Telegrafisch Weerbericht, 393ste Staatsloterij. Uit en voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. bewering probeeren. Het paard kwam nu met zijn hoofd juist boven het hoofd van de juffrouw. Ln hap zei-ie, in de groene blaêren en de korenaren die de weelderige versiering uitmaakten van den reusach- tigen hoed van de juffrouw. Nog een ruk en de juf- frouw stond blootshoofds .Haar nieuwe zomerhoed bun- gelde in den bek van het fier achteruitstappende paard en met den hoed een groot deel van een weelderigen haardos, die meer bij de juffrouw haar hoed dan bij haar hoofd bleek te behooren. Mr. DE MEESTER. Naar men ons mededeelt, is reeds eenlgen tijd in voorbereiding het vormen eener commissie, ten doel hebbende, adviseerend en bemiddelend op te treden tusschen de kiezers in Gemeente en District Helder en onzen afgevaardigde Mr. De Meester, waar door eersl- genoemden de hulp en steun van onzen afgevaardigde mochl warden ingeroepen, ten einde de belangen van verschillende corporatiën, eventueel personen te beplei ten bij de respectieve departementen, of wel in de Tweede 'Kamer. Tot het zitting nemen in deze com missie. zijn personen van verschillende politieke rich ting aangezocht. Hoewel van sommigen nog geen ant woord werd ontvangen, kan voorloopig toch wcl w or den medegedeeld, dat de toezeggingen van bereidwil ligheid tot medewerking hieraan reeds voldoende zijn, zoodat de zekerheid bestaat, dat binnen zeer korten lijd deze commissie, welker totstandkoming door onzen ar te, vaardigde zeer wordt toegejuicht, zich zal constitu- eeren. Een nadere bekendmaking daaromtrent mag al- zoo binnen enkele dagen worden tegemoet gezien, schrijft hel Held. Dagblad. AVEDSTRIJD VOOR TREKHONDEN. Op liet Doelenveld te Alkmaar werd Zondag de aan gekondigde wedstrijd, uitgaande van de afdeeling Alk maar van den Bond tot bescherming van den trek hond, en onderleiding van den heer Jn. Bruin te N. Niedorp. Er waren in het geheel 158 Inzendingen. Keurmeester was de heer L. Seegers. Van den uitslag der bekroningen vermelden wij: Klasse I. Open klasse, reuen, le prijs „Tom", A. van Zoonen, te Noordscharwoude; 2e pr. „Max", de zelfde, eereprijs van den burgemeester van Alkmaar; 3e pr. „Bruno", A. Hoogland, te Dirkshorn; reserve „Jumbo", J. J. de Lange en Zoon, te Alkmaar; Zeer Eerv. Verm. „Juno", Gebr. Swart, te Heerhugowaard; „Hector" C. Bierman, te Noordscharwoude; „Hec- tor" W. Keppel, te Noordscharwoude. Klasse II. Open klasse teven. 2e pr. „Polio" D. Groen te Broek op Langendijk; 3e pr. T. Ott te Schoorl; reserve „Alie", J. Jongsma te Oudkarspel; Z. E. V. „Rosa" J. Marsman te Oudkarspel; E. V. „Greta" P. Smit te Noordscharwoude. Klasse III. Nieuweling-klasse reuen, le pr. „Tom" A. van Zoonen te Noordscharwoude; 2e pr. „Nero" IJ. Jongsma te Oudkarspel; 3e pr. „Bruno" A. Hoog land, te Dirkshorn; E. V. „Bruno" Gebr. Swart, Heer hugowaard. Klasse IV. Nieuwelings-klasse. Teven. 2e pr. „Pol io", D. Groen te Broek op Langendijk; reserve „Alie", J. Jongsma, Oudkarspel. Klasse V. Aanmoedigings-klasse. Reuen, le pr. „Tom" A. van Zoonen, te Noordscharwoude; 2s pr. „Nero" J. Jongsma te Oudkarspel; 3e pr. „Bruin" C. Wink, te Dirkshorn; Reserve „Bruno" A. Hoogland, Dirkshorn; Z. E. V. „Bello" N. Pool, Heerhugowaard; E. V. „Hector" H. Jongert te Zuidscharwoude. Klasse VI. Aanmoedigingsprijs, klasse teven. 2e pr. „Polio" D. Groen, Broek op Langendijk; Reserve „Alie" J. Jongsma te Oudkarspel; Z. E. V. „Polio" K. IJ ff te Dirkshorn; E. V. „Prins" K. IJff te Dirks horn,. Klasse VII. Enkelvoudige bespanningen, le pr. A. van Zoonen, Noordscharwoude; 2e pr. A. Boot, Oud karspel; 3e pr. D. Groen, Broek op Langendijk. Re serve: Corns. Bierman te Noordscharwoude. Klasse VIII. Meervoudige bespanningen, le pr. J. Marsman, Oudkarspel; 2e pr. A. Hoogland, St. Pan- eras; Reserve: J. Jonkman, Schagen, Z. E. V.; P. Smit, Noordscharwoude. St. Maarten. Met ingang van 1 Juni zal de bestelling in de buitenwijken een uur worden vervroegd en 's mor gens 6 uur worden aangevangen. De dorpsbestelling zal als voorheen ook om 6 uur aanvangen, doch wordt dan door den brievengaarder uitgevoerd. EENIGENBURG. Te beginnen met 1 Juni a.s. zal te Éenigenburg een tweede bestelling betreffende de posterijen wor den ingevoerd. Aanvankelijk wordt de brievengaarder te Burgerbrug met die tweede bestelling belast. MOORD EN ZELFMOORD. Eer. 23-jarig meisje, afkomstig uit Doesburg, is sedert een paar jaren in dienst bij een familielid te Scheveningen, aan de Luiksche straat. Nadat het meisje gisterenmiddag omstreeks 4 uur met een kin aerwagen en 4 kinderen van genoemde familie was uitgegaan, werd op korten afstand in de Badhuis straat onverhoeds door een ongeveer 35-jarig mansper soon een revolverschot op haar gelost. Zij viel on- middePijk neer en bleek terstond overleden. De dader richtte daarna het wapen op zich zelf en verwondde zich ernstig aan het hoofd. De verwonde dader is per automobiel naar het gem. ziekenhuis in Den Haag overgebracht, terwijl het lijk van het slachtoffer naar de Alg. Begraaf plaats is vervoerd. Volgens gerucht, moet de dader, een oom van het meisje, uit Arnhem afkomstig, reeds Zondag in de omgeving ven de woning waar het meisje in betrek king was, hebben rondgezworven. Volgens verklaring van de familie was de verslage- ne een zeer oppassend meisje. Van eenigen omgang van naar met den dader had men niets bemerkt. Volgens mededeeling van andere zijde moet de aan leiding tot den aanslag wraakzucht .zijn over onbe antwoorde liefde. UIT AMSTERDAM. Maandag is het voor Amsterdam een feestdag bij uitnemendheid geweest. De drukte in de stad was enorm. Alle bedrijven stonden sul, de Beurs, de scholen, de winkels, en de kantoren zijn gesloten en alle trei nen en booten brengen massa's en massa's menschen. Ook is H. M. de Koningin-Moeder dezen dag ge- kgjiien, afgehaald door H. M. de Koningin en den Prins. Te 10.20 kwam de trein van Soestdijk aan. liet salonrijtuig, waarin li. M. de Koningin-moeder zich bevond reed tot voor de Koninklijke wachtkamer. De Koningin en de Prins, met gevolg wachtten H. M. op hel perron af. Moeder en Dochter kustten elkander hartelijk. Nadat de beide Koninginnen de leden van het we- derzijdsche gevolg met een handdruk hadden begroet, begaf het gezelschap zich door de wachtkamer on middellijk naar de gereedstaande rijtuigen. Tot ontvangst van de Koningin-moeder waren nog aan hei station aanwezig de commissaris der Konin gin in Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, de bur gemeester jhr. mr. A. Röeil en de stelling-commandant generaal-majoor Van Nooten. terwijl de 'Raad van ad ministratie der H. IJ. S. M. vertegenwoordigd was door de heeren Westerwoudt en Kalft. Op den Dam wachtte een reusachtige menigte, of de Koninklijke Familie na aankomst ten paleize zich nog zou vertoonen, en ditmaal niet vergeefs. Eerst verscheen IJ. M. de Koningin-moeder met het Prin sesje voor een der ramen, doch het tafereeltje van vorstelijk familiegeluk, dat een oogenblik daarna op het balkon de menigte in geestdrift bracht, zal door geen van allen die het aanschouwde licht worden ver geten. De drie generaties van het Oranjehuis 1 .Lenige oogenblikken later vertoonde H. M. de Ko ningin-moeder zich weder met haar kleinkind voor een der ramen aan den achterkant van het Paleis. Ook nu liep de menigte te hoop en scheen aan de toeuii e rungen geen einde te komen. Verder was het hoofdpunt van den dag de groole historische-aUegorische optocht, die door duizenden en (luizendeii werd gadegeslagen. Deze schitterende stoet van edelen en edel vrouwen. stelde voor de vooroudei's van de kleine Prinses, van Juliana van Stolberg en Willem den Rijke tot koning Willem I toe. Vooraf ging een praalwagen, voorstel lende de Oranje-stamboom, waarop een vijftal jonge dames met kwistige hand bloemen strooiden, en daarop volgden de tien groepen. De 800 gecostumeerden en 120° paarden leverden een prachtigen aanblik op, niet het minst door de schoone kleurenharmonie en de gralie en luister der edelvrouwcn cn edellieden in hun artistieke antieke toüetten. Nu en dan werden geuzen liederen door de vendels gezongen. I Precies klokke één werd het sein van den afmarsch gegeven en toen zette die kleuiTijke stoet zich in be weging, met over de blanke koperrustingen het zonne- I ge blink. De bonte mengeling van zachte of ook sterk sprekende kleuren in zoo rijke afwisseling, dat het geheel een kleurenspel werd. Hoe lustig schalden de trompetters en bazuinbla zers hun marschen op, en krachtig en kloek klonken de Geuzenliederen der vendels. Kwart vóór één uur was de Dam schoon hecle- maal leeg. De politie had alle stralen op het Damplein uitkomende, 100 k 200 meter ver laten afzetten. Half twee, precies op den vastgestelden tijd, daar naderden de herauten van den stoet, en binnen 10 minuten was de heele kleurige stoet op het Damplein geschaard. Vóór het trottoir, al de hoofdpersonen, te paard. Daar achter, elk goed uitkomende, de verschillende groepen en praalwagens bij elkander. Toen allen hun plaats hadden ingenomen en de Dam een zeldzaam kleurig beeld gaf, vol .schakeering wel, maar zonder bonle tegenstellingen, die het oog onaangenaam treffen •oen kwamen de Koninginnen met den Prins en Prinses Juliana, op den arm van freule Van de Poll op het balcon, onder de plechtige tonen van het „Wilhelmus"', door een der vendels aangeheven. Hare Majesteit droeg thans een toilet van champagne- kleurige zijde, een stola van bruin bont en een groo- ten hoed in klokvorm, vol gegarneerd met zachtgele struisveeren en lichte aigrette. De Koningin-Moeder was gekleed in een donker lila-kleurige japon; Zij droeg een breeden witten bontkraag, gegarneerd met zwarte kanten en een klein hoedje van lila-kleurig stroo met witte aigrette en keelbanden. De Prins droeg de gene raalsuniform en het kleine prinsesje had een grappig groot mutsje op en een lang manteltje met wit zijden linten want 't was winderig daar op het breede paleis-balkon. Nauw waren de vorstelijke personen zichtbaar ge worden, of de pages van de Oranjevorsten en vorstinnen, die de ecre-plaatsen innamen onder de hoofdpersonen, vóór het I^aleLs, traden toe, en legden groote bloem kransen neer, als een hulde aan de Koningin. De hoofdpersonen kwamen zoo dicht mogelijk na der. om hun eerbiedigsten groet te brengen aan de vor- 'stélijke personen en toen deze het kleurenschouw- -spel langdurig hadden gadegeslagen, werd de s'oet weer geformeerd, cn trok, onder de tonen van vroolijke marschen,. weder verder. 't Was omstreeks twee uur toen de schitterende stoet den Dam verliet en zich een weg baande door de zon nige straten, die propvol waren, zoodat de optocht er nauwelijks door kon. Telkens steeg uit de opeen gepakte menigte gejubel op, vooral teen de praalwagen der zeehelden langs kwam. HET VERVOER DER MASSA. Terwijl Maandagavond in de stad de ontelbare massa joelde, in de straten en op de pleinen en genoot san net schitterend lichtspel, dat Amsterdam in deze on vergetelijke feest week te genieten geeft, hébbén wij een groot stuk werk aanschouwd, schrijft het Handels blad Een onzer verslaggevers was n.I. aan het Centraal station aanwezig, heeft daar de reuzendaad op spoor weggebied gezien om in enkele uren slechts, een massa te vervoeren, die op. ongeveer 40,000 zegge veertig duizend mocht geschat worden. Immers in den loop van den dag waren alléén aan het Centraalstation een totaal van rond 40000 veer tigduizend spoorwegkaartjes door de controleurs in genomen van binnenkomende reizigers. Welk aantal bewijst, dat alles bijeengenomen per H. IJ. S. M., per Staatsspoor (Wecsperpoortstation), per Gooiscjie Stoomtram, electrische tram Haarlem en omstreken, per boot van Zaan en Amstel, per auto, vehikel enz. enz., het aantal te Amsterdam binnengekomenen op ongeveer tweemaal honderdduizend menschen zegge 20Ö000 te schatten valt. Maar om nu op het Centraalstation lenig te komen. De massa inocsi weer naar huis toe en zoo begon legen negen uur in den avond de groole slroom reizigers te vloeien. Op de hooge brug, die bij het seinhuis in hel mid den der reusachtige overkapping ligt, stond de chef Krapels, zijn bevelen te geven, nu in volle actie als de cchl© spoorwegman, die liet gahoele lij non net van station en aansluitende 'rangeerterreinen in zijn hoofd heeft. Kort en beslist gaf hij zijn bevelen, liet treinen vertrekken, formeerde voortreinen, liet extra-treinen aanrukken. Op de brug waren mede aanwezig de heeren jhr. mr. W. F. van der Wijck, voorzitter van den Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij, de heer T. Jorissen, chef van het moutement, en enkele andere hoofdambtenaren. Alle mogelijke maatregelen om voor een massa-ver voer gereed te zijn, waren genomen. Reserve-materiaal waggons en machines waren in groot aantal te Amsterdam bijeengebracht om extra-treinen te kun nen formeeren. En telkens en telkens werden extra- I treinen ingelegd naar verschillende l ichtingen en waar deze b.v. liepen naar Hilversum, Haarlem, Uilgeest, als eindpunten tamen lj ook zoo spoedig mogelijk retour. Maar het scheen een hopeloos werk. Eerst in den beginne ging het. De lange treinen, die met 12, 14 soms 16 waggons vertrokken en dan wel 1200 reizi gers tegelijk soms medenamen, ledigden de perrons aardig. Maar spoedig waren ze weer gevuld. Van de brug af was het een merkwaardig tooneel, al die uit deuren en van de trappen om de perrons toestroomen- de menschen. Tot omstreeks half elf ging alles volkomen or4elijk en regelmatig toe. 't Ging ordelijker, zeide de heer v. d. Wijck ons, dan vroeger. Het publiek treedt niet zoo wild meer op, schijnt in beschaving gewonnen te hebben". En natuurlijk E de houding van het publiek op zulke avonden een factor van beteeken is. Tegen 11 uur echter werd de stroom van menschen op alle perrons van het Centraal-slation zoo overweldi gend. ze stonden propvol dat bevelen moesten gegeven worden het station te sluiten. De vrees geen plaats te zullen krijgen, doet de menschen dan de voor komende treinen bestormen, nog voordat ze geheel stilstaat. Zoodat de orde-maatregel iu het belang van dë veiligheid van het publiek zelf genomen moest wor den. Dan werden eerst de aan het station aanwezige reizigers „verscheept" en dan mocht de mensehen- slroom weer opnieuw loevloeien. Dan dunde dr voor het Stationsgebouw opgepakte massa spoedig, werden weer geheel wat harten, die reeds ongerust begonnen le worden uit vrees, niet thuis te zullen komen 'gerust gesteld. 6 Maar bij herhaling nog moest de ordemaatregel na elf uur herhaald worden en zoo buitengewoon was de le verplaatsen massa, dat nog laat na middernacht extra- treinen in de verschillende richtingen vertrekken moes ten om alle passagiers weg te krijgen. Het publiek 't moet gezegd hield zich uit stekend. Er bleef een vroolijke en opgewekte stem ming heerschen. De vertrekkende treinen, werden steeds met hoera's uitgeleid! O i Zeker, we zullen wel ingezonden slukken krijgen van ontevredenen, die in den bagage-wagen of in over volle coupée's de reis gemaakt hebben, maar ze zul len niet in staat zijn onzen eerbied te verminderen dien^wij n paar uur slaande op de „commando brug -— voor het reuzenwerk gekregen hebben, dat tiaar gisteravond tioor onze spoorweg-autoriteiten en net gehecle spoorwegpersoneel is .geschied. 11 vei"v°er, zulk een verkeer'als gisteravond aan het Centraalstation was nooit te voren hier geconsta teerd. TVieringcn. Voor rekening van 4 4 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden JL Vrijdag op de Amsterdamsche Eierenveiling gemarkt 7861 eieren. De hiervoor ver kregen prijzen waren zeer goed en varieerden van f2.85 tot en met f5.15 per 100 stuks. De leden zullen aan schoon geld per kilo worden uitbetaald met 51.64 cent; dat is voor eieren van 15 in een kilo ruim 3.4 cent per stuk, van 16 in een, kilo ruim 3.2 ct. per stuk, van 17 en 18 in een kilo 2.9 ct. per stuk, van 19 in een kilo ruim 2.7 ct. per stuk, van 20 in een kilo ruim 2.55 ct. per stuk. Wieringen. Naar men ons mededeelt, zal door B. en W. dezer gemeente op Vrijdag 10 Juni a.s. openbaar worden aanbesteed het schoonmaken van de O. L. Scholen te Hippolytushoef, Oosterland en Westerland. ITieringcu. Naar wij vernemen zal het onderzoek van verlofgan gers in deze gemeente plaats hebhen op 18 Juni a.s., des namiddags ten 2 uur ten Raadhuize. Wicringcn. Wij vernemen dat op Zaterdag 25 Juni a.s. de uit reiking van consenten voor het Wiermaaien plaats zal hebben. Wieringcn. Wij vernemen dat op Vrijdag 10 Juni a.s. door B. en W. onzer gemeente openbaar zal worden aanbe steed de levering van 270 M.3 fijne zeegrint. Evenzoo zal dan worden aanbesteed het lossen en rijden van die grint. DE RECHTE MAN! M«n meldt uit een klein garnizoen: Een vreemde ontknooping had de arrestatie van een dronken gegradueerd militair in een onzer klei ne garnizoensplaatsen in den nacht van Zaterdag op Zondag. De agenten die hem aantroffen achtten het noodig hem naar de kazerne te brengen en aan den commandant der wacht over te geven. Daar kwamen zij tot de ontdekkingdat zij den commandant der wacht in eigen, persoon hadden gearresteerd! 31 MEI, VERWACHTING. Krachtige tot stormachtige Zuidwestelijke lot Weste lijke wind. Meest bclrokken. Regenbuien. Zelfde tem peratuur. Ingezonden. i HOOI DROGEN OP RUITERS. 1 De gunstige ervaringen in het vorig jaar opgedaan met het drogen van hooi op ruiters, geven mij aan leiding belanghebbenden aan te raden daarmede dit jaar eens een proef te nemen. Het drogen van hooi op ruiters heeft het voordeel, dat het gras, nadat het eenigermate is gedroogd op de ruiters kan worden geplaatst en het dan zonder verdere bewerking of uitspreiding geheel droog wordt. Het kan zeer lang op de ruiters staan zonder veel in kwaliteit achteruit te gaan, en doordat het niet met den grond in aanraking is, blijft het ook bij vochti- gen grond of vochtig weer, onder geheel droog, wat, zooals ieder weet, met „roken" niet het geval is. Het hooi dat op ruiters staat, is 's morgens vroeg en bij vochtig weer beter geschikt om binnen te worden gehaald dan de „hooiroken", omdat het on derste hooi daarvan dan veelal vochtig is door op trekkend vocht. Het gebruik van ruiters schijnt vooral geschikt bij vroeg hooi, omdat men dit als het zoogenaamd winddroog is, dan verder kalm op de ruiters kan latei droog worden, en men 't lang op de ruiters kan laten staan en dus eerst wat later gemaaid hooi onder in den berg kan brengen. Bij ongunstig weer verleenen zij eveneens goede diensten en ook voor nahooi zijn zij zeer geschikt gebleken. Daarom kan aan iederen veehouder worden aanbe volen eenige ruiters in voorraad te houden om er bij voorkomende gelegenheden gebruik van te kun nen maken. Zij kosten ongeveer 50 cent per stuk en blijven jaren lang bruikbaar. Per H.A. zijn ongeveer 30 5. 40 stuks noodig. Het verslag van de genomen proeven komt binnen kort gereed en wordt op aanvrage kosteloos door mij toegezonden Ik ben in de gelegenheid voor het nemen van proe ven een aantal ruiters kosteloos in bruikleen te ge ven. Wie daarvan gebruik wil maken, gelieve mij daarvan mededeeling te doen. De Rijkslandbouwleeraar voor Nd.-Holland, C. NOBEL. Schagen, 30 Mei 1910. 5de KLASSE, 9de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 25.000: 5245. f 1500: 2689, 11099, 16724. f 1000: 405, 511, 8203, 16996, 19664. f 400: 2556, 3940, 13767, 17007, 18713, 20491. f 200: 728, 1756, 3549, 6462, 13838. f 100432, 1730, 4399, 5681, 5761, 6062, 6867. 8325, 10332, 20685, 20992. Prijzen van f 70. 13 2722 5198 8087 10505 13021 16649 18550 32 735 286 179 519 48 665 584 227 800 337 189 527 75 721 632 244 860 349 264 537 202 777 655 286 3019 387 356 561 221 852 714 289 81 481 357 608 246 871 719 345 179 634 431 760 422 925 720 377 275 687 538 799 530 951 903 387 362 6031 674 11116 592 998 944 417 368 33 709 185 672 17008 992 492 384 34 719 233 785 12 19025 580 391 216 726 549 14001 56 80 657 812 311 753 576 160 63 110 688 870 384 769 594 198 80 225 743 908 574 9085 608 523 123 236 793 4068 586 140 630 15075 142 264 1010 80 587 152 639 203 192 299 165 91 612 198 687 283 238 382 423 128 636 377 866 309 598 749 665 345 703 385 882 387 724 813 818 391 718 450 12005 427 774 918 901 428 777 520 23 467 776 940 2187 466 911 605 185 519 794 981 237 544 990 821 187 580 833 20343 294 550 7155 828 390 867 18083 392 363 592 393 916 473 961 165 414 449 657 394 929 562 16055 179 505 583 696 490 10080 678 276 239 522 643 774 588 223 697 345 409 571 695 988 741 243 834 556 533 782 705 5027 951 257 963 645 543 7X7 DE STANDAARD EN HET ENQUETE-DEBAT. Zaterdagavond besprak ook De Stand, de resulta ten van het enquête-debat. Zie hier, hoe het blad. gansch naïef, de quaestle stelt, waarover het debat liep: Aanvankelijk had men van Rechts aan dit opgebla zen decoratie-kabaai niet dan zeer ondergeschikte be- teekenis gehecht. Men begreep, met het Kabinet, dat ouder de controle der Staten-Generaal alleen Ministe- riëele daden vielen, en dat alzoo heel het geding feitelijk liep over één enkele ridderorde. Het motief voor ééne ridderorde was terstond aan het licht komen, en in orde gebleken. Voor eenig misbruik dat zou zijn ingeslopen, was geen enkel bewljg verd. Het dreef alles op vermoedens. En daarbij v loor de oppositie zich in allerlei oordeelvelling' over particuliere aangelegenheden, waarmede de U mer niets uitstaande had. ^a- Men nam, vervolgt dan het hiad, toen een h» nieuwde poging werd gewaagd, om dit politiek ka baal aan het rollen te brengen, dit rechts uitert kalm op. Tot men. Vrijdag, tot het inzicht kwa^ dat „men misleid was". En toen stond men Dw| dagmorgen in linie. Lohman hoewel niet geheel ya„ I een borstaandoening hersteld, wilde niet op het! appèl ontbreken, en hij sloeg zijn slag zóó meester I lijk, zóó niets-sparend, zoo raak en doortastend, datl i de lansen trilden, en heel de Kamer op eenmaal voelde, hoe de kansen waren omgezet. Colijn j»!l Oosterbaan spraken kloek, en met warme sympathie Na Colijn kwamen De Stuers en Loeff. De Stuersl voortreffelijk; hij dreef den spot met de Wichtig thuerei, alsof het uitlokken van verdienstelijke da-1 den niet geheel normaal zou zijn. En na hem trad de oud-minister Loeff op, om yya. I l ohman onder den gloed eener bezielde inspiratj,, I had gesproken, nomaals met fijne ironie en meester I lijk juridisch beoog aan te scherpen. Diep sloeg Zjjn I manlijk woord in. Ook bij hem geen zweem van L maat te buiten gaande persoonlijke vergoelijking Veeleer onbewimpeld streek hij het vonnis ov<.t als schuld beleden was. Hij teekende Dr. K.'s per- I soonlijkheid, gelijk hij die, door een saamwerking I van vier jaar, en een omgang van straks tien jaren, tot in de kleinste bijzonderheden had leeren ken'l nen. Vergeleek de moraliteit van Troelstra in 1903 1 met zijn ophef van thans Legde den wortel bloot j waaruit deze Hetze was opgekomen. En eindigde met een warmen handdruk aan de anti-revolutionnaire pan tij, waaruit de nobelste sympathie sprak. Zoo lag het scherm aan flarden gescheurd voorl den grond en was stuk na stuk van de batterij, dje I men daarachter had opgesteld, vernageld. Tot zoover de Standaard. Wij behoeven aan dit overzicht, voegt de N. R. Crt hieronder, niets toe te voegen. Men zou over het ar. tikel boos kunnen worden, wist men niet, dat De j Standaard nog altijd is in de hand van Dr. Kuyper als verantwoordelijk hoofdredacteur. Na de schets, welke Mr. Loeff die door een samenwerking van ier jaar en een omgang van straks tien jaren tot in de kleinste bijzonderheden den heer Kuyper kent van den oud-minister heeft gegeven, is tegenover zulk geschrijf nog slechts deernis geoorloofd. Te genover zulk een artikel, na al wat er gebeurd is, past de opmerking van den heer Lohman, dat men een stervenden leeuw niet pijnigen moet. Er zullen in De Standaard nog wel enkele dergelijke artikelen volgen. Wij roepen bij voorbaat clementie in. PROVINCIALE STATEN. Ook de Telegraaf weet mee te deelen, dat de Roomsch-Katholieken in ons district den heer J. Bur ger, Burgemeester van Harenkarspel, hebben candi-1 daat gesteld. llnrenkarspcl. Om de candidatuur voor de Prov. Staten van den heer J. Burger, burgemeester alhier en die van den antirevolutionnairen candidaat den heer Dirkmaat, te bevorderen en voor te staan, is een comité van ver schillende personen samengesteld. SCHAGER BAD- EN ZWEMINRICHTING DE WIEl Maandagavond was het jaarvergadering van boven genoemde vereeniging. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren: Schmalz, O. Dekker, J. H. Schene, J. B. Keet en Joh. Meurs. Volgende week zal nog maals worden vergaderd tot het nazien der rekening eu verantwoording, jaarverslag enz. De vereeniging te*t thans 36 leden en eenige huisgenooten. Streng zal er op worden toegezien dat zij, die geen lid der inrichting zijn, daar toch gebruik van ma ken. POSTKANTOOR. Wegens vacantie van de heeren Van Grafhorst en Van Ham, zijn tijdelijk aan het postkantoor werk zaam de heeren Van Driel van Enkhuizen en Smidtj van het Hoofdkantoor te Amsterdam. WEL EIGENAARDIG. Het is Zondag 99 jaar geleden, dat plotseling ge durende den dienst in de N.-H. Kerk alhier over leed O. Tuinman, o. m. hooisteker van de gemeen te. Eigenaardig is het zeker dat de achterkleinzoon, ook C. Tuinman geheeten, thans ook hooisteker is en dat hij hetzelfde huis huurt waarin voor bijna eene eeuw zijn overgrootvader woonde. OPGEROEPEN, De heer H. Mastenbroek, onderwijzer alhier, is opgeroepen voor een proefles aan eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Doetinchem. NAAR DE FEESTEN. Maandagmorgen vertrokken met den sneltrein uit onze gemeente naar Amsterdam, 72 personen. Als dat naar evenredigheid ook elders zoo was, was Am sterdam zeker te klein. VALSCH GELD. Aan een inwoner onzer gemeente overkwam het, dat hem in een paar weken tijds tweemaal een val- sche gulden in betaling werd gegeven. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN Dï PLUIMVEEHOUDERIJ EN TAMME KONIJNEN TEELT IN NEDERLAND. (V.P.N.) Uit achterstaande advertentie blijkt dat Zaterdag a.s. door bovengenoemde vereeniging een lezing zal worden gehouden bij den heer J. Vader, om xo° mogelijk in Schagen een afdeeling van deze vereeni ging te stichten. Om tot het doel dat deze vereeni ging zich stelt, te geraken, geeft zij aan bare lede» wekelijks een orgaan, waarin de noodige wenke» worden gegeven; houdt lezingen en voordrachten. Zfl streeft naar verhooging van de eierenproductie e» naar vermeerdering van de inkomsten uit den hoen derstapel. Zij verstrekt broedeieren en kuikens tege» zeer lagen prijs. Zij bevordert vroeg broeden enz. enz Als bewijs hoe gunstig deze vereeniging in Neder land werkt, kan het volgende dienen. In 1904 werden nog pl.m. 50 millioen eieren van het buitenland in gevoerd voor pl.m. 2 millioen gulden. In 1909 daar- en tegen werden pl.m. 100 millioen eieren voor pl m 4 millioen gulden naar het buitenland uitgevoerd. De lage contributie k f 1.50 per jaar heeft dan ook gemaakt dat de vereeniging nu reeds 15-000 lenen telt. Laat ons hopen dat men in Schagen en vooral in haar omgeving, de belangen van deze ver" eeniging begrijpt en dat door het toetreden van eeU groot r.antal leden het mogelijk zal zijn hier ee» afdeeling te stichten. BOUWEN. Naar wij uit goede bron vernemen, is de bouw va» een heerenhuis voor den heer J. Gouwenberg opge dragen aan den heer J. R. Vlaming alhier. GEMEENTE-ONDERHOUDSWERK. Uitslag der aanbesteding van de onderhouds"®1^ van-, en de levering van zand aan de Gemeente Snildswerk: H. Blok, f 140; H. v. Lint f l^i' M. Zwarl, f 115. Timmerwerk: P. Stammes, J, M. J. Hendrikse f 485: P. Voorman, f 424; L. J; Overtoom, f 3/5,J. R. Vlaming, f 370. Metselwerk S. Koning, f 128.7$; .H. Gielens, f 124; S. Overtotf": f 90.60. Schilderwerk: J. Krans f 417; D. Wit, J. Baars, f 310. Straatwerk: J. Dienaar, Helder, Dj cent per M-.J. Fhlebracht te Wognum, 12Va ceiit l M-.; Zand: G. Rorsl te Schagen, f 1.50 per M -1 Kuit le Zijpe, f 1.20 per M3. JJ POLITIE. .a, Ter secretarie dezer gemeente worden i" verzocht omtrent twee op de weekmarkt van -o jpl- vermiste lammeren en een verloren zilveren bandje. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een (r vonden nachtjaponnetje, gemerkt J. v. d. A.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2