Provinciale Staten. K. Breebaart Jz. J. Zijp Hz. K. Breebaart Jz. J. Zijp Hz. Telegrafisch Weerbericht, Verkiezing Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. avond eenige oogenblikken van grooten schrik beleefd Ongeveer tien uur was de „Wilhelmina", op weg naar Amsterdam ter hoogte van de Petroleumhaven, toen zij werd aangevaren door de „Zaandam I", die de oorzaan uitkomende, uitweek voor een motorboot en tengevolge van den mist de ilhelmina'' niet bespeur- de. De IJ muider boot liep een paar flinke ideuken op aan stuurboordzijde, een nogal vrij erg, waardoor een gat in den wand van de 2e kajuit ontstond, vlak achter de machinekamer. Ken heele paniek ontstond op de volle boot, alle passagiers vlogen natuurlijk uit de ka juiten naar boven. Gelukkig bleek de schade bij on derzoek zich te beperken tot eenige deuken, allen een meter boven de waterlijn, en kon rustig naar Amster dam worden opgesloomd. De „Zaandam I'' was er heelemaal zonder kwetsuren afgekomen. ZONDER STAATSPENSIOEN. „De Arbeid" van het N. A. S. verhaalt van een 73- jarigen stukadoorsknecht, C. Nees, wonende Anjelierstr, 174. Amsterdam, die 37 jaar gewerkt heeft bij de firma gehuwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen, wo nende Willemstraat 123, werd levensgevaarlijk ge wond. Hij heeft een dubbele schedelfractuur. De der de, Wilffert, werd opgenomen met een gebroken been. Een vierde persoon, die in het gebouw aanwezig was, kwam met den schrik vrij. Een verpleger van den gemeentelijken geneeskun digen dienst, die zich Juist aan den overkant van het Kanaal bevond, u. Daaronii is uwe plaats in onze vereeniging. Öok de afdeeling S duigen, zal dien dag feeshj herdenken, en wel tezamen met de afdeel. AlkJ Helder, Medemblik en Winkel. De samenkomst paald te Alkmaar 's morgens ongeveer half elf v daar gaan allen te zamen per tram naar Kgniond Zee, waar een lunch zal worden gebruikt. Des hijAn?11 zal de afd. Alkmaar met hare gasten een nai Catto en nu, oud en afgewerkt, door haar op straat is gezet, zonder een cent ondersteuning en met niets dan het volgend getuigschrift: Firma Wed. A. G. Catto Zn. Stukadoors. Spuistraat No. 50. Amsterdam, 18 Mei ,10. De ondergeteekende verklaren dat C. Nees, verleende de eerste hulp. Later kwamen de directeur van den geneeskundigen dienst dr. Menno Huizinga, en de gemeente-geneesheer L. Heyermans ter plaatse. De twee gewonden werden per automobiel naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd, terwijl het lijk naar het binnengasthuis werd overgebracht, i Ook de arbeidsinspectie en de politie waren spoe dig ter plaatse. Het onderzoek werd geleid door den hoofdinspecteur afdeelingschef H. Beets. Uit het onderzoek bleek, dat de slag het gevolg was van het springen door onbekende oorzaak, van eert ketel. Brand is niet ontslaan. Het gebouw had oogenschijnlijk geen andere schade bekomen, dan dat de glazen bekapping tot op grooten afstand werd weggeslingerd. Gelukkig bleven drie op korten afstand van het gebouw staande gashouders onbeschadigd. 1\ aren deze ontploft en had het ongeluk bij dag. wanneer veel meer menschen op de fabriek werkzaam zijn, zal ere ara. ajuiuuh iu« mic een naniidd tea houden, waar geïntroduccerden en genoodigdenom8 vangen zullen worden in de bovenzaal van de Un Onze bekende spreekster, mejuffrouw Martina Knmie ruim 37 jaar bij hun in dienst geweest is als pjaaf8 gegrepen, dan zonden de gevolgen natuurlijk stukadoor, maar door hooge levensjaren met veej ernstiger zijn geweest, bij machte is zijn werkzaamheden te meer bij macnie is zijn Verrichten. Behoudens verklaren wij dat ge durende die 37 jaar niets op werkzaamheden of gedrag is aan te merken geweest en hij altijd eerlijk en netjes was. Firma Wed. A. G. Catto Zn. De thans ontslagene heeft notabene in 1873 .nog een erfenisje van f 400 als bedrijtskapitaal aan de fit ma gegeven, heeft er eeoimaal f 10 interest van ontvangen, maar later nooit meer; alleen kreeg hij zijn geld bij kleine gedeelten terug. NIEUWE NIEDORP. Vergadering' van de Coöperatieve Vereeniging alhier in de Prins Maurits van den heer J. Peetoom, op Maandagavond 13 Juni 1910. Voorzitter de heer P. Koopman. De secretaris, de heer P. Haringhuizen, leest de notulen, die worden goedgekeurd. Ingekomen zijn een paar ingekomen stukken, w. o. een antwoord van den heer C. Nobel,, rijkslandbouw- leeraar te Schagen, omtrent superphosphaat merk de moet onze 1500ste school worden!! Vrijzinnigen: laat deze woorden nu eens goed tot u doordringen, uit deze woorden toch blijkt duideitj wat ons in de toekomst nog staat te wachten. Laat de verkiezing der Provinciale Staten weer een succes wezen voor de Christelijken en gij zult't zien. steeds bruusker zal worden opgetreden, steeds met meer klem en drang zullen wij de uitingen van, de z.g. Christelijke politiek gevoelen. We hebben 't in da Jongste zittingen der Tweede Kamer kunnen hooren, hoe ver men het durft te drijven, zelfs de in-verder- felijke daden van een Abram Kuyper praat en stemt men goed. Ge hebt het kunnen lezen welk een. ver pestenden invloed of er uitgaat van die zoogenaam de Christelijke politiek. Let op de brute wijze, waarop een Paus in Rome de grofste beleedigingen slingert naar de hoofden der protestanten en leert uit dat alles, hoe steeds meer pen prettig aandoen om eens in grooten getale voor onze en meer de zich noemende Christenen hun stem gezamenlijke belangen op te komen, ter bevordering van laten weerklinken. 11A-1*'* Maay komt dan, vrijzinnige kiezers! ook tot het besef dat in onze streken, waar het vrije beginsel nog steeds heeft weten te zegevieren, wij ook warm moeten opkomen daarvoor en dat wij ons te weer moeten stellen, ons moeten aaneensluiten om dezen verderfelijken invloed te keeren. Wij moeten alle man naar de stembus brengen, opdat onze Eerste Kanier zooveel als dat nog mogelijk is, vrijzinnig blijft. Allen dus naar de stembus op Donderdag a.s. en uw stem uitgebracht op zal eene rede houden, terwijl mevrouw Boldingh—Goj? mans uit Den Helder eenige verzen zal zeggen door een paar dames uit Alkmaar ter afwisseling eèni» muzieknummers zullen worden gegeven, zoodat allf! te zamen een zeer aangenamen dag belooft te worden Het zal ongetwijfeld de leden der verschillende afdeel^ 1* aS sindsoenige maanden verstandig op dit Leeuw' en superphosphaat zonder merk, waaromtrent ,i'.«n.iiKU' »r mrvU «taatsnensionneerinij door de vereeniging diens oordeel is gevraagd geworden. pun,t, stelt de conclusie; er moet staatspensionneering komen. Het antirev. blad „Onze Courant' vertel' een der gelijk gevalLen man die 33 jaar voerman was geweest bij een zelfden patroon, 8 maanden geleden op 6o-jaji- gen leeftijd wegens achteruitgang van zaken ontslagen werd en nu al dien tij<J vergeefs naar werk zoekt. Oud en arm" is een schrikkelijk lot, zegt het chris telijk blad. Maar van staatspensioen wil het met we ten! OP ZONDAG OOK. Friesche visschers, die ter haringvangst willen gaan op loggers uit Brake, Leer en Kmden, moeten zien bereid verklaren op Zondag ook te visschen. Anders worden zij niet aangemonsterd. Het vorige jaar weid des Zondags op deze loggers niet gevischt. DIEFSTAL. In een huis in de 2e Jan Steenstraat te Amster dam vermisten de bewoners uit een linnenkast een bedrag van f 100 aan geld en ongeveer f 900 diamant. Kenige rechercheurs doorzochten de woning en von den spoedig onder een ledikant een opgeschoten jon gen en een dienstbode liggen, die als verdacht van den diefstal, werden aangehouden. Van het vermiste werd niets op een der beide aan gehoudenen gevonden. Het meisje was bij de bestole nen in dienst. De jongen, die onder het ledikant van daan werd gehaald, is haar vrijer. Meermalen was het meisje verboden hem in huis te laten. Op haar werd een sleuteltje bevonden dat paste op het kistje, waaimit de waarden ontvreemd zijn. De politie acht het niet onmogelijk, hoewel onwaarschijnlijk, dat der- dep m ner nms-zfju gem^n a gepleegd. ZIJN EER. In een der dorpen van West-Friesland speelde zich het volgende af: In dat dorp is een Middenstandsvereeniging, met, natuurlijk, een voorzitter en een secretaris. Dezen geraakten evenwel in onmin, door verschil van mee ning omtrent den te volgen weg, om de vereeniging tot hoogcr bloei te brengen, 't Liep zoo hoog, dat de secretaris den voorzitter leelijke dingen verweet, die laler niet waar bleken te zijn. De -oorzitler liet zich dit echter niet aanleunen. Hij schreef den be- leediger een brief, die danig op pooten stond, en waarin hij zijn „heer" (hij bedoelde zijn eer, doch de kracht der gewoonte, om er de dialectische h voor (e voegen, speelde hem booze parien)( terug verlangde. „Als gij mijn heer niet teruggeeft, zal ik mijn recht zoeken", luidde het dreigend. Nu was de secretaris toevallig barbier en een week tevoren waren 's voorzitters lokken onder zijn schaar gevallen. De barbier zat danig' in 't nauw. I Ilaar van den voorzitter was nergens te vinden. Ook hij greep naai de pen en schreef, dat hij den voorzitter zijn heer niet terug kon geven, daar het met t heer van vele andereu in de sloot was gegooid. Belangstellend vraagt de jeugd nu den voorzitter, of hij zijn heer al lerug heeft. BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES AAN ONS LAND. Naar wij vernfemen, zal de president der Fransche Republiek in het aanstaande najaar een officiëel be zoek brengen aan ons land. Hoewel het program nog niet in allen deele is vast gesteld en er ook nog geen beslissing is genomen omtrent den juisten datum en den duur van dit be zoek, mag evenwel met zekerheid aangenomen wor den, dat president Fallières eind September of begin ïoing i In dit antwoord meldt genoemde heer: „stelt men de hoerveelheid in water oplosbaar phosphorzuur in beidé merken op 100, dan is: Merk de Leeuw oplosbaar in water 100, oplosbaar ln cftraat 100, oplosbaar in mine raaJzuur 102.6. Zonder merk resp, 100, 103, 105.5. TVij zullen wel niet behoeven aan te nemen, dat bij aanbesteding van superphosphaat het merk De Leeuw een hooger gehalte van in water oplosbaar phos- phorzuur zou blijken te bevatten dan «dat zonder merk, tenzij daarvoor extra betaling wordt genoten Tot bestuurslid wordt gekozen de heer K. Mijts, in de plaats van den heer D. v. d. Stok (niet herkiesbaar). Volgt verslag omtrent den toestand der vereeniging, uitgebracht door den secretaris. 117000 K.G. koeken en 35700 K.G. brokken zijn in het seizoen 1909—1910 door de vereeniging, die 58 leden teil, betrokken. Onder dank wordt het verslag aanvaard, waarna de commissie tot het nazien der rekening' óver het afge- loopen boekjaar (bestaande uit de heeren J. Rezelman, K Mijis en. Jb. de Vries), bij monde van laatstgenoemde rapporteert dat de rekening in ontvangst en uitgaaf sluit op f 16379.41 Vz, met een voordeelig saldo inbegrepen van f 1.79. Tot commissieleden voor het nazien der volgende rekening worden benoemd de heeren J. Brouwer, J. Langedijk en A. Bakker. Komt in bespreking het voorstel van het bestuur om een bedrag van f 105 gereserveerd kasgeld eene be stemming te geven. Voorzitter licht toe, dat dit geld indertijd op de Noord- hollandsche Bank is belegd geworden, ornaat ongeveer ichijnlijk, dat der- 5 jaren geleden hel voeren van proces Voor de ver- itipfctaihebben 01 uitwin «tand. 't Is toen zoover niet geko- I men, maar de vereeniging lieert aai w in en Brengt ge op deze beide heeren uw stem uit, dan stemt ge de dragers van het vrijzinnig beginsel niet alleen, maar tevens, een paar mannen, die met kennis en oordeel uw belangen in bet provinciaal college zullen behartigen. Zij hebben hun mandaat vervuld met eere, met ambitie en lust hun werk als uw ver tegenwoordigers gedaan. Het zijn mannen die in onze Staten zeer gezien zijn, wieT woord zeggingskracht heeft, wier raadgeving waarde bezit ook voor hun medeleden. En het is dan ook met grooten aandrang, kiezers, dat wij u opwekken, allen op te gaan naar de stem bus. en op a.s. Donderdag te stemmen op de heeren Verder kunnen wij mededeelen, dat de heer Fal- gehouden voor 't geval dat het eens tot procedeeren of inwinnen van rechtskundig advies zou moeten komen. Dan konden die onkosten er van worden bestreden. Spreker is echter van meening dat aangenomen mag worden, dat we wel niet tof procedeeren zullen komen, want bij eventueele toe te passen korting gaat de be slissing niet uit van Ons maar van het njkslandbouw- pvoefstaiion. Daarom vindt het Bestuur béter nu maar de gelden een bestemming te geven en wel, door ze onder de leden te gaan vcrdeelen. Algemeen wordt hierna goedgevonden genoemde som galds onder de leden te verdoelen. Na nog enkele opmerkingen bij de rondvraag door enkele leden gedaan, betreffende minder gewenschte eigenschappen van koeken en brokken en ook betref fende het afhalen dezer artikelen van het station van aankomst, van welke opmerkingen goede nota werd ge nomen. werd de vergadering onder dank door voorzit ter gesloten. NIET OI* ZONDAG. De politie te Utrecht heeft gisteren, zoo meldt het U. D., drie paardenkoopers bekeurd, wegens op Zondag handelen op den openbaren weg. BIJGELOOF. Men schrijft aan „Het Huisgezin": Gebeurd ie L„ in de Meierij. Een meisje is met haar broer en vader op 't veld aan 't werk en steekt bij ongeluk met de riek in haar voet. De riek wordt er uit getrokken en de broer als de wind metde riek naar huis, waar hij er een stuk spek aansteekt. Het meisje op het veld "kon voelen, vertelde ze, dat het spek er aangestoken werd, want toen was de pijn verdwenen. De riek moet nu met het spek er aan blijven staan tob de wond geheel genezen is, anders komt de pijn weer terug. Deze geneeswijze wordt toegepast in de Meierij, in het jaar 1910, en is ook in andere gevallen, die mij en ie -i October a.s. hier zal komen. ter oore zijn gekomen, deugdelijk gebleken. Uitknippen HHHÜ en bewaren om hii gelegenheid eens de proef te nemen, lières de reis met een Fransch oorlogschip naar IJ- het doel van dezen dag. Het Bestuur der Afd. Schagen. AUTOMATISCHE VIOOLMUZIEK. In de Duitsche afdeeling van de Brusselsche t*n toonstelling is automatisch vioolspel ^e hooren. Het Vaderland vertelt ervan: 't Was werkelijk alsof daar een wonder gebeurde, alsof het spookte, en er heerschte dan ook onder de toehoorders een plechtige stilte, en zij schenen als bevangen door een soort van angstigen eerbied voor het wonder dat aan 't gebeuren was. Daar za$ men een gewonen vleugel, alleen afwijkend van alle andere vleugels, doordat er een klein rond kaatje bovenop stond, en dat doode ding vermocht een heerlijke ontroering te wekken, zoodra er maar even een elektrisch afsluitertje was omgezet.,.. Toen 't af- geloopen was, werd getooüd van hoe verbluffende eenvoudigheid dit schijnbare wonder was. Van het ronde kastje werd het voorstuk afgeïiomeö, èH'men zag twee aan twee met de ruggen naar elkaar toe staan vier gewone violen, elk met éen snaar. De strijkstok was een hoepel, die draaide en zoo langs de snaren streek. De viool, die de snaar droeg, wel ke op een gegeven oogenblik bespeeld moest worden, werd tegen den hoepelstrijkstok aangedrukt, de an dere stonden een klein eindje achteruit, wachtend tot hun beurt zou komen. Ook werden de violen wel onder het spelen ster ker of minder sterk tegen den strijkhoepel aange- drukt, waardoor het zwellen of verzachten der too- nen ontstond. De vingerbeweging op de snaren werd verkregen op dezelfde wijze als hierboven beschreven voor de piano. En de muziek die gemaakt was, was in alle opzich ten meesterlijk...... 9POORWEGBRUG INGESTORT. Konstantinopel, 11 Juni. De brug hij hot station Loule Bourgas van den Orient-spoorweg is heden morgen ingestort onder den trein. Eenige wagens vie len in het water. Men vreest dat er een groot aan tel slachtoffers zijn. Een extra-trein vertrok met ge- neesheereu en hulp naar de plaats des onheils. Konstantinopel, 11 Juni. Een trein met levensmid delen, komende van het Noorden, ontspoorde op de brug bij Luie Burgas. De postwagen werd geheel ver nield. Er zijn negen gewonden. ALKMAAR, 13 Juni 1910. SPOORWFGR AMP Aangevoerd 6 Koeien en Ossen f 240 a f310, 134 EUKAMl" vette Kalveren f40 a f 98, per pond f0.75 a f 0.85, Moulins 10 Juni. Een waterhoos ontlastte zreh he- 6;, nuchtere Kalveren (8 4 24, 235 Schapen f20 denochtend boven de gemeente Vallon in Sully, alles a f^J.50, 334 vette Varkens f 0.53 a f 0.55 per K.G., op zijn weg vermeiend. 12 magere Varkens f 18 a f 32. Het k»naal vai1 Berry brak door de dlJkel1 en- ver" MEDEMBLIK, 13 Juni. eenigde zich met de Cher. Aai liappnimai wie Muizen f 2.10 a f 2.60 kleine Toen de sneltrein van Parijs naar Bourboule bij Muizen 1.35 a f 1.80 per H.L. Aanvoer 630 man- het station Vallon aankwam, begaf zich de dijk, waar den of zakken. door de ontsporing veroorzaakt werd. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juni. De locomotief en vier waggons werden omverge- Aardappelen (muizen) f4.— a f5.10, (kleine) worpen f2.a f2.80 per 35 K.G. Wortelen f2.35 a f3.35 DE ENCYCLIEK VAN DEN PAUS. per 100 bos. Men seint uit Rome aan de Liberté: TEXEL, 13 Juni. De Pruisische gezant bij den H. Stoel, heeft eeaj Aangevoerd waren heden 2879 lammeren. Prijzen nieuw onderhoud met kardinaal Merry del Val gel fll.-a f 15.25. had, dien hij op de hoogte stelde van de ontroering! .AMSTERDAM, 13 Juni. die de jongste encycliek in protestantsche kringen! Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 220 vette verwekt heeft. WM koeien, waarvan, de prijzen waren: ie kwal. 80 a Hij verklaarde dat het zijne regeering noodig leek.l 85 ct. 2e kwal. 75 a 79 ct„ 3e kwal. 65 a 72 ct. dat sommige gedeelten van dat stuk, die den gods-| per K.G., 135 melk- en kalfkoeien f 150 a f 320 per dienstvrede afbreuk doen, werden gewijzigd, stuk, 65 nuchtere kalveren f 12 a 15, 22 schapen Deze vraag, die nog al krachtdadig was gesteld! f24 f32 per stuk, 517 vette varkens le kwal. heeft ontroering in het Vatikaan gewekt. 53 a 54 ct., id. 2e en 3e kwal. 50 a 52 ct., Overz. De Paus heeft den raad der Curie-kardinalen bij-I en Geld. 233 lammeren f 10 a f 12, 5 graskal- eengeroepen om te besluiten welk gevolg er aan del veren. vraag der Pruisische regeering dient gegeven te wor-l PURMEREND. IE Junj. den. 212 Stapels kleine kaas f 30.50. 2320 K.G. Boter De TemPs spreekt zelfs van een mogelijk vertrekj f 1.20 a f 1.2a. 026 Runderen, waaronder 226 vette vau den Pruisischen gezant bij het Vatikaan gij er kiezen. Deze beide candidaten stemmend kunt Zt,ker van zijn een paar afgevaardigden te die onze districtsbelangen als hun eigene zullen ver dedigen, maar die tevens krachtig front zullen blijven maken tegen hèt opdringend clericalisme. - ..uuivnuvi'VI vcuu en 23 stieren. Vette, matig 60 a 80 cent per K.G. Gelde matig f 150 5 f 220. Melkkoeien, matig, f 180 5127a' 84 Paarden 90 h 300 gld. per st. 256 Vette kalveren inj cen' Per L.G. 504 Nuchtere kalveren f 12 5 I 24, csijuu. 237 Vette varkens 52 5 56 oent per K G vlug. 69 Magere Varkens 18 a 30 gld., stug. 256 Biggen II a 15 gld„ stug. 2965 Schapen en lammeren. Veile malig, 24 k 30 gld. lammeren, matig, 10 a 16 gld. Kip- ^^JJ.J.JIé^èjrd^j^jE^DO^JtendeierenfLTop-lOO- muiden zal ondernemen, van daar door het Noordzee- I kanaal naar Amsterdam zal opstoomen, om door de Koningin ten paleize aldaar te worden ontvangen. I Door de mindere geschiktheid van het paleis te 's-Gravenhage, is afgezien van een ontvangsst in de Residentie. De terugreis van den president zal per spoor over België plaats hebben. Tel. HET ZIJDEN KUSSEN. Een belangstellend lezer schrijft ons,' snuffelend in oude papieren, het volgende uitknipsel uit de Arnhemsche Courant van 11 October 187 9 te heb ben gevonden: liet blad „het Oosten" beweert op gezag van Ds. de I.;efde, dat „een Christen geen minister kan zijn" d. w. z. dat wanneer een Christen op het zijden kussen wordt geplaatst of zich zelf er op zet, dit liem te glad is, zoodat de Christen er afvalt en do nerscli er op blijft zitten." Deze verheven symboliek voegt onze berichtge ver hieraan toe is ook thans nog leerrijk. N. Rt. C. ZONNESTEEK. Te Leimuiden (Z.-H.) is Zaterdag in het hooiland J. de Vos door een zonnesteek getroffen en gedood. De man laat een vrouw en 3 kleine kinderen na. 14 JUNI. VERWACHTING. Meest matige Noordwestelijke wind. Afwisselende be wolking. Weinig of geen regen. Wanner. ONTPLOFFING. Men meldt uit Amsterdam: Maandagavond omstreeks kwart voor acht had een hevige ontploffing plaats ln de fabriek van de Naaml. Vennootschap Electrozuur- en -waterstoffabriek, gele gen ln den Zeeburgerpolder tusschen het Loozings- kanaal en het Spoorwegbassin nabij het Merwedeka- naal tegenover de Oranjesluizen Donderdag 16 Juni a.s. zal de stimming voor een tweetal leden van de Staten onzer Provincie plaats hebben. Er doet zich steeds aan den kant der vrijzinnigen het verschijnsel voor, dat er voor de verkiezingen voor de Staten niet zoo heel veel belangstelling is bij 't kiezerscorps, we hopen dat ditmaal eens een groote belangstelling zal worden getoond omdat dit zoo hoog noodig is. De politiek van ons land staat op het oogenblik zoo geheël in het teeken van rechts, de kerkelijken regeeren ons vaderland zoo geheel naar hun inzich ten en zooals hun belangen dat eischen, dat werke lijk alles wat vrijzinnig is, nu wel eens alle aandacht er aan mag schenken, om het nog verder opdringen van de kerkelijke partijen te keeren. Zoo onder den schijn van kalm regeeren doet men aan de rechterzijde niet anders dan eigen belangen behartigen, doet men alle best den buit binnen te halen. Alle postjes worden zooveel mogelijk door eigen mannetjes bezet, de openbare school wordt met fin^vuprpn ZZ Z7 h8lig' dat„hij iu dewn °imtrek 'ot allerlei middelen ontvolkt en steeds driester en bru- n a stand, ook aan den overkant van het taler treedt het clericalisme naar voren. IJ werd gehoord. Doordat de dagploeg was vertrok- 1 ken, waren er slechts 4 personen in het fabrieksge- I aanwe,zig' te weten de 56-jarige baas-machi- nist Zaagsveld, de 46-jarige stoker Van Noort en de 33-jarigo machinist H. Wilttert. V!^erStSen°emde' Sehuwd en vader van volwassen f' WaS °"midd"n«k dood. Hij had hevige le wondingen aan het onderlijf. De tweede. vln NoorJ Het is de Standaard van Dr. Kuyper, die het ons enkele dagen geleden toejubelt, natuurlijk onder dank zegging aan God, dat de 1000ste school met den bijbel was gesticht en die met groote blijdschap en voldoening wijst op het feit, dat het aaptal leerlin- Vrije Scholen is gestegen tot 320.000. En Z°° roept de sroote man, ook hier geldt het dankbaar maar niet voldaan. Onze 1000ste school OP AOORBEELD VAN SCHAGEN. Te Purmerend bestaan plannen voor een Handels cursus in den geest zooals hier door de Winkeliers- vereeniging werd gesticht. Een deputatie uit genoem de stad was Zondag jl. in onze gemeente om de noo- dige gegevens te verzamelen, die haar door het be stuur van de Winkeliersvereeniging gaarne werden verstrekt. OPGEPAST, De heer H. Blok alhier kreeg in de vorige week een bezoek van een polderwerker aan de tram Scha gen—Wieringen, die voorgaf voor den opzichter een spoedboodschap te moeten doen en daarom voor een uurtje een rijwiel te huur vroeg. De voorstelling, die de persoou aan de zaak gaf, was zoodanig, dat Je fiets werd afgestaan. Het rijwiel kwam evenwel 11a een uur niet terug en moet tot heden nog terug komen. Het bleek, dat de man was ontslagen. Een onderzoek in de keet gaf niets. Men kon daar naam noch woonplaats gewaar worden. De politie is met het geval in kennis gesteld. KORFBAL WEDSTBIJ D. Uil Winkel meldt men ons, dat er pogingen worden gedaan voor het houden van een wedstrijd tusschen de korfbalvereeniging aldaar en korfbalclub te dezer plaatse. NIET AANGENOMEN. Naai- wij vernemen, heeft de heer W. Toengs te Alkmaar', die op zijn verzoek ontslag had hekomen als Secretaris van de Afdeeling Nooixlholland van het Ne- derlandsch Paarden-Stamboek, het eerelMmaatschap van de Afdeeling, hetwelk hem op de algemeeno vergadering van j.1. Donderdag is aangeboden, niet aanvaard. VROUAVENKIESREOHT. Den 15 Juni zal door de verschillende afdeelingen van the vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, een algo- ineenen propagandadag worden gehouden. Deze datum word gekozen als herinnering aan den openingsdag van het zoo welgeslaagde congres van de Wereldbond voor iVrouwenkiesrecht, gehouden te Amsterdam in 1908. Van dien tijd toch dateert de snelle groei dei- vereeniging, zoowel als de meerder© toenadering en grootere belang stelling van de zijde der groote pers. Omlrent de wijze, hoe dezen dag te herdenken, of te vieren, laat men elke afdeeling vrij, indien maar iets gedaan wordt om nog, o, zoovelen tot ons 'te voeren, welke met ons zullen werken, in onzen sym- pablieken strijd om recht. Vrouwen het is uw pUcht voor dat rc-clit op te komen. Het belang van u zelf, van uw gezin, van de geheele maatschappij eischt dat van DRESDEN, 13 Juni. De (Roomsch-katholieke) koning i van Saksen heeft de ministers van staat tot de zaken der Evangelische kerk bij zich ontboden en tegenover hen zijne levendige voldoening er over te kennen ft; geven, dat hunne bemoeiingen, om op confessioneel gebied voor den vrede des lands te waken, tot nu toe steeds met goed gevolg zijn bekroond. Des te meer aeide de koning het te betreuren, dat tegenwoordig hunne pogingen met zulke lievige aanvaBen oj> de Evangelisch-Luthersche kerk, als de encycliek inhoudt, door de Roomsch-katholieke kerk worden bemoeilijkt Hij zeide, daarom het plan te hebben, een eigen handig geschreven brief aan den Paus te richten. De Kölnlsche Zeitung verneemt uit Rome. dat ook baron v. Ritter, de Beiersche gezant bij den heili gen Stoei, opdracht gekregen heeft, uit naam van zijn regeering bij de Curie vertoogen over de ency cliek te houden. Zondag j.l. wtrd in het circus Busch le Berlij11! een grootsche betooging gehouden tegen de Borromaemj encycliek. De reusachtige zaal was propvol muanenl en vrouwen, die de tropische hitte hadden getrek™! 0111 mede te protesteeren tegen de uitlatingen van del encycliek. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gel voerd, werd een motie aangenomen, waarin uiting wordtl gegeven aan de verontwaardiging der aanwezigen over| de aanvallen op het protestantisme. Deze motie zal aan den rijkskanselier ter hand wor den gesteld. - Voordat de menigte uiteenging, zong zij staande oei eerste en de laatste slrophe van: „Eine feste Br ist unscr Gott!" Een duizendtal betoogers begaf zich daarna naar b*| standbeeld van Luther, waaraan door een eoninussi i een krans werd gehecht. i.[ Ook in andere plaatsen van Duitschland werden ar bezochte protestbetoogingen gehouden. GEMEENTE HEERHUGOAVAARD. Ingeschreven van 131 Mei 1910. van I Geboren: 5 Mei. Adrianuss Anthonius, t000, r. 17 KI Al. A" Pieter Beers en van Maria Wormhout. 7 Mel', frijn* I aantje, dochter van Pieter Groot Mz. en van tje Ptuister. 8 Mei. Anna, dochter van Jacob L ker en van Trijntje Huiberts. Petrus Egbertus, van Simon Klaver en van Margaretha Catharina be. 10 Mei. Beatrix Maria, dochter van Pietöf sui- lEgmond en van Grietje Wester. 13 Mei. Petrus lustinus, zoon van Sijvert Hink en vau MaartjeoF 20 Mei. Johanua Jacoba, dochter van Dirk M hter[ kamp en van Alida Wubbep. Neeltje Aaltje, aoc van Pieter Koppes en van Neeltje Nieuweboe Mei. Anna, dochter van Jan Ottenbros en vaa, „juesl tje Tamis. 25 Mei. Neeltje, dochter van Jal1 I Butter en van Aaltje de Graaf, Dieul Ondertrouwd: 6 Mei. Pieter Smit, 21 jaar en I wertje Vis, 20 jaar, beiden alhier. Teunis Ir „J 27 jaar te Noordscharwoude en Aafje Kostem

Schager Courant | 1910 | | pagina 2