flinke Dienstbode, een Boerenknecht, Fivorit ifl uien MtHilti. een boerenknecht een boerenknecht, ffapraikerslMlif, een Hink Meisje, In tóe telife HM, SCHOENER-AAK, YLEESCH bouwland, Rijtuigen. f 480.000. La Taupicine A. van Diepen, om Wild, advertentien. Prinsesvermen en Manteleostuums. Boer ei leir. MBTIIMU11» UW Aangifte van Leerlingen Nagekomen berichten* Gemengd Nieuws. Dankbetuiging. Mej. T. Daalder— Spoorbaurt, Anna Paulowna. De Rundveefokvereen. „Barsingerhorn", Te huur: op Land of Huizen. L3er«jeld f 1.25 por kwartaa'. (SSÜoliendood). Taxeer der en Vei Ier. Verdronkenoord D 10, ALKMAAR, Openbare Verkooping op Zaterdag 18 Dec. 1909, Zondag 19 Dec. 1909, bij T. DEKKER, - w kon worden gemeld, is door de Tweede Kamer »keurd het wetsontwerp tol verklaring van het Maarnoen nut der onteigening voor een spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen. j^t. Muarten«brug. Evenals het vorige jaar zal men met Kerstmis ook nll weder een kerstboom oprichten alhier. Voor dit doel heeft reeds ©en lijst hij de inwoners gecirculeerd. Winkel. Door den kerkeraad is 10 December j.l. benoemd lot Diaken, de heer J. Nobel, in de plaats van den heer K. Boekei, die reeds tien jaar dat ambt had ver vuld en niet moer in aanmerking wenschte tc komen, en tol ouderling herbenoemd de heer Jb. Spaans. KON. NED. LANDBOUAV-VEREENIGING. De agenda is rondgezonden van de algemcene ver gadering der Kon. Ncd. Imidbouwvereeniging welke zal gehouden worden te VGravenhage op 10 Januari. Behalve vaststelling van een huishoudelijk reglement en het rapport van don secretaris komt ter sprake oen voorstel van liet Hoofdbestuur om in 1013 eene Nederlandsehe landbouwtentoonstelling te houden em stappen te doen om daarvoor rijkssubsidie te verkrij gen. Tot lieden zijn 18 vorcenigingen en 179 personen als leden toegetreden. De bijgevoegde begrooting loopt in ontvangst en uit gaaf over f 15,000, waaronder f 7000 rijkssubsidie. Tot de uitgaven behoorensalaris van den secretaris f 4000, van een klerk f 600 ,reis- en verblijfkosten f 2500, bu reaukosten f 1000, tijdschriften ©n boekwerken f 1000, en voorbereiding der bovengenoemde tentoonstelling 1000. In deze vergadering zal helt hoofdbestuur moeten wor den aangevuld met vertegenwoordigers uit de per soneel© leden en de begunstigers der vereeniging. 1)E VERTREKKEN VOOR PRINSES JULIANA. Het kortstondig bezoek van nog geen twee volle uren welke H. M. de Koningin heden aan de residentie brengt, geldt, naar wij vernemen, alleenlijk de liezichtiging van de voor Prinses Juliana in het Koninklijk Paleis geheet nieuw ingelichte vertrekken. H. M. wil persoonlijk, vóór het Hof definitief naai de residentie terugkeert, de inrichting dier vertrekken die dezelfde moeten zijn als die, welke eertijds voor Prinses Williclmina bestemd waren in oogenschouw nemen en desgewenseht jiog de noodige veranderingen daaraan doen aanbrengen. H. M. zal bij Hare Moe der de lunch gebruiken. WEER EEN INKTWERPER. Naar het „H. D." verneemt moet er Maandagavond omstreeks kwart over acht weer een dame tot de on aangename ontdekking gekomen zijn, bij de spoorweg- viaduct op den Zijweg te Haarlem, dat zij het slacht offer is geworden van een inktwerper. Op rug en linkerzijde ontdekte zij blauwe inktvlek ken op haar wit tricot wintermanteltje. WIE ZAL HET WINNEN. Een Arnhemmer, nog niet heel lang getrouwd, zon op middelen om weder in het jonggezellenleven terug te keeren. Hij besloot zijn stouw te verlaten en voegde de daad bij het woord. Maar te voren maakte hij zijne meubilaire goederen te gelde, verkocht zc aan drie kooplieden voor ©en prijsje: f 400, terwijl zijn meu bilair wel f 1200 waard was. Dit was lang niet naar genoegen van de verlaten stouw, die naar de justitie ging en raad vroèg. Haar man was weg, had haar per draadlooze telegraphio doen weten, dat hij afscheid nam en naar Londen ging, en de meubels waren verkocht. "De klacht der vrousv heeft ten gevolge gehad, dat de verkochte meubels bij de opkoopers in beslag wer den gen om-en. Twee wagens vol meubelen waren „gisteren, op de binnenplaats van het Paleis van Juslitie aan wezig. en de inhoud daarvan zal voorloopig in een bergplaats worden ondergebracht. Infusschen hebben de kooplieden, door deze beslag legging teleurgesteld, zich eveneens tot de justitie ge wend om hetgeen ze kochten terug te vorderen. IN DE KERK. Tc Harderwijk doet zich het geval vmïr, dat een deel (der gemeenteleden, geen vrede hébbéndé mót den uitslag eener onlangs gehouden stemming voor notabelen, tevergeefs bij' het college van kerkvoogden en notabelen aanklopten om opheldering aangaande 't gering aantal stemmen, uitgebracht op den ouderling f. den Herder. Aan lidmaten sverd geweigerd, om bij de opening der stembus tegenwoordig te zijn. Twee der candidnten trokken zich daarom terug maar de her stemming ging door. Men heeft zich gesvend tot het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland, waarna van den bijzonderen Kerkeraad mededceling kwam, dat de siemopnemers zich hadden vergist en dat op voor- ÜS,ïchrUVC|liU8 ,tW! maar 51 slemme» «aren m n> I oordeelen, dat de herstemming niet d düol'ë'aan- °°k omdal vele kiesgerechtigde vin™ JruCrS'e, stomming niet eens een stembiljet ontvingen. 1 hans hoeft men zich wederom tot het plaatselijk kerkbestuur gewend met de vraag op grond van welke voorschriften men aan lidmaten de bijwo ning van de stemopneming heeft geweigerd. Met bc- angstelling ziel men hier de afwikkeling dezer zaak tegemoet. EEN LEEPERD. Naar de Graafsche Crt. verneemt, kan een der jongstgekozen leden van den Heumenschen raad lezen noch schrijven. W ILDE GANZEN. lu Friesland strijken in de laatste dagen, op hun leis naar het Zuiden, groote vluchten wilde ganzen neder. Voor zoover de landen onder water staan, richten i zij geen schade aan, maar op de hooger gelegen lan- 1 den trekken zij het gras met wortel en al uit den j grond, zoodat de sporen van hun aanwezigheid in j den aanstaanden zomer nog goed zichtbaar zullen zijn. Zij zijn zeer schuw en, wegens den hoogen water- 1 stadn, moeilijk te naderen. OVERREDEN. Gisteravond is de bejaarde vrachtrijder J. Bulthuis van Leeuwarden tusschen Quatrebras en Bergum on der Bergumerheide van den bok van zijn vrachtwa gen gevallen, met het gevolg dat hij werd overreden en bijna onmiddellijk stierf. DE INDISCHE PLANNEN VAN PRINS HENDRIK. Het schijnt, dat men in, onze Oost-Indische kolo niën de plannen, om een algemeene uitnoodiging aan Prins Hendrik der Nederlanden tot een uitgebreid be zoek, geenszins heeft laten varen. Naar wij van meer dan éen zijde uit Indië verne men, heeft men, in verband met de wisseling van den landvoogd, voorloopig deze plannen laten rusten, omdat men er zoo kort voor zijn aftreden moeilijk den Gouverneur-Generaal Van Heutsz voor kon span nen. De bedoeling schijnt evenwel te zijn, zich aan stonds de medewerking van Z.Exc. Idenburg te ver- allucr geld. geboden voor een terrein ten behoeve van den bouw eener nieuwe school. Daar de eigenaar ech ter een te hoogen prijs bedong, is men nog niet tot over eenstemming gekomen. ACCU NS-AANGIFTEN. Al degenen, die alcoholische dranken ten verkoop onder hun berusting hebben, waren verplicht, inge volge de nieuwe wetsbepaling op de verhooging van accijns op gedistilleerd, den lOen December aangifte te doen van ten hunnent aanwezigen voorraad. Een van deze aangiften is ons van bevriende zijde in handen gespeeld, om een indruk te krijgen, hoe zelfs onder kleine tappers de beweging voor een fonetische spelling veld wint! De opgave van 's mans voorraad gedistilleerd luid de als volgt: 3 koe Jak 1 Jan neever 4* bradwyn 3* ztroen 3 brambooz 4 besen 4 aijs 5 boer Jogss 3 auw klaar 4 half lafkat 2 half vies asten 2 half vies perko 1 kreunenbiter. Wellicht is een toelichting niet overbodig? Onderaan beginnende zijn aangevers bedoelingen waarschijnlijk: Beerenburger-kruidenbitter,twee halve flesschen persico,... twee halve flesschen ani sette,... vier halve flesschen advocaat. Het overige is wat duidelijker. Hdbld. HELDER. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lkl van den gemeenteraad in het '2e kiesdistrict werden uitgebracht 623 geldige stemmen. Daarvan bekwam de heer C. van Breda R.K. 346 en de heer J. Spruit Clir. Dem. 277 stemmen, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. De liberalen hadden ditmaal geen candidaat ge steld. zekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip ,,De Zeven Provinciën" willen afwachten, ten einde Z. K. H. den Prins in de gelegenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar Indië te ondernemen. Hdbld. WETSONTWERP TARIEFSVE11HOOG1NG De intrekking .van het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp betreffende de 30 pet. tariefsver- hooging heeft Dinsdag plaats gehad. UITGELEVERD EN... ONTSNAPT! Begin September van dit jaar wist een 19-jarige be diende van den rijwielhandelaar Van der Bijl op het Waterlooplein te Amsterdam zich in gezelschap van een twintigjarig meisje uit de voeten te maken met een bedrag van f 2150. Dit geld kreeg hij in zijn be zit door bij de Incassobank een valsche cheque tot dat bedrag ten name van zijn patroon te innen. Geruimen tijd na de verdwijning van het jonge paar kwam de politie er achter, dat beiden zich te Zürich ophielden. De uitlevering van den jongen man werd gevraagd en verkregen ten opzichte van het meisje bestonden geen termen en gisteren zou de ontrouwe bediende door twee marechaussées van de Duitsehe grens naar Amsterdam worden overge- bracht. Zoover is het echter niet gekomen. Bij Abcou de heeft het jongemensch gistermiddag kans gezien uit den trein te springen, vermoedelijk uit het raam pje van het privaat. Hij schijnt er heelhuids afgeko- I men te zijn, althans gisteren in den vooravond is hij te Amsterdam geweest bij de moeder van het i meisje, dat met hem naar 't buitenland gevlucht was. De moeder, wonende op de Plantage Lijubaansgracht, deelde een en ander aan de politie mede, toen deze later op den avond een onderzoek kwam instellen. Zij voegde er bij, dat zij den jongen man de deur had gewezen. Heden was men den vluchteling nog niet op het spoor. Hdbld. Ileerhugowaard. Door de afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers, zijn een 12- tal besturen wan vereenigingen uitgenoodigd om te be spreken de mogelijkheid ©en vereeniging „Voor de Jeugd" op te richten, die ten doel heeft op bepaal- de avonden onderwerpen met de jongelui, die de school hebben verlaten, op populaire wijze te behandelen. Tevens zal door het Bestuur dier afdeeling a.s. Maandag een vergadering belegd worden om te ko men tot de oprichting van een sub-comité voor de inzameling van gelden voor een nieuw Koloniehuis. JJoordscharwoude. Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur IN DE LUCHT. Volgens de Figaro laat de Belgische regeering een vierde luchtschip bouwen. Het zou in 't voorjaar al gereed zijn en tot waarlijk groote dingen in staat zijn. Niet minder dan drie of vier dagen zou het in de lucht kunnen blijven zonder zijn benzinevoorraad aan te vullen. Het zou tot twintig reizigers kunnen op voeren en een vaart van 65 K.M. halen. EEN ONGELUKKIGE TOCHT. De luchtreiziger BLériot is Zondag te Konslantino- pel met zijn vliegmachine opgestegen, maar door een krachtigen wind een verkeerden kant uitgedreven, zoo dat hij op het dak van ©en huis en vervolgens in een tuin viel. Zijn vrienden brachten hem in het Fransche hospitaal, waar bleek dat hij gekwetst was aan <1© linkerzijde boven de onderste rib. Inwendige kneuzingen werden niet waargenomen, zoodat de toe stand niet gevaarlijk schijnt. De vliegmachine is ge heel vernield, de motor bleef echter gespaard. GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Zaterdagavond is op een sneltrein dicht bij het sta tion Beuthen in Boven-Silezië een geheimzinnige spoor- wegdiefstai gepleegd, waarvan het slachtoffer een Duitsch- Amerikaansche dame is. De dief kwam gemaskerd den coupé der alleen-reizend© dame binnen, bedreigde haar met een r evolver en beroofde haar toen van haar taschje, dat ongeveer 300 Mk. aan geld bevatte, én van een broche, die wel 200.000 Mk. waard moet zijn. Daarop trok hij aan de noodrem, zoodat de trein bleef stilstaan, en verdween toen in de duisternis. De spoorwegbeambten deden nog moeite om zijn spoor te ontdekken door middel van politiehonden maar dit mocht hun niet gelukken. BUITENGEWONE PLICHTSBETRACHTING. Een brievenbesteller te Le Fau in Frankrijk is de zer dagen het slachtoffer geworden van zijn buitenge wone plichtsbetrachting. Zondagavond nl. toen de sneeuw voeten hoog lag en een hevige sneeuwjacht het ademhalen haast belette, liet hij zich desondanks niet weerhouden zijn gewone avondbestelling te doen. Maar tegen 9 uur hoorden de bewoners angstkre ten uit de verte. Onmiddellijk togen eenige man nen uit om zoo mogelijk redding te brengen. Na eenig zoeken ontdekten zij den trouwen brievenbesteller, die tot aan de armen in de sneeuw was weggezakt en niet bij machte was zich omhoog te werken. Hij werd weliswaar levend uit zijn benarde positie gered, maar is ten gevolge van de doorstane koude en angst ern stig ziek geworden. EEN MOEDIGE DAAD BELOOND. Koning Edward die gisteren verschillende ondersch dingsteekenen uitreikte, verleend ter gelegenheid van zijn verjaardag, heeft daarbij persoonlijk de Albert- medaille geschonken aan een jongen van veertien jaar, die zich door grooten moed onderscheidde bij het ongeluk in de Newport docks in Juli. Onder de slachtoffers; begraven onder het puin van den inge- storten dokwand, bevond zich een man, die alleen nog te bereiken was door een gat, groot genoeg om een jongen door te laten. Vrijwillig meldde de be doelde knaap zich aan en eenige uren achtereen werkte deze in de diepte, steeds door nieuwe instor tingen bedreigd, aan het wegruimen van het puin, dat den levend begravene bedekte, met het resultaat, dat de man gered kon worden. Die daad-van grooten moed is nu gisteren door den koning beloond. KONING LEOPOLD. De laatste berichten melden dat de noodzakelijk geachte operatie heeft plaats gehad en goed is afge- loopen. Het bleek, dat geen verzwering aanwezig was, zooals de doktoren gevreesd hadden. De lijder is tot het oogenblik der operatie bij volle bewustzijn geweest. Gisteren heeft hij zelfs zijn notaris doen ontbieden, en geruimen tijd met dezen gearbeid. i Persoonlijk heeft hij aangedrongen op een opera tie. Wellicht dat thans de krachtige natuur van den koning 't wint van de lichamelijke verzwakking, wel ke den laatsten tijd is ingetreden en die de Belgische doktoren wijten aan het te ver doorgevoerde diëet, den koning door de medici te Parijs voorgeschreven. De operatie bestond in het maken eener opening in de linker helft der onderbuikshólte. De operatie heeft den zieke veel verlichting gegeven. D© genéés- heeren meenen, dat de geslaagde operatie nieuwe hoop geeft. De koning' informeerde naar de resultaten der opera tie. Hij was door de mededeeling zeer voldaan. MOORDEN. Twee gruwelijke bloedbaden zijn in Frankrijk aan gericht. Te Jutly, op 30 K.M. van Tounerre (Yonne) hebben twee Zwitsersche boerenknechts van vijftien en zestien jaar den boer, diens vrouw, twee andere knechts en de meid vermoord. Deze misdaden zijn Vrijdag omstreeks zes uur in den avond bedreven, blijkbaar met voorbedachten rade en om het geld van den boer te stelen. Een derde knecht, die een slag op het hoofd gekregen had, is neergevallen en heeft den adem ingehouden en dankt aan deze te genwoordigheid van geest het leven. Hij is naar de buren gevlucht en toen de jonge boosdoeners dit bemerkten, hebben zij zich uit de voeten gemaakt, zonder iets te kunnen meenemen. Buiten Marseille heeft een aan den drank ver slaafd, welvarend herbergier in een vlaag van waan zinnige woede zijn moeder vermoord en daarna zijn vier kinderen en zijn vrouw gedood. Daarna schoot hij zichzelf een kogel door het hoofd. GROOTE BRAND. Santiago de Chili, 13 December. De brand te Val- divia vernielde tien blokken huizen, waarin 2 banken, het douanekantoor en de voornaamste handelskantoren gelegen waren. ECHT AMERIKAANSCH Een wonderlijk verhaal komt uit Amerika tot de Daily Chronicle. Een architect en zijn jonge vrouw Waren op hun huwelijksreis te San Francisco, toen daar in 't voorjaar van 190 6 de aardbeving voorviel. Het hotel, waarin het echtpaar vertoefde, viel in, de man werd gewond en van zijn vrouw gescheiden. Van dat oogenblik was zijn geheugen weg. Hij her kende later zijn vrouw en zijn vrienden niet meer. De vrouw keerde naar haar ouders weer en de archi tect werd bij vrienden verpleegd. Onlangs ontsnapte hij uit hun hoede en begon een zwervend leven. Op dien zwerftocht woonde hij bij toeval bij, dat een man door een trein overreden werd. Dat gaf het ont stelde brein van den architect een grooten schok, en eensklaps was het geheugen terug. Hij werd met zijn vrouw hereenigd en zet nu zijn afgebroken huwe lijksreis voort. EEN CYCLOON. Een hevige cycloon heeft groote verwoestingen aan gericht in het dorp Quettehou hij Cherbourg. Een aantal daken werden door den wind weggeslagen en eenige goederenwagens, die op het station stonden, werden door den wind in beweging gebracht, zoodat zij door de slagboomen beenvlogen. Telegraafpalen braken als rietjes. Op éen enkel veld waren 47 ap- pelboomen tegen den grond geslagen. De cycloon duurde acht minuten en werd gevolgd door hevigen regen en hagel. Gevraagd tegen Kerstmis, eene Getrouwd: H. J. ENGELKES loon, f 2.50, bij BüCKMANN, Oud- Predikant te Wieringerwaard, karspel. Gevraagd: J. A. DIJKSTRA., die, mede namens wederzijdsche familie hun dank betuigeü voor de ondervonden belangstelling. Holwerd, 14 December 1909. P.G., goed kunnende melken, om 2 Februari in dienst te treden, bij 0 KLERK Jnz., Kanaaldijk, Bergen. GEVRAAGD met 2 Februari a.s., Aan Mej. DAALDER—kouseband, Gediplomeerd Coupeuse. Met ware erkentelijkheid voldoe ik gaarne aan 't geen ik aan u verplicht ben, door langs dezen weg mijn op rechten dank te betuigen, voor het goede onderwijs dat mijne dochter van u ge noten heeft, reden waarom ik u met het volste vertrouwen bij het publiek Roed kunneilde melken, bij C. FRANCIS, kan aanbevelen. Nesdijk, Schagen. C. F. SIEWERS, Van Ewijcksluis, Anna Paulowna. Ondergeteekende levert spoedig en netjes PATRONEN vooralle modellen, voorkomende in Ook keurig passend Gelieve duidelijk afbeelding, maat en adres op te geven. jjqp Ook kannen cr dames voor den K N I P-C U H H U S geplaatst worden. KOUSEBAND, Gediplomeerd Coupeuse, tegen hoog loon, bij C. 8 C H A G E(N, Oudesluis. Gevraagd tegen 2 Febr. Gevraagd: goed kunnende melken, om met 2 Febr. in dienst te treden, bij K. HOFMAN te Barsingerhorn. Gevraagd: een bekwaam bij N. LAP, Burg, Texel. te Barsingerhorn, vraagt een Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den voorzitter Jm. Blaauboer Kz. De fd. DIRECTEUR van het Post kantoor te Anna Paulowna roept Sollicitanten (niet beneden 16-jarigen leeftijd), op voor de betrekking van te zijnen kantore. Salaris na een proeftijd van één maand bedraagt 10 gulden per maand, gedurende het eerste jaar 20 gulden per maand gedurende het tweede en 30 gulden per maand gedurende het derde jaar. Maxi mum 950 gulden. Persoonlijke aan melding aan het postkantoor, waar alle. verdere inlichtingen verstrekt zullen worden. De fd. Directeur, A. P. J. KIEWIT Circa 1 bunder uitstekend gelegen onder de gemeente Schagen. Te aanvaarden Kerstmis 1909. Te bevragen bij J. BOEKEL, Hoep, Schagen. TE KOOP: 3 gebruikte nieuwe model Tilburykarren, 1 idem kaas- of kapwagen op Collings assen, een bijna nieuwe bakwagen met schutten voor f 100. 3 gebruikte driewielde karren en 2 nieuwe, allen 4 duimsvelling, 1 prachtige Dogkar, nog ongeschilderd. Platte wagen en onderdeelen, bij C, KOOPMAN, Rijtuigmaker, Heer-Hugo- waard. ER BIEDT ZICH AAN van 14 jaar. Adres: Bureau van dit blad, letter W. Te koop bij C. BOONTJES, 't Jaarsdorp, Schagen. Dit bedrag is met Januari 1910 dis ponibel voor belegging als le Hypotheken Rente laag, voorwaarden zeer gemak kelijk. Br. fr. no. 2233, bureau van dit blad. TE KOOP een in buitengewoon goeden staat verkeerende met volledigen inventaris, direct te aan vaarden. Nadere inlichtingen bij M. MINNES, te Wieringen. onder leiding van den VRIJDAGS en MAANDAGS na 2 uur, aai de Laan hook Landbouwstraat. Prijs per flacon f 2.50. Verkrijgbaar bij J. KAMP Jz. Agent voor Winkel en Omstreken. Donderdagsmorgens verkrijgbaar in het café van den heer P. Köhne te Schagen. Taxeerder van huizen en landerijen, koopen en verkoopen, huren en ver huren, toezicht en incasseeren van gelden daarvan. Gelden plaatsen op le hypotheek. voorheen Pnidsen 66. van 's avonds 7 uur precies, in de Landbouw-Sociëtiet „Cérès"' te Schagen. Het Bestuur van het Schager Veever zekering s fonds namiddags 4 uur, PrijsIiljaftGi Marktplaats Schagen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3