband met de plannen, welke te Rotterdam in voorbereiding zijn tot aanleg van een 'groot park. is het niet van belang ontbloot, eens na te gaan, wat zulk een groot park aan grond en aanleg kost. Daartoe biedt de stad Boston, waar in" het laatste twintigtal jaren meer dan 10 groote parken zijn aan gelegd, behalve nog een aantal uitgestrekte wandelwe gen. een goede gelegenheid. Het jaarlijkscb onderhoud, als zijnde een kwestie van later zorg, kan hierbij buiten beschouwing blij ven. Zoo kostte daar aan grond en aanleg het: Teverettpark. groot 75 acres, 631.570.75 dollars. Jamaica park. groot 120 acres, waarvan 46,5 acres water. 998.784.11 dollars. Frank!inpark. groot 527 acres, waarvan 7,4 acres water, 3.506.516.65 dollars. Marinepark. groot 34 acres grond, met 150 acres oevervlakte. 1.219.027.64 dollars. Wood-Islandpark. groot 46 acres grond, met 165 acres oevervlakte. 349.330.27 dollars. Dorchesterpark, groot 26 acres, 67.099.87 dollars. Publicpark. groot 4 acres grond, met 3 acres oever- vlakte, 604.810.08 dollars. Arnold Arboretum, groot 223 acres, 349.089.86 dol lars. Castle Island, groot 21 acres grond, met 83 acres oevcrvlakte (alleen voor aanleg) 31.934.35 dollars. Enz. CHOLERA. Koningsbergen, 27 Oct. In Heydekrug is een werk- looze arbeider aan de cholera gestorven. Een nieuw geval van cholera wordt uit Skoepen, in het district Niederung, gemeld. Brussel, 27 Oct. Officieel. Te Boom zijn zes sterfge vallen aan cholera voorgekomen; twee personen lig gen ziek. Alle personen, die in aanraking zijn geweest met de slachtoffers, zijn in het ziekenhuis in obser vatie opgenomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft onmid dellijk aan alle regeeringen mededeeling gedaan. NOODWEER. Londen, 27 Oct. Bij zware rukwinden zijn tengevol- gege van de hevige regens verschillende deelen van Engeland overstroomd; het treinverkeer is op talrijke plaatsen onderbroken. De spoorbrug over de Rother- river in Sussex is ineen gestort, een gedeelte van een goederentrein, van, de Southern Railway is in de rivier gevallen. UIT SPANJE. In Spanje raakt men nog steeds niet uitgepraat over de onverwachte wijziging in de regeering. Maura uit vrijen wil zou zijn afgetreden, nadat hij slechts een dag te voren nog met pathos had ver klaard, dat hij zijn staatkunde van onderdrukking zou voortzetten en terwijl hij een sterke en volg zame meerderheid achter zich had, wil er bij de Spanjaarden niet in. En zoodoende is het niet te verwonderen, dat men is gaan gelooven aan buiten landsche invloeden. De Britsche regeering zou nl. op aandringen van den koning, die met bezorgdheid den loop van zaken in het rijk van koning Alfonso volgde, de hand in deze zaak hebben gehad, natuurlijk met medeweten en goedkeuring van de regeeringen te Berlijn en Pa rijs. En als belooning voor het opvolgen van den gege ven raad zou Spanje nu door Groot-Britannië en Fran krijk in het Rif moreel gesteund worden, terwijl 'de Duitsche regeering aan hare vertegenwoordigers in Marokko zou hebben opgedragen den Sultan te raden den Rifstammen in geenerlei opzicht steun te verlee- nen. Ten gevolge van die hulp zou de oorlog spoedig teu einde zijn gebracht, waardoor Spanje weder vrij zou kunnen ademhalen en de rgeeering zich geheel en al zou kunnen wijden aan volledig herstel van de orde en aan de bevordering van den bloei van het land. OCH HEER! In een dorp bij Serres (Macedonië) heeft eene boerin haar echtvriend met vijf dochters verrast. Bij den doop werd het vijftal onderscheiden door lintjes van verschillende kleur om de halsjes. EEN VLIEGSTER. Naar de Auto meldt, is te Parijs voor het eerst eeu vrouw met een aeroplan opgestegen, nl. barones

Schager Courant | 1909 | | pagina 2