Zaterdag 4 Juni 1910. 54ste Jaargang No. 47 19. EERSTE BLAD. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlandscli Nieuws. mum Nienws- rtsntie- Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vervolg van 2e Blad. 3 Juni. Weinigen zullen vermoed hebben, dat de wetsvoor- dracht, strekkende om het „Arsenaal", op het Water- looplein te Amsterdam, voor c.c. f 150.000 aan de Vereeniging „Beurs voor den Diamanthandel", te ver- koopen, aan welk ontwerp wij den ganschen, lie ven, zonnigen dag van 3 Juni hebben gewijd zonder ermee gereed te komen, tot beroering in de parle mentaire wateren aanleiding zou geven. Toch geschiedde dit, en de stokebrand, de „stormzaaier" is de ondank^ zijn hoogen leeftijd en grijze haren nog even vurige als vinnige heer Victor De Stuers. 't Is met den afgevaardigde voor Weert een vreemd geval. Van-ouds weet men, dat de gedachte als zou een monument van historische of artistieke waarde moeten verdwijnen, op zijn gemoed de uitwerking heeft van een vuurroode lap op 't zenuwleven van een stier. En nu doet het geval zich voor, dat in de stukken inderdaad omtrent de historie van „Het Arsenaal" on juiste, althans zeer onvolledige mededeelingen zijn gedaan. In Crommelin's bekend boek kan men de bewijzen vinden, dat het vermaarde, oude „pakhuis" indertijd, door onze vaderen, niet is gebouwd buiten de kom der stad en hoe zelfs op 't eind der zes tiende eeuw het terrein, waar het Arsenaal zich be vindt, reeds binnen den kring der toenmalige „city" viel. Voor een minder-onstuimig, minder wantrou wend, minder cholerisch-aangelegd mensch zou dat stof geven om ernstig en kalm te wijzen op ge pleegde vergissingen. Niet aldus de heer De Stuers! Hoorende naar de gloeiende taal, waarmee hij den ambtenaar, die i.c. minister Cool had te adviseeren, in de publieke zitting beschuldigde van ontrouw, be drog, deloyauteit, opzettelijke en schandelijke mislei ding zou men werkelijk ertoe overhellen zich af te vragen, of deze driftige grijsaard niet sporen vertoont van, quaerulanten-waanzin. Waar jhr. De Stuers er niet voor terugdeinst om den eerlijken naam van een verdienstelijk officier, die minder thuis is in oude folianten dan de oud-referendaris K. en W.wiens oppervlakkigheid en onvoorzichtigheid in deze te be treuren zijn, doch van wien niemand in ernst kan vermoeden, dat hij willens en wetens; hetzij om de „diamant-heeren", 'tzij om iemand anders te grieven, fraude zou hebben gepleegd... Waar, zeg ik, jhr. De Stuers niet aarzelt om den naam van zulk een amb tenaar aan de algemeene minachting prijs te geven, daar heeft men ook bet recht om zonder schroom te zeggen, wat men van zulk optreden denkt! De voorzitter liet den heer De Stuers reeds veel te lang en veel te ver gaan in zijn „uitpakken" te gen een niet-verantwoordelijken, niet ter vergadering aanwezigen adviseur. En de heer Borgesius had vol komen gelijk met krachtig, toornig, te protesteeren tegen het insluipen van zulke usances, welke tot de bedenkelijkste consequentiën kunnen leiden en zeer zeker het peil van hét Kamer-debat zouden verlagen, Nogmaals; graaf Van Bylandt is in zulke gevallen werkelijk veel te indulgent; had den spreker uit Weert onmiddellijk de presidiale censuur moeten doen gevoelen. Ja, generaal Cool heeft zijn adviseur nu wel de hand boven 't hoofd gehouden en voor den gesmaden persoon is 't een geluk dat 't de heer Victor de Stuers was, die hem aanviel, en niet een der leden, die geheel „au sérieux" worden genomen. Maar toch behoort 't te worden verhoed, dat on schendbare Volksvertegenwoordigers hun „gal" in de publieke zitting kunnen uitspuwen tegen wie hun boos-humeur, hunne zieke zenuwen, hun wraakzucht, of welke andere motoren ook, hen doen fulmineeren! Voor een buitenstaander is 't overigens zeer lastig om zich een zuiver oordeel te vormen over deze zaak. De heer Vliegen zegt: de diamant-mannen, die hier terrein komen vragen, hebben met den grooten handel niets te maken. Zij schacheren slechts in „uitschot". Ter staving van zijne argumentatie ci teert hij autoriteien als Henri Polak, den bekenden en verdienstelijken voorzitter van den A. N. D. B. Bovendien kan de heer Vliegen den naam van den „nuchteren" Berlage in het debat mengen, als steun j voor zijn pleidooi ten gunste der architectonische waarde van het Arsenaal. Dr. Hubrecht houdt eene lange, krachtige, door mr. Van Hamel terecht „meesterlijk" geroemde rede, waarin hij betoogt dat de stichting van deze Beurs niet slechts den Staat financiëel voordeelig is, maar ook eenheid, bloei, sa menwerking zal brengen in de diamant-gelederen. Jhr. De Stuers bezweert de Kamer, dat de Staat een dikke ton-gouds „bekocht" zou zijn met het zaakje (waarde terrein, verhuiskosten, etc. etc.) dat de grond bij het Waterlooplein niet f 79.waard is per M.* maar minstens het dubbele... Dat de „diamant-heeren" een goochem speculatietje wagen tegen den Staat, die immers geen weduwvrouw is... De heer De Vlugt, technicus op het gebied van ge bouwen- en terrein-taxatie, adviseert: „Verkoopt ge- ïust! De huizen zijn oud en niet meer te gebruiken!" Prof. Van Hamel sprak verstandige woorden, en ik geloof wel, dat zijn echt-raak speech je den heer De Stuers 't meest „dwars" zat. Zeker erkent hij, dat oude „Arsenaal" is heel mooi, maar pri mo behoeven we toch niet alle monumenten eeuwig durend te bewaren en voorts: het gebouw past niet in de omgeving, 't Vormt met de „omlijsting", geen heerlijk plekje stadsschoon, als welke men in het oude Amsterdam op tal van punten aantreft. Wan neer van dat Arsenaal zulk een machtige aestheti- sche kracht uitgaat, hoe komt 't dan, dat men daar niet eerder iets van, heeft bespeurd; dat de hoeren deskundigen onze aandacht daar niet eerder op hebben gericht? En wanneer 't er aldus mee ge- °hapen is, dan m0gen wij toch de belangen van een zoo beduidenden tak van Diamanthandel niet belem meren, 0p den achtergrond schuiven. Zie, deze gezonde en verstandige taal kwam nu niet van een enghartig, onartistiek wezen; van een op „centjes- thM en" belust koopmannetje, maar van den aes- wetisch-aangelegden prof. Van Hamel. Zij toonde dat J* J^irt eh oog kan hebben voor mooie dingen, «historische monumenten, zonder verblind te orden door een ziekelijk-fanatische onstuimigheid laar Stuers. 't Is en blijft voor de Kamer een i 'e seval en men kan zich best voorstellen, dat Ik redeneert gelijk mr. Van Lennep, die zegt: arm« leek, raak er den tel bij kwijt en houd mij aan het voorzichtige „in dubio abstine"; stem tegen. Toch geloof ik dat de kansen voor de „diamant- heeren" om hun Beurs op het Waterlooplein te krijgen, vrij goed staan. En daar zal dan jhr. De Stuers' onbekookte uitval niet weinig toe hebben bijgedragen. Zoo ziet men alweer: ,,Qui trop em- brasse, mal étreint! I Van de Donderdag-zitting heb ik nog even aan te vullen, hoe door aanneming van het ontwerp betref fende de Burg. Pensioenwet nu beslist is, dat voort aan alle voordrachten tot het verleenen van pensi oen zullen uitgaan van Financiën; niet meer, dus, door elk der departementen, waaronder de betrok ken ambtenaar ressorteert. Men prijst dat „vereen voudiging" en den leek past hier eerbiedig-afwach ten, doch wèl weet ik, dat menschen, „die 't weten kunnen", hun hart vasthoudenDe toekomst zal moeten leeren wie gelijk heeft. En ten aanzien van het M. U. L.O.-ontwerp, gelijk 't nu zonder twijfel zal worden goedgekeurd, stip ik nog even aan, dat 't de M. U. L. O.-scholen zijn, welke vóór 1 Januari a.s. moeten bestaan hebben of wel „voorbereid" zijn (men haaste zich dus!) om I voor subsidie in aanmerking te komen. De scholen- I U. L. O. (de zeven- en achtjarige cursussen alzoo) I hebben het gansche jaar 1910 om te doen wat voor hun geldelijk heil noodig is. Voor velerlei platteland- I sche schoolbelangen was de nacht van 1 op 2 Juni, waarin mr. Heemskerk met zijne adviseurs de wijzi ging voorbereidde, dus een heilbrengende. Dat het1 product van 's ministers ijver en nachtelijk bepein zen nog iets anders dan lof en waardeering in de Kamer vond, ligt natuurlijk aan 's menschen onuit roeibare ondankbaarheid Mr. ANTONIO. Nieuwe Meaorp. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk al hier prijkt thans eene kaart, die met recht als een versiering van dat vertrek kan worden aangemerkt en zeker wel een aandachtige beschouwing waardig ge keurd kan worden, 't Is eene kaart van den Kostver- loren Polder in deze gemeente, met aanduiding der be zittingen van de Ned. Herv. Kerk in dien polder. Zij is vervaardigd door den heer S. Prins alhier, aan wien daarvoor inderdaad 'hulde toekomt voor de zoo nette en duidelijke afwerking dezer zeer groote kaart. Zij geeft een duidelijk beeld van de aanzienlijke bezittin gen. die de kerk in den Kostverloren polder, zijnde bijna 68 H.A. grond, heeft, waarbij: nog inbegrepen de pastorie met tuin, benevens de Vijverweg. De kerk heeft bijna 67 H.A. verhuurd land in dien Polder. OUDE NIEDORP. Voor de herhalingsoefeningen moeten in dit jaar op komen de volgende verlofgangers uit deze gemeente: K. v. d. Oord 27 Juni, D. Kriller 18 Juli, A. Kou- wenberg 25 Juli, Jb. Terbeek 16 Aug., KI. Bout 17 Aug., en H. de Boer, J. H. Prinz, Jb. Vlaarkamp J. Waterdrinker en F. Molenaar op 12 September! - Hoogwoud. Voor de milicien verlofgangers der lichtingen 1905, 1906, 1907 en 1908 dezer gemeente, zal op Woensdag den 22 Juni a.s. de gewone jaarlijksche Inspectie te Winkel plaats hebben. Hoogwoud. Voor de vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel hebben zich alhier aangiegeven 44 jongelingen. HOOGWOUD. De gewone jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning 'van den gewapenden dienst, heeft dit jaar opgebracht een som van f 3.65. IVieringen. Naar men ons mededeelt zal de herijk van maten en gewichten in deze gemeente plaats hebben in de vroegere veldwachterswoning te Hippolytushoef en wel op 16 en 17 Juni a.s. van 8—12 uur voor Hippolytus hoef; op 16 Juni van 14 uur voor Westerland en op 17 Juni van 1—3 uur voor Oosterland. HOORN, 3 Juni. (Van onzen bijzonderen medewerker). Heden hield de Vereeniging van Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk in Noordholland haar algemeene vergadering te Hoorn, onder leiding van den heer Ds. Adriani te Warmenhuizen. In zijn openingswoord tot de zeer druk bezochte vergadering, herinnert de voorzitter aan het succes te Heiloo behaald met de openluchtmeeting. Hulde brengt hij aan allen, die hadden bijgedragen tot het welslagen. Er zijn aanmerkingen gemaaktde meest ingrijpende was die van de mannen van de Blijde Wereld, die er een verwijt van maakten, dat daar niet is gesproken over maatschappelijke wanverhoudingen. Spreker acht het een gelukkig verschijnsel, dat de Vrijz. godsdiensti- gen nog iets anders op dsn voorgrond kunnen brengen dan die maatschappelijke wanverhoudingien, iets wat niet iets specifiek vrijzinnigs is. Woorden van hulde en waardeering worden gespro ken over het werken van den overleden voorzitter, ds. Schuurman. Van de zetels ppstaande, stemmen de vergaderden hiermede in. De voorzitter wijst daarna op het gevaar, dat dreigt in de classis Edam, n.1. dat geen vrijzinnig candidaat zal kunnen worden benoemd. Dit zal ten gevolge heb ben. dat het provinciaal kerkbestuur in Noordholland voor de meerderheid Orthodox zal zijn en dit zal in vloed hebben op de samenstelling der Synode. Met kracht wekt spreker allen op, alles te doen om daar de overwinning te bevechten. "Spreker vraagt of toenadering tusschen vrijzinnigen en orthodoxen mogelijk is. Doch waar verschil bestaat in afkomst, taal, Schrift- en wereldbeschouwing, daar kan die toenadering niet geschieden, dan met gevaar het beginsel op te offeren. En daarvoor dient te wor den gewaakt. Met de hoop, dat deze vergadering zal bijdragen het vrijzinnig beginsel zooveel mogelijk te propageeren, verklaart de voorzitter haar voor geopend. Hierna werd het woord gegeven aan den heer ds. G. J. Paré van Haarlem, dot het .houden van zijn re feraat over de vraag: „Wat moet er gedaan worden tot verbetering van de Predikantstractementen in de Vrijzinnige gemeenten in Noord-Holland?" De verbetering der Predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk, zegt spreker, is in verschillende krin gen aan de orde. Dit is ten zeerste verklaarbaar. Im mers, die tractememten zijn te laag, ook in een aan tal vrijzinnige gemeenten in Noord-Holland. Zijn de opgaven in het handboek van Van Alphen juist, dan zijn er van de 100 Vrijzinnige Gemeenten 32 die minder dan f 1300 tractcment hebben, 11 be neden f 1400, 13 beneden f 1500, 14 beneden f 1600, 10 beneden f 1700, 9 beneden f 1800, 5 beneden f 1900 en 2 met 2000 gulden of daarboven. Een predikantsgezin zonder kinderen heeft bij zui nig beheer f 1400 noodig om rond te komen. Spreker toont dit aan en licht toe, door overlegging en be spreking van een in 1905 door een predikant uit zijn kasboek opgemaakt budget. Breidt het predikantsgezin zich uit, komen er kinderen, dan is dit bedrag niet voldoende en bij het grooter worden der kinderen stij gen de uitgaven nog meer. Heeft de predikant geen middelen van zich zelf, dan moet hij bij den tegenwoordigen toestand door nood gedrongen, door allerlei bijwerk, zijn uitkom- Sten trachten te verhoogen. Niet altijd, maar toch in menig geval zal dit geschieden óf ten koste van zijn gezondheid,' of van zijn huiselijk leven, óf ten koste van zijn werk in de gemeente. Wie het aan de kracht of de gelegenheid ontbreekt om hun inkomsten door Bijwerk te verhoogen, hebben met hun gezin een arme lijk bestaan te leiden en kunnen hun kinderen geen behoorlijke opvoeding geven. Aangetoond wordt vervolgens door spreker, hoe reeds óm die reden de verbetering van vele predikantstracte menten ter hand moet worden genomen. Doch er is nog een andere reden. Jonge menschen met talent en aanleg zullen bij den tegenwoordigen toe stand terug gehouden worden om predikant te wor den, wijl zij zich afgeschrikt gevoelen door het denk beeld, hun leven lang een kommerlijk bestaan te moe ten leiden. De gevolgen hiervan zijn gebrek aan vrij zinnige predikanten en het vacant blijven van de kleine en arme vrijzinnige gemeenten, die ten slotte er 'dan maar toe komen, om een gematigd orthodox predikant te nemen. Zoo ontstaat achteruitgang en verzwakking der vrijzinnigen in Provincie en Kerk. Hoog tijd is het dus voor ons, gaat spreker yoort, om naar verbetering te streven. Voldoende acht hij het, indien het tractement zoo is, dat een predikant met overleg on zuinig beheer fatsoenlijk kan leven. Daarvoor oordeelt hij het noodig, dat het aanvangs salaris f 1400 is met vrije woning, met 3 vijfjaarlijksche verhoogingen elk van f 200, tot een maximum der halve van f 2000. Overgaande tot de beantwoording der vraag: „Aan wie moet worden opgedragen, om tot zulk een toestand te komen?" uit spreker als zijn meening, dat de Ge meenten daarvoor moeten zorgen, daar het haar be lang geldt en acht hij allereerst kerkvoogden en nota belen aangewezen om in deze te handelen. Er moet worden opgericht een vereeniging van kerk voogden en notabelen van de vrijzinnige gemeenten in Noord-Holland, welke zich ten doel stelt de ver betering der predikantstractementen in devrijzinnige gemeenten in Noord-Holland. De daarvoor benoodigde gelden trachte men te ver krijgen door: Ie. Jaarlijksche bijdragen uit de kerkekassen van alle vrijzinnige gemeenten 2e. doof een jaarlijksche contributie van alle kerk voogden en notabelen 3e. door jaarlijksche bijdragen uit de gemeente van donateurs 4e. door collecten 5e. worde een fonds bijeengebracht door een be roep te doen op alle meer gegoeden onder de vrij zinnigen in de provincie om jaarlijksche giften of gif ten in, eens. De rente ervan worde aangewend voor de verhooging der tractementenen 6e. door alle middelen, die er toe kunnen bijdra gen een einde te maken aan den onhoudbaren toe stand. Een zoodanige vereeniging zal ten goede komen aan de zaak der vrijzinnigen, de positie der predikanten in de kerk zal er door versterkt worden, terwijl er door zal worden bevorderd, dat meerdere jonge men schen, ziende de offervaardigheid der gemeenten, zich zullen aanmelden voor de predikantsbetrekking. Een zeer geanimeerde bespreking volgt op deze in leiding. Het resultaat is, dat besloten wordt het refe raat te doen drukken en kerkvoogden en notabelen uit te noodigen in het najaar samen te komen om deze zaak te bespreken, waarna het Moderamen in de gelegenheid zal zijn de kwesties aan de kerkvoog dijen over te dragen. De heer Paré verklaarde zich bereid het punt daar opnieuw in te leiden. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer D. Eilerts de Haan van Heiloo, ontleenen we het vol gende: In den aanhef wordt herdacht het heengaan van een viertal belangstellende, ijverige leden. De dood nam vrij plotseling den heer W. Schuurman weg, bovendien bedankten door vertrek of anderszins de heeren Ds. A. H. Claasen, D. J. Holsheimer en J. Wijtema. De omvang der vereeniging bleef ongeveer dezelfde. In 1909 werd opgericht de afd. Oosterdijk met aanvan kelijk 215 leden. Te Westwoud is de afd. der Evan gelische Unie veranderd in een plaatselijke vereeni ging van vrijzinnigen met 70 leden. Aan verschillende gemeenten werden subsidies toe gekend ter verhooging van het predikantstractement om met eenigen kans van slagen een vrijzinnigen predikant te beroepen. Ook ter bevordering van godsdienstprediking en on derwijs in vrijzinnigen geest werd dit jaar weder van verschillende zijden, de steun der vereeniging ingeroe pen. De verslagen der werkzaamheden van de verschil lende afdeelingen getuigen van opgewekt en vruchtbaar leven. De.rekening en verantwoording wordt goedgekeurd ten bedrage van f 1614.20 in ontvang en f 1173.70Va in uitgaaf (waarvan f 915 aan subsidies) en een saldo van f 440.49V2. Tot voorzitter wordt gekozen de heer Adriani van Warmenhuizen, tot bestuursleden in de classis Hoorn (vac. Schuurman en Holsheimer) de heeren Natzijl en J. C. van de Blocquery, in de classis Haarlem (vac. Wijtema en Claassen) de heeren F. C. A. Bölger en W. van Rogge. De heeren J. Cremer en Eilerts de Haan werden herkozen. De heer Melohers spreekt nog woorden van hulde en waardeering jegens den gisteren vrij onverwacht over leden heer ds. Ternooy Apél van Alkmaar. Anna Paulowna. Aan het postkantoor te Anna Paulowna en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren, werd gedu rende de maand Mei ingelegd f 7597.64 en terugbe taald f7689.69. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1028. St. Pankraa. Donderdag werd in het hotel Krasnapolsky te Am sterdam de eerste gewone algemeene vergadering ge houden van de leden der „Tuinbouw-Onderlinge ver eeniging uit den Nederlandschen Tuinbouwraad, tot het onderling dragen van het bedrijfsrisico in den tuinbouw. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter der commissie van toezicht, den heer G. Kruyff van Sassenheim. De vergadering was bezocht door de verschillende afgevaardigden der plaatselijke ongevallen-commis- siën en belangstellende leden. Na de opening werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het laatste halfjaar 1909. Op 1 Juli 190 9, datum van in werking treden der bedrijfsongevallen-regeling, waren 1728 werkgevers, uitbetalende een verzekeringsplichtig loon van f 2,663,680 aangesloten. Op 31 December 1909 was het aantal werkgevers gestegen tot 2086 en het verzekerd loon tot 3.185.419 gulden. Daarna kwam aan de orde de balansrekening tot 31 December 1909 welke sloot met een ontvangst en uitgave groot f 23.306,20%. Als loon voor het tuin bouwbedrijf moet door de leden betaald worden de somma van f 12.843,30, zoodat is vastgesteld dat bij de afrekening met de leden, het aandeel van elk lid in de kosten der Tuinbouw-Onderlinge over het laatste halfjaar 1909 bedraagt f 0.75 per f 100 uit betaald loon. De balansrekening was nagezien en goedgekeurd, door een daarvoor aangestelde commissie, bestaande uit de heeren N. Groot Szn. te Enkhuizen, P. M. Koster te Boskoop en A. van Namen Hz. te Zwijn- drecht. Na eenige bespreking van algemeenen aard werd de geheele rekening over het eerste halfjaar 1909 onder algemeene instemming door de vergadering goedgekeurd en geteekend door de heeren W. G. Droog van Haarlem en A. Nobel te St. Pancras. Hierna werd het woord verleend aan den heer A. Nobel van St. Pancras, waarbij werd in bespreking gebracht vereenvoudiging der werkzaamheden van de plaatselijke ongevallen-commissiën en het daardoor komen tot vermindering van uitgaven. Deze zaak werd door den heer Nobel uiteengezet, waarna de spreker werd beantwoord door den heer Posthuma, mede-directeur der Tuinbouw-Onderlinge. Na nog enkele weerleggingen door den heer Nobel, werd beloofd dat het bestuur der commissie van toezicht deze zaak ernstig zou overwegen. Bij de hierop volgende rondvraag werden nog eeni ge vragen gesteld en besproken, waarna tot sluiting der bijeenkomst werd overgegaan. wteringerwaard. Het schoolfeest zal Woensdag 22 Juni gehouden worden. De kinderen der hoogste twee klassen zul len per spoor tot IJmuiden en vervolgens per boot naar Amsterdam reizen om Artis te bezien. De andere klassen zullen in de gemeente feestvieren. Het be drag der lijsten voor deze gelegenheid bedraagt on geveer f 250. een pijb in 't oog. Hoe gevaarlijk 't voor kinderen, kan wezen met pijl en boog te schieten bleek deze week weer te Anna Paulowna. Hier kreeg een jongentje een afge schoten pijl in 't oog, dat daardoor gevaarlijk ge wend werd. Toen de vader 's avonds bij Dr. Bax te Wieringerwaard hulp voor zijn zoontje inriep, oordeel de deze een operatie noodwendig en begaf zich den volgenden morgen met den patiënt naar prof. Straub te Amsterdam, die zich verheugde, dat zijn hulp bij tijds gevraagd was, daar wellicht nu nog genezing mogelijk is. Wicringen. Naar wij vernemen was de visschery ook deze week weder niet rooskleurig. Er werden ongeveer een 20.000 stuks ansjovis aangevoerd aan de beide zouterijen, zoodat deze visscherjj wel als geëindigd kan worden beschouwd. Ook de geepvisscherjj was niet loonend, met de palingvisscherij moet het, hoewel ook niet best, toch iets beter gesteld zijn. Ook werden nog aangevoerd een 20-tal balen alikruiken. WINKEL. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is op verzoek aan den heer G. R. A. Meijer, tegen 1 Juli a.s. ontslag verleend als voorzanger der gemeente en besloten om na verkregen machtiging van het kerkbestuur, sollicitanten op te roepen en een op- volgor te benoemen. winkel. Het getal jongelieden dat zich heeft aangemeld voor deelname aan het voorbereidend militair onder richt, bedraagt 22. burgerbrug. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Burgerbrug is benoemd mej. A. C. Steenmeyer te Amsterdam. valkoog. Vrijdagavond had alhier eene vergadering plaats, over een te houden schoolfeest. Besloten werd om op Dinsdag 14 Juni met de kinderen een rijtoer te maken naar Schoorl, Bergen en Egmond. Met alge meene stemmen werden de bestuursleden herkozen, welke in het afgeloopen jaar in functie waren. liftongeluk. Men seint uit Rotterdam: Een vijftal werklieden in dienst van den aanne mer, den heer L. G. Moorman te Amsterdam, die bezig is om het magazijn De Zon van de firma Vroom Dreesman aan den Binnenweg te verbouwen met de werklift naar beneden, toen onderweg nog een zesde er op wenschte te springen. Vermoedelijk is de daardoor ontstane schok noodlottig geworden, althans de staaldraad knapte af en de lift stortte van 9 Meter hoogte in de diepte. De werkman die door zijn sprong het ongeluk veroorzaakte, J. Sies geheeten, en die daarbij nog was komen te vallen, stierf binnen een uur aan zijn kwetsuren, terwijl een tweede W. de Visser, later evenzeer is overleden. De overige vier werden min of meer gewond in het ziekenhuis opgenomen. geestmer ambacht. Het Ambacht van Westfricsland, genaamd Geestmer Ambacht, plaatste in zijne vergadering te Oudkarspel op 1 Juni, op de voordracht voor Hoofdingeland van Weslfriesland de heeren: 1. P. Wit te Hensbroek. 2. A. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk. 3. G. Bos, burgemeester van Oudorp. Genoemd Ambacht verkoos tot Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en Westfriesland den heer P. de Boer te Valkoog (zie vorig no.) en tot Hoofdingeland van 't Hoogheemraadschap van den Hondsbosscne en Dui nen tot Petten, den heer G. Bos, burgemeester van Oudorp. Tot Secretaris van het Ambacht werd herkozen de heer M. J. Kroon, burgemeester van Oudkurspel.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1