Begrafenis koning Edward. Zaterdag 21 Mei 1910. 54ste Jaargang No. 4711. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Uitgevers i TRAPMAN Co. EERSTE BLAD Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. ilftmiti NiiiH- AdïenemiB- LuttiivUit Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure TOnrrton ADVERTENTIEN in het eerstuïtkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 30. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderleke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (Vervolg van 2e Blad.) Den Haag, 20 Mei. Van halftwaalf tot c.c. drie uur met de beide kwartiertjes pauze ertusschen, heeft de heer Troel stra heden zijn Enquête-voorstel verdedigd. Ook nu waren, ondanks den snikheeten dag, welke de menschen deed zeggen, dat Halley's staart dan toch wel degelijk zich liet gelden,! de tribunes prop vol. Ruim drie uren heeft het hoofd van de sociaal democratische club het woord gevoerd. En allen zul len onder den indruk zijn gekomen van dat mach tig, gespierd woord; zullen erkennen, dat de toon van mr. Troelstra's rede van het eerste begin tot het slot ervan bleef op een zeer hoog „niveau". Hij was van groot, krachtig zelfbedwang. De heer Duys moge naar den leider van de club, waartoe hij behoort, eerbiedig luisteren. Geen jacht naar „goed koop succes"; geen poging om, o, heer Roodhuy- zen! door snakerijen de collega's in goeden luim te brengen. Geen werpen met giftige smaadwoorden naar den inderdaad reeds „doodelijk getroffen" oud minister. Geen seconde gaf de heer Troelstra „vat" op zich voor de Oosterbaan's en de Van Twist's, natuurlijk op den loer liggend; tandenknarsend- bedwingend hun machtelooze en matelooze woede, - „vat" door af te dalen tot het peil, waarop zij zich bevinden. Hij heeft met de „Beschrankung", welke immers de meesterhand doet kennen, geteekend, zonder mededoogen, doch ook zonder overdrijving, het hopelooze worstelen van dr. Kuyper om zich uit de strikken, waarin hij geraakt was, los te maken. Even als de in drijfzand geraakte man al-meer naar de diepte zinkendMet elk woord, dat hij sprak, het hopelooze van zijn positie meer doende kennen. Op alles drukkend het „goor, onoprecht cachet", het brandmerk der onwaarheid, dat hij voor echt wilde doen doorgaan. Desalniettemin en evenwel nochtans blijft mr. De Jong opzien tegen zijn meester en vertrouwen op diens eerlijk woord... Acht hij, voor zich persoon lijk, zelfs een Eereraad onnoodig! Psychologisch raadsel, zal men zeggen. En daar lijkt t ook sterk op. Mr. De Jong ziet in dr. Kuy- per's „tegenstrijdigheden" juist teeken dat de Ka- naalstrater te-goeder trouw was. Weet-ge, dr. Kuy per is zoo „vluchtig", zoo naïef. Daarin schuilt het geheim. Twijfelen aan zijne eerlijkheid en goede- trouw? Nooit, wat er ook geschiede! Ik kan niet aannemen, dat 't met den bleeken, schralen man uit Rotterdam; met den fanaticus, die bezweert dat hij „nooit in strijd met zijn geweten" heeft gehandeld, anders is gesteld dan met zoovelen der volgelingen van den oud-minister, wiens sugges tieve kracht berucht is. Ook hij, mr. De Jong, voelt wel dat men hier tegenover een mixtum van sluwheid en misleiding, door huichelarij bedekt, staat, doch hij kan zich niet ontrukken aan de suggestie; hij mist den moed, ook wel, om het tafellaken door te snijden tusschen hen, aan wie hij zijne positie dankt en zichzelf. Oók dergelijk kwaad wordt aangericht door het verderf, dat mr. Troelstra zoo meesterlijk heeft gebrandmerkt. Erkend mag worden, dat de Eere-raad de grootst- mogelijke waarborgen heeft gevorderd voor zijn on dankbare taak. Wat de heer Van Karnebeek daarom trent .mededeelde, is U reeds bekend. Eene apologie kan 't niet heeten, wat mr. De Jong heeft voorgedragen. Wat dan?.... Zwakke pogjng om goed te praten, voor hen, op wie mr. Troelstra's ge spierd betoog indruk kon maken en die nu nog .in den zoeten waan verkeeren dat hun afgod miskend, belasterd, vervolgd wordt, goed te praten voor hen het votren, dat Dinsdag zal vallen? De heer Troelstra zal daar nog eerst het zijne over zeggen. En als er na de verwerping voor Rechts ooit van eene Pyrrhus-overwinning „sprake" kon zijn, dan hier! Mr. ANTONIO. varieerden van f 11 tot en met f 13 per stuk. De OPLICHTER. Door de politie te Hoorn is aangehouden zekere P., afkomstig uit Bolsward, die eenige jaren In Amerika 5 f 9 al reeds voor dien tijd aan de opkoopers had- had gewoond en zich thans voordeed als een rijke beestjes waren zeer gewild. Wij kunnen hieraan toe voegen dat zeer vele boeren hunne lammeren voor f 8 OUDE NIEDOKP. Donderdagavond vergaderde de Protestantsche kies- vereeniging alhier in het lokaal van den heer A. Mijts. HIJ. mr. Troelstra, werkte floer aao sljn schets van ver8aflerIoS floer den voorzitter met een flen man. - flle nog „«hts omstuwfl werfl fleer flen STeCn wSen goeSgêkenrt drom van willooze, door dik en dun hem volgende "V® seiezen, weraen goeageaeura, Kwam aan de satellieten, slaven, die dr. Kuyper uit de schaduwen 1 der duisternis had te voorschijn geroepen en tot zijn herauten gemaakt. De minister Heemskerk steekt geen hand uit om hem te redden, hoewel hij dr. K. in de Grondwetscommissie roept. Hem, den grooten leider, moeten we nu op zijn woord gelooven. Ondanks de zaak-Van Heeckeren; l le. Rekening over het afgeloopen jaar, welke reke ning, op verzoek van den voorzitter, door de heeren Ds. Kanis en J. Buisman werd nagezien. Deze reke ning werd op advies van genoemde heeren goedge keurd. Ontvangen was f 10.55; uitgegeven f3.66, al- zoo een voordeelig saldo groot f 6.89. In kas was ondanks het diep-tragische v^k^l- I» brood opofferde en wereldkundig maakte, dat de zelfde mr. De Jong, die in zijn blad dr. K. verheer lijkte, in particulieren kring had gezegd, hoe de groote man „altijd liegt"Dat karakteriseert de houding der anti-revolutionnaire partij, welke ons immers dwingt om door te zetten. De juridische be zwaren, nu ja, wij allen weten wel, dat dr. No- lens' stelling, als zou geen „persoonlijk element" zich den verkochtfen mooi fortuintje dus" voor de op koopers. Wierlngren. De ansjovisvisscherij bedroeg deze week wederom bijna niels, in het geheel zijn hier deze week aange bracht een 90000 stuks. Ook de geepvisscherij is heel slecht; met 'de pa- lingvisscherij moet het iets beter gaan. Enkele vis- schers zijn nog bezig met alikruikenvisschen, de aan voer was deze week ongeveer 30 balen. - Nienwe Niedorp. Vergadering van de vereeniging Volksonderwijs alhier, gehouden op Vrijdag 20 Mei, in het lokaal van den heer C. Kooiman. Voorzitter de heer Ds. D. Haars, die de ongeveer 20 aanwezigen verwelkomt en de vergadering opent, waarna als eerste punt der agenda rekening van den penningmeester ,(den heer J. Kuilman, aan de orde komt. Door de oommissie tot nazien dier rekening, (de heeren J. Goet, D. Koorn en C. Butter), wordt de rekening nagezien en goedgekeurd. Ze wees aan, na- doelig saldo, ten vorigen jare van f 77.231/2, met in begripwaarvan totaal uitgaaf f 173.00V2 is. Ontvang sten bedragen f 146.Nadeelig saldo is thans alzoo f 27.001/2. Volgt verkiezing van een lid van bestuur. In herstem ming met den heer Saai, wordt de heer C. Butter benoemd, die de benoeming aanneemt. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning van den penningmeester over 1910, worden be noemd de heeren J. de Geus, P. Haringhuizen en P. Saai. Volgt nu bespreking schoolfeest. Verschillende plan nen werden aan de hand gedaan, en een drukke dis cussie onlspint zich daarover met als resultaat, dat de kinderen voor een deel naar Amsterdam zullen gaan en de overigen naar Bergen, en wel de twee hoogste klassen en de leerlingen die de school hebben verlaten naar Amsterdam. Dat zijn er 74 van N. Niedorp en Moerbeek samen. De datum werd gesteld op 10 Juni De lagere klassen gaan 8 Juni naar Bergen. De noodige geleiders en rijtuigen zijn beschikbaar. Er zal een poging gedaan worden door het bestuur om het ledental te vergrooten. Het bestuur zal daar voor huisbezoek doen. GROOTE G YMN ASTTEK-UITY7OERING. De gymnastiekuitvoering van den Bond Hollands Noorderkwartier dit jaar te Schagerbrug te houden, is thans definitief vastgesteld op Zondag 31 Juli. Aan deze uitvoering zullen medewerken de vereeni- gingen gevestigd te Anna Paulowna, Schagen,- Barsin- gerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Heerhugowaard, Zuidscharwoude, Noordscharwoude-Oudkarspel, Dirks- horn en Schagerbrug, benevens de aan deze vereeni- gingen verbonden damesvereenigingen en aspiranten- klassen, gezamenlijk ter sterkte van ongeveer 300 personen. Aan deze uitvoering is een wedstrijd voor aspiran ten in 2 afdeelingen (van 12 tot 14 en van 14 tot 16 jaar) verbonden. Deze wedstrijd zal bestaan in touwklimmen, hardloopen, hoog- en verspringen. Nieuwe Niedorp Bij den landbouwer C. Slroet in het Veld alhier is onder de lammeren rolkreupel uitgebroken. HOOGWOUD. Onder de schapen van den heer C. Poland in de Weere is het rotkreupel uitgebroken. r> j j r> stoet zullen Ef&nsluiten. Door het college van dagehjksch bestuur der Banne 1 n. en was de somma van f 45.39. De Penningmeester ontving een woord van dank voor zijn goed beheer. 2e. Verkiezing van 3 bestuursleden. De heeren P. Schaap, J. Buisman en P. van Leijen waren aan de beurt van aftreding en volgens rooster niet direct herkiesbaar. Na gehouden stemmingen werden tot bestuursle- den gekozen de heeren M. H. Woutman, G. Lief- in eene enquête mogen bevinden, slechts Juridische bebber en Ds. Kanis. De laatste in de vergadering fantasieën, en niets meer dan deze, is. tegenwoordig, nam zijn benoeming aan. Eerstgenoem- En ook, aldus mr. Troelstra, hoe duf, hoe zull®n ™et hunne benoeming door den secre- koud, hoe ijzig die verdediging van de Katholie- i8 ^?18w°^en ff ken, door coalitie-band bedwongen. i 3e. CandidaatsteRing Provinciale Staten. Er zou niets meer te „ontsluieren" zijn? Wie voor b algemeene stemmen werden de aftredende le- dr. Kuyper wel het meest vernietigend was: mr. De ?n' heeren K. Breebaart Jz. en Jb. Zijp Hz., op- Beaufort, die niet verder in slijk, of zoo-iets, wilde nI®qw eandidaat gesteld. woelenI Daar er niets meer te verhandelen viel en niemand Niets meer te ontsluieren? Maar miss Mathilde ,lleer be^ woord verlangde, werd de bijeenkomst met heeft nog slechts een tipje van den sluier opgelicht. 6611 woor(* van dank door den voorzitter gesloten. Wie waarborgt ons, dat achter die f 44.000 voor eene VLEKTYPHUS. nóodiad die voor 18 Augustus a.s. s. academie, waarvan op eene briefkaart aan Mathilde In de gemeenten Berkel en Rodenrijs komen eenige enZoveel noodig door bewijsstukken gestaald, sprake van is, niet schuilt knoeierij met een of an- gevallen van vlek-typhus voor, gelijk bekend is, een deren aannemer, die percentjes zou krijgen? Zeker, zeer gevaarlijke ziekte. Maandag vóór acht dagen - roept mr. T. uit, dat zuig ik uit m'n duim. deden zich in een tuindersgezin verschijnselen voor Dadelijk toegegeven!... Doch: bewijst me dan dat die op deze ziekte wezen, en jl. Zondag kon met rdiats hebben"doch Maandna 23 Dinsdno bi p-t, ik laster, o heeren van Rechts!.... In de „Etoile zekerheid worden geconstateerd, dat de zeven ziek- ^errtaafchebben doch Maandag 24, Dinsdag 24 en Beige" wordt't geval-Kuyper op éen lijn gesteld met tegevallen werkelijk vlek-typhus waren. Uit het ge- „«ttt den Deenschen casus-Christensen. Als ge spreekt van zin zelf werden vijf personen door de ziekte aange- ANNA PAULOWNA. tast, een tuindersknecht, daar werkzaam, benevensOnze vroegere plaatsgenoote, mej. G. A. Jolles is een getrouwde dochter. geslaagd voor het examen van onderwijzeres. Onmiddellijk werden door de twee geneeskundigen Amerikaan. Na te Wormerveer een rijwiel te hebben opgelicht, kocht hij in den omtrek van Hoorn, met een com- missionnair in vee, voor ongeveer f 11.000 aan stie ren, koeien, vaarzen, enz. voorgevende, dat deze 25 Augustus naar zijn gronden in Amerika moesten wor den vervoerd. Na nog in een hotel te hebben gelogeerd en ver teringen gemaakt te hebben, werd hij aangehouden, toen hij in een rijtuig stapte. Bij onderzoek bleek hij geen cent te bezitten. Heden is P. naar het huis van bewaring te Alk maar overgebracht. DE DUBBELE MOORDAANSLAG. De woede der bewoners van de buurtschap Boes veld, hij Dinxperlo, waar de gearresteerde B. R. woont en den dubbelen moordaanslag heeft gepleegd, is zoo groot, dat men zijn woning Woensdag grooten- deels heeft afgebroken, in de hoop, dat hij en zijp familie daar niet meer zullen gaan wonen. Ook zijp eenige personen met knuppels gewapend erop uitge gaan om den broer van B. R. op te zoeken, teneinde hem aap de politie over te leveren. VERANDERING VAN STRAF. H. M. de Koningin heeft de straf van 7 dagen hechtenis, waartoe de Haarlemsche rechtbank den 80-jarigen landbouwer U., te Hillegom, veroordeelde, veranderd in een boete van f 400. De heer U. had met een geweer schoten gelost op eenige jongens, die in zijn boomgaard vruchten stalen; een der jon gens werd daarbij levensgevaarlijk gewond. Dat er een geduchte belangstelling zou zijn bij de begrafenis van Koning Edward op j.1. Vrijdag, was te verwachten. Gedurende den nacht koos het volk opstelling langs den. weg en bleef men slaan waar men gelegenheid meende te hebben iets te zien. Bij 't aanbreken van den dag was de geheele weg beeds dicht bezet, en toch kwamen nog altoos menschen aan, die bij dui zenden werden aangevoerd door treinen, trams, om nibussen, cabs en alle mogelijke andere vervoermid delen. Te zes uur werd het rijtuigverkeer gestaakt over den geheelen weg. Het was toen reeds stampvol en bijna geen plaatsje was meer te vinden en toch kwa men nog maar altoos meer menschen aan. In Hydepark en St. James's Park werden alle plaat sen, waar men een goed gezicht had. dadelijk nadat de hekken geopend waren, ingenomen. Een dichte menigte staat hij Marble-Arch en bij Hydepark-cornerdit wor den de gevaarlijke plaatsen geacht, en men vreest, dat de politie er last mee zal' krijgen, als straks het volk uiteen gaat. Het weer is prachtig; door de groote hitte zijn de ambulances en de geneeskundige dienst reeds ijverig in de weer, om flauw gevallen personen bij te ma ken. Vijf-en-dertig duizend man troepen en alle in Lon den beschikbare politietroepen zijn langs den weg op gesteld, dien de stoet volgen moet. Te 9.50 verliet de begrafenisstoet Weslminster Hall. Te 9.10 begon de „Big Ben" le luiden, om het «ogenblik van vertrek der koninklijke personen uit Buekingham Palace aan te kondigen, die zich bij den Hoog- en Aartswoud, is bij publicatie aan de ingelanden medegedeeld, diat de legger, voorgeschreven bij art. 99 van 't algemeen reglement van bestuur voor de Water schappen in deze provincie is opgemaakt en deze alzoo luiiende drie maanden voor hen ter visie is gelegd. ij die bezwaren daar tegen willen inbrengen zijn uitge- schrirtelijk te doen GOED MELKEN. Het proefmelken te Hoorn, waarvan wij in een vorig ZondaeC kon met nummer mededeeling deden, zal niet 24, 25, 26 en 27 .1 Tvlnnlc tinKKon riool-I \(oor»/lo<v OQ TVr>odo« Oi de onverschilligheid, in het buitenland, voor deze dingenVait er nog meer „slijk" te redderen?... Wel dkn is eene epquête stellig noodig. tfMaar gij, anti-revolutionnairen, durft niet. Spot met het eerge voel van ons volk. Of ik, Troelstra, geen politiek doel heb met dit alles? Zeker heb ik dat. Wie de politiek zoo graag buiten de Kamer willen, houden, weest voor hèn driedubbel op uwe hoede! Zeker wil ik mijn, wapen richten tegen de anti-revo lutionnaire partij, die verderf van leugen, van twee spalt, om de heerschappij voor haar zelve onder het volk brengt; die de vermaledijde coalitie dwingt haar bindelings te gehoorzamen. Die 't ondernemen als paladijnen op te treden van „de" zedelijkheid en hun eigen menschen de grofste leugentaal, speciaal inzake het verloop der Kuyper-zaak doen slikken. Ik maak me geen illusie, geen seconde, dat mijn voor stel zal worden aangenomen. Doch wij willen, niet uit kleinen haat, maar uit liefde voor de hoogste belangen van ons volk, dat gij-zelvén, anti-revolution nairen; gij, die u onsterfelijk blameert en in plaats Van eenige apologie slechts holle phrasen en niets zeggende „korte verklaringen" ter verdediging van uw meester hadt en hebt, dat gij-zelven het wa pen zult smeden, hetwelk wij tegen u zullen rich ten; de schande zult voorbereiden, welke u tot zegen voor ons volk ten val zal brengen. Indien mr. De Jong, uit Rotterdam, de „held" uit Enka's verhaal, gesproken had vóór dat mr. Troelstra zijne rede hield, zou 't nog eenigen indruk op sommigen hebben kunnen maken. Thans lag de „gedwongen fraaiigheid" er klte dik op!... De heer De Jong heeft zich, ln zijn door ontdaan-zijn en moeilijk-bedwongen opwinding vrij verwarde en soms «nbeholpen rede, als jurist aangesloten bij de heeren Van Idsinga en De Beaufort. Een enquête »ag dus wel degelijk worden gehouden. Ware hij, 8J°nS. in dr. Kuyper's plaats geweest, hij zou haar da? ^ebbea uitgelokt. Verbaast er zich eigenlijk over, de heer K. zich ertegen verzet heeft, min Fts: i8 '4 eens met den heer Lohman, dat er q ""uidelijkheden en onjuistheden" bleven bestaan, mschrijft deze zelfs, wijst ze met den vinger aan- ter plaatse alle maatregelen genomen, om uitbrei ding van de gevreesde ziekte te voorkomen. De dok toren traden daarbij in overleg met den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, dr. den Houter, en met den ontsmettingsdienst van Rotterdam. Deze laatste heeft de gansche ontsmet ting op zich genomen, zoowel van de patiënten nis van de vertrekken, waar de zieken aanwezig zijn ge weest. Met bekwamen spoed werd op een afgelegen terrein aan den Onderweg een papier-linnen barak, toebehoorende aan het rijk, gezet, waarin de zeven lijders der genoemde ziekte worden verpleegd. De geneesheeren zijn van den vroegen ochtend tot den laten avond in de weer, om, behalve hun zorg voor de zieken, hen, die met de lijders in aanraking zijn geweest, zooveel doenlijk te isoleeren. Sedert verleden week Vrijdag heeft zich dan ook geen nieuw ziektegeval voorgedaan. Hedenmorgen Is een der vlektyphus-lijders de man van het tuin dersgezin overleden. Er worden er op dit oogen- blik dus nog zes in de barak verpleegd. Hoogstwaarschijnlijk is de ziekte van 's-Graven- zande naar Rodenrijs overgebracht. Dit is nog in on derzoek. Het Groene Kruis is ijverig aan het werk om den dorpelingen van gedrukte voorzorgsmaatregelen te gen de ziekte te vo'orzein. Wieringen. De in de heden gehouden vergadering van 't Heem- emaakte voordracht voor Heemraad, be- 1. S. C. Bakker. 2. Jb. Mostert. raadschap, o] staat uit de hteeren 3. J. Rotgans. Wieringen. Aangenomen de benoeming van Hoofd-IngeJand van het Heemraadschap de heerenJb. Mostert, P. S. Kuut, J. S. Rotgans en D. V. Heijblok. Wieringen. Op de j.1. Woensdag gehouden lammerenmarkt wa ren aangevoerd ongeveer 200 lammeren. De prijzen zijn koninklijk goedgekeurd. BILJARTEN. Te Het Zand in de Zijpe, zal weldra een amusante biljarlpartij worden gespeeld. Eenige bekende biljarters in De Zijpe hebben even bekwame Langedijkers tot een biljartmatch uitgenoodigd, die aangenomen is. BEKROOND. De heer Tjebbes (leerling van Prof. Hugo de Vries) te Amsterdam, werd met een gouden medaille en f 500 bekroond op prijsvraag zaalzaden-verbetering uitgeschreven door de Hollandsche Mij. van Land bouw. WINKEL. Op het 12tal voor predikant te Zaandam komt o. a. voor de heer Ds. B. Nieuwburg, alhier. MISSELIJK WERK. Het personeel van de „Bijenkorf" te Amsterdam staat in de laatste dagen aan de invallen van een flauwen grappenmaker bloot. Herhaaldelijk wordt er getelefoneerd, dat een familielid van iemand van het personeel ernstig ziek zou zijn geworden, of wordt er een andere verontrustende boodschap overgebracht. Gistermiddag werd er getelefoneerd, dat de moeder van een winkeljuffrouw plotseling overleden was, het doodelijk verschrikte meisje spoedde zich huiswaarts, alwaar zij haar moeder zeer ontdaan aantrof, daar men deze weder had doen weten, dat haar dochter plotseling zeer ernstig ongesteld was geworden. Men is er nog niet in geslaagd den grappenmaker te- snap pen. NIEUWE NIEDORP. Bij Koninklijk besluit is aan B. en W. van Nieuwe Niedorp machtiging verleend om de vergunning voor de localiteit in de Prins Maurits, vroeger staande ten name van den heer H. de Vries, over te schrij ven ten name van den heer J. Peetoom. BARSINGERHORN. De statuten van de Rundveefokvereeniging alhier De hitte is grooter zijn al verschillende gevallen van zonnesteek en van flauwvallen onder de menigte voorgekomen. De schitterende optocht bereikte Paddington-station te 11.6; de koninklijke lijkkist, op een door acht paar den getrokken affuit gelegd, te 11.37. Vooral werden in den stoet opgemerkt koning Ed- wwnl's rijpaard, zonder ruiter, en onmiddellijk daar achter 's Kon in«s lievelingshond, een kleine w itte ter riër, geleid door een reusachtigen Hooglander in de uniform van een koninklijk Schotsohen hofmeester. Opgemerkt werd ook de diepe, eerbiedige stilte van de duizenden tellende menigte. Geen gejuich, geen ge luid wend zelfs gegeven bij het voorbijrijden van den honing, den hertog van Connaught, den Duitschen kei zer. De laatste was gezeten op een prachtig griis rij paard; de drie vorstelijke personen waren gelijk ge kleed in veldmaarschalksunirorm met het blauwe lint van de Kousenband-orde. Kcningjn Alexandra, in diepen rouw, met een lan gen gazen sluier en het schitterende kleinood van de Kousenband-orde om den hals. schreed eveneens in den stoet medezij scheen zeer wel te zijn.: De trein. Waarin het lijk werd vervoerd, vertrok te 11.58 van Paddington slation naar Windsor. In den schitterenden stoet van prinsen en konin gen, die drie aan drie achter het lijk reden, geleid door koning George V, den hertog van Connaught en keizer Wilhelm, werden opgemerkt prins Hendrik der Nederlanden, die met hertog Albrecht van Wür- temberg en den kroonprins van Servië reed, en on middellijk gevolgd werd door prins Heinrich van Prui sen en de groothertogen van, Hessen en van Meck- lenburg-Strelitz. De geheele stoet gaf een belangwekkend schouw spel van historische beteekenis, een levend schilde rij, schitterend van kleur. Toen de Koningin-Moeder, Alexandra van Enge land, met haar rijtuig voor Westminster Hall voor reed snelde de keizer toe om haar bij het uitstap pen te helpen, en kuste haar liefdevol. De ko ningin-moeder nam toen den arm des konings, die haar en keizerin Marie van Rusland in de Hall geleidde. De keizer volgde met den hertog van Connaught. De overige vorstelijke personen bleven te paard of in de rijtuigen buiten staan. Na een korten dienst, door den aartsbisschop van Canterbury, leidde de kapelaan, die een groot gou den kruis droeg, de korte processie van de katafalk naar het affuit. Precies te 9 uur 45, toen het stoffelijk overschot van den koning uit Westminster Hall werd gedragen, zette het hoofd van den stoet zich in beweging. De stoet had een half uur noodig om voorbij te trekken; de aanblik was overweldigend van grootsch- heid, schittering en plechtigheid. Vooral de vreemde monarchen in den stoet mederijdend trokken de aan dacht van de menigte.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1