3 ncselen WEILAND, llfifiSl Café te koop. Burgerdienstbode, MAK E1JPAAB0, Bieten lonten lltatton. ten om fILD Metselaarsknecht, Koeienknippen, Boerenmeid, Voerbieten Hypotheek. Muzieklessen. HULPMESTSTOFFEN. op Zaterdagavond a.s. Waarschuwing. Nagekomen berichten. tak enefmakinsjen ADVERTENTIEN. Frederik Adolf Melchior. Hendrika Klok J. GEEL. D. GEEL-Jongejan Uit de hand te koop: groot 5 Hectaren, TE KOOP KL Schuine, te koop, VIOOL en PIANO, PIANO's te huur, alle soorten Alb. MOLENAAR, Timmerman, Wieringerwaard. Regentenetraat, 8CIÏAGEN. werk dat de arbeiders geen tijd meer hadden zich te bergen, zoodat 6 hunner gedood en meer dan 20 ere?L7iïToor^ van de ramp in de hevige regens van de laatste dagen. SCHADELIJKHEID VAN ROOKEN. Een belangrijke b.jdrage tot verklaring va, »liil-hci<I van bet rooken levert ons Noc 'au do scha- Noda in zijn dissertatie, die in Würeburg het licht zag. Het ver schil in nadoel veroorzaakt door het rooken van zware en van lichte sigaren zou namelijk niet zitten in het verschil aan nicotinegehalte, dat bij beide ongeveer even groot zou zijn, maar do absorptie van de nicotine uit de zware sigaren zou veel aanzienlijker zijn dan van die uit de lichtere soorten. Bij den rook, die uit de pijp wordt opgezogen, is een dergelijk verschil van nicotinegehalte aan te loo- nen. De oude pijp zou namelijk meer nicotine absor-j beeren, zoo zelfs dat de door deze pijp opgezogen slechts van het nicotinegehalte bezit van den rook die uit een nieuwe pijp wordt opgezogen. Tijdschrift voor Soc. Ilyg. AMERIKA ANSCH. Toen Donderdag rechters, officieren van justitie en beambten hun arbeid in het gebouw der Criminal Courts te New-York wilden aanvangen, bleek het, dat het grootsche gebouw dreigde in te storten. Bree- de scheuren, die tot de fondamenten doorliepen, ver toonden zich in de muren. De politie zette om ram pen te voorkomen de omliggende straten af. Teeke nend voor de New-Yorksche toestanden is, dat reeds lang was opgemerkt, dat er werking in het gebouw was. Maar de Tammany-ambtenaren hielden den mond met het oog op de verkiezingen. Den gebeelen dag waren Donderdag arbeiders aan het werk om de mu ren te stutten, maar het staat nog te bezien of het gebouw, dat ongeveer vijf millioen gulden kostte, ge spaard kan blijven, Intusschen houden de rechterlijke colleges geen zitting. Er wordt naar andere arbeids- ruimte uitgezien. In de nabij het paleis van justitie gelegen gevangenis vertoonden zich eveneens scheuren in de muren. Hier ontstond tengevolge daarvan een paniek onder de gevangenen. NIET TE VERGELI JKEN. De dunne: „Ik begrijp niet, dat je om zoo'n beetje buikpijn zoo kan balken. Ik zou er geen spier van mijn gezicht om vertrekken." De dikke: „Een kunst! Jouw buik of de mijne!" SENSATIE. De gemoederen te Parijs worden in spanning ge houden door het proces-Steinheil, maar ook Lissabon heeft zijn sensatieproces en wel als vervolg op een misdaad, die reeds voor 31 maanden gepleegd werd en die aan 14 personen het leven kostte. Ruim twee jaren geleden brandde nl. een huis van vijf verdiepingen af in de Magdalenastraat te Lissa bon. Drie Spanjaarden worden nu beschuldigd dat huis in brand te hebben gestoken ten einde een som van 80.000 fres. machtig te worden, zijnde de assurantiepenningen voor koopmansgoederen, die zij den vorigen avond uit het huis hadden gehaald. Een der beklaagden heeft reeds bekend, de tweede gedeel telijk, de derde echter blijft stokstijf zijn onschuld volhouden. Het proces zal 10 dagen duren DIEFSTAL. De New-Yorksche correspondent van de Daily Te- legraph meldt, dat aan boord van de „Prinz Joa- chim', een mailboot van de Hamburg-Amerika-lijn, 1 op een nacht de brandkast van den administrateur is opengebroken en dat hieruit 10.000 p. st. in goud zijn gestolen. (Een ander bericht noemt een bedrag van 1600 p. st.) Het openbreken van de brandkast geschiedde door middel van dynamiet, maar niemand van de bemanning heeft eenig onraad gehoord. Bij aankomst te New-York is het schip onder politiebewa king gesteld. De politie meent, dat zij het spoor van de daders reeds ontdekt heeft. EEN MAROKKAAN OVER DEN RIF-OORLOG. Woensdag jl. nauw een delegatie van de voornaam ste stamhoofden uit het Rif te Fez deel aan de plech tigheid van de hediya, d. i. het overhandigen van de geschenken, die de stammen den Sultan vereeren ter gelegenheid van de Muzelmansche feesten. De berichtgever van de Temps te Fez heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om een der aanzien lijkste hoofden uit het Rif, den sjerif El Chadly, aan het spreken te brengen over den tegenwoordigen oorlog en over de aanleiding daartoe. En wat de sjerif zeide is alles behalve bemoedigend voor de Spanjaarden, al neemt men ook aan dat de Marok kaan op Oostersche wijze wel eenigszins overdreven heeft. „Wij zijn gewikkeld in een oorlog, dien wij niet hebben gezocht," verklaarde El Chadly. „Wij leefden hnnna Spanjaarden tot op den dag, dat w i hl mi «tin'1 1 n °ns gebied vielen en ons d0 wet vn t stel en Voordat de arbeid in de mijnen her- Jt ,^erd' 'lebhen wij de Spanjaarden gesmeekt te ik ZIJ een beboorlÜke concessie van den Makhzen zouden hebben verkregen, onze beden ble ven echter onverhoord. Toen gebeurde het onvermij delijke. Later, toen de Sultan ons schriftelijk aan maande de vijandelijkheden te staken, deelden wij den Spanjaarden mede, dat wij bereid waren vrede te sluiten, waarop wij echter ten antwoord ontvingen, dat al waren wij den oorlog moede, dit bij onze tegen standers nog geenszins het geval was. En thans zijn w ij vastbesloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. „En ais de Sultan het nu eens met de Spanjaarden eens mocht worden?" vroeg toen de berichtgever, waarop de Marokkaan antwoordde: „De Sultan heeft te beschikken over de mijnen, maar wij zijn heer en meester op ons grondgebied en wij willen het blijven ook. Wanneer Moelay Hafid mocht goedvinden conces sies te doen aan de maatschappijen, dan zullen wij ons daartegen niet verzetten. Maar nooit zullen wij dulden, dat de Spanjaarden ons in het mijngebied de wet voorschrijven. Dat zij 50.000 man te Melilla aan wal hebben ge zet, boezemt ons niet de minste vrees in; het Rif kan, zoo't noodig is, 200.000 krijgslieden daartegen over stellen. De noodzakelijkheid daartoe is echter tot dusverre nog niet gebleken en daarom hebben de Rif stammen nog slechts een tiende van de beschik bare manschappen naar het oorlogstooneel gezonden. Deze mannen strijden gedurende 14 dagen, waarna zij weder door anderen worden vervangen, zoodat successievelijk alle geoefende krijgslieden tegen de Spanjaarden in het veld komen. Van wapenen en munitie zijn wij ruimschoots voorzien en daar wij in verspreide orde strijden, brengen wij den Span jaarden meer nadeel toe met onze karabijnen dan zij ons met hunne kanonnen. Tot dusverre hebben zij het nog niet verder ge bracht dan tot het bezetten van eenige punten aan de kust, die bovendien nog van elkander geïsoleerd liggen. Maar wij blijven meester van 't gebergte. Wil len zij pogen ons daar te bevechten, dan worden zij neergemaaid. Blijven zij daarentegen in de vlakte, dan bestoken wij hen daar voortdurend en daarvoor is slechts een geringe troepenmacht noodig. Al mocht het ook 10 jaar duren, wij zullen den Spanjaarden hun begeerigheid wel doen vergaan en hun aan het verstand brengen, dat wij ons onze onafhankelijkheid niet laten ontnemen." EEN ZONDERLING TESTAMENT. Von Olschewski, de onlangs overleden eigenaar van een ridderhofstede in den kreils Leignilz, heeft een zonderling testament nagelalen. Volgens dat tes tament, is de oudste zoon verplicht, zoo grondig Poolsch te loeren, dat een Poolsche commissie van hem ver klaart, dat hij het eindexamen aan een Poolsoh gym nasium kan doen. Hij mag geen lid van de Duitsche Ostmarkenverein (vereeniging lot bescherming van den Duitsdien volksaard in de oostelijke gewesten) worden e)n geen Pruisisch staatsambt aannemen. Heeft hij op 30-jarigen leeftijd aan deze verplichtingen niet voldaan, dan gaat de gahaele erfenis aan zijne zuster Draga over. Ook deze moet bewijzen, dat zij een Poolsche cn de Poolsche taal machtig is. Doet zij dat niet, dan behoort de erfenis aan de moeder en, na haren dood, aan den PooLschen romanschrijver Sienkiewicz. Een advokaat heeft nu met Sienkiewicz onderhan deld en dezen onder de volgende voorwaarden tot afstand van zijne aanspraken overgehaald: Bewijst de oudste zoon op 30-jarigen leeftijd niet, dat hij aan aan de hem door zijn vader opgelegde verplichtin gen heeft voldaan, dan moet hij 30.000 mk. voor een nationaal (Poolsch) doel bestemmen. Deze som wordt bij een bank te Krakau in bewaring gegeven. Voor den erfgenaam zou het geen groot verlies zijn, indien hij de 30.000 mk. mocht verbeuren. Want de erfenis is een paar millioen mk. waard. VOORUITZIEND. Wat een mooie cadeau's geef jij aan je ver loofde! Ja, zie je, ik dacht, ik kon ze nog weer eens terugkrijgen, en als het dan van die lorren waren, dan had ik er later zelf niets aan. UIT GRIEKENLAND. Er bljjven allerlei onrustbarende geruchten loopen over de dynastie. De Neue Freie Presse zegt van diplomatieke zijde het volgende vernomen te hebben: Als het van koning George alleen had afgehangen, dan zou hij al lang zijn afgetreden. Politieke over wegingen hebben zijn verwanten in Rusland, Enge-i land en Duitschland er toe gebracht den Koning' over te halen om aan te blijven zoolang als maar eenigszins mogelijk zou zijn. Maar thans raadt nie mand hem meer aan te blijven. Want men beschouwt in Europa niet alleen den persoon van koning Geor ge, maar ook de dynastie als verloren. Men acht het onmogelijk dat de Kroonprins, die uit het* leger ge- stooten is, zich eens als Koning aan 't hoofd van het leger zou kunnen stellen. In het land heerscht algemeen armoede en men vindt het onaangenaam dat het Hof in weelde leeft. Wellicht zal eerlang een Itallaansche prins den Griekschen troon bestij gen, mogelijk de hertog der Abruzzen. Aldus de ongenoemde diplomaat. Van andere zijde verluidt, dat Engeland, Frankrijk en Rusland van geen aftreden van koning George willen weten en desnoods troepen zullen aan wal zetten om koning George te beschermen. Inmiddels meldt het officieuse Atheensche agent schap, dat de in de Europeesche pers verbreide ge ruchten over de voortdurende gisting in den lande en de onhoudbare positie van koning George ver zinsels zijn. Na de snelle onderdrukking der jongste muiterij is de toestand weder normaal geworden. De parlementaire arbeid gaat ongestoord zijn gang. In 't gansche land heerschen orde en rust. De telkens weer opduikende geruchten over het aanstaand aftreden van den Koning zijn ongegrond. Van al dergelijke geruchten moet men slechts met het grootste wan trouwen kennis nemen, daar zij geenszins met de werkelijkheid in overeenstemming zijn. Aldus het officieuse agentschap. VROUWENKIESRECHT IN NOORWEGEN. De algemeene verkiezingen voor het Storthing, die Vrijdag in Noorwegen plaats hadden en die den, val veroorzaakten van het tegenwoordige radicale ministe- rie-Knudsen, verdienen onze aandacht, en wel om de belangwekkende bijzonderheid, dat bij deze verkiezin gen voor het eerst de Noorsche vrouwen actief en passief aan de electorale campagne deelnamen. Het kiezerskorps werd door haar met niet minder dan 300.000 leden versterkt. Over het algemeen schij nen de vrouwen rechts gestemd te hebben. De groote en onverwachte nederlaag, door de geavanceerde groe pen geleden, schijnt deze stelling te bewijzen. In 1901 verkreeg de Noorsche vrouw stemrecht voor den gemeenteraad. In 1907 strekte het ministe- rie-Knudsen deze bevoegdheid tot het Storthing uit. IN MINIATUUR. Bij de firma J. J. Beijnes te Haarlem wordt op het oogenblik een Indisch spoorwegrijtuig vervaardigd op 1/5 van de ware grootte, om te worden geëxpo seerd op de tentoonstelling in 1910 te Brussel. Het is een echt knutselwerkje, daar alle stukjes afzonder lijk moeten vervaardigd worden, dan met bekleeding en al in grootere stukken ineengezet en zoo bijeen ge voegd moeten worden, daar de grootte natuurlijk het binnenin werken niet toelaat. Het is 2 meter lang. G K Tl EU V TE SC II A G E V —o NATIONALE MILITIE. Inileeling van Lotelingen bij de Bereden Korpsen. De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN brengt ter openbare kennis, dat de in deze Gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wen- schen te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, hij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30sten November e.k. ter Gemeentesecretarie aan te melden of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts gevestigd op het hierna vermelde. Algemeene bepalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven en hij een daartoe vóór de indeeling in te stellen ge neeskundig onderzoek, voor inlijving bij die korpsen geschikt zijn bevonden. Het aanmelden of het doen opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting 1909, die nog moeten worden ingelijfd als door de lotelingen van de lichting van 1910. Verdere vereischten zij hl voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte van ten minste 1.62 M.; voor de Cavalerie eene lichaamslengte van ten min ste 1.65 M., met een lichaamsgewicht van ten hoog ste 75 K.G. De lotelingen bestemd voor indeeling bij een bere den korps worden, met uitzondering van de weinigen hunner, voor wie de eerste-oefening in Maart aan vangt, eerst in het laatst van September voor eerste- oefening in werkeüjken dienst gesteld. In verband daarmede worden de ter volledige oefening in te lijven en voor de bereden korpsen bestemde lotelin gen der lichting van 1909, welke lotelingen allen in Maart moeten worden ingelijfd, als regel met verlof gezonden tot het laatst van September. Voordoelen. In vergelijking met de miliciens der onbereden korp sen genieten de ingelijfden der bereden korpsen de na vermelde voordeelen: lo. ©ene hoogere soldij van 5 cents per dag; 2o. bij verleende vergunning om, na den eersten dinest, krachtens art. 112 der Militiewet 1901 vrij willig onder de wapenen te blijven of te komen, zon der zich als vrijwilliger te verbinden, eene premie van vijftien gulden (f 15.voor elke drie maanden aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de wapenen de soldij boven dien met 7 cents per dag wordt verhoogd; 3o. minder herhalingsoefeningen; 4o. geen landweerdienst. Wijze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mondeling op eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddag, of schriftelijk bij verzoekschrift (dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld) waarbij door den loteling opgave behoort te worden gedaan van: a. naam en voornamen; b. lotingsnummer; c. beroep; d. gemeente, waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wijk, straat of gracht en huisnummer; e. wapen, korps of korpsen, waarbij hij hij voor keur wenseht te worden ingelijfd en c.q. gewenschte garnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan éen korps op te geven); f. of hij zich ook voor den dienst bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven. De loteling zal tevens kunnen opgeven of hij zou wenschen de eerste-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bij uitzondering zal kunnen ge schieden dan wel in September 1910, met welken wensch zooveel mogelijk rekening zal worden gehou den. Hij echter, die zich voor een bereden korps heeft opgegeven en 11a geschiktbevinding daarvoor is aan gewezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, indien hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich heeft opge geven. Geneeskundig onderzoek. Vóór 25 Januari 1910 zal het hiervoren bedoeld geneeskundig onderzoek worden gehouden. Dag, uur en plaats van het onderzoek zullen door den Provin- ciale-Adjudant nader worden bekend gemaakt aan den loteling, die tot het ondergaan van zoodanig onder zoek in aanmerking komt. Het onderzoek geschiedt in eene der garnizoens plaatsen. Woont de loteling binnen het Rijk buiten eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het onder gaan van het onderzoek en voor de terugreis naar zijne woonplaats kosteloos vervoerd voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram of stoomboot bestaat en de afstand tusschen de gemeente van inwoning en de gemeente waar het onderzoek zal worden ge houden meer dan 5 kilometer (een klein uur gaans) bedraagt. De loteling, die voor het onderzoek de gemeente van inwoning moet verlaten, ontvangt onmiddellijk na afloop van het onderzoek een gulden als vergoe ding voor verblijfkosten. Bekendmaking van den uitslag. In den loop van Februari 1910 zal door den Mi nister van Oorlog aan den loteling, die zich voor den dienst bij een bereden korps heeft opgegeven, worden hekend gemaakt of hij al dan niet daarbij zal worden ingelijfd, en, in bevestigend geval, bij welk korps en in welk tijdvak zijne inlijving en zoo noodig het begin der eerste-oefening zal plaats vinden. Schagen, den 5 November 1909. De 'lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. Lotelingen, die aan den Burgemeester hunner ge meente den wensch te kennen geven of hebben ge geven om bij een bereden wapen te worden ingedeeld, worden er door mij in aansluiting met hetgeen daar omtrent in de publicatie van die Autoriteit reeds ver meld staat, bij deze nogmaals nadrukkelijk op ge wezen, dat het/ met het oog op het niet altijd genoegzaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, aanbeveling verdient meer dan éen korps aan te vragen. De Luitenant-Kolonel Provinciale- Adjudant in Nd.-Holland: FRANC KEN. Heden overleed te den ouderdom van 89 Heer Muiderberg jaren onze m Vader, de Namens de Familie, A. C. MELCHIOR, Schagen, 8 Nov. 1909. Heden overleed, na een smar telijk doch geduldig lijden van slechts eenige weken, onze geliefde Echtge- noote, Moeder en Behuwdmoeder, Barsingerhorn. Zaandam. in den ouderdom van 82 jaar. J. GEEL. A. HAZELIP-Geel J. HAZELIP. Wieringerwaard, 7 Nov. 1909. Aan allen, van wie ik dezer dagen blijken van belangstelling mocht ont vangen, betuig ik langs dezen weg mijn hartelijken DANK. A. BLAD. Harenkarspel, Nov. 1909. Terstond gevraagd een bij P. KRAPMAN te Lutjewinkel. Wordt ten spoedigste gevraagd een Meid-Huishoudster, bij J. BREE- BAART Kz., Winkel. Gevraagd: bij H. VOGELZANG te 't Zand (Zjjpe). Gevraagd tegen Kerstmis te CALLANTSOOG, aan den harden weg naar Abbestee. Eigendom van den heer Wb. HOEP aldaar, en te bevragen bij Notaris VRIJBURG. bij Jb. TUINMAN, gerbrug. Bondshotel, Scha- TERSTOND GEVRAAGD, bij een alleenwonend persoon geboren 1905. zen behaald. Br. fr. onder dit blad. Heeft lste en 2de prij- letter K. K., bureau van DULDT geen Een- op zijn Erf. P. KOOMEN, Noord, Schagen. Ondergeteekende den van een ander De ondergeteekende maakt zijn be gunstigers bekend dat tengevolge van een ziekte, die nog niet is afgeloopen, hij dit jaar niet kan komen maar beveelt zich bij goeden vooruitgang voor 't jaar 1910 weder aan. JAN STRUIJF, Veeknipper, Haringhuizen. Ondergeteekende beveelt zich, alleen DONDERDAGS, beleefd aan tot het Zeer mooie buitenzaak met Tooneel- zaal en Stalling te koop op een groot dorp in N.-Holland, rijke zaak, gewb. vergunning. Aanvaarding naar verkie- De DIRECTIE van de N. V. „Het Landbouwhuis" te Alk maar, Zaadmarkt C 79, maakt bij deze bekend, dat door uitbreiding der Ven nootschap tot adminietateur ie benoemd de heer die de Vennootschap zal vertegenwoor digen des Zaterdags te Alkmaar, café DE JAGER, tusschen 11 en 12 nur; des Donderdags te Schagen, café ROGGEVEEV vin 9'/2 tot 11 uur, en te P u r m e r e n d des Dinsdags café KLOPPER van 9l/2 tot 11 uur en tot den len Mei 1910 eiken dag ten zijnen huize te Stompetoren. Namens de Vennootschap, J. WONDER, Direoteur. Gevraagd om dieiist te treden, een met Kerstmis in bÜ W. SWARTHOF, St. Maartensbrug. Met Kerstmis gevraagd bÜ K. ERIKS, Zuid-Zijpe. eenigszins met de boerderij bekend, j Leeftijd tusschen 25 en 35 jaar, P.G., 't liefst persoonlijk aan te melden. Inlichtingen bureau van dit blad. Gevraagd een om met Kersttijd in dienst te treden, melken geen vereischte, bij H. WAI- BOER Jbz., Westfriesche Dijk, Wierin gerwaard. TE KOOP een best oud 8 jaar, Engelsch ras, bij A. SCHENK, Haringbuizen. zing. Br. dit Blad. fr. motto „Café", bureau v. l' bS GEERTSEMA, Anna Paulowna. te KOOP bij Gebr. VADER, Lotweg, Anna Paulowna. Beschikbaar eenig kapitaal voor be legging tegen lage rente op Huizen. Br. fr. no. 1253, bur. v. d. Blad. vanaf Abbestede over 't Zand naar Stolpe en Sohagen. D. DE LEEÜW, Gem. Callantsoog. leergeld f 1.50 per maand. Voor zoer billijken prijs voor Leerlingen, Bals en Conoerten. Aanbevelend, C. A. BIJPOST. Door aanschaffing van machinale drijf kracht, is ondergeteekende speciaal in gericht tot het maken van Aanbevelend, Jb. KOOIJ Kzn., De firma W. V. d. MOLEN, te Broek op Langen dijk, levert tot zeer concurreerende prijzen onder open bare controle Vertegenwoordiger voor Schagen en Omstreken, de Heer Joh. MOLENAAR, Scboenmakersweg te Schagen. Eiken Donderdag te spreken in het café van den Heer F. Köhne. Beleefd aanbevelend,

Schager Courant | 1909 | | pagina 3