Snap. Telegrafisch Weerbericht. ia de maand December 190» nog verzonden 341 wagon ladingen groenten, terwijl in die maand aan den afslag aldaar werd aangevoerd 53.850 stuks bloemkool, 898.300 stuks roode kool, 286.400 stuks gele kool, 101.400 stuks witte kool, 1960 balen uien, 137 balen wortelen, 451 balen roode kool, 10 balen nep en 1400 koolrapen. SCHAGERBRUG. Den lsten April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer W. Rampen wegwerker werd in dienst van den polder Zijpe en Hazepolder. Otidoftlui* Dinsdagmiddag ontstond door den schoorsteen een begin van brand in de woning van de wed. N. aan de Groote Sloot. Gelukkig werd het bijtijds door een paar voorbijgangers opgemerkt, welken den brand bluschten en erger wisten te voorkomen. Hoosrvrontf Zondagmiddag hield liet ziekenfonds ten huize van den heer Schermer alhier zijn gswone jaarlijksche vergadering. Tegenwoordig waren 4 leden. Door den voorzitter werd de vergadering geopend, waarna hij eenige waardeeiende woorden sprak over 't onlangs overleden bestuurslid den heer Jn. Bakker. Vervolgens werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Nu volgde rekening en verantwoording over 1908. De ontvangsten hadden bedragen f 59.80, terwijl de uitgaven bedroegen f 117.39, waaronder ruim f 99 aan zieken. Van genoemd fonds stond nog f 493.39V2 op de Nutsspaarbank, zoodat het reservefonds nu gedaald is lot f 451.77. De rekening werd in uitstekende orde bevonden en volgde bestuursverkiezing. Het aftredende lid, de heer K. de Boer. werd we eier herkozen en i,n plaats van het overleden bestuurslid den lieer J. Bakker, werd gekozen de heer D. Bak ker aan de Gouwe. Niets mees- aan de orde zijnde, sloot voorzitter da vergadering met een woord van dank. Hos^ond. Hot te goed aan de inbrengers van de Schoolspaar- -bank in.de Weere bedroeg op 1 Januari 1909 f 428.91. Gedurende het jaar werd aan rente bijgeschreven f 11.49. ingelegd f 74.10 en tenigbetaald f 320.39, zoodat het tegoed op 31 Dec. 1909 bedroeg f 194.11. Volgens opgave van het Hoofd der School te Aarts- woud, bedroeg op 1 Januari 1909 in de School spaarbank aldaar de schuld f 961.70. in 1909 werd ingelegd f 530.65, teruggevraagd 629.95, aan rente werd bijge schreven f 34.09, zoodat de schuld op 31 December 1909 bedroeg f 896.49. Uit de rekening over 1909 der Schoolspaarbank aan de O. L. School in de Kerkelaan blijkt, dat de schuld op 1 Januari 1909 bedroeg f 232.071/2, dat in 1909 is ingelegd f 40.071/2, teruggevraagd f 110.18, aan rente werd bijgeschreven f 8.89, zoodat de inbrengers op 31 December 1909 te goed waren f 170.86. Het geheele kapitaal dezer 3 Sc.hoolspaarbanken is geplaatst op de Nutsspaarbank alhier. YOLKSTELLINGS VARIA. Een volksteller schrijft aan de Res.bode: Bij de vele reeds medegedeelde staaltjes van eigen aardige volkstellingskaarten-invulling willen ook wij er nog eenige voegen. Vooral de beroepsv ragen lagen voor velen vol voet angels en klemmen en Werden soms op zeer zonder linge wijze beantwoord, of wat ook dikwijls voor kwam eenvoudig maar onbeantwoord gelaten. Vraag Ilb„Oefent hij 'zijn hoofdberoep (alleen of met anderen) uit voor eigen rekening of doet hij dat niet voor eigen rekening'?" bleek voor velen duister gewonden door het tusschen haakjes geplaatstealleen of met anderen; dikwijls toch luidde het antwoord zonder meer: „Alleen of „Met" nog een aantal ar- beidere gezamenlijk". Een vader gaf als hoofdberoep zijner dochter op: ..halve dienstbode", daarmede natuurlijk dagdienstboda ixsdoelende. Een gaestig huisvader noemde als hoofd beroep wan zijn a-jarig dochtertje„eten", terwijl een deide zijn 13-jarig dochtertje het beroep van „niets doen" deed uitoefenen. Lil een volkssbuurt ontmoette ik een loopmeisje, dat mij met het bij haar l>eroep passend stemmetje ver telde. dat zij den leeftijd van.... 63 jaar had bereikt en vraag lid: „In welk soort van inrichting, zaak of onderneming oefent zij haar hoofdberoep^uit? had be antwoord met het woord „bestedelinge" Zeer dikwijls kwam ook voor, dat de vraag „Behoort hij (zij) tot een kerkelijke gezindte, of tot een ver- eeniging met godsdienstig doel?" werd beantwoord met neen. terwijl onmiddellijk daaronder werd verklaard, dat de ..ongeloovige" Roomsch-Katholick of Gerefor- meeixl of „groote kerk' was. Velen bleken niet te weten, wat met familienaam bedoeld wordt. Een man vulde als zoodanig voor zich zelf en al zijn kinderen de voornamen zijner vrouw Een zeer concientieus man vulde in, dat hij in den nacht van 31 December 1909 op 1 Januari 1910 niet in zijn woonplaats aanwezig was en antwoordde op ide vraag waar hij dan wel was met de met groote letters neer geschreven mededeeling: „uit visschen". Een niet zeer snugger vader van een zeer talrijk gezin vulde alle hem bezorgde gele kaarten in als wa ren zij alle voor hem bestemd, en alle witte als moesten zij alle voor zijn vrouw dienen. Een grappig man vulde achter de blind-heids- en doofhoids-vraag in„Arm en naakt geboren, anders heelemaal naks!" Dat bij enkele mannen het bewustzijn van de op perheerschappij der vrouw over het gezin zeer diep geworteld ia. bleek wel uit het feit, dat zij op de kaart hunner vrouw hadden ingevuld, dat ze als hoofd in het gezin aanwezig was, terwijl zij zelf zich tevre den stelden met den titel van echtgenoot. Een enkele maal was zoodanige invulling door een zelfbewuste vrouw zelf geschiedt. DIEVEN. Gisteravond werd uit de tolgaarderswoning tusscher Delfshaven en Schiedam een bedrag van f 300 ge stolen. - Men schijnt hier met een komplot te doen te heb ben. Een oogenblik tevoren was een rijtuig zonder betalen door den tol gereden. De tolgaarder was het nageloopen. Van dat oogenblik maakten anderen ge bruik de woning binnen te dringen en zich van het geld meester te maken. GROOTE BRAND. Een felle brand woedde hedennacht te Zaandam, ^relke een groote scheepstimmerloods en een woon huis in de asch legde. Aan 't Kalf aldaar heeft de heer C. Brouwer zijn scheepstimmerwerf waarop een 20 man werkten. D00"" onbekende oorzaak ontstond in een der schuren brand welke te ongeveer 12 uur ontdekt werd. Het vuur greep, aangewakkerd door 'n storm, met razende snel heid om zich heen en sloeg weldra op den woning van den heer Brouwer over. Ook deze ging met haar meubilair geheel verloren. Een tweetal andere wo ningen werden mede door het vuur aangetast, doch de brandweer, versterkt door die van Koog aan de Zaan, wist die beide te behouden. *Qo„h Evenzoo bleven gespaard de boven den wind staana andere loodsen behoorende tot de scheepstimmerweri terwijl de aangrenzende gortpellerij van gebrs. Dek ker geen schade kreeg. Alle schade is door verzekering gedekt. HERDER, 12 Januari. Gisteravond werd alhier een vergadering van aen Raad gehouden. Onder de. ingekomen stukken was de voornaamste die van Ged. Staten, waarin medege deeld werd, dat geen redenen zijn gevonden om de Gemeente opnieuw vrij te stellen van de wettelijke verplichting tot het doen geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Deze be slissing is een groote teleurstelling, want bij geen der scholen is gelegenheid bedoeld onderwijs te ge ven. De stichting van gymnastieklokalen zal der Ge meente dus op groote kosten komen. Verder had een langdurig debat plaats over een door B. en W. ingediende verordening op den ver koop van melk. Inzonderheid liep de quaestie over het vetgehalte der melk. B. en^AV. en Gezondheids commissie wilden strafbaar stellen, indien de melk geen 2.7 vet bevatte. Verscheidene Raadsleden ver zetten zich hiertegen en wilden zulks buiten vervol ging stellen, als bewezen kan worden dat het gehalte minder dan 2.7 bedraagt, zonder dat er verval- sching had plaats gehad. Een amendement in dien geest werd aangenomen, waardoor volgens B. en W. de verordening krachteloos was gemaakt en zij deze introkken. ONTPLOFFING. Gistermorgen is in een kamer boven het handschoe nenmagazijn van den heer Willem Laimbock, Rijn straat 67 te Arnhem, een gasontploffing ontstaan. Omstreeks acht uur werd een sterke gaslucht waar genomen, welke bij onderzoek kwam uit de voorka mer. Een loopjongen stelde met het 14-jarig zoontje van den heer Laimbock een onderzoek in bij de gas kroon. De loopjongen kwam met een brandenden luci fer dicht bij 't plafond. De jongen viel op den grond, doch kwam er met een lichte kwetsuur af. Het zoontje van den heer L. bekwam geen letsel. Het plafond werd over de helft der oppervlakte vernield, alle ruiten sprongen, terwijl van het meubilair veel is beschadigd. Verzekering dekt de schade. Oudcslui*. Hedenmorgen waren eenige kinderen alhier bij de brug, wegens de gladheid van den weg, aan het glij den. Een der kleinen, een meisje van den heer P. M., geraakte daardoor onder een passeerend rijtuig. Het paard trapte haar op den voet, gelukkig echter was zij niet ernstig bezeerd. TWEE OPLICHTERS. Pmtrent de aanhouding van twee oplichters ten kan tore van een notaris te Amsterdam, kan nog meege deeld worden ,dat de akte van overdracht, betrekking hebbende op het perceel in het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage. die door een der aangehoudenen aan den praktizijn De Vries als bewijsstuk werd vertoond, in derdaad gebleken is echt te zijn. Zij was bij den no taris De Bas te 's-Gravenhage gepasseerd en moet ten nadeele van baron Van Haersolte ontvreemd zijn. .Uit mededeelingen van den „Tel." blijkt nog, dat de heer De Vries bij de eerste „transactie" met het tweetal, alvorens tot het afdragen van geld over te gaan een akte van scheiding en deeling hatl gevraagd, waaruit moest blijken, dat baron v. H. v. d. D. eigenaar was. Inderdaad kwamen de „hceren" eenigen tijd la ter met do gevraagde akte, geiegistreerd en wel, aan zetten. Deze akte was volmaakt in orde en de heer De Vries kon geen gronden meer vinden, geen geld of 'te dragen. De 11,000 gulden kunnen nog terecht komen meent het blad daar het tweetal den laatsten tijd zeer zuinig had geleefd en men nog slechts op den laatsten grooten slag wachtte, om naar het buitenland te vertrekken. ONTSPORING. Gisternacht is de goederentrein, die om halfdrie vhn het goederenstation te Utrecht vertrekt, tusschen het c.entraal-station aldaar en den Vteutenschen over weg ontspoord. Door het breken van de as van een goederenwagen ontspoorde deze wagen, die een eind- weegs nog door de machine werd voortgesleept, ten gevolge waarvan ook de vijf volgende* wagens ont spoorden en zwaar beschadigd werden. Door deze ontsporing werden een aantal sporen ver speld. waardoor het verkeer van en naar de richtin-' gen Botterdam, Den Haag, Leiden en Amsterdam be langrijke stoornis ondervond. De eerste treinen uit die richtingen konden het Station LTtreoht niet bin nenkomen. de reizigers stapten hij den Vleutensthen overweg uit en begaven zich te voet naar het buurt- station en van daar naar het centraalstation. Met groote kracht werd door een 150-tal arbeiders gewerkt aan het opruimen der ontspoorde wagens en het weer in orde bi-engen der sporen. Gisterochtend om lluur waren de ontspoorde wagens voor het grootste gedeelte weer opgeruimd. Bij het opruimings- werk waren vei-sehillende spoorwegautoriteiten tegen woordig. De loop van de reizigerstreinen in de richtingen .Amsterdam en Rotterdam begon namiddag half twee meer geregeld te worden. Deze treinen vertrokken toen weer volgens dienstregeling, doch nog met vrij groote vertraging. Binnenkomende treinen uit dié richtingen konden weer het centiaal-station binnen komen. In genoemde richtingen was te halftwee ech ter nog geen enkele goederentrein vertrokken. Kolhora. De afbraak van den molen behoorende aan den polder Waard en Groet is gegund aan den heer A. Droog te Kolhorn voor f 626. Medeinschrijvers waren de Gebr. De Boer te Oostzaan. KOLHORN. De inschrijving van het slootwerk ten behoeve van den polder Waard en Groet was als volgt: Jb. Meuleveld te Barsingerhorn 74 cent per strek- kenden meter; Jb. Meuleveld te N. Niedorp 50 eent; A. Liefhebber Kz. te Kolhorn 4 9 cent; S. Liefheb her te Winkel 49 cent; D. Keizer te Winkel 80 cent. Gegund aan S. en A. Liefhebber. DAMMEN. Op uitnoodiging van de damclub „Zaandam" houdt de heer C. H. Broekkamp van Amsterdam, auteur van de „Gewijzigde Centrum-opening" een causerie over deze nieuwe speelwijze op Zondagmiddag 23 Ja nuari in de groote bovenzaal van café Neuf, aanvang 2 uur. De heer B. zal op een groot bord (1 M.') een 30-tal schoone slagzetten toonen, die het noodzake lijk gevolg zijn van de foutieve 5de zet van zwart 712 uit de tot nu toe vrij wel algemeen gevolgde speelwijze van de centrum-opening. Verschillende clubs uit de omliggende plaatsen worden in hun ge heel uitgenoodigd tot bijwoning van deze hoogst be langrijke verhandeling. f STATENVERKIEZING. Tot candidaten voor de op 24 Januari a.s. te Edam te houden stemming voor een lid van de Proviriólale Staten voor de Provincie Noord-Holland (vt.^airc- W. Sligcher) zijn candidaat gesteld de heeren* W. J. Kernkamp (C.-H.), Edam; P. C. Cleijndert'(Lib.) Nieuwendam; J. Korthals Altes (Lib.), Heemstede. UIT DE SCHOOL. De Ned. vertelt als historisch: In een der hoogste klassen van een onzer Christ. scholen is de onderwijzer bezig met een repetitie van de jaartallen der Vaderlandsche Geschiedenis. „1296", vraagt hij aan een jongen. „Floris V door de edelen vermoord." „Heel goed. Uit welk Huis was die graaf?" „Uit het Bourgondische." „Dat weet je wel beter." „O ja, meester, uit het Oostenrijksche." Meester, ontstemd, dat de jongen zoo zit te knoeien, ziet een anderen leerling achter zijn hand pogingen doen een geweldige lachbui in te houden. „Jan, waarom lach jij?" klinkt het streng uit meester's mond. „Meester, Adriaan zegt tegen ons: Uit het Wa renhuis!" Tableau. POLITIEKWESTIE TE OSS. Te Oss zijn in den laatsten tijd. ernstige onaangenaam^ heden gerezen tusschen den clief der politie Hollander en zijn veldwachter, hetgeen niet alleen aanleiding gaf tot een slechte verstandhouding tusschen den chef-veld wachter en den burgemeester, maar ten slotte zelfs het ontslag van een politiechef tengevolge heeft gehad. „De Stad Oss" geeft hiervan in een uitvoerig artikel verslag, waarvan wij een en ander ontleenen. Op Nieuwjaarsmorgen ging de chef-veldwachter naar den burgemeester en wenschte hem een gelukkig Nieuw jaar. Deze antwoordde met een wederkeerigen wensch en voegde er ongeveer het volgende bij: liet spijt mij, dat ik u geen aangename lüding heb inee te doelen, n.1. dat ga van dit oogenblik af aan ontheven zijt van uw ambt als chef-veldwachter. Op de vraag van den chef naar de oorzaken van dat besluit, gaf de* burgemeester twee i-edenen op. Ten eerste, dat de chef hem geene of niet voldoende rap porten uitbracht, en Aen tweede, dat de vrouw van den chef hem bedreigd had. De chef heeft den burgemeester telkens na zjjn te- mgkeer in de gemeente alles gerapporteerd wat er te rapporteeren was, maar hij deed daarbij de ondervin ding op, dpt zijne rapporten niet geloofd werden en zelfs zoover ging het, dat hij wegens enkele zijner rap porten disciplinair met velddienst gestraft werd. Daarenboven brachten de beide veldwachters, Stroop en Van Kempen, met wie de chef op niet al te vriend- schappelijken voet stond, den chef geen enkel rapport uit, zoodat hij van hetgeen zij constateerden, onkundig bleef en derhalve den burgemeester daarvan geen rap port kon doen. Als een staaltje van de wanverhouding tusschen het hoofd der politie en den burgemeester, diene het volgende Bij gelegenheid eener uitvoering, zocht de veldwachter Stroop met zijn collega Albers ruzie over Hollander. Toen Hollander daar verscheen met veldwachter Ver- heijen, weid Stroop eerst recht woedend en in ailer bijzijn. ook van nog ander pubhek, uitte hij de woor- dan. dat hij zijn best wel doen zou om den chef er uit te werken. Den volgenden dag ging Stroop er groot op. dat hij in den bewusten avond 23 borrels had gedronken. Natuurlijk rapporteerde de chef het gcVal aan den burgemeester. Deze liet daarop de drie andere veld wachters bij zich komen en zeide hun 'in het bijzijn van den chef: „Hoe meer klachten je over den chef bij mij brengt, hoe liever ik het heb", terwijl over het wangedrag van Stroop niet verder werd gesproken. Wel werd Hollander., enkele dagen daarna, door den burgemeester gestraft met een dag velddienst. Dergelijke voorvallen hadden herhaaldelijk plaats, waardoor de wanverhouding steeds erger werd. Omtrent de bedreiging ,die de vrouw san den chef tegen den burgemeester geuit zou hebben, geeft het blad de volgende bijzonderheden: De chef ging zeer gebukt onder de wijze, waarop de burgemeester hem behandelde, tengevolge waarvan die zenuwen hij hem hevig begonnen Je werken. Zijne vrouw maakte zich daar ongerust over en vervoegde zich in dien tijd. dat haar man zijn strafdienst in het veld. volbracht, bij den burgemeester op het raadhuis, waar zij klaagde over het onrecht, hem aangedaan. De burgemeester zeide. dat zij met politiezaken niets te maken had en beval haar heen te gaan. Alvorens zij dat deed, zeide zij tot den burgemeester: „Als u mijn man in het graf helpt en ik als weduwe met mijne wieezen van kinderen onverzorgd achterblijf, dan twij fel ik er niet aan of mijn man zal eenmaal gewro ken worden I" De burgemeester schijnt deze hartstochtelijke woor den. verklaarbaar door de vrees der vrouw voor het leven van haar man, te hebben opgevat als eene be dreiging tegen zijn persoon, hetgeen ten slotte tot het ontslag van den chef aanleiding heeft gegeven. BELHAMEL. Te Hapert (N.-B,hebben een paar personen, ge naamd Schilders en Koks, geducht huisgehouden in het voornaamste café der plaats, gehouden door den heer C. Claassens. I>e geheele inventaris, werd zoo goed als vernield, zekere Dirksen, die in het café op de komst der stoom tram wachtte, kreeg een gevaarlijken messteek van de belhamels. Weldra verscheen de rijkspolitie ten too- neele. die. de vernielers stevig geboeid naar de ka zerne te Bladel overbracht, en de helden daar tevens tot nader order, in verzekerde bewaring houdt. DE GESCHIEDENIS VAN EEN BULLDOG. Het was bij'na schemer op Allerheiligendag, toen ik hem voor 't eerst zag. 's Morgens vroeg had ik een telegram gekregen van mijn ouden schoolkame raad Jack: „Om elkaar niet te vergeten, zend ik je een zeldzamen jongen hond. Wees beleefd tegen hem, dat is veiliger." 't Zou juist iets voor Jack geweest zijn, mij een helsche machine of een wilde keverrat te zenden en 't een jongen hond te noemen, dus wachtte ik het pak met groote nieuwsgierigheid af. Toen 't kwam, zag ik, dat 't gemerkt was: „Ge vaarlijk" en bij elke aanraking van de mand hoorde ik een heftig gegrom. Door het ijzergaas glurende, zag ik, dat 't geen jonge tijger, maar een kleine, witte bulldog was. Hij beet naar mij en naar alles, wat te plotseling of te dicht bij hem kwam en zijn dreigend gebrom was hoogst onpleizierig. Honden hebben twee manieren van brommen: een diep klinkend grommen, wat een beleefde waarschu wing een hoffelijk antwoord beduidt, en een veel hooger, scherper gebrul: dit is de laatste waarschu wing voor den werkelijken aanval, 't Gegrom van den bulldog was van de laatste soort. Ik was iemand, die veel met honden omgegaan had en dacht, dat ik alles van hen wist, dus liet ik den kruier gaan, haalde mijn gereedschap voor den dag en verwijder de 't ijzergaas. De kleine rakker bromde zoo hard hij kon bij eiken slag van mijn hamer op het ijzer gaas en toen ik de mand op zij legde, vloog hij regelrecht naar mijn beenen. Was hij niet met een poot in het ijzerdraad verward geraakt, dan zou ik misschien verwond zijn, want hij was blijkbaar zeer fel. maar nu sprong ik op de tafel buiten zijn bereik en trachtte met hem te redeneeren. Ik heb altijd gehecht aan praten met dieren. Ik beweer, dat zij ten minste iets van onze bedoeling begrijpen, al verstaan ze onze woorden ook niet; maar de bulldog beschouwde me klaarblijkelijk als eeu huichelaar en versmaadde mijn toenadering. Eerst vatte hij post onder de tafel en hield ron dom de wacht, of er ook een been naar beneden trachtte te komen. Ik wist zeker, dat ik hem met mijn oogen beheerschen kon, maar daarmee kon ik hem niet bereiken, en ik was dus zijn gevangene. Ik vlei mij een koelbloedig man te zijn; ik repre senteer een firma in ijzerwaren en in handigheid en tegenwoordigheid van geest overtreft ons niemand dar misschien de heer met den dikken neus, die in klee- ren handelt. Ik haalde een sigaar te voorschijn en rookte, als een kleermaker gezeten, op de tafel, terwijl mijn klei ne tiran beneden de wacht hield over mijn beenen. Ik bekeek 't telegram nog eens: „zeldzame jonge hond. Wees beleefd tegen hem, dat is veiliger." Ik geloof, dat 't meer mijn koelheid dan wel beleefdheid was, die maakte, dat 't gebrom een half uur later op hield. Na een uur sprong hij niet meer naar een krant, die ik voorzichtig over den rand liet zakken om zijn humeur te toetsen; mogelijk verdween de prikkel baarheid over zijn gevangenschap in de mand lang zamerhand, en tegen dat ik mijn derde sigaar opge stoken had, waggelde hij naar 't vuur en legde zich daar neer, zonder mij echter uit 't oog te verliezen; ik had werkelijk geen reden mij over gebrek aan be langstelling te beklagen. Hij hield éen oog op mij ge richt en ik twee oogen, niet op hem, maar op zijn stomp staartje. Als dat slechts éénmaal neiging tot kwispelen toonde, voelde ik, dat ik aan de winnende zij was, maar 't bewoog zich niet. Ik nam een hoek op en bleef zitten, tot mijn bee nen stijf waren en 't vuur begon te verflauwen. Om streeks 10 uur 's avonds werd ik huiverig en om halfelf was 't vuur uit. Mijn geschenk stond op, gaapte, rekte zich en wan delde toen tot voor mijn bed, waar hij een bonten vloerkleedje vond. Door voorzichtig van de tafel op de waschtafel en van daar op den schoorsteenmantel te stappen, be reikte ik ook mijn bed en mij héél bedaard uitklee- dend, kroop ik er in zonder eenige critiek van mijn meester op te wekken. Ik was nog niet in slaap, toen ik een licht gekrab bel hoorde en een bons-bons op 't bed voelde, toen over mijn voeten en beenen. Snap had 't blijkbaar te koel gevonden op den grond en besloten van 't beste, wat 't huis verschafte gebruik te maken. Hij legde zich in een krulletje op mijn voeten en wel op zulk een wijze, dat ik hoogst ongemakkelijk lag en voor zichtig mijn houding een weinig trachtte te verande ren, maar de geringste beweging van mijn toon was voldoende om hem zóo verwoed er naar te laten hap pen, dat alleen de dikke wollen dekens mij er voor behoedden voor mijn geheele leven verminkt te wor den. 't Duurde een uur voor ik mijn voeten verlegd had een haarbreedte tegelijk tot zij zoo waren, dat ik rustig slapen kon; en ik werd verscheiden maal gedurende den nacht gewekt door het dreigend ge brom van Snap ik veronderstel, omdat ik 't waag de een toon te verroeren zonder zijn toestemming, hoewel ik geloof, dat hij 't eens eenvoudig deed, om dat ik snorkte. In den morgen was ik genegen op te staan vóór Snap lust had. Ziet ge, ik noemde hem Snap, omdat liij zoo vlug en fel was. Voor sommige honden is het moeilijk een naam te bedenken, anderen daaren tegen noemen zichzelf. Ik wilde gaarne om 7 uur opstaan. Snap was niet klaar voor 8 uur, dus stonden we om 8 uur op. Hij had niets in te brengen tegen den man, die het vuur aanmaakte en stond mij toe me te kleeden zonder op de tafel te gaan staan. Toen ik de kamer verliet om te gaan ontbijten, zei ik tegen hem: „Snap, mijn vriend, velen zouden je met de kar wats tot betere manieren dwingen, maar ik geloof, dat ik iets beters weet. De doktoren schrijven tegen woordig een hongerkuur voor. Dat zal ik ook pro- beeren." 't Leek wreed, maar ik liet hem den ganschen dag zonder voedsel. Hij bezorgde mij een schadepostje door de deur af te krabben, zoodat ik daarover moest laten verven, maar 's avonds was hij zeer gewillig eenig voedsel uit de hand te eten. Binnen een week waren we goede vrienden. Hij sliep op mijn bed cn stond toe, dat ik mijn voeten bewoog, zonder naar ze te bijten met de bedoeling me ernstig letsel toe te brengen. De hongerkuur had wonderen verricht; in 3 maanden waren we... welnu, eenvoudig man en hond en hij rechtvaardigde volkomen het telegram waarmee hij gekomen was. Hij scheen geheel zonder vrees te zijn. Indien een klein hondje naar hem toekwam, nam hij er niet de minste notitie van; was het oen middelsoort grootte, dan stak hij zijn stompje staart stijl overeind, liep om hem heen, verachtelijk met zijn achterpoot krab bend, en koek naar de lucht of den grond, maar nooit naar den hond en gaf enkel door heftig brommen zijn tegenwoordigheid te kennen. Ging de ander dan niét dadelijk weg, dan begon het gevecht, waarna de vreemde zich gewoonlijk zoo snel mogelijk uit de voeten maakte. Een enkele maal delfde Snap het onderspit, maar geen nederlaag kon hem ook maar een beetje voorzichtigheid bijbrengen. Eens, toen ik met hem in een rijtuig reed gedurende de hondententoonstelling, kreeg Snap een reusachti- gen St. Bernard in het oog, die een luchtje ging schep pen. Zijn enorme grootte wekte zulk een enthusiasme bij hem op, dat hij uit het raampje sprong en een poot brak. Blijkbaar was angst iets, dat buiten zijn begrip lag. Hij verschilde van alle honden, die ik tot nog toe gekend had. Bij voorbeeld: gooide een jongen een steen naar hem, dan rende hij, niet van, maar naai den jongen toe, en werd het misdrijf herhaald, dan nam Snap de wet in handen; zoodoende werd hij ten laatste door iedereen geëerbiedigd. Slechts ik en de portier van het bureau schenen zijn goede eigenschappen te erkennen, en wij alleen genoten de hooge eer van zijn vriendschap, een eer, die ik hoe langer hoe meer waardeerde, en tegen den zomer zouden Carnegie, Van der Bilt en Astor geen geld genoeg bif elkaar hebben kunnen brengen, om een vierde deel van mijn kleine Snap te koopen. (Wordt vervolgd.) ■aar waarnemingen verricht in den morgen van 13 JANUARI, OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 771.9 mM. te Horta. De laagst bekende stand is 738.6 mM. te Hapa- randa. VERWACHTING. Eerst matige later toenemende Westelij'ke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Zelfde temperatuur. Predikbeurten. Zondag 16 Januari 1910. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, ds. Herman. Barsingerhorn. Geen dienst. Harenkarspel, Dirkshorn, v.m., ds. Sinninghe Dam- sté. Valkoog, v.m. 9.30 uur, ds. Hopster uit Ossen- drecht. Sint Maarten, 's av. 6.30 uur, ds. Hopster uit Oei sendrecht. Winkel, v.m. 9.30 uur, ds. B. Nieuwburg. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, ds. C. Met. (Doop.) Zuid-Zijpe, Burgerbrug, 's av. 6.30 uur, ds. C. Met. Noord-Zijpe, Oudesluis, v.m. 9.30 uur, ds. Groene- veld. (Doop.) Callantsoog. Geen dienst. Wieringen, den Oever, v.m. 10 uur, ds. A. I. Rein- ders. Wieringen, Westerland, v.m. 10 uur, ds. H. Bax. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, ds. Engelkee. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, ds. Onnekee. Anna Paulowna. Geen dienst. Oude Niedorp, ds. Kanis. Idem 19 Januari, 's av. 7 uur, Veenhuizen, ds. Kanis. WOENSDAG 19 JANUARI. Barsingerhorn, 's av. 7 uur, ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9.80 uur, ds. L. G. Holtz. Kreil, ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, ds. Haars. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN, ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, ds. Verwaal van Alkmaar. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer J. Rookmaker. Breezand, Woensdagavond 7 uur, de heer J. Rook maker. Marktberichten. SCHAGEN, 13 Januari 1910. 5 Paarden f 80 k f 180 per stuk. 4 Stieren f110 k f160 per stuk. 8 Geldekoeien (magere) f 110 f 160 per stuk. 60 Geldekoeien (vette) f 160 k f320 per stuk. 7 Kalfkoeien f140 f210 per stuk. 25 Nuchtere Kalveren f 7 k f 21 per stuk. 30 Schapen (vette) f 20 k f 28 per stuk. 410 Overhouders f 12 k f 19.50 per stuk. 5 Varkens (magere) f 16 per stuk. 30 Varkens (vette) f 0.46 k f 0.53 per K.G. 50 Biggen f8 k f 13 per stuk. 200 Konijnen f 0.50 k f 1.60 per stuk. 300 Kippen f 0.50 k f 1.75 pér stuk. 60 Eenden f0.75 k f 1.25 per stuk.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2