Dinsdag 2 November 1909. 53ste Jaargang. No. 4600. Binnenlandsch Nieuws. j I)E HOND EN DE MUILKORF. Alieuti Nies «K» MM Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGES$5 Laai» 23 4. In tere. Telepltoon No. 20. Uitgevers i TSFSAPRflJ&W! Ga, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad OVER BOORD GESLAGEN. Vrijdag Is tijdens den hevigen storm op de Zuider zee nabij den vuurtoren van 't IJ overboord geslagen en verdronken de vrachtschipper B. van der Laan Van Groningen. Het schip had eene lading aardappel meel in, bestemd voor Antwerpen. Hij laat een we duwe en elf kinderen na. KIEVITEN SCHADELIJK? Met verbazing en verwondering zal menigeen op zien naar een bericht uit Reeuwijk dat aldaar een aantal ingezetenen een adres hebben ingediend aan den betrokken Minister om vrijstelling te verkrijgen van het verbod om kieviten te dooden en dat de pre dikant en nog een ander persoon daarvoor zelfs op audiëntie zijn gegaan. Met verbazing en verwondering, omdat de ornithologen in ons land de kievit zonder den minsten twijfel tot de nuttige vogels rekenen, die daarom ook bescherming verdienen: zelfs willen velen verder gaan en den handel in kievitseieren be perken. Voor eenige jaren werd zelfs uit Zeeland meegedeeld, dat in de Engelsche polders, gemeenten Rilland, Bath en Krabbendijke, het rapen van eieren van kieviten ten strengste verboden was. Men wil deze vogels aldaar wegens hun nuttig werk door het vernielen van veel schadelijk gedierte, zoo min moge lijk storen, 't Is een aardig gezicht te zien, hoe ze de ploegvoren, onmiddellijk achter den ploeger, van larven en wormen zuiveren. Gelijktijdig werd toen uit Friesland, het land der kievitseieren, bericht, dat door eenige landbouwers in Friesland aan de Regeering een adres was ingediend, waarin werd verzocht de jachtwet in dien zin te wijzi gen, dat het zoeken van kievitseieren vroeger gestaakt zou moeten worden, dan thans bij de wet is toege staan, op grond, dat de kievit is een nuttige vogel voor den landbouw en dat door het vele en langdu rige rapen het gevaar zou ontstaan, dat de kievit wordt uitgeroeid. Ziedaar belanghebbenden, die zeggen: voor den landbouw is bescherming van dezen vogel gewenscht, en nu die mededeeling uit genoemde gemeente? Het is te hopen, dat niet aan den wensch géhóor zal gegeven worden. In andere landen schijnt evenwel de kievit niet die bescherming te genieten als bij ons, want in Enge land wordt, behalve de eieren ook de kievit zelf als een lekkernij beschouwd, zoodat niet alleen de eie ren, maar ook de kievit goed geprijsd is. En de Fran- schen schijnen dezen vogel ook niet te versmaden. Thans zwermen duizenden en nog eens duizenden dezer nuttige vogels over onze lage landen, om straks, als de strenge koude valt, te verdwijnen en terug te keeren in de maand Februari, als de eerste teeke nen van gunstiger jaargetijde zich vertoonen. Laat deze nuttige vogel nog meer dan tot heden van alle weidenkenden bescherming genieten. St. Maarten. Gedurende de maand October werden aan het Hulppostkantoor alhier behandeld 60 inlagen voor de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 2035.70. Terugbetaald werden in 8 aanvragen f289. WIerIngen. Naar wij vernemen is wegens vertrek van den heer Dokter Koops tot voorzitter der muziekvereeni- glng „Harmonie" gekozen de heer A. Peereboom. CHOLERA. De Minister van Binnenlandscb Zaken heeft onder dagteekening van 21 dezer aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende circulaire gericht: „De mogelijkheid, dat zich, hetzij nog in dit jaar, hetzij in den loop van het volgende jaar, meerdere gevallen van Aziatische cholera in ons land voordoen, kan niet geheel uitgesloten worden geacht. Met verwijzing naar de circulaire van mijn ambts voorganger, dd. 21 Mei 1906 no. 4588, afd. B.B., be treffende nevensvermelde aangelegenheid (afzonde ring en verpleging van lijders aan cholera) heb ik do eer uw college te verzoeken mij wel mede te willen deelen: a .welk gevolg de gemeentebesturen indertijd gegeven hebben aan de uitnoodiging, in bo venbedoelde circulaire vervat en b, of, naar het oor deel van uw college, thans in alle gemeenten van uwe provincie ter zake voldoende voorziening is ge troffen." EEN TAMME VOS. Dat een vos wel zijn haren, maar niet zijn streken verliest, is te Enschede eens weer bewezen. Een heer, wonende in de Ledeboerstraat aldaar, had een vos van jongs af opgefokt en het diertje was zeer tam en mak geworden. Vrijdagnacht was hem de verleiding om in de vrijheid te komen te groot en hij wist te ontsnappen. Heel lang duurde die vrijheid echter niet. In den Periksweg voelde hij zich reeds aangetrokken door een kippenhok, dat toevallig open stond. In een oogenblik had hij eenigen van het kake lende volkje verscheurd. De eigenaar der kippen, ge wekt door het ongewone leven in het kippenhok, zag den schuldige en wist het hok te sluiten voor het vosje kon vluchten. Daarna werd door hem de hulp der politie ingeroepen, die met eenige revolver schoten een einde aan den strooptocht van Reintje maakte, terwijl zijn eigenaar de door hem aangerichte schade in het hoenderhok kon vergoeden. EEN EMOTIE-VOLLE REIS. Kapitein Dijkstra van de stoomboot „Vlecke Joure". haeft Vrijdagavond een emotie-volle reis gehad. In den namiddag 2 uur vertrok de boot van Joure in de richting van Sneek. Op het Sneekermeer was het stormweer. Aan lager wal zag de bemanning een boot, waarin 2 mannen varen. Dezen gaven noodseinen. De boot stoomde er „f,®"" boot-Ja was inmiddels omgeslagen. Met réd 7 krachtsinspanning worden de drenkelingen ge- efnd V ?°ek athomstig. Nauwelijks een eind verder gestoomd of do sleeptros geraakte om min Bid06/ Taa d° 8t00mbo°t. waardoor8 dezï geruU °ien tijd in gevaar verkeerde boot6lonstlmddaarde t80rm 8poedlS. daarna de aoot opstoomde naar Sneek en daarna den terug tocht aanvaardde naar Joure. Het was 9 m,r toen »e daar arriveerde. 6 *- Winkel. donr°°rt rekenlnS ran mejuffrouw Berkenbosch 7al timmerman K. Bakker voor rS*£ van dfen heer P. Schager, door den timmerman IV. Nieman van Keinsmerbrug een nieuw burgerwoonhuis in de Boschstraat worden gebouwd. Acht nieuwe hui- zen zullen daar dan zijn verrezen in den tijd van een jaar. j BURGERVLOTBRUG. I Zondag 31 October 11. hield Ds. Holtz, de nieuw- be'roepen doopsgez. predikant te Z.-Zijpe zijn intree rede naar aanleiding van Num. 22 vs. 38. i Een grpote menigte woonde de plechtigheid bij. j BURGERBRUG. De Hervormingsdag werd Zondag 11. in de .gods dienstoefening herdacht door Ds. Met. Het kerkelijk zangkoor onder leiding van den heer Voorthuijzen te St. Maartensbrug bracht er het zijne aan toe om de plechtigheid te verhoogen. GEVAARLIJKE GASTEN. Te Winschoten logeerden in een hotel sedert 3 Oct. drie Duitschers: een heer en twee dames. Hij noemde zich Fokko Riesen en zei uit Berlijn te komen. De dames heetten zijn vrouw en zijn schoon zuster te zijn. Hun doel was kennis te maken met het „steinreiche Holland". „Riesen" noemde zich fir-- mant in een „Bankgeschaft". De hotelhouder vroeg eens om betaling. Toen gaf de Duitscher voor burgemeester van Bremen te zijn geweest. Hij had plotseling moeten vluchten en wacht te nu hier een geldzending van zijn rijke familie af. Achtereenvolgens promoveerde hij nu nog tot „ver tegenwoordiger van een Belgisch kassierskantoor" en tot „agent van een magazijn van kunstmeststoffen I te Berlijn". Iunmiddels ging de rijkspolitie op informatie uit. Dagelijks informeerde de vreemdeling op het post- j kantoor, of er ook aangeteekende stukken voor hem waren aangekomen, doch telkens kreeg hij nul op 't request. De officier van justitie vernam van den i Nederlandschen consul te Bremerhaven, dat de man waarschijnlijk niet Riesen, maar Morisse heette, die i namelijk van zijn vrouw was gescheiden en met de gezusters Schnader naar Nederland was uitgeweken, j Uit des Duitschers papieren bleek, dat de man in derdaad Morisse heette. Thans is hij met zijne dames ter beschikking gesteld van den grenscommis- saris te Nieuweschans, nadat de rijksveldwacht bij hem in beslag had genomen een pistool met 40 pa tronen. Maandag werd het drietal, als zijnde zonder middel van bestaan, ter beschikking gesteld van de Duitsche politie. DE GRILLEN DER LUCHTEN. Van de toekomst weten wij niets. Ibsen. De vorstlijn is gearriveerd, de bestendige, uitge strekte vorstlijn, die zich zal bochten en buigen en kronkelen en krommen, maar met al dit gedoe toch stand zal moeten houden, niet verdwijnende voor straks, na een halfjarigen rust- en riltijd, de Mei in het land is gekomen, de natuur wakker kussende ge lijk de prins in het sprookje van de schoone slaap- prinses. De vorstlijn is gekomen, op denzelfden tijd als verleden jaar, echter niet uit denzelfden hoek. 'Toen toch was het een machtig hoog uit Finland gekomen, zich krachtig ontwikkelende, hetgeen ge paard ging met zeer strenge vorst; mogelijk is het beter te zeggen, dat de strenge vorst met hoogen ba rometerstand gepaard ging. In ieder geval (wellicht liet gevolg van de heete hoofden) is heden aldaar èn geen krachtig hoog, èn geen uitgestrekt koudeveld aanwezig. Maar Finland is niet de eenige plaats, waar het thans beduidend warmer is dan voor een Jaar het geval was. Immers, het machtige hoog het bereikte de hoogte van ongeveer 785 mM. ver oorzaakte door bijna geheel Europa krachtige Ooste lijke winden, geen locale, die secundaire laagjes te weegbrachten, die ten Zuiden van ons lagen, doch echte Baltische, slechts het gevolg van een sterk type III. Toen kreeg Europeesch Rusland het win- terklimaat van Siberië, Duitschland kreeg Russische temperaturen, terwijl de krachtige Oosterstormen bin nen eenige etmalen reeds de vorstlijn, die uit het Oosten aan was geloopen, naar onze lauwe kusten wierpen, waar zij hangen bleef in de rookerige atmos feer van 't aloude Amsterdam, dat van zulke vroege buitenmodellen niet hield de ijsclub stond nog niet eens onder water en nog niet van een vorst lijn kon spreken, wanneer het een olijfgroen Vondel park had; dit sloeg de koud-kille moker echter binner eenige uren tot dor-doode geelheid. Hetzelfde ver- schijnsel, echter nog sterker, deed zich voor op 23 I Januari 1907, toen in Finland de barometer boven de 800 kwam, en het te Amsterdam op Maandag- avond nog motregende bij- 45 gr. F., terwijl Dinsdag- morgen, dus twaalf uur later, de temperatuur 15 gr. F. bedroeg; bij deze gelegenheid sprong dan ook de Amsterdamsche blokbestrating in de lucht. I Het is verleden jaar trouwens ook andere jaren I voorgekomen, dat ons dagelijksch weerbericht aan bet slot de zinsnede bevatte: „Hoogste thermometer stand 48 gr. F. te Seydisfjord (IJsland)". Dat ge schiedde in October en November. Immers, heel Eu ropa koelde af al meer en meer; maar het zeewater had nu eenmaal een tamelijk hooge temperatuur be reikt en gaf die niet zoo spoedig meer af. Maar thans?! Het schijnt, dat dit heden niet is gebeurd, dat heden aldaar een nieuwe ijsperiode gaat aan breken. Want in 1909 is de vorstlijn niet uit het Oosten, doch uit het Noord-Westen gekomen. Ge middeld nu komen op IJsland in Februari en zelfs in Maart de laagste temperaturen voor. Wanneer dit ook thans weer het geval zal wezen, dan is het nog niet te overzien, hoe groot aldaar de kou zal worden. En wat ons land hier nu mee te maken heeft? Wel ken invloed nu de onbewoonbaarwording (want daar gaat het heen) van IJsland op Amsterdam zal heb ben? Slechts dit, dat de Noordelijke winden de heerschende zullen zijn en hiermee de winter guur en sneeuwrijk zal worden. Een winter met type I! Een December met Maartweer! Tenzij Hdbld. Zuldsehnrwoudo. Te Zuldscharwoude vergaderde Zaterdagavond het ziekenfonds „Helpt Elkander". De opkomst was niet groot, wat door den voorzitter in zijn openingswoord werdbetreurd, vooral waar een belangrijke agenda moest worden behandeld. Het verslag, door den pen ningmeester uitgebracht, vermeldde, dat f 1406.04 was ontvangen, f 1186.90 uitgegeven, zoodat er een batig ■lot was van f219.14. Een bedrag van f 1249.55 was op de spaarbank ingeschreven. De commissarissen, die do bescheiden hadden nagaalen, hadden allos in de be.,oe orde bevonden. Een woord van dank werd ge bracht aan de geneesheeren, die de patiënten-leden \an het fonds hadden behandeld. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Jb. Schrijver als secretaris en A. Kout als commissaris. De eerste was, wegens zijn vertrek naar Broek op Langendijk niet herkiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen de heer B. Schrijver, de heer Kout werd her kozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 268 bedroeg; de algemeene toestand van het fonds kan tot tevredenheid stemmen. In her innering wordt gebracht, dat de oprichting van het doktersfonds is mislukt, wat door den voorzitter nog nader wordt uiteengezet. Ongeveer 1000 leden hadden zich voor dit fonds opgegeven, doch de geneesheeren j aan den Langedijk hadden zich niet laten vinden om de praktijk voor het fonds uit te oefenen. In een der geneeskundige bladen was een oproeping geplaatst alsmede in het Nieuws van den Dag, doch sollicitan- ten hadden zich niet aangemeld. Afgeleid kan hieruit worden, dat de organisatie der geneesheeren vrij ste vig is, zoodat zij elkander in dezen geen concurrentie j wenschen aan te doen. Evenwel laat de commissie I van twaalf zich nog niet ontmoedigen; zij blijft be staan en hoopt ter gelegener tijd nog haar doel te bereiken. j Nog werd meegedeeld, dat, bij verhuizing der leden zij zich kunnen laten overschrijven bij de ziekenver- i eeniging in hun nieuwe woonplaats bestaande. Om de loopende zaken af te doen zal iedere maand een bestuursvergadering worden gehouden. Aan de orde kwam daarna het bestuursvoorstel om de uitkeering per week van f 4.80 op f 5.40 te brengen. Dit werd na heel wat discussie aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. Als laatste punt der agenda werd besproken: ge zondheidsmaatregelen aan den Langedijk. Dit punt werd door den voorzitter ingeleid door er op te wijzen, dat de typhus aan den Langedijk weer in ern stige mate heerscht. De medewerking, van het pu bliek om mee te werken te trachten deze te voor komen, laat nog al heel wat te wenschen over. Te Zuldscharwoude is van gemeentewege een norton- pomp geslagen, politieverordeningen op het gebruik en het verontreinigen van slootwater zijn ingevoerd, de;k het schijnt, dat deze maatregelen nog niet vol doende zijn, om het publiek te overtuigen. Ook in De Streek en het Westland komt de ziekte voor en naar aanleiding van een artikel in een dagblad stelt hij ten slotte voor bij het polderbestuur, in samen werking met de zusterverenigingen pogingen aan te wenden om het werpen van plantenafval enz. straf baar te stellen. Ook wenscht hij, dat men trachte het daarheen te leiden, dat het tonnenstelsel worde iDgevoerd. Een waterleidnig zou ten slotte een uit nemende verbetering zijn, en al wordt deze zaak reeds ouderzocht, zal het nog wel een tijd duren, eer die tot stand is gekomen. Na deze uiteenzetting wordt door den heer Bouman hulde gebracht aan het be stuur voor zijn initiatief in dezen. Hij wijst op de maatregelen, welke door de gemeente- en andere auto riteiten worden genomen, doch waar er zoo slecht naar wordt geluisterd, blijft het aantal bekeuringen gering. Met algemeene stemmen verklaart men zich er voor de bedoelde stappen te doen. Nadat nog aan e«n herstelde de verplichting wordt opgelegd, dit dadelijk bij het herstel aan een der commissarissen oy te geven, werd de vergadering gesloten. Lansedigk. j In de Jongst gehouden vergadering van de Winke- Herevereeniglng aan den Langedijk werden in de commissie tot onderzoek van de oprichting van cur- sussen benoemd de heeren Hart te Broek op Lan- gsndijk en Bouman te Zuldscharwoude. Naar aanlei ding van een schrijven van den heer Prins, leeraar in het boekhouden aan den handelscursus van boven genoemde vereeniging, in welk schrijven gewezen wordt op het lesgeven in boekhouden door onbevoeg den aan een opgerichten cursus van Christelijke on- derwijzers te Broek op Langendijk, werd besloten een brief te richten aan den Inspecteur van 't M. O., om hem met deze zaak in kennis te stellen. Als bestuursleden werden benoemd de heeren P. Berk hout, S. Timmerman en K. de Geus Gz. (vacature- Böttger). Ontvangen was f 1194.05%, uitgegeven f 1076.92, alzoo een batig saldo van f 117.13%. Ver worpen werd een voorstel om aan de gemeenteraden te adresseeren barakken te stichten voor lijders aan besmettelijke ziekten. EEN VREESELIJK STERFGEVAL. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig num mer, schrijft men uit Bussum het volgende aan de Tel.: „De oude vrouw, die op zoo'n tragische wijze de eeuwige ruste is ingegaan, is ongetwijfeld dezelfde, die eenige weken geleden op den Utrechtschen weg nabij Hilversum werd gezien. Het was nl. Zondag 10 October, toen ik mij met mijn vrouw op den terugweg van een fietstochtje naar Utrecht bevond, dat wij ter hoogte van den Zwaluwenberg gekomen, moesten afstijgen; een groep menschen belette den doortocht. Het bleek, dat 't middenpunt van de belangstelling was een bejaarde man en vrouw, blijkbaar dakloozen, die aan den kant van den weg hun bivak hadden opgeslagen. De vrouw, een stokoude ziel, neergezeten in een brok leuning stoel, het oude hoofd met de handen steunend, leun de daar in kalme gelatenheid haar lot verbeidend. Nooit zag ik een gelaat, waarop ouderdom, ziekte en ellende zoo duidelijk hun sporen hadden achter- gelaten. Nog zie ik dat lijkkleurige gelaat voor mij, de huid doorgroefd met ontelbare voren en rimpels, dien tandeloozen mond, en dien radeloozen blik, wan- neer een hoestbui haar dreigde te doen stikken. Zelfs voor een leek was het duidelijk, dat die vrouw dood ziek was en opname in een ziekeninrichting dringend noodzakelijk. Zoo schenen twee dienaren der rijkspolitie, die daar ter plaatse met een brancard aanwezig waren, er ook over te denken; doch welke moeite zij zich ook gaven om den man te overtuigen, dat zijn vrouw naar het gasthuis te Utrecht moest, en het daar veel beter zou hebben dan onder den blooten hemel, niets mocht baten; hun overredingskracht stuitte af op den onwil van den man, om van zijn vrouw te schel den. Kalm zfln potje verzorgend vertelde de krasse grijs- aard met pathos aan de verontwaardigde omstanders, j dat hij „ai zoo veel van zijn zoons er over had moe ten hooren", doch dat zijn vrouw niet ziek was. „Ie mand, die dagelijks een paar boterhammen en twee eitjes lust, noem ik niet ziek"! „Ik heb hier van alles: koffie, thee, suiker"..., dat was zijn veront schuldiging! Eenige dagen later passeerde mijn vrouw opnieuw den Utrechtschen weg; het oude menschen-paar was thans gekampeerd ter hoogte van Maartensdijk. Op de belangstellende vraag: „hoe zijn vrouw het maak te", klonk het antwoord: „Best". Blik en toon zeiden echter: „Waar bemoei je je mee?" Naderhand was de oude vrouw nog dikwijls het onderwerp van ons gesprek en rees bij ons de vraag: of de heerschappij van den man zich zóo ver mocht uitstrekken, dat 'n man zijn vrouw den mar teldood kan laten sterven, zonder dat de wet mag ingrijpen. Toen de mooie zomersche dagen van het begin der maand plaats maakten voor het ruwe na- jaarsweder, en storm en plasregens aan de orde van den dag waren, toen wijlden onze gedachten weder bij de oude stumperd, die moeder, die, na haar taak volbracht te hebben, zóo'n ouden dag moest hebben,! Ontzettend! Driewerf schande echter over het land, dat zulke wetten handhaaft! DE WOGNUMMERS. Men schrijft aan de Arnhemsche Ct. uit den Gel- derschen Achterhoek: Zondag hebben de Wognummers te Winterswijk een druk bezochte uitvoering gegeven, welke naar schatting door meer dan 700 menschen, onder wie ook velen uit Duitschland, bezocht werd, ondanks de waarschuwing van dr. Rentink aldaar, die zijnen hoorders het bezoeken dezer uitvoering ontried, om dat de Wognummers zich aan Sabbatschennis schul dig maakten, waaraan ook zij medeplichtig zouden zijn, door de uitvoering bij te wonen. Gelukkig heeft men zich daaraan weinig gestoord. Als dit nu ook zonde moet zijn, waarmede kunnen de menschen in deze streek zich dan beter 's Zon dags bezig houden? Want 't is een onbetwijfelbaar feit. dat volwassenen en jongelui zich op het land hartelijk vervelen en dit vaak oorzaak is van veel baldadigheden en ruzie. Naar men uit Doesburg bericht, is daar aan de „Wognummers" de Groote Kerk geweigerd tot het geven van een uitvoering, ongetwijfeld een unicum in de muzikale wereld, daar het répertoire dier ver eeniging met Europeesche beroemdheid toch uitslui tend uit stichtelijke, zoo niet zuiver kerkelijke lie deren bestaat, zegt de Haagsche Crt. DIRKSHORN. ii Men meldt ons van particuliere zijde: De Herfst van 1909 zal den landbouwers nog lang heugen. Kon men door den vochtigen zomer de veld vruchten maar moeilijk droog thuis halen, de natte Herfst belet bijna het betreden van het land. Zwaai werk hebben tegenwoordig de menschen op de papperige akkers. Dat het echter ook nog op andere plaatsen pap perig kan zijn, is te zien aan den weg in den Yoorpolder bij Dirkshorn. Deze weg, die al in geen jaren grint van eenige beteekenis heeft gezien, is daardoor zoo verarmd, dat hij bij de minste regenbui in een modderpoel verandert. Men kan dus begrijpen, hoe hij er de laatste dagen uitzag. En dat is de weg, waar dagelijks alle schoolkinde ren van Dirkshorn moeten passeeren. Hoe de school- gangen er dan uitzien, is niet te beschrijven. 't Is ergerlijk. Vaak is er al over dat eindje weg van 100 d 200 Meter lafcg, geklaagd, doch hat helpt niemendal. Het zaakje wordt maar zoo'n beetje aan de wegwerkers overgelaten. MOERBEEK. De uitslag van de gehouden verlichtingsvergadering i», dat zich eene vereeniging tot verlichting van de Moerbeek heeft gevormd. Staande de bijeenkomst slo ten zich 27 personen als lid en 1 als donateur aan. De contributie, die hoogstens f 2.50 en minstens f 0.10 bedraagt, zal berekend worden naar den aanslag der leden in den hoofdelijken omslag. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. de Moor, C. Wit en R. v. d. Velde. Zoo spoedig moge lijk zal aan het gemeentebestuur om vijf lantaarns worden gevraagd. Daar er al drie staan, zal de Moer beek dus hoogstwaarschijnlijk weldra door acht lan taarns worden verlicht. EEN BRUTALE KRAAI. Als een merkwaardig bewijs dat de groote zwarte jkiciai zelfs menschen durft ■aanvallen, moge vermeld worden, dat twee patiënten in de lighal van 't ge sticht de Brinkgreve. (bij Deventer 1 zulks is over komen. Eén patiënte kon den vogel van haar hoofd ver jagen, maar een andere werd dusdanig in het voor hoofd gepikt, dat zij verbonden moest worden. Hadden de zusters de kraai niet herhaaldelijk ver dreven, dan waren den zieken misschien de oogen uitgepikt. Nederl. Hondensport ontleent aan Das Ausland: j Een hond, Flora geheeten, had met menigen ka- meraad, grooten haat tegen den muilkorf, die hem nu en dan werd voorgedaan. Op een goeden dag j ging de muilkorf onder weg open, doordat hij niet j goed gesloten was. Toen de korf viel, greep onze slimmerd hem in den bek en ondanks lieve woordjes vleiend roepen, verwijderde Flora zich met het ding' j sprong in een vijver en liet daar den muilkorf in het midden naar de diepte gaan, om dan terug te keeren met iets in de bogen van: „heb ik hem dat 1 niet goed gelapt?" RIJTUIG-ONGELUK. Zondagmorgen had na de godsdienstoefening in het Klooster aan den Ooievaarsweg te Nieuwe Niedorp, nietwer van dat gebouw een ongeluk plaats met een rijtuig, met ket bespannen, van den heer Jb P uit 't Waarland (Harenkarspel), die onder zijne passa giers ook eenige kinderen telde, 't Beest ging ondeugend als 't is, wat ook den voerman niet on bekend is, naar men zegt op een gegeven oogen blik aan den haal, waarbij ongelukkigerwijze de klei nen niet zonder letsel bleven. Eén bezeerde zich vrij ernstig; een ander maakte kennis met het water ln de wegsloot, doch overigens liep het ongeluk goed af. Trouwens, 't is evenwel al mooi genoeg en uit dit ongeval is zoker wel de les te putten, dat trekdieren, waarvan men weet dat ze niet best te vertrouwen zijn on dan kinderen als passagiers, geen aanbevelenswaardige combinatie is.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1