Een Zanger L. 1. tra. iuïterbai. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. die niet meer zingen kon. van werd dan ook besloten tot den bouw van de tegenwoordige landingsplaats. tenDeh^lreC,tiea8Chijnt er D'et Van te houden din«en k ?J v f 6n' 6n de Bt€i8er, dien zij thans in gebruik heeft genomen, is de grootste in de geheele New-\orksche haven. Twee jaar geleden is het werk begonnen, dat thans voltooid is. De tegenwoordige steiger, die 900 oet lang is en 150 voet breed, heeft twee verdie- pingen. d;e door tal van vracht- en personenliften met elkander gemeenschap hebben. De onderste ver dieping is de plaats, waar de vrachtgoederen gelost en geladen worden; de bovenste verdieping is uitslui tend bestemd voor passagiers en hun bagage. Het gezamenlijk oppervlak dezer twee verdiepingen be draagt ongeveer 70 acres (350.000 sq.ft.), waaruit wel mag worden afgeleid, dat er zelfs in de aller drukste tijden overvloed van ruimte is voor passa giers, bagage en douaneonderzoek en het lossen en laden der vrachtgoederen ondertusschen ongestoord zijn gang kan gaan. De nieuwe constructie is een belangrijke aanwinst voor Hoboken's Waterfront, is zeer fraai gelegen, juist tegenover de helling van Riverstreets Park en geen gebouwen beletten het uitzicht op de mam- mouth-schepen dezer Nederlandsche maatschappij. EEN SLIMME HOND. Aan het telefoonbureau te Grimsbv werd de. bedie- nende juffrouw Zondagochtend vroeg opgescheld aan oen tabakskantoor. Ietwat verbaasd wegens het onge wone uur, waarop door dezen abonné verbinding werd gevraagd, nam zij den hoorn aan het oor. Op haar oproep kreeg zij echter geen antwoordwel hoorde zij gedurig blaffen. In de meening, dat ongewensehte gas ton een bezoek brachten aan het kantoor, waarschuw de zij de politie. Intusschen had de houder van het kantoor zich herinnerd, dat hij daar zijn fox-terrier had achterge laten. Hij ging er daarom op uit om het dier te bevrijden, en vond voor de straatdeur een paar rechercheurs, die trachtten het slot te foroeeren. Opheldering werd ge- \magd en gegeven, waarna het gezelschap het kantoor lanncntrad. Toen vond men den hond, staande op de lessenaar, naast het telefoontoestel. Hij had den hoorn afgeworpen en stond daarboven te blaffen. LUCHTYA ART-PECH. Het Engelsche militaire luchtschip is Maandag te Aldershot verongelukt. Het was in Februari nieuw geweest. Men wilde het van de eene loods naar de andere overbrengen, maar de storm sloeg het tegen den grond, zoodat het ln enkele minuten vernietigd was. Men had voor de overbrenging naar de vlakbij ge legen nieuwe loods een groot aantal sappeurs noo- dig, doch zoodra het luchtschip uit de oude loods kwam, begon het als een zeeschip in den storm te slingeren, totdat het gummi omhulsel van het eene naar het andere eind scheurde. De overige deelen van het luchtschip werden toen geheel vernield en door elkander geworpen. De ballon was 120 voet lang en 40 voet breed. TEGEN* DE HOEDENPENNEN*. In eenige steden van Amerika heeft men een strijd aangebonden tegen de kolossale hoedenpennen, waarmede de dames het noodig achten hare reusach tige hoeden op haar kapsel te bevestigen. Chicago heeft het voorbeeld gegeven, Indianapolis is gevolgd. De burgemeester heeft nl. van den gemeenteraad gedaan weten te krijgen, dat bepaald werd, dat hoe denpennen niet verder dan een halve inch buiten den rand van den hoed mogen uitsteken en aan die bepaling wordt stipt de hand gehouden. Ieder politieagent is voorzien van een duimstok en heeft strikte orders zich telkens wanneer hij daartoe reden meent te hebben te vergewissen, dat tegen het voorschrift niet gezondigd wordt. VOORDEELÏG JAAR. Het afgeloopen jaar is een voordeel ig jaar voor de Engelsche schatkist, althans wat betreft de opbrengst der successierechten. Er zijn dat jaar tal van schatrijke erflaters gestor ven, en de opgaaf van het bedrag hunner vermogens toont wel, hoe reusachtig de fortuinen in Engeland zijn. Er overleden niet minder dan zes millionnalrs, sterling-millionnairs. n.1., en het gezamenlijk vermo gen door hen nagelaten wordt op meer dan 180 mil- lioen gulden geschat. Dc heer Morrison komt op het lijste voor met een vermogen van tachtig millioen gulden. Meer dan zes millioen gulden per man werd door elf personen na gelaten, hun gezamenlijk vermogen bedraagt 90 mil lioen guldenmeer dan 3.600.000 gulden elk lieten 36 personen na. en hun gezamenlijk vermogen wordt op meer dan 150 millioen geschat. DE AARDAPPELBLOEM. Bloemen en planten zijn evenals andere zaken aan mode onderhevig en zoo is zeik dc Aardappelbloem een tijd lang de lieveling van het publiek geweest. Zij heeft'geprijkt in het schoone blonde haar der ongelukkige Maria Antoinette en werd eens door Lo- dewijk XVI in het knoopsgat van zijn rok gedragen. Het gebeurde in de dagen toen koning Lodcwijk de aardappel als een voedingsmiddel in Frankrijk vil de invoeren, waartegen het volk zich hevig verzette. De koning begreep toen dat het volk eerst .noest loe ren de bloem 'te oeren en er dan vanzelf toe zou ko men de vrucht te gebruiken, en hij bracht de proef met succes in gebruik. Op menig hofbal droegen eerst Maria Antoinette en de koning de bloesem van don aardappel, en dat de hofdames volgden spreekt van zelf. De aardappelbloem werd een modeartikel en spoe dig vilde ook het volk niet bij het hof achter blij ven. Het verlangde ook zijn ruiker samengesteld van aardappelblocsems en hel wilde evenals dc Koningin op zijn tafel gekookte aardappelen zien dampen. En zoo bracht de mode de aardappel, de knollen van Solanum Tuberosum in Frankrijk, waar zij spoedig lot een volkvocdsel gepromoveerd werd. METALEN* EN BACTERIëN*. Men had reeds lang van sommige metalen, onder anderen van koper, gezien, dat zij een bacteriëndooden- de werking uitoefenden. Dit is nu onlangs in een En gelsche vereeniging ook van andere metalen aange toond. Bij aanwezigheid van zuurstof was de werking grooter, en het duidelijkst was deze, wanneer lucht door besmet water werd gedreven en koper, zink en aluminium tegelijk daarop konden inwerken. De oor zaak van deze werking was nog niet zeker, maar het schijnt niet onmogelijk, dat er iets, hoe Weinig ook, van de metalen in oplossing komt en aldus de aan wezige kiemen gedood worden. EEN* NIEUWE GRA8MAAIMACHINE. ,,De koe van m'n buurman is door de haag in m'n tuin gekomen en heeft al het jonge gras afgege ten". ..Wat heeft je buurman toen gedaan ,,Hij heeft me 'n rekening gestuurd, omdat ik z'n koe als grasmaai-machine gebruikt heb". EEN' BODE VAN DE „PRINS WILLEM II"? De duinwachter J. Kelderhuijs heeft nabij de Koog op Texel aan het strand een uit zee aangespoelde flesch gevonden, welke een briefje bevatte, waarop met potlood stond geschreven: „God help, wij vergaan. S.S. Prins Willem II. A. v. L." Tot de bemanning behoorde ook de tweede hof meester A. van Leiden, te Amsterdam woonachtig. PRINS HENDRIK'S REIS. De reis van Prins Hendrik naar Noorwegen, Dene marken en Zweden heeft ten doel een persoonlijk bezoek aan de drie verschillende Hoven daar te lande. Daartoe zal de Prins verblijf houden van 10 'tot 13 Mei te Christiania, van 14 tot 17 Mei te Kopenhagen en van 19 tot 21 Mei te Stockholm, in de residentie van elk dier rijken intrek nemende in het koninklijk paleis als gast van het Hoofd van den Staat. De Prins zal op laatstgemelden datum met de Heemskerck naar het vaderland terugkeeren en hoopt 25 Mei te Nieuwediep of IJmuiden binnen te komen. Behalve door zijn adjudant, luit. ter zee 2e kl. Bijl de Vroe, zal de Prins op die reis worden vergezeld door den heer Von Bülow Stolle, intendant van 's Prinsen goederen in Mecklenburg, die zich echter eerst te Christiania hij het gevolg zal voegen. EEN VREEMD NESTJE. Te Hurwenen heeft een vogeltje zijn nestje in een der wieken van den windmolen gebouwd. Het diertje zit rustig te broeden op een zestal eitjes, ter wijl de wieken geregeld ronddraaien. HET VERJAARGESCHENK VOOR DE PRINSES. Voor Prinses Juliana is op het Loo een dogkar retje aangekomen met vierkanten, gesloten hak en afneembare kap, voor welk voertuig twee ponnles als bespanning zullen dienen, die eveneens reeds zijn aan gekomen. Deze kleine equipage is bestemd als ver jaarsgeschenk voor de Prinses. WINKEL. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den milicien-sergeant C. de Heus, uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen verleend. \leuwe Nllertorp Wij kunnen als voorloopig bericht melden, dat op de Pinksterkennis (Dinsdags jn het lokaal van den lieer C. Kooiman, het zoo gunstig bekende gezelschap Solzer en Hesse zal optreden, wat zeker een actractie mag heeten. Nieuwe Xiednrp Donderdag 28 April 1910 vergaderde de sociëteit ..Over de helft" tc Nieuwe Niedorp in „Prins Mau- rils" aldaar. Rekening werd gedaan over de jaren 1908 en 1909. Ontvangsten 1908 f 107.98Ve, uitgaven f 94.38, voor- deelig saldo f 13.601,2. Dit inbegrepen, zijn ontvang sten 1909 in totaal f 71 .GO»/*, uitgaven f 45.54, slui tende alzoo met batig saldo over deze beide jaren van f 26.06>/«. Aan de beurt van aftreden als bestuursleden (niet her kiesbaar) zijn de heeren K. Groot en J. Kuilman. In hunne plaats worden de heeren D. Kuilman en S. v. d. Stok benoemd. Do bestuursfunctiën zullen volgens reglement verder onder de bestuursleden worden ver deeld. DE MINISTER VAN JUSTITIE. De Msb. meldt dat naar de laatste berichten lui den, de gezondheidstoestand van Minister Nelissen thans zeer goed is, en bij hem allerminst het plan bestaat om af te treden. ONGELUK. Een werkman van den vervener B. te Emmer Compascuum is door de kamraderen van een bagger machine gegrepen, met het gevolg, dat zijn rechter arm geheel werd afgeknepen. De man is naar het Ziekenhuis te Groningen gebracht. EEN JUBILEUM. De bekende Amsterdamsche Tabaksfabriek der hee ren Hermanus Oldenkott en Zoonen zal a.s. 2 Mei het zeldzame feit van haar 150-jarig bestaan herdenken. Wij twijfelen niet, of het zal deze gerenommeerde firma, die hare industrie tot grooten bloei heeft we ten te brengen en hare afnemers over geheel Neder land telt, dien dag niet aan de noodige gelukwen- schen en sympathie ontbreken. Oninbaar over 1909 was f 206.98, terwijl nog f 104.5 in behandeling bleef. Rapporteur bracht tevens dank aan den administr teur, den hoer Paauw voor zijn uitstekend beheer, l welk woord voorzitter zich gparnc aansluit. Volgde nu het punt: Welke zijn do moest geschik reclamemiddelen voor de Schager Handeklrijvenden Het bestuur achtte 't wenschelijk om vanwege do ceniging voor de handcldrijvenden en indusiriëelen i de plaats of voor de plaats zelf een algemeen® reclam te maken. Na eenige bespreking werd besloten dat vanwege <1 vcTeeniging voor de loden verkrijgbaar zullen worde gesteld "tegen den kosten prijs, reclame-sluitregels. Ih bestuur zal zich onledig houden met het bedenken ra een ontwerp en zich tot de leden wenden met de vraaj hoeveel exemplaren men wensrht. Verdere reclame-middelen zullen nog worden orei wogen.. Daar de rondvraag niels belangrijks oplevert, word de vergadering gestolen. C L A ST S. SCHAGER HANDELDRIJVENDE- EN INDUSTRI EELS MIDDENSTANDSVEREENIGING. Vergadering op Donderdag 28 April 1910, des avonds ten 8 uur, in het lokaal Cérès. De voorzitter, de heer P. Raat Dz., opent de ver gadering, de enkele aanwezigen hartelijk welkom hec- tend, zijn spijt uitend over den kleinen opkomst. Hij spreekt deze spijt met te grooter leedwezen uit, omdat z. i. de vereeniging meer en meer beantwoordt aan haar doel, n.1. meer behandelt de directe belangen der leden. Spr. wil er bij deze opening levens op i wijzen, dat de vereeniging een mijlpaal op haar weg heeft geplaatst, h'ij heeft hier het oog op den maat regel die zal moeten leiden tot beperking van het c're- cliet, den kanker van den middenstand. Met den hartgron- digen wensch, dat dc leden met spr. de maatregel van kwartaalrckeningen, zoover als dat met hun za- j ken is overeen te brengen, zullen invoeren en dat de te houden beraadslagingen den groei en bloei der ver- 1 vereeniging zulien bevorderen en zoodoende do belan- 1 gen der handcldrijvenden en Industrieelen 'in ons land in 't algemeen, die van Schagen in het bijzonder, opent spreker de vergadering. De hoor J. H. Schene, secretaris, leest de zeer uit voerige notulen, die onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat er een commissie is be noemd om zich onledig te houden met het vraagstuk Vliegende Winkels. Deze commissie heeft door bij zondere omstandigheden nog niet kunnen vergaderen. Verder deelt voorzitter mede, dat het bestuur ten opzichte van het zenden der kwartaalrckeningen, ook de hulp en medewerking heeft ingeroepen van de Handeldrijvenden en Industrieelen uit de omgeving van Schagen. Duizend circulaires zijn verzonden aan de Handeldrijvenden en Industrieelen van Barsingerhorn, Winkel. .Oude en Nieuwe Niedorp, Harenkarspel. Wic- ringerwaard, St. Maarten, Anna Paulowna, Zijpe, Cal- lantsoog, enz., enz. Spr. brengt tevens dank aan heeren Gemeente-Secre tarissen dier gemeenten, die de gevraagde adressen had den verstrek'., benevens aan de particulieren uit de gemeente Zijpe en Callanlsoog, die zich daarvoor alle moeite hadden gegeven. Over de Handelsschool deelt voorzitter mede, dat 35 leerlingen den cursus tot het einde hebben ge volgd: 28 leerlingen zijn tot de 2e klasse bevorderd, 5 hebben herexamen, 2 zijn niet bevorderd. Medegedeeld wordt dat het Rijksbureau tot onderzoek van HandeLswaren een officieele inrichting is gewor den. Ook uit deze gemeente is voor de eerste maal de hulp dezer inrichting ingeroepen. Besloten wordt als lid toe te treden tot de straks op te richten Bond van besturen van yereenigingen voor vakopleiding in Nederland, contributie f 2,50. Verschillende ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Do heer R. G. v. d. Wal wordt met algemeene stemmen als jid aangenomen. Volgt rapport commissie van onderzoek rekening In casso-bureau. Deze commissie bestaande uit de hee ren J. Rotgans, D. Leguit en C. Slik, adviseert hij monde van den eerste tot goedkeuring, waartoe de ver gadering besluit. Rapporteur wijst er op dat het In casso-bureau zoo uitstekend werkt, wat uit de volgen de cijfers duidelijk blijkt. Van een bedrag als f 642.12 is geïnd f 324.97, dus ongeveer 50 0/0. terwijl nog f 134.76 loopende schuld van het jaar 1908 is geïnd. De Heer A. J. WESSEL, wonende Tuinderstraa 29, Rotterdam, wiens portret wij hierboven afdruk ken, is een bekend karakterkomiek. Gedurende geruimen tijd, zoo schrijft hij, was het mij onmogelijk, mijn beroep uit te oefenen, omdat een chronische bronchitis mij zulks belette. Het was sedert geruimen tijd, alsof ik altijd maar verkouden bleef. Niet alleen des winters had ik daar last van, maar ook des zomers. Ik at weinig, zag er slecht uit en gaf verbazend veel fluimen op. Ik kuchtte on ophoudelijk en had maar werk mijn neus te snuiten Ik had ook veel last van duizeligheid en was daaj hij zeer nerveus. Ik zal U dan ook wel niet behoe ven te zeggen, dat mijn kwaal, vooral voor mij, zeer hinderlijk was, omdat ik op het tooneel voor het pu bliek moet verschijnen. Verscheidene raadgevingen heb ik te baat geno men en daar mij niets hielp, dacht ik nimmer van mijne kwaal bevrijd te worden. Toen ik verschillend» attesten in de bladen vermeld zag van personen, welkt mij goed bekend waren en door de ABDIJSIROOP genezen waren, begon ook ik dit middel aan t« wenden. Ik kocht een flesch Abdijsiroop van eei gulden en vond er reeds dadelijk baat bij. Na ach tereenvolgens nog twee flesschen Abdijsiroop te heb ben ingenomen, was ik totaal genezen. Ik zend u hierbij mijn portret hetwelk U me! mijne verklaring kunt publiceeren, terwijl ik niet zal nalaten de Abdijsiroop aan te bevelen, waar ik kan. De ABDIJSIROOP, KLOOSTER SANCTA PAUL0.I kost per flacon van 230 gram f 1.van 550 gran| f 2.en van 1000 gram f 3.50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij de bekendeI wederverkoopers, alle Drogisten en de meeste Apo-| thekers. Centraal-Depot: de kersenboomen. Heel plotseling zeide zij dan aan tafel: „Jongens, hoe laat kom jelui vandaag uit school? Om half vijf. Goed wij gaan het vrije veld in. Jij ook Lene." En zij pakte een mandje met lek kernijen en trok met allen naar buiten, en legerde zich met haar kleine schaar ergens in een wilder nis. Wilhelm had ook wel eens een aanvechting om zijn familie een genoegen te doen, maar die deed het op grooter schaal. „Jongens wascht je eens ge ducht dan drinken wij koffie in het Moritzhof bij de Diergaarde." Eens in Juni kwam broeder Frits aangestevend eu logeerde bij Wilhelm. De moderechter, zooais de familie hem noemde, was een weinig bedrukt en stil. De twist met den ouden ritmeester zijn vader, lag hem op het hart, hij voelde zich steeds meer en meer geïsoleerd in Stellberg en dan had hij on aangenaamheden in zijn betrekking. De nieuwe mi nister van justitie graaf Lippe, trad nogal scherp op tegenover vooruitstrevende ambtenaren. Den eersten ochtend werd er reeds dadelijk een lange beraadsla ging tusschen de beide broeders gehouden, zonder dat de heeren daarbij veel verder kwamen. Want broe der Wilhelm sprak als een man die veel heil zag van een compromis. Maar Frits redeneerde zich meer warm in zijn overtuiging en wilde liever geplaagd en gepest worden, dan toe te geven aan onbillijke eischen Tenslotte brak hij beiden de aard der Hackentin's door, zij kregen ruzie, zeiden elkaar leelijke woorden, lagen evenwel weldra weer in eikaars armen en zwet sten erover hoe men zich in Berlijn het best kon vermaken. „Zonder dat het veel kost," meende de Stellberger, maar Wilhelm verklaarde: „Ach wat! Men ziet jou zoo zelden. Ik houd je vrij. De vrou wen gaan o<jk mee. En vanavond gaan wij naar Kroll. Martlia Lene maak jelui mooi, zoodat wij eer met Jelui kunnen inleggen." Hij kon zeer tevreden zijn en hij glimlachte dan ook recht in zijn schik, toen de kleine Karl Hiller, de vroegere oberkellner van Emert, die eerst voor kort zelf een zaak had geopend hen naar de gereser veerde tafel geleidde: Martha en Helene zagen er voortreffelijk uit. Martha in haar eenvoudige maar aantrekkelijke vruowelijkheid, de zuster levenslustig en vroolijk, „Duivels meisjes, het is of jelui het lakwerk nog een versch streekje hebt gegeven." Hij was in een allerprettigste stemming. Aan el« ken tafel in de zaal zag hij bekenden, groette, knik te, wenkte, noemde voor de zijnen de namen: „Daar i," d? prius Vou Schwarzburg graaf Dönhoff <loo£tereMila Mister-agent Roder met zijn mooie Je nakLt 'diln deinen ;oÓTk Blt ^""berg - >ie te-luitenant prins liohnninh j e" daar 2't de over- kouiugtn kijk eeus Mart'hi. in ?.lauf eladJudant der "Jke Anna Schramm zjen mi X""1 ,T dla K"dda- Brescins - en aan hettafeltjeV officier, dat is graaf Hoeseler.' van ke Helene was eerst een weinig verlegen. Maar dan liep ook bij haar de vroolijkheid om, zij schertste met Martha en plaagde haar, dat zij een kleine pas sie had voor het Berlijnsche bier en voor de versche bloed- en leverworst. Deze Martha was al aardig op weg geheel Berlijnsche te worden. Dan zat zij weel een poosje stil en dacht met berouw: „wat ben ik toch voor een wonderlijk schepsel", dronk haastig een glas champagne en lachte zich weer uit die ge drukte stemming heen: „God, men is toch maar eenmaal Jong," voelde hoe die atmosfeer van luxe en weelde haar weldeed, deze spiegelwanden met het zachte roode tapijt, het glanzend witte damast, die kristallen schalen en vglazen, dat discrete lachen en praten, die zachte geur van parfum, spijzen en siga renrook Plotseling riep Wilhelm: „Merivaux zoek je een plaats? Kom hier, wij schikken wel wat voor j je in." Toen zag Helene eerst den officier midden in de zaal staan en met den oberkellner onderhandelen.'' Nu aarzelde hij een oogenblik en trad dan op het tafeltje toe. „Zeer vriendelijk, mijnheer Von Hac- kentin. Wanneer u het veroorlooft Hij sprak nog steeds met zijn vreemd accent, streed nog steeds een weinig met de H en mengde zoo nu en dan nog een Fransch woord in zijn gesprek. Maar geleerd had hij het Duitsch beslist veel beter, gedu rende de laatste twee jaar. Waarachtig, in langer dan twee jaar had Helene de Neuchateller niet ge zien. En terwijl zij het met een zekere verwondering constateerde, gleed door haar herinnering een wan deling door het park van Rackow, de ontmoeting met Alfred Schwarz en haar zingen in den salon bij tante Marie Merivaux wijdde zich bijna uitsluitend aan Martha, sprak met de heeren, vertelde dat hij in den win ter van '64 „daar wij jammer genoeg niet mobiel werden," eenige weken naar zijn vaderland was geweest. „Het zijn slechte tijden voor mijn ouders geweest en voor onzen ganschen adel." De democratie de baas, de royalisten er heelemaal onder. In het vaderhuis verheft de oude man nog steeds zijn glas gevuld met rooden wijn: Leve de koning! En op den 22 Maart heeft ook ditmaal de zwart-witte Hohenzollernvaau van het slot Merivaux gewapperd. I Helene luisterde zoo gaarne, wanneer hij zoo sprak. Het klonk zoo romantisch en het vond een weer klank in haar ziel. Dat trouwe volhouden op den verlaten post. Die trotsche zin van den ouden roya list in liet verre land. Dat was werkelijk eens iets aparts in de alledaagschheid van het leven. Het lag haast duidelijk voor haar dat oude grijze tiuiie"eii trotschen toren en de vlag var. den Merivaux lii t'haar Neuchateliermeer, zooals sneeuw bedekte Alpentoppen. Eenmaal moest zij onwillekeurig tot Merivaux op zien. En toen ontmoetten hun beider oogen elkaar. Zij verwonderde zich: er lag iets droomerigs in zijn oogen, iets vreemds en toch had het iets vertrou- wends. Eindelijk brak men op. Merivaux ging even eens mede naar Kroll. Het schemerde reeds en de tuin van Kroll schitter de in zijn feeënverlichting van tienduizenden bonte gaslampjes. „Iets dergelijks vindt men toch maar I alleen in Parijs," beweerde Wilhelm. „Maar wat de Parijzenaars niet hebben, is onzen Engel." Deze En gel stond voor zijn orkest, een klein oud mannetje met een koolzwarten pruik op, dirigeerend met han den en voeten en had daarbij nog den tijd de voor bijgaande mooie vrouwen met zijn verliefde blikken te volgen. Men wandelde langzaam tusschen de boschjes heen en weer. En toen schoof Merivaux naast Helene. Hij vroeg naar haar zingen en toen gaf zij een weinig scherp terug: „Ik had heusch niet gedacht, dat u zich voor dergelijke dingen Interesseerde." „Dan dwaalt u, juffrouw," meende hij. Zij sprak op wat ironischen toon: „dus moet ik lannemen, dat u heel goedig wat belang stelt in mijn beetje kunst?" „O neen, zoo is het niet," luidde het kalme ant woord. „Maar ik mag zeker zeggen, dat ik zeer, zeer dikwijls daar aan dacht, hoe mooi u in Rackow hebt gezongen: aan den hemel blinken duizend, duizend sterrenWellicht gelooft u het niet, maar ik houd zooveel van muziek." Het klonk alles zoo eenvoudig, zoo vreeselijk een voudig. Zij moest lachen, en dat leek zeker weer voor hem alsof zij met hem spotte, op hem neerzag. „Daar hebben wij het weer, u lacht mij eenvoudig uit." „Maar mijnheer Merivaux..." „Ik neem het u in 't geheel niet kwalijk. Mis- 1 schien schijnt het ook wel Iets dwaas, dat zich een officier zoo sterk interesseert voor kunst en dat juist voor muziek. Maar het komt toch meer voor. Bij voorbeeld: wij hebben hier in Berlijn een muziekver- eeniging van officieren en ik speel daar de tweede viool." Zij draaiden om en voegden zich opnieuw tusschen de rijen der wandelaars. Daarbij kon zij hem, zon der dat het hem opviel in het gelaat zien. Een weinig in de veronderstelling, dat hij de zaak had omgedraaid en nu een weinig den draak stak met haar. Maar hij keek zoo heel ernstig. Het moest toch zeker wel waar zijn, wat hij daar zeide. j En hij sprak reeds verder: „u is dus weer leerlinge van mevrouw Harriers-Wippern,?" Toen was zij toch wel verwonderd. „Hoe weet u dat nu?" „Och hemel Berlijn is zoo klein. Ik kom well eens bij professor Taubert, en tot diens intieme vrien-| den behoort ook uw leermeesteres. Zij sprak som wijlen over u, en klaagde zeer, dat u was heenge gaan. Toenmaals. En omdat zij weet dat ik de eer had u te kennen, heeft zij mij nu verteld, zeer blij en opgewekt, van uw terugkeer." „Maar daarvan heb ik niet het geringste idee ge-| had." Hij lachte. „Men kan ook niet alles weten." „Waarom heeft u mij in Rackow nooit gespprokeul over uw liefde voor de muziek?" Zij zeide het een| weinig verwijtend. „Ja waarom niet? Misschien is mijn belang-l stelling eerst later wakker geworden." Merivaux lUfl eenige schreden zwijgend verder. „Misschien sprak ft| wel niet uit trots ik weet het niet recht." „Dat begrijp ik niet." „Misschien misschien, wilde de dilettant de axH eurrentie mot den hoe zegt men dat ook den man van het vak niet opnemen". Hij had het laatste aarzelend gesproken, bijna als tegen zijn zin. I'.n het scheen hem ook dadelijk te spij ten. dat hij lu-t had gezegd. Want hij zag wel hoe Helene llaekentin liet hoofd direct hopger droeg. Helene ergerde zich. Eigenlijk trof net den ken' van de zaak, wat Merrivoux daar zooevcn gezegd ha" de dilettant treedt steeds achter den bcroepskunslc- naar terug. Nu was hij weer naast haar. „Wat studeert u tegen woordig in met mevrouw Harriers-Wippern f Tenn*1' sto als ik het mag \ragen". Nog steeds was zij niet in haar humeur. Heel kei antwoordde zij: ,;ELsa". „Een heel mooie maar ook heel moeilijke. M00! lijk is bijna alles van dezen Wagner. Men geheel in hem weten in te leven, wanneer Og®. {j?, recht wil verstaan. Mij kan dat nooit geheel Missc hien moet men daarvoor ook Dnitscher ÖSt 1 „Waarom zou dat mijnheer MerivauxDt 1 der muziek is toch internationaal „O neen. Neen waarachtig niet, juffrouw II:'1'ke Dat zegt men wel zoo, maar dat is niet waar.._L verschil Mozart zal me.n overal kunnen bejJ1lPaVt Wagner niet. Of tenminste niet hetzelfde. luis' hij zoo geheel Duitsch is." .„„dc- „Maar Wagner heeft in Parijs toch alle la'"" raars". en. „Weinig geloof ik. Men wil hem in dc mode l ai. maar hel is niet gelukt. Gij zult eens zien n karikaturen zich vroolijk over hem maken. U zult zien hoe men hem zal bespotten". „Ook dc I'arijzenaar houdt daar van. En da 1 hindert toch niet, dat Wagner zijn weg zal„vl baan zal breken langzaam langzaam— Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1910 | | pagina 10