Nieuwe Abonnés tal rt. da.rtll ee.art£l v, .Meisje. ,e Hoorn, tou. en stortt, zich daar in d. nog MM Zalertlug 18 Juni 54ste Jaargang No. -li 27. i mt EERSTE BLAD. ontvangen de tot 1 Juli GRATIS. ekendmakingen. nog verschijnende nummers van dito» v°°r Gemengd Nieuws. Biimenlandsch Nieuws. Akcitei Nitiii- Aimttitit- LailSmlla ■BAMRIIMK Dit nummer bestaat uit drie bladen- in verbinding staan, zooals b.v. hooge boomen, dra- de hoop wordt gekoesterd, dat ook de z.g. aardappel den die in den grond verioopen, torens die met hun trein wederom zal loopen, waarvoor het bestuur een fundamenten diep in den grond staan, enz. Daarbij krachtig pleidooi heeft gehouden bij de Directie der is de weg van den bliksem niet altijd loodrecht van H. S. M.- EMEENTK SC HAGEN. O uitslag verkiezing. Aangevoerd werd 408 zak aardappelen, het dubbele van den aanvoer van vorige jaren op den eersten vei lingsdag. De prijzen waren als volgtgroote muizen f 1.90 a f3; drielingen f 1.40 a f 2.30; kleinere 0.40 a f 1.05; Schotsche muizen f 1.90 f 2.70 per boven naar beneden; hij springt vaak van zijn weg of vertakt zich naar andere voorwerpen, die goede geleiders van de electrlciteit zijn. Daartoe tjehooren ook menschenverzamelingen, waarvan tengevolge der uitademing en de werking van de huid steeds voch- tigheid uitgaat. Zeer vatbaar om getroffen te worden 35 K.G.slaboonen f 0.40 per 100 stuks, zijn voorts alle metalen vanwege hun zeer groot elee- Handel zeer vlug; door den heer W. Bakker werd bkïrtj-1 weders vóór alles hooge, spitse voorwwerpen te mij- Door de harddraverij-vereeniging „De Henastman" UlUll den en zich verre te houden van boomen, metalen werden m de 17 dezer gehouden algemeene vergade- en menschenophoopingen. Heel merkwaardig heeft de r- ijestuursieden herkozen de h.h. Jb. Swaag, P. statistiek aan 't licht gebracht, dat naaldboomen en Blom en K siotemaker en gekozen de heer Jb. de van het loofhout, de beuk, het zeldzaamst door den Beus werd 10 Juli een harddraverij uit te bliksem getroffen worden, de eik daarentegen de sterk ste aantrekkingskracht op het hemelvuur uitoefent. I De wind verhoogt het bliksemgevaar. Men zal dus verstandig doen, als men met vrouw en kinderen on der weg door onweer overvallen wordt, niet hard te gaan loopen, maar liever zich kalm nat te laten rege er nen dan door snelle beweging de lucht in beweging Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- te brengen en daardoor het bliksemgevaar te ver gen maken bekend, dat een afschrift van het proces- grooten verbaal, vermeldende den uitslag der op 16 Juni jl. Qok zjj. men z„n hoede niet te dicbt bjj- ejkaar gehouden stemming, ter verkiezing van twee leden te loopen of elkaar of de kinderen aan de hand vast van de Provinciale Staten van Noord-Holland, is aan- te houden: dat geeft slechts aanleiding tot het vor- u cac i vaCA> vi. L fjX1 .11 LO CL I X cX vXX v v/ w 11 v^ U V w 1 geplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter men eener geieidjng v00r de electriciteit. Op straat inzage ligt. Schagen, den 17 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. o— inrichtingen, of op een landweg is men 't veiligst in 't midden tusschen de beide rijen huizen of boomen. In de kamer moet men zich bij onweer niet in de nabijheid der gas- en waterleidingsbuizen ophouden. Men blijve ver van de lampen en bade niet tijdens een onweer. Om de vochtigheid in de kamer te ver minderen doe men een raam open een maatregel die alleen dan gevaarlijk is wanneer de wind op het raam staat. welke gevaar, sdJ^aJ^nhülder ktumen het bezoek van president fallieres. Burgemeester e„ to der ymeentoSchegg. j j, met fe7S;<!riSnubade "-«■ Pres.Ueut FaU.é,,* lo. van C. Straat, broodbakker aldaar, om ver gunning tot 'oprichting van eene bakkerij in het per ceel Regentenstraat, wijk D. no. 67 2o. van H. Blok, smid aldaar, om vergunning tot oprichting van een smederij in het perceel Lagenoord, wijk F, no. 39en 3o. van J. A. van Ketel, drukker aldaar, om ver gunning tot plaatsing van een gasmotor in de drukkerij, irt het perceel Molenstraat, wijk C. no. 136a. Op Woensdag, den 29 Juni 1910, des middags ten 12 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen die verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, dezen zomer of den komenden herfst geen reis naar Nederland zal ondernemen staking der maekthandelaren. De aangekondigde staking der markthandelaren te Enschede is geheel mislukt. Het meerendeel der han delaren koos eieren voer zijn geld en nam de plaat sen op de nieuwe markt weder in, trots de pogingen der minderheid ,die de burgerij per strooibiljet verzocht, hare pogingen, om weder op de oude markt te wor den toegelaten, te willen steunen. De burgemeester ver bood het venten op en in de nabijheid der oude markt. Oudosluis. Bij den heer R. te Oudesluis had een kip 3 weken op de eieren gebroed, waarna eenige kuikens te voor- kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde schijn kwamen, één er van kwam echter niet uit en tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen scheen toch een kuiken te bevatten, van de ter zake ii De aandacht van vestigd, .dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gemachtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Schagen, den 15 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, j. p. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. o stapvoets rijden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen: Gelet op art. 51 van de Politieverordening voor die Gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat het op MAAN DAG 20. DONDERDAG 23 en ZONDAG 26 JUNI ■komen schrifturen. I Na het ei te hebben opengedaan, bleek dat er een langjiebbenden wordt er op ge- j volslagen kuiken in zat, voorzien van twee koppen j~ "'o' cn vier poolen. Na de ontwikkeling is het diertje be paald dood gegaan en heeft den dop niet kunnen ver laten. Oudesluis. Alhier zal het schoolfeest worden gehouden op 7 Juli a.s. De leerlingen uit de drie hoogste klassen, alsmede die de school 1 Mei j.1. verlaten hebben, zul- i len een reisje maken per spoor naar Haarlem en dan per tram naar Bloemendaal en Overveen, terwijl den leerlingen der drie laagste klassen een feestje wórdt bereid op het schoolplein. de openbare school. Men schrijft uit Loosduinen aan de N. R. Ct. Het dorp Poeldijk (onderdeel der gemeente Monster) met uitsluitend katholieken als inwoners, heeft een openbare school; met een katholiek hoofd en onder wijspersoneel natuurlijk. Die school is tegenwoordig te klein, 't Meerendeel der bevolking en de onder schrijven voor paarden, welke geen hoogeren prijs won nen op de korte baan dan f 80, terwijl Dinsdag een wedstrijd zal worden gehouden in ringsteken en sleu- teltrekken door paren per rijtuig. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van ruim vijf gulden. winkel. De vrachtrijder F. Klaver is Donderdagnamiddag zoodanig van een wagen met een voer hooi gevallen, dat hij met zijn hoofd terecht gekomen is op de straatsteenen en zwaar aan het hoofd gewond is op genomen Geneeskundige hulp moest onmiddellijk worden in geroepen, De hoofdwond schijnt niet levensgevaarlijk te zijn. anna paulowna. Bij de Ned. Herv. kerk te Midlum is beroepen de heer J. Rookmaaker, cand. te Breezand. vlektyphus. Naar het N. v. N. verneemt, doen zich te Am sterdam eenige gevallen van vlektyphus voor. De lijders aan deze gevreesde ziekte zijn naar de barak ken der gasthuizen vervoerd. v ogelbeschermin g. In „de Muij", een uitgestrekt terrein op Tessel, waar de in 't wild broedende vogels beschermd wor den gingen de bewakers dezer dagen eens op verken ning uit. Zij vonden toen niet minder dan 1600 eieren van verschillende weide-, water- en moerasvogels. Eer deze maand ten einde is, zullen uit die eieren wel reeds de jonge vogels te voorschijn zijn gekomen. pokken. Te Zwolle heeft zich een geval van pokken voor gedaan bij een kind. De medische inspecteur van de volksgezondheid, de heer G. Oosterbaan, heeft aan de Zw. Ct. beslist verzekerd dat de ziekte waaraan het kind lijdt wel ter dege de pokken is. De patiënt is met de ouders in het afzonderlijke gebouw voor besmettelijke ziekten bij het Sophia-Ziekenhuis opge nomen. Het wordt daar uitsluitend door rood licht In bet district Franeker treden af 4 vrijzinnigen en 1 sociaal-democraat. Bij de herstemming gaat het tusschen 5 vrijzinnigen, 3 mannen van rechts en 2 sociaal-democraten. De aftredenden in het district Schoterland zijn al len vrijzinnig. Bij de herstemming gaat het tus schen 5 vrijzinnigen, 3 sociaal-democraten en 2 leden der rechterzijde. ook een arbeidsongeval. Wat is een ongerval? In 't verzekeringswezen zal men het over een definitie wel nooit eens worden. Een scherpzinnige uitlegging van de wet op arbeidsonge vallen gaf dezer dagen een rechter te Londen. Op 18 Maart 1.1. werd John Innes Nisbet, die een groot bedrag voor zijn patroon vervoerde, in den trein vermoord; de moordenaren maakten zich meester van het geld. De rechter nu verklaarde, dat dit sterfgeval met een arbeidsongeval gelijkgesteld moest worden, omdat Nis bet aan een bevel gehoorzaamde en omdat, zoo hij beschuitjes inplaats van geld in zijn zak had gehad, hij- niet zou zijn aangevallen. Dies veroordeelde de rechter de patroons van het slachtoffer, 3700 gulden uit 'te betalen aan zijn weduwe. een mirakel. Een Vlaamsch blad meldt het volgende: Een echt mirakel is gebeurd op de spoorlijn Doornijk—Kortrijk aan den bareel der statie van Estam- puis. Daar speelde het 3-jarig knaapje der echtgenooten Van den Steen nabij de bareel en vond er vermaak in door de opening te kruipen om over de Aai Is te loopen. Wanneer het zich op de rails bevond, «wam uit Kort rijk een goederentrein in volle vlucht aangereden. De machinist van den trein kon den kleinen bengel niet zien, die zich te midden van 't spoor bevond en reed dan ook voort. De knaap werd door de locomotief omgeworpen on der de oasen van vele personen die voor den barreel wachtten. Op hun hulpgeroep stopte de machinist, doch een groot gedeelte van den trein was reeds over den- knaap heengegaan. Een ieder verwachtte er zich aan den kleine afgrijselijk verminkt en vermorzeld terug te vinden, doch wanneer de trein eindelijk stopte, kwam de kleine Van den Steen van onder den vijfden wagon gekropen, niet het minste letsel bekomen hebbend, ten zij eene kleine kneuzing aan den hals. De knaap was te midden van het spoor neergeworpen en bleef er on beweeglijk tiggen totdat de trein stilhield. ook daar! De warme, zonnige lentedagen, waarin geheel Noord- Amerika zich sedert weken mocht Verheugen, hebben plaats gemaakt voor een kouden voorzomer. In het geheele noorden van de Vereen igde Staten staat de a.s.. in lhet belang der openbare veiligheid is verba- wjjzers willen uitbreiding een ander" gedeelte en de den in de kom der gemeente vanaf de punten, waar de geeg^jjjjjeid willen een roomsche school. De onder- daartoe betrekkelijke waarschuwingen zijn geplaatst, an ders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 15 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. beschenen, waardoor de ettering der pokken eenigs- thermometer buitengewoon laag. Het zeer koude, mistige zins kan worden tegengegaan en de sporen die deze weer houdt reeds verscheiden dagen aan, en uit som- gewoonlijk achterlaten wat voorkomen worden. - mige plaatsen van den slaat New-York wordt zelfs De ziekte had zich in zeer geringe mate ook bij j nachtvorst gemeld. Ook de Oostelijke staten hebben de ouders vertoond. Deze waren beide gevaccineerd, zwam- onder de lage temperatuur te lijden. watersnood. Uit Berlijn schrijft men d.d. 15 Juni: Na den waternood, de watersnood. Gisteravond heeft de hoofdstad bij een onweer, zoo heftig, als wij er hier in geen jaren een gehad hebben, voor een goed deel onder water gestaan. Tegen zeven was het plotseling donker geworden, en een half uur later stroomde een regen neer zoo geweldig, als ik nooit te voren, zag. Bij dikke stralen schoot het water pijlrecht naar beneden, en in minder dan een kwar tier konden de riolen het niet meer afvoeren, en de straten hier in het oude westen, maar meer nog in noord- en zuidwest, waar niveauverschillen bestaan, het kind niet. heerhugowaard. Tot verbetering van den waterloop gelastte het Pol derbestuur aan verschillende ingezetenen hunne dam men te vervangen door bruggen. In de plaats van den heer K. Kieft werd tot Heem raad gekozen de heer J. Schilder. llarenkarspel. Voor korten tijd hebben ongeveer twaalf boeren uit den omtrek, die voorheen hun melk elders leverden besloten met de kaasfabrick in 't Waarland te con tracteeren. Voor de daaruit voortvloeiende meerdere werkzaam heden aan de kaasfabriek bleek de welput geen ge- stonden van trottoir tot trottoir vol met water, waar- noegzame hoeveelheid water te geven, waarom men door nu en dan nog een droschkepaard plaste, of besloot een nieuwe put te laten slaan. Dit werd op- een auto golven groef, die over het trottoir liepen, gedragen aan den heer A. Sleutel van Dirkshorn. Na als de golven op den wal bij het passeeren van een eenige dagen was bij met boren gevorderd tot een stoomboot. diepte van 125 voet, waar hij een laag vond, die prach- Onder de viaducten van de Stadtbahn heeft het wa- tig helder water gaf in ruime hoeveelheid. Men is ter een hoogte van een halven tot driekwart meter dus nu weer klaar. j bereikt, de breede Kleiststrasse was een rivier; HAZEPOLDER zo° hoog stond daar het water> dat de auto's er Mej J C. Mann' te Hazepolder komt als No. 1 ?lev<r? staan-_ omdat de ontsteking onder water niet wijzers zijn daartegen, omdat zij te niet gaan van hun school vreezen en daardoor misschien hun betrekking1 verliezende weerspannige bevolking, omdat zij dan extra moet bijdragen. i he' Ci^ÖXt voorkop de XoordTadit'Vn onctemijzeres 'aan de'Bur- functioneerde Het golfde naar den Nollendorfpïatz motief gebruikt wordt: „dat het onderwijs op de open- vlekziekte. Bij A. P. te Sint-Maartensbrug is de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. bare beter is 1 Mr. E. N. KAHUSEN Mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland, heeft te kennen gegeven, dat hij we gens hoogen leeftijd, niet meer in aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming. uitsluiting philips Co. Door de ifrma Philips Co. is onderstaand schrij- kollioru. Woensdagavond jl. gaf de hr. Don Bosco, professor in de goochelkunst, in de zaal van den heer Rempt voor een vrij talrijk publiek eene uitvoering. Hoewel ven verzonden aan het leidingscomité der uitgeslo- genoemde heer hier reeds meermalen was opgetre- tenen: den, werden zijne toeren met de meeste aandacht en i antwoord op uw schrijven dd. 14 dezer deelen verbazing gevolgd. Wij durven dan ook genoemden wy u mede, dat wij uwe voorstellen niet kunnen heer bij een ieder ten zeerste aan te bevelen, daar aannemen en niet van plan zijn erover te confereeren. zijn werk onverbeterlijk is. De onderhandelingen zijn dus weer afgebroken. De Onze Harmoniekapel zorgde voor gepaste afwisse-l firma gaat nu voort met het aannemen van nieuwe ling. I werkkrachten, doch is bereid, ingevolge de reeds vroe- nieuwe niedorp. ger gedane concessies, ook voormalige werkkrachten Vrijdagmorgen 11 uur vond ten raadhuize alhier terug te nemen, de aanbesteding plaats van den bouw van een nieuw Armhuis aan 't Westeinde. De 14 opgekomen gegadigden hadden als volgt in geschreven- J. Nap, Oudkarspel f 19120. D. Gelder, Oudkarspel f 19119. P. Voorman, Schagen f 16890. P. Smit, Winkel f 18092. A. Krijnen, Helder f 18981. P. Eriks, Barsingerhorn f 16990. Gebrs. Bennemeer, Twisk f 17999 J L. Timmerman, N. Niedorp f 17985. C. de Graaf, Moerbeek, N. Niedorp f 16486. M. J. Hendrlkse, Schagen f 16488. R. N. van Os, Helder 117187. K. Lodder, Terdiek, N. Niedorp, f 17880. Wed K. Olie, N. Niedorp f 18125. W. de Heer, N. Niedorp 17616. Gegund aan den laagsten inschrijver den heer C. de Graaf te N Niedorp. De begrooting was f 16857.12 hoe men zich tegen den bliksem be schut. Het buitengewone aantal doodelijke ongelukken in binnen- en buitenland in de laatste weken wederom door den bliksem gebeurd, doet opnieuw de aandacht vestigen op de middelen om zich tegen het bliksem gevaar zooveel mogelijk te beschermen. werd georuuc gemaaxi van uci ytuiuisjgtuv/u-™ „„z De bliksem zoekt steeds den besten weg om u wat de aanvoerders per vaartuig zeer ten goede de wolken in de vochtigheid der aarde door teyok bet gebouw op het terrein is vergroot. In ®fn- Uil treft derhalve bij voorkeur *u~® - f 1 den joop der volgende week zal ook de automatische Puntige voorwerpen, die direct met bet g f lager in gebruik genomen kunnen worden, terwijl 01 met vochtige plekken onder het aardoppervian aisiagv 6 de eeuwige candidaat. De heer Aug. Kamps, de zichzelf aanprijzende eeu wige candidaat te Sittard, heeft ook thans weer van zich laten hooren. In de „L. K." vinden wij het slot van een circu laire, door hem lp het district Sittard rondgezonden aan de „WelEdele Heeren Kiezers": Wat in andere Landen kan, kan hier ook. Weet dat ik niet op mijn mondje ben gevallen en zal als oud-strijder voor recht en welzijn uwe rechten behartigen. Die groote geleerden hebben wij niet noodig, een practischen man, zie daar de eenige weg tot verbete ring en nu beveel ik mij beleefd in Uwe geëerde gunst. Hoogachtend, J. J. AUG. KAMPS, Candidaat. Heerhugonaard. Gisteren 17 Juni, werd door de vereeniging „Nieuw Leven" hare eerste veiling gehouden. Voor het eerst werd gebruik gemaakt van het veilingsgebouw aan het staten - verkiezin gen. noordholland. PURMEREND. Aantal kiezers 4947. Aantal uitge brachte stemmen 2621. Hiervan verkregen J. Koop man (lib. aftr.), 2018; J. Wildschut (lib. aftr.) 1968; J. E. W. Duys (s. d. a. p.), 589; J, G, van Kuyk- hof (s. d. a. p.), 458. Zoodat gekozen zijn J. Koop man (lib. aftr.) en J. Wildschut (lib. aftr.) zuidholland. Zuid-Holland heeft voor de rechtsche meerderheid in de Staten, die sinds 1907 30 zetels bedroeg, giste ren winst noch verlies gebracht. Bij eerste stemming wist de rechterzijde at de zetels te bezetten, waar mee zij dezen stembusstrijd is ingegaan. De vrijzinnigen verloren jn Rotterdam I bij deze eerste stemming twee zetels: daar komen 2 socialisten met 2 coalitie-candidaten in herstemming. In Rotterdam III en V, in Den Haag, Dordrecht en Leiden zullen de vrijzinnigen bij de herstemming tegen de coalitie en tegen de socialisten te vechten hebben om het behoud van hun zetels, bijna overal echter met zeer goede kans, Gorinchem zag een van zijn beide vrijzinnige afgevaardigden aanstonds herko zen, en prof. Visser is op zijn anli-revolutionnairen me dedinger nu reeds een paar honderd stemmen voor. Oud-Beijerland herkoos bij eerste stemming zijn li beraal Statenlid. friesland. De provincie Friesland is, gelijk men weet, voor de verkiezing van de provinciale staten in vijf dis tricten verdeeld. Twee daarvan: Dokkum en Sneek, worden uitsluitend door leden van de rechterzijde vertegenwoordigd. Dat zal, ook na deze verkiezing, zoo blijven. De rechter candidaten zijn, gelijk ver wacht kon worden, met groote meerderheid van stem men verkozen. In de drie andere districten moet herstemming plaats hebben. In het district Leeuwarden treden af 4 vrijzinnigen en 1 sociaal-democraat. De herstem ming loopt over 6 vrijzinnigen, 3 sociaal-democraten en 2 rechter candidaten. de tunnel van den nieuwen ondergrondschen spoorweg De brandweer werd van alle zijden tegelijk gealar meerd. de overstroomingen. Het gebied der onweeren en overstroomingen be slaat een kolossaal gedeelte van de kaart van Europa en zelfs van Azië: van West-Duitschland tot diep in Klein-Azië. De laatste jobstijdingen kwamen uit Oravicza-Bania in Zuid-Hongarije, waar het riviertje de Nera buiten zijn oevers trad en verscheiden dor pen overstroomde, zoodat vele huizen instortten en ruim 80 menschen verdronken, en uit Erzeroem in welks buurt een geheele stad van 5000 inwoners (Hassan Kaleh) verwoest werd. Het telegram sprak van honderden slachtoffers; nadere berichten ont breken. Te Adliswii bij Zurich heeft de Limmat groote ver woestingen aangericht. Ettelijke personen verdronken. Aan het Vierwoudstedenmeer draagt de overstroo- miug het karakter van een ramp, zoo groot is overal in het rond de aangerichte schade. Uit München blijven de tijdingen ook slecht. Oher- ammergau staat nog altijd onder water en de Am- mer blijft stijgen. De voorziening van levensmiddelen van Oberam- mergau, Garmisch en Partenkirchen ondervindt belem mering. Bij Weilheim hebben tweeduizend vlot ge worden boomstammen een geweldige verwoesting aangericht. noodlottige onweoers. BELGRADO, 16 Juni. Een onweder heeft in de om streken van Sevilazuaz zulke ernstige verwoestingen aan gericht. dat een groot gedeelte der bevolking alle have en goed heeft verloren. \an de ongeveer duizend huizen Ie Sevilazuaz is slechts een klein gedeelte onbeschadigd gebleven. Tot gisteravond waren reeds 62 lijken gevonden. In de dorpen van het dal Resave zijn een groot aantal huizen met de bewoners door het water weggeslagen. een treurig ongeluk. Een treurig ongeluk wordt uit Grenoble gemeld. Woensdag vermisle men daar twee bergklimmers, Alli- maud, een industrieel en mevrouw Baronnat, die Zon dag een tocht hadden ondernomen en verdwaald blij ken geraakt te zijn in de bergen van de Grande-Char-

Schager Courant | 1910 | | pagina 1