Al Aiurttitie- LuüiifUii Dinsdag 8 Februari 11)10. 54ste Jaargang. Nt>. 4054. Bureau SCHAGEN; Laan O 4. Bekendmakingen) Binnenlandsch Nieuws. I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 'b morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Intere. Telephoon Xo. 20. Uitgevers i TRAPKAS Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Cent. Dit nummer bestaat uit een blad. GEMEENTE8CHAUEV KOMST li ANDMETER. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter keanis van de ingezetenen, dat de heer Landmeter van het Kadaster zich in den loop der volgende week in deze gemeente zal bevinden, tot het opne men van kadastrale veranderingen. Schagen, den 4den Februari 1910. De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. St. Maarten. Aan het Hulppostkantoor werden gedurende de maand Januari behandeld 45 inlagen voor de Rijks postspaarbank tot een bedrag van f 755.18. Terug betaald werd in 16 aanvragen f 1530.58. ALKMAAR. In de algemeene vergadering der Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam is tot lid der examencommissie voor de a.s. examens benoemd de heer I. Prins Az. alhier. GEMEENTERAAD VAN OUDE NIEDORP. Vergadering van den raad der gemeente Oude Niedorp, op Zaterdag 5 Februari 1910 's nam. 2 uur. Afwezig de heer Stam. Voorzitter, Burgemeester Wonder, die de aanwe zigen hartelijk verwelkomt. De notulen worden gelezen en daarna goedgekeurd. Van Ged. Staten is de goedgekeurde Gemeentebe- niets meer aan de orde is, wordt de vergadering thans gesloten. DE KRACHT DER GEWOONTE. Te Groningen is de paardentram verdwenen en vervangen door een electrische tram. Natuurlijk die nen de vroegere koetsiers, nu geworden tot wagen voerders, zich in hun nieuw vak te bekwamen, maar daarbij speelt de kracht der gewoonte hen nog wel eens parten, gelijk uit het volgende door de N. Gr. Ct. waargenomen tooneeltje blijkt. Men zag een koetsier zich gereedmaken om naar de tram toe te gaan. 't Ging niet van harte. 'tWas als deugde er iets niet. Hij liep in gedachten, lang zaam, als overpeinsde hij zijn toestand, stapte op de trap, keerde zich nog vóór hij boven was om en liep op 'n drafje naar de remise terug. Z'n onder wijzer keek hem achterna, begreep niet wat er aan dé hand was. Zag 't echter spoedig, toen de koetsier terugkeerde... thans met de zweep in de hand. De gewoonte was hem te machtig geweest. BURGERBRUG. De Zangvereeniging alhier is voornemens eene uit voering te houden in het laatst van Maart of het begin van April a.s. PETTEN. Te Petten hebben zich na de herhaalde oproeping voor onderwijzer aan de o. 1. s. vijf sollicitanten aangemeld. A.s. Vrijdag zal met drie daarvan proef les gehouden worden. Nieuwe Niedorp. Zaterdag 5 Februari 's avonds 7 uur had er al hier in de kolfbaan van den heer C. Kooiman eene vergadering plaats. Deze was belegd door de afdeeling Winkel en Omstreken van de S.-D. A.-P. De voorzitter dezer afdeeling, de heer J. Bree- baart, opende de vergadering. Als spreker was uitgenoodigd en trad op dé heer J. B. W. Duijs, gemeenteraadslid van Zaandam en grooting voor 1910 ingekomen. De in de schoolwijken Oude Niedorp en Zijdewind Lid van de Tweede Kamer. Hij had tot onderwerp tot leden der commissie tot wering van schoolver- gekozen: Sociaal-Democratie en Anarchisme, zuim benoemde heeren verklaren alle hunne benoe- Voorzitter deelde aan de vergadering het schrif- miDgen daartoe aan te nemen, volgens ingekomen be- telijk bericht van verhindering om te komen debat- teeren van Ds. Schermerhorn ingekomen, mede. De heer Duijs begon te bestemder tijd zijne rede- riekten. Dan is ingekomen van den Commissaris der Ko ningin een schrijven, meldende de op 5 Februari 1910 voering. Hij gaf hierbij ontegenzeggelijk blijk, een ingaande herbenoeming van Burgemeester A. Wonder ervaren en zeer welbespraakt redenaar te zijn. Met als zoodanig. Ben en ander voor kennisgeving aangenomen. Volgt: Schrijven van den secretaris der Tiendcommissie te 's-Hage, om aldaar te verschijnen op 7 Februari, om gemakkelijkheid, losheid en vlugheid en (somtijds heftige) gesticulaties behandelde de heer Duijs zijn onderwerp. Van de gelegenheid tot debat werd een druk ge bruik gemaakt. Er werd meer dan eens ongevraagd te worden gehoord naar aanleiding van de volgens tet woord genomen. Zulk interrumpeeren bevorderde raadsbesluit ingediende aangifte van memorie tegen njet de ordelijkheid van het spreken. vervallen tiendrechten in Heerhugowaard en wel naar aanleiding van eene van genoemde Tiendcom missie ontvangen opgave van alle perceelen, waarbij deze Gemeente belang heeft en wel volgens aangifte De heeren J. Langedijk, Ploeger en J. Koorn had den zich voor debat opgegeven en werden achtereen volgens door den heer Duijs beantwoord. Het zou voor een statistiek-liefhebber voldoende van het Burgerlijk Armbestuur te Heerhugowaard. 't kunnende stenografeeren de moeite waard geweest Betreft hier de oude landen van de Heerhugowaard Voorzitter zegt, dat dit punt de hoofdschotel dezer vergadering is en heeft gemeend, alvorens aan de oproeping gehoor te geven, den raad bijeen te roepen. Spreker meent dat, al wordt er aan de oproeping om te 's-Hage te verschijnen gevolg gegeven, dit geen resultaten zal hebben. De heer Strijbis, met wien voorzitter de zaak heeft overwogen, was van hetzelfde gevoelen. En, zooals de heeren weten, is er eene memorie ingediend. Daar aan is niets toe te voegen. Wat ze te Den Haag weten, is al wat wij weten: niet meer. Daarom meen ik vervolgt voorz. dat eene reis naar Den Haag overbodig zou zijn. Na eenige bespreking zijn allen 't met den voor zitter eens en wordt met algemeene stemmen beslo ten, niet naar Den Haag te gaan. Er zal, in plaats daarvan, naar de Tiendcommissie te Den Haag een Bchrijven worden gericht. Nu brengt voorzitter ter sprake, hoe dé raad het vorige jaar genoodzaakt is geworden om - regenbak ken te laten aanbrengen bij een paar woningen, be woond door de wed. R. Koopman en door J. Wit- smeer. In verband daarmede stelt voorzitter voor, om ie huur dier woningen voor ieder met f 5 te ver- ioogen. In verband met de nu verkregen meerdere huurwaarde door de regenbakken komt spre- kei zulk eene regeling billijk voor. De Raad keurt dit denkbeeld goed als die hui- sen tenminste zoo nog gebruikt mogen worden. De voorzitter verondersteld, dat daarvoor wel geen evaar dreigt. De heer J. N. Vlaming van Hoogwoud, reeds als Jouw- en woningadviseur hier aangesteld zijnde, is, aar voorzitter mededeelt, als zoodanig weer voor 1 aar benoemd. De heer Vlaming doet zijn diensten ls zoodanig niet voor niets en terecht en laarom is het ons wenschelijk voorgekomen, zegt oorzitter, om ieder, die wil laten bouwen of verbou- en, een klein recht te laten betalen als volgt: wan neer de kosten van bouwen enverbouwen niet meer ian f 100 bedragen f 1, van f 100f 500 f 2, van 500f 1000 f3, van f 1000f 1500 f4, van f1500 ■Ot f 2000 f5, van f 2000—f 2500 f7.50, meer dan 2500 f 10. Zoo is het eene kleine tegemoetkoming n voor dengene, die bouwt, is het volstrekt geen ezwaar. Den heer Ligthart lijkt 't nu ook juist geen be waar toe, doch -het komt er toch allemaal maar m>. De heer Over vindt, dat het bezwaart. Voorzitter meent: 't verzwaart wel, maar 't be waart niet, want niemand zal er het bouwen om aten. ^De heer Ligthart oordeelt, dat er alreeds door de oningwet bezwaring is en er meer kosten zijn daar- ™aoor. hii'V°frZ\tter: Maar voor de gemeente komt 't er ook u. die bouwen wil, doet 't niet voor de gemeente, aar voor zichzelf. Maar de gemeente is verplicht, de eekeningen, die inkomen in handen te stellen van en deskundige en die moet door de gemeente wor- aen betaald. heruen°ten wor<^> c'e voorgestelde heffing aan te 1 *ol£t de rondvraag, waarbij de heer Over eeni- and t8l^ke woorden richt tot den voorzitter in ver- le herbenoeming als Burgemeester. De riena f wenscht hem bij deze gelegenheid dezelfde 51schap en samenwerking voor den vervolge met Raad toe, als tot heden. De voorzitter dankt den heer Over en, daar er j zijn, het aantal woorden op te teekenen, dat alleen de heer Duijs dezen avond heeft uitgesproken. Men zon ongetwijfeld tot 'n verbazingwekkend cijfer ko- men. Toen een ieder ook de heer Duijs voldoen de „aan 't woord" was geweest, werd de vergadering door den heer Breebaart met eenige toepasselijke woorden en hartelijken dank aan den spreker, ge sloten. De kolfbaan was geheel gevuld met publiek. PAARDEN -STAMBOEK. De Voorjaars-vergadering van de afdeeling Noord- Holland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paar- den-Stamboek", zal plaats hebben op Vrijdag 11 Maart 1910, in het hotel „De Toelast" te Alkmaar. De punten van behandeling zijn: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Ver slag van de vergadering der Vereeniging te Rotter dam. Benoeming van eene commissie tot onderzoek der rekening over 1909. Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering der Afdeeling. Vaststelling begrooting 1910. De begrooting der af deeling sluit op een bedrag van f 1976.50%. Die van de Provinciale subsidie op f 5000. Het Bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdra gen en subsidiën voor hengsten zullen plaats hebBen: te SCHAGEN op Dinsdag 15 Maart e.k., te Beverwijk op Woensdag 16 Maart e.k., en te Hoofddorp op Donderdag 17 Maart e.k. Voor deze keuringen zijn uit het Provinciaal sub sidie beschikbaar: voor hengsten geboren in 1907 of vroeger, zeven subsidiën van f 250: 2 voor net Noorder-, 2 voor het Midden- en 8 voor het Zuider- deel; voor hengsten geboren in 1908, drie aanhou- dingspremiën van f 150. Voorts, behoudens nadere goedkeuring, uit het Rijkssubsidie, voor hengsten van 3, 4, 5 en 6 jaar oud (warmbloed), vier premiën van f 400 elk, over twee jaar betaalbaar: 1 voor het Noorder-, 1 voor het Midden- en 2 voor het Zuiderdeel; en 4 kleine pre miën van f 100 voor hengsten van 7 jaar en ouder, verdeeling als voren. Voor Texel is beschikbaar een premie van f 25U, voor Terschelling een van f 350; voor Wieringen een van f 200. De naar premiën of subsidiën mededingende heng sten moeten in het Nederlandsch Paarden-Stamboek zijn ingeschreven, of op de Keuring, daarvoor zijn opgenomen of goedgekeurd. Vóór de premiekeuringen wordt gelegenheid gegeven tot opname van hengsten in het stamboek. Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat de 3-jarige en oudere merriën, met welke zij naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, in het N P. Stamboek moeten zijn ingeschreven, of op den dag der Keuring daarvoor zijn goedgekeurd. Daarbij moeten zij door een door de Rijkscommis sie onvoorwaardelijk goedgekeurden en in het N. P. Stamboek ingeschreven hengst zijn of worden ge- df Aangifte moet geschieden 14 dagen vóór de hier- voren genoemde Keuringsdagen, bij den Secretaris te Alkmaar, uitsluitend op formulieren, die op aan vrage franco worden toegezonden. Aangiften per brief of briefkaart, zoomede die na 1 Maart inkomen, kun nen niet worden aangenomen. VOOR H.H. PAARDENFOKKERS. Naar wij vernemen, zijn voor rekening van de Pro vinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland, twee dekhengsten te Aurich aange kocht. Den 22sten van deze maand zullen deze heng sten, na afloop der Voorjaarshengstenkeuring te Haarlem publiek worden verkocht, waarvoor enkele voorwaarden zijn gesteld, die verkrijgbaar zijn bij den Secretaris van de genoemde commissie, den heer W. Teengs te Alkmaar. Callantsoog. Blijkens achterstaande advertentie, worden er in de Groote Keeten alhier pogingen aangewend tot oprichting van eene kaasfabriek. Vrijdag a.s. zal er over het plan vergaderd worden. HIJ KEEK DUBBEL. Een dokter en een apotheker kwamen van een fuif in een ietwat vroolijke luim. „Dokter!" zei de pilleman, „wacht 'n minuut en laat mij eens vooruit gaan! Misschien ga ik niet op de schreef en m'n vrouw zou 't aan me zien." Hij wandelde een 10 pas voorwaarts en riep: „Hoe zit het dokter? ga ik op de schreef?" „Ja-a-a! antwoordde de dokter met een dikke tong, j „jij gaat ferm; maar wie hk is die vrijer hk daar naast je?" EEN VROUW VERBRAND. Omstreeks 11 uur Zaterdagavond hoorden de bu- reD hulpgeroep op een bovenachterkamer in de Zon- nebloemsteeg te Rotterdam. Zij verschaften zich toe gang door de deur in te trappen en vonden de be woonster, wier kleeding in brand stond, half uit het raam hangen. In haar angst had zij getracht door j het raam heen naar buiten te komen, doch was tus- schen de spijlen blijven hangen. De buren trokken haar zoodra mogelijk de brandende kleeren van hét lijf, terwijl manschappen van de spuit spoedig ter plaatse, de spijlen van het raam stuk sloegen en de vrouw bevrijdden. Deze vrouw is de 45-jarige P. V. Bewusteloos en in levensgevaarlijken toestand is zij per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Ver moed wordt dat de brand ontstaan is doordat deze vrouw, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, een brandende petroleum lamp, die op een wankelende tafel stond, heeft om- gestooten, waardoor haar kleederen vlam vatten. Zij was alleen thuis. Een flesch, gedeeltelijk met jene ver gevuld, werd op haar kamer gevonden. HUISNUMMER 10A. De schrijver van de „Brieven uit de Residentie" in De Standaard vertelt. „We nummeren hier onze straten, als elders, volgens de rekening van Bartjens, zoodat iedere straat heeft haar nummer 11 en haar nummer 13. Nu kwam er in een mooie, gezonde wijk, in een heel respectabele buurt met geriefelijke huizen, ver leden jaar een huis leeg, dat het „gekkennummer" 11 droeg. En verbeeldt u, waarde lezer, dat dat huis nu niet weer verhuurd kon worden. Kijkers genoeg, maar geen huurders! Ter wille van het nummer! Althans zoo verzekerde bij hoog en bij laag de huiseigenaar, die geloofde, dat zijn huis dadelijk weer verhuurd zou zijn als het maar een ander num mer kreeg, waarom hij een verzoek in dien geest tot het Gemeentebestuur heeft gericht. Den Haag's allervroedste vaderen hebben naar aanleiding van dat verzoek overleg gepleegd en wel met het gevolg, lach niet, dat dezer dagen in de verlichte stad 's-Gravenhage, in een mooie, ge zonde wijk, in een heel respectabelè buurt, uit een rij van allergeriefelijkste huizen nummer 11 verdwij nen zal en vervangen zal worden door... 10A! HET VRIJE RUILVERKEER. In de gisteren gehouden algemeene vergadering der Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer", werd de heer jhr. mr. Smissaert herkozen als bestuurslid, terwijl in plaats van den heer J. L. T. Groneman te Wie- ringerwaard, die sinds de oprichting van de Vereeni ging, in 1897, deel uitmaakte van het bestuur en voor herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer K. Cz. de Boer te As sendelft. Voorts werd besloten afgevaardigden te zeDden naar het 2e Internationaal Vrijhaudelscon- gres, dat in Augustus 1910 te Antwerpen zal worden gehouden. Het jaarverslag over 1909 zal binnenkort in druk verschijnen. Het ledental nam toe en be draagt thans 677. DAT LIEP MIS. Zaterdagavond kwam in den winkel van een goud en zilversmid aan de Weesperstraat te Amsterdam een 21-jarig jongmensch, die voorgaf een gouden horloge te willen koopen. Toen de winkelier eenige horloges op toonbank legde, ontving hij plotseling van zijn bezoeker zulk een hevigen vuistslag in het gezicht, dat hem het bloed uit den neus liep, terwijl de dader de vlucht nam met medeneming van een der horloges. Niettegenstaande zijn ontsteltenis be hield de winkelier toch zijn tegenwoordigheid van geest, en rende hij den dief op straat na. In het Hortusplantsoen gelukte het hem den dader te grij pen en aan de politie over te leveren. Het horloge was niet meer in het bezit van den aangehoudene; deze had het weggeworpen, maar een jongen vond het later terug. EEN VETERAAN. Onder de dit jaar aftredende leden der Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Leeuwarden behoort de heer J. N. Witteveen. Naar men verneemt zal hij zich, met het oog op zijn vergevorderden leeftijd in de Meimaand hoopt hij zijn negentigste jaar in te treden niet weder verkiesbaar stellen. Hij zal dan 51 jaar lid der Staten zijn geweest. Om de ge noemde reden nam hij verleden jaar zijn ontslag als lid der Gedeputeerde Staten, in welk College hij ruim 34 jaren onafgebroken zitting had gehad. - W leringen. Naar wij vernemen is bij den timmerman D. Lont Jr. een nieuw middel verkrijgbaar om ansjovisnetten, palingfuiken, dekkleeden, zakken enz. enz. te tanen. Waar dit voorheen geschiedde met cachou, hetwelk met water gekookt moest worden, kan men met deze nieuwe vinding, dit allemaal voorkomen. Het is na melijk een vloeibare stof, zoodat hiermee veel tijd en kosten worden bespaard. Belanghebbenden verwij zen wij naar een in dit blad voorkomende adver tentie. Wieringen. Jl. Zaterdagnacht keerde de voerman N. Metselaar Cz. met nog eenige kameraads en hunne meisjes van de uitvoering van „Harmonie" per rijtuig huiswaarts. Een stukje voorbij Smerp zijnde, schrikte het paard en sprong op zij, waardoor 't rijtuig omviel. Geluk kig wist men 't paard te houden en konden de inzit-* tenden ongedeerd het rijtuig verlaten. Te voet met het paard aan de hand ging men verder en haalde men den volgenden dag met een bakwagen het vrij gehavende rijtuig (Jachtwagen) thuis. Wieringen. Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari Jl. gaf onze muziekvereeniging „Harmonie" in de concertzaal Cön- cordia hare laatste winteruitvoeringen in dit sei zoen voor hare gehuwde en ongehuwde kunstlieven de leden. Beide avonden was de zaal flink bezet. Het programma bestond uit: a. 7 muzieknummers; b. twee blijspelen getiteld „Ziek gemeld" in éen bedrijf door Centurio en „Fotograaf-Telephonist", in éen bedrijf door W. Mets Tz.; c. „Kanarielied", coupletten voor gedragen door mej. P. Kraan-Luyt en den heer C. Gorter; d. en e. „Kleptomanie" en „Kermispret", cou pletten, voorgedragen door mej. G. Engel-Koorn en den heer W. Bruul. Muziek, tooneel en voordracht werden zeer verdien stelijk gegeven en vielen goed in den smaak. Beide avonden, die met een geanimeerd bal werdeh beslo ten, lieten bij velen dan ook een aangenamen indruk achter. Wieringen. Op de Amsterdamsche eierenveiling der V. P. N. werden voor rekening van 10 leden onzer onderaf - deeling geveild 1219 eieren. De hiervoor verkregen prij zen waren zeer goed en variëerden van f 3.95 tot en met f4.55 per 100 stuks, terwijl een partijtje klein,e eieren nog f 3.65 per 100 stuks opbracht. NOORDHOLLANDSCHE VARKENSFOKVEREENI- GING. Vergadering van de Noordhollandsche Varkensfok- vereeniging, gehouden op Maandag 7 Februari 1910. des morgens 10 uur, te Alkmaar in het café Central van den heer K. Willig te Alkmaar. Voorzitter de heer M. Sikkes van Assendelft, die de vergadering opent, waarna de notulen worden ge lezen door den administrateur, den heer Joh. Spaan der van Midwoud. Ze worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen: a. een schrijven van Ged. Staten, waar bij wordt bericht, dat de Provincie eene bijdrage van f 500 zal verleenen, mits het Rijk minstens f 1000 be schikbaar stelt. b. Dankbetuiging van de afdeeling Berkhout voor de ontvangen vergoeding van f 40. voor de keuring van fokvarkens, in October Jl. hier gehouden. Voorzitter zegt, dat er voor 't houden van keurin gen f 100 op de begrooting is geplaatst. Nu is aan Berkhout f 40 toegekend voor keuringen. c. Dankbetuiging van den heer J, Kamp, secretaris der afd. Berkhout, d. Van de afdeeling Berkhout is het voorstel ingekomen, om uit te breiden den kring voor beschikbaar te stellen personen voor de func tie van Hoofdbestuurslid. Voorzitter stelt voor dit idee in behandeling te nemen en de drie eerstgelezen ingekomen stukken voor kennisgeving aap te nemen; wat instemming vindt. Voorzitter ondersteunt het voorstel van Berkhout. De heer N. Dekker van Spierdijk zou 't wel zoo ver willen brengen, dat het Hoofdbestuur ip plaats van zooals thans drie, voortaan vijf leden telde. De heer C. Nobel uit Schagen Eerelid wil, om de keuze voor Hoofdbestuurslid nog grooter te maken, ook de afdeelingssecretarissen (die tevens be stuursleden van afdeelingen kunnen zijn), verkies baar laten zijn. Voorzitter brengt het tweeledige wijzigingsplan vol genderwijs in stemming: a. Is 't gewenscht het Hoofdbestuur van drie tot vijf leden uit te breiden? Bij acclamatie hiertoe be sloten. b. Hoofdbestuursleden kiezen ook uit alle bestuurs leden van alle afdeelingen? Bij stemming Wijde Wor- mer tegen; 8 andere afdeelingen voor dus aan genomen. Thans stelt 't Hoofdbestuur voor in 't reglement op te nemen in plaats van: „drie bestuursleden", nu: „minstens drie bestuursleden", om op grond van die bepaling te kunnen komen tot de uitbreiding tot 5 Hoofdbestuursleden. Algemeen goedgevonden. Nu moet in de plaats van den aftredenden heer J. Zeilemaker van Hauwert (niet herkiesbaar) een an der Hoofdbestuurslid worden gekozen. En twee nog daarenboven om er vijf te hebben. De keuze wordt eenigermate vergemakkelijkt, doordat 't voorstel om Afdeelingen te stemmen, wordt overgenomen. De ge kozen afdeeling, die het beste weet, wie in haar be stuursledenkring 't meest geschikt is voor 't Hoofd bestuurslidmaatschap, kiest dan dezen uit haar mid den en meldt hare keuze aan 't Hoofdbestuur. Berk hout, Wijde-Wormer en Heerhugowaard worden geko zen. I Vervolgens leest de administrateur het door hem opgemaakt verslag van de N.-Holl. Varkensfokveree- niging over 190 9, waaraan we 't volgende outleenen: op het gebied van varkensfokkerij en -mesterij heeft 1909 zich zeer gunstig onderscheiden tegenover de laatste verloopen jaren; bijna zonder uitzondering is door de houders van fok- en mestvarkens een zeer voordeelig jaar gemaakt. De vraag naar deze dieren overtrof op de markten geregeld het aanbod, zoodat biggen en slachtvarkens steeds tegen hooge prijzen konden worden verkocht. Hoewel het fokken en mes ten van varkens in N.-Holland meestal als een on derdeel van het bedrijf moet worden beschouwd is dit in het afgeloopen jaar voor velen toch een be langrijk onderdeel geweest, als men de opgave eens hoort van het getal varkens, dat er wekelijks te Am sterdam, Alkmaar, Purmerend, Hoorn en tal van kleinere marktplaatsen worden aangevoerd, tegenover den aanvoer van ongeveer 15 jaren geleden, dan krijgt men wel den indruk, dat de fokkerij in de laatste jaren een verbazend groote uitbreiding heeft ondergaan. Gelukkig zijn ook de varkensziekten, die de meeste jaren zich vertoonen en dan in weinige weken dikwijls enorme verliezen berokkenen, dit jaar slechts zeef sporadisch opgetreden. Onder deze gun stige omstandigheden ligt het voor de hand, dat de N.-Holl. Varkens.fokvereeniging een goede toekomst te gemoet gaat- Want hoewel de voordeelen, die zoo even zijn genoemd, in geen enkel verband staan met de werkzaamheden van deze vereeniging, is het toch een bewezen feit, dat ieder, die met varkensfokke- rij over mesterij veel winst behaalt, veel meer sym- I1

Schager Courant | 1910 | | pagina 1