mm Dinsdag 9 November 1909. 53ste Jaargang. No. 4604. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor <le Pers. ?7 SCIUI1 ilituti Nieuws- C1DRA AlTertcitiG- LnMlil ■HLiinwiwiiiiiifc Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. I ll 1111110 aggw bureau SÜ-H&GIEW, O 4. Interc. Telephoon IMo. 29. Uitgevers i TRAPMAN Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nvmnter bestaat uit een blad heer G. Smit en tot afgevaardigde naar de vergade ring van den IJsbond H. N. K. de heer A. Eriks Az. j WINKEL. Bij den heer S. Liefhebber, aan de Strook onder j Winkel is bij zijn 18-jarigen zoon febris typhoïdea ge- constateerd; als schippersknecht werkzaam aan den DOODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmorgen is aan de nitro-glycerine- en schiet katoenfabriek te Ouderkerk a. d. Amstel een droevig Langedijk was hij ongesteld naar huis gekomen. oDgeluk gebeurd. Bij het verrichten van eenige repa- Aangenomen kan worden, dat de oorsprong der ratie aan een der werktuigen had een kleine exploi- ziekte niet in dat deel der gemeente moet worden sie plaats, met het gevolg dat de machinist ernstig j gezocht,doch^ is overgebracht van den^ Langedijk werd verwond. Dokter Kindermann verleende de eer ste geneeskundige hulp, waarna de gewonde per mo torboot naar het Binnengasthuis te Amsterdam werd getransporteerd. Voor de stad bereikt werd, was de ongelukkige reeds dood. HOUTSNIPPEN. In Friesland zijn in den laatsten tijd buitengewoon veel houtsnippen. Dagelijks worden een paar honderd stuks te Leeuwarden aangevoerd en voor f 1.50 tot f 1.75 per stuk aan de poeliers van de hand gedaan. Vele vogelvangers maken met die jacht een goed daggeld. Het grootste gedeelte dier vogels wordt verzonden naar Frankrijk en België. TE VEEL GEVERGD VAN DE POST. Men meldt uit Zutphen: De tiendcommissie alhier voor de noordelijke pro vinciën en een deel van Gelderland heeft natuurlijk ook geen gebrek gehad aan correspondentie. Niet minder dan 20.000 brieven moesten worden geschre ven. Eén brief kwam terug met de mededeeling van de postadministratie op den omslag, „dat de geadres seerde in 1600 overleden was". DOODGESCHOTEN, Zaterdagnacht OiüStïéeks éen uur werd aan het poli tieposthuis Wittebrug te 's-Gravenhage kennis gege ven, dat op den Kweekerijweg een man lag in be- wusteloozen toestand. De politie ging er met de bran card heen en vond daar een man, die echter reeds bleek overleden te zijn. Het lijk werd overgebracht naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats. 1 Voorzorgsmaatregelen om alle uitbreiding te voorko men, worden genomen. Nieuwe Niedorp. De rederijkerskamer „Cicero" te Nieuwe Niedorp is voornemens met Kerstmis a.s. in de Prins Mau- rits van den heer H. do Vries op te voeren de come- die: „Kleine Menschen" van Albert van Waasdijk. Kolhorn. Vrijdag jl. geraakten de paarden voor een boeren wagen, geladen met penen, bij de Winkeler Kluft in den West-Frieschen dijk op hol met het noodlottig gevolg, dat de bestuurder de 18-jarige C. M. van Kolhorn onder de wielen geraakte en kort daarna aan de gevolgen overleed. BREEZAND. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer R. v. Zandwijk de „Volkskiesvereenging te Bree- zand". Daar de voorzitter verhinderd is, de vergade ring bij te wonen, wordt deze door den hr. G. Moeyes met een woord van welkom geopend. Daarna worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den voorzitter, den heer Bosman, dat hij binnen zeer korten tijd de ge meente gaat verlaten en daarom voor zijn functie en als lid bedankt. Hij dankt daarin de vergadering voor de gezellige samenwerking en wenscht de vereeniging alles goeds. Aan de orde is de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer R. v. Zandwijk. Ont vangen is f 19.33, uitgegeven f 13.70, zoodat er een batig saldo is van f 5.63. De rekening en verantwoor- Nadat het was ontkleed, bleek dat in de borst een djng Wordt nagezien door de heeren Moeijes en C. kleine schotwond was, en dat de getroffene aan in- \yeij, welke haar geheel in orde bevinden. De waar- wendige verbloeding was overleden. nemende voorzitter bedankt daarom den penning- Vermoedelijk is de man door een verdwaalden ko- meester voor zijn gehouden beheer, gel uit het geweer van een strooper geraakt. Uit j gen der jeden vraagt daarna een paar inlichtingen het onderzoek der politie bleek reeds, dat daar in j betreffende de jachtwet. Daar geen der aanwezigen de buurt wonende arbeiders 's nachts hadden hooren jjem d;e verschaffen kan, wordt besloten zich tot roepen: „Ik word aangeschoten!" Zij hadden er ec"~jeen bevoegd persoon te wenden. ter geen acht opgeslagen. j Daarna gaat men over tot het kiezen van een voor- VEEL GESCHREEUW EN WEINIG WOL. zitter. Met op éen na algemeene stemmen wordt de Een Rotterdamsehe firma verzond in den loop de- heer G. Moeijes gekozen. Deze neemt die benoeming zer week een wekker-uurwerk aan een heer te Keu- aan, onder dankzegging voor het in hem gestelde len. Toevallig liep de wekker juist af op het oogenblih vertrouwen. toen bedoelde heer het uurwerk aan de post in ont- Door deze verkiezing moet er een andere secre- vangst wilde nemen. De postbeambte duchtte gevaar; taris zijn. Gekozen wordt als zoodanig de heer C. de politie werd verwittigd; de heer, aan wien het Weij, die zich die keus eveneens laat welgevallen, pakje geadresseerd was, moest mee; de militaire macht Daar hij echter commissaris was, moet weer voor werd er in gemoeid, en het pakje werd naar het ar- die functie een stemming plaats hebben. Als zoodanig senaal gevoerd, waar het in een bomvrijen wagen ge- wordt gekozen de heer A. de Boer, die eveneens aan bracht en met' groote voorzorgen geopend werd. Tot neemt. Daar er verder niets te behandelen valt, en groote hilariteit van de aanwezige officieren, bleek de rondvraag niets oplevert, sluit de voorzitter onder toen de onschuldige aard van den inhoud. dankzegging de vergadering. EEN BUITENKANSJE. ANNA PAULOWNA. Deze week liep het gerucht dat een stoker der Zaterdag 6 November hield het departement Anna Haagsche gasfabriek in een oud vest voor ongeveer Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 100.000 aan diamanten had gevonden. Natuurlijk eene vergadering in Veerburg. Er waren 12 leden werd door niemand geloofd. Door toevallige om- aanwezig. Bij ontstentenis van een voorzitter nam de standigheden kwam Land en Volk achter de juiste heer Jn. Blaauboer de leiding op zich. Na lezing en toedracht der zaak. Het blad vindt deze te merkwaar- goedkeuring der notulen bracht de secretaris zijn dig om ze niet mede te deelen. In een werkmansgezin jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal gewone te 's-Gravenhage had de vader voor ongeveer 3 jaar leden 37 bedroeg, dat der buitengewone 6 en dat terug een gebruikt pak gekocht en dit nu als zijn der eereleden 3. Herdacht werden de door vertrek huispakje in gebruik genomen. De man verloor de afgetreden voorzitters, de heeren J. Oostra en K. F. vorige week een dubbeltje tusschen de voering van Ehrmann, terwijl met genoegen kon worden gecon- het vest en terwijl hij dit weer voor den dag haalde stateerd, dat de Nuts-instellingen in bloei verkeerden, kwam hij tot de ontdekking dat er zich twee steenen Nadat de voorzitter den heer Van Gorkom dank had in bevonden gebracht voor dit verslag, verkreeg de heer C. Rezel- Toen hij deze er uit gewerkt had, bleken het 2 man het woord, om als penningmeester rekening en schitterende brillanten te zijn, die een waarde verte- verantwoording te doen. Er was ontvangen f 164.63 genwoordigden van ongeveer twintig duizend gulden, en uitgegeven f 105.15, zoodat een batig saldo bleef Zoo ziet men alweer hoe een dubbeltje rollen kan. van f 59.48. Op verzoek van den voorzitter belastten iKvnFiïTïFrnTFV zich de heeren Jb. Bakker en R. Dekker met het DE 30 PCT. OP DE INVOERRECHTEN. nazien en bij monde van laatstgenoemde werd gun- De slechte ontvangst in Duitschland van e stig gerapporteerd, dat den voorzitter aanleiding gaf, stellen van minister Kolkman om 30 P^. te leggen ingmeester voor ziju accuraat beheer te dan- op de invoerrechten, en de vertoogen,ken. Het verslag van het Ziekenfonds werd niet uit- rteds van Duitsche zijde, langs diplomatieken w il gebracht: dit zal in de volgende vergadering plaats onze Regeering gericht, althans „vriendschappelijk ir bebben_ terwjjl het verslag van de Vereeniging tot uitzicht gesteld, zullen naar aan de vp* Bevordering van getrouw Schoolbezoek 'door den medegedeeld vermoedelijk ten gevolge hebben, dat c Rezelman wcrd uitgebracht. Daarin werd dit voorstel wordt ingetrokken. BURGERBRUG. I geklaagd over de moeite, die deze vereeniging had, om voldoende gelden bijeen te krijgen in verband Aan den wedstrijd op fietsen, Zondag 11. te Bur- met de groote kosten, die verbonden waren aan een gerbrug gehouden, namen 26 personen deel. De prü-1 reis van een deel der leerlingen naar Amsterdam. Er zen, die in contanten werden uitbetaald, werden ach tereenvolgens gewonnen door P. de Moei te Burger brug, N. de Waard te Schagerbrug en A. Mors te Burgerbrug. dierenmishandeling. Te Winschoten heeft de arr. rechtbank den 38- Jarigen Jacob Bouman, eigenaar eener dorschmacliine te Terapelkanaal, wegens dierenmishandeling veroor deeld tot een week gevangenisstraf. Bekl. had onder zijn paard een vuurtje gestookt van poetskatoen, om het daardoor tot voortgaan te bewegen. Het paard had daardoor meerdere brandwonden bekomen. av armenhuizen. Zijn de kermissen voorbij: te Petten „de zee inge jaagd", zooals de geijkte term luidt, Zondagavond °Pende het Fanfarekorps t.a.V.E.N.U. de reeks win tervermakelijkheden met een goed geslaagde voorstel- hug in de kolfbaan van den heer De Geus. Het talrijk Publiek was uitermate tevreden over de uitvoering. Br werd kranig geblazen. „Door Moeder geholpen eu ..De gedroomde Schoonzoon", een paar leuke blij spelen, en een keurig tableau tot slot, boden met 0en komische scène „Kwast en Kwibus", een aange- hame afwisseling. T.A.V.E.N.U. bloeit! av armenhuizen. Tot voorzanger bij de Ned. Herv. gemeente werd u November benoemd de heer F. L. M. Koenen, in ue plaats van den heer Houwen.. burgerbrug. was ontvangen f 342.40 en uitgegeven f 342.61, zoo dat uit het nadeelig saldo van f 0.21 wel kon worden geconstateerd, dat de moeiten succes hadden gehad. Opnieuw werd door den secretaris verslag uitgebracht over de Nuts-bibliotheek. Aan 120 lezers en lezeres sen waren 184 6 boeken in het afgeloopen lees-seizoen uitgereikt. Deze instelling ondervond nog steeds de groote belangstelling der ingezetenen. Toen kwam aan do orde de verkiezing van een bestuurslid der V. B. S., wegens periodieke aftreding van den heer Jb. Bakker, die niet herkiesbaar was. Het dubbeltal bestond uit de heeren J. H. ter Burg en Jn. Blaau boer, waaruit eerstgenoemde met algemeene stem men werd gekozen. De secretaris zou hem hiervan bericht doen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jb. Bakker, die echter bedankte, waarna met alge meene stemmen op 1 na voor deze functie werd be noemd de heer Jn. Blaauboer, die zich na eenig beraad de keuze liet welgevallen. Over de heeren H. K. Koster en C. Roggeveen zal in de volgende vergadering ballotage worden gehou den. Bij de rondvraag informeerde de heer N. Raap, of het bestuur reeds eene conferentie had gehouden met den dokter van het Ziekenfonds ten einde te komen tot Invoering eener hoogere klasse van deel nemers in genoemd fonds. De secretaris antwoordde hierop dat door vertrek van den voorzitter dit nog niet had plaats gehad, maar beloofde, dat deze confe rentie eerstdaags zou plaats hebben Do heer A^an Gorkom herdacht den vertrokken, F. Ehrmann en sprak zijn v ln vergadering dei IJsclub te Burgerbrug, Za- voorzitter, den heer K. F. r^n deu ulmiw_ il. gehouden, werd tot bestuurslid herkozen de vertrouwen uit, dat het I bqnoemdo een waardig opvolger zou hebben. 1 Hierna sluiting. A ERZENDING EN MARKTAANVOEB. Van de groentenlaadplaats te Broek op Langendijk werden de vorige week verzonden 103 wagonladingen. Aan de afslagmarkt aldaar werd in die week aange voerd 1400 bos wortelen, 94.900 stuks bloemkool, 253.500 stuks roode kool, 45.400 stuks gele kool, 86.500 stuks witte kool, 55 balen zilveruien en nep, 331 balen uien, 1400 stuks bieten, 169 balen worte len, 601 balen roode kool en 4 wagons witte kool a 10.000 K.G. DIENSTWEIGERAAR. De dienstweigeraar P. de Boer van Oude Niedorp is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, ingaande-25 October. DIRKSHORN. Naar wij vernemen zal de Rederijkerskamer „Een dracht" alhier op 21 November a.s. weder een open bare uitvoering geven. In studie is het zoo goed be kende tooneelspel De Rijzweep, van J. Hubertus Jans sen. AVEDRENNEN TE BERGEN. De „Kennemer Sportclub" zal dit seizoen te Ber gen nog twee courses doen houden, en wel op Woens dagen 17 en 24 November a.s. INBRAAK; f 12.000 AAN AU AARDE GESTOLEN. Tusschen zeven en elf uur Zondagavond is er in gebroken in den winkel van de firma Schreuder en Baksteen, juweliers, aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam. De daders zijn geheel te werk ge gaan volgens een vooraf vastgesteld plan, waarbij voordeel is getrokken uit verschillende omstandig heden. Hiertoe behooren, dat in de entresol, ter lin kerzijde boven den winkel gelegen, is gevestigd de drukkerij van den heer A. R. Murk, waarin 's Zon dagavonds niemand aanwezig is, en dat de beide verdiepingen daarboven sedert eenige weken onbe woond zijn. Voorts, dat de gebroeders Baksteen, die des nachts steeds in het benedenhuis, waarin de win kel gevestigd is, vertoeven, dezen avond tusschen 8 en 11 uur uit waren, met hun hond. De inbrekers zijn als volgt te werk gegaan. Met een valschen sleutel is de straatdeur geopend, die toegang geeft naar de trap, voerende naar de druk kerij van den heer Murk en de onbewoonde verdie pingen. De op het portaal uitkomende deur van de drukkerij is vervolgens met een valschen sleutel ge opend. In die drukkerij nabij de deur hebben de in brekers met een centerboor elf gaten in den vloer geboord en vervolgens met een zaagje een vierkant stuk plank er uit gezaagd, aldus een opening krij gende van ongeveer 50 bij 30 centimeter. Het rag- gelwerk van het plafond onder den vloer gelegen, werd mede stuk gezaagd en het gedeelte van het plafond daaronder stukgestooten. Door de ontstane opening lieten de inbrekers een stevig van knoo- pen voorzien en vrij dik koord zakken, dat in den winkel tot bijna op den grond reikte. Daarlangs lieten zij zich zakken en zoo kwamen zij in den winkel. Van de uitstalkast ter linkerzijde zijn de schuifdeuren geforceerd en uit deze étalage en een kast achter de toonbank zijn gestolen al de gouden horloges in den winkel aanwezig, ongeveer 200; voorts een 300 a 400 gouden ringen, eenige gouden horlogekettingen en gouden broches en belletjes. Het gestolene werd in den winkel voorloopig in een spanen doos bij elkaar gedaan, deze doos is met het touw door het gat in het plafond geheschen en in de drukkerij geledigd. Daar is die doos ledig terug gevonden. Ook zijn een paar eindjes kaars in den winkel gevonden. Toch schijnen de inbrekers niet heelemaal op hun gemak gewerkt te hebben, want er was nog heel wat meer, en nog wel in hun onmiddellijke nabij heid te stelen. Van diamant is er niets weggenomen. De dieven moeten zijn vertrokken op dezelfde wijze als zij kwamen. De firma Schreuder en Baksteen is tegen inbraak verzekerd. De waarde van het gestolene wordt op ongeveer f 12.000 begroot, hoewel nog niet met zeker heid was vastgesteld, het juiste aantal gestolen voor werpen. De Commissaris van politie, de heer M. B. van der Hoeven, stelde met den inspecteur den heer M. Rutgers in den geplunderden winkel een voorloopig onderzoek in. Van de daders en het gestolene is tot dusverre niets ontdekt. De diefstal verwekt om de groote brutaliteit waar mede hij gepleegd is, veel sensatie. Voor den win kel verdrong zich het publiek, het geval besprekende. EEN HOENDERMYSTERIE. Het Rotterdamsch Nieuwsblad vertelt: Tien mooie kippen en een haan nfocht buurman zijn eigendom noemen. Met het nieuwe hok was het zijn trots en zijn glorie. Lang had hij gepeinsd van welk nut hem het kleine lapje grond kon zijn, dat hij achter zijn bescheiden woning in een bescheiden straat in het westelijk stadsdeel bezat. Voor koren-, rogge- en haveraan- plant was het veel te klein, evenals voor aardappel- bouw of boonenteelt. Toen had hij het wijs besluit genomen zich te gaan toeleggen op hoenderteelt. De helft van het tuintje werd ingenomen door een prachthok, van eigen vinding. Geen deurtje, dat klem de en dat de risico gaf de bewoonsters te doen ont glippen, als men het met een ruk open had, neen, er was heelemaal geen deur in. Het lage dak was voorzien van een vierkant gat, waardoor niet alleen de kippen ingebracht of uitgehaald konden worden, maar dat tevens dienst deed als voedergat. Geen denken aan, dat een vlieglustige kip de ope ning op eigen wieken uit kon; daartoe zou zij de vleugels moeten uitspreiden en dan was het gat te klein. Buurman verlustigde zich eiken dag in den aan blik van zijn mooie kippetjes en zijn mooie hok en hoopte spoedig van de lekkere eitjes te kunnen smullen, die zijn gevleugeld bezit hem zou verschaf fen. Zoowat een week na de installatie der hoenders kwam buur als naar gewoonte voor het ontbijt zijn kippetjes begroeten, toen hij tot zijn ontsteltenis be merkte, dat er éen aan het getal ontbrak. Hoe was dat mogelijk? De eenige oplossing was een kippendief, hetzij mensch of dier en, in verband met die suppositie, werd 's avonds listiglijk een val opgesteld. Maar tot buur's grooten schrik ontbrak den vol genden morgen weer een hoen. En er was geen spoor te zien van een roover. Dan maar een deel van den nacht gewaagd. Moge lijk was het een roofvogel en, als het zoo was, dan zou hij er van lusten. Tot twee uur hield buur het uit; de kippen waren niet van stok geweest en geen enkel verdacht geluid had de stilte verstoord. Toen buur 's morgens om zeven uur met slaperig gezicht in den ren keek, zag hij nog maar zeven kippetjes. O! O! dat was te erg! Dan maar een heelen nacht er aan gewaagd. Er werd 's avonds een verdekte opstelling gemaakt in de serre, vanwaar uit het hok kon waargenomen worden. Het was een zenuwoverspannend corvée, dat muis stil turen naar een plek en meermalen betrapte buur zichzelf er op, dat hij zat te knikkebollen. Met blijdschap begroette hij den dageraad en kwam toen tevens tot de gelukkige ervaring dat het getal kippen van den vorigen dag nog compleet was. Nu was het uitkijken! En hij deed het totdat zijn oogen er pijnlijk van aangedaan werden. Sapperloot! wat was dat? Een der kippen sprong eensklaps op naar iets, dat bij het voedergat zweefde. Een worm of rupsje zeker. Slok! 't was naar bin nen. Maar de kip kwam niet op den grond terug; het dier zweefde door het gat heen Met éen sprong was buur de serredeuren uit en kreeg nog juist zijn eigendom te pakken. Een ruk en met de kip vielen een lijn en een daaraan verbonden hengel in het tuintje... Het hoendermysterie was opgelost: de buren van de eerste étage waren liefhebbers van kippenbout Harenkarspel. Gestolen?, maar thans reeds weer in het bezit van den eigenaar, is de fiets van H. B. uit het Waar land. Deze was Zondagavond op bezoek bij iemand te Tuitjehorn en had zijn fiets binnenshuis gezet. Toen hij geruimen tijd later huis toe wou keereu, was zijn fiets tot ieders verbazing verdwenen en was ook niet buiten te vinden, zoodat hij naar 't Waarland moest wandelen. Den volgenden morgen deed hij aangifte bij de politie te Dirltshorn, en ging meteeif nog eens te Tuitjehorn onderzoek doen. Daar was de fiets ergens bij iemand achter huis gevonden. H. B., die zich reeds een fiets armer waande, kon weer met een verruimd hart naar huis keeren, ech ter in de onzekerheid, of men hem een poets heeft willen spelen, dan wel of hij met een werkelijken, doch berouwvollen dief te doen heeft gehad. Winkel. Door den heer H. A. Avenarius, klerk der Poste rijen en Telegrafie te Winkel, is met gunstig gevolg het telegraafexamen afgelegd. Anna Pxnloirna. Op Zondag 7 November Jl. had aan de Molens, nabij Wieringerwaard, eene ringrijderij op fietsen plaats, waaraan 28 personen deelnamen. De le prijs f 6 werd behaald door den heer W. Kleijn, alhier, de 2e prijs f 4 door den heer P. Hartman, a. d. Keins en da 3e en 4e prijs resp. f3 en f 1 door den heer P. Hartman, a. d. Keins. Na afloop van den wedstrijd volgde een druk be zocht bal. ANNA TAULOAVNA. Nadat door een der 3 sollicitanten voor de betrek king van onderwijzer aan school 1 (vacature Hoek stra) proefles is gehouden, is door het bestuur dezer gemeente besloten nogmaals een herhaalde oproe ping te plaatsen, waarin de sollicitatie zoowel voor onderwijzers als onderwijzeressen is opengesteld. VIERMA ANDERS. Aan het examen, Zondag gehouden te Alkmaar van wege het Nederl. Gymn.-Verbond, in volksoefeningen (lichamelijke geoefendheid, vereischt voor a.s. militie- plichtigen, om voor 4-maander in aanmerking te komen) werd door 49 jongelieden deelgenomen, waar van 23 een diploma met dasspeld ontvingen. De volgende personen o. a. zijn daarvoor geslaagd: T. Vader, Schagen. F. A. Melchior, Schagen. D. P. Timmerman, Schagen. F. Grootes, Schagen. G. Tesse- laar, Schagen. G. Heinstman, N. Niedorp. J. A. Mijts, N. Niedorp C.. Mooij, Oudkarspel. H. Wolfswinkel, Oudkarspel. C. Vis, Oudkarspel. C. Kalverdijk, Nd.- Scharwoude. P. de Geus Cz., Zuidscharwoude. P. de Geus Dz., Zuidscharwoude. P. Kostelijk, Zuidschar woude. DIRECTIE A AN DEN LANDBOUAV. Het Utr. Dagblad schrijft: Gisterenavond bracht De Nieuwe Courant het be richt, dat de Regeering van plan schijnt te zijn niet te voorzien in de vacature-Lovink. Het bericht luidde woordelijk: „Naar wij vernemen, is de Regeering voornemens na het vertrek van den heer Lovink het ambt van directeur-generaal van den landbouw niet te be zetten. „Aan de drie inspecteurs, de heeren Löhnis, Van Hoek en Swaving zal, gaan de bestaande plannen door, met uitbreiding van hun werkingssfeer een meer zelf standige positie gegeven worden, waarbij zij recht streeks onder den Minister zullen staan en met de zen confereeren. „Aan het hoofd van de afdeeling Landbouw van Let Departement zal dan komen te staan de admini strateur, mr. dr. C. Roest." Er zijn tijdingen welker waarheid men eerst moet zien alvorens er geloof aan te kunnen hechten. Zoo eeneis ook dit bericht, dat een nadere aanvulling en uitwerking kan heeten van een reeds vroeger ver spreid gerucht. Ondenkbaar schijnt de opheffing van een ambt, dat aan een man als Lovink gelegenheid bood zooveel goeds tot stand te brengen. Ondenkbaar schijnt de ophefing van een ambt, dat j de onmisbare vastheid en eenheid van handelen waar- 1 borgt, ook als ministers vallen en «r aan alle kanten vertraging en onderbreking van den practischen arbeid dreigt. Ondenkbaar schijnt 't, dat een Minister van Land-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1