5HT* Donderdag ALLE Vrijzinnigen naar de Stembus en gestemd op de Heeren: ~i st Esters ÏÏ-SL& Telegrafisch Weerbericht, Gemengd Nieuws. Uit en voor de Pers. v<,orüVuVn?kdaZt°e£ f Plaatselijk Nieuws. BERICHT. Laatste herinnering! K. Breebaart Jz. en Jb. Zijp Hz. een onbewoonbaar verklaarde woning? In het hartje van Den Haag staat ergens aan een groot plein een groot oud gebouw, 't Is oud en ver waarloosd en morsig. In zijn tijd moet het een ge bouw van belang geweest zijn, zelfs is t waarschijnlijk, dat de historie vanj het gehoele land, opgeteekend in boeken en geschriften, daar langen tijd zorgvuldig is bewaard, waardoor het de schatkamer was van Neer- land's roem. Maai* nu ziet 't mieserig en vervallen en verwaarloosd. Binnen het hek, dat er voor staat, schijnt een klein filiaal van de asch-staal te zijn gevestigd, speciaal van de afdeeling oud-papier, sinaasappelschil len en overtollig zand. De ramen zijii bedekt met een grijze laag zorgvuldig over het geheele glasoppervlak verspreide 'stof, waardoor binnen in het gebouw on getwijfeld een eenigszins mystisch halfduister zal wor den teweeggebracht, en achter dat door de natuur zelve vervaardigde grauwe matglas ontwaart men vagelijk de vormen van wat eens gordijnen waren, maar nu zijn geworden tot in allerlei grillige vormen geplooide, met sierlijke losheid schotsch en scheef harjgende..... vod den. Bovendien prijkt achter een dier ramen nog een stuk papier met een opschrift. Pogingen om het opschrift te lezen, mislukkende tegen onbescheiden blikken be schermende stoflaag op het raam is te dik. En boven dien schijnt het papier nog scheef te hangen, wat ont cijfering heelemaal onmogelijk maakt. Sommigen zeggen nu, dat op dat papier staat; On bewoonbaar verklaarde woning. Het is mogelijk en het huis ziet er naar üit. Maar waarschijnlijker is het, dat er iets anders op staat. Het schijnt althans vreemd dat het voormalige archiefgebouw op het Plein zoo maar zonder meer onbewoonbaar zou worden verklaard. En het vermoeden is gewettigd, dat met water en zeep en schuiers, enz., aan die onbewoonbaarheid, als zij dan al bestaat, nog wel wat te verhelpen zou zijn. (Vad.)> een ongeoorloofde reclame? Om den te hoog aangeslagenen in den Hoofdclijkeii Omslag te Stad-Almelo eenigszins te gemoed te komen, zooals een sigarenhandelaar te Almelo voor zijn win kelraam aankondigde, gaf deze sinds Zaterdagavond aan ieder, die voor 25 oent in zijn winkel kocht, een of meer der uitgestalde rijksdaalders cadeau. Het zijn ronde spiegeltjes, die aan den achterkant van een ietwat op een rijksdaalder gelijkend stempel zijn voorzien. De politie heeft den nog aanwezigen voorraad rijksdaal ders" in beslag genomen. mosseloorlog. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen In een gedeelte van onze provincie leeft de bevolking van de mosselvangst i.d. te Philippine en verder langs de Brakman. Vele mosselvisschers uit die streek hadden sinds ja ren de gewoonte, om de mossels niet te Philippine, doch in een naburige natuurlijke haven te lossen, het geen hen vrijstelde van het betalen van havengeld. Het tossen daar ter plaatse is echter reeds bij een con tract, dat in 1839 met België gesloten werd, verbo den. Sinds eenigen tijd zijn de Philippiners tegen dit clandistien lossen opgekomen, zoodat de autoriteiten zich thans ook deze zaak aantrekken. Het gevolg hier van is, dat er thans telkens bij hoog water, als bedoelde losplaats te bereiken is, eene afdeeling der brigade IJzendijke der marechaussee aanwezig is om het los sen teg'en te gaan, hetgeen wederkeerig verzet bij de visschers uitlokt. Met belangstelling wordt de uitstag van dezen ,,mcs- seloorlog", zöcals dit incident in den omtrek algemeen bekend staat, tegemoet gezien. DE ONTPLOFFING TE AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam Omtrent de oorzaak van de ontploffing in de Electro zuur- en wa t ere tofi ab riek in den Zeeburgerpolder, on der Amsterdam, kunnen wij nog niets met zekerheid mededeelen. De directie, bestaande uit de heeren G. B. olf en M. Rubens wenschle gistermiddag daar omtrent nog geen niededeelhigen te doen. Het onderzoek werd hedenmorgen nog voortgezet door den hoofdinspecteur van politie, ufdeelingsehef den heer H. Beets. Ook de hoofdinspecteur van den arbeid, de heer J. H. L. van Deinse, stelde een onderzoek ter plaatse, zal missehen kunnen blijken als de gewonden Kunnen in. Diens bevinding was, dat een reservoir, verbonden aan een krachtwerktuig, door hooge drukking is ont ploft. Door welke oorzaak dit werd teweeg gebracht, worden gehoord. Niets wijst er inmiddels op, dat het ongeluk is te beschouw en als iets anders dan een ge woon bedrijfsongeval. Een Justitieel onderzoek zal dan ook verinoedelijK niet worden üigesteid. In den toestand van de twee werklieden, die na de ontploffiim zwaar verwond naar het O. L. V. Gast huis werden gebracht, was hedenmorgen nog geen ver andering gekomen. Van Oort, die een dubbele schedel breuk beKwani, ligt in ernstig levensgevaar, ook de toestand van den tweeden gekwetste baart zorg. NIET NAAR BRAZILIë. Aan een ieder die niet werkelijk landbouwer is en niet over eenige middelen beschikt, moet ten sterkste worden ontraden naar Brazilië te emigreeren. Landbouwers die naar Brazilië emigreeren, moeten in geen geval 'hun vrouw en kinderen medenemen, en zich vooraf goed op de hoogte stelten van de streek waarheen zij zien witten begeven, aangezien in sommige gedeelten vaij Brazilië het klimaat moordend is. Met het oog op het klimaat wordt beslist afgeraden, dat men zich late aanwenen afs arbeider bij den bouw der spoonveglijn Madeira-Mamoré St.-Ct. ERNSTIGE VERWONDING. Ie Gastel bij Rozendaal had een jbnginensch ver keering met een meisje, wier vader zich hevig tegen deze verkeering verzette. Toen nu gisteren de jonge man weer hij zijn meisje was, heeft de vader onver hoeds een mes gegrepen en daarmede den ongewensch- tcn schoonzoon een drietal steken in zijde, borst cn aangezicht toegebracht, zoodat de getroffene bewusteloos neerzeeg. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en het bleek dat de man wet ernstig doch niet levens gevaarlijk gewond was. De dader werd door de maré chaussee in hechtenis genomen, doch na het afleggen van een volledige bekentenis voorloopig op vrije loe ten gesteld. een leuke dief. Nadat Maandag zich iemand bij den kapper Govers te Breda had laten scheren, bracht hij het gesprek op een daar staande fiets, eigendom van den kapper lot heden duurt de proef nog voort. eindelijk in handen. Men zal zich herinneren 1:11 c vorige jaar de 20-jarige .lacob guig, na zich ten nadeele van zijn patroon te Amster dam op een valsclie check, een bedrag van f 2000 k- ven van de coalitie? Ieder, die onbevooroordeeld de gevoerde debatten leest, moet tot de konkluzie komen, dat op dr. Kuy- per's karakter, op zijn wijze van doen een smet kleeft, ïtet ware, het meer of minder zware van zijn ver keerdheden wilde men niet onderzoeken, en dus staat het ieder volkomen vrij aan erge dingen te den ken; reeds op psychische gronden heeft ieder het recht om te zeggen: zijn eerewoord is mij niet ge- noeg.t'rt! brr.'eeot oh el n u j wfd«4 »t<ri hebben toegeëige.id. Vele maanden later werd hij in maar op den toon van iemand, dit zich verruimd Zürich aangehouden, uitgeleverd en door twee maré- gevoelt. Wel heeft de heer Van Idsinga gezegd, dat chaussees gevankelijk naar Amsterdam geleid. Tussehen, hij de enquête niet verlangde, omdat hetgeen wij we- Abcoude en .'Amsterdam wist hij zijn begeleiders te ten al erg genoeg is maar kan men dr. Kuyper verschalken en sprong uit den trein. Daarna is hij Je j slechter dienst bewijzen, en zonderlinger indruk ge- Amsterdam gezien, maai" 't mocht tot heden der po litie niet geiukken hem in handen te krijgen, hoe zij ook op den vluchteling loerde. Niemand dacht meer aan W. Deze is zich echter gistermorgen uitf eigen beweging bij de autoriteiten komen aanmelden en wacht tnans in het huis van bewaring de straf af. welke de rechtbank hem zal opleggen. N. v. d. D. OPLICHTERIJ. De Grondw. meldt: Maandag werd door de maréchaussée te Roosendaal aangehouden een zekere Jan Dam, premieloten-agent wonende te Beesterzwaag. Dit heer trachtte overal bij de kleine burgerij Wit te Kruisloten te verkoopen voor de som van f 16, ofschoon de effectieve waarde slechts f 6.50 a f 7 is Zoodra nu iemand zoo'n lot veel te duur gekocht had, begonnen pas eerst voorgoed de echte opüchters- practijken. Bij Jan v. O. te Kalsdonk had de man eenige maanden geleden zoo'n lot verkocht en hij kwam nu met de mededeeling, dat dat lot was uitgeloot en wel zoodanig dat, wanneer Van O. nu f 70 er bij gaf, hij een effect kon koopen, dat ruim f 105 waard was. zoodoende won hij niet alleen f 35. maar.... deze nieuwe effecten zouden begin Juli uitloten met ten minste f 1000, enz. De goedgeloovige luidjes lieten zich bepraten en kochten een papiertje, dat nadien bleek juist f 2.50 waard te zijn, terwijl van een kans om daarop nog een sommetje te trekken, geen sprake was. Voor dit oplichterszaakje is Dinsdagmorgen genoem de Dam naar de gevangenis te Breda overgebracht. helde aan de geheelonthouders. 15 JUNI. VERWACHTING. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. War- Iwr ii. aaaJMiq el»v qu eiiew boAiaao; OVERSTROOM! NG IN HET AHRDAL. Het schilderachtige Ahrdal, dat jaarlijks door zoo vele Hollanders wordt bezocht, is gisteren door een ontzettend ongeluk getroffen. Door een soort wolk breuk, vergezeld van hevige onweders, is het geheele dal overstroomden de verwoestingen daardoor ont staan Zijn ontzettend. Elf steenen bruggen, over de kronkelende' Ahr geslagen, zijn ingestort, en men vreest dat het daarbij niet zal blijven. Het riviertje de Ahr, in den zomer gewoonlijk een stroom van minieme af metingen. waarin ih'et dan wemelt van forellen, die Hulde aan geheel-onthouders in de volgende ad- een schuilplaats zoeken tussehen en onder de rotsen, vertentie: „Dankbetuiging. Blijkens het raadsverslag van Ter schelling in de N. Harlinger Courant van 5 Juni 1.1. is door den heer A. T. S. in een adres verklaard, dat „door het rusteloos werken van de geheelonthou ders het drankgebruik in zijn hotel sterk is afgeno men, waarom hij verzoekt zijn vergunningsrecht te verminderen". De afd. van den N. C. G. O. B. en der N V. t. A. v. Alc. Dr. danken dezen deskundige voor die erkenning, en beloven voort te zullen gaan er naar te streven, dat de herbergiers op Terschel ling totaal geen vergunningsrecht meer behoeven te betalen. De Besturen." Oude Niedorp. Maandag hebben de schoolkinderen alhier een pret- tigen dag gehad, 's Morgens 6% uur waren zij op het schoolplein aanwezig en werden ze vandaar in opgewekte stemming in 16 rijtuigen naar Alkmaar gereden. Vanaf Alkmaar werd met een stoomboot van den heer Govers, naar IJmuiden gevaren. Wat hadden de kinderen; wat al te praten en te vragen over de vele en groote fabrieken in de Zaanstreek. In IJmuiden aangekomen, werd gewandeld door den groo- ten vischafslag, naar 't strand. In een oogenblik tijds waven de kousen en de schoenen uit en gingen ze in het water loopen, de grootste sprongen over de golven heen. Wat hadden ze een pleizier. Nadat zij nog een stuk op de pier gewandeld had den en een oogenblik van de duinen hadden gerold, werd liet weer tijd om af te varen. In nog steeds op gewekte stemming en onder luid hoera kwamen zij, omstreeks 9 uur, voldaan en behouden weer in liet dorp terug. L'-e kinderen die geen enkele willekeurige verzuim hadden gemaakt, kregen bovendien Dinsdagavond nog een praentigen prijs, naar eigen keuze. Geen wonder dat er bijna nooit geen verzuimen wor den gemaakt. DE ENQUETE. Dr. Bronsveld schrijft in zijn Kroniek in Stem men voor Waarheid en Vrede over de behandeling van mr. Troelstra's enquête-voorstel in de Kamer. „Liefst zwegen wij ervan. Immers is wat wij zeg gen zullen, en zeggen moeten een woord van protest tegen de houding van mannen, die belijders willen wezen van den Heer, voor wien ook wij als onzen Heiland nederknielen. En bovenal zal ons woord gericht zijn tegen den man, die op ons staatkun dig en kerkelijk leven zulk een heilloozen invloed heeft uitgeoefend en uitoefenen blijft. Maar wij heb ben de waarheid te dienen, ook al hebben wij den vrede lief. was tot een woesten bergstroom aangezwollen, die alles meesleepte wat op zijn weg stond. Het dal tussehen Remagen en Neuenahr, het breedste en vlakste deel van (het nauw en steil toeloopende dal. was in enkele uren in een meer veranderd. In Schuld zijn verschillende huizen weggeslagen. Het geheele Kurpark te Neuenahr stond onder water. In de streek tussehen Walportzheim en Kreutzberg, bij Altenahr, is de geheele spoorwegdijk weggeslagen. De straatweg die het geheele dal doorloopt is hij May- schoss, Altenahr. Dernau, Rech en aan de Bunte Kuil geheel weggespoeld, zoodat de naakte rotsen te voor schijn komen en het rijtuigverkeer door het Ahrdal voor eenige weken gestremd zal ziin. Den spoorweg hoopt men in acht dagen weder te kunnen gebruiken. De geheele schade wordt op een kwart millioen Mark geraamd. De regeeringspiesident uit Coblenz, Von Hö- vel! is gisteren onmiddellijk na.ar het geteisterde ge bied gegaan. Troepen uit alle omliggende garnizoenen rukken naar de Ahr, met automobielen, om de men sehen hulp en levensmiddelen te kunnen brengen. Een nieuwe telefoon- en felegraafleiding wordt aangelegd, om aak uit de meest afgelegen dorpen berichten te kunnen ontvangen. Het water valt thans snel. Tal van ongelukken zijn in het overstroomde ge bied voorgekomen, die nog lang niet allen bekend zijn. Zoo werd de eantine, van de Italiaansche werklieden, rtic aan den niéuwen spoorwee arbeiden, weggeslagen. Reeds zijn 15 lijken aangespoeld te Ahrweiler, en ook op andere p'aatsen heeft het water lijken aangevoerd. Volgens de jongs'e berichten worden 87 personen ver mis'. doch men hoop' dat niet alten zijn omgekomen. Men schat echter het aantal Italianen en Ivroaten, die bij de ramp omgekomen zijn, op 30 tot 100. DE ENCYCLIEK. Berlijn, 14 Juni. De Lokal-Anzeiger deelt mede, dat er een verklaring van de Pruisische regeering te wachten is, waarbij medegedeeld zal worden, dat het geschil over de encycliek een bevredigende oplossing gevonden heeft. Berlijn, 14 Juni. Naar verluidt, bevat het ant woord van den paus op de vertoogen van den Prui- sischen gezant betuigingen van leedwezen over de onverwachte uitwerking der encycliek, alsmede de toezegging, dat die encycliek door de Dultsche bis schoppen niet zal afgekondigd worden. Berlijn, 14 Juni. De Pruisische gezant had bij zijn protest tegen de Borromaeus-encycliek de verwach ting te kennen gegeven, dat de encycliek in de Duit- sche diocesen noch van den kansel zou worden voor gelezen, noch in de bisschoppelijke bekendmakingen zou worden gepubliceerd. Op 11 dezer had de Paus echter reeds een bevel aan de bisschoppen uitgevaar digd, dat deze afkondiging of publicatie achterwege moest blijven. Op 13 Juni heeft de Kurie den gezant een door De en.quête door den heer Troelstra voorgesteld iëj ,j- j door de rechterzijde der Tweede Kamer niet gewild den kardlnaaI-staatssecretaris onderteekende nota ter eu zij zal dus niet plaats hebben. band gesteld, in^ welke wordt gezegd, dat de H. S. Laat ons zeggen mogen, dat de heer Troelstra ziiu van nieenlnS is, dat de reden voor de opgewonden- voorstel heeft verdedigd op een wijze die ook oi> keid te zoeken ls in *eit> dat de bedoeling van de ons een diepen indruk heeft gemaakt encycliek niet juist begrepen is en dat daardoor aan In het hart van dezen diehter-sociaal-democraat is eenige der daarin voorkomende zinsneden een betee- 't ons niet vergund te lezen. Of hij bij het beDlei kenis iS geSeven- die met de bedoelingen van den ten van zijn enquête, geleid is geworden alleen door H' S' allerminst strookte. De kardinaal wenscht daar- heiligen ijver voor hetgeen wat waar is eu in 't om te verklaren- dat de Paus met innig leedwezen belang van de moraliteit in regeeringskringeu kan ik het bericht van die opgewondenheid heeft vernomen, niet beslissen. Het zou niet te verwonderen wezen daaï. Z°°als ree!ls formee] ea Publiek was verklaard, indien er in de gelegenheid hem geboden om ni» de Paus ëeenszlns de bedoeling heeft gehad de niet- mand minder dan dr. Kuyper ten toon te stellenals Katbolieken ln Dintschland 0f de Duitsche vorsten te onbetrouwbaar en schuldig aan corruptie, iets geweest kreuken" zr.l zijn, dat hem een genoegen bereidde niet van het ROOS WEER. alleredelst gehalte, 't Zou haast bovenmenschelijk Pas Zaterdagmiddag was de schade te overzien, zijn, indien de heer Troelstra in zijn gemoed niets die bet booze weer van Vrijdag in het Westen van ontwaren kou van een opwelling, die gelijkt on Duitschland had aangericht. Zij loopt in de honderd- wraak. Maar wij hebben daarover niet te oordee- duizenden, len. Wij hebben eenvoudig ons te houden aan het- geen hij heeft gezegd, en dat is door zijn tegenstan ders niet weerleid geworden. De voorsteller der en- quete maakt dan ook op ons een veel beteren in druk dan de woordvoerders der „christelijke tuen." l par- Na een overzicht van de quaestie en van de Ka merbehandeling zegt dr. Bronsveld dan verder: „Menigmalen hebben wij ons het optreden van den neer Lohmau niet kunnen verklaren, en schortten ons oordeel op. Thans behoeven wij dat laatste niet te doen. Zijn rede, waaraan wij thans denken is voor ons een bewijs van het bederf, dat de politiek al meer en meer aanricht in de christelijke coalitie Zij durft de waarheid uietaan. Zij moet bij een blijven tot eiken prijs. Om dat doel te bereiken moet d>r beer Lohmau met zijn schild den man dek ken, VOor wiens karakter hij, op grond van menige bittere ervaring, geen achting hebben kan, maar die verbond met Ronuude 8'UiUteeu is vaa eilquête ernw„ia-„,..i 11 haar geheel, de In een aantal weverijen, in Munchen-Gladbach zijn de rioolbuizen gesprongen, tengevolge waarvan de magazijnen onder water kwamen te staan en de ge weven goederen bedierven. Het tramverkeer met Rheydt stond tot 's avonds acht uur stil, daar de tramweg op een, punt waar hij den straatweg kruiste, ettelijke meters onder water stond. Er moesten op verschillende plaatsen noodbruggen geslagen worden. Ook het tramverkeer met Hardterbroich was geheel gestremd. Men zal wel tien dagen noodig hebben, om de schade, die door het verzakken van de rio- leering ontstaan is, te herstellen. Van verschillende tramrijtuigen heeft de bliksem de toestellen voor het overbrengen van den stroom stuk geslagen. Te Jüchen in de buurt van Munchen-Gladbach ston den de straten ook blank. De brandweer moest vele menschen uit hunne huizen wegdragen. Een trein uit Keulen had een half uur noodig, om door het water te komen. Op de velden zijn de groenten uit de akkers gespoeld. een geheele familie verdronken. Het huisgezin van Van Eynde-Berckmans met zes metUaitCde Ueeft Zii aanvaard?1"«i^Kuyutr hin<?ereu' wa£' naar het Handelsblad van Antw. ver- ueiehabiiiteeJrde° o«eati<LyLS£SJUBt' Zlj heelt ïitut'te™m!id"De ^eunen" nabi-> Turnhout gegaan om ",a uu «preken ln weÏLr plaats is Belegen nabij de vaart, eiker nabijheid zich ook twee fabrieken bevond den. Terwijl de vader werkzaam was met het binden van het hout, vertoefden de vrouw en de zes kin deren nabij de oude zandgroeve, die niet meer uit gebaat wordt. Die zandput is tamelijk uitgestrekt en zeer diep. Er bevindt zich op het water een vlot, samen- gesteld uit eenige planken. De kinderen moeten het ongelukkig gedacht gehad hebben op het vlot te gaan spelen en door welke oorzaak is ons onbekend, doch het kantelde op zeker oogenblik om, met het onge lukkig gevolg dat al de kinderen in het water vie len. Twee kwamen tegen den kant terecht en kon den zich dadelijk redden. Deze gingen, vader roepen, terwijl de moeder te water ging en alle pogingen aanwendde om hare kin deren te redden. Vader kwam dan vol angst toege sneld en sprong ook in 't water. Twee jongens konden, bewusteloos wel is waar, doch levend boven gehaald worden. Zij werden op eenige stappen van den put neergelegd. Op dit oogenblik verkeerde moeder ook in levens gevaar. De vader ging andermaal te water, maar de vrouw en de twee jongste kinderen twee meis jes waren onder het water verdwenen. Zonder aar zelen duikelde de vader opnieuw om de zijnen te redden, ditmaal mislukten zijne pogingen, hij zelf werd onpasselijk en zonk op zijne beurt in de diepte. De twee jongens, die van op den boord dit ijselijk drama zagen gebeuren uitten luide smartkreten. De personen, die in de nabijheid vertoefden, kwamen toegesneld om hulp te bieden. De hulp kwam echter te Iaat, want slechts met groote moeite slaagde men er in de ouders en de twee kleinste meisjes uit het water op te halen. Alle vier hadden reeds opgehouden te leven. Men begrijpt gemakkelijk wat ontroering deze droe ve gebeurtenis op de aanwezigen maakte. Er lagen vier lijken en de toestand der twee geredde broer- kens was in het geheel niet geruststellend. Het eene lag nog altijd buiten kennis. Deze twee kinderen wer den naar het gasthuis overgebracht, waar een hun ner, een jongetje van 10 jaar oud; een weinig na dien overleed. Dit maakt dus vijf slachtoffers. Als een loopend vuur verspreidde zich het droevig nieuws in de ge meente; de toeloop van volk was weldra overgroot. een vrouwelijke smid. Voor de examen-commissie in Bernburg (Duitsch land), legde mej. Pauline Sonntag, voor eenige da gen haar meester-examen in het smedenhandwerk af. Haar gezellen-examen had zij voor eenige jaren met goed gevolg afgelegd. Als proefstuk voor 't meester- examen had zij, in tegenwoordigheid der commissie, een kromme schaar gesmeed, en een paard besla gen. Ook in vakteekenen, in, boekhouden, wisselleer en in kalkeeren was zij zeer bekwaam, zoodat zij met gezamenlijke punten „zeer goed" verkreeg. Mej. Sonntag is 34 jaar en heeft reeds tien jaar haar vader in het smeden geholpen. Tijdens een langdurige ziekte van haar vader heeft zij de sme derij alleen gedreven ZUIVEL EN LUCHTVAART. De aëroplaan bevond zich op weg voor zijn etmaal- tocht van Amsterdam naar Peking, doch ondervond eenige onverwachte hinderpalen onderweg. „Wat hapert er?" vroeg de man aan het stuur. De méchanicien antwoordde: „Wij zijn juist door den Melkweg gevlogen, en de propeller zit nu vol boter." ONWEERSRAMP. Een vreeselijke onweersramp viel Zondag op de Jungfernheide, voor het Johanniskerkhof, nabij Ber lijn, voor. De Jungfernheide is een door de Berlijners gelief de ontspanningsplaats; vooral des Zondags maken honderden Berlijners er een uitstapje heen, om er van de frissche lucht te genieten. Zoo ook Zondag 1.1. Kort na zes uur evenwel begon de lucht te betrekken en dra vielen de eerste regendruppels. Het publiek, dat overal op het veld verspreid was, zocht eeu toevlucht in verschillende lokalen of beschut ting onder de boomen. Meer dan duizend menschen schuilden bijeen onder een planken afdak, bij het Johanniskerkhof, aan da Jungfernheide grenzende, van boven voorzien van prikkeldraad. De regen begon harder te stroomen, er kwam een hevige onweersbui opzetten. ""Plotseling, zoo lezen wij in de „Berl. Lokal Anzeiger", sloeg de bliksem in een gebouw bij het afdak, gleed langs den in het midden van de groote zaal hangenden luchter en werd onder den grond naar het afdak bij het kerkhof geleid, waar hij uit den grond te voorschijn kwam, langs het prikkeldraad voortliep, en midden in de menschenmassa sloeg en wel tachtig tot hon derd menschen neervelde. Op het eerste oogenblik waren allen als verlamd van schrik. Toen zij weer tot zich zeiven kwamen, bemerkten zij, dat het er treurig genoeg uitzag. Tal van mannen en vrouwen waren door den bliksem getroffen; sommigen gaven geen teeken van leven meer; anderen kromden zich van pijn; overal hoorde men angstkreten en het gekerm der gewonden. Spoedig werd getelephoneerd naar het meest nabij gelegen ziekenhuis en toen kwam er weldra hulp opdagen. De bliksem had in het geheel zes personen, nl. Óen vrouw eu vijf mannen, gedood, terwijl ongeveer 40 personen min of meer ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen moesten worden. Van de lichtgewonden konden een groot aantal zich na korten tijd naar hun woning begeven; een zeventiental personen, wier wonden van vrij ernsti- gen aard waren, moesten ln het ziekenhuis blijven; men hoopt hen evenwel allen ln het leven te be houden. egens de Stateu-verkiozingen zal Donderdagavond ons blad enkele uren later verschijnen dan gewoon lijk. de uitgevers. rouwen. He bakkerij van den lieer Broersnia op de Mm* is aangekocht door den heer J. K. Boontjes, dio di perceel nu bij zijn bestaand café zal trekken, dat geheel zal worden verbouwd. zweminrichting de wiel. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer Vader een druk bezochte vergadering van de Ba on Zweminrichting De Wiel gehouden. - Negentien leden waren aanwezig. Na opening vergadering door den heer Schmalz, werden de n° len gelezen door den secretaris, den heer J- '1 Meurs eu onveranderd goedgekeurd. «g Medegedeeld werd dat de vereenlgiug telde

Schager Courant | 1910 | | pagina 6