C. ROGGEVEEN Cz„ Wollen- Watten- en DEKENS LEDIKANTEN R, DE M0EL, Uitverkoop voorradig bij TRAPMAN&Co. Meer Licht!! i s De beste Schagen. J. H. SCHENE. J2 Tegen veel verminderde g prijzen N. voor verlichting van kleine gemeenten en gebouwen it Opruiming van alle f IS Bet We adres reor eiMe ol Éicle 1 v 1 Firma Wed. J. HEDDES, JIJ. I. 01 ClilItCI's 0nreaa mr MÉd ïicois Nagekomen berichten. ADVERTENTIEN. MarktplaatsSchagen. M JA I T Q fU Goedkoop en de ga ijk. - 0^il8 Steeds egrsoie keuze ïn Stroo-, Kapok-, Springveeren- en in alle maten, -spoedige levering, IJzeren, geschilderde en pitch-pine in verschillende modellen en prijzen. EÜ contante betaling 2 pCt korting. 9 De mooiste Heeren Demi-Saisons, de elegantste coupe, tegen uiterst concurreerenden prijs, vindt m^n bij e u M tegen ongekend lage prijzen. Zijden- en Fluweelen stoffen, Ceintuurs, Plooisels, Voiles, Sluiers, enz. Depót van Palthe's Cfiem. ververij Almelo, 1 F ■1 J n 3 n Hoogzijde, - Schagen. r VAN DE NOG VOORRADIGE SL SCHAGEN. l)es zondags niet gesloten. Schagen. met Luchigas en Benzinelampen wende men zich tot BLOEMtNDAAL (N.-H.) leend pensioen of verleende lijfrente van gelijk be drag. met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ter. minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gede poneerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren man; die van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroeren de goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aan deel in dien aanslag ten minste éen bgulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van con tributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of water leiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eerste lid, worden vrije woning of in woning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het be drag, vermeld in de laatste kolom, vermindert met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Ove rigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestda gen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. tb, 2o., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedepu teerde Staten gehoord, bepaald en wanneer veran dering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de beslui ten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifte op de loopende kie zerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, in dien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari als nog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pen sioen of lijfrente; 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een in leg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een exa men. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. ge not van inkomen in dienstbetrekking, of als inwo nende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Schagen be treft, het volgende bepaald: Voor de Gemeente Schagen: Huurprijs f 1.Mi nimum-inkomen bedraagt f 300; Vrije Woning of inwoning wordt geschat op f 37.50; Vrije Kost en Inwoning wordt geschat op f 200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kos teloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van brief port, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den lin kerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. Schagen, den 1 Februari 1910. De lo.-Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz. Marktberichten. NIEUW LEVEN," Station NOORDSCHAR3VOUDK, 1 Februari. Roode kool le soort f 3.75 h f 4.2e soort f3.25 f3.50; kleinere f 1.25 a f2.80; Gele kool le soort f 5.50 h f 5.75; 2e soort f 4.75 k f 5.25; kleinere f 1.50 k f 4.Witte kool le soort f 3.50 h f3.75; 2e soort f3.k f3.40; kleinere f 1.25 a f 2.90 per 100 stuks; Uien f 1.60 a f 1.75 per 50 Kilogram. NOORDSCHARWOUDE (Dorp), 2 Februari. Roode kool f 2.k f 4.Witte kool f 1.a f 3.Gele kool f 2.k f 5.50 per 100 stuks; Uien f 1.60 f 1.75 per 50 K.G. BROEK OP BANGENRIJK, 1 Februari. Roode kool f 1.50 k f3.20; Gele kool f2. f4.80 per 100 stuks; Uien f 1.30 k f 1.75 per 50 Kilogram. Oiulkarspel. Op Woensdag 9 Maart zal in de zaal van den heer Bückmann een buitengewone vergadering worden gehouden door het Nutsdepartement „Oudkarspel". O. a. zal de heer Lamberts van Amsterdam optre den, terwijl als gewoonlijk het Symphonie-Gezelschap „Sempre Crescendo" hare medewerking zal verleenen. Oudkarspel. Door den heer Bückmann is tegen a.s. Zondag een wedstrijd uitgeschreven in rolschaatsenrijden met hin dernissen. Noortlscliarwoude.- Gedurende de maand Januari zijn aan het Hulp telegraafkantoor alhier 331 telegrammen behandeld en 197 gesprekken gehouden. BANDVERHURING BIJ BOTING. Te St. Pancras werd door de Arm voogdij 51 snees bouwland in 6 perceelen bij loting verhuurd, waar bij de huurprijs varieerde van f 2.50 tot f 5.00 per snees. Van de 41 deelnemers waren de gelukkige win ners van een perceel de tuinbouwers P. Klooster boer, Al. Bakker, Jn. Snijders, A. Stammes, A. Ruys en R. Zeegers. St. Pankras Aan 36 gezinnen werd door de Armvoogden alhier een extra-uitdeeling gehouden van levensmiddelen en brandstoffen. Heerhugowaard. Alhier brandde in korten tijd ai het woonhuis, be woond door de fam. Oostenbroek en de wed. Pascha aan den Draai. De brand ontstond in dan nacht, door dien bij het helpen van een der kinderen een lampje onderstboven geraakte. Xadat allen zich. in veiligheid hadden gebracht, of waren gebracht, heeft men nog getracht iels van den inboedel te redden, doch vrij wel tevergeefs. Gelukkig waren huis en inboedels ver zekerd. Het huis behoorde aan den heer J. Leegwater aan den Oostdijk. NOORD-HOBBANDSCHE VARKENSFOKVEREENI- CING, AFI). HEER-HUGOWAARD. .Maandag, 31 Januari, hield bovengenoemde «Woe ling in het lokaal van den heer Pijper hare voorjaars vergadering. De voorzitter, de Ivoor Jb. Blom, opende, de vergadering, waarna door den heer W. van Sloolerv de notulen werden gelezen der laatstgehouden verga dering. Laatstgenoemde verkreeg daarna het woord voor de rekening over 1909. De uitgaven beliepen f 121.43V2, terwijl was ontvangen f 189.46, zoodat' de afdeeling Ï910 kon ingaan met ean kassaldo van f68,025 Nadat de rekening door oen daarvoor benoemde com missie was nagezien en deze verklaarde, haar in orde tc hebben bevonden, werd ze door de vergadering goed gekeurd. terwijl den penningmeester dank werd gezegd voor zijn gehouden beheer. Hierna werd de door het bestuur opgemaakte be- gpooting aan het oordeel der vergadering onderworpen. Deze loopt in ontvangst en uitgaaf over f 197.02y2. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen de heeren Jc. van der Busse en P. Bakker, die bei den de benoeming aanvaardden. Thans kwam aan de onde het jaarverslag over 1909. Hieruit bleek o.a., dat de leden weinig belangstel ling toonden ten aanzien der vergaderingen en velen den plicht verzuimden, den secretaris kennis te ge ven van het werpen der fokdieren. Het salaris van den secretaris-penningmeester werd weder bepaald op f 23, dat van den controleur werd iets gewijzigd, omdat het wenschelijk werd geacht, datj de controleur bij zijn rondgang voor de keuring werd! bijgestaan door een bestuurslid. De beschrijvingsbrief voor de a.s, algemcene vergadering werd ampel be sproken, waarnia de voorzitter de vergadering sloot, HEERHUGOWAARD. Dinsdagmorgen kreeg een gezelschap uit het Waar land een geheel niet aangenaam onvrijwillig bad. Met een brik langs den Middenweg gaande, sprong nabij de boerderij van den hoer K. Ursem, nabij de R. Kath. kerk het paard in eens terzijde en viel dood ter aarde, terwijl het rijtuig in de wegsloot slingerde. Spoedig was hulp ter plaatse, doch het kostte vrij wat moeite allen, vooraf de dames, te redden. Toen dit eindelijk gelukt was bleek toch, dat voor een der vrouwelijke drenkelingen geneeskundige hulp gewenscht was. Het rijtuig werd mede beschadigd, hoewel niet heel ernstig. Het geval is dus nog wonderwel afgeloopen. DOOR DE SNEEUW VERONGELUKT. Dezer dagen meldde een telegram uit Lugano, dat zeven Italiaansche smokkelaars, die over den Focolapas trokken, door een lawine waren overvallen en dat zes hunner het leven hadden verloren. Uit den mond van den eenigen overlevende heeft de Corriere della Sera de volgende bijzonderheden omtrent dit ongeluk vernomen: De kolonne, bestaande uit vijf dragers en twee gidsen, was met een lading smok kelwaar uit het Mesoleintal in het kanton Graubün- den vertrokken om bij den Focolapas de Italiaan sche grens over te trekken. Het ongeluk had plaats, toen de beide gidsen, na dat de grens was overschreden, den terugtocht aan vaardden. Een dezer gidsen, de geredde Maretoli, liep ongeveer 20 meter achter de kolonne en gaf ten teeken, dat de makkers den weg naar Chiavenna had den bereikt eu dus buiten gevaar waren, een lui den gil. De ondervinding nu heeft geleerd, dat het lichtste geruisch, de geringste luchttrilling voldoen de zijn om de losse sneeuwmassa's, die aan de naak te steile rotswanden hangen, in beweging te bren gen. Dit bleek ook thans weder. Nauwelijks was de kreet in de eenzaamhêid van het dal weggestorven, of een zware sneeuwmassa raakte los van den rotswand en rolde met de snelheid van den bliksem neer op de smokkelaarskolonne. Maretoli had op dit kritieke oogenblik een gevoel, alsof hij neerplofte en zag niets anders dan ter rechterzijde van het pad den gapenden afgrond, waaruit een dof geloei, als van een storm, opsteeg. Toen hij weder tot bewustzijn was gekomen, waren zijn makkers spoorloos verdwe nen. De sneeuwlast had hen neergesmakt in den die pen afgrond, waaruit een dunne stofnevel omhoog steeg. ONTPLOFFING. PRIMERO (Colorado), 1 Febr. Een ontploffing had gisteravond plaats in de hoofdgang der Colorado Iron en Fuel Company, waardoor meer dan honderd werk lieden, meerendeels Slaven en Hongaren, in de mijn bedolven zijn. Men vreest, dat ze allen dood zijn. Reeds zijn 15 lijken gevonden. 79 lijken zijn teruggevonden aan den voet van den luchtkoker, waar de mannen klaarblijkelijk ge poogd hebben zich te redden, zoodat zij gestikt zijn bij den strijd voor de vrijheid. Officieel wordt bekend gemaakt, dat 149 man in de mijn werkten, op het oogenblik der ontploffing. TEGEN TE DUUR VBEESCH Uit New-York wordt gemeld, dat aldaar de verkoop van vleesch in enkele dagen 2 millioen pond is terug- geloopen. De agitatie tegen de groot-slachterijen grijpt steeds verder om zich lieen. De Armour Company brengt nog slechts 75 waggonladingen vleesch per dag op de New-Yorksche markt, terwijl het er vroe ger over de 100 waren. Andere grootslachters, voor al zij, die hun afzetgebied in de centrale staten vin den, lijden nog veel meer onder den boycot. VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Londen, 1 Febr. De liberalen hebben een zetel ver overd te Wiek in Schotland. Gekozen zijn thans: 271 unionisten, 273 liberalen, 41 leden der arbeiderspartij en 82 nationalisten. DE WATERSNOOD IN FRANKRIJK. In Parijs blijft de algemeene toestand verbeteren. De bladen melden dat de beproefden, die door het water uit hun huizen verdreven zijn, te Parijs met alle noodige zorgen omgeven worden en dat de alge meene mildheid hen, voorzoover mogelijk, voor het geleden verlies schadeloos zal stellen. De directeur van den reinigingsdienst heeft in den gemeenteraad beslist verklaard, dat de gedurende de laatste dagen ontsteltenis verwekt hebbende berich ten omtrent het springen van hoofdriolen, geheel on waar zijn. Intusschen bieden de plaatsen, waar het water gestaan heeft, een ellendigen aanblik; het pla veisel is losgeraakt, en de gescheurde straten lig gen vol modder. In verschillende wijken blijft men nog verstoken van elec.trisch licht, en in de Kamer moest gisteren van petroleumlampen gebruik worden gemaakt. Het geheele bedrag der inschrijving voor de slacht offers bedroeg gisteren reeds 1.900.000 francs. Parijs, 1 Febr. Dq totale daling bedraagt 98 centi meter; uit het elfde arrondissement is het water ge heel teruggetrokken. Het tegen de brug Sully opge stapelde vuil verspreidt een ondragelijke lucht. Ge zondheidsmaatregelen zijn genomen. Parijs, 1 Febr. De ministerraad besloot een com missie te benoemen om middelen te beramen om in den vervolge overstroomingen te voorkomen. Uit de buiten-gemeenten van Parijs en uit andere overstroomde plaatsen blijven de berichten pessimis tisch. Het water is nog nergens voldoende afgeloopen om den gevluchten bewoners den terugkeer naar hun woningen mogelijk te maken. En de tot twee 3 drie meter in het water staande huizen waaronder een groot aantal van bordpapier, stijfsel, spanen, conserves- blikjes en gelijkwaardig bouw-materiaal opgetrokken „villa's" werden er, in den tussehontijd, niet solider op. De ellende van tienduizenden dakloozen is groot. Gelukkigerwijze blijft het geld toestroomen. Verschillende Parijsche bladen klagen over de on gehoorde brutaliteit der individuen, (Li© vooral in de buitenwijken en voorsteden van Parijs hun slag trach ten te slaan door in de door de bewoners veriater» huizen te gaan plunderen. Maar 'do politie heeft strenge maatregelen getroffen om hun min bedrijf tegen te gaan. Te Ivry heeft de commissaris van politie een lieele bende inbrekers in hechtenis genomen, die ér hun werk van maakten in de verlaten huizen en win kels door te dringen en fer te kapen wat van hun radig leek. De schuimers vonden er meestal ruime keus, daar de bewoners dier door liet water overvallen! huizen slechts met modeneming van het allernoodigsta de wiik genomen hebben. Een sterk politie- en solda- tengeleide was noodig om de bende tegen de ver ontwaardiging van de zoo zwaar geteisterde bewoners van Ivry te beschermen. BREUKBANDEN GEVRAAGD, tegen 1 Maart; goed kunnende melken, bij A. HOOIJ, Ruigenweg, Oudesluia* Heen» Demi - saisonp. L VULPEN Rijke keuze JapongarneeriDg Geregelde aanvulling van het NIEUWSTE 3 D 3 Beleefd aanbevelend, Winterhoeden Beleefd aanbevelend,

Schager Courant | 1910 | | pagina 3