Telegrafisch Weerbericht, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nog is ingekomen een request van twee vergunning houders ln deze gemeente, de heeren P. Schager en R. Kistcmaker, behelzende o.m. dat zij met groote teleurstelling het besluit van den Raad, d.d. 13 April j.1. hebben vernomen, om aan li. M. de Koningin toepassing van art. 4, 2e lid, No. i en 3 te vragen. Dat dit besluit genomen schijnt onder meer onder den indruk der laatst gehouden zoogenaamde volkstelling, een adresbeweging .waarbij tal van personen getee- kend hebben, die bijv. kinderen zijnde, niet wisten wat zij teekenden en heelemaal de gevolgen ervan niet doorzagen. Dat het adressanten in korten tijd gelukt is de hand- tcekeningen van niet minder dan 214 gezinshoofden in deze gemeente te verkrijgen, die verzoeken, de bo venbedoelde besluiten niet toe te passen. Dat zij, wordt aan het besluit van uwen Raad ge- volg gegeven, de slachtoffers er van zullen worden en groote schade zullen lijden, zonder dat ook maar eenigs- zins het algemeen belang er door gebaat is. Dat waarschijnlijk het gevolg van uw besluit, komt het tot toepassing', zal zijngeen vermindering van drankgebruik maar toeneming van den elandestienen verkoop. Dat adressanten nog altijd de hcop koesteren dat uw Raad cok de belangen van adressanten die toch ook goede burgers dezer gemeente zijn, wil beharti gen en dat zij daarom tot uw Raad het eerbiedig maar niet minder dringend verzoek richten op uw be sluit terug te willen komen. Na voorlezing hiervan door Voorzitter, merkt de heer Keeman op, dat er onder de handteekeningen, die deze twee vergunninghouders op hun adres hebben verkregen wel zijn van dezelfde personen, die voor vermindering en verdwijning van vergunningen zich hebben verklaarddezen zijn naar sprekers meening beïnvloed geworden. De heer Barten beveelt aan om de zinsnede waarin voorkomt van elandestienen verkoop terdege in de ooren te knoopen. Algemeen is de Raad van gevoelen, dat op het eens genomen besluit te dezer zake niet meer moet wor den teruggekomen. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Volgt mededeeling, dat deze gemeente aan de Ge zondheidscommissie te Schagen zal hebben bij te dragen f 24.601/2. Verder komt in bespreking dat er zich hier enkele ziektegevallen voordoen die aan typhus doen denken. En al wordt bij de ruchtbaarheid, die de pers bij zulke gevallen doorgaans spoedig er aan geeft, aange nomen, dat het doel van de pers daarbij is, de bur gers te waarschuwen en tot voorzichtigheid aan te ma nen, .toch wordt het voor de pers aanbevelenswaardig geacht, voorzichtig te zijn en geen melding ervan 'te maken vóór dat cfficiëel is geconstateerd, dat typhus is. Voorzitter wijst er op, dat 't gemeentebestuur te de zen opzichte doet wat het kaneen reinigingsdienst is ingericht, aan de menschen worden ontsmettingsmid delen verstrekt, enz. Daar het lijkenhuisje in zeer vervallen staat verkeert, is ernstig over opheffing van dien onhoudbaren toe stand gedacht. Overleg is gepleegd met den gemeente opzichter, die oordeelde, dat wanneer men 't nieuw te maken liikenhuisje, bij dezelfde breedte van 't oude, dat wel gesloopt kan worden, een paar meter langer maakte, de draagbaren er ook in zouden kunnen wor den geborgenkosten f 383.80. Allen zijn het er over eens, dat er wel tot het daarstellen van een nieuw lijkenhuisje mag worden over gegaan. Da's bepaald noodig, met het oog op den toe stand waarin het thans bestaande verkeert. Daartoe wordt dan ook met algemeene instemming beslotenhet hoe van den bouw zal aan B. en W. in overleg met den gemeente-opzichter ter nadere rege ling worden overgelaten. Aan de orde wordt thans gesteld een schrijven van Ged. Slaten inzake de openbare lagere school en het besluit van den Raad, d.d. 13 April, om op grond achter de school gelegen en aangekocht voor huloschool met lokaal voor vak j, te doen verrijzen op 't land, aangekocht van den heer Slotemaker. Dq Ged. Slaten vinden de in dit besluit vervatte maatregelen niet afdoende ter verbetering voor de thans bestaande gebrekener wordt alleen mede voorzien in 't euvel van gebrek aan .plaatsruimte. Bij de nu volgende lwsprekingen wordt erkend, dat in 't oude schoolgebouw privaten en toezicht en af zondering van jongens cn meisies' niet voldoende is ock de kleedkamers zijn niet goed. In tegenstelling met 't idéé \nn den Raad om de bestaande schoo' te blijven nebruiken met een te stich ten nieuwe hulpschool op 'l land. van den heer Slo- tpmaker afkomstig, willen Ged. Staten stichten eene nieuwe school (als die drie lokalen bevat zijn zij te- vredenï om de oude Thans in gebruik zijnde school de eerste paar jaren als hulpschool te bezigen: althans een paar lokalen ervan. Dan behoefden de privaten ook geene verandering; er zou dan toezicht genoeg zijn. Zooals de lieer Vlug opmerkt, gaat het kinderen- aantal bii de Protestanten in deze gemeente niet voor-, maar achteruit. De heer De Geus meent ten opzichte van stichting van een nieuwe school met drie lokalen toch er op te moeten wijzen, dat men goedkooper bouwt in eens dan in tweeën. Overigens wil hij wel genoegen nemen met den bouw van zulk eene school De heeren zijn van gevoelen, dat. blijven de Rootnseh- Kathrlieke kinderen op deze school, dan zou het wen- schclijk zijn, dat ze vijf lokalen bevat, maar dat moet i uitkomen. Wordt de school met drie lokalen gebouwd, dan zou de bouw zoodanig kunnen worden ingericht, dat bijbouw later zonder bezwaar mogelijk isdaar- mee is ook de schoolopziener tevreden. De kosten van een school, te bouwen op het terrein des heeren Slotemaker (met 3 lokalen'1 zouden zijn schoolgebouw f 6900. brug f 240. walbeschoeiïng f 280, I afrastering terrein f 351, ophooging en beharding Speel- plaats met sintels en grint f 675. (wil men grootere speelplaats, dan zal iedere 100 Ms. van beharden j terrein is er alreeds, f 45 kosten), sloot werk f 66, aanschaffing schoalmeubelen f 350, totaal f 8862. Daar bij ziin niet gerekend de kosten van het terreindat kost in zijn geheel f 4000; doch, aangezien slechts <le helft ervan voor de school zal worden aangewend, i>e- hoeft er voor zoover 't de school betreft dus op f 2000 daarvoor le worden gerekend, is gevoegd bij de f 8862 een Scm van f 10.862, Riiksvergoc.ding van 25 p.Ct. daarvan afgetrokken is f 2713, blijft dus f 8149. plus de f 2000 voor de andere niet voor de school te bezigen terrein-helft, is eene uitgaaf voor de gemeente van f 10.149. Goedgevonden wordt ten slotte met algemeene instem- ming om het te dezer zake in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken en thans opnieuw de twee benoodigde besluiten ter goedkeuring aan Ged. Staten in te zenden. Goedgevonden wordt voorts, van gemeentewege eene leening aan te gaan, groot ongeveer f 10000, naar be hoefte. men heeft ook de onkosten van de overdracht van den grond nog te bestrijden, 4 p.Ct. rente 's jaars, met eene jaarlijksche hlflossing van f 250. Aan den heer Slctemaker wordt door Voorzilter na mens den Raad dank gebracht voor zijn bereidwilligheid bij den verkoop van den grond voor de school. Maar de koop gaat aan, onder voorbehoud van de goedkeu- 1 ring van Ged. Staten, zegt Voorzitter. Daarmee neemt de heer Slotemaker genoegen. Wordt vervolgens mededeeling gedaan van den uit slag der peiling van den daartoe inet slootwater ge- vulden regenbak, aangebracht bij de Ned. Herv. Kerk. Daarbij werd na de eerste in April gedane opname toen er 161.5 c.M. water in stond, den llden April Heft nVa" 3' ,d?n van 2. den 14den van 1 A y^1 den 18den van 2, den 20slen -lsten van 0.;j en den 23sten er 148 vaarge- c.M. water werd geconstateerd, van Ys" cll wa'-ir^ fke^r^ild "°gmaals herhaaldelijk (eveneens Men is van oordeel dat 't nu wel voldoende is. Goedgevonden wordt, het slootwater maar uit den regenbak te verwijderen en dezen te laten desinfec- teeren; daarover zal met dokter Rootlieb in overleg worden getreden. Volgen een paar verzoeken om afschrijving Hooi- delijken Omslag, wegens vertrek uit de gemeente, Di van de heeren C. Swager Jz., en P. Pranger Cz., welke worden Ingewilligd. Het van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Ond. ingekomen adres om betere salaris-regeling en vergoeding woninghuur voor ongehuwde zoowel als gehuwde, vrouwelijke zoowel als mannelijke onderwijskrachten, werd aangehouden tot de volgende vergadering, die naar verwacht wordt spoedig zal plaats vinden, om bij die gelegen heid tegelijk met de dan aan de orde te stellen af- en overschrijvingen te worden behandeld. Rondvraag. De heer De Geus informeert of er al uitslag is omtrent 't verplaatsen van de steenen voor bestrating benoodigd, die verleden Maandag al wegge voerd zouden worden. 't Is voor Oudkarspel wel een punt van overweging wa&r de steenen te brengen. Voorzitter verklaart, daarover aangesproken gewor den zijnde, gezegd te hebben, dat de steenen mis schien Maandag zouden worden vervoerd. Zoo gauw de benoodigde manschappen er zijn, zal dit werk in orde komen. De heer Vlug vraagt, hoe het staat met de brug nabij veldwachter v. d. Berg. Voorzitter zegt dat de balken 18 stuks ft f 4 per stuk beschikbaar liggen en de uitvoering van dat werk'Is nu aan de eigenares of aan de vereeniging Landbouwbelang. De heer Opperdoes verklaart, dat de eigenaresse, mej. de wed. D. Pool, in deze wel zal willen mede werken. Aan den wethouder De Geus wordt opgedragen om te dezer zake in overleg te treden met de eigenares van brug en daarbij betrekking hebbend perceel en met Landbouwbelang. Onder dank wordt de vergadering vervolgens door voorzitter gesloten. SCHOORLSCHE VERLOTING. 1 De hoogste prijs in de Schoorlsche loterij, bestaan de uit paard en kar en tuig, is gewonnen in ver eeniging door de heeren J. Cornelissen Hz. en T. Hossen te Anna Paulowna. Kolhoi'U. Ter gelegenheid van het schoolfeest alhier maak ten de oudste leerlingen een uitstapje naar Amster dam voor een bezoek aan Artis en het Rijksmu seum. Het gunstige weder, niet zoo warm als de dagen der voorgaande week, deed allen, na een dag vol genot, opgewekt en vroolijk thuis komen. Voor de kleineren was een plaatselijk schoolfeest georganiseerd, dat vooral door de toeren van den hier zoo gunstig bekenden Don Bosco, zeer in den smaak viel. Kollioru. Onder ons dorp is een geval van typhus geconsta teerd. Men zij voorzichtig, vooral met drinkwater. ANNA PAULOWNA Tot Directeur van het Postkantoor alhier is be noemd met ingang van 16 Juli a.s. de heer Boom stra, Commies der Posterijen te Helder. HELDER. Uit de burgerij te Kelder heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt de belangen van het district kenbaar te maken aan den afgevaardigde van het district Heider der Staten-Generaal. Deze commissie zal daartoe op bepaalde dagen zit ting houden cm de inwoners van het district in de gelegenheid le stellen hun belangen te bespreken en ze daarna, zoo noodig aangevuld en toegelicht, den afgevaardigde ter hand te stellen; zij zal voortdurend in verbinding staan met den afgevaaidigde. Daar deze commissie buiten ;dle mogelijke politfeke partijen staat en alleen hel belang van de ingezetenen j van dit district op '1 oog heeft, kan men niet anders dan de samenstelling van zoo'n commissie toejuichen. De commissie bestaat uit de navolgende heerenII. J. Alharda, Ankeipark nr. 37W. C. van Breda. Hoofd gracht nr. 19; D. Bais, Binnenhaven nr. 60; \Y. Heij-j man, Parallelweg nr. 19M. A. Kolster, Hoofdgracht nr. 40; 1). Koppen, Zuidstraat nr. 73; W. Biersteker, Lootlsgrachl nr. 21 en G. Westra, fort „Erfprins", de j beide laatsten resp. voorzitter en secretaris. Alle hetzij personen of corporatiën, die zich met een of ander belang tot onzen afgevaardigde zouden willen wenden, kunnen zich ter vergemakkelijking in verbinding stellen met de commissie, waartoe men zich hij één der bovengenoemde heeren kan vervoegen. STATENVERKIEZINGEN. In Zeeland heeft de Statenverkiezing plaats gehad met als voorloopig resultaat een verloren zetel voor links. In Zuidholland lijdt rechts ook geen enkel verlies en kan bij de herstemming slechts winnen. De vrij zinnigen verloren 2 plaatsen in Rotterdam I, waar de sociaal-democraten met de rechtsche candidaten in herstemming komen. Over 't algemeen is er zeer slecht gestemd. In Overijsel is er eveneens verlies voor de vrijzin nigen te boeken. De rechtsche leden zijn allen herko zen en rechts wint 1 zetel te Ommen en 1 zetel verliezen de vrijzinnigen te Enschede, waar van de 3 vrijzinnige leden er éen voor de herstemming uit valt. GYMNASTIEK. vanwege hei Gewest Noord-Holland van het Ned. Gymn.-Verbond, zal er Zondag. 19 Juni a.s. te Wor- merveer in het nieuwe Gemeente-gymnastieklokaal, een voorturnersles worden gehouden, aanvang 10 uur. De hoofdleiding is in handen van den heer II. Perels Bz.. bijgestaan door de heeren F. J. Verlaan en Jac. Teengs. Hei programma bestaat uit: a. Staafoefeningen, a.s. Gew. uitvoering; b. Toestelturnen (.Hoogrek paard en ringen)c. Verspringen. HOOGWOUD. D jisdag. den 21 Juni a.s. zien de kindereu uit-de vier hoogste klassen der vier O. L. Scholen alhier een aardig uitstapje tegemoet, want ze zullen een be zoek brengen aan Artis te Amsterdam, 's Morgens zul len ze eerst een rijtoer maken naar Alkmaar en van- daar met de boot naar Amsterdam. ANNA PAULOWNA. Aan den verlofganger der Militie dezer gemeente H. '1 Hart, is vergunning verleend om voor herhalinffi- oefenmg desgewenschl cp 31 October a.s. onder de I wapenen te komenin plaats van op 12 September a.s. i Anna I'aulowua. Voor deelneming aan de lessen van het voorbereidend Militair Onderricht hebben zich in deze gemeente 35 jongelieden aangemeld. ANNA PAULOWNA Naar we vernemen is de heer S..Speels voornemens om met ingang van 1 October a.s. ontslag aan te vra gen uit zijne betrekking van gemeente-bode De heer Speels was 29 achtereenvolgende jaren als zoodanig werkzaam, steeds tot groote tevredenheid zijner supe rieuren. Door zijne welwillendheid heeft hij de achting van de burgerij verworven en verdiend. HET KOEGRAS. Dinsdag 14 Juni maakten de leerlingen der drie hoog ste klassen van de openbare lagere school hun reisje naar Bergen. 1 Met een der booten van den heer Bosman werd de reis gedaan tot Koedijk en verder ging het per tram naar Bergen, waar natuurlijk de speeltuin werd bezocht; vandaar naar Bergen aan Zee, waar strand qii glijbaan zeer in den smaak van de jeugd vielen. De harmoniekapel „Kunstzin", welke af en toe haar opwekken du tonen deed hooren, heeft zeer zeker het uhjo te 1makeirdlUge" °'n <1U reLs'e to1 cca aangenaam I)e terugreis werd weder per tram gemaakt tot Koe- djlv en verder per boot tot de Blauwe Keel, waar het reisgezelschap zeer voldaan le ongeveer zeven uui arri voc rd o Een zeker welverdiend woord van dank werd dooi den heer Den Das, bestuurslid der vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek, gebracht aan de harmoniekapel en aan het onderwijzend personeel. HET KOEGRAS. Naar we vernemen zullen de eigenaars der kaasfa- briek „De Eersteling" alhier toegeven aan dein elsctl der leveranciers en overgaan tot uitbetaling op gehalte. OUDE NIEDORP. In de op Woensdag gehouden vergadering, van den Slootgaardpoldcr, is de heer D. Wijnker. met algemeene stemmen herbenoemd tot Molenmeester. KOLVEN. Bij den kolfwedstrijd te Krommenie gehouden, ver wierf den prijs voor het hoogste aantal punten ln de eerste serie van den kampwedstrijd, zilv. med. de heer D. Blom te Broek op Langend ijk. In den personee- len wedstrijd verkreeg den len prijs, een kunstvoor werp en verguld zilv. med., de heer A. Kist te Zujd- sciharwoude met 147 punten. Hareiikarapel. Tol Hoofdingeland \an de Banne Harenkarspel is herkozen de heer P. Nieuwboer aldaar. Predikbeurten. Om onvolledige, of onjuiste mededeelingen in de predikbeurten te voorkomen, verzoeken wij beleefd om steeds tijdige inzending van nieuwe of ge wijzigde opgaven bij voorkeur vmor des Don derdags in te zenden- ZONDAG 19 JUNI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, nam. half twee, Ds. Van Griethuysen. Haringhulzen, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Harenkarspel, Dirkshorn, voorm. Ds. Sinninghe Damsté. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. C. Met. (Doop.) Medewerking Zangkoor. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Griethuysen. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Valkoog, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Nieuwe Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Schermerhorn. Winkel, nam. 2 uur, Ds. Zuithof van Aartswoud. Wieringen, Den Oever, v.m. 9.30 uur, Ds. Reinders. Wieringen, Westerland, v.m. 10 uur, Ds.' H. Bax. Huisduinen. Geen dienst wegens vacature. Julianadorp. Geen dienst Callantsoog. Geen dienst. Noord-Zijpe. Geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Ds. Hopster. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. I.. G. Holtz. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Atte- ma van Twisk. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, Ds. Krul, emer. pred. te Schevenin- j gen. Collecte voor Inwendige Zending. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer J. Rookmaaker. 16 JUNI. VERWACHTING. Matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Half- bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Warmer. Marktberichten. SCHAGEN, lö Juni. 12 Paarden 150 a 250 gulden per stuk. 5 Stieren 140 5 300 gulden per stuk. 25 Geldekoeien (magere, f 130 a f 180 per stuk. 90 Geldekoeien (vette) f 180 f 305 per stuk. 15 Kalfkoeien 160 5 240 gulden per stuk. 10 Vaarzen 80 a 120 gulden per stuk. 25 Nuchtere kalveren 7 a 24 gulden per stuk. 390 Schapen (vette) 20 a 32 gulden per stuk. 50 Overhouders 24 5 30 gulden per stuk. 5-10 Lammeren 10 a 16 gulden per stuk. 55 Varkens (vette _p. K.G. f 0.48 5 f 0.55. 50 Biggen 13 a 17 gulden per stuk. 25 Kippen f 0.50 af 1.50 per stuk. 1100 K.G. Boter f 0.95 k f 1.10 per K.G. 200 K.G. Kaas f 0.40 a f 0.50 per K.G. 4000 stuks Kipeieren f 3.40 5 f 4 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK 15 Juni. Aardappelen: Muizen f2.40 a f3.25. Kleine f 0.80 4 f 1.95 per 35 K.G. Wortelen f 1.50 a f 3.05 per 100 bos. MEDEMBLIK, 15 Juni. Aardappelen: Groote Muizen f 2.50 a f 2.80. Kleine Muizen f 1.50 k f 1.65. Groote Ronde f 2.50 per H.L. Aanvoer 580 manden of zakken. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Na afloop van de Schoorlsche paardenmarkt zou den onze plaatsgenooten de heeren F. K. en A. v. T. huiswaarts keeren. Bij het opstappen, in het voer tuig geraakte de eerste verward in de leidsels, ten gevolge waarvan hij achterover in een greppel met water geraakte. De heer A .v T., die reeds was Inge stapt, vreesde, dat het paard er van door zou gaan en sprong van schrik in den greppel aan den an deren kant vau den weg. De eenige, die geheel bij z'n positieven bleef, was het paard, dat bedaard af wachtte of de heeren eindelijk gereed zouden zijn met hun acrobatische toeren en op de gewone wijze naar Schagen zouden gaan. Met een wat minder ervaren paard zou het geval zeker niet zoo goed zijn afge- loopen. EEN GELUKKIG DEBITANT. Op 1000 loten 135 prijzen is zeker wel eene zeld zaamheid. Dit buitengewone geluk had Arie van Twuij- ver gisteren in de Schoorlsche verloting. Onder die prijzen waren een paard en een bak wagen. COÖPERATIEVE SLAGERIJ. In onze gemeente worden pogingen aangewend tot het vestigen alhier van eene Coöperatieve Vleesch- houwerij. Met enkele personen werd de zaak reeds besproken, die waarschijnlijk binnen niet al te langen tijd zijn beslag zal krijgen. NAAR AMSTERDAM. Het uitstapje naar Amsterdam van de schoolkinde ren, die de zesde klasse hebben doorloopen, ligt weer achler den rug. Het programma voor het reisje ont worpen is zeker tol éller genoegen uitstekend uitge voerd. Om 7 uur ging het van hier. Het daverend gezang getuigde, dat de vroolijke troep met blijden zin den tocht uanvaarddc. Onder aangenaam gekeuvel, en vroo lijk gesnap was al tpocdig de hoofdstad bereikt. Nu ging het langs Damrak, Dam. Kalverstraat, Sophiaplein, Regulicrsbreëstraat, Rembrandtplein, AmsteLstraat, Nieu we-Hecregra ebt, Plantage Middenlaan en Kerklaan, naar de groote aantrekkelijkheid van Amsterdam: zijn prach- tigen dieren- en plantentuin. De weg naar Artis gaf nog gelegenheid om het postkantoor te bezien, en een oogenhlik te vertoeven op het stille landelijke plekje, te midden van de drukke Kalverstraathet Bagijnen- hof. ALs altijd, was de jeugd in Arlis voor den rijken scliat van natuur en kunst één oog. Al die vreemde dieren inet hunne eigenaardigheden, de kleurige en keurige groepeeringen van boomen en heesters nam de volle aandacht in beslag'. De bewondering bereikte haar hoogte in het sprookjcspalcis, het Aquarium kele geleiders brachten nog ©en bezoek aan het pa graphiseh museum. köfiio. Om 1 uur ging het met lijn 9 naar het slation, vanwaar naar het IJ werd gewandeld on volgens per keltingboot een paar uurtjes aan' ri*. huis te vertoeven. Daar loonde de jeugd, j10e \°'- paald haar arbeidsvermogen Is. Schommel, wip °nbe- ladders, touwen, en melen stonden geen oogenblik Om half vier was het gezelschap weder aap ,)0 *sl'!- san het IJ, om per salonboot, langs Hollands h ader. naar Zaandam te varen. natt- Het IJ! Uit het verleden, Roept Ihet glorievolle daden! 't Tcovert vóór ons reuzenvloten Met het gcud van d' aard beladen. Van het heden Spreekt herboren energie, Holland heeft zich weergevonden IJ en Zaanstroom wekten die. Bij de aankomst te Zaandam, wachtte het gezeW weder de aangename en hartelijke begroeting van heer en mevrouw Feisser. Wij kunnen hier nos e-1 voegen, dat. dank zij de uitstekende leiding van S. heer C. L. van den Bergh, den Voorzitter der School, commissie, de tocht in alle opzichten tot aller geno^ gen afliep. Dank zij het practisch idéc van den heer J. g Keet, het andere lid van genoemde commissie, die het tochtje meemaakte, leverde de meegenomen consump. tie volstrekt geen moeilijkheden op. Instede van in trommel en kist, was de voorraad in platte kartonnen doozen gepakt, die gemakkelijk te hanteeren, in heen- noch terugreis uitgaven voor vracht eischten. Als bii Esopus, ging men rijk beladen heen. verminderde de inhoud langzamerhand en kwam men zonder pakken weer aan. De embalage was voor den gelukkigen vin der.' MARKTOVERZÏCHT. De Amsterdamsche slagers hadden hedenmorgen den tijd. Dat is een beslist teeken van eene trekkende markt. Een te groote aanvoer, wat te veel onrijpe quali- teit. wat lager markt in Purmerend, werkten samen om den handel te drukken. Bij Donderdag j.1. vergeleken, liep de prijs iy2 en 2 cent terug. De hoogste markt verkreeg de heer Koster Ie Hoorn met 340 gld. Schapen waren den terugslag van voor acht dagen weer te boven. De markt was heden zeer goed. De heer P. Timmerman alhier marktte 32 gld. Vette varkens noteerden, dank zij de aanwezig heid van een drietal Amsterdamsche grossiers, die in den laatsten tijd nog al eens in hadden gezeten, een cent hoogier dan verleden week. Nu werd er 71/2 cent besteed. Geldekoeien en kalfkoeien waren prijshoudend, hoog. Lammeren waren stug met lager prijzen. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden moer van een wagen. DE ENCYCLIEK. De officieuze Norddeutsche Allgemeine Zeitung geeft thans een overzicht van de diplomatieke ge- dachtenwisseling, die tusschen de Pruisische regee ring en het Vatlkaan is gevoerd en die, zooals men reeds weet, tot een bevredigende regeling van het geschil over de Borromaeus-encycliek heeft geleid. Den 6en dezer was den Pruisischen gezant bij het Vatlkaan telegrafisch last gegeven, aan den kardi naal-staatssecretaris de volgende nota te overhandi gen: „In no. 9 van de Acta Apostolicae Sedis is onder dagteekening van 26 Mei een encycliek: ,,Edi- tae saepe dei ore sententiae" openbaar gemaakt, wel ker negende lid oordeelvellingen over de Hervormers en de vorsten en volken, die de Hervorming om- helsd hebben, bevat. Deze oordeelvellingen zijn niet tot de dogmatische en kerkelijke tegenstellingen tus schen de gezindten beperkt, maar zij strekken zich tevens op zedelijk gebied uit. Het kon niet uitblij ven, dat deze oordeelvellingen een diepe beroering in alle protestantsche kringen van Pruisen verwek- ten, die zich in hunne godsdienstige, zedelijke en politieke gevoelens, welke onafscheidelijk aan de ge schiedenis der Hervorming verbonden zij.i, ernstig gekwetst gevoelen. De koninklijk Pruisische regee ring ziet zich 'daarom gedwongen, tegen deze ook tot de Pruisische bisschoppen gerichte uiting verzet aan te teekenen. Tegelijkertijd stelt zij in het licht, dat de verantwoordelijkheid voor verstoringen van den godsdienstvrede, die een gevolg van de aan schrijving zijn, alleen dengene treft, van wien zij is uitgegaan. Dit meent de Pruisische regeering, die bij den apostolischen Stoel in het belang van goede betrekkingen tusschen staat en kerk een diploma tieke vertegenwoordiging onderhoudt, door haren ver tegenwoordiger met zooveel te meer recht te kun nen uitspreken, 'daar zij van haren kant trouw aan hare door de grondwet gestelde taak, er naar streeft, inet allen ernst en met alle middelen de bescher-l ming en bevestiging van den vrede tusschen de pro-| testantsche en de katholieke bevolking van den staat te bevorderen." De gezant heeft die opdracht op 8 dezer uitgevoerd en daarbij overeenkomstig de hem verstrekte lastge- j ving de stellige verwachting uitgesproken, dat d* pauselijke Curie middelen en wegen zou vinden, die geschikt waren, de uit de openbaarmaking van del encycliek voortvloeiende nadeelen zooveel mogelijk ter zijde te stellen. In het bijzonder moest Pruisen:1 verwachten, dat de encycliek in de Duitsche dioce-j sen noch van den kansel afgekondigd noch ln de bisschoppelijke ambtelijke organen openbaar zou ge'j maakt worden Den llden dezer is den gezant ambtelijk verklaard dat de paus den Duitschen bisschoppen reeds berd had gegeven, zulk een afkondiging en ogea&aar- making achterwege te laten. J Den 13den dezer heeft de Curie den gezant de vol gende door den kardinaal-staatssecretaris ondertee- kende nota ter hand gesteld: L „De ondergeteekende kardinaal-staatssecretaris heet de eer. Zijne Excellentie den Pruisischen heer ge-f zant de ontvangst van de vriendelijke nota van dezer aangaande de opgewondenheid, die zich onde de Pruisische bevolking na de openbaarmaking van de encycliek „Editae saepe" vertoond heeft, te be vestigen. De heilige Stoel, meent, dat de oorsprong van die opgewondenheid hieruit voortvloeit, dat ne doel, dat de encycliek beoogde, niet juist begrepn I is, en dat daardoor eenige van hare zinsneden uitg®" legd zijn in een beteekenis, die aan de bedoeling® j van den Heiligen Vader volkomen vreemd |s- ondergeteekende kardinaal stelt er daarom prüs te verklaren, dat Zijne Heiligheid met waar >ee wezen het bericht van zulk een opgewondenheid I nomen heeft, daar gelijk reeds in het °>,e en in allen vorm verklaard is eenige bedoeling' niet-katholieken van Duitschland of hunne voruej. te krenken, verre van zijn ziel is geweest. De lige Vader heeft voor het averige nooit een 6 geilheid laten voorbijgaan, om zijne oprechte ach I en sympathie voor het Duitsche volk en zijne sten aan den dag te leggen en heeft nog bij een S legenheid, die zich kortgeleden voordeed, het ge gen gehad, van die gevoelens opnieuw blijk te ven. De ondergeteekende kardinaal neemt deze g genheid te baat, om aan Zijne Excellentie de ui i van ztjne uitnemende hoogachting te hernieuwen- De Duitsche pers toont zich nogal tevreden het antwoord vau den Paus. ^,0- De Kreuzzeitung en de Deutsche Tageszeitung nen zich zeer voldaan over de wijze, waarop he D ticaan den indruk van de encycliek heeft tra< .j6i- te verzachten. De Kreuzzeitung wensebt de sche regeering geluk met het welslagen van haa treden bij de Curie. Men kou niet verwachten' de paus in zijn positie de gewraakte uitdruk*

Schager Courant | 1910 | | pagina 2