Telegrafisch Weerbericht, Burgerlijke Stand. M ark't berichte 11. P r e d i k b e u r t e 11. Zondag 19 December* 1909. al zou zoo'n overdekte plaats een belangrijk deel van de speelplaats wegnemen. Ook is elders wel voorgesteld, buiten de schooluren het gymnastiekonderwijs te geven. Er zijn onderwij zers, die er vcrhooging van salaris voor vragen. En dat is geen wonder, als 't buiten de schooluren ge beurt. De heer Appel meent, dat, wanneer de ouders niet willen dat hunne kinderen 't gymnastick-onderw ijs ge nieten, die kinderen er dan vrij van kunnen. Voorzitter zou er op 't oogenblik nog geene on kosten voor willen maken. Te Alkmaar wordt ;uin meer dan cene school het onderwijs op do speelplaats ge geven, ook te Oudkarspel. De lir. Van Slooten verwacht nog wel een ontevreden heidsbetuiging van den Schoolopziener, wanneer aan genomen wordt, vooreerst nog geene onkosten te .ma ken. Ten slotte algemeen goedgevonden het aannemen eener afwachtende houding in deze. De' Kerkvoogdij der Ned. Ilerv. Gemeente alhier vraagt eene gratificatie van f 25 's jaars voor 't ge bruik van de nieuw aan te schaffen torenklok (die f d50 zal moeten kosten.) De heer Van Slooten duidt aan dat de gemeente daarvoor het recht erlangt om bij voorkomende gele genheden de klok te gebruiken. Voorzitter noemt als zoodanig brand. De heer Van der Oord denkt aan vreugdebetoon, als bijv. bij de geboorte der Prinses. De hoer Appel is er wel voor, wat te geven, maar geen f 25. De heer Plevier vindt dat de gratificatie, ongeacht 'l bedrag, tot wederopzegging toe kan worden verleend. Voorzitter, die tevens President-Kerkvoogd is, vindt het voor zichzelve moeilijk er over te spreken. Maar hij is van meening d© gratificatie niet toe te staan niet het oog op de R. K. Kerk. De hoer Van Slooten is van hetzelfde gevoelen. Voorzitter zegt, wc hebben een gemeenteuurwerk. Ware dat niet het geval, dan zou er nog wat voor kunnen zijn. Maar nu zou spreker afwijzend willen In schikken. De heer Van Slooten oordeelt intusschen dat Kerk voogden bij gevallen van brand kunnen zeggen Jullie mogen do klok niet gratis gebruiken. Voorzitter zegt: De R. K. Kerk staat hier ook en... met deielfde rechten. Dö hoer De Boer vindt dat 1 wel zal zijn te re gelen'ottitrént '1 gebruik'der klok bij brandgevallen, enz. Voorzitter veronderstelt dat eveneens. Algemeen goedgevonden afwijzend te beschikken. Volgt opening der inschrijvingsbilietten voor de le vering vah schoolbehoeften. 3 Biüetten zijn ingekomen, van de Naaml. Venn. Coster en Co. te Alkmaar, A. Bakker te Hoorn en M. C. Meilink te Zutphen; respectievelijk voor f 556.90, f 525.62 en f 496.21. Eerst zullen de ingekomen monsters hij de school hoofden circuleeren ter beoordeeling. Zij zijn daartoe meer bevoegd te achten dan de Raadsleden. De gunning zal laler uitkomen. Rondvraag. De heer Van der Oord geeft in overweging vast te stellen den datum voor verkiezing van een Raadslid ter voorziening in de vacature-Van Rijn. Voorzitter acht deze maand met het oog op de aan slaande Kerstdagen en Nieuwjaar wat ongeschikt. De heer De Boer geeft in overweging voorloopig te bepalen in Januari de verkiezing te houden. Bepaald wordt op Dinsdag 11 Januari a.s. verkie zing en Dinsdag 25 Januari - als 't noodig is, stem ming' Raadslid 1e houden. Daar 't zeèT waarschijnlijk is dal dit de laatste ver gadering zal zijn in dit jaar, wenschl Voorzitter de hee ren allés goeds en spreekt de hoop uit, dat in het ko mende jaar weer aangenaam en pleizierig moge wor den samengewerkt. Hierna sluiting. alles op rolschaatsen. De Parkzalen te Hoorn zijn opangesteld als rolscliaat- senbanen. Behalve dat deze sport veel belangstelling wekt te Hoorn, vindt ze daar ook veel beoefenaars. Te Enschedé is men voornemens de drie Lawn-Ten- nisbanen in bet Volkspark in te richten om bereden te kunnen worden met rolschaatsen. gestrand. De Nederl. tjalk „Tjitskiena", met een lading mais van Hamburg naar Koog a. d. Zaan bestemd, is giste ren bij Ameland op het Hornrif gestrand en is ver moedelijk verloren. De opvarenden zijn door de red dingboot van Nes behouden aan wal gebracht. treurig. Een zestienjarig dienstmeisje te Sneek, Jacoba ten Cate, sprong gistermiddag op een der melkwagens van de in beweging zijnde tram. Het kind viel er af, met het gevolg, dat belde beenen werden verbrijzeld. het nut van het scheren. „The Lancet" merkt op, dat „clean shaving", zooals het lii Engeland veêlal geschiedt, een zekere onvat baarheid schijnt te geven tegen verkoudheid en mo gelijk ook tegen andere ziekten, die döor besmet- tingskiemen worden overgebracht. De snor vooral zou tót infectie aanleiding kunnen gevert, omdat zulke kiemen er licht in achter kunnen blijven en een af doende reiniging niet zoo gemakkelijk is. Naar het schijnt, zijn sommige personen, die veel last van ver koudheden hadden, door het wegscheren van hun snor daarvan inderdaad voor goed bevrijd. bactkrtön op vruchten. In de biologische vereeniging te Parijs werden on langs Onderzoekingen hekend gemaakt over het voor komen van bacteriën op vruchten, die in winkels en op straat te koop waren geboden. Op druiven, aardbeien en bessen werden, naar gelang van de zindelijkheid der verkoopers, van 68.000 tot ruim 3 millioen kie men op den kubiek centimeter aangetroffen. Was- schen bracht die cijfers op 7000 en 120.000, en na nog een wassching wisselden zij nog maar van 3000 tot 27.000. als beiden nu maar volhouden. Iii het Friesche dorp Makkum hebben de kasteleins door den verhoogden drankaccijns kleinere glaasjes ingevoerd. De drinkers hebben nu laten omroepen: „Drinkt geen borrels meer, zoolang de kasteleins de kleinere glaasjes in gebruik houden!" Het is te hopen, dat beide partijen woord houden. goed werk. Bij het dorp Siegerswoude (Fr.) zijn ruim 80 H.A. heidegrond aangekocht voor ontginning. Met dit werk is reeds begonnen; eën kleine 100 arbeiders zijn in dienst gesteld. plezierig. Té Weesp heeft een caféhouder aan zijn deurraam bekend gemaakt de namen van een aantal zijner klan ten, die als schuldenaars in het pofboekje staan. Er zijn er onder van f 223, f 100 en f 31. een huwëlijkscandidaat. Een weduwe uit den arbeidersstand in de gemeente Schoterland, moeder van drie kleine kinderen, vroeg per advertentie iemand, die met haar lief en leed zon willen deelen. 16 Mannen reflecteerden en met eet: weduwnaar uit het dorp B. begon de weduwe correspondentie. Hij werd uitgenoodigd een dag over te komen tot persoonlijke kennismaking. Toen het middagmaal opgediend was, ontbrak daaraan vleesch. Dé huwelijkscandidaat merkte naar aanleiding daar van op, dat hij wel eens een geit slachtte en het vleesch daarvan zeer smakelijk was. De weduwe vond dat niet zooals het behoorde; zij antwoordde: „een man, die geitenvleesch eet past mij niet." De candidaat stond dadelijk van tafel op en vertrók. Hem paste zoo'n echtgenoote niet. 1. D. Kossen voor f125. 2. T. Grootes voor f117. 3. J. Kreijger voor f117. 4. J. Komen voor f113. 5. J. Komen voor f 112. 6. J. Kreijger voor f 101. 7. C. Roodjes voor f 201. 8. C. Keesman voor f 220. 9. Niet gepresenteerd. 10. J. Asjes voor f 195. 11. C. Leven dig voor f 15. 12. Jm. Kreijger voor f 65. 13. K. Kreij ger voor f 34. 14. J. Slikker voor f 60. 15. C. Kuit voor f126. 16. D. van Duin f140. 17. D. van Duin voor f 400. 18. D. van Duin voor f106. 19. A. Kos voor f 26. 20. L. vah Buuren voor f103. 21. G. Blom voor f 42. 22. C. Rens voor f 100. 23. J. Pons voor f 250. 24. Wed. P. Roozing voor f 65. 25. H. Filmer voor f 70. 26. L. Doorn voor f 20. 27. C. Ellen voor f 80. 28. C Keesman voor f 70. 29. P. Zeeman voor f 70. 30. J. Ploeger voor f70. 31. B. Schrijver voor f 200. 32. D. Kuiper voor f 126. 33. H. Rens voor 100. 34. J Kooij voor f 72. 35. Jn. Govers voor f 40. 36. H. Out voor f 30. 37. D. Wildeboer voor 1'43. 38. Joh. Rampen voor f 12. 39. Joh. Rampen voor f31. 40. A. van der Vlies voor f32. 41. P. Warten- horst voor f 20. 42. P. Kooij voor f 45. 43. c. Reus voor f8. 44. J. Ploeger voor f 60. 45. J. Krijgsman voor t 37. 46. D. Zeeman voor f 104. 47. N. van Duin voor f 25. 48. R. Rentenaar voor f 10. 49. P. de Wit voor f4. 50. W. Kooijman voor f 12. 51. H. Stins voor f 17. 52. P. Quak voor f 20. 53. P. Kooij voor f 70. 54 P Wildeboer voor f 17. 55. D. Brom- mer voor f 50. 56. J. Zeeman voor f 40. 57. J. Krijgs- i man voor f 12. i B. Het recht tot .uitoefening der korte jacht langs i de dijken van het Waterschap strekkende langs den j West-Friesclien dijk tot aan den Schoorlschen dijk. Perceel 1. C. Francis voor f 20. 2. Jhr. C. F. van de j Poll voor f 83. C. Het recht tot het bevisschen van het alge- meene polderwater. Perceel 1. M. Kuilman voor f 16. 2. P. Francis voor f 12. 3. A. Dignuin voor f 11. 4. A. Dignum voor f 10. 5. S. Kok voor f 5. 6. D. Middelie voor f 4. 7. Idem voor f7 8. Idem voor f 4. 9. Idem voor f 2. I 10. M. Kuilman voor f 8. 11. Idem voor f 8. 12. C. Levendig Jr. voor f 15. 13. A. Dignum voor f 2. 14. j D. Middelie voor f 6. 15. A. Dignum voor f 5. 16. Id. ivoor f2. 17 Idem voor f2. 18. S. Kok voor f2. 19. Idem voor f 2. Totale opbrengst: Gras- en Rietgewas f 4674; Jacht f103; Vischwa- ter f 123; samen f 4900. oudeslu1s. Op eene jl, Dinsdagavond gehouden vergadering bij den heer C. Slikker is alhier een Harddraverij-vereeni ging opgericht, welke den naam zal dragen van Noord- I Zijpe. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Stam mes, C. Schagen, J. v. d. Steen, J. Asjes en K. de Wit, respectievelijk als voorzitter, vice-voorzitter, se cretaris, penningmeester en commissaris. Wieringeu. Evenals vorige jaren zal ook thans weder de naai- vereeniging „Dorcas" hare in dit seizoen vervaardigde kleedingstukken, op Dinsdag 21 December a.s. des avonds van 7% tot 9 uur, op de bovenzaal der Her vormde kerk te Hippolytushoef, voor een ieder ter ZUpe. Uitslag der openbare verhuring, gehouden door Dijkgraaf en Heemraden van de Zijpe en Hazepolder op Woensdag 15 Dec. 1909. ,.mA; "et gras" en rietgewas der polderdijken, wegen, boezempaden, vaarten enz. bezichtiging stellen. Dringend doch beleefd noodigen wij allen uit om op d.ien avond een kijkje te gaan nemen, want de groote collectie goederen is dit dubbel waard en kan men zich tevens overtuigen of de aan Dorcas ge schonken gelden enz. goed worden besteed en tevens den belangeloozen arbeid der dames-leden gadeslaan. Want zij offeren hier vele uren aan op en wanneer nu een druk bezoek plaats vindt is dit voor de dames oneindig veel prettiger dan wanneer slechts enkelen aan de uitnoodiging gehoor geven. Den volgenden dag zullen alle kleedingstukken on der behoeftige gezinnen, onverschillig tot welk kerk genootschap zij behooren, worden verdeeld. VEENHUIZEN. j Stemgerechtigde manslidmaten der Hervormde Ge meente alhier .n ebben den heer P. Raat herkozen als ouderling en in d-e plaats van den lieer P. Blaauw, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, den heer K. Slolemuker gekozen als diaken. Reiden heb ben de benoeming aangenomen. Cudkurspel. De oudste vrouwelijke ingezetene van Oudkarspel, Maartje Karsen, wed. k. Vimc, overleed heden in den ouderdom van 85 jaar. BAAD VAN OUDKARSPEL. Vergadering, op Woensdag la -December 1909, des voormiddag*? tien uur. Afwezig de lieer A. Kroon Pz. De Voorzitter, Burgemeester M. J. Kroon Mz., opent de vergadering met een woord van welkom, waarna voorlezing der notulen wordt gedaan, welke onveran derd worden goedgekeurd. Eerst worden nu onderzocht de geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raadslid, den heer J. Kalverdijk, Tot toelating, wordt besloten. Op voorstel van R. en \Y. wordt de prijs van liet acetyjeeiigps op f,1.per M3. gesteld, als voor 1909. Met atgemeene stemmen wordt de heer A. Kroon Pz. lot armvoogd herbenoemd. Voer de benoeming commissie tot wering van school verzuim warendoor Jl. en W. de volgende dubbel tallen opgemaakt: W. Vis (aftr..) en R. Rlom, A. J. Vos vah Zon (aftr.) en G. Stam, A. Timmerman (va cature Am. Vis) en C. Pranger, J. van Zalinge (aftr.) en C. Nap, J. Borst Cz. (aftr.en J. G. Vogelenzang, H. Tauber (aftr. en K. Borst Cz. Door den heer Rootjes wordt gevraagd, of het R. en Wi. bekend is, dat de heer J. Rorst Cz. nog nooit een vergadering heeft bijgewoond. De Voorzitter zegt, idat R. en W. daarvan geen kennis droegen, anders zou het hoogstwaarschijnlijk een motief geweest zijn, den heer Borst niet op de voor dracht ie plaatsen; nu echter, kan daarin geen ver- nadering meer worden gebracht. Rij gehouden stemming worden benoemd de hee ren Vis, A. .IVos van Zon, ATimmerman. J. van Zalingen, .1. G. Vogelenzang en H. Tauber. Ingekomen stukken. Van den heer A. C. Kroon is ingekomen een dank betuiging voor de toegezegde gratificatie voor de waar- neming .secretariaat. In de plaats van wijlen den heer F. de Boer Pz is tot zetter benoemd de heer C. Over, die in handci"' van Pion Voorzitter den eed heeft afgelegd. In de maand October zijn 52, in November 72 te- legrammen ontvangen. Door B. en 'Wi. is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de lieer P. J. Th'. Schuhmaciver op een salaris van f 600: Door den Rijks-ontvanger is aan den Gemeente-Ont vanger afgedragen een bedrag van f 131.25. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen het suppl. kohier .Hpofdclijken Omslag en hel gewijzigd leeningsbesluit gasfabriek. Op het verzoek tot ontheffing van hel geven van onderwijs in de vrije- en «rdeoefeningen der gymna stiek (vak j) is afwijzend beschikt, Door R. en W. is hu een schrijven aan den districts schoolopziener gericht, met verzoek, of genoemd on derwijs in do kolfbaan van den heer Rüciiman mag worden gegeven, in afwachting, dat een R. K. school wordt gesticht, aangezien dan een lokaal vrij komt. Van do ziektevereenigingen aan den Langedijk, „Steunt Elkander" Ie Broek, „Helpt Elkander'' te Z.- Scharwoude, „Onderling Hulpbetoon" Ie N.-Scharwoudo en „Hulp in Nood'' te Oudkarspel, Ls ontvangen oen verzoekschrift tof invoering van het tonnenstelsel ter plaatse, Ook van de classis Alkmaar der „Gezinsverpleging" is een verzoek ingekomen om de invoering van hel tonnenstelsel in behandeling te nemén. De Voorzitter deelt mede, dut indertijd door den Burgemeester van Noordscharvvoudc, den lieer Brink man, beloofd is. oen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het tonnenstelsel aan dén Langedijk en adviseert nu tot aanhouding tol de heer Brink man met Zijn onderzoek gereed is. Algemeen zijn de heeren het Wel eens, dal zooveel mogelijk maatregelen moeten worden genomen ter be vordering der gezondheid, maar met de financiën dei gemeente dient toch ook rekening te worden gehou den. Van de bewoners der Ikitterlaan is een schrijven ingekomen, met verzoek, om daar nog twee lantaarns te doen plaatsen, een bij' R. Roojjes en oen bij D. lloogehooin. Do Voorzitter acht éen Lantaarn bij Rootjes of iets verder voldoende behalve die, welke bij de brug reeds is aangebracht. De lieer Butler zegt, dat het aanbeveling zou ver dienen, als bij liet houwen heter wordt toegezien. Als er dadelijk recht gebouwd was, zou die lantaarn niet noodig zijn. Ooi; de Voorzitter is van meening, dat deze bouw orde geenszins deugt. Besloten wordt tot liet plaatsen van nog éen lan taarn. De Voorzitter deelt nu ongeveer hot volgende mode in verband met het verzoek om ontheffing benoeming onderwijzer met verplichte Hoofdakte. In April dezes jaars heeft het Hoofd der School, de heer Vis namens het gemeentebestuur aan den pastoor Willenborg ge vraagd, wanneer de Bijzondere School zou kunnen wor den geopend, waarop ZijnEervv. mededeelde, dat Ja nuari 1910 zou worden bcgonndh. Half Juli vToeg de heer Vis, aan den kapelaan, of er ook verandering was gebracht, waarop deze ant woordde, dat Cr al liool iets bijzonders zou moeten gebeuren als in Januari 1910 niet met den bouw werd begonnen. Op grond daarvan besloten wij lot liet vragen van ontheffing benoeming onderwijzer met verplichte Hoofd akte. Later lazen wij een ingezonden stuk in de courant, dat door den pastoor gezegd was, dat van den houw der Bijzondere school voorloopig geen sprake was. Wij ontvingen nu van "God. Staten mededeeling, dat uit Ambtsberichten was vernomen, dat nog niets omtrent de opening van een Bijz. School met zekerheid kan worden gezegd. Voorgelezen wordt nu een conceptbrief aan Ged. Staten, waarin dit college een en ander ter ken- nisse wordt gebracht en verzocht wordt om de ver beurde rijksbijdrage 'terug te mogen ontvangen. Zoo spoedig mogelijk zal nu een onderwijzer met verplichte hoofdacte worden benoemd. Do Voorzitter deelt nog mede, dat de totaalkoslen der gasfabriek hoogstwaarschijnlijk f 190.000 zullen be dragen, waaronder f 8000 voor bedrijfskapitaal en 1100- digt de heeren officieel uit, den 22 December om 3 uur bij de opening der gasfabriek tegenwoordig te zijn. De rondvraag niets opleverende, sluit de Voorzit ter de vergadering met dank voor de medewerking. OUDE NIEDORP. Uitslag van de gehouden verhuring van dijken en wegen in de banne Oude Nledorp. Langereis en Zuiderbuurtsdijken: Perceel 1. Ge huurd door K. de Boer voor f 48. 2. S. de Boer voor f 40. 3. T. Hooiveld voor f 69. 4. R. Vis voor f 45. 5. J. Kaag voor f40. Totaal f 242; vorig jaar f210. Wegen: Perceel 1. Gehuurd door C. Witsmeer voor f6. 2. G. de Groot voor f 15. 3. Idem voor f 1. 4. M. Kooy voor f 9.75. 5. Jb. Stieltjes voor f 8.25. 6. M. Kooy voor f 14. 7. P. Agenant voor f 18. 8. P. Hoogland voor f 12. 9. D. de Groot voor f 10. 10. D. de Groot voor f 12. 11. Jb. de Jong voor f2. 12. C. Bakker voor f 4. 13. W. Zijdewind voor f 17. 14. B. Kamp voor f 39. 15. K. Hemke voor f 25. 16. Idem voor f 30. 17. H. Groot voor f 1.50. 18. Jb. Berkhout voor f 4.50. 19. Jb. Berkhout voor f 4. 20. Idem voor f 14. Totaal f 247; vorig'jaar f 282.75. DE MOORD TE KOERANGE. Roelof B., een der verdachten van den drievoudi- gen moord te Koekange, is gisteren door de recht bank uit de voorloopige hechtenis ontslagen. 1)E BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Het Nieuws van den Dag bevatte gisteren in zijn vier-uurs-editie het bericht en bulletineerde dit dat H. M. de Koningin de ontslagaanvrage van mr. Van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam had aangenomen en tot zijn opvolger benoemd den heer A. E. Zimmerman, thans burgemeester van Leeuwarden. Het Hdbld. heeft zich tot den burgemeester van Leeuwarden gewend, die dit bericht beslist tegensprak en het blad machtigde tot de mededeeling, dat hem niets van zulk een benoeming bekend was. Ten overvloede heeft het Hdbld. zich gewend tot mr. A. R. Zimmerman, den burgemeester van Rot terdam, omdat hij misschien bedoeld kon zijn. „Geen sprake van", zeide mr. Zimmerman; en hij verzocht uitdrukkelijk dit te melden. Naar ook de Leeuwarder Courant uit de meest ver trouwbare bron vernam, is het bericht inzake de be noeming van den burgemeester van Leeuwarden, den heer A. E. Zimmerman tot burgemeester van Am sterdam, onjuist. WINKEL. Tot bestuursleden der onderafdeeiing „Het Noor den" van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, zijn benoemd de heeren G. Nobel, gemeentel-ontvan ger te Winkel en W. Wortel, ambt, ter Secretarie te Schagen. GEHEIMZINNIGE MISDAAD ONTSLUIERD? Rit Geerlruidenberg schrijft men d.d. 15 Dec.. aan liet „D. v. N.": Onze lezers zullen zich wellicht de misdaad nog herinneren, die in den avond van Zondag 27 Juli van liet vorig jaar zulk een groote ontroering bracht onder de inwoners van Geertruidenberg cn er de feestelijke stemming op den eersten kermisavond zoo aanmerkelijk bekoelde. Me willen nog even 'I geheugen onzer lezers wal opfrisschen en in hoofdlrekken mcdedeelen, wal ei' toen gebeurd is. Omstreeks half negen in den avond van Zondag 27 Juli 1908 waren verschillende personen in 't café van v. d. II. in de nabijheid van het slation ter ge- legenheid der kermis aan het dansen op orgelmuziek Onder de aanwezigen bevond zich zekere P. Nooteboom uit Hooge Zwaluwe, benevens verschillende infanterie miliciens, die te Geerlruidenberg in garnizoen lagen, j Tijdens het dansen in de herberg van v. d. H. moet Nooteboom per ongeluk een der miliciens op den voet hebben getrapt en daarover ontstond weldra ruzie. Ruzie makend ging men de deur der herberg uit en nauwelijks was Nooteboom buiten of hij ontving met een bajonet een steek in de borst, tengevolge waar van een der groote longaders werd doorgestoken. Lie vig bloedend liep Nooteboom nog 300 M. ver tot aan het station en onder het slaken van den kreet: o', o, ik bloed dood, vièl hij neer. Kort daarop was hij 'een lijk. Politie, maréchaussee en militaire autoriteiten waren spoedig op de been om den vermoedelijken dader S. aan te houden. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch, hoewel niet over tuigd van de onschuld van S., sprak toch geen ver- oordeelond vonnis over hem uit. Tot nu verleden Zondag bleef het daarbij en velen dachten niet meer aan den gruwclijkcn doodsla^. Een persoon echter, ide gewezen' milicien SR jiil Made, die als getuige jn de zaak was opgetreden 'her innerde zich den noodlottigen avond maar al te'goed Haast voortdurend dacht hij er aan, zijn geweten liet hem niet met rust. Zondagmiddag bezocht hij te Geer truidenberg verschillende cyfé's en daar vertélde hii aan ieder die het hooren wilde, dat S de vroegere verdachte, werkelijk de moordenaar van Nooteboom was en dat hij hem zou gaan verraden En het waren geen ijdele praatjes, die hij vertelde. Hij heeft zich werkelijk naar veldwachlcr L-imbrécts begeven en zoo het schijnt, aan dezen verteld welk schrikkelijk geheim zijn gemoedsrust martelde. Hij moet aan dozen ^politieman hebben verklaard dat alles Wat hij vroeger in zake den doodslag op Nooteboom verteld heeft, zoowel hij het voorloopig ver hoor, als voor den krijgsraad, leugens waren. Veldwachter Lambregis had onmiddellijk iemand naar Raamsdonksveer gestuurd, om den brigadier der Kon Maréchaussée, die indertijd het voorloopig onderzoek in handen had, te waarschuwen. In zeer korten tija was <leze bij Lambregls en hij was nog in de gelegen beid een groot deel der verklaring van St. aan te hoo ren. Hoewel St. nu wel niet geacht kon worden in dron ken toestand te verkoeren, meenden de politiemannen toch, wijs Ae doen, do verklaring althans voorloopig niet al te ernstig op te moeten vatten. Ze verzochten, daarom St. den volgenden morgen nogmaals hij I,am- bregts te komen om nader de zaak te bespreken. St. beloofde te zullen komen en hij hield woord, i Maandagmorgen om acht uur meldde hij zich reeds bij den veldwachter aan. Do brigadier uil Raamsdonksveer was ook reeds present en dus kon onmiddellijk oen nader verhoor wor den aangevangen. St. was toen geheel nuchter en moet dus goed geweten hebben wat hij verklaarde. Hij deed weer hetzelfde verhaal als den vorigen dag. Zijne ver klaring werd op papier gezet, ze werd hem voorgelezen, hij lievond ze in orde en ondertcckcnde ze. Ten overvloede gaf hij nog de namen op van eenige miliciens, die er bij tegenwoordig waren, loon de nood lottige sleek aan Nooteboom gegeven werd en die. vol- j gens St., evengoed als hij zelf moeten gezien hebben, i dat S. en niemand anders zijn bajonet in de borst 1 van Nooteboom heeft gestooten. j De brigadier, die begrijpelijker wijze deze verklarin- gen van het hoogste belang achtte voor de ontsluiering van dezen geheimzinnigen doodslag, zette onverwijld het j onderzoek voort. Wijl drie der door St. opgegeven getuigen onder Made woonachtig zijn. begaf de brigadier zich gistermid- i dag naar liet raadhuis te Made en liet daar zekere j M.. S. en v. B. ontbieden. Om 3 uur reeds verscheen M. op liet raadhuis en werd hem oen langdurig verhoor afgenomen. Dit ge schiedde te 6 uur eveneens met S. cn v. B. Deze i verhooren schijnen nog niet tot het ge wenschte resultaat lo hebben geleid. Of de drie personen meer van de treurige zaak weten, dan ze wel uit willen laten, valt moeilijk uit te maken. Dit is zeker, dat hunne verklaring vooralsnog heel wat verschillen van die, welke nu door St. is afge legd. Intusschen. de betrokken autoriteiten zijn met het gebeurde in kennis gesteld. We moeten dus thans af wachten wat het resultaat van hel verdere onderzoek zijn zal. Dit is echter zeker, dit op het oogenblik, ondanks i de hardnekkige geruchten, die daarover sinds Maandag loopen. nog geen arrestatie, van wien dan ook, heeft plaats gehad. 1 Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1015 Dec. 1909. Ondertrouwd: Pieter Plugboer, jm., smid, 27 jaar, te Rijp, eerder te Akersloot, en Aaltje Nannis, jd., zonder beroep, 20 jaar, te Zijpe. Overleden: Jacob Middelie, 68 jaar, echtgenoot van Margaretha Elisabeth Kok. Arie de Leeuw, 58 jaar, echtgenoot van Antje Prins. Gemeente ANNA I'AULOWNA. Geboren: Maartje, dochter van Jacob van Stipriaan en van Catharini Christina Langereis. Overleden: Grietje Dekker, oud 25 jaren, echtgenoote van Jan Wit. 10 DECEMBER, OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 775.9 mM. te Neufahrwasser en, Breslau. De laagst bekende stand ls 735.7 mM. te Horta. VERWACHTING. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Nevelig tot zwaarbewolkt. WeiDig of geen neerslag. Matige vorst. WINKEL, 15 December 1909. Peren f 1.10 A f 2.30 per mand. Aardappelen (blauwe) f 0.95 per 35 K.G. Uien f f.per baal. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Dec. 1909. Renzenbloemkool f 2.50 A f 3.75 per 100 stuks. Roode Kool f 2.4 f 4.20 per 100 stuks. Gele Kool f 2.50 A f 5.— per 100 stuks. Witte Kool f 1.50 A f 2.50 per 100 stuks. Uien f2.05 A f2.10 pér 50 K.G. NOOKDSCHARWOUDE (Dorp), 10 Dec. 1909. Roode Kool f2.A f4.50; Witte Kool f 3.a f 4.5C; Gele Kool f 3.f5.per 100. Uien f 1.40 f 1.80. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUD*. 15 December 1909. Gele Nep f 2.-A f 2.30; Drielingen f 1.20 A f 1.50; Uien f 1.80 A f2.10 per 50 K.G. Roode Kool f 1.50 A f4.80; Gele Kool f2.4 f 5.75," Witte Kool 1.50 A f 5.r per 100. SCHAGEN, 16 December 1909. 11 Paarden f 70 A f 180. 3 Stieren f 120 Af 180. 12 Geldekoeien (magere) f110 A f155. 89 Geldekoeien (vette) f 160 A f 300. 8 Kalfkoeien f 140 A f 220. 26 Vaarzen f 70 A f 120. 30 Nuchtere Kalveren f7 A f 21. 370 Schapen (vette) f 20 A f 27.50. 1840 Overhouders f 11 A f 19. 13 Varkens (magere) f 13 A f 15. 53 Varkens (vette) f 0.46 A f0.50 per K.G. 70 Biggen f 7.A f 18. 200 Konijnen f 0.50 A f 1.50. 240 Kippen f 0.50 A f 1.25. 80 Eenden f 0.60 A f 0.80. 550 Kilogr. Boter f 1.10 A f 1.20 per K.G. 200 Kilogr. Kaas f 0.40 A f 0.50 per K.G. 300 Stuks Kipeieren f 6.A f 7.per 100. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, ds. Herman. Wieringeu, Den Oever, v.m. 10 uur, ds. A. I. Rcin- ders. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, ds. Engelkes. Kolhorn, n.m. 2 uur, ds. Onnekes. Valkoog, geen dienst. Sint Maarten, n.m. 6% uur, ds. Tinholt. Noord-Zijpe, Schagerbrug, n.m. 6% uur, ds. c. Met. Wieringeu, Westerland, v.m. 10 uur, ds. H. Bax. Callantsoog, v.m. 10 uur, ds. Groeneveld. Winkel, 's av. 6.30 uur, ds. B. Nieuwburg. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, ds. Kanis. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, v.m. 9.30 uur, ds. Met. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, ds. Van Loon. Barsingerliorn, 22 Dec., 's av. 7 uur, ds. Van Loon- DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, OudeslUis, v.m. 10 uur, ds. L- G. Holtz. Nieuwe Niedorp, ds. Haars. Barsingerhorn, ds. Kooiman. Wierlngen, Hippolytushoef, v.m 10 uur, ds. Kupé" rus van Burg op Texel. LOKAAL „RETIIEL", HOEP, SCHAGEN, en behoeve van de Nederlandscli Hervormde K<*rk. v.m. 10 uur, Dr. L. Th. Wieten. Breezand, v.m. 9.30, de heer J. Rookmaker. Breezand, Woensdagavond 7 uur de heer J. Ro°K' maker.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2