Kerkboeken. Telegrafisch Weerbericht, Van ouds bekende adres voor Soliesl en keurig werk- Groote keuze. 'rwT- Ook reparatie en vernieuwing. 'Aanbevelend, T II A P M A N Co., Schagen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nagekomen berichten. Jfc'jj." vergadering, hetgeen spr. bij den aanvang der verga dering vergeten had mee te deelen. Doch onze secre taris heeft de notulen gereed en zoo de heer Kuut dit verlangt, is hij bereid ze voor te iezen. De heer Kuut zegt gaarne de notulen te willen hoo ien. waarna ze door den secretaris, den heer M. de Haan worden voorgelezen en onveranderd onder dank zegging worden goedgekeurd. llierna sluit voorzitter de vergadering en dankt den heer Langenhoff voor de bereidwilligheid waarmee hij de vergadering 't een en ander over de V. P. N. heeft toegelicht en meegedeeld. OXTOK NIEDORP. Het huis en schuur, erf en boomgaard, groot UO,lo,^J H.A.. ^eigendom van den heer G. de Groot, pubhek door Notaris Backx verkocht, werd gekocht door den lieer Jb. Doorn te Nieuwe Niedorp. voor f 2240. liet weiland van den heer D. Dirkmaat, groot 1,00,71) H.A., werd opgehouden op f 1255. De heer^ML°H. P. van der Veen alhier hcff ,h®1 eind-examen van de Electrotechn. school te Ams ei a met goed gevolg afgelegd. Oudesluis. Het burger woonhuis, staande aan de Flap alhier, behoorendc aan den heer J. Nannis isDinsdagavond bij publieke verkoop, door Notans voor 700 gulden. Kooper is de heer H. Sleutel te Het Zand. DOOR DE MACHINE GEGREPEN. In de glasfabriek te Sas van Gent had Zaterdagna middag een 16-jarige knaap het ongeluk, dat zijn voor schoot door de machine werd gegrepen De knaap werd ritet zulk een kracht medegesleurd en rondge slingerd. dat hem een der voeten werd afgerukt, die door het venster vloog en later op grooten afstand ▼an de fabriek is teruggevonden. Toen de knaap uit zijn benarde positie werd verlost leefde hij nog, maar hij overleed kort daarna. TUINBOUW- EN H A NI) E LSV ERE ENIGING „LAN- GEDIJK EN OMSTREKEN". De algemeene vergadering van bovengenoemde ver- eeniging zal plaats hebben op Woensdag 23 Februari 1910 te St. Pancras. Onder meer komen de volgende voorstellen aan de orde: Van de afdeelingen Harenkarspel en Schoorldam, om „het nemen van proeven en den daarmee in ver band staanden aanleg van proefvelden ter bestrijding van de verschillende ziekten in de kool te staken. De steedr hooger wordende kosten, voor 190 9 reeds f 0.22 per lid, en de geringe resultaten dezer proe ven gaven de afdeeling aanleiding tot het inzenden van bovenstaand voorstel. Het Hoofdbestuur echter adviseert tot voortzetting. De afdeeling Zuidscharwoude stelt voor: le. Om voor alle afdeelingen,k de ratten-verdelging verplichtend te stellen voor het geheele jaar. (Het hoofdbestuur dringt er op aan, dat de afd. de ratten- verdelging zelfstandig ter hand nemen.) 2e. Het Hoofdbestuur opdracht te geven bij polder besturen pogingen aan te wenden tot het opnemen in hunne reglementen van een verbod op het vangen van kikkers. Zoo noodig in deze tevens den steun der gemeente besturen mede in te roepen. (Gunstig advies van liet Hoofdbestuur.) 3e. Het Hoofdbestuur te machtigen met andere ver- eenigingen te trachten den verkoop per 25 K.G. in gevoerd te krijgen. (Hoofdbestuur is hier vóór.) De afdeeling St. Maarten spreekt den wensch uit, dat de Commissie van Beheer der Broekermarkt een keurmeester benoemt op zoodanig traktement, dat de benoemde een onafhankelijke betrekking bekleedt. Het Hoofdbestuur echter, gezien het kleine getal keurboeten, acht aanneming van dit verzoek onaan nemelijk. Van de afdeeling Zuidscharwoude zal de volgende motie iu behandeling komen: De afdeeling Zuidscharwoude, vergaderd op 22 Jan. I.1., gehoord hebbende de besprekingen over de aan genomen wijzigingen in het Contract-stelsel, betreur!, de afwijkende houding van het Hoofdbestuur en dringt aan op handhaving van het eenmaal aangeno men standpunt voor het Contract-stelsel, genomen op de algemeene bestuursvergadering gehouden den 10 Juli 1907. Het Hoofdbestuur deelt naar aanleiding der boven staande motie mede, dat er door niet voldoende me dewerking om het op 10 Juli 1907 genomen besluit uit te voereu, gevaar zou bestaan voor de contante betaling, en gehoor gevende aan den sterken wensch der vertegenwoordigers der vereenigingen „Groente- Cultuur", „Landbouwbelang" en „De Koophandel" achtte vrijstelling van verkoop op Contract tot f 100, mits levering binnen 2 4 uur moest afloopen, ge- wenscht en gaf alleen toe, indien hieraan ten streng ste de hand wordt gehouden. Het Hoofdbestuur vraagt machtiging met Zuster- vereenigingeu de mogelijkheid te onderzoeken naar de uitvoerbaarheid om betaalmeesters aan te stellen op vast salaris. Wegens de vele verschillen omtrent de percenten- verdeeling der betaalmeesters, onderling, acht het Hoofdbestuur een andere regeling gewenscht. HOOGWOUD. Maandagavond jl. hield de afdeeling Hoogwoud van den Bond voor Staatspensionneering in het lokaal van den heer H. Slotemaker eene algemeene vergade ring. Tegenwoordig waren slechts 11 leden van de ruim 80. De waarn. voorzitter, de heer H. Slotemaker, open. de de vergadering en heette de aanwezigen welkom, waarna door den secretaris, den heer J. P. J. van Wijk, de notulen der laatstgehouden vergadering wer den gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Het regiement wordt gewijzigd in dien geest, dat het Bestuur uit 7 leden zal bestaan. Na eenige stemmingen wordt de heer Ds. Aalbers gekozen als 7e bestuurslid. Hierna volgt bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding. De aftredenden zijn de heeren H. Slotema ker, vice-voorzitter, niet herkiesbaar en J. P. J. van Wijk, secretaris, herkiesbaar. Tot vice-voorzitter wordt gekozen de heer J. G. Spaander en herkozen tot secretaris de heer J. P. J. van Wijk. Beiden nemen de benoeming aan. Doordat de afdeeling zeer uitgestrekt is geworden, wordt het tegenwoordige salaris van den bode, groot f 3, algemeen te laag geacht. Na eenige besprekingen werd bedoten hat salaris vast te stellen op 10 cent per man nelijk lid. Hierna volgt rekening en verantwoording. De heeren Jb. Hartog en K. Blokker zien de rekening na, waarna eerstgenoemde mededeelt, dat alles in volkomen orde is bevonden. Met algemeene stemmen wordt de rekening nu goed gekeurd, in ontvangst groot f 36,90. in uitgaaf f 39,20, nadeelig saldo f 2.30. Hierna sluiting. LANGERE1S. Vergadering van de vereeniging Vriendenkring (het Nut aan de Langereis), mét dames, gehouden op Dins dagavond 15 Februari 1910, ten lokale van den heer K. de Beurs aldaar. Voorzitter was de heer M. de Jong, die de verga dering opende, waarna het programma van dezen avond werd afgewerkt. Als spreker trad op de heer M. de Jong. met 't onderwerp: Feu leven vol strijd, oorspronkelijke no velle van Van Twisk. Verder volgden met vaste bijdragen: D. Olie. „Dat getob met onze jongens"; J. Kaag Gz., „Overpeinzing van een. bedelaar"K. Wit Cz„ „Harmen Mels en de BoterdiefJb. Water „Piet de Eierenpikker"Hiermee waren de vaste bijdragen afgeioopen en volgden de loss bijdragen. Ook dit werd met veel aandacht gevolgd Een aangename omstandigheid, die trouwens den hee- len avond viei waar te nemen. Op de volgende vergadering, die bij den lieer P Vis wordt gehouden, zal als redenaar optreden de heer G. Smit Az. van Veeenhuizen. Voor vaste bijdragen gaven zich verschillende heeren weer bereidwillig op. Alles werd door pretligen zang gezellig afgewisseld. Na een hartelijk afscheidswoord aan het weldra schei dende bestuurslid de heer J. F. Wilken die naar elders gaat vertrekken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. LANGEREIS. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, is alhier de afdeeling der V. P. N. (eene pluimvee-vereenigingl ontbonden geworden, hoofdzakelijk daar de eierenver- zending naar Amsterdam te duur werd en er te Alk maar evenveel geld voor eieren kan worden ontvangen. LANGEREIS. Over ongeveer 14 dagen denkt de Rederijkerskamer L.O.L. alhier het bekende „Te Laat" in 't lokaal. Van den heer P. Vis op te voeren, tot propaganda voor Staats pensionneering. waarvoor geheel die avond is aange wezen. ALKMAAESCH VEEVERZEKERINGFONDS. In de gisteren in het café „Central" te Alkmaar ge houden buitengewone, algemeene vergadering van het AlkmaarSche Veeverzekeringfonds werd zonder hoof delijke stemming aangenomen het bestuursvoorstel, om. in verband met de vele lasten, welke deze het be stuur opleverde, de kalververzekering te doen eindi gen. Dit besluit is onmiddellijk ingetreden. De le den. die enkel voor de kalververzekering als lid tot het fonds zijn toegetreden, kunnen hun inleggelden terug krijgen en wel bij den heer Schermerhorn, aan het Waagplein aldaar, vóór 1 Maart. Enkele stemmen deden zich ter vergadering hooren, die van meening waren, dat deze leaen niet enkel moesten terug ont vangen hun inleggeld, maar recht hadden op een aan deel in de bezittingen van het fonds. De meerderheid der aanwezigen was echter van meening dat moest worden besloten in bovenaangegeven zin. OVERSTROOMING. Men schrijft uit Wagen ingen Het water op den Rijn heeft zijn hoogs ten stand bereikt; sedert enkele uren is de val ingetreden. De peilschaal te Leeuwarden wees, naar de „Leeuw. Ct." meldt, jgisteren een waterstand aan van 83 o.M. boven Z.P.. zijnde de hoogste stand van het boezem water die daar ooit is waargenomen. Op 3 Maart 1877 wees de peilschaal evenals Maan dag en op 8 dezer een stand aan van 80 c,M. Door den hoogen waterstand, gepaard gaande met een krachtigen wind uit zuidelijke richting wordt het water in de buitenwijken over de wallen heen opgestuwd. De trekweg langs de Dokkumer Ee is reeds op som mige plaatsen ondergejoopen. Bij het Camstraburen wordt de weg over een 10-tal M. overstroomd; de pas sage langs den weg van de cichoreifabriek tot aan het Vierhuis was reeds gestremd. Uit de Leêgegeaen bij Goënga De weg naar Goëngamieden loopl voor een deel on der. Ook in Gauw zelf loopt het water op een paar plaat sen over den grintweg. Vanaf dien weg strekt zich een onafzienbare waterplas uil. daar alle land tot aan de Sneekermeer blank slaat. Uit Workum Behalve de Koevorderpolder is al het land aan weers zijden van den Rijksstraatweg van Sneek tot Woudsend in een watervlakfe herschapen. Woudsend, het dorp, lig' als een eilandje te midden van de overstroomde polders. Zaterdag zag men in Ilommeris bootjes dwars over de akkers varen. Wie spoort van Sneek naar Workum, ziet overal water. Alleen een waterschap ten N.-W. van Oudtga verbreekt daar de eentoonigheid van de omgeving door een mooi groen land, dat flink droog gemalen is. In de buurt van Wartena breekt dijk na dijk door. Het water rijst gedurig, opgestuwd door den Zuiil-Ooster- storm. (Volk). Het water in den omtrek van Sneek blijft nog steeds hoog, aan weerskanten van den Lemmerstraatweg is het zelfs nog gewassen. Men haalde gisteren de bewoners van boerderijen met roeibootjes van den straatweg af. TUINBOUWBELANGEN. De vorige week is in De Bangert onder Hoorn een federatie tot stand gekomen, welke ten doel heeft de belangen van den tuinbouw zooveel mogelijk voor te staan. Voor velschillende producten zou men willen komen tot een uniforme verpakking en uniform gewicht voor geheel West-Friesland. Besloten werd ook voortaan de zwarte bessen te veilen met emballage. WIERINGEN. Naar wij vernemen zal de muziekvereeniging Har monie op den 2den Paaschdag, 28 Maart a.s., eene uitvoering geven in de Wieringerwaard in het lokaal van mej. de Wed. Boon aldaar. De regeling van het programma is aan het bestuur overgelaten. WIERINGEN. Men schrijft ons: Een slecht kiezentrekker is de aannemer S. Z. van Den Oever geweest, bij de opruiming van de gemeen te-steigers aan de Haukes alhier. Als wij goed zijn ingelicht, werden deze steigers afgebroken omdat ze een onruim waren en geen dienst meer deden,. - Bij 't trekken der palen zijn echter 'n viertal stom pen blijven staan; welke, zooals door de visschers aan de Haukes beweerd wordt, a.s. zomer bij het op lossen van wier gevaar voor de schepen op kunnen leveren. Als dit zoo is, gelooven we dat ook hier een slecht kiezentrekker meer nadeel dan voordeel heeft aangebracht. PALEIS-RAADHUIS OP DEN DAM. Deze zaak is op t oogenblik eene brandende kwestie in Amsterdam. \\ij hebben onze lezers reeds vroeger op de hoogte gebracht. Gisteren hield het Genootschap „Architectura et Amicitia" eene vergadering, ter bespre king van de Dam-quaestie in haar geheel. De volgende onderwerpen zouden, naar was aangekondigd, ter sprake gebracht worden lo. Paleis-Raadhuis. 2o. Monumentale bebouwing van- de oosl-zijde van het Damplein, dus met een Raadhuis of met een ander monumentaal gebouw. 3o. De toekomslige vorm van het Damplein. Reeds vóór acht uur was de groote zaal van .Park zicht" geheel gevuld met een pub.iek van belangstellen den uit verschillende kringen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de weihouder van Publieke Wer ken. mr. Z. v. (iL. Bergh, de' wethouder van Arm wezen enz.. Dr. N. M. Josephus Jitta. de.' directeur van Publieke Werken, de heer A. W. Bos, bijna alle leden van den Gemeenteraad, prof. G. A- V. Hamel, voorzitter der Gezondheidscommissie, baron Baud, pro cureur-generaal jhr. Van Riemsdijk, directeur van het Rijksmuseum, vele architecten e. a. Aan hel slot van de vergadering werd een motie voor gesteld, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat voor oen defini'ieve beslissing in zake de Damplan nen genomen wordt, een onderzoek zal plaats hebben naar de mogelijkheid om het paleis als Raadhuis terug te krijgen. Bij acclamatie wordt deze motie aangenomen. VALSCHE BANKBILJETTEN. Naar aanleiding van de huiszoekingen die te 's-Iler- togenbosch plaats vonden in verband met de uitgifte van valsche bankbiljetten, vernemen wij het volgende. Maandag 7 Febr. werd door de politie te Amsterdam bij de Nederlandsche Bank een valsch bankbiljet van 100 gulden in beslag genomen, evenals andere valsche bankbiljetten. Uit het uitgebreid onderzoek bleek dat de commissionair het valsche biljet ontvangen had van een distillateur, die het biljet weer had gekregen van een vrouw van verdachte zeden. Op haar beurt had deze vrouw het weer ent vangen van een ander persoon. Deze laatste is 1.1. Vrijdag met een vriend aan het sta tion-Weesperpoort gezien. Onder leiding van den in specteur Versteeg achtervolgde de politie hem en zijn vriend langs verschillende wegen, zelfs tot in het Theater Flora, waar zij zonder iets tè vermoeden de voorstelling bijwoonden. Na afloop der voorstelling begon de ver volging weer opnieuw, totdat zij op het Damrak aan gehouden werden onder verdenking van de uitgevers te zijn van de valsche bankbiljetten, inmiddels was nog gebleken, dat een valsch biljet door een vrouw was uitgegeven in het magazijn van de firma Huff in de Kalverstraat. Een en ander had tengevolge dat er ter men werden gevonden om te 's-Hertogenboscli een huis zoeking in te stellen bij twee ingezetenen aldaar, welke echter geen resultaat opleverde. Men vermoedde n.1. dat de vervaardiging althans de verspreiding van de valsche biljetten van uit Den Bosch geschiedde. Nog vernemen wij dat ook aan het station te 's-Her- togenbosch een valsch bankbiljet van 60 gulden in be slag genomen werd. Hdbld. ELECTRISCHE CENTRALE IN GRONINGEN. Naar de „Prov. Gr. Crt." verneemt, is door Gede puteerde Staten eene commissie benoemd, om van „voor lichting te dienen omtrent de mogelijkheid om door oprichting van een of meer centrale stations op econo mische wijze te voorzien in de behoefte, die zich bin nen de grenzen dezer provincie mocht voordoen aan electrischen stroom voor kracht en licht'". 16 FEBRUARI VMRWACHTING. Meest matige tot krachtige Z.-Westelijke wind. Zwaar i bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. BEVOLKING. Volgens officiëele opgaven telde onze gemeente op 1 Januari j.1. 3038 inwoners. KEGELCLUB. Onder de vele vereenigingen in onze gemeente zijn er natuurlijk, die een meer of minder kwijnend leven lijden. Dit lot schijnt ook de Kegelclub beschoren te zijn. Van 31 leden is zij langzamerhand tot 13 terugge gaan. Om zooveel mogelijk opnieuw belangstelling le wekken, is thans de contributie van f 5,20'per jaar to! 1 gld. veerminderd. BEDANKT. De heer R. de Moei heeft bedankt als lid van het R.-K. Armbestuur. AFLEVERING MILICIENS. De aflevering der manschappen voor de Militie, be hoorende tot de genieenten Anna Paulowna, Barsin- gerhorn, Callantsoog, Harenkarsj>el. fleerhugowaard, Br. op Langendijk, Koedijk, Noordscharwoude. Oude Nie dorp. Oudkarspel, St. Pankras, Schoorl en Petten, War- menhuLzen. Wieringen, Wieringerwaard, Zuidscharwou de, Zijpe en Schagen, zal plaats hebben op Dinsdag 8 Maart, des voormiddags 9 uur te Helder, in het Casino gebouw. Voor Nieuwe Niedorp. Opmeer. Spanbroek, Sijbe- karspel en Winkel, op 9 Maari (e Hoorn in het lokaal „Het Park", i VROUWENKIESRECHT. Wij ontvangen ter aanvulling van het beknopt ver slagje gisteren vermeld over de vergadering voor Vrouwenkiesrecht te Winkel, thans het volgende: Maandagavond hield de afd. Schagen van de Ver. v. Vrouwenkiesrecht eene openbare vergadering te Win kel. De opkomst was zeer goed, ruim 80 personen waren aanwezig. De presidente van de afd. Schagen, w elke de vergadering opende, zette in een kort woord uiteen, het doel der Vereeniging, en door welk middel men dit doel trachtte te bereiken. Hierna gaf zij het woord aan Mej. C. S. Groot van Hoorn, die eene mooie rede hield, welke met zeer veel aandacht werd gevolgd. Van het debat werd gebruik gemaakt dooi den heer De Ridder, die hoewel geen tegenstander van Vrouwenkiesrecht, een heel relaas bezwaren in bracht tegen de rede van Mej. Groot. Deze werden echter allen ten genoege van 't publiek door spreek ster weerlegd, wat getuigde het luid applaus der aanwezigen. 16 Personen traden toe als lid, zoodat tot oprichting eener afdeeling werd besloten. Het voorloopig bestuur werd als volgt gevormd. Mevr. Van Holthe, presi dente; Mej. Maas, vice-presidente, Mej. Kluyver, le secretaxes. Mevr. Égmond, 2e secretares, Mej. G. Lan ge. penningmeesteres. De afd. Schagen kan met genoegen op dezen eersten propaganda-avond naar buiten terugzien. EUPHONIA. Onze Gemengde Zangvcreeniging „Euphonia" zal hare tweede winteruitvoeiing geven op den Zondag na Pasehen. Uitgevoerd zal o.m. worden: „Lobgesang" van Men- delssohn-Bartholdy, een omvangrijk koor met soli, enz. EEN K6PENICK-ST U KJ E OP HET WATER. De LonduLche berichtgever van het Hdbld. schrijft: „De FngeL_he biaden hebben zich destijds danig ver kneukeld over de Köpenick-geschiedenis van den Ber- lijnschen schoenmaker en den burgemeester dien hij er zoo in het loopen. Maar Ihans heeft een dergelijke aardigheid in Engeland plaats gehad co niemand min der dan de beveltiebber van Zijner Majesteit's oorlogjs- bodem „Dreadnought" is dupe geworden. Wel niet van een armen schoenmaker, doch dat doet het geval er niet mirtder aardig om zijn. Het is de „Daily Telegraph" die vanochtend de ge schiedenis vertelt. Een week geleden kreeg de bevelhebber van de „Dre adnought" een telegram, geleekcnd door een hoogt ma rine-autoriteit. meldende, dat dien namiddag de Abys- sinisehe Prins Makalin en gevolg zijn schip weaschten le bezoeken, on waarin hem ver zoel U werd dien Prins de hem verschuldigde eer te lrewijzen en alle mogelijke faciliteiten te verleenen. De oorlogsbodem lag toen bij Portland, gereed om zee te kiezen voor schietoefeningen. In den namiddag kwamen werkelijk de bruin-ge kleurde Prins en zijn gevolg aan vergezeld Van tolk en een attaché van Buitcnlandsche Zaken in form en zij werden in de stoomsloep naar de ,.lwn! nought" gebracht, waar zij met eerbewijzen wenlen vangen; waar niemand iets verdacht vermoedde en J officieren zich alle moeite gaven om den Prins en 2i'( gevolg de noodige eer le bewijzen en hem alles aan boZ lieten zien en verklaarden. Zóó goed waren de pjo en gevolg in hun rol, dat een der officieren, die het zeischap inlichtingen gaf, zelfs niet bemerkt heeft 4 een van het gevolg zijn eigen broeder Ls geweest. De pseudo-Abyssinisohe Prins en gevolg hadden _a 1 de voorbereiding van de poets, die zij den officie^ van de „Dreadnoughl" gespeeld hebben, alle zorg steed. j Veertien dagen te voren, dus zegt de „Daily graph verder, hadden zij bij een bekend costumier hl5_ Ier slede de prachtigste Oostersche kleedij besteld e, geen geld gespaard; zij hadden zelfs geen namaak ju, j weelen willen hebben, doch voor een vijfhonderd echte juweelen gekocht om hun toilet te voltoog De prinses, die bij het gezelschap behoorde want e waren drie mannen en één dame bestelde een pracf, tige japon van hemelsblauwe zijde, keurig met kan afgezet. De mannen lieten zich het haar knippen en t*. dekten het hoofd met zwarte wollen pruiken, de haar. tooi der dame werd verborgen onder een grooten tu], band. Met de grootste zorgvuldigheid werden gelaat handen en armen gekleurd, opdat niemand zou len of men had Oosterlingen voor. Een uniform- voor den toegevoegden Engelscnen attaché van Buitenland.! sche Zaken, was natuurlijk gemakkelijk genoeg te hij. gen. Dik gemaakte neger-lippen en goedgemaakte valscffc zwarte baarden voltooiden het geheel en zóó zijn officieren van „His Majesty's Ship Dreadnought", e leelijk ingeloopen. 't ls te hopen, dat voor de bedrijvers van deze kosJ telijke grap het naspel niet onaangenaam zal worden! want gaat de Admiraliteit het ernstig nemen, dan koni den zij wel eens een leelijke pijp rooken weger» he zenden van een vervalscht telegram aan den comman dant van de „Dreadnought". AMERI KAAN SCH. Op tal van plaatsen in de Vereenigde Staten heé- ben schooljongens en anderen, die de electro-teeh-j niek als amateur beoefenen, miniatuur-stations voor draadlooze telegrafie opgericht, waarmee zij dikwijls radio-telegrammen, die van overheidswege of door del geauthoriseerde stations zijn verzonden, opvangen en dan ontcijferen. Deze jongens kunnen met hun eigen! toestellen seinen geven; en dat doen zij dan ook. Ja, zij gaan dan daarbij dikwijls te ver en sturen1 alarmeerende berichten het luchtruim in, die dan aan de officiëele stations opgevangen verwarring1 en ontsteltenis veroorzaken. Zoo is het wel gebeurd, dat op ontvangst van het C. Q. D.-signaal regeerings- vaartuigen in zee werden gestuurd om in nood ver-1 keerende schepen te zoeken, die er heel niet waro. Zulke seinen waren dan van kwajongens afkomstig, i Er wordt nu bij de regeering aangedrongen op het! nemen van maatregelen tegen deze vrijbuiters rai de draadlooze telegrafie. Maar de Amerikaansche jon gelui zullen zich een dergelijke inbreuk ©p husi „rechten" niet zonder verzet laten welgevaleln. Francis Nesbit, een jongen van vijftien jaar te] New York, heeft het opgenomen voor de 50.000 jon-i gens die er in de Unie eigen installaties voor draad-1 looze telegrafie op na houden. Hij vindt, dat eei optreden van hoogerhand tegen die stations „on-1 Amerikaanseh" zou wezen. Beter ware het, dat de regeering den amateur-radio-telegrafisten betere *n moderner hulpmiddelen verschafte. In zijn openhar tigheid (lees: brutaliteit) van Amerikaanschen school-1 jongen gaat Francis Nesbit zelfs zoover van te ver klaren, dat de officieele installaties voor draadlooze j telegrafie in de Vereenigde Staten verouderd en mii-l derwaardig zijn. Generaal Allan, hoofd van het seiE-| wezen bij leger en vloot van de Vereenigde Staten. I heeft zich de moeite gegeven, de beweringen van jon genheer Nesbit tegen te spreken. De toestellen e» installaties, bij de Amerikaansche marine en bij het leger in gebruik, zijn zoo modern en zoo voortreffe lijk mogelijk. Nesbit is het wederantwoord niet schuldig geble- ven. Hij wilde dan wel toegeven, dat de regeerinc beschikte over goede systemen en toestellen; maar in bekwaamheid en handigheid om met die toestellen voor radio-telegrafie te werken, wonnen de jongens het van de regeeringstelegrafisten. Overigens schijnt de regeering wel te willen over- wegen in hoeverre het doenlijk zal zijn, jongens ei amateurs, die nu eenmaal smaak hebben in geknut sel op electrotechnisch gebied, hun gang te late» gaan. Het kan nooit in de bedoeling liggen, de Edi- sons-in-den-dop te ontmoedigen en in hun ontwikke ling te belemmeren. OM DEN VREDE TE BEWAREN. Voor nieuwen aanbouw van oorlogsschepen gebruikt» van 19001910 in millioenen guldens: Duitscli- Engp- V. S. j land land N.-Amer. 190(r 40'8 117.5 52(1 1901 59.0 125,0 62,f 1902 60.5 125,3 56.4 1903 59.2 137.6 64,0 1904 55.7 162,1 78,5 1905 59,6 135,5 136,4 1906 64.1 130,3 103.2 1907 75.4 110.8 31,4 1908 100.4 103 9 93, 1909 129.0 123.1 120,2 1910 156.0 - Voor 1910 is het Duitsche marine-budget 261.5 mi hoen blanke Hollandsc-he guldens, Frankrijk geeft dit jaar voor hetzelfde doel 180 millioen. In het jaar 1909 verslond de oorlogsvloot der zeven groote mogendheden: mill. gulden. Engeland 421,7 Vereenigde Staten 345.4 Duitschland 234.5 Frankrijk ;60,2 Rusland ]JJ0.4 Japan 86.4- 1 Italië 81.1 PER TELEGRAAF. VERGIFTIGING. Uit BERLIJN. De Lokal Anzeiger meldt uit Stock- holm, dat de Zweedsche Rijks-Maarschalk Van Et sen en vele hoogere officieren en hofdignilariaw» na het gebruik van een gemeenschappelijk maal, on gesteld werden onder vergiftigings-verschijnselen. De toestand van Van Essen is levensgevaarlijk. De politie vermoedt dat men hier te doen heeft eene poging tot moord door vergiftiging, uit wraak zucht. 1. EEN NOODLOTTIGE AANVARING. Uit HAMBURG. Het alhier binnengevallen stoom schip „Greanland", afkomstig uit Liverpool, rappor teert van 14 dezer, dat het op de Noordzee tijde"* een dikken mist in aanvaring is geweest met ee» vischstoomer, welke onmiddellijk zonk. Van de 0PT®' renden is niets gezien. HARINGHUIZEN. Dinsdag 22 Februari a.s. houdt de afdeeling Haring huizen van den Pcnsioenboind, in het lokaal van d® heer M. Kooij haren propaganda-avond. Na cefl leidend woord van den heer W. de Boer, hoofd school te Kolhorn, zal door eenige dames en hectj I van Haringhuizen en Barsingerhorn worden opgevt-'y „Moederliefde", een mooi touneelstuk in drie i>ednjvm" 1 Aan alle mannen en vrouwen van Haringhuizcn opwekking: Zijl tegenwoordig. KOLHORN. I Op den tweeden Paaschavoud geeft de zangw1 ging alhier eene uitvoering in de zaal van den Rempt. De zangnummers zullen worden afgeWJi»

Schager Courant | 1910 | | pagina 2