Telegrafisch Weerbericht, Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. mej. Kroon 1 stem. No. 1 der voordracht is dus be noemd. Volgt voorlezing ingekomen dankzegging van den gemeenteveldwachter KI. Ham voor de genotene grati ficatie. Het kohier Hondenbelasting, waarop verscheidene honden voorkomen, wordt vervolgens vastgesteld tot een onbekend gebleven totaal. De suppl. begrooting geeft ruim f 444 aan en als tegenpost eene voorgenomen geldlecning ad f 450, welke leening goedgevonden wordt, op 1 Januari 1911 aflos baar te stellen. Af- en overschrijvingen worden goedgevonden te doen tot een totaal van f 787.811/». Voorster brengt aan de orde het in de vorige ver gadering besproken bouwen van een arrestantenlokaal. '1 Is gebleken, dat alleen de toren gemeentegrond is. Het overige behoort aan 't Kerkbestuur. 't Arrestantenlokaal zou dus daar niet anders dan in den toren kunnen zijn. En dat kan storend werken op de Godsdienstoefeningen als bijv. de arrestant aan 't aldaar zijnde klokgetouw trekt en de klok gaat luiden. Men gevoelt er veel voor om 't arrestantenlokaal in ,.'t Waagje" te maken, waar vroeger brandspuitberging was en nu nog een ruimte als lijkennuisje dienst doel. De heer Swan wijst op de noodzakelijkheid om ge noeg ruimte als lijkenhuisje beschikbaar te houden. De heer Stadegaard geeft in overweging om het Kerkbestuur om machtiging te vragen op hun grond te bouwen, daar men het bij deze oplossing van het vraagstuk: arrestantenlokaal buiten den aan het kerk bestuur behoorende grond niet kan redden. Men moet over kerkegrond om te komen op de plaats, waar volgens 't in bespreking zijnde plan de arrestanten voortaan zullen worden gebracht. De heer Blankendaal vraagt of arrestanten niet in het Raadhuis ergens een plaatsje kunnen krijgen. Voorzitter vindt dit bezwaarlijk. Goedgevonden, de toestemming van het kerkbestuur te vragen om een arrestlokaal In 't Waagje te ma ken. Volgt bespreking gebouwtje voor het onderwijs, te ge ven in vak j. Een te dezer zake ingekomen schrijven geeft aan, dat steen boven hout de voorkeur verdient, wat het maken van den vloer betreft. Op 't wenschelijke van zuiverheid van atmosfeer der voor hét onderwijs te bezigen ruimte waar stofópjagen moet worden vermeden. wordt in de eerste plaats gewezen. Als dakbedekking worden pannen genoemd en in de zijwanden worch het aanbrengen van .ramen dan- bevolen. 25 tyo rijksbijdrage is verkrijgbaar; de kosten van 't gebouwtje zullen ongeveer f 900 bedragen. Dit bedrag der kosten valt Voorzitter niet mee. Goedgevonden, het benoodigde gebouwtje voor on derwijs in vak j. indien de heer Tromp, bereid wordt -bevonden om den noodigen grond af te staan, hier bij 't Raadhuis te doen verrijzen. De bouw zal met alge meen goedvinden worden uitbesteed. Komt aan de orde verzoek van den heer K. v. Duin, (die gemeentegrond huurt en daarvoor jaarlijks f 10 huur betaalt), die liever tot koop van dien ge- huurden grond wil overgaan. De door hem geboden prijs, f 100, vindt Voorzitter laag. Overeengekomen wordt, om den aanvrager voor f 200 den grond te willen overdoen. De heer K. Bakkum wenscht eigenaar te worden van eenig aan de gemeente toebehoorend bouwterrein, doch acht f2.— per M2. daarvoor wat hoog. Adres sant verzocht om dat op f 1.50 per M2. te stellen. De heer Swan vindt dat idéé niet onbillijk, want de bedoelde grond heeft niet de waarde van gewoon bouwterrein. Daar de andere heeren dit idéé ook wel zijn toege daan, wordt 's Voorzitters nu volgend voois tel (om 't Raadsbesluit waarbij f 2 was bepaald, in te trekken en nu den prijs op f 1.50 terug te brengen) goedge keurd. Komt in bespreking het voorstel B. en W. om de woning, waarin mei. Geertje Strooper heeft gewoond een bejaarde ziekelijke vrouw, thans verblijf houdende te Schoort, onbewoonbaar te verklaren. De Gezond heidscommissie gezeteld te Schagen heeft in overweging gegeven deze Injkrompen, voor bewoning ongeschikte woning, als" zij door de bewoonster is verlaten, niet meer als menschelijk verblijf toe te laten. De heer De Groot gevoelt er wel voor om mej. Strooper, als het noodig is, weer in de woning le la ten gaan wonen. De heer Swan vindt, dat bij onbewoonbaarverklaring van eenc woning het toch niet aangaat te zeggen: die be woonster mag er weer in gaan wonen. De heer Stadegaard zegt, dat mej. Strooper in be terschap toeneemt en wil de afwerking van dit punt verdagen (tot eene volgende vergadering. Goedgevonden. Daarna worden de stembureaus in een ommezientje samengesteld. Voorzitter brengt in bespreking dat de heer G. Vlugl zijn hek een voet of drie vier heeft achteruitgezet ten gerieve van het gemeentebestuur en wil hem vergoeding voor dien grond zien toegekend. Goedgevonden. Op den nu vrijgekomen grond zal voor het hek een lantaarnpaal geplaatst worden. Volgt schrijven der Commissie voor de stichting eener Waterleiding in Westfriesland, die 1 April in Hoorn vergaderde "en er thans prijs op stelt te vernemen of de. raad genegen is te besluiten tot het uitspreken van de wenscheliikheid van stichting van eene gemeenschap pelijke waterleiding voor West-Friesland zonder zich nog financieel daardoor te verbinden. Met aanwijzing van een vertegenwoordiger dezer gemeente. De héér Jennij Weijermans is bereid tot het veT6trekken van in lichtingen. Voorzitter vindt het idéé wel prachtig, maar denkt aan de kosten. Besloten met algemeen goedvinden "om de wensche- liikheid van stichting dier waterleiding uit te spreken. Voorzitter neemt op zich, hierbij de gemeente te zullen vertegenwoordigen op eene te Hoorn te houden ver gadering. Nog komt bespreking over de Noorderstoomtram, waarmee 't zoo langzaam vordertde Maatschappij' werpt de schuld op de Holl. spoor, dat die nog niet klaar is. Er worden klachten geuit, dal het zoo langzaam gaat. Volgt rondvraag, waarbii de heer Blankendaal wijst op de dringende noodzakelijkheid om eene nieuwe boet in zijne huurt, te teeren. Dit zal geschieden. De heer Stadegaard brengt in bespreking bet van gemeentewege verhuren van land aan den heer Bakker. De hèer De Groot oordeelt, dat dit geval geheel met voorbedachten rade heeft plaats gevonden, 't Is imt of Ligthart tegen Bakker heeft gezegd: „Huur jij dat land voor me dan neem ik het van je over". Want zoo is 't gegaan. Bakker huurde het land en heeft het aan Ligthart overgedaan. En als men land huurt en men is van plan het niet te gebruiken, dan ook maar niet hnren. vindt spreker. Want dit is toch de weg niet En de andere heeren Raadsleden waren eerder op de landverhuring ook van oordeel om 't volstrekt niet te doen. waar het hier een slechten bandgebruiker gold. Als 't zoo wordt gedaan, kan later aan niemand meer weigering geschieden. Voorzitter is er voor, te zorgen, dat het in den Ver volge zoo niet meer gebeurt. Na nog eenige beschouwingen over dit punt, worden de discussiën er over beëindigd De rondvraag niets meer opleverende, sluit voor zitter de vergadering. GEZINSVERPLEGING. Aangemoedigd door het voorbeeld van de classis Alkmaar, Hoorn en Edarn der Ned. Ilerv. Kerk inzake Gezinsverpleging, tracht men in den laatsten tijd ook in de classis Leeuwarden diaconale ziekenverpleging in te voeren. I>s. Piso, voorheen te Twisk, nu te Hijlaard, hooft de stoot tot de beweging gegeven GEMEENTERAAD VAN WIERINGEN. Nergadenng van den Raad der Gemeente Wierin mn'2>f uur °P *g 12 Ap''H 1910' des na™- Aanwezig alle leden. De Voorzitter, de heer V. Heijblok, opent de ver gadering "met een woord van welkom en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te willen lezen, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd. Hierna doet de Voorzitter de volgende mededcelingen le. dat door den heer Rijksontvanger is gestort tle som van f 2430,55 2e. dat het kohier voor den Hoof- delijken Omslag is vastgesteld; 3c. worden de maand staten der zeegras-exploiiatie over de maanden Februari en Maart aangeboden, waarop geen .op- of aanmerkingen worden gemaakt. Een verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis om f 10 subsidie voor een in September a.s. te houden tentoonstelling, wordt tot nader aangehouden. Vervolgens biedt de Voorzitter de rekening van hee ren Armvoogden aan, welke tot aan de volgende Raads vergadering voor de raadsleden ter inzage zal liggen en gaat men over tot stemming van twee leden, die moe ten aftreden. Dit zijn de heeren S. Koom Jz. en S. Bakker Cz. Do voordracht voor den heer S. Kooni Jz. bestaat uit de heeren; S. Koorn Jz., S. Rotgans Johz. en P. Everts. Gekozen wordt de heer S. Koorn Jz., op den heer P. Everts werd één stem uitgebracht. De voordracht voor den heer S. Bakker Cz. be staat uit de heeren: S. Bakker Cz., C. Russelman en D. P. Mulder, gekozen met algemeene stemmen de heer S. Bakker Cz. Hierna gaat de Raad over tot de verkiezing van een hoofd der school te Westerland. De voordracht bestaat uit de heeren: 1. W. C. Zetten van der Meer te Helder. 2. C. Brusee van Westkapelle. 3. J. van Rossen van Hilversum. Met algemeene stemmen wordt gekozen no. 1 van de voordracht, de heer W. C. Zetten van der Meer, aan wien gevraagd zal worden zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Thans is aan de orde de benoeming van een amb tenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. De voordracht bestaat uit d-e heeren A. Peereboom en V. Heijblok. Gekozen wordt de heer A. Peereboom, die zijne benoeming aanneemt. Niets meer aan de orde zijnde gaat de Voorzit ter tot de rondvraag over, waarbij de heer Hermans het woord verkrijgt en opmerkt dat de aanlegplaats aan den Oever voor de steeds toenemende vloot al daar te klein wordt en hij het raadzaam zou achten bij het Departement van Waterstaat eens aan te klopc pen om eenige verbetering; wanneer' het langs de kanten een 50 cM. uitdiepte en er werd eene rem ming aangebracht, zou dat al een heele verbetering zijn. De heer Hermans zegt, dat de Opzichter, de heer Nieuwlanji, hiertoe gaarne wil medewerken. Er wordt besloten dat de burgemeester hierover nader met den heer Nieuwland zal spreken. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. Anna Panlouna. Dinsdag 12 April werd in school No. 1 te Anna Paulowna onder leiding van den heer N. Raap eene openbare les gegeven van den Landbouwwintercursus. Aanwezig waren de Rij ks-landbouwwieeraar de heer Nobel, de Commissie van Toezicht, vertegenwoordigd door de heeren C. Wijdenes-Spaans en Jn. "V^aiboer, benevens enkele leden der afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en enkele ouders van leerlingen. Een getuigschrift werd uitgereikt aan de leerlingen C. Blaauboer, K. Kaan, G. Meulefeld, W. Komen, A. Komen, J. de Jong, P. de Jong, A. Verburg, C. Vogelenzang en P. Vogelen zang. ANNA PAULOWNA. In de plaats van den heer D. Mets, klerk op het postkantoor te Anna Paulowna, die op 16 April wordt overgeplaatst naar Medemblik, is benoemd de heer A. Troostwijk van Amsterdam. WierJugerwaard. Gister geraakte het 4-jarig kind van J. O. in de Wijde-Wegsloot. Dank zij de flinke hulp van Mej. T. Blaauboer alhier, die het wegdrijvend knaapje na sprong, werd het met moeite gered. OUDE SPREEKWIJZEN IN EEN NIEUW LICHT. „Plaatjes vullen geen gaatjes 1" zei de ongeduldige fietser tot <len spraakzame» rij wieLreparaleur, die be zig was het lek in den band te herstellen. Aciit is meer dan duizend", zei de werkstaker, en hij hield liever de hand op bij de ondersteuningskas, dan uat Uij er mee arbeidde legen een behoorlijk loon. „Y\ ie luistert aan den wand, die hoori zijn eigen schaiKi dacht de man aan den telepiioon, die toevallig 1 ten gesprek over hem tusschen concurrenten opving. „Cherchez ia femme 1" riep de verbaasde echt genoot, toen hij een geweldigen nieuwen hoed zag thuis komen, waaronder hij zijn vrouw vermoedde. „Men kan geen ijzer met handen breken", zei de moderne inbreker en daarom herwerkte hij de zware kluisdeuren met een steekvlam. Kom je over den hond, dan kom je over den staartlachte de ongevoelige chauffeur, nadat hij al weer een hond had doodgereden. „Wij zuilen op niemand laag neerzien, maar onze kunst is de verhevenste dezer eeuw", blufte de luchtschippcr. ,;Het is toch een opzienbarend feit, dat wij het luchtruim veroverd hebben, waarover iedereen in de wolken moet zijn". „Hdbld. TRAM-ONTSPORING. De GooLsche.Stoomtram, die n.m. te 5.30 uur van uit Laren te Naarden moet aankomen, liep gistermiddag op de noodbrug aan den Amersfoortseben straatweg uit de rails. Gelukkig dat de machinist kalm reed en direct wist te stoppen, anders zou het rijtuig, dat op de locomotief volgde, in de Galgesloot zijn gereden. Nu bleef 't aan één zijde boven de sloot hangen, 't Personeel, werkzaam aan de nieuwe brug, ging nu met vereende kracht aan 't werk, om het gevaarte weer op de rail te brengen, wat na veel moeite en krachts inspanning gelukken mocht, echter niet zonder een ver traging te veroorzaken van ruim 3 uren. En niet al léén <lat de tramdienst vertraging ondervond, doch de geheele passage was gedurende dien tijd gestremd BROODOORLOG. De bakkers te Alfen aan den Rijn, Oudshoorn en Aarlandervcen hebben dezer dagen een geduchte con currentie te voeren. In de eerste plaats worden zij bedreigd door de onlangs opgerichte coöperatieve ver- eeniging „Ons Belang" die reeds begonnen is een bak kerij te stichten, maar erger nog door een paar bazen van Leerhoeve en de klompenfabriek te Alfen en Oudshoorn. Deze laatsten zijn begonnen met eenige mudden tarwe te doen bakken en liet brood aan de werklieden tecen den kostenden prijs te verkoopen, welk brood daar het aanmerkelijk goedkooper is dan het bakkersbrood grootdn aftrek vindt. De verecnigde bakkers trachten, telkens als één hun ner op deze wijze als toonbakker optreedt, hem over te halen dat bedrijf te staken, met bcdreigino dit zoo hij hieraan niet voldoet, zij bij zijn klanTcn°l,rood zullen gaan leveren voor eiken prijs. Reeds hebben bakkeis te Oudshoorn, Ter Aar, Hazcrswoude en \ar- landervecn, die als loonbakker waren opgetreden daar voor weer bedankt. Ondertusschen hebben de gezamen lijke bakkers in de Rijnstreek het brood afgeslagen en vergaderen zij bijna iederen avond ter bespreking hun ner belangen. 45 Met spanning ziet men het einde van dezen brood oorlog tegemoet. PRINS HENDRIK NAAR DE FRIESCHE EILAN DEN. Het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan do r riesche eilanden, zal volgens onderstaand plan oc- schieden. Den 20en April vertrek per auto van het Loo naar ^ï1' w;ujr K. H. zal overnachten ten huize 7 Commissaris der Koningin in Friesland Leeuwarden t.Sr'n21. A,u'il woe«tij<lig P«" auto van ^7* "aar 0ostlna|iom, om vandaar per motor- gSlogeerd. 1€rnlonn,koo8 over te sleken. Aldaar wo^t Den 22en gaat de Pruis per boot van Schiermonnikoog na Ameland. Aankomst aldaar ongeveer 10'/» uur. Z. K. H. blijft tot 6V» uur 's namiddags. Op Ameland worden 3 dorpen bezocht en bovendien de stations der Reddingmaatschappij. 's Avonds 61/» uur terugkeer van Ameland naar bcinei- monnikoog, alwaar overnacht wordt. Den 23en vroegtijdig vertrek van Schiermonnikoog per boot naar Rotiumeroog, welk eiland bezocht woidl. 's Middags 5 uur vertreK uit Rottumcroog per boot, rechtstreeks naar Noordpolderzijl (Prov. Groningen Daar staan auto's gereed om het reisgezelschap te brengen naar Leeuwarden. Aldaar bLijft Z. K. H. van Zaterdag op Zondag overnachten ten huize van den commissaris der Koningin. Zondagmorgen 24 April te rugkeer per auto van Leeuwarden naar Het Loo. EEN.INCIDENT IN EEN RAAI). Gisteravond was de Raad van Eindhoven bijeenge roepen om de bekende schoolquaestie nog eens te bespreken. Daarbij deed zich het volgende incident voor: Het lid Verhagen verklaarde uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat B. en \V. doende waren, eene verbetering van bet openbaar onderwijs voor te bereiden. Naar de bevoegde bron nader gevraagd, wees hij als zoodanig den gemeente-secretaris, den heer Van Vorst, aan. Deze zou tevens verklaard hebben, dat hem altijd door het college van B. en W. verboden was, den Raadsleden inzage van bijzondere stukken te geven, die nog niet aan de orde waren. De bur gemeester was na dit gezegde zichtbaar getroffen, en verklaarde vol verontwaardiging, dat nimmer een dusdanig verbod van dat college is uitgegaan en dat de secretaris thans het vertrouwen van het college van B. en, W. heeft verloren. Onmiddellijk hierna vroeg het lid De Haes het woord en verklaarde, dat hij de tolk meende te zijn van het grootste gedeelte der Raadsmeerderheid, wanneer hij den secretaris Insgelijks het vertrouwen van deze meerderheid ont zegde. Een talrijk aanwezig publiek gaf hierna door luidruchtig applaus van zijn instemming met deze verklaringen blijk. DE BRIEF VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Men schrijft uit Den Haag aan de Tel.: Naar uit goede bron verluidt zal het Eerste Ka merlid mr. G. baron van Heeckeren van Keil, in een nota aan de Eerste Kamer gericht, nadere gegevens mededeelen betreffende den fameusen brief dien de Duitsche keizer in 1904 aan onze Koningin zou ge schreven hebben. Wellicht zal deze nota bij de Eer ste Kamer ingediend worden vóór haar eerstvolgende samenkomst, die begin Mei kan verwacht worden. TUSSCHEN MOEDER EN DOCHTER. In aansluiting met ons bericht, omtrent een huise- lijken twist te Hoogeveen, kunnen we nog het vol gende melden: De twist ontstond tusschen man en vrouw; de ruzie werd zoo hoog, dat de vrouw, die uien zat schoon te maken, opsprong en haar man met een vlijmscherp mes een kleine steekwond in den boven linkerarm toebracht. De man vluchtte en vond een schuilplaats achter een scherm, dat hij ste vig vasthield. De dochter, die tusschenbeide kwam, moest het nu ontgelden en kreeg een steekwonde bij den schouder. Volgens den dokter zou de wond, wan neer hij iets dieper was, doodelijk zijn geweest. De vrouw is in hechtenis genomen. De toestand van het meisje, dat door het Vele bloedverlies zeer zwak is, is tamelijk wel. STATEN-VERKIEZINGEN. Het bestuur van den Prov. Bond van R. K. kies- vereenigingen in Noord-Holland adviseert na een vergadering der christelijke staatspartijen de navol gende candidaten te steunen voor de Staten-verkiezin- gen te: Schagen 1 kath. en 1 antirev. Alkmaar 1 christ.-hist. (aftr. Zaandam 1 kath. en 1 antirev. Enkhuizen 1 kath. (aftr.) en 1 antirev. (aftr.). Hoorn 1 kath. en 1 antirev. Purmerend 1 kath. en 1 christ.-hist. Edam 1 christ.-hist. Nieuwer Amstel 1 kath. Weesp 1 kath. (aftr.) en 1 christ.-hist. (aftr.). Haarlem 1 kath., 1 antirev. en 1 christ.-hist. Haarlemmermeer 1 christ.-hist. (aftr.). Velsen 1 antirev. (aftr.). WINKEL. Bij den veehouder J. Timmerman te Lutjewinkel, is schapenschurft geconstateerd. WINKEL. Omtrent het bijwonen der meeting van vrijzinnige Hervormden, die te Heiloo zal plaats hebben op He melvaartsdag, verzoekt men ons mede te deelen, dat voor de deelnemers die per fiets daarheen zullen gaan, de afrit is bepaald op 10 uur v.m. van uit Win kel (Pijpbrug). De goedkoope gelegenheid per tram hangt nog af van het getal deelnemers. Door mejuffrouw M. Beers zal in het Westeinde worden gewerkt om de deelname te bevorderen en door den heer K. de Reus in het Oosteinde der ge meente, bij wie belangstellenden zich eveneens kun nen opgeven. Broek op L,angendjjk. De heer Ds. J. P. Dijk te Nijega en Elahuizen heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier aan genomen. EEN DORPSGEYAL. Waar men «en krantenmensch al niet mee kan lastig vallen, 1 In een provincieblaadje lazen we ondervolgend in gezonden stuk „Mijnheer de Redacteur! Er is hier ergernis, omdat een boerendochter beweert vriendschap te hebben genoten van een boerenzoon met gevolgen, de boerenzoon deze vriendschap althans de gevolgen niet erkent, en nu hebben er voortdurend opstootjes plaats, zelfs van heele hoopen kinderen, die den boerenzoon en zijn familie lastig vallen. Zou hier niet wat aan te doen zijn Wat lastig geval 1 Een boerenzoon met gevolgen, staat er. Maar bedoeld zal wel zijn vriendschap met ge volgen. AAnti-platonische, niet wederzijdsch erkende vriendschap dus tusschen 'n zoon en 'n dochter van boerenstand. Je onderwerp voor 'n novellist of 'n diehterling. Op de vraag „zou hier niet wat aan te doen zijn kan ons (ongevraagd) antwoord luiden: Maak er een feuil leton van met als finale den burgelijken stand. Maar nu die heele hoopen kinderen r Wat hebben die er mee te maken; waarom organiseeren ze opstootjes r Zijn die hoopen kinderen bijgeval de gevolgen r Dan kunnen ze mee in 't feuilleton, als slol-apotheose. Behooren ze echter niet tol de gevolgen, dan staan ze buiten 't i geval ën moet de veldwachter ingrijpen. Maar mis schien is de veldwachter verre familie van de boeren dochter, of is hij vroeger op haar gecharmeerd geweest, of heeft hij 't land aan den boerenzoon met gevolgen, of wil z'n vrouw niet hebben dat ie zich met zulke onzedige dingen inlaat of... I Me dunkt, ze moesten maar trouwen. Niet de veld- wachter en z'n vrouw, die zijn al getrouwd, ten minste als er een getrouwde veldwachter op 't dorp is. Maar de boerenzoon met onerkende- en de boerendochter met a-kende vriendschap. Ze moesten maar trouwen en dan die heele hoopen kinderen maar erkennen. Of, wanneer die altemet niet tot de gevolgen behoo ren, dan gaf ik ze morgen aan den dag samen 'n pond koek. Dan, zullen de opstootjes verder wel achterwege blij ven en zal de wreed verstoorde rust weer over 'I dorp komen te hangen. Ja, ja, waar vriendschap al niet toe leiden kan, zelfs op 'n dorp! Gevolgen, twist, opstootjes, ingezonden stukken, veldwachters, koek, gemengd nieuws, 'n brui loft. En, wie weet, misschien is 't eind nog niet te voorzien. N. Crt. lleei'IiuKownard. Op de vin-gndering, welke Hemelvaartsdag te Am sterdam zal worden gehouden, ter bespreking van de propaganda voor het Nederl. Onderw. Genootschap 231 de afd. Heerhugowaard worden vertegenwoordigd dooi den heer H Brands. Deze hield in de Maandag w, houden vergadering een inleiding over: De school en de wetenschap, naar aanleiding waarvan een druk dis cours volgde over praclisch onderwijs Barsingerliorn. Door de vereeniging D.O.G. is in hare laatst ge. houden vergadering met betrekking tot het gewon0 schoolfeest bepaald, dat de hoogste leerlingen een reisje naar Amsterdam zullen maken en de kleineren een rijtoer naar Schoorl of naar Bergen, op nader te bepalen tijd. Met betrekking tot de in den aanstaanden zomer te houden bloemententoonstelling is bepaald dat Zjj die bloemen of plaTiten ter kweeking verlangen voor die tentoonstelling, daartoe aanvrage kunnen doen van heden tot den 24en April a.s. bij den heer Joh de Groot. Er worden verstrekt 5 planten in pot voor 30 cents en een beperkt aantal voor minvermogenden voor 15 cents. 13 APRIL. VERWACHTING. Meest matige Zuidelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken.mRegenbuien. Zelfde temperatuur. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 131 Maart, j Geboren: Dirkje, dochter van Simon Biersteker en Antje Smit Pieter, zoon van Jan Bakker en Guur- tje van Egmond. Niesje, dochter van Meindert Hart en Niesje Hoogland. Jan, zoon van Dirk van Gulik en Dieuwertje Boeijer. Marie, dochter van Jacob Spaans» en Neeltje Davids. l Gehuwd: Dirk Paarlberg en Maartje Siewertsen. Henry William Aalders en Maartje Ouwehand. Overleden: Ntesje Hart Mdr., 1 dag. Jacob de Geus, 73 jaar, echtgen. van Grietje Dekker. Levenloos aan- gegeven zoon van Arie, Bakker e-n Jansje Hein. -STEEDS NOG DE BI EROORLOG. De Munchensche correspondent van de Frankf. Ztg. geeft eenige berichten van het terrein, van den Beierschen bieroorlog, die bewijzen met hoeveel ver bittering de strijd gevoerd wordt, zonder dat de Bei eren er evenwel hun goeden luim bij verliezen. In vele gemeenten houdt men alle bijeenkomsten en vergaderingen in het schoolgebouw, om niet in de verleiding om bier le drinken te komen. Op ver gaderingen te Grongörgen, Rainding en Birnbacb zijn voor acht gemeenten anti-biervereenigingen op gericht, die o. m. het volgende besloten hebben: Voorloopig zullen geene vereenigingsfeesten gehou den worden. Andere feesten, komedie-voorstellin gen, kermissen, biergelagen enz. mogen niet bezocht worden. De gebruikelijke begrafenisdrinkpartij wordt eens voor altijd afgeschaft. Bij bet afbidden van den lijdensweg mag men niet stilhouden, om tot bier- drinken gelegenheid te geven, maar na de kerk moet men dadelijk den terugweg afbidden (retour beten). Ambachtslieden en arbeiders, die bier van I 24 pf. den liter drinken, zullen, bij leden van de anti-biervereenigingen geen werk krijgen. Evenmin zal van leurders, die dat bier drinken, iets gekocht worden. Alle leden verbinden zich bovengenoemde bepalingen na te leven, op straffe van 20 mk. boete. I Te Simbacb ging een troep van 50 man van her- berg tot herberg. Overal vroeg men: Wat kost het I bier? En als bet antwoord van de kasteleins „24" I was, klonk het bevel: Opgerukt marsch! Te Pil-1 Sting plaatste men op het marktplein een hoogei 1 paal, vanwege ,,de diep rouwende achtergeblevenen f van den overleden ouden bierprijs". Op den paal» stond een open bierkroes met het opschrift: Laat. I ste groet. Te Metten heeft men de cantines bij de I steengroeven, waar elke maand 80 H.L. bier ge-| tapt werden, moeten sluiten, omdat de steenbouwers» geen druppel bier meer dx-onken. Op den laatsten! iieerlijken Zondag ging men daar niet als gewoonlijk» naar de berbergen, maar naar den Geisbrunnen, om I zijn doi-st met een dronk koel water te lesscben. I Een harmonica-speler zorgde voor muziek en onder I de schaduw van de naaldboomen vermaakte men zich I ook zonder bier. Te Bina, in Neder-Beieren, moesten de leerlingen van de hoogste klas een opste.' over het kometen- jaar maken. Een hunner schreef: Een komeet moet ongeluk brengen, en werkelijk is er al een geko men, namelijk de verbooging van den bierprijs tot 24 pf. LIANE'S HOED. Het is schier niet te gelooven, hoever de Parijsche voorstad St. Germain van Parijs verwijderd is; of schoon de spoor de vreemdelingen in een klein uur uaar de geboorteplaats van Lodewijk XIV voert, en iederen Zondag duizenden Parijzenaars het uitzicht van bet beroemde terras genieten, schijnen de vrou wen van St. Germain die van Parijs als wezens uit een andere wereld te beschouwen. Een dame, die een parasol als hoed draagt of een Schotsche plaid als hoofddoek, valt in Parijs nie- tnand op. Maar te St Germain heeft de nieuwe hoed van Liane de. Pougy, lang, misschien reeds wat al w lang bekend als modeschoonheid, dezer dagen aanlei ding gegeven tot een tooneel van ontsteltenis, afschu* en handtastelijkheden. Het was op een der laatste scboone lentedagen, en de bekoorlijke Liane schreed met een vriendin door de voornaamste straat der koningsstad. Een „vriend" met een vorstlijken naam volgde, beladen met pakjes en bloemen. De hoed, door Liane gedra gen, was monsterachtig van omvang; er waren e' nog slechts twee zoo ter wereld, voor meer dan drie was er geen plaats geweest in de uitstalkast van het modepaleis in de rue de la Paix. De hoed was reusachtig, was bont, en met vede ren overdadig versierd; hij was zoo groot als het hart van madame, en de Parijsche „noceui-s" beweren, dat dit onbeschrijflijk groot is. Nu zagen echter twee eerbare vrouwen van eer- bai-e burgers uit St. Germain dezen wonderbaren hoed en een feilen schrik stuipte in haar op. Eerst meenden zij, toen de hemel plots verduisterd werd door het onmetelijk dak, hetwelk het lokfcté hoofd der Pougy te beschutten heette, dat de komeet van Halley vervroegd was. Toen echter aanschouw den zij de enorme werkelijkheid en zij gaven au» hare afkeerige verwondering lucht door eenige °n' bedachtzame,, zeer weinig vleiende uiti-oepen. Maau zooals de kameel zijn staart, had Liane haar vor= achter zich, en de vorst liep snel om den hoed heen en sprak enige minuten latei- de echtgenooten ^e' verbolgen dames aan. De eene is dokter, de andere advokaat. Maaf z*l| waren niet knap genoeg om den heerlijken hoed na' I waarde te schatten. En zij oorveegden, beurt I beurt, den ongelukkigen, met Pougy's pakjes I vrachten vorst. Toen kwam de politie en noteer l alle namen. k I En heden komen de partijen voor de recllt')a'V| In St. Gormain's grootste zaal zal de kwestie behan deld worden. Een zaal met dubbele vleugeldeuren- Want Liaue's hoed moet als stuk van overtuig' voor den rechter verschijnen. T® EEN MILLIONNA1K. u De Amerikaansche jnillioiinair Thomas E. "a' gi bekend als „compagnon" van koning Leopold wien hij' goudmijnen in Colorado bezat is te hingtoii overleden. 1 lij laat oeu vermogen na, dat geschat word' f 120,000,000, waarvan zijn dochter, Mrs. Mc. en haar zoontje erfgenaam zijn. - j, Walsh had oen merkwaardige loopbaan achter z

Schager Courant | 1910 | | pagina 2