Gemengd Nieuws. l iri' 1. Officieelc Mededeelingen: a. van het Centraal Bestuur. b. van de aanga,loten vereenigingen aan hare leden; 2. Mededeelingen van consulaire verslagen. 3. Berichten omtrent tentoonstellingen in binnen- en buitenland;. 4. Mededeelingen omtrent verkeerswegen (vracht tarieven. douane-bepalingen, enz.) 5. Handelsberichten. 6. Veiligheidsberichten. 7. Oogstberichlen. 8 Statische gegevens, enz. Zijn wij goed ingelicht, dan zal ais redacteur van dit orgaan optreden de heer J. G. Hazeloop, rijkstuin- bouwleeraar voor N.-Holland te Alkmaar. De heer Ha zeloop is van al zijn collega's het best bekend met de handelstoestanden in 't buitenland, heeft daarvan ook de meeste studie gemaakt. Bovendien kent hij ook ons land door-en-door, zoodat inderdaad de heer Hazeloop de rechte man op de rechte plaats zal zijn. Het is niet gemakkelijk voor vakorganen geschikte redacteuren te vinden; in den heer Hazeloop evenwel heeft men een gelukkige keuze gedaan. Had de heer Lovink zijn plan hier te lande kunnen afwerken, dan zou de heer Hazeloop zijn aangewezen geworden om in,' 't buitenland de belangen van onzen handel te bevorderen. Hoe dit nu zal gaan weten wij niet. en wij halen het dan ook alleen maar aan om te doen uitkomen, dat de genoemde Tijkstuinbouwleeraar wel de man is, dien men voot een handelsorgaan noo- dig heeft. EEN NIEIWK MAATREGEL. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 April a.s. geene cruitantiën en wissels meeT ter invordering per post zijn toegelaten, waarop geschreven of gedrukte mededee lingen voorkomen, welke met den inhoud van de qui- tantie of van den wissel geen verband houden, tenzij voer die mededeelingen het bij de wet verschuldigd port der brieven of der gedrukte stukken, door middel van een op het formulier gehecht frankeerzegel, is ver antwoord. (St.-Ct.) DRANKBESTRIJDING. De krachtige propaganda door de Nederlandsche er- eeoiigmg tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, de oudste der drankbestrijdersvereenigingen in ons landy in het afgeloopen jaar gevoerd, deed het ledental aan merkelijk stijgen en wel van 7750 leden en 500 adsp:- rant-loden (personen van 15 tot 18 jaar) op 1 Januari 1909 tot 10242 leden en 830 adspirant-leden op 1 Januari 1910. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Januari 1910 203. Broek op Laiigcndqb. Door de Tuinbouwvereeniging „Grocnleculluur" wor den dezen winter proeven genomen met de bewaring van kool in het koelpakhuis te Amsterdam. EEN TREURIG GEVAL. Zooals we vermeldden, werd dezer dagen iemand uit Winschoten-Zuiderveen uit de gevangenis te Gro ningen ontslagen met het oog op zijn gezondheid; spoedig daarna is hij echter overleden. Dr. Mellema te Winschoten brengt nu in de N. W. Crt. het volgende in herinnering: De overledene, H. Tempener, werd voor ongeveer een jaar veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden tucht huisstraf. Op aanvraag der familie werd T. nu dezer dagen door de Koningin begenadigd. Zijn broeder wilde hem met een wagen van Giezen uit Gronin gen halen: hij, Tempener, mocht evenwel alleen met den ziekenauto van Groningen vervoerd worden. Toen de broeder van den zieke meende, dat het moeilijk zou gaan met den auto langs 't Zandpad te rijden naar zijn huis, verklaarde men in Groningen, dat dit geen bezwaar was. Het vervoer zou tegen het bedrag van f21 plaats hebben. Aan den zandweg aangekomen, kon de auto niet verder; ook vroeg men toen f24. De wagen van Gie zen bracht den patiënt verder naar huis en de auto liet zich met f22 tevreden stellen, alles op kosten van den broeder, die arbeider is. Het bleek toen, dat Tempener zich in 't laatste stadium van longtering bevond. Twee dagen later was hij dood. Giezen zei- de: Voor ongeveer een jaar haalde ik een gevangene uit Groningen, die eveneens twee dagen later over leden is. Volgens verklaring der familie was T. in bloeiende gezondheid naar de gevangenis gegaan. Zijn vader werd 78 jaar, zijn moeder 70 jaar, twee broers en drie zusters leven en zijn zeer gezond. Is dit het geval, dan heeft T. de longtering in de gevangenis gekregen. Hij was 2 maanden in voorarrest in Win schoten, een maand in Leeuwarden 'en ging vervol gens naar Groningen. In Leeuwarden begon hij te hoesten. Dr. Mellema wijst dan op het gevaar van besmet ting en op 't feit, dat de tuberculose in de gevange nissen gemakkelijk verspreid wordt. Het wachtwoord moet hier wezen: uiterste zindelijkheid en desinfec- teeren. Daar, waar men alles aanwendt om de tuber culose te bestrijden, waar men zoo vast overtuigd is, dat de teringlijder noodig beeft: licht, lucht, zonne schijn en goede voeding, daar is het onverantwoor delijk, dat de staat den teringlijder in den kerker in een muf en duf vertrek houdt. Een. dergelijke pa tiënt, al is hij gevangene, behoort in een ziekenhuis te worden opgenomen. Zoo ergens, dan is hier tegenstelling tusschen de verzorging van rijk en arm. Tel. - Anna Paulovriia. Van <le zes personen, welke zich voor deelneming aan het examen, ter verkrijging van een diploma voor lichamelijke geoefendheid, zoowel als Voor Militaire be kwaamheid hadden aangemeld, zijn de heeren V. Kaan, Am. Dekker. ien A. Noorden geheel geslaagd, terwijl aan de heeren P. de Wit en A. de Graaf het bewijs werd uitgereikt, voldaan te hebben aan het eerste ge deelte. - Winkel. Naar we vernemen is hier de oprichting van een afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht in voor bereiding. Winkel. Door de lotelingen R. Kuiper en P. Wilsmeer is bij het examen ter verkrijging van militaire getuigschrif ten. gehouden te Helder, behaald het getuigschrift voor lichamelijke geoefendheid. Hoogwoud De heer J. Breebaart Dz.. Burgemeester van Hoog woud. is gekozen; tot voorzitter der Noordervereeniging van burgemeesters en secretarissen. WINKEL. Bij den kolf- en biljartwedstrijd tusschen de loden van de Sociëteit „de Hoop", werden de prijzen behaald door de heeren ,E. Bakker. J. Brouwer, P. Molenaar, C. Peetoom. D. Semeins en A. C. Wijdenes. Aan den wedstrijd namen 19 personen deel. WINKEL. Tot bestuursleden van de Afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, werden benoemd de heeren E. Bakker en H. Louw. De rekening van den penningmeester, den heer A. Volger, sloot met een batig saldo van f 10.31. WINKEL. Op daartoe strekkende uitnoodiging heeft de IJsclub alhier de afdeeling „Sloterdijk" van den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier gemachtigd, ook namens, haar |den Voorritter van den Bond te verzoeken zoo spoedig mogelijk eene vergadering te beleggen ter afdoening van de op de vergadering den 12 December 1909 tc Haarlem gehouden, niet behandelde punten. N.-HOLLANDSCHE VARKENSFOKVEREENIGING. De Noord-Hollandsche Varkensfokvereeniging zal op Maandag 7 Februari 1910, 's morgens 10 uur, een vergadering houden in het Café Central te Alk maar. De beschrijvingsbrief vermeldt: Verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur In de plaats van den heer J. Zeilemaker. Verslag 1909. Rapport van de commissie tot het nazien der reke ning over 4909; de ontvangsten bedragen f 1546.56, de uitgaven f 1563.62%. t Begrooting 1910; in ontvangst en uitgaaf f 2030. Bespreking tentoonstelling Hoorn in 1910. Vaststelling salaris vooradministratie en inspectie voor 1910. Het maken van reclame van beste fokdieren van gecontroleerde afkomst. Voorstellen van het Bestuur, a. Het houden van een jaarlijksehe tentoonstelling van fokvee. b. Het finan cieel steunen van door de afdeelingen te houden keuringen in 1910. c. Het toekennen van beloonin gen aan de secretarissen en controleurs die zich bij zonder onderscheiden. BOND VAN R.-K. KIESVEREENIGIXGEN IX NOORD-HOLLAND. Te Haarlem heeft Woensdagnamiddag de Provin ciale Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord- Holland vergaderd, onder voorzitterschap van mr. J. E. N. Thijssen, die in bespreking bracht de Provin ciale Statenverkiezing in dat gewest, welke dit jaar plaats zal hebben. De secretaris, de heer P. Bos van Hoorn, deelde mee, dat bij den Bond zijn aangesloten 4 centralen voor de Provinciale Staten en 43 locale kiesvereeni gingen met ten minste 6400 leden. De besprekingen over afgevaardigden en districten duurden geruimen tijd. Hierna werd het bestuur ge machtigd met de besturen der christelijke partijen te confereeren en de verkiezingsactie voor te berei den en te leiden. DOOR EEN DOMINEE. Men meldt uit Rotterdam, dat in het nabijgelegen Hilligersberg heel wat opschudding is teweeggebracht toen bekend werd dat de 20-jarige dochter van een d8ar op een villa wonende familie Woensdagmiddag ontvoerd was, en dat nog wel door een jeugdig pre dikant uit een gemeente in Overijsel. Woensdagmid dag was zij met haar moeder en zuster een huis gaan bezichtigen te Rotterdam en van af dat oogenblik is zij verdwenen. HET LINTJE. Over het verleenen van ridderorden door een vori- gen minister van Binnenlandsche Zaken beeft men zich in alle afdeelingen van de Eerste Kamer van be schouwingen onthouden, nu te dier jake in de Twee de Kamer een voorstel tot het houden eener enquête aanhangig is. HOLL. MAATSCH. VAN LANDBOUW. Op Woensdag 9 Maart zal door de Holl. Maatschap pij van Landbouw een buitengewone ledenvergadering worden gehouden. OP I)E ROLSCHAATS. Uit tal van groote steden in Europa komen den laatsten tijd berichten over de nieuwe rolschaats-sport op de asfaltstraten, en over de klachten die hiervan het gevolg zijn. Zoo heeft nu weer de burgemeester van Mainz een rolschaatsproclamatie uitgevaardigd.. Hij verklaart daarin, dat het publiek ernstig klaagt over, en dat het verkeer groote moeilijkheden onder vindt van, de drommen meisjes en jongens, die zich op de straten aan de rolschaats-sport wijden. Vooral het geschreeuw en gegier daarbij is onverdraaglijk. Hij zal echter, zoo heet het in de proclamatie, nog geen definitief verbod om te „rolschaatsen" uitvaar digen; alleen dringt hij er ernstig bij de ouders op aan, dat zij hun kinderen zullen verbieden in lange rijen door de straten te zwieren, waardoor zij het verkeer belemmeren, en te schreeuwen en te gieren, waar door zij het publiek gegronde reden tot ergernis en klachten geven. Komt er echter geen verbetering, dan zal een politieverbod niet uitblijven. ONTZETTEND. Bij een brand in een fabriek te Philadelphia zijn een aantal arbeidsters omgekomen. Voor een -deel vonden deze slachtoffers den dood in de vlammen onder de puinhoopen zijn reeds vijf verkoolde lij ken gevonden voor een ander deel verongelukten zij, toen ze zich door een sprong uit de vensters trachten te redden. Vele andere meisjes werden bij die poging om in veiligheid te komen ernstig gewond. 'T IS DE MOEITE. De ItaliaaSische Staat heeft verleden jaar 2% mil- lioen lire aan schadevergoeding moeten betalen voor in den trein verloren geraakte goederen. Er zijn thans ernstige maatregelen in overweging om aan de herhaalde diefstallen een einde te maken. SLAAPZIEKTE. De slaapziekte richt in Belgisch Congo nog altijd groote verwoestingen aan. Volgens een pas ontvangen verslag van den apostolischen vicaris van den Boven- Congo, is de helft van de bevolking van Bruges-Saint- Donnat uitgeroeid, en in de streek van Mpala is de toestand niet beter. Van de vele dorpen, die daar vroeger waren, zijn er twee overgebleven, en in die twee dorpen fcijn bijna alle inwoners aangetast. De sterfte is onder de mannen over het algemeen grooter dan onder de vrouwen. BRAND TE CONSTANTINOPEL. 1 De brand in bet Tsjeragan-paleis, waardoor dit prachtige gebouw, dal tevens ais parlementsgebouw dienst deed, bijna geheel vernield is, is een. natio nale ramp. Bijna alle stukken en archieven en o.a. een groot aantal wetsontwerpen, die juist bij de af deelingen in onderzoek waren, zijn een prooi der vlammen geworden. De parlementaire arbeid is er door gedesorganiseerd. Het bijgeloovige volk beschouwt dit als een slecht voorteeken voor het nieuwe kabinet. De Sultan barslte in tranen uit. toen hij het bericht van den brand vernam. Er is slechts een klein gedeelte van het meubilair kunnen gered worden en dit is hoofd zakelijk het werk geweest van Russische en Ameri- kaansche matrozen die het eerst ter plaatse waren. Het was een geluk dat er geen zitting was, toen de brand uitbrak, want het vuur verspreidde zich met angstwekkende snelheid over het kostbare en licht ont vlambare houtwerk waarvan het inwendige van het pa leis zoo ruim voorzien was. Een hevige wind wakker de liet geweld der vlammen aan. De eerste lezing dat de brand ontstaan zou zijn door de ontploffing van een verwarmingstoestel, wordt weer tegengesproken. Ge lijk Reuter meldde, komt het velen verdacht voor dal de brand op zoo vele plaatsen tegelijk kon uitbreken. Er wordt een onderzoek ingesteld. F.r was aanvan kelijk sprake van de parlementszitting voorloopig in een der groote kazernen voort te zetten, maar thans is begoten hel clubgebouw der Kamerleden tegen over Het paleis er voorloopig voor te gebruiken. Het Tsjeragan-paleis was geheel van marmer op getrokken He.t was gebouwd door sultan Abdoel Azis en was ook de plaats van diens geheimzinnigem dood (4 Juni 1876). Toen diens opvolger Moerad op zijn beurt onbevoegd werd verklaard om langer te regeeren, werd hem het Tsjeragan-paleis ter wo ning aangewezen. Abdoel Hamid liet er zijn broe der in zachte gevangenschap maar volstrekte afzon dering bewaken. Het paleis werd door schildwachten afgezet en er mochten zelfs geen schuiten aanleg gen aan de kade van den Bosporus waar het paleis staat. Moerad overleed in 1905 en het paleis bleef ïia diens dood gesloten en streng bewaakt tot den val van Abdoel Hamid. Deze had gevraagd zijn laat ste levensdagen te mogen doorbrengen in dit pa leis, welks tuinen in verbinding waren met de par ken van Jildis Kiosk. Maar men vreesde dat Abdoel Hamid in zijn oude residentie een gevaarlijke factor zou zijn voor het nieuwe regeerstelsel en men vond het veiliger hem naar Saloniki te verbannen, ter wijl Mohammed V het paleis ter beschikking stelde van het parlement. Volgens de jongste berichten begint men steeds meer te gelooven aan brandstichting. Er zouden reeds eeltige verdachten in hechtenis zijn genomen. Menschenlevens moeten niet te betreuren zijn. Drie werklieden zijn, gelijk reeds gemeld werd, gewond. Verscheidene paleisbeambten konden slechts 'met le vensgevaar ontkomen. Een beambte sprong van de derde verdieping naar beneden en werd met verbrijzelde bee>- nen opgenomen. Door den sterken Zuidenwind was er groot gevaar, dat het vuur het aangrenzende Jildis- park zoii aantasten. De brandweer heeft zich geducht geweerd en het optreden van politie en troepen wordt zeer geprezen. Zij' hadden een zware taak, daar er juist vanwege den Griekschen feestdag duizenden op de been waren. Het paleis was niet verzekerd. NOODWEER. Sedert eenige dagen reeds heerscht er noodweer in sommige gedeelten van Frankrijk. Te Havre b.v. stormt het zóó hevig, dat de schepen niet op de ha ringvangst konden uitgaan, zoodat in de anders zoo bedrijvige haven thans een ongewone rust heerscht. Ook uit Brest en omstreken komen berichten over storm en noodweer. Te Loetudy heeft het 's ochtends van 4 tot 9 uur aan één stuk door geonweerd en te 9 uur was de lucht nog zóó bewolkt, dat het leek, alsof het nog nacht was. Ten gevolge van den storm heeft men in de laat ste vijf dagen de eilanden Molène. en Ouessant n' van levensmiddelen kunnen voorzien. ,et Te Bordeaux en omstreken was het al niet mind erg. Men vreest daar ter plaatse, dat de storm zee een aantal slachtoffers heeft geëischt. Zeker men reeds, dat één visscherssloep met vier man a» boord te gronde is gegaan en dat van een 'ander* stoep een matroos te water i6 geraakt en voor d" oogen van zijn makkers, die niet bij machte warJl hem hulp te bieden, is verdronken. In Chaumont en de omliggende plaatsen is in de» nacht van Dinsdag op Woensdag een aardschok voeld. die gelukkig geen persoonlijke ongelukken gevolge had. 11 In het oosten van het land deden zware stortre gens de rivieren zwellen, zoodat alle vlakten voorbü Belfort onder water staan. Boven Chambèry zijn verscheidene bruggen door het water van de Leysse weggesleurd. Op verschillende plaatsen werden de dijken van de Leysse door«ebvo I ken. Waardoor het omgelegen land onderliep ^xvdat het meer van Bourget zich nu tot in de nabijheid van Chambèry uitstrekt en het spoorwegverkeer moest war den gestaakt. Uit Reims wordt gemeld, dat het water in (U Aisne bedenkelijk is gerezen, zoodal reeds verscheidene straten van Sainte-Menehould zijn overstroomd. De Moezel trad buiten hare oevers, zoo dat het spoorwegverkeer tusschen Bussang en Saint-Maurice moest w-orden onderbroken. Ook van de Middellandsche Zeekust komen berich ten van een zwaien storm, die daar heeft gewoed. Verscheidene zeilschepen hebben toevlucht moeten zoeken in de bij Toulon gelegen havens en gister middag was te Toulon het verkeer in de haven na genoeg onmogelijk. 1 In de haven van Marseille hebben onderscheidene groote schepen aanmerkelijke schade geleden, tengevolge van de onstuimigheid der zee, en verscheidene kleinere vaartuigen zonken. Van persoonlijke ongelukken te land vernam men tot nu toe niet. maar men vreest het ergste voor öe bewoners van het gehucht. Vcrrières bij Sainte Mene- hould. Dc toestand wordt daar voor de 590 bewoners hoogst ernstig geacht en een eskadron kurassiers is gezonden om te trachten hulp te verleenen. In Zwitserland heeft het in den nacht van Dins dag op Woensdag hard gestormd. Op verschillende klein» spoorwegen js storing ten gevolge van grondverschui vingen. In westelijk Zwitserland schijnt de schade groot te zijn. Het dal van St. Immer staat geheel onder wa ter. Op vele andere plaatsen staan huizen in het ws-' ter. Op de lijn Nafols-Netstal heeft de storm de tele graafpalen omgeworpen en een trein tot staan gebracht. Vele electrische kabels en telefoonlijnen zijn gestoord. Te Da vos is opeens een meter sneeuw gevalle®. Ook van 'den Gothard, uit St. Morilz en van de» Stvntis komen sneeuwbèrichten. Boven het vlakke land zijn wolkbreuken neergekomen. In de kantons Wallis, Waadtland, Neuenburg en in de Bernsch» Jura zijn rivieren en beken overgeloopen. Op vers cl lil lende spoorlijnen is het verkeer gestoord, tengevolge der overstroomingen, voornamelijk bij Ge- nève. Lausanne. en Neufchatel. Een groot aantal plaat sen heeft zwaar geleden. Eén persoon is omgek omes. RECLAMES. vroeger de meest winstgevende uit den ganschen om trek was, nu nog maar weinig te doen had. Reeds sedert lang hield Sturm geen molenaarsknecht meer; het weinige werk, dat hem nog werd gebracht, be zorgde hij zelf, maar met zulk een onvriendelijk en norsch gelaat, dat de een na den ander zijner klan ten, die uit oude gewoonte nog bij hem was geble ven, wegging en het maalloon aan een ander te ver dienen gaf, die een vriendelijker gezicht wist te zetten. Beiden, de molenaar zoowel als zijn vrouw zagen er vervallen en verouderd uit. Vooral was dat het geval met de vrouw, zij was zeer vervallen, en haar gelaat was vermagerd. De oogen stonden flets van het vele weenen en haar handen trilden steeds. To- bias Sturm had daar geen erg in. Voor hem was de wereld, was alles dood. Hij wilde van niets meer we ten, sedert zijn eenig kind hem zoo wreedaardig had verlaten. Weliswaar zeide hij tegen niemand, hoe zwaar hem nu nog het verlies van zijn dochter viel. Maar on willekeurig sprak de in hem wroetende smart uit al zijn doen en laten, de vroeger zoo vroolijke en te vreden man was nu een onuitstaanbaar lastig mensch geworden, die zijn vrouw, die toch haar eigen pakje had te dragen, het leven zuur genoeg maakte. Niets was hem naar den zin, op een ieder en alles had hij wat aan te merken en te fitten. Het meest ontevreden was hij op zichzelf, maar zijn zwaar beproefde vrouw moest steeds als afleidster dienen voor zijn zoo slech te luimen. Zijn vrouw droeg dat alles als een beschikking des hemels. Zij was zeer vroom en las tot haar troost en opbeuring veel in den bijbel. Het deed haar wel leed, dat haar man na zooveel jaren van een gelukkig huwelijksleven, eensklaps zoo geheel en al veranderd was, maar zij kon hem zijn barschheld toch wel vergeven, zij wist immers maar al te juist ouder welk een zwaar leed hij gebukt ging. Heden zat Tobias Sturm geheel tegen zijn gewoon te stil en ledig in zijn grooten armstoel, waarop zijn vader zaliger reeds de oogen voor eeuwig had gesloten. Zijn pijp tabak scheen hem ook al niet meer te smaken en dat was wel een groote bijzonderheid. De zwart gerookte meerschuimen pijp lag met stof bedekt in de kast en de tabak in de lederen buidel was zoo droog geworden als snuif. Al en toe, wanneer een hevige windvlaag huilend om het huis loeide, den weerhaan op het dak kras send deed ronddraaien en de vensterluiken schud den, dan keek de molenaarsvrouw met een pijnlijke zucht tot haar in dof gepeins verzonken man op. i „Wat een boos weer," zeide zij eindelijk. „Je hebt toch alles wel in huis gehaald man...? Men zou een hond niet buiten de deur Jagen." i „Hoor eens, hoe de regen tegen de ruiten klettert, het lijkt wel of er duizenden vingers op de ruiten tikken," zeide zij na een poos, toen zij tevergeefs op eenig antwoord had gewacht. j Nu hief de molenaar het hoofd op. „En al tikte er nu eens een om binnen gelaten te worden, wat zou dat dan?" vroeg hij brommend. „De molen is geen herberg een reiziger moet maar doorgaan!" Daarna werd het gedurende een lange poos stil. De molenaarsvrouw las zuchtend verder in haar bijbel, en haar man verzonk weer gramstorig in zijn dof gepeins. Eensklaps vouwde de vrouw de handen over het boek en zeide als tot zichzelf: „God zij allen genadig die daar buiten in weer en wind moeten zijn. O Tabias," zoo wendde zij zich met nadruk tot haar man, „denk jij dan volstrekt niet aan haar, die wij j daar buiten hebben, en van wie wij niet weten, hoe het haar gaat?" De molenaar keek haar met donkeren blik aan, „Ik zou waarachtig niet weten, om wie ik mij had te bekommeren," bromde hij. Zijn vrouw stond van haar stoel op en naar haar man gaande leunde zij vertrouwelijk op de leuning van zijn stoel. „Zie Tobias, je mag nu boos op mij worden, wanneer ik het je zeg," zeide zij aarzelend, „maar menigmaal gaat er mij een steek door het hart, wanneer ik er aan denk, waar Antje nu wel mag verwijlen." Tobias Sturm balde boos de vuisten. „Zwijg mij over die deern," smaalde hij, „weet ge niet meer vrouw, dat ik het je verboden heb, dien noodlot- tlgen naam ook maar éen enkele maal in mijn eer lijk huis op te noemen?" De goede vrouw antwoordde zuchtend. „Of ik het weet, maar sedert men jou niet meer over het Verdenkt gij uw nieren wel9 Zij worden misschie» cel na cel vernietigd, waardoor uw bloed ongezulvc-id blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam ka» worden afgevoerd. 'Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelts wanneer de nieren ernstig aangetast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeen» zwakte, loomheid en afgematheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneerge slagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren ver dacht en toch indien uw. water chemisch onderzocht werd. zou misschien gevonden worden, dat uw nieren oei na cel werden verwoest en het bloed niet meer filtreeren, waardoor het levengevend eiwit gelegenheid heeft om met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in den klauw van de gevreesde ziekte*, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw geheele lichaam ver giftigd wordt door het urinezuur in het bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de urine-afscheidinj te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afscheiding in te groote of te kleine mat» geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, rheumatische pijnen of een blaaskwaal hebt, ver waarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele man nen en vrouwen blijvend genezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goed» krijgen. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending geschiedt franco na ontvangt van postwissel 5 f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. (17) kind mag spreken, sedert dien dag is ook de zegen uit onzen molen. Het is alsof de lieve God ons se dert dien tijd heeft verstooten," voegde zij er aan toe en kon het daarbij niet beletten, dat haar de tranen langs de wangen liepen. „Oude-wijvenpraat," bromde de molenaar en zijn gelaat werd nog donkerder. „Neen Tobias, dat kan jij mij niet uit het hoofd praten," zeide zij na een kleine pauze, „wij hebben niet goed gehandeld." „Jij wilt tenslotte die deern zeker nog in bescher ming nemen?" „God beware mij, wie denkt daar nu aan," meen de de vrouw op sussenden toon. „Antje kan het nimmer verantwoorden, dat zij ons zooveel harteleed heeft bezorgd maar zie man, ik meen, wij zijn toch nog altoos haar ouders, en misschien wanneer wij God voor haar om genade hadden gesmeekt, in plaats dat wij haar naam hier niet meer noemen, en haar toch niet vergeten kunnen „Al praat jij drie jaar achter elkaar, je zult er toch niets aan kunnen veranderen, hoe ik over deze zaak denk," viel de molenaar haar ruw in de rede. „Zij is mijn kind niet meer, ik kan geen slet onder mijn dak verdragen, en al pleitte God zelf ten ha ren gunste, ik zou het niet dulden." „Man, foei, bezondig je ziel niet," riep de oude vrouw. De molenaar sloeg met gebalde vuist op de leuning van den stoel. „Vrouw, houd je mond, ik heb geen kind meer." Maar de oude vrouw schudde bekommerd het hoofd en toen een nieuwe rukwind huilend laugs de rui ten blies, riep zij angstig uit: „Tobias, wat is het een weer daar buiten, wat een storm! Het is alsof mij het harte moet breken, wanneer ik er aan denk, dat ons kind misschien bij zulk een onweer onder weg zou kunnen zijn en geen tehuis en geen dak bezat, waaronder zij huisvesting en bescherming zou kunnen vinden." i 1 „Hei en duivel!" stoof de man op, terwijl hij drif tig van zijn stoel opstond en met groote stappen in de kamer heen en weer liep. „Jelui vrouwen bent precies als het orgel in de dorpskerk, wanneer inen een toets neerdrukt, komt er geen einde aan het gejank, - ik zeg je nog eens: laat mij met rust e» praat niet meer over zulke dingen." „Dat kan ik niet, al beknor je er mij nog zoo om," fluisterde de vrouw, terwijl zij de handen op haar horst samenvouwde en haar gelaat een nog treuriger uitdrukking kreeg. „Zie, ik weet niet, wat heden I» mijn gemoed zich doet gelden, maar het is mij moede, alsof zij dicht bij ons is men zegt altoo» een moederhart vermoedt vooruit, wanneer haar kin» terugkeert uit den vreemde." De molenaar lachte minachtend. „Ik zou het haar niet raden, hierheen te komen,antwoordde hij of doffen toon, „ik geloof dat haar trots haar wel zal vertellen, dat zij geen onderkomen meer kan vinde» in den eerlijken molen van haar vader, dien zij be spot en beleedigd heeft door haar slechte daad... Niets daarvan zeg ik je, vrouw," voegde hij er met j grooten nadruk aan toe, toen zijn vrouw als bezwe rend de handen naar hem uitstak. „Je weet wel, dat 1 ik niet neen zeg, als ik van plan hen het toch t» doen maar wanneer ik het eenmaal zeg, dan houd ik ook woord en al kwam de deern nu ook bü 1 nacht en ontijden, nu de wind daarbuiten om het huis huilt en de regen tegen de vensters slaat wanneer zij kwam, zeg ik je, vrouw, doodmoede e* uitgehongerd, zij kreeg geen bete broods van mij--- j Eiken landlooper wil ik in mijn huis welkom heeten, alleen die meid niet, diedie mij het hart heeft I gebroken, wilde hij zeggen, maar voor geen geld ter wereld had hij zijn vrouw hekend hoe ellendig het et I in zijn binnenste uitzag. Mismoedig wierp hij zich in zijn leuningstoel en was weldra weder in dof gepeins verzonken. Ook zij® vrouw zette zich zuchtend voor haar gebedenboek neer en begon fluisterend warme woorden te preve len. Weer was het in de kamer stil geworden. Allee® de regen sloeg met onverminderde kracht, door de» huilenden stormwind voortgezweept, tegen de mure» van het huis. Zoo was het reeds negen uur in den avond gewor den en de molenaar stond geeuwend op om zic® naar zijn slaapkamer te begeven. Daar sloeg bui te® de wachthond aan en het scheen alsof er tegelijker tijd op de deur werd geklopt. Wordt vervolgd. JSi ILM ^^l^y^vj^vpoiVVu im A i H; N.

Schager Courant | 1910 | | pagina 6