T Onderwijs aan Boerendochters Zaterdag 30 Aprii 1910. 54e Jaargang. No. 4700. TWREDE BLAi>. Binnenlandse!! Nieuws. Gemengd Nieuws. Ifaar aanleiding van het gunstig onthaal van de y»nnen der commissie, op de laatste Algemeene Ver gadering ran de Vereeniging tot Ontwikkeling ran jen Landbouw in Hollands Noorderkwartier, en de keoordeelingen der verschillende bladen, waardoor ia beginsel is uitgemaakt dat men gevoelt dat in de aangegeven plannen veel goeds is gelegen en iet derhalve gewenscht is, om door proefneming uit te maken (waartoe genoemde vereeniging f 1000 op de begrooting bracht) welke wegen in de toekomst i gevolgd kunnen worden, tot het bereiken van het voor oogen, gestelde doel is aan mij de taak op gedragen om in een korte uiteenzetting van een en ander, te trachten het publiek wat meer bekend te aaken met het doel, de middelen en de vermoedelijke resultaten der plannen, zoo als de commissie zich die voorstelt. Met het oog op het groote belang, dat aan deze beweging kan en mag worden toegekend, voldoe ik gaarne aan die opdracht, in de hoop dat daardoor bij velen meerdere belangstelling zal worden opge wekt en meerdere gedachtenwisseling in deze bevor derd zal worden, opdat tenslotte bij de uitvoering der plannen de medewerking van de belanghebben den, in ruime mate zal worden verkregen. Zeker geen geringe verwachtingen, en toch nochtans niet te veel, wanneer ik hoop aan te too- n,en het groote nut, de breede en diepgaande strek king van het wezen der zaak. welke naar mijn over tuiging bij ernstige en zorgvuldige uitvoering spoe diger in omvang zal toenemen als wel verwacht wordt. Ik kan dit optimisme niet anders verklaren dan door de gedachte, dat het mij zoo klaar en eenvou dig toeschijnt, dat velen moeten gaan gevoelen voor de kern der beweging, nl. de invloed, die van haar kan uitgaan, ten voordeele van de meisjes die van bet onderwijs zullen profiteeren, zoowel uit overwe gingen van practischen als van moreelen aard. tVan practischen aard, om dat de commissie zich oorstelt, dat het aanbrengen van kennis niet moet lestaan 'in het leeren van veel schoolsche geleerd heid, maar in het geven van een meer of minder 'ruim inzicht al naar de duur van den leertijd in de verschijnselen van zoo vele zaken, zooals die zich in het leven aan ons voordoen, gepaard voor zoover zulks, mogelijk is aan het in toe- 1 passing brengen van zaken van huishoudelijken en landbouwkundigen aard, waardoor het voor de deel neemster gemakkelijker zal worden om, zonder ver booging van de finantieele uitgaven, zich beter te leeren behelpen, in den strijd om het bestaan. Tan moreelen aard, omdat, bij de commissie de Heening heeft post gevat, dat bij zorgzame leiding van met uitmuntende gaven bedeelde leeraressen en leeraren en het is juist hierom dat de commissie voor de speciaal vrouwelijke zaken het onderwijs wenscht te zien opgedragen aan eene vrouwelijke leer kracht, omdat zij, beter dan een man de meer vrou welijke zaken zal kunnen onderwijzen grooten in vloed ten goede zal kunnen uitgaan op de karakter- Vorming van meisjes van den leeftijd als in de plan- zien is aangegeven. Aldus opgevat zal het aan ieder duidelijk zijn, dat met doel veel meer omvattend, veel belangrijker is ian oppervlakkig beschouwd, wel gedacht zal wor- éen. Wel is het waar dat zoodanige opvatting geens zins gemakkelijk voor uitvoering vatbaar is, maar bij een ernstig willen, zal een streven in de aangege ven richting zeker resultaten van beteekenis opleve ren. De manier om meer of minder volledig tot het doel te komen wordt in drie verschillende plannen aan gegeven, waarvan het volgende de hoofdstrekking is. Plan A. te geven aan de Huishoud- en Industrie school te Alkmaar, waartoe het Bestuur der genoem de school zich inmiddels bereid verklaarde, gedurende 5 achtereenvolgende jaren, aanvangende met meisjes van 13 k 14 jaren en eindigende op een leeftijd van 18 h 19 jaren. De eerste twee jaren zal twee dagen en de laatste drie jaren een dag per week les worden gegeven; telkens 6 uur per dag. De volgende vakken zullen worden onderwezen Natuurkunde, Scheikunde, Koken, Huishoudkunde, Gezondheids- en voedingsleer, Wasschen, Waschbehan- «leling (vouwen) Strijken, Glanzen, Verstellen. Onder- kleeding naaien, Costuumnaaien, Melk, Boter en Kaas Groente en Ooft, Bloemen, Hoenders, Nederlandsche taal. Briefschrijven, Rekenen, Boekhouden en Opvoed kunde. Eene respectabele lijst van onderwerpen, voor aich zelf reeds getuigende van het vele goede dat in deze geleerd kan woiden. Tot toelichting van den langen duur van den cur sus diene; lo. dat zoodanig schoolbezoek minder storend zal werken, wat betreft het gemis in de huishouding, dan een korteren tijd, als hetzelfde aantal lesuren in een klei- •er aantal jaren moet worden gegeven en de leerlingen dus tuss hentijds, thuis minder werkzaam kunnen zijn 2o. dat een langdurig in verbinding blijven met de school grooten invloed zal hebben op de vorming van de leerlingen, tevens zal ook met het stijgen van den leeftijd beter daarbij passende kennis kunnen worden I iangebracht 3o. dat bij langdurig naar school gaan het geleer de in de jaren van het schoolbezoek, in praktijk kan wórden gebracht, waardoor een grootere samenwerking zal worden verkregen lusschen school en huis. Plan B, te geven in de plaats van inwoning, gedurende vier achtereenvolgende jaren, aanvan gende met meisjes van 13 h 14 jaren en eindigende «p 17- 18-jarigen leeftijd. Iedere week zal 7 uren les worden gegeven, te verdeelen over twee dagen. Bij dit plan worden, op een tweetal na, dezelfde vakken onderwezen als bij plan A, evenwel in meer zwaren, aan de deelname verbonden, te overwinnen ™n.A het volledigste en uitgebreidste, verdeeld over 1680 lesuren, zal voor hen die zich de finantiëele olfere kunnen getroosten en het vereischte aantal leerlingen ,12) zal zelfs bij geringe deelname, voor eene Provincie als de onze, wel bijeen te brengen zijn de meeste aantrekkelijkheid en voorkeur bezitten Daarentegen zal men met de plannen B. en C respec tievelijk verdeeld over 1120 en 395 lesuren, meer door dringen tot een oneindig veel grootere schare van meis jes, waardoor de invloed zeker van niet minder be teekenis kan zijn op de ontwikkeling in het algemeen. Hoe het ook moge zijn, er wordt voor elk wat wils gegeven. Proeven in de verschillende richtingen te nemen, zullen nader moeten uitmaken welke plan nen in de praktijk de meeste kans van sLagen hebben. Voor heden komt het er maar op aan, dat de be langstelling, zoowel van ouders, als van toekomstige leerlingen, voor het onderwerp wordt opgewekt. Hierdoor zullen de plannen In het algemeen meer worden overwogen en besproken, en ongetwijfeld zul len er dan velen tot de slotsom komen, dat in deze een uitgebreid en dankbaar arbeidsveld te bewer ken is, tot voordeel van hen die de cursussen zullen bezoeken en daarnevens van den landbouw in het algemeen. Men zou aan de commissie, die de plannen ont wierp, kunnen opmerken dat het onderwijs, zooals dat in de plannen is omschreven niet alleen geschikt is voor boerendochters, maar ook voor zoovelen die zeer na aan den landbouw verwant zijn, wat betreft hunne werkzaamheden; ja, zelfs wanneer men het landbouwkundige gedeelte uit de plannen wegneemt, voor ieder meisje. Aan hen die dat gevoelen zijn toegedaan, wil ik even antwoorden dat de commissie geen bezwaar heeft dat het bezoeken van de cursussen zich ook zal uit strekken tot andere dan boerendochters. Want het kan niet anders dan goed zijn wanneer het aantal leerlingen ook buiten den kring der genoemden wordt uitgebreid, om dat nevens deze groep van meisjes nog zoo vele werkzaam zijn in den landbouw. Daarom is de zaak van des te grooter beteekenis en vertruow ik dat velen belangstelling voor het be langrijke onderwerp zullen gevoelen, en hunne mede werking zullen willen verleenen tot het welslagen van de aangegeven plannen. Lutjewinkel, April 1910. G. NOBEL, Secretaris van dq Commissie tot beramen van plannen betreffende het geven van on derwijs aan boerendochters. ef minder beperkten vormin dit plan zijn ook vak ken die bij het herhalingsonderwijs worden gegeven, I opgenomen. 'Voor plan B worden twee manieren van uitvoe ring aangegeven, n.1.een waarbij ook z.g. werk lessen" zullen warden gegeven voor de meer huishou- dielijke vakken, en een waarbij de genoemde „werk lessen' 'zullen worden ingekrompen en vervangen door z.g.„bespreek"- en ..voorwerklessen' waardoor dus het aantal lesuren kleiner wordt. Omtrent den cursus volgens plan B, kan nog d®» opgemerkt, dat de lange duur van den cursus, ongeveer om dezelfde redenen als bij plan S^ven, is geregeld. plan C, te geven in de plaats van inwoning ge durende twee achtereenvolgende jaren, aanvangendesmet meisjes van minstens 16-jarigen leeftijd. Iedere week "ordt twee maal 2"/* uur les gegeven. Bij dit plan wordt liet huishoudondemijSfuitsluitend flegeven in „bespreek"- en voorwerklessen z men hierbij de practische oefening mist. Voorts neve 'aal en rekenen, de landbouwkundige vakken, zo< met het oog op den beperkten duur van den cursus, 2ck? wel mogelijk gestreefd is naar een goed gc iet Bij een zoo ruime keuze van plannen woi mogelijk eenigszins moeilijk om te zeggen tot welk Pla.n men zich het meest voelt aangetrokken, liet schijnt my toe dat in deze de beslissing het best te nemen is riMgeus ieders oordeel om de finantieele of andere be EEN ONGEVAL. Bij het van de helling laten der torpedoboot „Mak jan" op 's Rijks werf te Hellevoetsluis, is de haak van den stalen tros der wieg waarop de boot stond, gebroken. Door het wegspringen van dezen tros be kwamen de sjouwerlieden A. Pieterse en J. den Oude, welke aldaar werkzaam waren, belangrijke been- en armbreuken. Zij zijn ter verpleging in het Marine- hospitaal opgenomen. VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. De school stelt zich ten doel aan hen, die het be roep van kaasmaker willen uitoefenen, de gelegen heid te geven, de noodige theoretische vakkennis te verwerven, en in goed bekend staande zuivelfa brieken zich verder practisch te bekwamen, zoodat zij, aan wie een diploma als kaasmaker is uitgereikt, en, die den daarvoor gewenschten leeftijd hebben, in staat geacht worden de betrekking van kaasmaker aan een zuivelfabriek behoorlijk te kunnen vervullen. Het theoretisch onderwijs wordt gedurende éen winterhalfjaar van October tot April op 2 middagen per week, telkens gedurende 2 uren, door den zuivel- consulent voor Noord-Holland, in diens laboratorium te Hoorn gegeven. In overleg met de regelingscommissie zijn da leer lingen gedurende éen jaar, waarin de theoretische cursus valt, practisch werkzaam in door de com missie voor dat doel geschikt geachte Noordholland- sche kaasfabrieken. Gedurende dezen tijd worden zij ais leerlingen der school beschouwd, en staan in verbinding met den zuivelconsulent en de regelings commissie. Alleen zij die het theoretisch onderricht genoegzaam hebben gevolgd, kunnen voor de verwer ving van het diploma in aanmerking komen. Zij, die tot de school wenschen te worden toege laten, moeten bij den aanvang van den cursus den, leeftijd van 17 jaren hebben bereikt, (gevestigde kaas makers kunnen ook aan den cursus deelnemen; zij zullen gedurende den practischen oefentijd in hunne fabrieken gecontroleerd worden) en door het afleggen van een eenvoudig toelatingsexamen blijken hebben gegeven, dat zij in staat zijn het onderwijs aan de school met vrucht te kunnen volgen. Bovendien moeten zij overleggen een naar het oor deel der regeringscommissie voldoend bewijs van ten minste éénjarige werkzaamheid in een inrichting voor fabriekmatige kaasbereiding. Uit dit bewijs moet te vens blijken, dat hij, die tot de school wenscht te worden toegelaten, met de practijk van de kaasberei ding bekend is. Het schoolgeld bedraagt f 5.te betalen, wan neer men als leerling is aangenomen. Aan belanghebbenden bij de kaasbereiding, die niet voor het kaasmakersberoep in aanmerking komen, wordt gelegenheid gegeven den theoretischen cursus te volgen, mits zij met de practijk der kaasberei ding voldoende op de hoogte zijn. Het schoolgeld de zer toehoorders bedraagt eveneens f 5.Zij kun nen geen diploma krijgen. DE POL1TIE-QUAESTIE TE AMSTERDAM. Een zoon en een schoonzoon van den laniaarnop- opsteker te Amsterdam, hebben g'.sier namens hun va der bij den officier van justitie een klacht ingediend tegen de politie wegens mishandeling en vrijheidsbe- rooving. De officier weigerde echter de aanklacht te aanvaarden. De klacht moest door den vader zelf wor den op schrift gesteld of uit zijn mond worden opge- teekend en schriftelijk ingediend worden. Een van bei de zal alsnog geschieden. Door het sociaaldemocratisch raadslid Jos. Loopuit, die over het geval zal interpelleeren, is bij den burge meester schriftelijk de volgende vraag ingediend: „Meent de heer Burgemeester, hoofd der politie hier ter" stede, "niet, dat, meer in het bijzonder met het oog op het geval van den lantaarnopsteker G. 1'Ecluse de behandeling, die hem in den avond van 25 April j.1. van de zijde der politie is wedervaren, tegen een geest van toenemende ruwheid bij ons politie-korps dient te worden gewaakt?" De justitie-ambtenaar, tot wien de zoon en de schoon zoon van den zieke zich gisteren met hun klacht we gens vrijheidsberooving en mishandeling wendden, gaf als zijn meening te kennen, dat hier alleen van een klacht wegens mishandeling sprake kon zijn. BOEFJES. Te Zeist is door de politie een achttal knapen van 14 tot 18 jaar aangehouden, die sinds geruimen tijd gevogelte en wild ontvreemdden. Ook des nachts trok de bende er op uit. De knapen werden opgespoord doordien de politie eenige gestolen kippen bij een poelier aantrof en deze het signalement der verkoo- pers wist te vermelden. GRAFSCHENNIS. Op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam heeft een geval van grafschennis plaats gehad. Op het graf van Ds. De Ridder, in leven Remonstrantsch predi kant voor eenige jaren overleden, lag een groote bronzen grafkrans. Een paar jaar geleden was deze ook reeds verdwenen, doch hij werd toen aan den kant van de sloot teruggevonden. Sedert lag hij aan den grafsteen vastgeklonken. Thans werd opnieuw een poging gedaan om dezen krans te bemachtigen. Men is daarbij zoo woest te werk gegaan, dat de graf steen geheel verschoven was. De helft van den krans, bestaande uit takken met 6 i 7 bronzen ro zen is thans afgebroken en verdwenen. DE EERSTE VRUCHTEN. Door H. M. de Koningin werd indertijd het groot ste gedeelte van het bedrag, door het provinciaal comité in Noord-Holland te vorigen jare bijeenge bracht voor een huldeblijk aan H. M. bij de toen nog te verwachten heugelijke gebeurtenis, bestemd voor de verpleging van behoeftige kinderen aan zee. Met dit bedrag van f 7000 werd een fonds gesticht, waaraan de naam werd gegeven van Juliana-fonds, en welk fonds onder beheer werd gesteld van burgemees ter en wethouders van Alkmaar. De eerste vruchten van dat fonds zullen thans worden geplukt. Burge meester en wethouders hebben een loting gehouden onder de vele gemeenten welke indertijd bijdragen hebben geschonken en zoo zal thans uit elk der ge meenten Helder, Hoorn, Zaandam, Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Harenkarspel, Ransdorp, Hilversum, Schoorl, Purmerend en Kwadijk in het jaar 1910 éen behoeftig kind voor rekening van genoemd fonds ter verpleging kunnen worden gezonden naar de Hendrika-stichting te Egmond-aan-Zee. Elk jaar zal in de maand April een nieuwe loting plaats hebben, waardoor dan weer andere gemeenten zullen worden aangewezen die in de termen vallen een kind te zen den. Op deze wijze krijgen allen een beurt. Voor groote gemeenten kan voor elke 10.000 zielen éen kind worden aangewezen. HET VERHAAL VAN „DE TIJD" omtrent het meisje dat door een advertentie in het „Nieuwsblad voor Ndeerland" in een Haagsch bordeel zou zijn geraakt, is door het „Nieuwsblad" nader on derzocht. De advertentie, die in Februari in het blad gestaan zou hebben, kwam daarin noch in die maand, noch in Januari, Maart of April voor. Verder blijkt uit den brief van den geestelijke die „de Tijd" in richtte, dat het meisje nu door een R.-K. stichting ter bescherming van meisjes geplaatst is te Amster dam in de „Bar American", volgens het „Nieuws blad" een café met damesbediening! Van het on schuldig verleide meisje van „de Tijd" blijft dus niet veel over. EEN OUD TABLEAU. Men meldt uit Brielle aan de Tel.: Bij het afscheuren van oud behangselpapier is bij den logementhouder den heer J. de Snaijer alhier een fraai tegeltableau gevonden, voorstellende Prins Willem in borstbeeld, waaronder zich zijn wapen bevindt. Het geheel is gedekt door een kroon en omgeven door ranken en bladeren met oranje-appels en met de zinspreuk: Honi soit qui mal y pense. Onderaan staat wien de afbeelding voorstelt en daar bij 4 October 1767. Het bovengedeelte is geheel ongeschonden, het be nedengedeelte heeft geleden, doordat men er hier en daar een spijker doorheen geslagen had. Vermoe delijk heeft men deze afbeelding van den Prins in den Franschen tijd achter behangsel verborgen, en wist daar later niemand meer van. •N RADICAAL MIDDEL. Een merkwaardig schouwspel kreeg men Dinsdag avond om een uur of acht te aanschouwen in de Schalkwijkstraat te Utrecht. Uit een der ramen van een huis daar verscheen namelijk plots een bran dende kachel, die op straat terecht kwam. 't Bleek, dat in de kamer brand was ontstaan en dat men binnen het radicale en zeer kordaat toege paste middel aangewend had, de gevaarlijke vuur bron zoo niet de deur, dan toch het raam te wijzen. Met behulp van een vloerkleed werden alle vlam men verder bedwongen. BOUWEN ARBEIDERSWONING. Door het gemeentebestuur te St. Pancras is aan de ambachtslieden in de gemeente onderhandsch aan besteed het bouwen van een arbeiderswoning. Voor eene som van f 1235 is het werk gegund aan den heer C. Verweel. GEMEENTERAADSSTEMMING. Ti St. Pancras werd Donderdag een stemming ge houden voor een lid van den gemeenteraad. Van de 166 kiezers waren opgekomen 153, hiervan waren uitgebracht op den heer M. Duif, antirev. 70, op den heer C. Groen Cz. Jr., liberaal, 55 en op den heer D. Kloosterboer, liberaal, 24 stemmen, terwijl 4 stem men van onwaarde werden verklaard. Er zal alzoo een herstemming plaats hebben tus- schen de heeren M. Duif en C. Groen Cz. Jr. VERMAKELIJKE VERGISSING. Zooals onzen lezers is meegedeeld, is het lucht schip Z. II verongelukt. Woensdag heette het dat 21eppelin zelf een bezoek aan Weilburg zou brengen en het bericht, dat graaf Zeppelin te Weilburg was aangekomen, had zich te Lemburg en in den om trek met groote snelheid verspreid en bewerkt, dat duizenden menschen naar de plaats van het ongeluk snelden, om den graaf te zien. In werkelijkheid was hij een dubbelganger van Zeppelin, die in een blau we jekker en met een luchtschipperspet op het hoofd een getrouwe kopie van den graaf was. Hij stapte met een lenigen tred uit den trein en begaf zich onder voortdurende hochs naar de plaats van het ongeluk te Weilburg. Er kwam geen einde aan het gejuich, alleen trok de vermeende graaf zich er niets van aan. Toen echter de burgemeester vau Weilburg begon met hem officieel te begroeten, ging hij snel op hem toe en zeide tegen den op zijn neus kijkenden burgemeester, dat hij de directeur van een hoogere burgerschool te Wiesbaden was. De menigte bleef er echter bij, dat zij graaf Zeppelin voor zich had, die incognito was gekomen. Men bestormde hem met vragen en bracht hem aanhoudende ovaties, daar de burgemeester bij hem bleef en liem alles riet zien. DE SCHADE AAN DEN OOGST. Nadere berichten over de schade, door de nacht vorsten aan den oogst in de Vereenigde Staten toe gebracht, luiden helaas niet bemoedigender. Ruw ge schat wordt de geheele schade geraamd op vijftig dui zend dollars. Het departement van landbouw is van oordeel, dat ten minste veertig percent van den ka- toenoogst opnieuw moet worden uitgezaaid, waardoor de oogsttijd met een maand zal worden verlaat. Het departement vreest, dat zeer hooge bijdragen tot steun van de planters noodig zullen zijn, wegens de prijs- verhooging van katoenzaad tot honderd a honderdvijf- tig dollars per ton. Aan de planters in Louisiana en een deel van Alabama is den raad gegeven, niet tot een tweeden uitzaai over te gaan, wijl gegronde vrees be staat, dat deze oogst niet meer rijpen zal. Texas is er vrij goed afgekomen, daai zal de katoenoogst bijna normaal zijn. Uit de centrale staten wordt gemeld, dat de tarwe oogst vijftig millioen bushels beneden het gemiddelde zal blijven. Vooral MLssouri, Nebraska en Kansas heb ben zwaar geleden en van dezen Kansas wel het meest van het geheele tekort komen dertig millioen bushels voor rekening van dezen staat. In Texas en Oklahama staat echter de tarwe wat gunstiger. SLIMMIGHEDEN VAN TARIEFHERVORMERS. De Britsche tariefhervormers hebben zestig werk lieden naar Duitschland gezonden, opdat dezen zich ter plaatse zouden kunnen overtuigen van de zegeningen der bescherming. Dezer dagen zijn zij teruggekeerd; de heer Balfour ontving hen te midden van een tal rijke vergadering en daar verhaalden zij hun ervaringen. Zij waren verrukt over het lot van den Duitschen werk man, wiens benijdenswaardig bestaan door hen, kort samengevat, aldus werd geschilderd: de Duitsdie arbei der woont goedkoop, heeft een goed loon en zijn levens standaard is hoog. I De Vorwarts" steekt den draak met dit onderzoek en den uitslag ervan. „De tariefhervormers" schrijft het blad, „zijn heel slim. Zij zenden troepjes met zorg gekozen arbeiders uit naar Duitschland en dezen laat men daar Potemkinsche dorpen zien. „Als ze terugkomen bewonderen zij het Duitsche bestuur, het Duitsche kiesrecht, en het Duitsche per soonlijke bewind. Daar heerscht geen armoede in Duitschland, geen werkloosheid; de Duitsche arbeider leeft in moderne woningen, zijn loon is het hoogte en de prijzen der levensmiddelen zijn de laagst denk bare. Én al deze zegeningen zijn het uitvloeisel van bescherming!" Maar ook uit andere dan arbeiderskringen komt een protest tegen de mooi gekleurde voorstellingen der zee- tig uitverkorenen. Een ingenieur te Duisburg schrijft aan de „Daily Chronicle" „Wie weten wil wat protectie werkelijk beteekeit voor de Duitsche werklieden, behoeft slechts de alg» meene klacht van de werklieden zelf te hoorvn over den hoogen prijs der levensmiddelen en over de vrees, dat het leven steeds duurder zal worden. „Indien de leden der deputatie zelf konden verstaa» wat de Duitsche werkman te zeggen heeft en nk»t we ren aangewezen op de mededeelingen van de weinige* hier, die Engelsch spreken, ben ik er zeker van, iht geen enkele Britsche werkman naar de zegeningen iln lariefhervorming zou verlangen." OOK EEN RECORD. Een telegram uit Londen maakt melding van ctm merkwaardig record op echtscheidingsgebiedRechter Deane, specialiteit in deze soort sport, sprak in de* loop van Woensdag niet minder dan 71 echtscheidi*- gen uit. KWARTJESVINDERS. Woensdagavond kwam een Nederlander, die i* Duitschland werkzaam is, bij de politie te Arnhe* aangifte doen dat hij het slachtoffer was gewordei van kwartjesvinders. Hij reisde van Rotterdam naar Arnhem toen er te Utrecht een andere reiziger zijn 3e klas coupé ia- kwam, die een praatje begon. Later kwamen mog enkele personen in den coupé, die een kaartje gim- gen leggen. De eerste reiziger werd uitgenoodigd om ook eens mee te spelen. Het ging niet om geld e* dus voldeed de man, die de streken van kwartjes vinders blijkbaar niet kende, aan de uitnoodiging. Telkens won hij. Toen hij 't zelf aardig vond begon men om geld te spelen. De reiziger verloor toen tel kens en telkens. Toen de trein in Zeist stopte wae de man f 180 kwijt. Hier stapten de kwartjesvinders uit en lieten hun slachtoffer zitten. Deze wachtte, jammer genoeg, tot zijn aankomst in Arnhem om van de zaak werk te maken. VAN EEN SLANG EN EEN VARKEN. Onder een afdakje, aldus de „Sum.-Post", naast het Pathologisch Laboratorium, was een ruim 5 meters lange Python veilig opgeborgen in een goed dicht getimmerde kist, om over eenigen tijd naar Holland te worden vervoerd. Ook was er een var ken, opgesloten in geijzertralied hondenhok. Die leefden daar sinds een poos vredig naast el kaar. Tot opeens 's nachts de slang uit de kist kroop door een dier planken open te drukken, zich door de tralies van het hondenhok heenwerkte en het heele varken inslikte. De heer dr. De Bussy, was zoo vriendelijk, ons er van in kennis te stellen en uit te noodigen het monster te bezichtigen, vermeldt verder het blad. Het varken, te oordeelen naar de plaats, welke het in 't lichaam van den Python innam, meet circa 2 voet, terwijl de slangepens daar een omvang vam 68 c.M. had. Een merkwaardig gezicht een slang van gewone bovenarmsdikte met een zeer sterk opgezette maag te zien en ongelooflijk, wanneer men bedenkt, dat de kleine kop voldoende rekbaar moet geweest zijn, dat het heele zwijn er door kon. Nadat eerst eenige kiekjes genomen waren, werd het gevaarte uit het traliehok op het gras getrok ken, doch kon zich ten gevolge van zijn zwaren last niet voortbewegen. DE GEHEIME DOOD EENER SCHILDERES. Eenige dagen geleden, werd uit de blauwe wateren der Middellandsche Zee, dicht bij Napels, het bijna geheel ontkleede lijk van de nog jonge Amerikaansche schilderes, Stella Reid opgevischt, die in Italië haar vacantie was komen doorbrengen. Reeds dadelijk na het vinden van het lichaam, begonnen geheimzinnige geruchten de ronde te doen. De lijkschouwing nu, heeft aangetoond, dat het lichaam geheel en al vrij van wonden en ook overigens geheel ongedeerd is. Echter houdt het feit dat miss Reid, bijna geheel ongekleed uit de golven werd ge haald, de overheid in hooge mate bezig. Een zelfmoord wordt onverklaarbaar geacht, daar de schilderes altijd zeer opgewekt was: een ongeluk schijnt uitgesloten te zijn, want dan hadden de ont brekende kleedingstukken gevonden moeten worden, die spoorloos verdwenen zijn. Ook de golven hadden daar geen aandeel aan, daar de zee sinds eenige dagen zoo glad als olie was. Miss Reid heeft twee zeer rijke zustere te New- York. mrs. Bertha Nellis en mrs. Blair. Uit nagela ten brieven blijkt, dat zij een rente van 36.000 lire per jaar genoot en dat haar een millioenen erfenis te wachten stond. Nu spreekt men er te Napels druk over, dat wei nige dagen voor den dood van de miss, een Ameri- kaansch jacht in de Golf kruiste, Dit jacht zond een motorbootje af, dat op opvallende wijze de kust op- en afvoer. Men meent nu te moeten aannemen, dat miss Reid aan boord van dit jacht is gegaan, dat men haai daar heeft willen vasthouden, om in een of anderen zin pressie op haar te kunnen uitoefenen, waarop zij 's nachts over boord zou zijn gesprongen. Hoogst merkwaardig is in ieder geval, dat do on gelukkige miss altijd in middelmatige hotels haar in trek nam en vaak van logies verwisselde, alsof zij zich nooit veilig gevoelde. Miss Reid is verwand aan den voormalige? Amerikaansehen gezant Draper te Rome. De zusters der overledene hebben den Amerikaansehen consul te Rome verzocht, het lijk in beslag te neinai en verdere telegrafische instructies af te wachten. VERHOOGING DEK WEERKRACHT. Een te Constantinopel verschijnend blad geeft eenige wetenswaardige bijzonderheden over de sommen aan verhooging der weerkracht van den Balkanvolkeren be steed. De gewone inkomsten van Bulgarije bedroegen in 1909 153 millioen francs, van Servië 104 millioen. van Griekenland 136Va millioen, van Roemenië 436 millioen, en van Turkije 575 millioen. En voor de- fensiedoeleinden werden daarvan gebruikt in Bulgarije 381/2 millioen (25 o/0); in Servië 27 millioen (38.4 «Vb in Griekenland 27 millioen (20 o/o), m Roemenië 56 mil lioen (12.8 o/o) en in Turkije 229 millioen (40 o/0). Maar voor 1910 heeft Turkije 45 o/0 uitgetrokken ten behoeve der landverdediging I STERFTE IN GROOTE STEDEN. De Belgische gezondheidsdienst heeft een statistiek opgemaakt van het aantal geboorten en overlijden in de groote steden van België in het afgeloopen jaar in ver gelijking met andere steden van Europa. Ziehier den uit slag: geboorten overlijden, per 1000 Brussel en voorsteden Antwerpen Luik Gent Oostende Hasselt Charleroi Namen Bergen Luxemburg Amsterdam 's-Gravenhage Londen Berlijn Hamburg Keulen Weenen St. Petersburg Chris tiana 19 24.7 12.1 23.2 25.6 24.7 22.8 19.5 20.9 20.6 23.9 26.3 24.7 19.4 22.8 29 20.2 26.6 25.3 15.5 16.1 18.9 19.7 19.5 17.8 13.3 27.0 13.3 23.4 12.8 18.1 14.5 14 13.7 15.3 17.7 36.9 11.5 f Volgens deze lijst is het sterftecijfer het laagst in Christiana en Amsterdam, het hoogst in St. Petersburg en Namen. Het geboortecijfer is hel hoogst te Keulen en te St. Petersburg, het laagst te Luik en te Brussel.

Schager Courant | 1910 | | pagina 5