lilWl DE GRACIEUSE flinke Dienstbode, een Boerenknecht, MM! 1 Ct., hïmi I» Mdraiigt ZEUG. SCHOENER-AAK, jGiii-M6Ér H. den Engelsen Ir., MS» VLËESCH C, ROGGEVEEN Cz., een flink Meisje, aÉMeite 1 bouwland, „T e L a a t". Zaterdag 25 Dec. 1909, dacht gevraagd voor mij n Zondag 19 December'09, Nieuwjaarskaarten, bij J. CONSTANT, Breukbanden, L. Beijneveld. Winkel. ADVERTENTIEN. P L L 0" a 25 ct. per Kilo's bus; KI uit ma u's Geïllustreerde C. BURGER. Deer el DAR1ILL1CT VAD MI mmm Aan9if,e van Leerlingen Bet beste adres voor enkele oi dubbele Gemengd Nieuws. Nagekomen berichten* Plaatselijk Nieuws. Guurfjej He3: nieuwe voor Mspniütëffl St. Maartensbrug. Te huur: Scholl Engberts Scholten ALMELO Dinsdag 21 Dec. 1909, te Wieringerwaard, bij teruggave der ledige - op - goed, tevens Uw aan- 0 sten Kerstdag) Agentschap voor Na afloop B&Li Anna Paulowna. 20 Cesral. Enkhuizer Almanakken, 'te PËTTEW. Honderd ij VRIJDAGS en MAANDAGS na 2 uur, Prijs slechts 40 cents. Openbare Verknoping op Zaterdag 18 Dec. 1909, ook zonder veer. Marktplaatsöuiiagen. ie Goedkoop en degelijk. Vraagt prijs. V ECHTBT1EIIKN Do heen" J. E. Jasper schrijft aan de Java-Bode uit Bondowoso: Van de vee-araéeling dor Bondowoschc tentoon stelling waren voor loeken op het gebied van veefok kerij de stierengevechten nog het meest interessant. yjj werden gehouden op een hrcede strook van hel veld. grenzende aan de met loodsjes bebouwde plaats, waar honderden sa pies ter expositie waren ingezonden De adoehans vormen een soort sport, waarop do Ma- docrees van Besoeki verzot is. Een attractie, voor hot hijwonen waarvan hij niet aarzelen zal, van verre woonplaats op te komen. Een sport van prikkelende, spanning. Een strijd, die het volk tot groote enthusias- me brengt, gepaard gaat met weddenschappen, een duur hoeft van drie of vier dagen. Want "er zijn moeilijke voorbereidende maatregelen Ie nemen. Van de dieren, die tegenover elkaar geplaatst worden, moet incn den lichaamsbouw bestudeeren. De reputatie, welke de. sapie bezit als vechtstier, wordt niet uit het oog verloren. Behaalde overwinnin gen maken een op het veld gevoerd beest favoriet. En zooveel mogelijk moeien gelijke krachten in het strijdperk worden gebracht. Er gaat een wikken en wegen vooraf, of de heesten tegen elkaar opgewassen zijn. Het bijgeloof speelt er eveneens een atol hij; de „goede dag" legt groot ge wicht in de schaal. De hari baik bezorgt den stier de overwinning. Zelfs een droom kan invloed uitoefenen op het al of niet doorgaan van den strijd. Een behaalde zege is voor den Madoerees zóó victo rieus en een nederlaag zóó teleurstellend, dat hij 't. van alles en nog wat laat afhangen, of zijn stier be reid is in het strijdperk te treden. Alle omstandigheden worden dus zorgvuldig bestudeerd, eer men de adoe- han kan doen aanvangen. Maar dan, nis de geschikte tegenpartij gevonden is, het jduel met de kracht van beesten staat te begin nen, vangt ook ide spanning van de toeschouwers, en niet 't minst natuurlijk van belanghebbenden, aan. Een tochtige koe wordt in het midden van het veld gebracht. Men leidt de vechtstieren er bij, men wekt in jde dieren den hartstocht al heviger en heviger op; de koe trekt men immer voort, met de wild geworden stieren achter haai- aan. Dan: de ontmoeting der bei de mededingers; het tegenover elkander komen van de beesten, die den spierigen nek buigen, de horens vooruit spannen.... De koe wordt snel weggevoerd, gereed gehouden voor volgende adoehan. Dat oogenblik, waarop dierlijke liefde overgaat in door jaloezie ontslane wildheid! Het recht van den sterkste bij het in bezit willen nemen van het wijfjes beest'.... Als de neustouwen zijn weggetrokken, de beide strij ders tegenover elkaar slaan, vrij en ongebonden, de poolen krachtig neergezet, den nek gekromd, de qogen wijd opengesperd, den kop met horens tot stooten ge reed. culmineert de spanning bij het publiek. Die eerste gevechlspositi© wordt door de Madoereezen met daverend vreugdegeschreeuw begroet. Over het veld treden twee dieren, koppen aanéén, nu eens vooruit, dan weer achteruit. De eigenaren, wedders, belangstellenden tandakken om het plaatsheb bende gevecht. Gooien hoofddoek in de lucht, schreeu wen zich de keel schor. Moedigen aan met gilkreten. Dichtere kring omstuwt de dieren. Een is er. die de tactiek volgt van zijn tegenpartij af te matten. Het beest treedt achteruit, weert den gestadigen duw systematisch en kalm af. En als hij voelt, hoe de vij and vermoeid is, treedt hij krachtig naar voren, den kop rukkend, soms met korte sprongen tegen den an deren sapie opschokkend. Weer rijst duizendvoudig het gejoel op van bet publiek, dat de afmattende poging van den eenen stier met een begin-wording van succes bekroond ziet. De andere stier tracht nog vooruit tc stoeten glijdt soms uit. valt op de knieën van zijn voorpooten. Opstaand, kromt hij weer'den vleezigen nek, en de breede kop staat opnieuw tot afwering gereed. Hij vermag den eenen echter geen stap1 meer achteruit te dringen. 1 wee lichamen blijven een poos als onbeweeglijk te gen elkaar staan, bij den kop aan elkaar verbonaen. De oogeui der dieren kijken nog wilder. Het gejoel van tle Aladoereesehe belangitellenuen blijft aanhouden, plant f1 a'-s oei1 druk, wnd stemmengenruis over de stoo len van toeschouwers voort. Er zitten mannen en jon gens op hooge boomtakken te wiegelen, en zij juicüen en gillen moe. Dan als de vermoeide de duwkraeht van den nu aan vullenden stier niet meer verdragen kan, achteruitge drongen wordt, hoe langer, zoo sneller, brult het horè- geroep uit de dichte menschenmenigte op. De toeschouwers kunnen niet meer blijven stilstaan leunen over het veld, volgen den klomp van zich voort bewegende dierenliehamen, tandakken, roepen en wijzen springen, slaan zich op de borst, rukken mot het hooldï louter uit vurig enthusiasme. Daar wordt net verliezende dier door zijn tegenpartij zells in een slokan gedreven. Er schalt een nieuw ge juich in wijde geluidsexplosi© op. Do aanvaller blijft den verliezer vóór zijn kop houden, stuwt hem uit de goot weer op de grasvlakte, stoot met krachtige spurtsprongen vooruit, totdat de andere, vermoeid-hijgend, vluchtend wegrent over het veld... Gegil en gejoel! lien beweeglijke menschenzee als oen stormachtige paniek! Het strijdperk vol toeschou wers De weggeloopen verliezer wordt door den eigenaar bij de horens gevat en weggeleid. Zie dan eens naar de wilde vreugd van do Madoeree zen, die de zege van den overwinnaar vieren! Er is een kleine, maar* mooie, spontaan gehouden optocht. De vechtstier, omhangen met kleurige slèmlangs, welke over den rug en vóór den kop tusschen de horens ge- drapeerd zijn, laat zich nu door den bezitter en diens vrienden willig meevoeren langs de dichte rijen van jui chende toeschouwers. Zie dan de woeste vreugd der Madoereezen, die voor op loopen, lichaam verwringend, armen zwaaiend, sprin gend en dansend, de handen omhoog. De opwinding heeft bij hen het hoogtepunt bereikt. Soms weten zij niet meer, wat zij doen. Er is een toestand van over spanning. Er zijn er, die het dier kussen, zich op den grond gooien. Zij voelen de behaalde zege mee; voor hen is de eer reusachtig groot. Niet alleen het dier, maar ook de geheele dessa, waar het thuis hoort, heeft nieuwen, grooten roem verworven. En lang nog, lang uit zich de immense blijdschap in het duizendvoudig opschal- len van het gejuich: horéeel, horéee i, horéeek.. Wie leeraart, dat de stierenwedstrijden dra- Madoeree zen wreed zijn, is een hypersenlimenleele sukkel, eén bespottelijke dwaas of ©en aanstellerig pedante school meester. De strijd van stieren is gebaseerd op uithou dingsvermogen en aangeleerde geveehtstaktiek. Verwonding met de horens komt zelden voor. De gevechtspositie is altijd, dat de twee beesten met de koppen tegen eikaar staan en blijven. Tijdelijke retireering met een sprongetje vooruit 'nu en dan 'als hernieuwde uiting van kopduw-kracht, brengt niet het minste ongelukje te weeg. 't Is volstrekt geen gevecht op leven en dood. Wie het eerst vermoeid raakt, legt 't af en vlucht weg." N. R. Crt. EIeerïiMgowaar«I. De 72-jarige A. Wit, aan de Oostringvaart van on zen polder, en diens huishoudster zijn bijna slacht offers geworden van de vulkachel. Beiden werden 's morgens om 10 uur bewusteloos gevonden. De huis houdster is weer bij, hoewel nog niet volkomen hel- 1 der; bij den heer Wit was 's avonds het bewustzijn nog niet terug, hoewel de levensgeest nog niet ge weken was. ALKMAAR, 15 December. Hedenmiddag tegen één uur- vergaderde de Gemeen teraad. Drie leden waren afwezig. Na mededeeling der ingekomen stukken, waaronder een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 3 November 11. tot het aan gaan van eene kas leening op den dienst 1910 tot een bedrag van f 100.000, volgde een lange zitting met ge sloten deuren,, die tot ruun half vier duurde. Na her opening der deuren' benoemde de Raad a. tot ieeraar in de oude talen aan het gymnasium voor het jaar 1910 de hoer C. W. Krings, tlians als zoodanig reeds tijdelijk werkzaam; b. lot regentessen van het Burgerweeshuis do da mes A. E. Dronk, goh. Haasbroek, en Mevr. M. C. Jansen geb. van der Sluijs-Veer en tot regenten de heeren J. Veeneubos,' K. Wi. Holsmuller, Ds. A. C. de Regt en H. iJspee.rt. De staat van deelgerechligden in het gemeentelijk pensioenfonds, werd aangevuld met het onderwijzend en bedienend personeel van do Handelsdagschool. Geruimen tijd werd daarna van gedachten gewisseld over het voorstel van den heer Van den Bosch waarvan de aanneming door B. en W. in een gemo tiveerd prae-advies was ontraden om alsnog aah ür. Boas, gedurende den tijd dat hij als Ieeraar in de oude talen aan het gymnasium een verlof met stil stand van jaarwedde heeft genoten, zijn salaris als zoo danig toe te kennen. Waar liet verlof drie maanden heeft geduurd, liep dit voorstel over een ronde som van 500. B. en W. bevolen de aanneming niet aan, omdat gebleken was dat het verleende verlof aan Dr. Boas, volgens diens eigen verklaring, niet was gevraagd en gegeven om redenen van medischen aard, en voorts omdat daarmede in strijd zou worden gehandeld met een der bepalingen van de onlangs van kracht gewor den verordening op de regeling der salarissen van het onderwijzend personeel aan het gymnasium, waarin ge schreven staat: „Voor leeraren, die als plaatsvervan gers van andero leeraren zijn aangesteld wordt, gedu rende den verloftijd zoowel in als buiten het geval van ziekte, het geheele salaris ingehouden." In strijd met dit beginsel had Dr. Boas gedurende het hem voor 1 September 1.1. verleend verlof het volle salaris genoten. De Raad wees met 8 tegen 6 stemmen, die van de heeren Uitenbosch, üorbeck, Luiting, v. d. Bosch, Van- Buijsen en Fortuin, het voorstel-Van den Bosch van de hand. De salarissen van het personeel aan het slachthuis werden opnieuw geregeld, in zooverre deze zullen be dragen: directeur f 2000 met drie 3-jaarlijksche ver hoogingen van f 200; opzichters-hulpkeurmeesters f 650 met idem van f 75; machinist f 750 met idem van f 75; klerk-boekhouder f 600 met idem van f 75. Besloten werd lot rioolverbetering van St, Anna- I straat en Payglop, kosten pl.m. f 1,600 en tot verbe- tering van den toestand der rroieering langs den Gcestcr- weg; voorts tot overneming in eigendom en onderhoud van het verlengde der Hofdijkstraat van den heer Mr. A. P. H. de Lange, en van een strook grond aan de le Kabelstraat van de Woningmaatschappij Alk maar. De rekening van het Burgerweeshuis over 1908 en de begrooting dier instelling voor 1910 werden goedge keurd, de eerste in ontvang op f 11458.75, in uitgaaf op f 10705.68, de laatste in ontvang en uilgaaf op f 10920. Evenzoo werden goedgekeurd een suppletoire ge- meentebegrooting voor den dienst 1909 en eene idem voor den dienst 1910. Een voorstel van B. en W. om aan de afcf. Alkmaar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, naar aanleiding van haar adres om de tegemoetkoming in de kosten van huishuur nader te willen regelen, te berichten, dat er geene aanleiding bestaat om de in 1908 getroffen regeling nu reeds te herzien, werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Daarna sluiting. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. G. D., Harenkarspel, Pol.overtr., f 2 of 2 d. J. van D., Zijpe, IJkwet, f 1 of 1 cl. P. K., Anna Paulowna, IJkwet, 10 maal f 0.50 of 1 d. voor elke boete. N. B., Harenkarspel, IJkwet, f 3 of 2 d. D. T., Harenkarspel, IJkwet, f 1 of 1 d. W. K., Eenigenburg, IJkwet, 6 maal f 0.50 en 1 maal f 2 of 1 d. voor elke boele. J S., N. Niedorp, IJkwet, 5 maal f 0.50 of 1 d. voor elke boete. W. D., N. Niedorp, IJkwet, f 3 of 2 d. J. O. Kz., Kolhorn, IJkwet, 2 X f 2 of 2 d. voor elke boete. J. H., Barsingerhorn, IJkwet, f 1 of 1 d. C. H., Barsingerhorn, 10 maal f 0.50 of 1 d. voor elke boete. A. L. Z„ Zijpe, art. 424 Str., f 5 of 3 d. M. W., Sint Maarten, Pol.overtr., vrijgesproken. M. Z., Schagen, art. 453 Str. f 3 of 2 d. P. R., Hoogwoud, art. 453 Str., 3 d. hecht, en -6 mnd. in een Rijkswerk- inr. J. S., Oude Niedorp, Motorregl., f 2 of 2 d. C. S., Barsingerhorn, Motorregl. f 2 of 2 d. S. S., Scha gen, Motorregl., f 2 of 2 d. J. B., Schagen, Motor regl., f 1 of 1 week -tuchtsch. L. J. H., Anna Pau lowna, Motorregl., f 2 of 2 d. J. J., Noordscharwoude, Motorregl., f 3 of 2 d. J. H., Noordscharwoude, Mo torregl., f 2 of 2 d. K. B., Harenkarspel, id., f 2 of 2 d. W. K„ Oudkarspel, Motorregl., f 25 of 10 d. J. de G., Anna Paulowna, Bouwverord., f3 of 3 1 T. B., Noordscharwoude, Pol.overtr., f 1 of 1 d. E. M., Anna Paulowna, Pol.overtr., 3 d. hecht. P. P., Schagen, art. 426 Str., f 6 of 3 d. J. M., Zijpe, art. 453 Str., £2 of 2 d. C. S., Zijde, art. 453 Str., f 7 of 3 d. J. van S., Anna Paulowna, IJkwet, f 1 of 1 d. C. T., Anna Paulowna, IJkwet, f 1 of 1 d. J. H. ter B., Anna Pau lowna, IJkwet, f 3 of 1 d. C. G., Dirkshorn, IJkwet, f 1 of 1 d. H. v. B., Anna Paulowna, IJkwet, f 1 of 1 d. S. W„ St. Maartensvlotbrug, Jachtwet, 1 maal f 12 en 1 maal f 10. of 4 4- voor elke boete. C. W. G., Zijpe en J. F., St. Maarten, art. 460 Str., ieder f 10 of 3 d. ieder. J. B., Zijpe, art. 461 Str., f 5 of 3 d. J. B., Anna Paulowna, Leerplichtwet, f4 of 2 d. J. J., Warmenhuizen, Pol.overtr., f 3 of 1 d. J. T., Pet ten, art. 426 Str., f 10 of 4 d. F. J., Kolhorn, art. 424 Str., vrijgesproken. A. B. Wieringerwaard art. 424 Str. f 10 of 3 d DE IJSBAAN. Wij vernemen" dat de Schager Ijsbaan heel mooi dichtgevroren is. Het ijs is reeds 2% c.M. dik. Bij doorgaande vorst zal het Bestuur Zaterdag de baan voor het publiek openstellen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden fietspomp. I (1„ MARKTO VERZICHT. In 1908 zeiden wij van de markt van 17 December: „Over 't geheel droeg de markt Donderdag een stug karakter. Bij vette schapen ging dat gepaard met la ger prijzen." Die woorden passen volkomen op de markt van heden. De vrij hooge markt van verleden week. heeft de handel met verlies te Londen moeten bezuren. Op zulk een tegenslag volgt gewoonlijk een reactie. De prijzen liepen heden gedurende de markt van 50 cent tot 1 gld. terug. Er werd dus „vermarkt'. De heer K. Jonker te Barsingerhorn stond bovenaan met f 27.50. Volgens deskundigen stond de eerste kwaliteit rund vee op zeven stuivers. De beer D. Luiting van Alk maar markte eene koe voor f 325. Als bewijs dat ook vette koeien traag waren, kan dienen, dat meer dan 25 koeien naar huis gingen. Varkens prijshou dend, met iets vlugger handel. MARKTVERP ACHTING. Uitslag der marktverpachtingen van heden. Paarden en runderen in 1909 P. Breed voor f 1106, thans P. Breed voor f 1113. Gegund. Varkens en biggen in 1909 C. Wit voor f 120, thans C. Wit voor f 101. Gegund. Konijnen en gevogelte in 1909 T.' Kossen voor f 15, thans K. Quax voor f80. Gegund. Boter, kaas en eieren in 1909 P. Posker voor f 290, thans P. Posker voor f 240. Niet gegund. Schapenhokken en schapen in 190 9 P. de Wilde voor f 1324, thans P. de Wilde voor f 1150. Gegund. WITTE MOL. Door den heer D. Kuiper, watermolenaar alhier, word ons ©ene door hem gevangen witte' mol geto-ond. Dit zeldzaam beestje was zoo blank, dal het huidje Geboren: dochter van Jb. KOSSEN Kz. en N. KOSSEN-KATER. Barsingerhorn, 15 Dec. 1909. Afdeeling: CARBID VAN IS BEGON KEN. No. 1 bevat een Kindernummer. Gevraagd tegen Kerstmis, eene JNO. I Devai eeu a-muuruuiumci. loon, f 2.50, bij BüCKMANN, Oud karspel. Gevraagd: P.G., goed kunnende melken, om 2 Februari in dienst te treden, bij O KLERK Jnz., Kanaaldijk, Bergen. Gevraagd: een bekwaam bij N. LAP, Burg, Texel. ER BIEDT ZICH AAN van 14 jaar. Adres: Bureau van dit blad, letter W. Te koop bij C. BOONTJES, 't Jaarsdorp, Schagen. Circa 1 bunder uitstekend gelegen ouder do gemeente Schagen. Te aanvaarden Kerstmis 1909. Te bevragen bij J. BOEKEL, Hoop, Schagen. TE KOOP een in buitengewoon goeden staat verkeerende met volledigen inventaris, direct te aan j vaarden. Nadere inlichtingen bij M. MINNES, 1 te Wieringen. OP in bet lokaal van den heer W. Swarthof. Opvoering van: Oorspronkelijk drama iu 3 bedrijveu. VOORDRACHTEN. TABLEAU X VIVANTS. Aanvang 7 uur. ENTREE: voor niet-leden 10 Cents. Leden vrije toegang met vrouw. Kinderen beneden 16 jaar hebben geen toegang. te geven door de het beste dat bestaat onder directie van den heer p. STADT, bus wordt 5 Cent ver- in de zaal van Mej, Wed. J. BOON, ENTREE f0.50. AANVANG 7UUR. Besproken plaatsen 10 cent extra. KGOU Hö8nU8r!ïl88l. Kunstlievende leden gereserveerde plaat sen. Entrée verschuldigd voor de geheele localiteit. Met aanbeveling, ZUIVER WOLLEK ORIDERKLEEDINO. lederen DONDERDAGMORGEN torMgblS I te con8ulieeron van 81/j11 Vj 50, 25, 15 en 12'/, Cent. UILENSPIEGEL—ALMANAK 6 cent. f j NOTA's vanaf 10 cent per 100. .larOO JHl0IO01% Kwitanties,Rekening-papier,Bonboekjes, Kwitantieboekjes, Kasboeken, versckil- iuet ziju nieuwe Harmonica, lende Schrijfboeken, beste Inkten en OP 1 een prachtige sorteering Na afloop BAL. Aanbevelend, SCHAGEN. LAOEZIJDE. met gratis premie en prijsraadsels. onder leiding van den ter waarde van Honderd en Veertig aan de Laan hoek Landbonwstraat. Gulden, als prijzen. i Leergeldf 1.25 per kwartaal. Vraagt prospectus. i 's avonds 7 uur precies, in de Landbouw-Sooiëtiet „Cérès" te Schagen. Het Bestuur van het Schager Veeverzekeringsfonds.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3