Woensdag 3 November 1909. 53ste Jaargang. No. 4001 4. Bureau SCHAGEN, Laan Uitgevers i TRAPMAN Co. Bekendmakingen Arrondissemeiits Rechtbank te Alkmaar. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Alieneei Niems- Atattitic- LtiNnvUil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Teleplioon No. 20. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van I tot 6 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad GEMEENTE SC 11 AU EN. oI SCHORSING KAASMARKT. Burgemeester en Weihouders der gemeente Scha- gen, brenger ter algemeene kennis, dat de welcelijk- sehe kaasmarkt, gedurende het tijdvak van 18 No vember 1909 tct en met 13 April 1910 zal geschorst worden en a.lzoo de eerste kaasmarkt in het jaar 1910 zal worden gehouden op 20 April. Schagen, 29 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris. ROGGEVEEN. o GROOTE NAJAARSVEEMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN brengen ter algemeene kennis, dat eene buiten gewone keuring zal plaats hebben van het vee be stemd voor de markten op 4, 11, 18, en 25 NOVEMBER a.s. welke keuring zal aanvangen des morgens te zes ure en alsdan vóór genoemd uur geen vee ter markt zal worden toegelaten. Schagen, den 19 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Zitting van Dinsdag 2 November. smaadschrift. De eerste zaak bracht ons vandaag met een glazen- wasschersbaas, die 't met zijn meesterknecht niet best kon vinden, in kennis. De baas, Hendrik Beek, had een jaar of vier, vijf geleden den meesterknecht^ toen als gewonen knecht, in dienst genomen. De knecht, Evers genaamd, kwam uit Amsterdam, en werd na een paar jaar door Beek (directeur vau een Alkmaarsche glazen- en puibewassching-vennoot- schap) tot meesterknecht bevorderd. Maar al wies hij de ruiten en puien glashelder en al verhelderde hij zoodoende 's menschen blik „van huis uit" liij verduisterde af en toe, zoo ter zitting werd be weerd, zijn eigen blik, door de borreltjes, die hij zoo nu en dan te veel dronk naar Beek's oordeel. Twisten bleven niet uit en meermalen was 't „hom meles" tusschen de beide heeren. En ten slotte, zoo geeft Beek voor, was 't door het herhaalde mis bruik, dat de meesterknecht maakte van sterken drank niet langer mogelijk samen te werken. Zoo gebeurde het in Augustus '08 dat de oud-Amsterdammer per rijwiel met de hardheid van 't aardrijk kennis maak te, tot groote schade van zijn stokpaardjes-leliën- melkzeep-achtige gelaatshuid, die vrij erg stukgerof- feld werd. Baas Beek gaf hem den raad maar 'n soort vacan- tie te nemen totdat zijn gezicht weer zoo wat genezen was, want zóo was hij niet toonbaar voor 't bedienen eener stadscliëntèle. Ook gebeurde het dat de baas onzen sinjeur aan 'n pittig glaasje bitter bij de herbergtoonbank zag zitten om half twaalf zoowat, zeker om den eetlust op te wekken. Enfin, da's nou niet zoo'n groot mirakel. Maar wat eigenlijk 't meeste roet in het eten bracht was het niet opvolgen- van eene opdracht om 't glas werk in 't kantoor op te knappen, alsook de pui. Dat vond Evers geen meesterknechtswerk. Heelemaal niet. Hij wilde 't niet doen. En.... de baas verlangde het toch. Toen wou de knecht ontslag hebben. Hij kreeg het. Zoo is de lezing van 't knechtje. Maar patroon lief verklaarde dat het wegens herhaald drankmis bruik vastliep. De bewoners van de Heul, de Lange- straat, Nieuwstraat en Laat hadden schande gespro ken van den onpasselijken toestand waarin Evers zich door drankmisbruik bracht. Na 't ontvangen van zijn ontslag wilde Evers zelve in concurrentie met de vennootschap, waarin Beek zitting had, eene glazenwasscherszaak beginnen. Nu trad Beek op, ter waarschuwing van de men schen in Alkmaar, om hun bekend te maken met den dranklust van Evers. Met dat doel verspreidde hij, zooals hij beweert in het algemeen belang, een 600-tal circulaires, waarin de waarschuwing was ver vat.. Alleen onder de cliëntèle der vennootschap ver spreidde Beek de biljetten. Hiermede nam de ont slagene geen genoegen. Hij deed een aanklacht en... 'n strafzaak volgde! Evers zei, gaarne f175 schadevergoeding te eischen (voor drie maanden arbeidsloon). Daar dit bedrag eene civiele actie ten kantongerechte noodig maakte, werd de eisch tot 't geoorloofde maximum van f150 gereduceerd. Uit zijn getuigenverklaring was op te maken, dat Evers 't arbeidscontract, dat tusschen partijen was opgemaakt, had verbroken. Beek wou geheel nieuw personeel aanschaffen, zooals hij verder aan Evers had meegedeeld. Evers heeft weieens klachten geuit over 't haasten en jagen dat men hem deed. Hij moest half werk maker, om 's avonds op tijd klaar te zijn. Evers hield op de zitting vast aan zijn standpunt dat hij ontslag heeft gevraagd wegens herhaalde twis- t(!IJ terwijl zijn ex-patroon 't beweren dat hij ontslag kreeg en wel wegens drankmisbruik hand haafde. Nadat Siebe Schouw, die de beleedigende biljetten rondbracht, en Kees Fiet, die er een ontving, nog als getuigen waren gehoord, kreeg de heer Officier 't woord, die wegens smaadschrift tegen Beek f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis eischte. De civiele vordering, door Evers ingesteld, achtte Z.E.G. zooals ze tb aus was gesteld, niet ontvankelijk. keleediging dienstdoend ambtenaar. Frans Jonk, die 23 jaren geleden te Winkel gebo ren werd en in die 23 jaren is opgegroeid tot een stevigen, flinken slagersknecht, is thans te Amster dam woonachtig. Hij was den 15den September jl. te Kolhorn ter kermis. Hij kon het met de Kolhornder rotten zeker goed vinden, want 't was al sluittijd, toen hij nog daar werd aangetroffen door Jan Langedijk, de Barsinger- hornder veldwachter, die bezig was, 't slaan van het klokje van gehoorzaamheid te verkondigen. Met deze bedoeling had Jan zich ook bij kastelein Smit vervoegd. Daar was ook ons slagertje. Naar aanleiding van een vroeger door den politie man opgemaakt proces-verbaal voor 'n kantongerecht zaakje, waarin Fransje beklaagde was, was deze niet te spreken en schold den diender in tamelijk forsche bewoordingen uit. Wat andermaal een verbaaltje schiep, want Jan wou niet met zich laten sollen. Daarin had hij ook gelijk. En de O. v. J. achtte het bewijs wettig en overtuigend geleverd en eischte tegen Jonk wegens beleediging van een dienstdoend ambtenaar f 15 boete of 10 dagen hechtenis. smaad, smaadschrift, enz. enz. Nu kregen we een kwestie tusschen zeevarenden aan boord van Harer Majesteits oorlegssdiepen te Den Heider. De (heer Versteegien, redacteur-uitgever van Het An ker. orgiaan voor ne belangen van t mindere marine personeel trad als beklaagde op, gedagvaard, wegens smaad, smaadschrift en aanranding van goeden naam en eer in dat blad van een paar officieren op Harer Majesteits Koningin Wilhelmina's oorlogschepen, die als kapitein elk op zoo'n bodem gezag voerden. tn de stukken die in Mei j.l. werden opgenomen in „Het Anker" in Nos. 367, 368 en 369, waren de beleedigingen vervat en werd gesproken over de ruwe taal, die de officieren zich. tegen de minderen veroor loven. Zoo zou de kapitein Hovingh sommigen zijner min deren luebben gestraft en nogaL zwaar ook, en weL omdat hunne dienstverrichtingen hem niet bevredigden. Dit geschiedde op de „Prins Hendrik" één van H. M. pantserschepen. Ook werd in „Het Anker" beweerd dat de vereeni- ging „De Toko" zeker nogaL fiinke winst maakte, wat ook bcieedigend aan den heer Hovingh toescheen. Er kwamen noig een paar aanhalingen bij over een le klasse matroos, die niet goed loosde en een kok, die zonder dat te mogen doen, tegen afgifte van zeep aan matrozen waschwater verstrekte. Ook Gijsbertus van Holstein, sinds September 1908 commandant op de „Piet Hein", werd in „Het Anker'- heftig beLeedigd. Er werd van hem in dat blad be weerd, dat hij zijne onderhoorigen aan boord had uit gescholden voor lammelingen en tamme Beiden gevoelden zich beleedig|d: en tegrai den uit gever Versteegen van „Hel Anker" werd eene aan klacht 'ingediend. Een vijftal getuigen a charge werd gehoord, waaronder de beide kapiteins, die zich met groote welbespraaktheid verdedigden tegen de aanval len in „Het Anker", waarmede zij lang niet content wa ren en waarover- zij hunne verontwaardiging lang niet onder stoelen of banken staken. Een poosje schorsing en pauze. Daarna kwam ruim een d-ozijn getuigen a decharge op de proppen, die meerendeels in hunne getuigenis sen de aantijgingen in „Het Anker" tegen de beide ka piteins bevestigden. De O. v. J. kwam ten slotte aan 't woord en vroeg wegens den smaad, den beiden kapiteins in geschrifte aangedaan, Versteegen's veroordeeling tot 2 weken ge vangenisstraf. Beklaagidie's verdediger, Mr. Filipse uit Amsterdam verzocht in ©en lijvig pleidooi, vrijspraak, subsidiair* lichtere straf. hij gaf een klap. Gert Schekkerman van Medemblik was als beklaag de absent. Hij: was op 19 September j.l., toen het te Hoogwoud Katjeskennis was, wat lastig voor een Nieu we Niedorper jongeling, G. Koorn genaamd, wien liiji hinderde, toen deze met een meisje naar huis wou. Freek Kasper uit de Veenhuizermiddenweg (Heerhu- gowaard) was daar getuige van en zag ook hoe Schek kerman aan Koorn bij die gelegenheid een klap tegen T hoofd gaf, die raak was. De O. v. J. eischte wegens mishaudeLing f 5 boete of 5 dagen hechtenis tegen Gert Schekkerman. beleediging van de politie. Piet Slikker uit de Zijpe was ook absent gebleven vandaag en ook zoowat zoo doende geweest als Schek kerman. Eigenlijk nog ergjer, want hij had ©en dienaar der wet als tegenpartij gekozen. Wfél mishandelde hij der zen niet, maar toch was zij n optreden verre van cor rect. Want toen 't te Schagerbrug van 13 op 14 Sep tember kermis was en Piet druk in de weer bleek te zijn, schold hij opzettelijk den survcilleerenden veld wachter D. Smit uit St. Maartensbrug uit. En daar hij ook diens ambtgenoot M. v. d. Vreedei, uit Schager- brugj, benevens rijksveldwachter v. d. Marck zoo had toegesproken, vond. de heer Officier dat eene vrijheids straf hier toepasselijk was. Z.E.G. eischte tegen Slikker eene week gevangenisstraf. nog zoo iets dergelijks. Piet Marees, een 19-jarig boerenzeuntje uit de Beemster had het ook leelijk verpeuterd, toen hij den 19den September jl. te kermis was in De Rijp. Daar kreeg hij het te kwaad met den Grafter ge meenteveldwachter Klaas Sanders, een in den dienst reed3 vergrijsden ambtenaar. Piet had zekeren Veen- man een klap om zijn ooren gegeven en werd door zijn hooggaand dronken en opgewonden toestand zoo wel voor anderen als voor zichzelf gevaarlijk bij lan ger verblijf op den publieken weg. Daarom wilden Sanders en de rijksveldwachter uit De Rijp, Wiebe Dijkstra, hem maar oppakken. Ook al ter ontnuchte ring. Maar Pietje had geen zin. Hij verzette zich krachtdadig en verwondde Sanders daarbij nog eenigs- zins aan het oor, zoodat deze nog een aardig krie belende ontvelling opliep. Veenman was er lang niet over tevreden om als man van middelbaren leeftijd zich te voelen afram melen en hij liet, zooals ook zijn volste recht was, tegen Piet Marees Dirkszoon eene gerechtelijke ver volging instellen. De O. v. J. vond de wederspannigheid bewezen. Ook de mishandeling van een medeburger en boven dien van een dienstdoenden ambtenaar. 't Was den heer Officier hier ook al weer ruim schoots mooi genoeg om eene gevangenisstraf te eischon en hij deed dit dan ook voor den duur van twee weken. Nu kwam het berouw bij beklaagde, maar denke lijk wel even te laat. Hij wilde zoo erg graag een geldboete hebben, want hij wist op 't moment niet wat hij deed, toen hij in dronkenschap de strafbare daden beging. Nu de rechtbank zal 't overwegen. zijn hond niet aangegeven. Hemme Roozendaal van Enkhuizen, de volgende en laatste beklaagde tevens, was stikum weggeble ven. Nu, zijn zaakje loonde ook haast de moeite niet om te komen. De getuige-verbalisant C. Vijzelaar, gemeenteveld wachter in de loggerstad was er, en dat was hier voldoende. Hemme is sinds ettelijke maanden bezitter van een zwarten hond, dien hij echter door drukket bezigheden of vergeetachtigheid niet heeft aangege ven voor belasting. Overtreding der plaatselijke belasting alzoo! De heer Officier wilde hem gestraft zien met 6 gulden boete of 1 dag brommen. Over 8 dagen in alle zaken uitspraak. hoi: men de openbare school bestrijdt. Het is onder dit hoofdje dat De Klok, het blad van Van der Zwaag, het volgende meedeelt: Onder de antirevolutionnaire bladen is het Friesch Dagblad wel een van de fanatiekste. Een proefje daarvan. Het kritiseert een boekje „De taalvriend", dat op de openbare school gebruikt wordt, aldus: „Bijzonder stootend is een versje, eveneens in die boekjes voorkomend, getiteld: „Een kind" en het welk elders aanvangt: Al ben ik klein, Toch ben ik rein." Men zou zoo zeggen: aan reinheid zal zelfs een kind, dat de bijzondere school bezoekt, zich niet ge makkelijk te buiten gaan. Maar het Friesch Dagblad oordeelt: „Vloekt deze leugentaal niet tegen de waarheid der schrift? Heeft David dan niet uitgeroepen in Psalm 51 7: „Zie ik ben in ongerechtigheid geboren en in zonde heeft mij mijn moeder ontvangen!" Het feit der erfzonde wordt in deze regels brutaal weg geloochend en daarmede de behoefte onzer kinde ren aan den zaligmaker en het borgtochtelijk werk van den zaligmaker zeiven. Hier wordt den kinderen op de openbare school voorgepreekt en ingescherpt, dat zij „rein" zijn. Ont zettend „braaf". En zoo worden zij (God beter 't) opgekwegfct tot farizeeërs, tot werkheiligen, die later gerust het hoofd nederleggen, om te sterven, omdat zij (zooals de geijkte term luidt), niemand kwaad gedaan en ieder het zijne hebben gegeven. Als zij namelijk niet tot plompe Godloochening en de daar zoo vaak mede gepaard gaande gewetenloos heid vervallen, in welk geval zij er zelfs niet over denken, of zij, in den jongsten dag, zullen kunnen bestaan voor den rechter van hemel en aarde. In een ander versje komt voor: Wel zon! zou ik u dan niet prijzen? Ja, 'k wil u altijd dank bewijzen. „Verschrikkelijk", vindt het Friesch Dagblad. En dan komt: Dit versje leidt het naar God zoekende kinderhart van zijn God af. Tot dankbaarheid, niet jegens den grooten schep per aller dingen, doch jegens... de zon opgewekt. Laat het onbewust zijn, wij hopen het en wij willen het gelooven, maar uit dit versje waarmede de kin derharten op de Openbare School vergiftigd worden, spreekt gloeiende haat tegen den God van hemel en aarde. Het opschrift is niet goed. ,Daar staat boven: „Aan de zon". Dat is klinkklare onzin. De zon is een dood ding. Weet ge, wat er boven dit versje moet staan? Eén woord. Een enkel gruwbaar woord: Godloochening. Want van Godloochening is het een afkeerwekken de uiting en tot Godloochening brengt het onze arme kinderen." De vrome krant beweert verder nog, dat de Open bare School van de kinderen maakt „kermisklanten, aanbidders van de voikssouvereiniteit, werkheiligen, farizeeërs"; en ze besluit aldus: „Openbare School, leugenaresse, die zegt, neutraal te zijn, maar niet neutraal kunt zijn, omdat tegenover God niets of niemand neutraal is; in Zijn toorn heeft God U toegelaten om te verrijzen, in Zijn genade zal hij u doen verdwijnen. Openbare School! Gij zijt naar het woord van den modernen predikant Brunings, een pest en een kan ker. Niet vatbaar voor verbetering. Gij moet worden uitgeroeid." Wat zegt men van zulke taal? Ze heet gericht tegen de openbare school. Maar ze pleit mee tegen den man, die ze uitbraakt. „Een pest en een kanker." En ondertusschen werken Amsterdamsche liberalen er toe mee, dat een partijgenoot van het Friesch Dag blad wordt aangesteld, om het voortbestaan van die „pest" en dien „kanker" te bevorderen. Maar die zal het misschien met dat oordeel niet eens zijn? Best mogelijk. Maar dan wordt het toch eens tijd, dat, ook door geestverwanten, tegen de fanatici van het Friesch Dagblad wordt geprotesteerd. ST. MAARTENSBRUG. In ejn gehouden vergadering van de afdeeling St. Maartensbrug der V. P. N. ten lokale van Mej. de Wed. J. de Leeuw, werden de heeren .1. v. d. Vlies, voorzitter, J. Doorn, vice-voorzitter. M. Koning, se: re- taris, p. Krabman, vice-secretaris en C. de Leeuw, penningmeester, als zoodanig herkozen. Besloten werd tot gezamenlijken aankoop van voeder, als maïs en gerst, en dit te laten leveren door den heer, p. Dek ker te St. Maartensbrug. St. Maartensbrug. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich alhier 9 leerlingen aangemeld. BURGEKBRUG. Voor de herhalingsschool hebben zich 9 leerlingen aangegeven. dirkshorn. Gisteren vergaderde alhier het bestuur van het On derling Veefonds voor de gemeente Harenkarspel tot vaststelling der bijdrage over de drie verloopen maan den door de leden. In genoemd tijdperk waren er 1155 runderen verzekerd, waarvan er 4 stierven, waar door een schade geleden werd van f 255. De omslag per rund werd vastgesteld op 22 cents. WINKEL. Vrijdag 5 (en niet 6, zooals abusievelijk op de con vocatie is vermeld) dezer vergadert de afd. Winkel van Volksonderwijs ten huize van den heer A. Wit. Aan de orde is dan o. a. de verkiezing van be stuursleden in plaats van de hèeren J. Brugman, T. Beumkes, L. Koelman en J. Bakker, die niet her kiesbaar zijn. LUTJEWINKEL. Als brugwachter en ambtenaar der tram in het wachtlokaal is benoemd en in functie getreden de heer D. Schenk van Noordscharwoude. oudesluis. Het herhalingsonderwijs alhier is 1 November aan gevangen met zes leerlingen. een nieuw portret van prinses juliana. Dezer dagen werd de firma Guy de Coral, hoffoto- graaf, door H. M. de Koningin op Het Loo ontboden, tot het vervaardigen van een portret van Prinses Juliana. H. M. verklaarde met twee der gedane op nemingen in het bijzonder Haaf hooge ingenomen heid, en machtigde den fotograaf hiervan een offi- cieele uitgaaf te vervaardigen, welke tegen St.-Nico- laas zal verschijnen. Op het eerste portret heeft de van geluk stralende moeder Haar kindje op den arm. Vroolijk zien de heldere, lichte kijkertjes de wereld in; de vuistjes zijn gebald en de kleine is in 't eenvoudige witte ja ponnetje niets prinsesselijks, maar is zonder meer wat iedere vrouw „een wolk van een kind" zal noe men, blozend van gezondheid. Op het andere portret ligt het Prinsesje voorover op een tafel, heel huiselijk. burgemeester van leeuwen. Naar het Hdbld. verneemt, zal binnenkort door de vereeniging Amsterdamsche Belangen een ledenverga dering worden belegd ter bespreking van de ontslagi- aanvrage van burgemeester Van Leeuwen. In den boezem der Vereeniging zijn plannen opge komen om den burgemeester onder betuiging van algemeene sympathie en hoogachting te verzoeken in het belang van Amsterdam op zijn besluit te wil len terugkomen. Ook bestaat het plan bij de vereeni ging Amsterdamsche Belangen waarvan het oud raadslid de heer W. F. Bijvoet voorzitter is een adresbeweging op touw te zetten ter ondersteuning van een dergelijk verzoek. WIERINGEN. Naar mep ons mededeelde, brak Maandagmiddag bij P. Metselaar in de Belt een binnenbrand uit, met het gevolg dat de geheele achterkamer totaal uitbrandde. Een zoontje van P. M., dat door het omwerpen van>, een stoel, welke in zijn val de petroleumkachel om wierp, den brand veroorzaakt had, ontsnapte bijtijds in de gang en voegde zich, na de deur dichtgetrokken te hebben, bij de overige familie in de voorkamer, zonder iets van het ongeval te zeggen. Eenige oogenblikken later, toen de familie zich naar bed zou begeven en dientengevolge den brand ontdekte, wist men met behulp der buren, met ver eende krachten den brand spoedig te blusschen. Verzekering bij The Imperial dekt de schade. W leringen. Naar men ons mededeelt zullen de eerste uitvoe- i ingen in dit seizoen, te geven door de muziekver- eeniging Harmonie alhier, vermoedelijk plaats hebben op Zaterdag 20 Nov. a.s. ën Zondag 21 Nov. Opgevoerd zullen worden twee blijspelen, benevens verschillende voordrachten. Wicringerwaard. Wegens ongesteldheid van een der leden van Philo- technie (die den titelrol zal vervullen) zijn de feest avonden ten voordeele van Vrije Liefdadigheid alhier een week uitgesteld, zoodat de uitvoeringen bepaald zijn op Vrijdag 12 en Zondag 14 November a.s. rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitge geven in de maand November, en waarop dè rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijl schrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang ijsbond. Door het bestuur van den grooten Ijsbond Hol lands Noorderkwartier werd aan den dichter-compo- nist van het zoo goed geslaagde Bondslied, den heer K. Hille te Hoorn, een fraaie leunstoel aangeboden, waarop gehecht een zilveren plaatje met opdracht. Wlerlngerwaard. Aan het herhalingsonderwijs wordt deelgenomen door 9 jongens en 5 meisjes. door den storm. Door den hevigen storm Is te Dinteloord een schip, dat buiten de sluizen varende was, tegen een der waaierdeuren van het Sas geslagen, waardoor deze verbrijzeld werd en ook hét schip gezonken is. Dit ongeval is nu des te erger, daar het in den drukken tijd van bietenvervoer is en nu geen enkel schip de Dintel kan opvaren. Dientengevolge werd vermoed, dat hierdoor wellicht alle aan de Mark gelegen fabrieken, wegens gebrek aan bieteuvoorraad stil zouden moeten gaan liggen, oen hernieuwd deskundig onderzoek heeft echter

Schager Courant | 1909 | | pagina 1