Helene. r Zaterdag 7 Mei 19J0. 54e Jaargang. No. 4703. TWEEDE BLAD. j 1.11 g e z o n (1 e n. 393ste Staatsloterij. Binneulandsch Nieuws. Geachte Redactie- In de laatste nummers van uw geacht blad zie ik eene advertentie waarbij „de Ring Alkmaar van de Broederschap der Notarissen in Nederland zich be schikbaar stelt tot het geven van inlichtingen om trent de aanbieding door ongenoemde personen van" j goedkoop geld tegen hypothecair verband. Zoudt u I dit college niet eens willen vragen om door middel van uw blad mede te deelen wat zij met deze adver tentie hoopt te bereiken en op welke wijze zij de gevraagde inlichtingen zal beantwoorden? Ik meen dat gemelde Ring met beantwoording van boven- staande vragen velen van dienst zal zijn. Onder dankzegging voor de plaatsing, VERITAS. 4de KLASSE. 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1Ö00: 10422. f 400: 7911. f 100: 19100. Prijzen van f 65. 38 1998 4108 5658 7873 11394 169 6924 178 984 193 2167 372 441 501 707 834 919 769 3354 786 495 741 5140 836 330 995 359 878 595 995 669 244 7104 8499 12259 445 323 586 830 467 375 685 13051 508 395 9344 768 834 465 985 14204 959 619 10652 373 728 733 747 11016 862 193 1056 640 186 685 284 516 561 784 bouten 4e klasse, 2de trekking: 3957 m. z. 10957. 471 919 974 15179 563 986 16023 582 992 17189 18209 341 443 644 671 18698 711 761 776 848 929 957 19181 741 20097 148 155 dirkshorn. Woensdag had alhier de gewone driemaandelijkschie vergadering plaats van het Onderling Veefonds voor «te gemeente Harenkarspel. Vezekerd waren gedurende dat tijdvak 1262 stuks vee, waarvan 16 stieren. De schade hierdoor geleden Ixxlroeg f 1577.50. De •inslag per rund werd vastgesteld op f 1.25. In het bestuur waren twee vacatures ontstaan door het vertrek van de heeren J. Boon en J. Molenaar; in deze vacatures werd voorzien door benoeming van de heeren N. Groot en J. Krabman. Harenkarspel. Nu de Raad der gemeente in zijn onlangs gehou- jehouden vergadering besloot tot het verkenen van een jaarlijksche subsidie van f 2.— per lantaarn voor de straatverlichting van Dirkshorn, zal de commissie, welke voor dit doel indertijd in 't leven geroepen is, spoedig overgaan tot het plaatsen der lantaarnsmen rekent op de plaatsing van 26 stuks. In de vergadering, Dinsdagavond gehouden, werd een reglement vastge steld en een Bestuur gekozen, bestaande uit de hee ren A. H. de Boer, J. Dam, L. Doekes, J. Homan en J. Wartenhorst. Personen zullen worden opgeroepen, die zich met het verzorgen der lantaarns willen be lasten. Harenkarspel. Het He rhalingsonderwijs te Dirkshorn is deze week begonnen met 11 meisjes, dat te Kerkebuurt met 7. Winkel. De loteling Pieter Witsmeer der lichting 1910 is op geroepen om op 25 Mei a.s. voor vorte oefeningen te worden ingelijfd. De opkomst voor Landweeroefeningen is voor ver lofgangers uit deze gemeente die er aan deelnemen moeten als volgt: Op 9 Mei a.s. Landweer-Infanterie, J. Zeeman, I). L. R. Bruin, W. Dijkstra, \V, Smit, Ph. Silver; op 3 October a.s. Landweer Vestig Artil lerie, G. Kuiper, J. Smak W. de Vos, P. S. Vries, G. Kampop 10 October a.s. C. Klos; op 24 October .s. D. v. d. Oord. OUDE NIEDORP. Tot de Openb. School te O. Niedorp zijn met Mei 12 leerlingen toegelaten en te Zijdewind 18, terwijl te Oude Niedorp 4 leerlingen de school verlietente Zijdewind bedroeg dit getal 31. In laatst genoemde school bedraagt liet aantal leerlingen thans 118 en in eerstgenoemde 44. openluchtsamenkomst der vruzinmg-godsdienstigen. De eerste openluchtsamenkomst der Vrijzinnig- Sodsdienstigen is Donderdagmiddag (Hemelvaartsdag) op het landgoed van den heer Jhr. Mr. P. van Fo- reest gehouden. Liet het weer zich niet zoo heel gunstig aanzien zoo liep het daarmede nogal goed af en was het mede daardoor dat deze eerste samenkomst als vol komen geslaagd mag worden beschouwd. Was te ongeveer éen uur het bezoek niet zoo heel groot, later bewoog een dichte drom van belangstel lenden zich op het terrein. Voor het Provinciaal- Comité voor openluchtsamenkomsten in Noordholland is het een succes-dag geweest. Van heinde en verre kwam men op en niet het minst van Tessel, vanwaar een boot vol (400) meeting-gangers naar Alkmaar was gekomen. Nadat een muziekcorps onder leiding van den heer J. M. Otto te Alkmaar een passend nummer ge speeld had, werd er verzamelen geblazen en nam de heer Ds. Melchers van Oterleek het woord, waar bij hij o. m. het volgende zeide: „Ik roep u van harte een welkom, een hartelijk welkom toe, en doe dat met te meer vreugde, omdat de vrijzinnig Her vormden in zoo grooten getale zijn opgekomen op deze eerste openluchtmeeting, die gehouden wordt op initiatief van Ds. Bosch te Limmen en deze mee ting ook wat het weer betreft, zoo volkomen slaagt. Het is wel niet zoo heelemaal zomer, maar ik hoop dat de warmte van binnen, de kou van buiten zal verdrijven. Deze groote samenkomst mag een bewijs heeten, dat er belangstelling in den lande bestaat voor onze I zaak, en dat een nieuwe geest zich thans een weg heeft gebaand en waarop alle vrijzinnigen steunen. Die vrijzinnigen die meenen iets te hebben te zeg- gen en daar velen van ons volk het niet kunnen j hooren, hebben zij deze openluchtsamenkomst te baat genomen. Dit middel van propaganda wordt ook door andere richtingen gevolgd. De vrijzinnige beginselen worden door andersden kenden niet alleen in, maar ook buiten Alkmaar ver- j keerd begrepen. De orthodoxe leden der Ned. Herv. j Kerk worden onkundig gehouden van het werken en j streven der vrijzinnigen. Vandaar dat een klove I tusschen hen begint te bestaan, die even zoo diep schijnt, als de klove tusschen Katholieken en Protes tanten. Het is te betreuren, te meer, omdat er zoovelen zijn aangetast door de besmettelijke bacil der on verschilligheid, welke bacil die menschen doet leven alleen maar in de meening, dat zij leven voor hun brood en maatschappelijke positie en dat de gods dienst is een zaak van zeer ondergeschikt belang. Wij als vrijzinnig Hervormden, wij staan voor onze zaak, en dat die zaak niet alleen een broodwinning voor hen is, daar wijst spr. op het spreken van een hoofd der school. Was het comité er in geslaagd, dan zouden hier ook een heer en dame zijn opgetre den, die niet bepaald in betrekking staan tot het godsdienstig leven. Verder vestigt spr. de aandacht op het in de laat ste halve eeuw gebeurde, waaruit blijkt, dat er een geest is van zoeken, en die zich rekenschap geeft van wat zij gevonden heeft, die kent de omgeving, waarin zij leeft. Wie verder ziet naar het verleden van onze voorouders, zal willen en moeten bemer ken, dat wij een anderen tijd uitgaan. Spr. vestigt er de aandacht op, dat het godsdien stig leven, niet te vergelijken is met de struisvogel politiek van velen, en op het universitaire onderwijs, waarin men tweezijdig wordt ontwikkeld, nl. voor het leven binnen en voor dat van buiten de kerk. Dat is zeer verkeerd, de kerk geeft ons niet alleen een geestelijk voedsel, maar moet ook ons geweten stich ten. Het publieke leven is veel anders dan het vroe ger was, en waar er velen zijn, die meenen niet naar de kerk te behoeven te gaan, daar noemde spr. dit geen kanker, maar toch een bewijs, dat niet genoeg wordt beseft, dat daar gevonden wordt de stichting van een overtuiging. Wij zijn geen ketterjagers, wij verdragen een an dere meening, maar wij houden voet bij stuk bij die overtuiging die wij met trots de onze durven noe men. Wij streven naar gerechtigheid op dat daaruit voort zal vloeien het ware mensch-zijn. Wij zijn over tuigd van ons denken, ons werken en ons willen. Wij staan hier niet als kooplieden, maar als aaneengeslo- tenen, die zeggen, wij houden voeling met elkander, opdat wij sterker worden in den strijd ter bereiking van ons doel. Wie den strijd daartoe doormaakt, zal begrijpen, dat die ook verband moet houden met ons maatschappelijk leven. Er is nog veel te doen, maar wanneer wij hier rondom ons zien, dan gelijkt de strijd ons gemakkelijk, omdat er zoovelen zijn, die toonen te willen, die toonen te durven, dat zij voor hun overtuiging uit willen komen en dat zij de over tuiging der vrijzinnig Hervormden zijn toegedaan. Spr. eindigt tenslotte met de hoop uit te spreken, dat wanneer wij straks naar huis zullen gaan, wij niet alleen zullen meenemen een overweldigenden in druk van het overgroote publiek, maar een blijvenden indruk van datgene wat hier gesproken en gehoord wordt. Na een gemeenschappelijk lied, traden achtereen volgens verschillende sprekers op, nl. Ds. A. Bakels van Haarlem met het onderwerp: Achter de natuur schuilt God; Ds. Reinders van Amsterdam met: Legt godsdienst in der kinderen harte; Ds. Bax Jr. van Sandpoort met: Wat onze provincie heeft en wat zij mist; C. Stumphuis met: Durft getuigen; Ds. H. de Jonge van Andijk met: Gelooven?... Als je maar goed leeft!; Ds. Van der Burgh van Westwoud met: Wie maakt u wat wijs? Al deze spreekbeurten werden door een groote scha re aangehoord en steeds afgewisseld door een gemeen- schappelijken zang. De heer Ds. Melchers van Oterleek sprak weer vol opgewektheid het sluitingswoord en constateer de met genoegen dat deze samenkomst door onge veer 3000 h 4000 menschen was bezocht. Er werd druk met allerlei schrifturen en couranten gecolporteerd. WI KRINGEN. Door de vereeniging ter bevordering van het Vak onderwijs in Weslfntstand, werd j.1. Donderdagnamid- dag eene vergadering gehouden in de concertzaal „Con- eordia" alhier. Aanwezig 35 leden. De hoer Jb. Kooler, voorzitter, opent de vergadering met een woord \an welkom, waarna de heer C. Schui temaker van Mede inblik, het woord verkrijgt. De heer Schuitemaker begint met te zeggen, dat hijzelf eerst in de practijk werkzaam geweest is en er langzamerhand toe gekomen is, zich op het vak onderwijs toe te leggen, zoodat men hem geen al te hooge eischen moei stellen, hij zal echter alles zoo goed mogelijk uiteen trachten te zetten en zal volgaarne nog eens herhalen, wat niet recht duidelijk mocht zijn. Spreker zegt een o ogen blik bij het wezen der vroe gere gildenvereenigingen te willen stilstaan en herinnert er aan, hoe men toen om van leerling, gezel te kunnen worden, een proefstuk moest maken, eveneens om van gezel tot meester op te klimmen en hoe men voor alle bedrijven gildenvereenigingen had. Langzamerhand zijn die echter geheel uitgestorven en zijn de ambachten als 't ware verwaarloosd; ieder kon dan zooals hij zelf verkoos, om dit wat te beperken, is men er toe gekomen ambachtsscholen en cursussen in Vakonder wijs op te richten. In de meeste plaatsen staat de practijk naast de theorie, en de theorie naast de prac tijk. practijk en theorie moeten echter samengaan. In het begin van 1908 zijn in verschillende plaa'sen afdcelingen opgericht, welke zich vereenigden, om zoo tot dit doel te komen. In het eerst ging dit met beperkte middelen, thans echter wordt het beter, behalve geld, van de leden leerlingen, donateurs, enz., krijgen wij nu eene subsidie van 't Rijk, de Provincie en van som- "*9?® gemeenteneenigen tijd geleden ontvingen wij echter bericht, dat Gedeputeerde Staten, hunne subsidie slechts dan meer vvenschen te gieven, wanneer dat dooi de (vetrokken gemeentebesturen ook wordt gedaan. Dit jaar is men er voor het eerst toe overgegaan, leerlingen op contract bij patroons te plaatsen. Iedere afdeeling vormt een zelfstandig geheel; de leden daarvan Hielden zich bij het plaatselijk bestuur aant terwijl door aj die afdcelingen tezamen het hoofdbestuur gevormd wordtuit iedere plaatselijke afdeeling neemt een lid zitting in het hoofdbestuur. Het onderricht bestaat inteekenen (in al zijn onder- deelen), rekenen, taal, boekhouden. De cursus in tee kenen duurt 5 jaareen cursus duurt ieder jaar 5 maanden en vvordt gehouden van October tot einde Februari en de leerlingen moeten minstens den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben, het komt natuurlijk veel voor dat men ook veel ouderen krijgt. Er wordt opleiding gegeven in timmeren, wagen- maken, metselen, stucadooren. schilderen, smeden, meu belmaken, koper- en zinkwerk.„schoen- ^zadcl- en zeil- maken, kleermaken, letterzetten en schepenmaken. Deze practijkopleiding duurt, zooals ik zei, drie jaar; elk jaar vvordt een oproeping gedaan aan de ouders, welko hunne kinderen bij een baas geplaatst vvenschen te zien en vvordt dan onderzocht of de kinderen geschikt zijn voor het ambacht dat zij gekozen hebben en of de bazen, waarop zij hun oog gevestigd hebben, wel te verkiezen zijn. Wanneer er leerlingen op contract geplaatst worden, wordt dat .aangegaan voor den tijd van drie jaar; het eerste jaar ontvangt de baas f 50, het tweede jaar f 10 en het derde jaar f 25. Hij moet den leerling het eerste jaar echter uitkeeren een zakgeld van minstens f 0.50 per week, hel tweede jaar f 1.per week en het uerde jaar f 2.25 per week.. Eens in het jaar wordt eene tentoonstelling gehouden van de vervaardigde stuk ken en teekeningen en zoo mogelijk een prijs toegekend. Op onze laatste tentoonstelling te Wognum werd deze bezocht door ruim 800 personen. Hiermede eindigde de spreker zijn uitvoerige en zake lijke rede en werd er van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt door de heeren A. Peereboom, N. J. Poel, J. W. de Goeje en L. Spaander, welke heeren allen tot hunne tevredenheid werden ingelicht door den 1 heer Schuitemaker. Tijdens de vergadering traden reeds 27 leden toe en ging men over tot de bestuursverkiezing, waarvoor werden gekozen de heeren J. W. de Goeje, N. J. Poel, Th. H. Boersen, J. Luit en O. J. Bosker. De heeren A. Peereboom en Ds. Bax hadden als bestuurslid be dankt. Tot lid voor het hoofdbestuur werd gekozen de hoer N. J. Poel, die zijne benoeming aannam. Hierna sluiting door den voorzitter, den heer Jb. Kooter. Zuldscharwoudc. Beroepen bij de Ned. Hervormde kerk te Oost- voorne (toez.) ds. E. K. Groeneveld Wz. te Zuid- scharwoude. inbraak. Gisterennacht heeft een brutale inbraak plaats ge- vónden bij den pastoor der R. K. kerk te Driehuis (gem. Velzen). De brandkast heeft men naar het lij kenhuis gesleept. Daar echter de daders niets machtig konden worden, lieten zij een schrijven achter waarin zij mededeelden dat door te goede opberging der voor hen van waarde zijnde zaken niets is buitgemaakt. Dat is nu in korten tijd reeds de tweede inbraak bij een pastoor in dezen omtrek. rijwielongeluk. Maandag had te Stokhem (Limburg) een droevig ongeval plaats. Een wielrijder uit Aken kwam in \olle vaart den steileu berg afgereden van af de hoeve Berghof genaamd de Doodeman. Drie jeugdige kin dereu die op den weg waren, werden overreden en de fietsrijder maakte zoodanig kennis met den grond, clat hij bewusteloos bleef liggen. De drie kinderen werden zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp moost worden ingeroepen. Allen zijn zwaar gewond. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HOORN. Het programma der Groote Landbouwtentoonstel ling, door de afd. Hoorn en Omstr. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 14, 15, 16, 17 en 18 September te Hoorn te houden, is verschenen. Beschermheer is Z. K. H. Prins Hendrik; terwijl in het eere-comité zitting hebben de heeren Talma, minister van Landbouw, en mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin in N.-H., als eere-voorzit- ters, en H. W. de Joncheere, burgemeester van Koorn, als voorzitter. Het programma bevat de volgende onderdeelen: Rundvee, wolvee, varkens, kaas, boter, groenten-, vruchtenteelt, bloemen, bloembollen, verpakkingsmid delen ten dienste van den fruitkweeker, akkerbouw, knol- en wortelgewassen, pluimvee, wetenschappelijke afdeeling, bijenteelt. Het vermeldt mede de volgende feestelijkheden: 14 September loslating van postduiven, concours van trek honden en wedstrijd voor groente- en ooftwagens; 16 September concours-hippique; 17 September con cours van politiehonden; 18 September ringrijderij in tweewielige rijtuigen. helder. De gemeenteraad heeft Woensdagavond besloten voor beharding van het gedeelte Strooweg, van den Huisduiner straatweg tot den Doggersweg een subsi-» die te verleenen van 1/12 gedeelte van de kosten tot een maximum van f 1000. Het bestuur van den pol der Het Koegras heeft zich eindelijk bereid verklaard, dit gedeelte weg voor rekening van dien polder te doen beharden. Daarmede zal een belangrijke verbe tering worden verkregen. De afd. Helder van de S. D. a. P. had, betoogende dat in deze gemeente woningnood heerscht, verzocht, dat de gemeenteraad zou besluiten tot gemeentelijke» woningbouw. Daarin wordt ze gesteund door verschil lende plaatselijke vereenlgingen. B. en W. adviseerden op bedoeld verzoek afwijzend te beschikken, omdat hun van woningnood niet was gebleken. De raad be sloot uit zijn midden een commissie van 5 leden te benoemen, die binnen 3 maanden zal onderzoeken en rapport uitbrengen, in hoeverre er woningnood aan wezig is. Ten slotte werd definitief besloten, met ingang van 1 Sept. a.s. aan de Zeevaartschool een machinisten- afdeeling te verbinden en in verband daarmede tot verhooging van de jaarwedden van het leeraarsper- soneel. Het rijk heeft de jaarlijksche subsidie van f 3000 voor 1910, 1911 en 1912 verhoogd tot f 5400. Voor 1913 wordt bedoelde subsidie gebracht op f 5700 en te beginnen met 1916 op f 6000, terwijl de provincie voor de eerste 3 jaren een subsidie heeft toegezegd van f 1200, welke subsidie later evenredig wordt verhoogd, in verhouding tot de hoogere rijks subsidie. een leeujke vergissing. Men meldt ons uit Schiedam: Mej. M.. echtgenoote van een onderwijzer, had het ongeluk met ander papier een bankbiljet jan f 60 in de.: brandende kachel te gooien. De heer M. heeft de asch verzameld, hopende hierin nog sporen te ont dekken, en heeft zich daarmede begeven naar den agent van de Nederlandsche Bank alhier, die hem echter met de overblijfsels van het bankbiljet naar de bij bank te Rotterdam heeft verwezen. ongeluk. Maandag had, naar de ,,L. K." meldt, te Stokhem. L., een droevig ongeval plaats. Een wielrijder uit Aken kwam in volle vaart den steilen berg afgeredenvan de hoeve Berghof af, genaamd den Doodeman. Drie jeugdige kinderen der echtelieden M., die op den weg waren, werden overreden en de fietsrijder maakte zoo danig kennis met den grond, dat hij bewusteloos bleef liggen. De drie kinderen werden zwaar gewond. De wachtmeester uit Gulpen stelde ter plaatse een Onder zoek in. De fiets werd in beslag genomen en de wiel rijder vertrok, Dinsdagimiddag, ernstig verwond, naar. die Heimath. Hij was ongeveer 17 jaar, van beroep fa b rieksarbeider van de politie. Naar het Vad. verneemt, is ernstige verdenking ge rezen tegen een rechercheur van politie in Den Haag, als zou deze zich aan chantage hebben schuldig ge maakt. Later wordt bericht, dat hij is ontslagen. de komeet van halley. Uit Greenwich komt het bericht, dat de sterrewadit aldaar thans berekend heeft, dat de aarde niet door den staart van de komeet van Halley zal gaan! Het bericht vraagt dringend om bevestiging, te meer, daar alle vroegere berekeningen tot nu toe juist werden be vonden. De observator aan de Berlijnsche sterrewacht, dr. Guthnick, zegt, dat 't mogelijk is, dat wij de ko meet niet vóór de zonneschijf maar ten noorden of zuiden daarvan zullen zien, omdat de baan van de kern gewijzigd wordt. Maar zelfs dan is het nog zeer wel mogelijk, dat de aarde door den staart geraakt zal wor den. die meestal niet recht, maar lichtelijk gebogen I is. Daarom kan echter evengoed, ook wanneer de kern zich wel rechtstreeks tusschen zon en aarde bevindt, toch de staart de aarde niet raken. watersnood in friesland. Door de waternoodscommissie zijn aan ingezetenen van AVartena (Fr.) die bij den jongsten hoogen water stand schade leden, vergoedingen uitbetaald van f 10 tot f 300. De meesten toonden zich met deze bedragen zeer tevreden schandelijk. In De Zeeuw koml het volgende bericht voor: ,,Te Ierseke werd Maandag door een parapluiekoop- man aan een scharenslijpersechtpaar een kind ver kocht voor den prijs van 2 gulden en 3 glazen bier. Het echtpaar, dat niet met kinderen is gezegend, ver heugt zich zeer over den koop". Feuilleton. ROMAN van hans von zobeltitz. 21. Het speet Lene dat haar broeder Frits en haar vader ongenoegen hadden over politieke beginselen. Br hielp geen overbruggen. Zij waren te verschillend van aard en aanleg. Ja, de politiek, dat monster, maakte elke betere verhouding onmogelijk. De zon stond hoog aan den hemel. Het moest reeds bijna middag zijn. Nu moest die vervelende Wilke toch eindelijk wel het veld hebben geruimd. Maar toen Helene weder voor de veranda stond, zat de gestrenge beambte, de schrik van drie stede kens en tien dorpen, nog steeds op zijn stoel. Hij zat daar wel geheel in elkaargezonken, met voorover gebogen rood hoofd, maar toch nog steeds met de hand aan het glas. ..Prosit, Wilketje," zeide oom juist. „Nu nog een slokje óp' je stevige constitutie. Jawel, ik bedoel °D jouw eigen constitutie." «Jawel mijnheer de baron de constitutie..." Zijn tong sloeg leelijk dubbel en blijkbaar begreep de man zelf niet meer wat hij zeide. „Zesduizend vier honderd ..Ga maar een poosje liggen, Wilke," meende oom Ernst. „Zoo Leentje, nu kon jij wel even naar den knecht loopen, de ossenwagen moet voorkomen." Daar bij keek hij schuins naar zijn bezoeker, den heer Wilke en lachte zeer tevreden. Deze had nu de oogen gesloten en snurkte ais een zwijn. De ladderwagen met twee ossen bespannen kwam voor. De ambtsman Schmidhals schreed heel deftig daarnaast en hielp den slaper opladen. Als een doode lag Wilke daar. Oom Ernst legde hem de muts en reuzenzakdoek op den buik en vouwde zijn handen daarover, schoof hem het hoofd wat gemakkelijker op een bundel stroo. „Zoo," meende hij dan. „Christiaan, je rijdt heel erg langzaam naar Stellberg en laadt mijnheer Wiike voor zijn huis af. En zeg tot den oudsten zoon, dat zijn vader morgen naar Ephraim Herz moet gaan, die brengt alles in orde. Vooruit Christiaan." En daar was plotseling ook tante Marie, zij keek door haar lorgnet naar het schouwspel en lachte dat zij schaterde. „Eigenlijk afschuwelijk," zeide zij daar bij en lachte weer. De ossen trokken aan. Zwaar rammelde de wagen. Oom Ernst kwam langzaam de trappen op en legde teeder zijn dikken arm om de taille zijner kleine vrouw, die er naast hem als een sierlijk poppetje uit zag en zeide: „kunnen wij niet spoedig eten Marie- tje? Dat gevalletje heeft mij een geduchten honger bezorgd. En een dorst heb ik een dorst. Kóm Leentje, wij maken ons een aardbeibowl gereed." Het liefst was Helene weer den volgenden dag naar Rohlbeck teruggegaan. Zij kon een gevoel van weerzin niet overwinnen. Heel wonderlijke gedachten kwamen in haar op, revolutionnaire gedachten. Daar waren die Racko- wers, zij wist nu, dat zij diep in de schulden staken, zij hadden hun rijkdom verzwendeld. Daar zaten haar ouders op Rohlbeck, die hadden zeer spaarzaam ge leefd en toch zoo slecht geboerd, dat zij nu arm waren als kerkratten. Niet veel anders stond het met oom Gueker, die op zijn mooi majoraatsgoed zat en ook met de andere familie en al de buren. Had haar broeder Wilhelm niet gelijk, dat hij weg gegaan was van het land naar Berlijn om zich een nieuw arbeidsveld te zoeken f Maar zeker, hij ook had het bloed der Hackentins. Ook hij had er geen besef van om het huisje bij het schuurtje te houden. Het geld zwom hem tusschen de handen door. i Juist nu weer. Eigenlijk deed hij met zijn winst uit do spoorwegconcessie ook niet veel anders, dan de ouders hadden gedaan toen hen een groote erfenis in huis was gebracht en zij de tonnetjes met geld onder het bed hadden geplaatst en daaruit met volle handen hadden gegrepen, totdat het laatste goud stuk verdwenen was. Het bloed der Hackentins! Misschien niet alleen het Hackentinsche. Iets dergelijks moest bepaald ook in het bloed der anderen zitten. Wie dreef in den omtrek zijn zaken nu eens winstgevend? De een ver kwistte het, de ander deed alle best zoogenaamd, maar kwam niets verder, een derde teerde op een er fenis, maar vermeerderde zijn bezitting met geen cent. Lag hij een nieuwe generatie misschien de toe komst? Helene moest aan de jongens denken, aan de zoons van Wilhelm, Hans en Thedi. En daarbij weer aan Martha. Misschien hadden zij den practischen zin van Martha. Misschien erfden zij van haar die groote zuinigheid, dien gezonden geest. Eigenlijk waren haar de jongens vreemd gebleven. Zooals een mensch soms het allernaaste vreemd blijft. Als onaardige bengels, die dikwijls lastig wer den, zoo had zij ze altoos beschouwd. Nu dacht zij over die bengels na. De oudste had veel van moe der, was nadenkend, een boekenwurm was hij. Thedi was voor het uiterlijk precies een Hackentin, was ook vaders lieveling. Hij was schitterend begaafd, heette het; alles vloog hem zoo maar toe, waarover Hans met moeite en zorg moest blokken. Maar hij hield niets recht vast. Over dien jongen kon men zich bezorgd maken. Helene kreeg verlangen naar de kinderen, het leek haar alsof zij reeds weken van hen gescheiden was. Ook dat trok haar weer naar Rohlbeck terug. Maar uit Rackow kwam men niet zoo gemakkelijk weg. Oom Ernst en tante Marie hadden een vriendelijk heid en gastvrijheid, die men maar moeilijk weerstaan kon. Al mochten die beide menschen anders zijn dan men hen wel zou wenschen, zij oefenden toch een be- toovering uit met hun grenzenlooze gastvrijheid. Nu was ook het huis weer vol gasten. De kleine, ronde Grete AValdegz was er, neef Moltard was juist uit Florence thuis gekomen, ook Merivaux was plot seling verschenen. Dan was er nog een arme stu dent, die reeds voor de tweede maal een paar zomer maanden In Rackow mocht doorbrengen, om zich zoo doende wat op voer te zetten. Helene kende hem reeds. In den vorigen zomer was hij met holle, blee- ke wangen gekomen, en met bolle weer verdwenen. Dat was iets, wat Helene weer met tante Marie ver zoende. Haar goedhartigheid was even grenzenloos als, haar gastvrijheid beiden uitten zich als luimen en vroegèn niet veel naar het hoe en waarom. Het jonge volkje was zeer fideel en oom Ernst en tante Marie deden mee. Steeds stond er wat nieuws op het dagprogram. Eens ging het gezelschap naar l<et bosch, naar de Hazelbergen en alles was gela den op een paar reuzenladderwagens. In de dorpsher berg werd geprijskegeld en tenslolte werd de oude graaf Delkonitz in zijn grijze burcht overvallen. 's Avonds werd er zeer dikwijls muziek gemaakt. De kleine, bleeke student was een zeer knappe pianist. Moltard speelde zoo'n beetje guitaar en de roode Grete Waldegz zong blijkbaar met groot welgevallen, meer slecht dan recht haar liedjes. Ook Merivaux had zijn instrument meegebracht. Helene was er zeer nieuwsgierig naar, om hem te hooren. Juist even nieuwsgierig, als zij verbaasd geweest was, toen zij hoorde, dat hij vioolspeelde. Nu, hij was geen meester. Zij hoorde dat al dade lijk. Maar hij was toch ook geen stumper, en zijn spel had iets eigenaardigs persoonlijks. Het klonk zoo frisch, zoo warm, evenals zijn wezen zelf was. Zij kon niet anders, zij moest hem een paar vrien delijke woorden zeggen. Hij legde juist zijn instrument in de ltist, keek op, glimlachte een weinig droef: „De goede wil is het beste van mijn heele spel, geloof ik..." en hij voegde er vlug aan toe. „Toch ben ik zeer geluk kig dat het u een weinig beviel." Toen werd Helene geroepen. Bijna steeds moest zij aan het eind zingen. Oom Ernst trok steeds een comisch-ernstig gezicht, wanneer hij haar uitnoo- digde; hij huppelde altoos half dansend op haar af, maakte een diepe buiging, sprak op de vleiendste manier van de genade die de hooge kunstenares zijn nederige gasten zou aandoen en stelde een vor stelijk honorarium in uitzicht. Toen zij de eerste maal in den rooden salon aan dien vleugel stond, begonzij te beven. De herinnering werd in haar wakker. Maar een kleine inspanning van haar wil was genoeg om haar daarover heen te helpen. E11 zij

Schager Courant | 1910 | | pagina 5