i il Een goed WERKMAN een Dienstmeisje, een Boerenknecht, een vast Arbeider, een Taste ARBEIDER, De beste i/s voorradig bij Familievoorstelling. TRAPMAN&Co. Veevoederbrood '[I De Verloving. Dienstbode, grasland, Boerenplaats. Voorstelling Ook een net Meisje Burgerbrug, Te koop: Nagekomen berichten. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. 1 II» Ju Leijen O. Boon !S ep Zendag 6, baandag 7 en Dinsdag 8 Februari; Hinder1» ors H. Schinkel. SCHAGEN. prima kwaliteit Boonen en Granen, het Grasgewas langs de wegen in dm Polder over hut j*ar 1910. Scholl Engberts Schollen CL H. TL SCHUIL I li 'f I Te Ivry-sur-Seine vooral blijkt, nu het water be gint weg te zakken, de verwoesting zeer groot te zijn. Het zal maanden duren voor werkplaatsen en fabrieken weer op gang zijn. Duizenden werklieden zijn zonder werk. Men begint de huizen schoon te maken en te ontsmetten; tal van huizen staan op instorten. Zoo noodig zal de overheid ze laten afbre ken. Ook Vitry-sur-Seine is zwaar geteisterd. Er zijn menschen, die eenvoudig alles verloren hebben. Het lid van de Academie van geneeskunde, Net ter, heeft aan een vertegenwoordiger van de Etoile Beige verteld, dat het eenige gevaar, dat den ge zondheidstoestand van Parijs dreigt, een typhus-epi- demie is. Op dysenterie en cholera is geen kans, daar er zich vóór de overstroomingen geen gevallen van deze ziekten voorgedaan hebben. Maar daar er wel altijd typhus-gevallen te Parijs en in de omstre ken voorkomen, kan men er zeker van zijn, dat het Seine-water typhus-bacillen bevat, dn de modder, die het water in de straten achterlaat, zullen ze even eens voorkomen en zoodra het slijk gedroogd is, zul len ze met het stof overal verspreid worden. Overal waar het water wegtrekt, moeten de kelders en woonvertrekken, waar het gestaan en zijn gevaar lijk slib achtergelaten heefc, dadelijk gedesinfecteerd worden. De prefect van politie heeft op dit punt uiterst strenge voorschriften uitgevaardigd. De huis eigenaren moeten hun verschillende localiteiten met een krachtig desinfectans behandelen naarmate het water er uittrekt, en in elk geval binnen de vier-en- twintig uur. Zijn ze er in dat tijdsverloop nog niet mee begonnen, dan doet de gemeente het voor hun rekening. Ook door de gemeente is met de reiniging krachtig begonnen. De straten worden met desinfecteerende middelen behandeld. En naarmate zij vorderden be zoekt een inspecteur de huizen die ondergeloopen waren om te zien of alle voorschriften opgevolgd worden. Overal ondervindt men van de burgerij de groot ste medewerking. VERKOOPING. Uitslag der verkooping van Notaris H. B. Gottmer, op heden in ,,,De Roode Leeuw" alhier: Huis met erf en tuin nabij: de Keinsmerbrug No. 624, groot 6.80 Are, niet gepresenteerd. Weiland in de Zijpe, E 80, groot 2,1530 H.A., koo per de heer H. Oosterman te Zijpe voor f 3120. Bouwland te Harenkarspel en te Waarland, E 622, I groot 0,2938 II.A., kooper de heer Jan Zut Az. voor t 656,25. ROOMSCHE KIESVEREENIGING. De R.-K. Kiesvereeniging gevestigd alhier, hield de zer dagen hare gewone jaarvergadering. Aan de orde waren uilsluitend huishoudelijke aangelegenheden. Het jaarverslag gaf 12|0 leden aan, terwijl de kas een batig saldo bezat van f 60.25. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren J. J. v. d. Meulen, G. Dorbeck en J. B. Keet. MARKTOVERZICHT. Het ging nogal vandaag met den aanvoer. Ook do handel verkeerde iai een meegaand stadium. Vette koeien golden 36V2 cent. De lieer C. Geel ontving voor een paar ossen 350 gld. Daar mogen de Haarlemmers aan i te gast. Vette varkens waren met een goeden aanvoer, vlug. De geheele voorraad was in korten tijd verkocht. De beste kwaliteit gpld 301/2 cent. Overhouders waren stug, vooral wegens gebrek aan koopers. Het grootste afzetgebied van onze markt, de Schermer, ontbrak. Voor soepkippen en slachtkonijnen werden goede prij zen besteed. Een jaarlijksc.h verschijnsel na de slui ting der jacht. Callantsoog. Het aantal lotelingen, bedraagt dit jaar voor onze gemeente 9. OUDE NIEDORP. In liet afgeloopen kwartaal waren er in het vee fonds alhier verzekerd 718 runderen, waarvan er 5 werden afgekeurd. De omslag werd bepaald -op 0,1 0/0 per maand. Dit is gemiddeld 47 cent per rund in da 3 maanden. BARSINGEKHORN. De omslag over het afgeloopen kwartaal van het Veefonds alhier is bepaald op 36 cent per koe. Oude Nicdorp. Woensdagavond 2 Februari 1910 werd alhier in het lokaal van den heer T. de Jong eene vergadering ge houden. waarin de heer Dis. Scliermerhorn van Nieuwe Nicuorp optrad als spreker, met het onderwerp: ..Waar om Dienst weigeren De heer A. Bart, voorzitter van de afd. Hoerhu- gowaard, van den Anti-Militairistischen Bond, opende met eenige toepasselijke woorden de bijeenkomst, waar na hij den heer Schermerhorn als spreker inleidde. De heer Schermerhorn deed zich bij 't behandelen van het door hem gekozen onderwerp: „Waarom Dienst- weigeren?" wederom kennen als een bekwaam rede naar. Hij wdrd door het talrijke publiek de kolf baan van den heer De Jong was geheel gevuld har telijk geapplaudiseerd. Na het einde der rode van den heer Schermerhorn stelde de voorzitter, de heer Bart, de gelegenheid open tot debat, waarvan niemand gebruik maakte. De heer Bart dankte hierna den heer Schermer horn voor zijne rede en het publiek voor opkomst en aandacht cn sloot vervolgens de bijeenkomst, ho pende dat deze avond goede vruchten zal mogen dragen. STAATSCOMMISSIE GRONDWETSHERZIENING. Naar het „Vad." verneemt, zal eerstdaags in de ..Staatscourant'" verschijnen het Kon. besluit, houden de de benoeming der Staatscommissie tot voorberei ding van de Grondwetsherziening. Is het blad goed ingelicht, dan zal de Minister Heemskerk zelf als voorzitter van die Commissie optreden. HOOG WATER. Men meldt uit Schoterland aan de Leeuw. Courant: Het is in de laatste jaren nog nooit zoo erg ge weest met hel onderloopen van de voetpaden lang; de Schoterlandsche Compagnonsvaart als thans het gé val is. Pad aan pad staat er onder, zoodat passage niet moer mogelijk is en men moet over het kanaal varen, om zijn huis te bereiken. Daar sommige voetpaden ook nog als dijk dienen voor polders, zijn deze ook al onder water gezet. HET AMSTERDAMSCHE RAADHUIS. Er worden in Amsterdam pogingen aangewend om aar den Dam een nieuw Raadhuis te stichten. Naar aanleiding hiervan wijzen (andere invloed rijke personen erop, dat Amsterdam zijn Raadhuis reeds heeft aan den Dam, nl. het tegenwoordige Koninklijk Paleis, dat voorheen het Amsterdamsche raadhuis wks. Die personen willen liever der Konin-' gin een nieuw verblijf in Amsterdam doen bouwen en het oude Raadhuis weer als zoodanig in gebruik zien genomen. KONINKLIJKE GOEDKEURINGEN. De Koninklijke goedkeuring is verleend op de sta tuten van de IJsclub „Nut en Genoegen" te Schager- brug; op die van de Damclub „Trio" te Oudesluis, en op die van de afdeeling „De Vier Noorder Kog gen" van de Hoofdafd. „Zoetwatervisscherij" der Ned. Heide-Maatschappij. WATERSNOOD. Ook in Amsterdam heeft zich eene Commissie ge vormd van invloedrijke personen, tot inzameling van gelden ten bate van de door den watersnood geteis terde streken in Frankrijk. De Ned. Handelsmaat schappij is reeds voorgegaan met een gift van f 5000 en verschillende toezeggingen tot groote bedragen zijn gedaan. EEN KIND IN BRAND. Twee kinderen van 1% en 3 jaar van F. Vlieland te Katwijk aan Zee, waren in huis terwijl de moeder voor het huis werkte en de deur open stond. De oudste nam lucifers en kwam terwijl zij brandende waren daarmede in aanraking met de kleeren van 't jongste kind. De kleine stond in' een oogwenk in brand. De moeder kwam op het hulpgeroep en de brand lucht toe en bluschte de vlam, doch het kind bleek reeds zeer hevige brandwonden te hebben bekomen. Hedennacht is het in zeer zorgelijken toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden ovc-rgebracht. Oudltarspel. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van bestuur van den polder Derg- en Kerkmeer is met algemeene stemmen gekozen de heer F. de Boer Fz. NOODLOTTIGE MISSTAP. Gistermorgen is een 17-jarige loodgietersjongen uit Rotterdam, ten gevolge van een misstap achterover ui de dakgoot van pand No. 17 in de Passage aldaar ge vallen, door het glazen dak van de zich achter dat perceel bevindende machinekamer der badinrichting geslagen en op den stoomketel terecht gekomen. De jongen bleef op de plaats dood. Zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. KAARTSPELERS IN DEN TREIN. In den trein van Amsterdam naar Rotterdam is door kaartspelers den heer Zwanikken uit Rotterdam vijfhonderd gulden en een gouden horloge met ket ting afgewonnen. Bij aankomst te Rotterdam werd een van hen gearresteerd. Het gouden horloge in zijn bezit, werd teruggegeven. De anderen waren met het geld verdwenen. De gearresteerde bleek Jacob de Bontekoe uit Am sterdam te zijn. AANBESTEDING. Aanbesteding van eene boerenplaats in het Koe gras, ten overstaan van architect G. de Beurs te Den Helder op 3 Februari: D. Kaaij, Lutjewinkel f 3200, boet f 300. W. Zee man, Callantsoog f 3098, boet f 294. J. Kossen, Koe- gras f 3300, boet f 225. J. Roos, Schagen f 3950, boet f 225. J. Smit, Koegras f 3485, boet f 372. Laagland Winder f 3188, boet f 314. Gunning voorbehouden. Dooi- E. PASCH. De avondschemering streek zacht neer in de een voudige kamer. Alleen bij het venster, waar de klei ne naaitafel stond, was nog een laatste schijnsel van het scheidende zonnelicht te zien. En alsof ze zich dat snel verbleekende, zwakke schijnsel met ver dubbelden ijver ten nutte moesten maken, voerden de dunne vingers van het jonge meisje sneller dan to voren de kleine naald. Haar hoofd was thans diep over haar vermoeienden arbeid heengebogen, en in schoone lijnen werd het profiel van haar ge laat tegen den lichten achtergrond afgeteekend. De ijverige werkster was stellig nog niet meer dan twin tig jaar oud en toch vertoonden zich hij haar reeds aan de mondhoeken die kleine karakteriseerende rim pels, die van leed getwigen en die nooit aangrij pender zijn, dan op een schoon, jong gelaat. Nu hielden de nijvere handen plotseling op, hoewel het daglicht nog geenszins geheel was uitgebluscht; het aardige kopje richtte zich luisterend op en een blijde hoop schitterde er in de groote donkere oogen. Met. luiden klank was de hel overgegaan; daarop was de klank van eene vrouwenstem waarneembaar, en toen had ze een stevigen mannelijken stap gehoord. Eenigszins beklemd riep het jonge meisje „binnen!" toen er aan de deur der kamer geklopt werd, maar het was opmerkelijk, hoe spoedig de glans uit hare oogen was verdwenen, toen zij den binnentredende herkende. Het was een groot, deftig man, misschien in het midden van de veertig. Zijne houding was flink recht op en zijn gang veerkrachtig; in zijn langen bruinen baard evenwel waren reeds eenige zilverstrepen zicht baar. Zijn ernstig gezicht had »te grove trekken om voor schoon te kunnen doorgaan, doch zijn voorhoofd was hoog en gewelfd en de blik van zijne kalme grijze oogen legde getuigenis af van buitengewone geestes- scherpte. „Goeden avond, juffrouw Martha," zeide hij, en in weerwil van de vriendelijkheid, die hij blijkbaar aan den dag wilde leggen, was een zekere ruwheid in den klank zijner diepe stem onmiskenbaar aanwe zig. „Weet U wel, dat U mijne ongehoorzaamste pa tiënt is? Heb ik U niet om Uwe oogen streng verbo den, U in de schemering of hij kunstlicht met zulk een verderfelijken arbeid bezig te houden?" De aangesprokene was opgestaan en had hem met een gedwongen lachje haar hand toegestoken, die hij opmerkelijk lang in de zijne hield. „U moet niet boos op me zijrf, dokter," smeekte zij. „Ik moet dat werk morgen afleveren, en een en kele maal zal ik wel eens eene uitzondering mogen maken." Hij schudde het hoofd, terwijl hij zich met de on gedwongenheid van een goeden bekende op den stoel aan de andere zijde van het naaitafeltje liet neerval len. „Zulke uitzonderingen komen bij U helaas maar al te veel voor. En het gevaar, dat U daarmee trot seert, is grooter, dan U schijnt te denken. Dat is in het geheel geen werk voor U, en ik zou U ern stig raden, het eens voor al op te geven." „Zoodra ik een andere bron van inkomsten gevon den heb zeker dokter!" Met een ongeduldige handbeweging streek de dok ter over zijn langen baard. „Als ik maar kon hegrijpen, waarom U op dat punt zoo eigenzinnig is. Uw vader was mijn best» vriend en ik ben een vermogend man. Dat uw trots U verbiedt, mijn bijstand aan te nemen, is eigenlijk beleedigend voor mij." „U kunt ons daar geen ernstig verwijt van ma ken," zeide zij zacht. „Sedert den dood van mijn ar men vader heeft, U al zoo oneindig veel voor ons gedaan, dat wij bij U daarvoor voor eeuwig in de schuld zullen blijven. Wij hebben uw hulp niet ge weigerd, toen ik nog niet geleerd had, voor mijne moeder en mij het dagelijkseh brood te verdienen; nu evenwel, nu ik daartoe gelukkig wel in staat ben, zou het misbruik maken van uwe goedheid mij in eigen oogen vernederen en kleineeren". De bescheiden beslistheid, waarmee zij dat zeide, stond haar zeer goed en haar gelaat, dat nu geheel naar den dokter was gekeerd, had eene smeekende uitdrukking aangenomen die het slechts liefelijker kon maken. Nadenkend en uitvorschend rustten de oogen van den dokter op hare trekken. Geruimen tijd werd er geen woord tusschen hen beiden gesproken. Toen stond de bezoeker plotseling op en trad haar ter zijde. „En als nu de rollen van geven en ontvangen eens plotseling werden verwisseld, juffrouw Martha? Wan neer ik het eens was, die iels groots van U afsmeek, zou ik dan wel op een vriendelijk antwoord mogen hopen j Ook Martha was onwillekeurig opgestaan; een vu rige blos was in haar gelaat opgevlamd en hare oogen zochten den grond. U weet, dat U op mijne onbegrensde dankbaarheid rekenen moogt, dokter", kwam het aarzelend van hare lippen. „Wat evenwel zou ik U kunnen verschaffen?" „Het huiselijk geluk, Martha! Ik heb U daarover al lang willen spreken, maar het was het verschil van onze leeftijden, dat mij' daar immer van terughield. Maar ik zie nu, dat gij op weg zijt uw jong leven in dezen harden strijd om het bestaan ten verderve te voeren. En ik zou zoo denken, dat het toch nog altijd een minder zwaar offer is, een man, die geen jongeling meer is, uwe hand le reiken, dan onder armoede en zorgen eene eenzame oude-jongejuffrouw te worden. Ik ben U van harte genegen en gij kent mij genoeg om te weten, dat men mij vertrouwen schenken kan. Zoudt ge dus niet kunnen besluiten, met uw lieve gezichtje licht en warmte in mijn koud jonggezellenbestaan te brengen?"' Bij de laatste woorden had hij haar slap afhangende rechterhand gegrepen en Martha deed geen poging, zich los te maken. Maar er verliep een geruime tijd, eer zij met zachte, bijna verschrikte stem kon ant woorden „U is grootmoediger, dokter, dan wij aan U hebben verdiend. Want ik weet wel, dat U mij uit medelijden met onzen toestand dit voorstel doet..." Maar de ander liet haar niet uitspreken en viel haar met de levendigste tegenspraak in de rede. Neen, niet uit medelijden begeerde hij haar tot vrouw, maar uit werkelijke, hartelijke genegenheid, al bezat hij ook met zijn vijf en veertig jaren niet meer het talent, om voor dol-verliefde te spelen. Hij vond thans nog .warmer woorden, dan te voren, er was meer innig heid in zijne stem. dan men bij den ruwen klank daarvan voor mogelijk zou hebben gehouden. Stil, met gebogen hoofd hoorde Martha hem aan en toen hij nu eindelijk zijne vraag van straks aarzelend herhaalde, toen kwam er een bijna onhoorbaar „ja" over hare lippen. Hij sloeg zijn arm om haar schou der en trok haar tegen zich aan, om haar op het voorhoofd te kussen. Wordt vervolgd. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 16—31 Januari 1910. GeborenMaria, d. v. Jacob van Diepen en Geertjei Imming. Cornclia, d. v. Lourens Korver en Corneha Bras. Maria Anna, d. v. Theodorus Groot en Maria Kramer. Comelis Augustinus, z. v. Hendricus Opper- veld en Antje Dam. Jan Gerrit, z. v. Andries Jon ker en Lijsbeth Pijl. Overledenlmmetje Klaver, oud 43 jaar, ongehuwd. Cornelia. oud 3 dagen, d. v. Lourens Korver en Cor nclia Bras. Jacob Smit. oud 55 jaar, echtegen. van Margaretha Maria Schuit. GEMEENTE SCHAGEN, Ingeschreven van 23 Februari 1910. Overleden: Catharina Hout, oud 55 jaren, echtge- noote van Jan Hessing, eerder weduwe van Pieter Komen. Ll 1 1 Ondertrouwd: J. SPEETS en M E. DE VRIES. ■w-ïel' D 2 Febr- 1910- yk aan Duin, Huwelijksvoltrekking 16 Februari 1910. r uO j>3 jO-i'~' jO jiJ uO jluOaO jO jO O Op den 5en Februari a.s. hopen G 'j- mijn geliefde Ouders O 0 en hunne 25-Jarige Echtvereeniging te herdenken. j Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van huu i dankbaren Zoon IJ PIETER. J j) Winkel, Januari 1910. aooooooooiyon onooooooorioooo^ gevraagd, een beste woning disponibel, bij H. DE GRAAF, Sehagerbrug. Gevraagdeen nette in diensttreding naar verkiezing. voor Marktdag. Adres: Noord-Hollaadsch Koffiehuis, Schagen. Gevraagd met 1 Maart goed kunnende melken, bij M. MINK, Koegras. J JIM- GEVRAAGD: liefst 16 A 18 jaar, zoo spoedig mogelijk. Adres: K. KERKMEER, Laan D 4, Schagen. Gevraagd, 2 Februari goed kunnende melken, 15 17 jaar, bij D. JIMMINK Jr., Rnigeweg, Burgerbrug. Gevraagd: die goed kan melken, om met 1 Maart ®f 1 Mei in dienst te treden en genegen is om mede naar de Wieringer waard te gaan, bij J. VADER Cz., Groote Keeten, gem. Callantsoog. ER BIEDT ZIOH AAN goed kunnende melken en met paarden omgaan, klein gezin. Fr. br. letter D, Bureau Schager Crt. Gevraagd: die goed kan melken en het boerenweik verstaat. Loon f 8 met vrije woning en tuin. Brieven fr. onder letter Z, bureau van dit blad. Een perceel uitmuntend groot 2 morgen, gelegen aan den weg en vlak nabij 't ZAND (Zjjpe). Koopsom billijk, terwijl een groot gedeelte daarvan als hypotheek kan ge vestigd bljjven. Te bevragen bij de eigenaars PLUIM- GRAAFF Co., Alkmaar. VULPEN H I TE in het lokaal van den heer Biersteker, met geheel nieuw répertoire. Prijzen der plaatsen le BANGfO.50. 2e HANG f0 30. ZOND4G.111 Dl)AG ten 3 uur, Uit de hand te koop een flinke HUISMANSWONING, met schuren, erf, boomgaard, tuin en ierkelder, met onmiddellijk daarachter liggende per- ceelen nitmuntend weiland, ter grootte van 18.37,80 H.A, alles zeer gunstig gelegen nabij School en Kerk aan de 8CHAGERBRUG, gem. Zjjpe. Aanvaarding der landerijen Kersttijd a.s. en gebouwen 1 Mei 1911. j Koopsom zeer billijk, terwijl een groot gedeelte hiervan als hypotheek kan gevestigd blijven. Te bevragen bij de eigenaars PLUIM- GRAAFF Co., Alkmaar. TE KOOP of te huur een sinds jaren bestaande Ie Rang t O 20. 2e Rang f 010. a m n w Zondag na afloop der avond-voorstelling II IJ - BAL. Aanvang der avond-voorstelling 8 uur. Hoogachtend en aanbevelend, Plaatsbespreking aan 't lokaal, 10 cent extra per plaats. met annex, op het Noord, bij de Markt te Schagen. Te bevragen bij G. DOR BECK aldaar. Door de Broodfabriek Ha BrtiiJnütht" tft Het Dagelijkseh Bestuur van de Banne jclli) Mliufu^lll ll1 fclLl en den Polder Schagen is voornemens, wordt evenals het vorige jaar weer op Zaterdag 5 Febr. 1910, geleverd, tegen 8 ceDt per K.G., franco wal of naaste station. Dit brood bestaat uitsluitend uit prima kwaliteit en bevordert zoowel een hooge melkop- brengst als kracht en groei der dieren. PROEFKISTEN van 50 K.G. k f4 emb. vrij. des middags ten 12 ure, op het Raad huis aldaar, om contant geld, bij opbod te verpachten De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van den ondergeteekenden Secre taris op de Laan te Schagen. Schagen, Februari 1910. Jb. STAMMES, Voorzitter. W. VADER, Secretaris. ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEED ING. (fabrikaat wjanscn) verkrijgbaar LAA3ZIJDE B 66 SOU AGGV l

Schager Courant | 1910 | | pagina 3